Een oude kauwboy. De Schoonmaak nadert. Hei Beiau^tijüsle EEN GEDENKTEEKEN 52e Jaargang No. 15862 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Maandag 11 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTJcN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 11 Maart. Lord Cecil's Werk. De Engelsche regeering heeft verleden week verklaard dat alle pacten en verdragen te kortschieten als beveiliging tegen één enkelen staat die agressieve bedoelingen heeft. Er is toen in deze rubriek op gewezen dat deze zonderlinge uiting, onmiddellijk volgend op nieuwe pact-voorstellen die de Engelsche re geering nota bene zelf gedaan heeft, ongetwij feld in lijnrechten strijd is met den wil van het Engelsche volk. Immers, dat wordt bewe zen door de resultaten van het petitionnement (of de enquête, als men 't geval zoo noemen wil) van de Engelsche Volkenbondsvereeni- ging. Een geweldige meerderheid spreekt zich daarbij uit vóór internationale toenadering, vóór den Volkenbond, vóór economische sancties tegen overtreders, vóór totale afschaf fing van luchtstrijdkrachten. Dit laatste punt treft des te sterker, omdat de Engelsche regee ring pas heeft voorgesteld, de militaire lucht vaart-begrooting met millioenen ponden ster ling te verhoogen. Intusschen blijkt al dat het befaamde Wit boek, dat ten onrechte Duitschland vrijwel alle schuld van den bewapenings-wedstrijd gaf, in Engeland zelf een zeer slechten indruk heeft gemaakt. Het regent er protesten tegen het optreden der regeering. De heer Ramsay MacDoaiald moet zich wel een beetje onbe hagelijk voelen als hij, de ex-pacifist, de reek sen ingezonden stukken in lang-niet-malsche- termen onder oogen krijgt. Onze Londensche correspondent bericht nu het volgende over de enquête van de League of Nations' Union, die onder Lord Robert Cecil's leiding plaats heeft: „Lord Cecil, die de ziel is van de enquête die thans in Groot Brittannië wordt gehouden om de gevoelens der bevolking te leeren kennen met betrekking tot den Volkenbond, en zijn middelen voor bevordering van vrede, heeft het idéé aan de hand gedaan de enquête in zijn land te doen volgen door een in de gan- sche wereld. Hij meent dat geen onderneming de zaak van den vrede beter zou kunnen die nen. Want alle staatslieden zouden er uit kun nen leeren wat hun volken verlangen. Hoewel de Britsche regeering, blijkens haar jongste opzienbarende verklaring met betrek king tót de weermacht klaarblijkelijk aan de enquête van de Britsche Vereeniging tot Steun van den Volkenbond geen nauwkeurige aan dacht :heeft geschonken, kan toch uit de bin- nenlandsche reactie op dit bewapeningsdocu ment worden afgeleid dat de politieke waarde der enquête groot is. De regeering heeft uit de enquête althans geleerd dat een overweldigen de' meerderheid der bevolking haar hoop op den Volkenbond heeft gevestigd. De regeering heeft er uit afgeleid dat in de woorden van haar verklaring „de openbare meening voor barig is door aan te nemen, dat de Volken bond en de aangegane pacten en afspraken doeltreffend den vrede kunnen handhaven". De regeering kan echter niet ontkennen dat de bevolking dit nochtans wenscht, en aange zien de Verklaring vrij algemeen wordt be schouwd als strijdig met dezen wensch, komt men tot de politiek zeer belangrijke conclusie, dat de regeering haar politiek niet richt naai den wil der bevolking. Deze conclusie is ge vaarlijk voor de positie der regeering. De internationaal-politieke beteekenis van zulke vredesenquêtes, grondig en gewetensvol ondernomen, mag ook niet worden onderschat. Openbare meeningen in het buitenland moe ten den invloed ondergaan van de uitkomsten van een enquête als thans in Engeland wordt gehouden. En indien zooals in dit land het geval is de enquête schijnt te zullen aan- toonen dat het Engelschf*volk nagenoeg een stemmig van meening is dat Engeland lid moet blijven van den Volkenbond en dezen Bond doeltreffend moet helpen maken, dan kan die invloed slechts bijdragen tot bevordering van vrede. Wat door de