STOFZUIGERS SITTERSig! DINSDAG 12 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD „De Byzantijnsche Koepel bouw". Lezing van den heer J. J. van Noppen. Maandagavond hield in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw de heer J. J. van Noppen, alhier, voor de leden van het Depar tement Haarlem der Mij. „Tot Nut van 't Al gemeen" een causerie met lichtbeelden over het onderwerp: „De Byzantijnsche Koepel bouw, zijn oorsprong en ontwikkeling en hier mede in verband de ontwikkeling van de eerste gebouwen voor den Christelijken Eere- dienst". Spr. haalde in zijn inleiding aan wat van Vloten in zijn Aesthetica over de bouwkunst zegt, wat ook de meening van den grooten Berlage was: „Van alle kunsten is de bouw kunst de leidende, omdat zij de eenige is met het practische doel: den mensch te dienen. Met haar begint alle kunst; zij is in de rij dei- fraaie kunsten in wording en aanleg de eerste en de grondslag van alle andere". Wil men, aldus vervolgde spr., een goed bouwwerk tot stand brengen, dan is het noo- dig. op de hoogte te zijn van de beginselen van constructie, orde en regelmaat, aan de oude bouwwerken toegepast, al is er geen sprake van dat hiermede wordt bedoeld dat men moet copieeren of geen gebruik zou mogen maken van nieuwe constructies of nieuwe soor ten materialen. Het eerst kwamen nu aan de beurt de Hei- densche tempels en eenige andere bouwwer ken uit dien tijd; vervolgens iets over de Ca tacomben, de Romeinse ne en oud-Christelijke basilica's; daarna als kern de Byzantijnsche Centraalbouw met zijn fraaie koepels en een kort overzicht van den koepelbouw bij den Islam. Spr. beschreef In groote trekken de ontwik keling van het platte-lessenaar- en zadeldak naar het koepeldak, waarbij de ontwikkeling van den boog en het gewelf moeten aanslui ten; van de ontwikkeling der wijze van ver lichting door middel van vensteropeningen, welke bij de Heidensclie bouwwerken weinig, bij de basilica's meer wordt toegepast en bij den koepelbouw tot fraaier en krachtiger uiting komt. Tegelijk bleek uit de op het witte doek geprojecteerde plattegronden der ver schillende gebouwen de ontwikkeling van de Heidensclie naar de Christelijke bouwwerken en de afwijkingen hiervan bij de bouwwerken van den Islam. De lichtbeelden, die de inleider ter illustree- ring van zijn causerie in kwistige hoeveelheid toonde, wedijverden met elkaar in smaakvolle uitvoering en artisticiteit, vooral de gekleurde. De heer van Noppen beschikt inderdaad over een buitengewoon fraaie collectie. Wij kunnen slechts hier en daar een greep doen uit dit zeer waardevol materiaal. De Egyptische tempel was eigenlijk het Koningsbedehuis. Hoever men bij den Egyp- tischen tempel nog van boog of koepelvorm af was, toonde het plan, „Opstand" en „aan- zich" der pylonen van den Chonstempel te Karnak duidelijk aan. Hoewel ook bij den Ammontempel te Karnak geen sprake is van boog- of koepelvorm is de wijze van verlich ting door toepassing van boven-zij licht veel vooruit gegaan. In Mesopotamië, tusschen Euphraat Tigris, waar de Chaldeeën en Assyriërs afwis selend hebben geheerscht, bouwden de vorsten paleizen, met grootschen tuinaanleg. Daar hiervoor baksteen werd gebruikt, is zeer wei nig van die mooie bouwwerken overgebleven. Spr. toonde o.m. een reconstructie van het Paleis van Koning Sargon te Khorsabod, met gesloten muren, weinig vensters en platte da ken. Volgens de uitkomst van vele onderzoe kingen is de boogvorm veel toegepast en hoogstwaarschijnlijk zijn ook koepels gebouwd. Het (Perzisch) Paleis van Sarvistan werd gebouwd door de dynastie der Sacaniden. Hier