PALMOLIVE Geen principieel debat bij het verkeersfonds. HOUDT 13 cent - 2 voor 25 cent VRIJDAG 8 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Minister Oud verdedigt de begrooting. 's-Gravenhage, Donderdag. De begrooting van het verkeersfonds is aan de orde. Achter de Regeeringstafel zit een invaller in den tweeden graad. Want in plaats van den Minister van Waterstaat ad interim Dr. Colijn, zien we diens ambtgenoot van Financiën tijdens dit debat toeluisteren. Weldra zal er weer een ..echte" Water staats-Minister zijn. En dus heeft men in de Kamer afge sproken thans geen principieele vraag stukken te behan delen. Het zal dus een niet zeer belangrijk debat zijn, dat ge opend wordt dooi den heer E'bels (v.d.j Goed noorderling als hij is. klaagt hij over van het centrum en het Wes- wegenaanleg F. B. a Ebels (V.D.) bevoorrechtinj. ten des lands op het stuk van en wegenverbetering. Ir. Bongaerts (R.K.) berekent, dat van de ruim 31 millioen, die uit de gewone midde len moeten worden verkregen om de inkom sten van het fonds met de uitgaven te doen kloppen, liefst 30.5 millioen voor rekening van het Spoorwegtekort komen. Dit spoor wegtekort is dus van overwegend groote be- teekenis. De coördinatie kan wel het be schikbaar vervoer meer evenredig en doel matig verdoelen, maar ze kan het totaal-vc- voer niet vergrooten. Dit zal het gevolg moe ten zijn van maatregelen van handelspolitie- ken aard. Vooral omdat het tekort voor een zoo groot deel veroorzaakt wordt door ver mindering van buitenlandsch vervoer. Spr. vraagt of bij het afkappen van spoor wegen wel voldoende rekening wordt gehou wen met de defensie-belangen. Hij dringt er op aan bij wegenaanleg te profiteeren van de zich ontwikkelende inzichten der wegver- bruikers; men moet derhalve de wegen niet breeder maken dan doelmatig is en niet duurder dan noodig. Nadat ook de heer Krijger (c.h.) over het spoorwegtekort had gesproken, zette de heer v. Braambeek (s.d.) uiteen, dat tot den opzet van het verkeersfonds behoort, dat de ver keersmiddelen volgens commercieele begin selen worden geleid. Te midden van deze saaie rustige verkeers- redeneeringen treedt plots een opleving in. De Minister van Justitie heeft op groote schaal „parlementaire opstandigheid" ver oorzaakt. Van alle kanten toch komen drom men afgevaardigden aangesneld, opgeschrikt door het belletje van gehoorzaamheid, dat alom in het gebouw weerklonk en menigeen, die rustig in 'n commissie-kamer gezeten was, deed opstaan. Toch was er geen stem ming op handen noch iets anders wat den voorzitter tot bellen had doen besluiten. Wie had op 't knopje gedrukt? Op eenmaal ontdekt men het. De ..boosdoener" was nie mand, dan Minister van Schaik, die bij abuis zijn portefeuille op de voorzitterstaf el had neergelegd en dat juist op den contact veroorzakenden belknop. Na dit vroolijlc incidentje keert de rust weer, als de heer Duymaer v. Twist (a.r.) o.m. het een en ander over binnenscheep vaart en waterwegen ten beste geeft. De heer v. Kempen (lib.) klaagde over de zware sociale lasten drukkende op de spoor wegexploitatie, had het over kostbaren we genaanleg, waarvan de verbinding Den Haag Rotterdam z.i. een typisch voorbeeld was Zijn we eigenlijk wel op den goeden weg, zoo vroeg hij zich af. Nadat de heer Wijnkoop (commun.) ver kondigd had, dat de verkeerspolitiek ten on zent vooral op kapitalis" she en sche belangen gericht is en de heer v. Dijk (a.r.), m tegenstelling met zijn partijgenoo; Duymaer v. Twist nog eens had opgemerkt dat volgens den opzei van het verkeersfonch het geheele verkeer als één geheel beschouwd moet worden, kwam Minister Oud aan hei woord. Zijn uiteenzet ting stemde volkomen met de opvatting van den heer v. Dijk over een. De verkeersfondsbegrooting