den Volkenbond vijandig gezinde Daily Express een „bloedstemming" wordt genoemd, zou integendeel in hooge mate bloed-stremmend kunnen wei-ken. De enquête in Groot Brittannië, waaraan alle volwassen Britten kunnen deelnemen, heeft tot heden ongeveer 2.500.000 antwoorden (of liever stellen antwoorden, want het for mulier vraagt antwoord op 5 vragen) opgele verd. De beantwoorders vertegenwoordigen ongeveer 50 van de 600 kiesdistricten van het Vereenigd Koninkrijk. Men heeft dus nog het grootste deel der individueele gevoelens te pei len. Maar 2.500.000 menschen uit alle deelen van het land vertegenwoordigen allicht de ge middelde openbare meening. En deze 2.500.000 hebben voor niet minder dan 97 percent hun geloof in en verknochtheid aan den Volken bond beleden, terwijl 95 pereent de beslis singen van den Volkenbond zoo noodig door middel van economische sancties uitgevoerd wil zien: en 90 percent wenscht totale afschaf fing van luchtmachten. Aangezien de wen- schen en idealen van den gemiddelden Engelschman niet zoo heel veel zullen verschil len van die van andere volken, mag men wel licht aannemen, dat zulke enquêtes in andere landen tennaastenbij dezelfde resultaten zou den opleveren". Tot zoover onze correspondent. Lord Robert Cecil, die van de oorlogsbestrij- ding zijn levenswerk heeft gemaakt, is ook in deze zaak met onvermoeide volharding opge treden. Toen ik hem in October 1931, na onze aanbieding van het Petitionnement voor In ternationale Ontwapening van het Nederland- sche volk, in zijn hotel te Genève bezocht en de hoop uitte dat een dergelijke beweging in het machtige Engeland tot stand zou kunnen worden gebracht, scheen daar nog weinig kans op te bestaaai. Wel werd mij duidelijk genoeg dat Lord Robert niets onbeproefd zou laten. Maar toen mijn pogingen om de Engelsche dagbladpers-organisaties ervoor warm te ma ken in dien tijd faalden, begreep ik wel dat (In Amerika heeft een grijsaard van 85 jaar -plotseling voor de derde maal langs natuurlijken weg een geheel nieuw gebit ge kregen Als men vijfentachtig jaar is, Is gewoonlijk het gebit, Voorzoover het dan nog daar is, Niet meer zoo bijzonder fit. Meestal zijn er veel hiaten En, wat standhield,' staat niet hecht Als 't gebit dan nog bestaat en Nog niet wankelt, is 't niet echt. 't Maakt den grijsaard niet neerslachtig, 't Gaat ook zonder bovendien Laat hij, eenmaal vijfentachtig, Niemand meer zijn tanden zien. Er is nu iets heel bijzonders, In Amerika geschied, Een dier vreemde wereldwonders Op het tand-des-tijds gebied. Want een man van vijf en tachtig, Die reeds jaren zonder zit. Kreeg daar plotseling een krachtig Derde, nieuw en gaaf gebit. Hij zal 't wel niet meer verslijten, Maar hij voelt zich eensklaps kras, Klaar om van zich af te bijten, Of ie 'n jonge kauwboy was. Nou, ik gun hem graag de glorie Van de onverwachte vreugd, In die tastbare memorie Aan zijn lang voorbije jeugd. Ook gij, lezer, wit van haren Kunt, denk daar eens even aan, Nog op vijfentachtig jaren, Met uw mond vol tanden staan. P. GASUS. N.V. „GRANITO" Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) het een zeer moeilijke zaak zou zijn. Immers, in ons land was'het juist de medewerking van de geheele dagbladpers die het mogelijk had gemaakt het petitionnement zoo snel en met zoo minieme kosten ten uitvoer te brengen omdat er een groote organisatie, geheel gereed voor een dergelijke taak, achter stond! Lord Robert heeft het zonder de Engelsche dagbladen moeten doen. Hij is niettemin geslaagd in zijn streven. Zijn enquête verloopt veel langzamer dan ons petitionnement, dat slechts vier weken vor derde om de meerderheid van de volwassen bevolking van Nederland een uitspraak te la ten doen, maar zij is een groot succes. En de Engelsche enquête gaat verder dan onze ver klaring voor Internationale Ontwapening, doordat zij vijf vragen ter beantwoording geeft. Zij vertegenwoordigt daardoor alweer een volgend stadium in het raadplegen van den volkswil ten aanzien van het vredes vraagstuk. Uit