valt te constateeren de eerste koepel op vier kant grondplan. Na de Perzische opperheer schappij werden eenvoudige bouwwerken ge sticht, waarbij de gevelbouw werd toegepast. Uit dezen gewelf- en koepelbouw der Sasani- den heeft zich de fraaie Byzantijnsche koe pelbouw ontwikkeld. Dat de Romeinen tdt de grootste gewelf bouwers behooren, bewijst de geweldige koe pelbouw van het Pantheon te Rome, door Agrippa gesticht. Deze koepel heeft een span ning van 43 M. en een hoogte van 43 M. Het Pantheon is de hoogste uiting van willen en kunnen. De constructie van den koepel en in verbana hiermede van het geheel is zeer zwaar Het gewicht van den Pantheon-koepel is 11.000 :on bij een oppervlakte van 1500 M2. De tegenwoordige koepelbouw (b.v. de Markt halle te Leipzig) is veel lichter en komt ook veel vlugger tot stand. Nadat verschillende basilica's en grafkapel len waren vertoond, kwam spr. tot de beroem de San Marco- te Venetië, gebouwd in de helft der 11e eeuw en aangelegd in den vorm van een Grieksch kruis met toepassing van een karakteristiek Byzantijnsch geweifstelsel. De 5 koepels die spanningen hebben van 11. 13 en 22 M. zijn door tongewelven verbonden en gesteund. De buiten-architectuur is zeer „beweeglijk", maar de materialen zijn bui tengewoon van kleur en de harmonie van het inwendige is bewondex-enwaardig. De eveneens beroemde Aya Sofia te Stam- ooul, gesticht door keizer Justinanus (532— 538L iS een monument, waaruit de eigenschap pen van basiliek en centraalbouw op groot- sche wijze zijn vereenigd. Dit gebouw over treft met zijn koepelbouw alle andere in groot- sche afmetingen en stoutheid van constructie. Tenslotte behandelde spr. de architectuur van den Islam, waarin de bogen en koepels .weer een eigen kunsttaal spreken. De vooi-zitter, Mr. Julius Hoog, dankte den inleider voor zijn belangwekkende voordracht. Voor de Gezondheid in de Grafische Vakken. Collecte op Zondag 17 Maart. Haarlemsche Gemeenteraad. Ingekomen stukken. Bij den gemeenteraad zijn ingekomen: een verzoekschrift van mevr. M. Maar- schall-Komin om te worden ontheven van haar functie als gedelegeerde in het bestuur der R. K. Industrie en Huishoudschool. een verzoekschrift van G. In der Maur. om 'n vrije rijwielstalling te geven op de plaats in de Jacobijnestraat. waar nu de verpachte ïijwielstalling is, waardoor een einde zal wor den gemaakt aan den oveidast, welke hij on dervindt door het plaatsen van rijwielen, kin- denvagens enz., voor en tegen zijn perceel aan de Jacobijnestraat 20 rood. dat. grenst aan het gebouw van den Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst. GUNNING. Aan de N V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs Figée is na aanbesteding gegund de bouw van een electrischc personenlift voor f 7960 door „de Groot Noord-Holland- sche van 1845" te Amsterdam. Ter gelegenheid van haar Jubileumjaar houdt de afdeeling Haarlem van de Vereeni- ging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken haar jaarlijkschen eollee tedag op Zondag 17 Maart. Gedurende 25 jaren heeft de vereeniging zich toegelegd op de bestrijding der tuber culose. Zij heeft haar arbeidsveld uitgebreid door middel der voorzorg, nl de verstrek king van versterkende middelen, de verple ging in herstellingsoord en kinaex-kolonie. en de verzorging van het gezin bij langdurige verpleging. De vereeniging heeft een sanatorium te Eerbeek en een herstellingsoord en kinder huis te Zeist. Nooit heeft de vereeniging sub sidie gehad, nooit- werd zij door erflating of anderszins bedacht. Altijd was er tekort, maar telkens werd de rekening afgesloten met