beoogt niet 'n afzonderlijke rekening voor de verschillen de verkeersmiddelen. Kortom het maken van een scheiding tusschen de diverse takken van verkeer is volgens den Minister onjuist, ook bij het nagaan der financieele resultaten. De ontwikkeling der moderne techniek moet men zien in het verband der verschillende verkeers middelen. Van die techniek moet men natuur lijk zooveel mogelijk partij trekken, doch het onderling verband behoort in het oog ge houden te worden. Vandaar de noodzaak dei- coördinatie; noodzaak, die zeer zeker ook geldt t.a.v. de spoorwegen. Behoorlijke ordening tusschen de verschillende verkeersmiddelen is geboden en dit zal geenszins verhinderen, ja dat mag 't ook niet, dat men van den voor uitgang der moderne techniek gebruik zal maken. Wat het spoorwegtekort betreft, eenig voor uitzicht dat dit zal verdwijnen is er volgens den Minister nog geenszins. Als hij aan dit financieele onderwerp toe is, geniet deze be windsman merkbaar van het feit dat hij weer „thuis" is, doch tenslotte kwam hij er toch toe niet al te lang op dit punt in te gaan en nog even bij het vraagstuk van den wegen aanleg stil te staan. Een gansche reeks van sprekers drong op verbetering van tertiaire wegen aan. Zoo o.a. Mr. van Rappard (lib de heer v. d. Weyden (R.K.) en Ir. v. Dis (St. Ger.), die vond. dat hier met behulp van het werkfonds meer te doen ware. Mr. Westerman (N.H.) klaagde over de veel te zware lasten door de motorrijtuigenbelas tingen op de vrachtauto's gelegd. Daardoor jaagt men volgens hem de ondernemers van den weg. Minister Oud begon met het vraagstuk der tertiaire wegen. De groote moeilijkheid is. dat men nu eenmaal beperkte middelen heeft en daardoor kan er niet meer voor de tertiaire wegen aangewend, terwijl verhooging van be lasting niet in aanmerking komt. Uit 't werk fonds voorschotten te geven aan lagere or ganen voor tertiairen wegenaanleg is alleen mogelijk, als die organen in staat zijn latei- die voorschotten terug te betalen en voorts de onderhoudskosten van dergelijke wegen te dragen. De waarnemende Minister van Waterstaat ad interim was in zijn financieelen knollen tuin, toen hij de z.i. te eenzijdige beschouwin gen van Mr. Westerman onder handen nam. Men moet deze kwestie niet uitsluitend uit fiscaal oogpunt bezien. Zou ik het aandeel dei- vrachtauto's verminderen, aldus de Minister, dan zou het kwaad der ongebreidelde concur rentie nog toenemen en dat kwaad, niet de belasting, brengt bedoelde ondernemers in het nauw. Bij de afdeeling „Luchtvaart" gaf Mr. Wes terman (Nat. Herst.) uiting aan ongerustheid in verband met den aankoop van de 14 Dou- glasmachines. Waartoe was het noodig vlieg tuigen uit Amerika te betrekken? Staat het absoluut vast, dat de K.L.M. met het bestaande materiaal haar diensten niet meer behoorlijk kan onderhouden en zijn de Nederlandsche vliegtuigfabrieken tijdig uitgenoodigd om aan biedingen te doen? Zoo ja, konden zij niet in de behoefte voorzien? Welke andere buiten- landsche ondernemingen heeft men nog ge vraagd? Is tijdig behoorlijk nagegaan of de Douglas-machines goed zijn? Tot al deze vra gen kwam de afgevaardigde aangezien toch zeker in dezen tijd wel zeer gegronde overwe gingen aanwezig moeten zijn een dergelijke bestelling in 't buitenland te doen. Of die er waren, gaf Minister Oud te ver staan. De K.L.M. moest in 1935 haar vloot op peil brengen en de Fokkerfabriek kon hiervoor niet tijdig zorg dragen, terwijl de andere fa brieken zich tot dusverre vrijwel uitsluitend op het maken van sportvliegtuigen hadden toe gelegd. Van een passeeren der Nederlandsche vliegtuigindustrie kan men niet spreken. Op de rest der vragen bleef echter het antwoord uit! Nadat de verkeersfondsbegrooting z.h.st. was aangenomen, verscheen