de mededeelïngen van onzen correspon dent blijkt, dat Lord Cecil zich een wereld enquête ten doel stelt. Moge hij slagen in dit streven! Het is prachtig werk dat deze voor name, onvermoeide strijder, die zich op zijn hoogen leeftijd nimmer door tegenslag en smaad heeft laten ontmoedigen, op zoovele gebieden ten bate van de vredeszaak ver richt. H ij is nimmer scepticus geworden, h ij evenmin als Arthur Henderson heeft zich ooit uit het veld laten slaan. Hier is een van die waarlijk groote mannen die zich zooals Herbert Casson het uitdrukt allen kenmer ken door die machtige eigenschap: het kop pig en volhardend nastreven van een groot Doel. In deze rubriek is een uiting van groote bewondering aan Lord Robert Cecil's adres zeker op haar plaats. R. P. Het Haarlemsche Gemeentepersoneel. Ook tijdelijk personeel krijgt het gewone salaris. B. en W. van Haarlem hebben bepaald, dat in het vervolg ook het losse en het tijdelijke personeel der gemeente onder het ambtenaren reglement zullen vallen wat de bezoldiging, de arbeidstijden, verlof, vacantie en loon bij ziekte betreft. Dit is van belang omdat het daardoor niet mogelijk zal zijn, dat directeuren, zooals voor heen wel voorkwam, tijdelijk personeel aan namen tegen lager salarissen dan de vaste ambtenaren genieten. NORMALISEEREN VAN DE DELFT AANBESTEED. Hedenmorgen werd ten raadhuize aanbe steed het normaliseeren van de Delft over een lengte van ongeveer 410 M. met bijkomende werken Ingeschreven was als volgt door: J. Beenen te Haarlem voor f 6850 (180 man- weken) H. Bax en H. Steenkist, Haarlem voor f 14.900 (250 man weken); G. Hulsebosch te Bloemendaal voor f 12.900 (300 manweken) firma A. Schoorl te Haarlem voor f 13.552 (404 manweken); R. Byker te Haarlem voor f18.500 (400 manweken); W. H. Klost te Sant poort voor f10.047 (260 manweken). Eén bil jet was ongeldig. Hebt U iets op te ruimen? Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad 1 3 regels 30 cent elke regel meer 1 0 cent. Het flatgebouw in het Frederikspark. Over den prijs van den grond. Nadat het voorstel van B. en W. van Haar lem om afwijzend te beschikken op het ver zoek van Mr. J. de Vries, te Amsterdam, om voor den bouw van een flatgebouw in het Fre derikspark van deze gemeente een perceel grond in koop te mogen ontvangen, in de raadsvergadering van 14 November 1934 was verworpen, heeft Mr. de Vries zich. d.d. 1 De cember 1934 wederom tot den Raad gericht om hem thans den grond te verkoopen voor de som van f 12.000.— B. en W. achten echter een dergelijk bedrag voor dezen grond te ge ring, zoodat zij Mr. de Vries hebben bericht, dat zij thans wel bereid zijn den Raad een voorstel tot verkoop van den grond te doen. echter tegen een prijs van f 16.000,—. De op drachtgevers van Mr. de Vries handhaven echter hun bod op f 12.000,—. B. en W. herha len echter, dat dit bedrag naar hun meening te laag is, omdat dit belangrijk blijft beneden de koopprijzen die voor minder gunstig gele gen gronden in deze gemeente worden betaald. B. en W. achten dan ook verkoop beneden f 16.000,— niet gewenscht en stellen daarom aan den raad voor te besluiten den grond niet voor den geboden prijs af te staan. Mr. J. de Vries deelt in een schrijven aan den raad nog mede. dat de berekeningen aan vankelijk gebaseerd waren op een prijs van f 10.000 voor den grond. Onder den drang dei- omstandigheden is de prijs tenslotte verhoogd tot f 12.000. Deze offerte was evenwel vrij blijvend, aangezien de zaak reeds maanden - !ang sleept en cliënten intusschen andere belangen genomen hebben. Tenslotte wordt opgemerkt, dat Openbare Werken f 15.000 gevraagd had. onder toevoeging, dat aan dien orijs misschien nog wel iets te doen zou zijn. Thans vragen B. en W. f 16.000 of f 1000 hooger dan den oorspronkelijk ge vraagden prijs. Georganiseerd Overleg. Dienstvoorwaarden voor jeugdige werklieden. Wij ontvingen het volgend communiqué: Op Donderdag. 