een batig saldo. Hoe dit mogelijk was? Ten eerste door ons oudpapierbedrijf. dat een zekere bron van inkomsten gaf. ten tweede door de Bloemen dagen. collectedagen, verlotingen enz. Maar in hoofdzaak door de saamhoorigheid der leden. Wanneer een oproepine sedaan wordt voor een extra bijdrage dan kwam dit in orde. Uit dankbaarheid voor de hulp en steun, die onze vereeniging geniet van het publiek, van degenen die buiten de vakgroep staan, heeft de vei*eenïging ingesteld het Vrije Bed- fonds, dat wil zeggen dat in het sanatorium kunnen worden opgenomen en vei-pleegd per soi-.en. onverschillig welke maatschappelijke positie ze bekleeden. On vermogenden wor den uit dit fonds gratis verpleegd. In de afgeloopen 25 jaren heeft de ver eeniging f 500.000 uitgegeven voor de ver pleging van ruim 3500 patiënten. Dat geld is op. maar de vele patiënten die wachten moeten toch worden geholpen. De afd. Haarlem doet nu een beroep op de offervaardigheid der inwoners dezer ge meente. Zij wil gaarne, ter gelegenheid van het jubileumjaar een flink bedrag aan de centrale kas afdragen. Haarlem neemt een belangrijke plaats in als het gaat om de offervaardigheid der in gezetenen. Aan diegenen die onze vereeniging sympathiek zijn en om de een of andere re den niet op Zondag kunnen geven verzoeken wij beleefd: Zend ons uwe bijdrage als ju bileumgift. het kleinste bedrag wordt in dank aangenomen Adx*es voor toezending: secre tariaat KI. Houtstraat 66 rd. Overigens verzoekt het bestuur aan alle anderen: Koopt Zondag 17 Maart ons Ge- luksspeldje (Klavevt-jevier) Tenslotte nog een dringende uitnoodiging aan de vele dames en heeren die aan de op- l-oeping voor medewei-king'nog geen gehoor hebben gegeven. Stuurt uw briefkaart, die toch voor dit doel reeds gefrankeerd is, no; heden ingevuld met uw naam en adres op aan -het secretariaat. Bedenkt dat voor een goede organisatie een goede voorbereiding noodig is. Kunst aan het Volk. Optreden van Harry van Oss. Onder auspiciën van bovengenoemde ver eeniging zullen op Woensdag 20 Maart a.s„ ii den Stadsschouwburg optreden Harry v. Oss. de bekende Volksliederenzanger, aan den vleugel begeleid door Felix de Nobel. Op dien avond zal Harry van Oss ten hoore brengen Nederlandsche, Duitsche, En- gelsche, Fransche en Jiddische volksliederen, Ongetwijfeld zal men in den schouwburg meer van deze liederen kunnen geiïieten dan door de radio, waar veel van de voordracht verloren gaat. Felix de Nobel vormt, door zijn zelf bewerk te begeleidingen, volmaakt in den geest der liederen, met van Oss een duo, dat aan homo geniteit niets te wenschen overlaat. LEZING PROF. DE HARTOG. Voor de Vereeniging voor Ned. Herv. Jeugd werk Haarlem-Noord zal Prof. Dr. A. H. de Hartog op Vrijdagavond 15 Maart weer een lezing houden in de Julianakerk, Klooster- strata. Zijn onderwerpen zal zijn „De Dans" De spi-eker zal gelegenheid geven tot het iellen van vragen. De winkelsluiting op Zondag". Verkoop van bloemen bij ziekenhuizen, begraafplaatsen en stations. De verordening ter uitvoering der artikelen 6 en 9 der Winkelsluitingswet, vastgesteld de raadsvergadering van 14 November jl. blijkt bij den minister van Economische Za ken eenige bezwai-en te ontmoeten, waardoor het niet waarschijnlijk is. dat de op die ver ordening vereischte Koninklijke goedkeuring- zal kunnen worden verkregen. De verruiming van den bloemenverkoop op Zondag in dien geest, dat naast de bloemven- ters voortaan ook een aantal bloemenwinke liers. wier zaken zich in de nabijheid der zie kenhuizen. begraafplaatsen of stations be vinden, gelegenheid zou krijgen hun ai'tike- len .op