Minister Steen- berghe ten tooneele. Landbouwcrisisfonds heette het nu op te voeren stuk. Daarover morgen. E. v. R. Te groote snelheid wreekt zich altijd. Ernstige botsing te Amsterdam. In de Van Hoogendorpstraat op den hoek van den Haarlemmerweg te Amsterdam had Woensdagavond een zeer gecompliceerd ver keersongeluk plaats, waarbij een man, af komstig uit Rotterdam, ernstig werd gewond. Een personenauto, komende van het Haar lemmerplein en rijdende in de richting van den Haarlemmerweg, wilde links de Van Hoogendorpstraat inrijden. Op dat moment kwam uit dé' richting Sloterdijk een personen auto met groote snelheid aanrijden. De eerste wagen had bijna den draai genomen, toen hij aan de achterzijde door den tweeden werd ge grepen, De eerste auto werd zwaar beschadigd en schoof naar de overzijde van den weg. De inzittende chauffeur werd echter niet gewond Minder goed liep het af met den snelrijdenden wagen. Door den schok van de aanrijding schoof hij schuin-links den Haarlemmerweg over, terwijl een motorwagen van lijn 18 naderde uit de richting van het Haarlem merplein. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd zwaar beschadigd en de uit Rotter dam afkomstige bestuurder werd ernstig ge wond. De man is met een schouderfractuur en een hersenschudding naar het Binnen-Gast- huis gebracht Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat hij met een zeer groote snelheid, boven 80 K.M. heeft gereden. UW HUID SOEPEL.., en Uw teint frisch en jong, door het gebruik van Palmolive. Want dit is de zeep. die schoonheids experts eenparig aanbevelen om haar verjongenden invloed. (Adv. Ingez. Med.) Contingenteering van papier. Definitieve regeling zal nog getroffen worden. Met belanghebbenden moet overleg gepleegd worden. Drie gewonden bij ernstige autobotsing. Vier auto's reden naast elkaar Onvoorzichtige manoeuvre te Wassenaar. LEZING VAN OSWALD SPENGLER In het groot auditorium van het Leidsc. Academiegebouw heeft Woensdagavond Os wald Spengler, de schrijver van het bekende boek Der Untergang des Abendlandes, een lezing gehouden over het ontstaan van de zeevaart en haar invloed op de wereldgeschie denis. waarbij hij aanving bij omstreeks 5000 voor Christus. Spr. behandelde de eerste drie culturen, de megalith-cultuur, de tempelcul tuur en de Noordsche cultuur. De eerste groo te vooruitgang vormde de uitvinding van het zeeschip, de tweede de temming van het paard, dat men voor een strijdwagen spande. Een nieuwe vordering was het berijden van het paard omstreeks 1000 voor Christus, waar mede de grootste snelheid werd bereikt, die eerst in de negentiende eeuw na Christus door de auto als tank, d.wz. als strijdmiddel is overtroffen. Van deze rijdende horden is een cultuurvestiging uitgegaan boven de be staande nederzettingen van andere onderwor pen volken als onderlaag. Deze laatste deed den arbeid, terwijl de leiding bij de boven laag berustte. Dan krijgt men de opkomst van de hooge culturen in" Egypte. Babylonië en het Middel- landsche zee-gebied. De Grieksche en Romein- sche kunst zijn uitloopers hiervan geweest, evenals die der Kelten. De Perzische cultuur werd ook gebracht door ruiterstammen, maar was tevens een zeevaartcultuur. Aan het slot van zijn rede wees Spengler op de ontwikkeling van de zeevaart, voorna melijk in het Westen van Europa, in Portugal, Engeland en Holland. Vooral tijdens de zeil vaart bleef de macht van het Engelsche Em pire overheerschend, maar reeds vroeger had men in den tijd van Roger Bacon en anderen droomen gehad over opvoering van de snel heid door mechanische vorderingen, droomen die later werkelijkheid zijn geworden door de auto's, tanks en vliegtuigen. Hierdoor is de po sitie van de zeemogendheid tegenover de landmogendheid