7 Maart j.l. vergaderde on der leiding van haar voorzitter, Mr. Gerritsz, de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg. Gunstig advies werd uitgebracht ten opzichte van: a. een ontworpen lijst, vermeldende een aantal als bijbetrekkingen te beschouwen functies: b. een ontwerp-raadsbesluit inzake de be voegdheid van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van enkele functionarissen; c. ontwerp-besluiten tot intrekking en wij ziging van onderscheidene besluiten, welke middellijk of onmiddellijk verband houden met het Ambtenarenreglement 1934. Voorts werd gunstig geadviseerd ten aanzien van een ontwei-pbesluit betreffende indienst neming van personeel op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst. Na beëindiging dezer vergadering werden besprekingen voortgezet met de Commissie van Overleg voor de werkliedenzaken. Deze Commissie besloot gunstig te adviseeren ten opzichte van een ontwerpregeling van dienst voorwaarden voor jeugdige werklieden. Om trent een voorstel tot wijziging der bepaling inzake toekenning van een vergoeding aan ambtenaren op week- of uurloon, voor het ver richten van werkzaamheden, waaraan een bezoldiging is verbonden, welke hun salaris overtreft, werd geen overeenstemming be reikt. Vervolgens werden bij de rondvraag onder scheidene vragen van organisatie-vertegen woordigers beantwoord betreffende uitvoe ring van het Ambtenarenreglement 1934. rechtspositie werklieden ingedeeld bij de per son eelsreserve en het plegen van overleg ter zake van arbeids- en dienstvoorwaarden van personeel, verbonden aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. NED. HERV. KERK. Dr. M. van der Voet, van Roodeschool. heeft het beroep als tweede predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Schoten (Haarlem-Noord) aangenomen. De strijd tegen de wilde autobusdiensten Weer een ondernemer veroordeeld. Voor den kantonrechter stond Maandag morgen een autobuseigenaar uit Leeuwarden terecht wegens het uitoefenen van een auto busdienst van Leeuwarden over den afsluit dijk, via Beverwijk naar Amsterdam zonder de daarvoor vereischte vergunning van Gedepu teerde Staten. Verdachte is voor dergelijke ritten reeds eerder veroordeeld. Hij was niet verschenen. De Kantonrechter veroordeelde den onder nemer tot een boete van f 30 en tot een voor waardelijke hechtenisstraf van 7 dagen met een proeftijd van 2 jaar. VISSCHERS VAN IJSSCHOTS GERED. MOSKOU, 11 Maart (V.D.) Naar uit Astrakan wordt gemeld, is het vliegers gelukt zestien visschers. die op een ijsschots waren afgedreven te redden. Nog 43 mannen be vinden zich met zeventien paarden op een drijvende schots. Een bioscoop aan de Parklaan? Verschil van meening over de ivelstandsbepaling. Het ontwerp van architect P. R. Bloemsma. In ons nummer van Vrijdag hebben wij reeds medegedeeld, dat een aanvraag bij B. en W. is ingediend om aan de Parklaan, tus- schen den Jansweg en den Kruisweg, een bioscoopgebouw te mogen zetten. Daartoe zou dan de garage van den heer J. Slot (vroeger de stalhouderij van den heer van den Berg) worden afgebroken. B. en W. hebben evenwel afwijzend op de aanvraag beschikt en wel uit welstandsover wegingen. De architect de heer P. R. Bloemsma heeft zich nu met een bezwaarschift tot den ge meenteraad gewend, In dit adres wordt o.a. gezegd, dat de be doeling van deze beslissing van B. en W. niet geheel duidelijk is. De vraag doet zich voor of het ingediende plan als zoodanig niet voldoet aan de eischen van welstand door B. en W. gesteld aan de bebouwing Parklaan, dan wel of de bestaande welstand van de Parklaan niet toelaat den bouw van een bioscooptheater. Dit bevreemdt adressant. Met verschillende takken van dienst als Bouwtoezicht, was in principe reeds overeen stemming bereikt. Dat in de gemeente Haarlem, met haar uitgebreide randgemeenten, een teveel aan bioscooptheaters zou ontstaan, lijkt hem van allen grond ontbloot. De inkomsten van de gemeente zouden by de stichting van deze nieuwe bioscoop onge twijfeld gebaat zijn, ook uit een oogpunt van werkverruiming. Er komt tenminste geduren de een half jaar voor verscheidene