Zondag te verkoopen. acht de minister bedenkelijk met het oog op de daaruit voort vloeiende onbillijkheid tegenover andere el ders gelegen bloemenzaken en de mogelijke consequenties, welke het toestaan dezer in grijpende afwijking van de wet misschien ten aanzien van verschillende andere gemeenten zal hebben. De bezwaren van den winkelstand tegen de vroegere regeling, welke alleen aan de bloe- menventers eenige verkoopgelegenheid gaf, waren z.i. te ondervangen óf door handha ving van den algemeenen wettelijken regel, dat Zoixdags nergens bloemen mogen wor den verkocht, respectievelijk uitgevent, óf door beperking van het begrip „onmiddellijke nabijheid" der ziekenhuizen enz. tot „een afstand van ten hoogste 25 Meter" van die inrichtingen. Na overleg met de Commissie voor wlnke]sluitingsaangelegenhed_en stellen B. en W. van Haarlem aan den raad voor, overcenokmstig haar advies laatstgenoemden weg te volgen, waardoor in beginsel de oude regeling weder hei-leeft en althans nog iets van de bestaande verkoopgelegenheid kan1 v/orden behouden. (Adv. Ingez. Med.) Het gewijzigde V ergunningsrecht. Tei-ugwerkende kracht. In de bij raadsbesluit van 13 Fe-br. 1935 vastgestelde verordeningen tot heffing en in- 'ordering van gemeentelijk vergunningsrecht en verlofsrecht is als datum van inwerking treden bepaald 1 Januari 1935. Daar aan de thans vervallen verordeningen slechts goed keuring was verleend tot 1 Mei 1934 behooren de nieuwe verordeningen in werking te tre den op 1 Mei 1934. Door B. en W. wordt thans aan den raad voorgesteld het besluit opnieuw vast te stellen met wijziging van den datum 1 Januari 1935 in 1 Mei 1934. N. Z. H. T. M. Vervoercijfers. Vei-voeropbrengsten gedurende Februari 1935—1934 van de N.Z.H.T.M. zijn: 1935 1934. Totaal opbrengst f 223.938 f 237.677 Nationaal-Socialistische Beweging. Rede van den heer H. Ch. Nije. In het Gemeentelijk Concertgebouw heeft de Nationaal Socialistische Beweging gister avond een bijeenkomst gehouden, waar het woord gevoerd is door den heer H. Ch. Nije uit Voorburg. Spi'eker zette uiteen, dat er in deze dagen allerlei „problemen" aan de orde zijn, waar lang over gepraat wordt, bijv. de crisis, de werkloosheid, de gouden standaard, enz. De x-egeering doet haar best om voor al die vraag stukken een oplossing te vinden, maar zij is machteloos. Zoo is er een zestig-millioenplan het zit misschien wel goed in elkaar, maar de uitvoering mislukt, omdat de egoïstische par tijpolitiek er aan te pas komt en iedere groep er op aan valt, om te zien of er soms wat aan te verdienen valt. De N. S. B. stelt daar tegen over: besef, dat ge niet uitsluitend dient te werken voor uzelf of uw kringetje, maar voor het Nederlandsche volk. Voor dat doel vraagt zij van elk harer leden stuk voor stuk den ge- heelen persoon op. Een uitweg uit de moeilijk heden kan gevonden wotrden door gezamen lijk de schoudex-s onder het werk te zetten. In de plaats van den geest van materialisme en egoïsme stelt de N. S. B.. die geen politieke partij is het „Ik ben mijns broedex-s hoeder" en het „Eén voor allen, allen één". Met de beginselen van een aantal partijen kan de N. S. B. zich vereenigen. Het zijn dan ook niet die beginselen, waartegen zij strijdt, maar tegen den slappen, futloozen, bloedeloo- zen staat. Zij keert zich evenmin tegen den godsdienst, maar wel tegen het feit, dat de jodsdienst voor politieke doeleinden wordt bruikt. De N. S. B. legt er den nadruk op, dat religie het mooiste en beste is, wat we bezit ten. Ondanks het feit aldus spi-eker dat jongelieden niet tot het Avondmaal zijn toe gelaten, van de