verzwakt. Spr. stond nog stil bij de mogelijkheden, wel ke zich hieruit kunnen ontwikkelen. Hij wees o.m. op de mogelijkheid, dat zich in Centraal- Azië een nieuwe groote landmacht zou kunnen vormen. DE BEHOOVING VAN f4600. Diamantbewerker weer vrijgelaten. Omtrent de arrestatie van een diamantbe werker, die door de politie te Amsterdam was gearresteerd op vermoeden van diefstal van f4600 vernemen wij. dat deze zaak betrekking heeft op de aangifte, door een bewoner van een huis in de Gerard Doustraat gedaan. Deze man was volgens zijn zeggen in zijn woning in gezelschap geweest van eenige vrienden, waarna hij tot de ontdekking was gekomen, dat men hem van het vermeld bedrag had beroofd. Nader vernemen wij, dat het verhoor van den diamantbewerker geen aanleiding heeft gegeven om den man langer vast te houden. Zelfs bestaat er geen enkele aanwijzing van eenige schuld aan zijn' kant, zoodat met dat al deze vreemde zaak nog even vreemd is. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot regeling van den invoer van pa pier en papierwaren, welke contingenteering werd vastgesteld bij Koninklijk besluit van 19 Januari 1935. In de memorie van toelichting wijst minis ter Steenberghe op de buitengewoon scherpe prijsdaling op de binnenlandsche -markt naast groote belemmeringen van den export dei- papierindustrie. Uit de totaalcijfers van de belangrijkste papiersoorten blijkt, dat het beeld van den in- en uitvoer zich na 1932 wijzigde. Terwijl de uitvoer na laatstgenoemd jaar een ver dere daling bleef vertoonen, nam de invoer daarentegen zeer aanzienlijk toe. Naar de hoeveelheid gemeten, kon de Neder landsche papierindustrie haar afzet zij het tegen verliesgevende prijzen tot ongeveel den aanvang van dit jaar handhaven. Thans zijn de prijzen op de inheemsche markt tot een dusdanig peil gedaald, dat de toestand voor de Nederlandsche industrie vrijwel on houdbaar wordt en enkele fabrieken plannen in overweging hebben, de fabricage geheel of gedeeltelijk te beëindigen. In verband met deze ontwikkeling heeft de minister ingrijpen noodzakelijk geacht. Of dit ingrijpen zou dienen te geschieden door contingenteering, dan wel mede met het oog op de sterke prijsdaling door maatregelen op tariefgebied, kan, naar de mi nister meent, slechts worden uitgemaakt, na dat alle groepen van betrokkenen zijn gehoord en de belangen van industrie en verbruiks- groepen grondig tegen elkaar zijn afgewogen Ten einde te vermijden, dat tijdens dit overleg de moeilijkheden voor de papierin dustrie door vergrooten invoer nog zouden toenemen en verderen prijsval te voorkomen, is bij wijze van conservatieven maatregel een contingenteering van den invoer van papier afgekondigd op basis van 100 pCt. van den in voer in 1933, naar het gewicht berekend. Bij wijze van sluitstuk was ook contingenteering van papierwaren noodzakelijk, welke op ge lijke wijze is geschied. De minister is voornemens, bij het boven genoemde overleg nader te overwegen of en in hoeverre meer definitieve maatregelen voor de papierindustrie overeenkomstige maatre gelen voor de papierwarenindustrie dienen mede te brengen. In antwoord op de vragen van het, Tweede- Kamerlid den heer Vos in verband met de contingenteering van papier, heeft de minis ter voorts nog medegedeeld, dat artikelen waarvan het zonder nader onderzoek vast stond. dat zij niet door de Nederlandsche in dustrie worden vervaardigd, van deze con tingenteering zijn uitgesloten, terwijl latei- voor verschillende andere vrijstellingen wer den verleend. Terstond na de afkondiging van de contingenteering is een onderzoek aange vangen bij den handel en de Industrie om vast te stellen, welke artikelen hier te lande niet worden vervaardigd. De minister is evenwel niet bereid, even