menschen werkgelegenheid. Adressant wil zich bij voor baat verplichten het werk door Haarlemsche ingezetenen te doen uitvoeren. Over het aanzien van het plan als zoodanig mocht adressant van B. en W. niets vernemen. Hij is echter bereid dit geheel in overeen stemming met de schoonheidscommsisie op te lossen. Het bioscoopgebouw zal volgens adressant minder inbreuk op den welstand van de Park laan doen. dan de thans aanwezige garages waarvoor nog slechts enkele jaren geleden vergunning werd verleend. De plaats komt adressant juist zeer geschikt voor, daar het hier niet, als zoo vaak in te nauwe straten het geval is. een verkeersbelemmering behoeft te zijn. Er is een ruime parkeergelegenheid aanwezig. Het adres van den architect wordt onder de ingekomen stukken op de agenda der raads vergadering van a.s. Woensdagmiddag ver meldt. B. en W. stellen voor het adres in hun handen te stellen voor prae-advies. Men herinnert zich. dat de Ned. Bioscop. bond besloten heeft een te sterke i uitbrei ding van bioscoopen tegen te gaan. Daarom zal geen medewerking verleend worden voor aanvragen die na 1 Februari zijn ingediend De heer Bloemsma verzekerde ons evenwe' dat hij zijn aanvraag al in December bij Bouw- en Woningtoezicht heeft ingediend. Het bioscoopgebouwwaarvan wij hierboven het ontwerp geven, zou plaats bieden aan 640 toeschouwers. De Griekschc regeeringstroepen zijn tot den aanval overgegaan. pag. 4 In de Duitsche kerken is het verzet opnieuw heftig opgelaaid. pag. 4 Sir John Simon zal vermoedelijk nog deze maand een bezoek aan Berlijn brengen. pag. 4 De BulgaarschTurksche moeilijkheden zijn uit den weg geruimd. pag. 4 Von Ribbentrop over het Engelsche ..wit boek". pag. 4 De stand der clearing met Duitschland op 8 Maart. pag. 3 Belangrijke cijfers uit de statistische gegevens der gemeente Haarlem. pag. 2 Het flatgebouw in het Frederiksparkt te Haarlem. pag. 1 Een gedeukteeken op het graf van ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman. pag 1 De heer W. H. J. Muiier gehuldigd ter gele genheid van zijn 70ste verjaardag. pag. 7 Het heercn B-elftal verliest met 21 van de WestDuitsche hockeyers. pag, 8 Het dames B-elftal wint met 32 van West- Duitschïand. pag 8 Damrubrick. pag. 8 R. C. II. is voor de eerste klasse behouden. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Mevr. Röell-Bar.esse de Vos van Steenwijk. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Lord Cecil's werk. pag 1 Van onzen Londcnschen correspondent: Het Engelsche koningsjubileum. pag. 4 Van onzen Londenschcn correspondent: De Engelsche staatsbegrooting. pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 J. B. Schuil over Liefdemanoeuvres. pag. 9 op het graf van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman Op het graf van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, clen zoo diep betreurden directeur van de Eerste H. B. S., is een gedeukteeken verrezen waarvan wij hierbij een afbeelding geven. Toen, verleden jaar in Mei, Broekmans oud-leerlingen hem aan een maaltijd huldig den voor hetgeen hij in zijn groote toewijding en menschenliefde voor zoo talloozen had gedaan, overhandigden zij hem eenige ge schenken waaronder een bedrag in geld, be stemd voor zijn nieuw domicilie in Hattem. Veertien dagen later, vlak vóór den datum van zijn voorgenomen vertrek daarheen, stierf hij. De familie bestemde het geld voor de uit voering van een gedenkteeken op zijn graf Ir. J. B. van Loghem, zelf ook oud-leerling van v. Mourik Broekman, is er de ontwerper van. Hij heeft iets zeer moois tot stand gebracht. Het monument, in baksteen uitgevoerd, treft in zijn soberheid en zuivere verhoudingen bovenal door voornaamheid en vriendelijkheid. Het is den man, dien het herdenkt, waardig. De velen die Broekman's vrienden waren zul len, als zij het graf op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede gaan bezoeken, dit werk als een edel gedenkteeken aan dien edelen mensch erkennen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1