catechisatie zijn verjaagd en de huwelijksvoltrekking geweigerd werd. alles omdat zij N. S. B.'ers waren, is de leiding op het vasthouden aan de kerk blijven aan dringen. Spi-eker wijdde verder o.m. de aandacht aan het Nederlandsche karakter van de N. B. In dit verband herinnexxle hij er aan, dat in „Vrijheid, Ai-beid, Brood", had gestaan, dat Mussolini tx-oepen naar de Saar had gezon den en Hitier zijn goedkeuring aan de inter nationale legex-macht had gehecht, maar dat daarentegen Lr. Mussert het zenden van ma riniers had afgekeurd. Spreker meende, dat juist hieruit duidelijk blijkt, hoezeer de N. S. B. een nationaal karakter bezit, hetwelk vrij is van invloeden van buiten. Spreker beschul digde hetzelfde blad ervan de lezers verval- schingen voor te zetten. Zoo kwam in het z.g .concentratiekampnummer" een foto voor, die een tafereel uit een Duitsch concentratiekamp moest voorstellen, maar in werkelijkheid een episode uit de film „Cavalcade" in beeld brengt. Sprekende over den pijler, waarop de nieuwe staat- zal rusten, zeide de heer Nije, dat deze de vrijheid is in den zin van gebondenheid. Het nationaal socialisme huldigt verder het Christelijk levensbeginsel, rechtvaardigheid plichtsbesef en drang tot dienen. De leuze .Indië los van Nederland". beschouwt de N. S. B. als een demagogie. Zonder Indië wordt Nederland een tweederangs mogendheid Maar ook heeft Indië Nederland noodig, want Indië zonder Nederland beteekent slavernij, mis- ichien van eigen hoofden, misschien van Japan. Zelfs heeft de leider aan de x-egeering gevraagd „Behoud Indië voor Nederland". Wij zijn geneigd veel, wat ons is aangedaan te vergeven, zei spreker, maar nimmer zullen wij het de regeering vergeven, wanneer zij toe staat, dat Indië van Nederland wordt losge scheurd. Tenslotte sprak de heer Nije over den cor poratieven staat. Deze beoogt het volk op over zichtelijke wijze te organiseex-en en het aan stellen van deskundigen, welke de regeering met raad en daad terzijde staan Verder zal een „Cultuurkamer" gesticht worden, waarin religie, kunst en wetenschap vertegenwoor digd zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen. Voor Haarlem's Politierechter. Een steenengooïer. Heemsteedsche jongetjes zijn al net als an dere jongetjes; ze spelen bij voorkeur waar het verboden en eenigszins gevaarlijk is. Vooral bouwwerken zijn een aanlokkelijke speelplaats vanwege de kuilen, steenen, balken en planken. Het behoort natuurlijk tot de taak van den wachter te zorgen, dat het bouwwerk, waar hij het toezicht heeft, vrij blijft van spe lende jongens en toegegeven moet worden, dat dit niet altijd een gemakkelijke taak is, want de jongetjes zijn vlug als jonge katten en de wachter is gewoonlijk iemand, wien het hardloopen niet zoo goed meer afgaat. Di sluit niet in, dat de wachter, als hij de jon gens niet kan bereiken, vrij is in de wijze van bestraffing en zoodoende kan men niet goed keuren dat hij met steexxen naar de knapen werpt Een wachter had dit niet begrepen en een spelend jongske een steen tegen het hoofd gegooid, waax-dcor dit bloedend werd ver wond. Dit zei tenminste het jongetje en een kameraadje bevestigde dit, tex-wijl ook een Duitsch dienstmeisje het feit had gezien, maar de wachter zei, dat het niet waar was en hij beweerde, dat de juffrouw het niet ge zien kon hebben, een eenigszins gewaagde bewering, want men kan moeilijk zeggen wat een ander al dan niet heeft gezien, als vast staat, dat die ander in de nabijheid is ge weest. Het meisje was kort en zakelijk. Heeft u het gezien? was de vraag. Ja, ant woordde zij. Is hij de man? Ja. Tegen dit