min als dit voor andere contingenteeringen geldt, om de invoerbeperking voor alle pa pierartikelen. die hier te lande niet worden vervaardigd, zonder meer op te heffen. Wel is hij bereid, in verband met het voorloopig karakter dezer contingenteering. de voor de uitvoering gestelde regelen zoo soepel mogelijk toe te passen Lagere personeele belasting voor café's te Amsterdam? In de gemeente Wassenaar heeft Donder dagmiddag een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen zwaar gewond werden, terwijl een derde iets min der ernstige kwetsuren opliep. Omstreeks half drie reed op den Leidschen Straatweg een vrachtauto, die uit de rich ting Leiden kwam en bestuurd werd door B uit Oegstgeest. Naast den bestuurder had v. d. B., eveneens uit Oegstgeest. plaats ge nomen. B. wilde een voor hem in dezelfde richting rijdende personenauto, bestuurd door den heer T. uit Utrecht, passeeren en kwam dezen dan ook op zij, juist toen uit de tegenovergestelde richting een auto. be stuurd door K uit 's-Gravenzande. was ge naderd. Vermoedelijk reed nog een vierde wagen naast de auto uit 's-Gravenzande. Op een gegeven oogenblik lagen hier dus drie en misschien zelfs vier auto's naast elkaar op den weg. die daarop natuurlijk geenszins berekend is. Een ongeluk was dan ook vrijwel niet te vermijden. De wagen uit Oegstgeest kwam in botsing met die uit Utrecht, met het gevolg, dat beide tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's-Gravenzande. die tegen de Utrechtsche reed. Toen medische hulp arriveerde, bleek, dat de dubbele botsing niet zonder ernstige ge volgen was gebleven. B. uit Oegstgeest had een zware hersenschudding en diverse kwetsuren bekomen, terwijl v. d. B.. die naast hem had gezeten, een beenbreuk en verschillende verwondingen had opgeloopen. De beide zwaargewonden zijn met een Haag- sche ziekenauto overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. De heer T. uit Utrecht was ernstig aan het hoofd ge wond en had bovendien verschillende snij- wonden. Zijn toestand was echter niet zoo ernstig als die der beide inzittenden van de vrachtauto. Ook de heer T. is naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De heer K. was geheel ongedeerd gebleven evenals de andere inzittenden van dezen wagen. De drie auto's, die zoo goed als geheel ver nield waren, zijn opgesleept naar de politie- garage van Wassenaar, waar zij in beslag zijn genomen in verband met het onderzoek, dat is ingesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Goudsmid stempelde met een vahch goudmerk. Twee jaar tegen hem gerequireerd. De Amsterdamsche rechtbank behandelde Donderdag een quaestie van valsche goud- merken. Een 46-jarige goudsmid wonende te Amster dam had zich te verantwoorden omdat hij op een groot aantal gouden ringen van 14 ka raats of van goud van het vierde gehalte of van minder dan 14 karaatsgoud met een door hem zelf vervaardigd stempel het rijksmerk ('een eikenblad) had geplaatst. Hii zou dit merk gezet hebben, om de gouden ringen door hem of anderen te doen gebruiken, alsof het merk echt en onvervalscht was. Subs, werd hem ten laste gelegd, dat hij gouden voorwerpen in voorraad heeft gehad, niet voorzien van de bij de wet vermelde stem- pelmerken. De Officier requireert tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND TEGEN „OPZETCONTRACTEN". De Nederlandsche Aannemers-bond heeft in- zijn te Amsterdam gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin stelling wordt genomen tegen deelneming aan z.g. ..opzetcontracten" bij het aanbesteden van werken van werkverschaffing en waarin ge- eischt wordt, dat de leden aan dergelijke contracten niet zhllen deelnemen en zich daartegen zelfs met alle kracht zullen ver zetten Tuinders te Oud-Karspel