besliste ja en de verklaring van de jongetjes moest de wachter het afleggen en de steenwox-p kostte hem f 8. De officier had f 15 geëischt. maar de wachter was nu weer wachter af en dus zonder inkomsten. Bakkers en de arbeidswet. Of het overal zoo is, weten we niet, maar als we den heer Rus, den controleur van den arbeid moeten gelooven en er is geen reden om dit niet te doen, dan maken de bakkers te IJmiuden het den contröleerenden amb tenaren van den ai'beid niet gemakkelijk. De bakkerijen worden zoi-gvuldig gesloten jehouden en zelfs zijn er aan den achterkant prikkeldraadversperringen aanwezig ten ge rieve van ambtenaren, die over een schutting willen klimmen, teneinde de bakkerij van de achterzijde te benaderen. Het is met de naleving der arbeidswet dan ook blijkbaar niet erg in orde. Nu is de ar beidswet speciaal ter bescherming van den werknemer uitgevaardigd en het is mogelijk, dat de werkgever daardoor niet altijd kan doen, wat voor hem het voordeeligste is, maar van de werknemers zou men dan mogen ver wachten, dat zij wel zouden willen meewer ken om die arbeidswet te handhaven. Uit de verklaring van den heer Rus bleek, dat dit echter ook lang niet altijd het geval is en dat er werknemers zijn, die den controleur ont vluchten of ongenegen zijn hem inlichtingen te verstrekken. De taak van de controleurs wordt door dit alles zeer bemoeilijkt en als zij er in slagen een overtreding te constateeren, laten zij zich natuurlijk niet met een praatje afschepen. Zoo had dan de heer Rus gezien, dat een knecht bij een bakker had gewerkt en hij ging de bakkerij binnen om dien knecht een verhoor af te nemen. De bakker zei: kom over een half uurtje liever terug, de knecht heeft het nu te druk, maar de controleur 'be dankte daarvoor en toen maakte de bakker zich zoo kwaad, dat hij voor fielt en ploert ging schelden en hij zei, dat de controleur niet bij een anderen bakker kwam, bij welk zegde hij met vinger en duim een schuivende beweging maakte, wat overduidelijk betee- kende: „dat doe je om geld". Hiervoor moest de bakker zich verantwoor den en hij beriep zich op zijn zenuwachtig heid, maar het schuiven ve+i vinger en duim af hij toch toe, doch dat was ook een zenuw trekking geweest. De officier vond het optreden ergerlijk en eischte 8 dagen gevangenisstraf, maar de po litierechter wilde er dezen keer voorwaarde- iijk van maken, doch deed er nog f 20 boete bij en dat was onvoorwaardelijk. Visscben in de Mooie Hel. De Haarlemsche Hengelaarsbond heeft zich het visc'hrecht verzekerd in de Mooie Hel en is er natuurlijk niet op gesteld, dat an deren daar met netten komen sti-oopen. En dit gebeurde: de veldwachter van Spaarn- dam wist, dat het zelfs geregeld gebeurde en nacht op nacht loerde de politie ter bescher ming van de i'echten der Haarlemsche henge- laax*s. Eindelijk in den nacht van 5 Februari ge lukte het te constateeren. dat er netten wer den opgehaald en de politie hield later een bootje aan. waarin een zegen; in die zegen zaten nog eenige vischjes. De eigenaar van de zegen stond nu terecht voor vischstrooperij Hij zei. dat hij de zegen eenige dagen vx'oeger in de Mooie Hel had laten zinken; hij erkende ook, dat hij het net had opgehaald en dat er vischjes in wai-en maar dat alles was volgens hem geen vis- schen. Hij had het mis: volgens de wet is vxsschen vlsch bemachtigen en dat was gebeurd. Eisch 14 dagen gevangenisstraf met ver beurdverklaring van de zegen. De politie rechter gaf 14 dagen voorwaardelijk. Voor Haarlem's Kantonrechter. Autobussen en Reisvereenigingen Men weet dat men geen gex-egelden bus dienst mag uitoefenen zonder de vereischte concessie en ook, dat dergelijke concessies niet gemakkelijk worden verkregen. Nu waren er autobusondex-nemers, die er een bestaantje in dachten te vinden door zonder concessie busdiensten te ox-ganiseeren en dat werkte zoo aanstekelijk, dat het land ermee werd overstroomd, zulks tegen steeds scherper con- curreerende prijzen, hetgeen het publiek welgevallig was en de reislust wellicht aanwakkerde, maar zeer ten nadeele van de spoorwegen en geconcessioneerde busdiensten. De politie ging tegen die wilde busdiensten scherper optreden, maar de ondexmemers lie ten zich niet zoo gauw uit het veld slaan en zonnen op middelen om ongestraft hun ver voer te kunnen voortzetten. Hoe dit geschied de bleek heden ter zitting van het Kantonge recht. Iemand uit Sint Anna Parochie, dat, als men weet, in 't noorden van Friesland ligt, had een autobus en een chauffeur. Deze chauffeur werd voorzitter van een i'eisveree- niging, welke als elke behoox-lijke vereeniging een gedrukt reglement had, maar aanvanke lijk geen leden. Lid worden was echter zeer gemakkelijk: ieder, die zich aanmeldde en een dubbeltje betaalde, was zonder ballotage of andere plichtplegingen lid en dat lidmaat schap beteekende, dat men, mits men 1.50 of 2.per keer betaalde dat hing van den afstand af per autobus van Friesland naar Amsterdam kon reizen. Hoe kwam men aan die autobus? Die huurde genoemde chauf feur als voorzitter van de vereeniging. van zijn baas, maar hij bleef toch als chauffeur de knecht van zijn baas, die de bus bezat. Een eenigszins ingewikkelde verhouding dus. Zoo doende was het niet de ondernemer, die een geregelden dienst Friesland-Holland had, maar de reisvereeniging, die met steeds ver- sehe leden dien geregelden dienst mogelijk maakte. Aanvankelijk hebben sommige x-echterlijke colleges dat verweer aangenomen, maar zoo als de ambtenaar van het openbaar ministe rie Mr. De Vries van Doesburg in zijn x-equi- sitoir mededeelde, heeft de Hooge Raad daar een stokje voor gestoken, zoodat dat sóórt reisvereenigingen geen kans meer heeft. De ondernemer beweerde ook nu nog, dat hij de bus aan de „reisvereeniging" had verhuurd, de chauffeur verklaarde plechtig, dat hij de voorzitter der reisvereeniging Friso was en dat hij slechts met leden der vereeniging reed en de passagiers, waarvan er enkele als getuigen gedagvaard waren, zeiden ook. dat zij allen een dubbeltje voor hun lidmaatschap hadden betaald, doch dat zij zich verder van de ver eeniging niets aantrokken en het lid worden der zoogenaamde vereeniging slechts begon nen was om dien eenen keer goedkoop te kun nen reizen; in de bus was dan ook niet de minste vereenigingsgeest. De ambtenaar van het openbaar ministerie was van oordeel, dat door verdachte evenals andere, x-eeds berechte collega's de wet was overtreden en hij wees er nog op, dat in Den Helder vei-schillende busondernemers nog ge tracht hadden een schijn van waax-heid aan de vereeniging te geven door zich te combinee ren. zoodat elke ondernemer al heel ongere geld reed, maar de „reisvereeniging" een ge regelden dienst had. Ook dit ging niet op. Spreker vorderde voor verdachte, die den dienst had gestaakt, een boete van 30 of 15 dag hechtenis en een voorwaardelijke hechte nis van 14 dagen. De kantonrechter gaf 30 boete en 7 dagen voorwaardelijk. De autobusdienst zonder vergunning. Passagiers lid van Reisvereeniging. Een ondernemer van een autobusdienst uit Franeker had zich Maandagmorgen te ver antwoorden terzake van overtreding van de Wet op de Openbare Vervoermiddelen. Hij zou een autobusdienst hebben onderhouden van