demonstreerden. Inwilliging van vijf punten gevraagd. Een voorstel van B. en W. In het Amsterdamsche Gemeenteblad van Donderdagavond is een voordracht versche nen omtrent de herziening van de tarieven der personeele belasting. In de uitvoerige toelichting tot- deze voor stellen wordt er o.m. op gewezen dat de Per soneele Belasting naar de grondslagen, huur waarde, meubilair en dienstboden voor 1935 en 1936 moet geheven worden naar de daarvoor ir. de wet op de Personeele Belasting opgeno men tarieven. De tarieven welke hier ter stede naar die grondslagen zijn vastgesteld wijken sterk af van de in de wet opgenomen tarieven, waar door een aanzienlijk verlies aan belastingop brengst door de gemeente zou worden geleden. Teneinde dit verlies zooveel mogelijk op die zelfde grondslagen te verhalen, moeten de op centen die thans 60120 bedragen gewijzigd worden in 55265. Daardoor brengt de be lasting tenslotte f 157.000 meer op. Dit hoogere bedrag wenschen B. en W. aan te wenden ter verlichting van de café's en restaurants. B. en W. stellen daarom voor deze inrichtingen gelijk te stellen met gemeubileerd verhuurde per ceelsgedeelten. Gelijkstelling met deze per ceelsgedeelten geeft over het algemeen meer dan 1/3 verlaging der belasting. Het verlies dat de gemeente hierdoor lijdt wordt uiteinde lijk geraamd op f 183.000. De geheele opbrengst der belasting wordt na deze nieuwe bereke ningen geraamd op f 10.500.000, welk bedrag ook op de begrooting van 1935 voorkomt. Door onze lens gesnapt. De afdeeling Oud Karspel van den Neder- landschen Tuindersbond heeft Donderdag middag in verband met den noodtoestand in het tuindersbedrijf een groote demonstratie voor verbetering gehouden, waaraan door eenige honderden mannen en vrouwen werd deelgenomen. De demonstratie had een rustig en ordelijk verloop. Na afloop had het af dee lingsbestuur en het hoofdbestuurslid van den Nederlandschen Tuindersbond, de heer Hoogland uit St. Pancras, een onderhoud met het gemeentebestuur, dat alle medewerking toezegde. B. en W. zullen bij den minister aan dringen op de inwilliging van de eischen van de tuinders, welke in de volgende vijf punten zijn neergelegd: 1. Uitbetaling van een matig berekenden richtprijs tot 100 procent over de jaren 1932, 1933 en 1934. 2. Uitkeering tot 100 procent voor 1935 en directe verrekening over elke periode, die voor steunverleening in aanmerking komt. 3. Machtiging aan de betrokken gemeente besturen tot het verstrekken van voorschot op te verwachten steungelden als dit voor de bedrijven om door te gaan noodig is. 4. Verlaging der vaste lasten, welke drukken op bedrijf en productie. 5. De tuinders als steungroep dezelfde rech ten te geven als die categorieën welke door de overheid geacht worden in verband met ge ringe inkomsten behoefte te hebben aan ver strekking van goedkoope levensmiddelen en anderzins. Voor de ontbinding van de demonstratie hield de afdeelingsvoorzitter een rede waarin hij wees op den bijzonder ernstigen noodtoe stand, welke in dit tuindersdistrict heerscht Ook sprak nog de burgemeester, de heer A. J. Wijnveld vanaf het bordes van het Raadhuis die nogmaals zijn volle medewerking toe zegde. EEN „WILDE" WIL GECIVILISEERD WORDEN. De firma N. Sommeling in Den Haag, die de beschikking heeft over elf groote autobus sen en een z.g.n. „wilde busdienst" heeft on derhouden. heeft bij Ged. Staten van Noord en Zuid-Holland een concessie aangevraagd voor het onderhouden van een geregelden busdienst tusschen Den Haag en Amsterdam, tegen een enkele reis tarief van f 0.75. De heer J. T. MATHOT. De heer J. T. Mathot werd 2 September 1862 te Utrecht geboren. Na afloop van zijn militairen diensttijd begon hij zijn loopbaan als verpleger, waar na hij meer speciaal werd opgeleid voor bandagist. In 1897 vestigde hij zijn zaak in verple- gingsartikelen te Haarlem, eerst in de Kruis straat, daarna in de Groote Houtstraat 35, thans Groote Houtstraat 39. Zooals bekend heeft, de heer Mathot zich al sedert tal van jaren belast met het trans port van zieken. Eerst ging dat met een ri.j- wielbrancard, daarna met paard en rijtuig en nu, sedert geruimen tijd reeds, met auto's. Het ziekentransportbedrijf van den heer Mathot heeft een uitstekenden naam, ook buiten onze stad. Nadat Haarlem een gemeentelijken ge neeskundigen dienst had gekregen vervoert de heer Mathot ook de zieken voor de ge meente. volgens een vaste overeenkomst. Roofoverval te Amstelveen nog niet opgehelderd. Beide verdachten conform den eisch vrijgesproken. Op 5 Maart van het vorige jaar hebben wee personen te Amstelveen een roofover val gepleegd. Op klaarlichten dag begaven zij zich naar de woning van de familie G„ op een oogenblik dat de vrouw des huizes alleen thuis was. Een der mannen ging het eerst naar binnen. Hij belde aan, liep het huis binnen en greep de bewoonster beet. De on verlaat gooide de vrouw met het hoofd tegen een glazen deur en wierp toen een kleed over haar heen. Op dit oogenblik ging ten tweede male de bel, ditmaal was het de tweede dader die door zijn „compagnon" werd binnenge laten. De vrouw nep om hulp, doch de eerste indringer voegde haar toe. dat zij moest zwij- jen, roepen zou haar niet helpen, daar zyn maat juist was gekomen om hem te helpen. Na eenigen tijd verdwenen zij weer met medeneming van vele waardevolle voorwerpen en een geldsbedrag van f 145. Toen de die ven verdwenen waren is mevrouw G. naar en der ramen gestrompeld en heeft door roepen de aandacht van enkele werklieden getrokken. De analogie tusschen dezen roofoverval en een dergelijk misdrijf te 's-Gravenhage eeni- en tijd daarvoor gepleegd, vestigde de aan dacht op twee personen, de 27-jarige J. O. en de 31-jarige B. H-. die inmiddels door de rechtbank te 's-Gravenhage elk tot tien jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Beide personen werden ook vervolgd voor de overval te Amstelveen en op 1 November j.l. stonden zij voor de rechtbank te Am sterdam terecht. Het tweetal ontkende hard nekkig. de bewoonster van de villa herkende de verdachten echter positief. Verd. H. gaf een alibi op. Nadat de officier van justitie mr. Bosch tegen beide verdachten tien jaar had ge- eischt, besloot de rechtbang na raadkamer de zaak terug te wijzen naar de rechtercommis saris voor een nadere instructie en speciaal het opggegeven alibi nader te onderzoeken. Vandaag zette de rechtbank de behande ling van deze zaak voort. Uit de nadere in structie is gebleken, dat het alibi van den verdachte H. inderdaad juist was. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat van een veroordeeling wegens diefstal in vereeniging met geweldpleging geen sprake kan zijn. Spr. requircerde der halve vrijspraak van de beide verdachten. Na in raadkamer te zijn geweest deed de rechtbank onmiddellijk uitspraak en sprak beide verdachten van het tenlastegelegde vrij. Nederlander in België gedood. Bij een poging vee te smokkelen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het over de Nederlandsch-Belgische grens nabij St. Nicolaas tot een treffen gekomen tusschen smokkelaars en Belgische douane beambten. De 32-jarige Nederlander J. H uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vracht auto. welke toebehoorde aan den koopman L. te Boschkapelle, frauduleus vee over de Ne derlandsche grens had gebracht, is bij deze botsing ernstig gewond en is later overleden. Een persoon, die eveneens in de vrachtauto zat werd gewond.. H. was gehuwd en vader van een kind.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5