Amsterdam naar Friesland zonder dat hij daarvoor de noodige toestemming gekregen had. Op verschillende tijdstippen verleden jaar heeft hij een bekeuring gekregen, o.a. in September en October in Velsen. Sommige passagiers bleken lid geworden te zijn van de Algemeene Reisvereeniging om die ritten mee te kunnen maken, maar er was er ook een bij, die zonder lid geworden te zijn toch een reis biljet had kunnen krijgen en die óók mee had mogen rijden. Het lidmaatschap kostte een kwartje per jaar en men kon zich opgeven boven een si garenwinkel in Amsterdam, vlak bij de start plaats van de autobus. Men gaf zich op, werd lid kocht een kaartje voor f 1,50 en werd ver voerd. De juffrouw, die geen lid had behoeven te worden, had van die busdiensten verno men door een aanplakbiljet dat een heelen. tijd geleden in een sigarenwinkel in Leeu warden hing. Een andere reiziger toonde aaix den Ambtenaar zijn lidmaatschapsboekje, datvan een andere Reisvereeniging bleek te zijn, óók voor het vervoer van reizigers per bus! Hij was dus veiligheidshalve maar van 2 reisvereenigingen lid geworden! De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het bewijs geleverd. Verdachte heeft in den loop der jaren al dikwijls te doen gehad met de justitie wegens dergelijke overtredin- ;en en hij is steeds stoutmoediger geworden. Met de waarheid neemt hij het niet nauw, zei de ambtenaar, want bij de stukken lag een brief, Waarin de ondernemer schreef niet meer te rijden, terwijl de ambtenaar hem echter Maandagmorgen zelf is tegengekomen met een bus! De ambtenaar vroeg een boete van f30 subs. 15 dagen hechtenis en bovendien een voorwaardelijke hechtenisstraf van 7 dagen met een proeftijd van 2 jaar, conform welken eisch verdachte, die niet verschenen was, werd veroordeeld. De ambtenaar zei nog, dat passagiers, die in zulke bussen stappen, zonder dat de onder nemer vergunning heeft voor een dienst, er mede schuldig aan zijn, als de ondernemer in het Huis van Bewaring terecht komt. zonder vooruitbetaling KRUISWEG 60Tel.16659 (Adv. Ingez. Med.) De gronden aan den Zijlweg. Over winkels- en winkelwoningen. B. en W. van Haarlem schrijven aan den raad: Krachtens raadsbesluit van 22 Februari 1922 werd aan H. F. Schendstok een perceel bouwtei-rein aan den Zijlweg in erfpacht uit gegeven. met de bestemming om daarop zes woonhuizen te bouwen. Nadat ons gebleken was, dat in de aan den Zijlweg gelegen woonhuizen, zonder dat de erfpachter daartoe toestemming had ver kregen, winkels waren gevestigd, waardoor het aanzien van den Zijlweg ten zeerste werd geschaad, hebben wij met Schendstok daar over een uitvoexige correspondentie gevoerd om tot een oplossing te komen. Het resultaat daarvan is geweest, dat Schendstok zich bereid heeft verklaard de perceelen aan den Zijlweg. nos.96 en 98. de Anslijnstraat no. 2 en de Hoofmanstraat no. 1 te vexbouwen tot win kelwoningen, overeenkomstig het door hem ingediende bouwplan waartegen bij ons geen bezwaren bestaan. De vóór deze perceelen gelegen voortuinen zullen, bij de uitvoering van dit plan. door en kosten van den erfpachter worden venvijdexd en worden betegeld. Wij merken hierbij op, dat door het opruimen der voortuinen geen wijziging zal worden gebracht in de opper vlakte van den aan Schendstok in erfpacht uitgegeven gi-ond. zoodat de jaarlijksche erf- pachtssom daardoor niet vermindert. Aangezien de bestemming van vorenge noemde perceelen. ingevolge de erfpachts- voorwaarden, niet mag worden veranderd zonder vergunning van den raad stellen B. en W. voor deze vergunning te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10