„FLORA" TE HEEMSTEDE. Hel Be£au$tiifaie De Douglas-Toestellen. Danskampioenschap. Venizelos geeft den strijd op. 52e Jaargang No. 15863 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 12 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENWëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-» Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Maart. Voorjaar. Over drie dagen opent de Bloemententoon stelling, over negen dagen de Lente, en over morgen verschijnen wij met een extra-num mer hetwelk Flora zal heeten. Ook Ijeb ik juist een artikel van een medewerkster over een VoorjaïU's-modeshow ontvangen, waarin zulke dingen staan als „verticale décolletés, die horizontaal worden" en iets over „bateau- halzen", hetgeen ik niet begrijp maar dat ook al erg voorjaarsachtig klinkt. Zoodat ik de pen neerleg en even droom van een snelle, ranke giek of wherry of skiff, die voort- schiet op zon-beglinsterd water, met tinte lend-witte schuimplekken van krachtig inge zette riembladen."en van een zoelen lentewind, die dat water doet kuiven en sprankelen, er soms in korte vlagen „over loopt" en zoet-bedwelmende geuren meevoert .van de hyacinthen-velden Het kwik in den thermometer staat niette min ergens om en bij het vriespunt. Maar wij zullen het, met al onze officieele aankondi gingen van Bloemententoonstelling en Lente, van Flora-nummers en Voorj aars-modeshows, \vel omhoog suggereeren. De zon is er al, groot, stralend en juichend, en de warmte inoet volgen. Wij moeten Lente hebiben. Nu. Het schijnt dat wij een of ander recht heb ben op vier warme dagen in Maart. Het zul len er ditmaal meer dienen te zijn. In elk geval krijgen we ze alle vier nog, hetgeen schoon is voor Flora en voor ons. De machten die het weer beheerschen zullen het frwee- maandsch Heemsteedsch bloemenfeest moe ten toelachen, den zonne-glimlach der go den zal het moeten verwerven. En ook het tweedaagsch roeifestijn van Het Spaarne, dat zijn gouden jubileum viert en een na tionale krachtmeting der edele roeisport houdt, zal die gunst ten volle behoeven. Lente, lente! Hebben wij haar niet verdiend? Het is I waar dat zij ons ook verkiezingen zal bren gen. alsof de winter al niet rijk genoeg aan politiek geharrewar, binnen- en buiten- landsch, is geweest. Maar die zullen snel voorbij zijn. In deze streken van hyacin- tengeur en slanke tulp en bevallige narcis, in dit voorjaarsoord van zon en bloemen wach ten ons schooner en grootscher belevingen. 'Velen moeten daar veel door vergeten. Wat zou het wonderlijk mooi zijn- als de Zon en Flora' al de zorgen, de kwesties, de proble men, de „onoverbrugbare tegenstellingen".... al die dingen waarin zooveel kostbaren le venstijd verbitterd en verkwist wordt.eens in een wolk van bloemengeur konden ver drijven I Al was het maar voor kort, voor enkele stralende lenteweken. Zoodat niemand zijn materiëele zorgen voelen zou, en de problemen van de crisis en de arbeidsmarkt, de gouden standaard en de contingenteeringen, den be wapeningswedstrijd en de luchtbescherming, het Witboek van de Engelschen en de ver koudheden van Hitier en MacDonald en alle andere staatslieden vergeten zouden zijn. Welk een droomhet begenadigd oord dat zich vergeten zou in zon en bloemenpracht, en een tijd van volmaakt geluk beleven te midden van een ruziëënde, hakketeerende korte-menschenlevens-verspillende wereld Misschien zouden de gelukkige Luxemburgers, over wie ik onlangs schreef, tot zooiets in staat zijn. Maar zijn ze wel zoo gelukkig en waarom zenden zij hun boksers erop uit?. Het is waar dat in deze rubriek droger en nuchterder taal pleegt gevoerd te worden. Maar moeten wij Flora niet in andere sfeer begroeten? En de Lente? Moeten wij niet iets van onze Hollandsche bedachtzaamheid en voorzichtigheid en nuchtere logica loslaten, en ons een beetje.oh, een beetje maar. laten bedwelmen door Flora's schoonheid en Flora's geuren? Mogen wij niet eens even gelooven dat wij dat kwik bezweren en omhoog-suggereeren kunnen en dat het over éen, twee. misschien drie dagen Lente zal zijnomdat wij het willen? Eindelijk weer eens Lente? R. P. De moord in den IJpoIder. Behandeling voor de Amsterdamsche rechtbank. Naar wij vernemen zal de boerenknecht S., die er van verdacht wordt den moord in den IJpoIder te hebben gepleegd, in Mei a.s. voor de rechtbank te Amsterdam terecht staan. S. zou in den nacht van 27 op 28 September 1933 G. Verhoeven hebben doodgeschoten. Hij ver blijft op het oogenblik in de strafgevangenis te Haarlem. Door inlichtingen van een mede gevangene is, zooals wij indertijd mededeel den, de moordzaak aan het licht gekomen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Op Woensdagavond 13 Maart zal voor de af- deeling Haarlem van de V. D. J. O. mr. B. W. Stomps uit Heemstede, die zooals men weet indertijd naar Leizig is geweest met het doel den verdachte in het Rijksdagbrandproces te verdedigen, een lezing houden over „Onafhan kelijkheid der Rechtspraak". Deze bijeenkomst wordt gehouden in de groote zaal van Restau rant Köhlinger, Jansstraat 55. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1200 porties. Overtonstraat 1299 porties, Byzantiumstraat 728 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen yoor Buitengewoon L.O. 115 porties verstrekt. Mr. Trip president van de B. I. B. Mr. Beyen vice-president. MR. TRIP. BAZEL, 12 Maart (V.D.) De president van de Nederlandsche Bank Mr. L. J. A. Trip is thans definitief benoemd tot president van de Bank voor Internationale Betalingen, ter wijl tot vice-president is benoemd Mr. J. W. Beyen, directeur van de Rotterdamsehe bank- vereeniging N.V. Mr. Beyen zal zijn nieuwe functie per 1 Mei aanvaarden. Mr. Trip is de eerste week van Mei nog verhinderd en zal derhalve op 8 Mei a.s. in functie treden. „Amerika wil terug naar den vrijhandel". De atmosfeer gunstig voor een accoord met de Europeesche landen. Perspectief voor den Nederlandschen handel. De leider van de Belgische handelsdelegatie Forthomme, welke in Amerika over het nieu we handelsverdrag heeft onderhandeld, is in België teruggekeerd. Over zijn indrukken deelde hij aan een cor respondent van de Tel. het volgende mede: Op aandrang van president Roosevelt wil de Amerikaansche regeering geleidelijk terug- keeren tot den vrijhandel. Het met België ge sloten accoord is een aanzienlijke vooruit gang in die richting. Gedurende zestig jaar zijn de Amerikaansche invoerrechten voort durend verhoogd, zoodat de Belgische uitvoer bijna onmogelijk werd. Het nieuwe verdrag geeft België aanzienlijke voordeelen. Ook de andere landen zullen, indien zij dit willen, van die wijziging in de Amerikaansche han delspolitiek kunnen profiteeren. Vooral Ne derland zou daarvan voordeelen kunnen be halen, daar de Amerikaansche politiek gun stig is voor een algemeen accoord met de Europeesche landen, die zaken doen met Amerika. De Ver. Staten hopen, dat de an dere landen eveneens tot uitbreiding van het handelsverkeer overgaan. Roosevelt interes seert zich persoonlijk voor deze nieuwe poli tiek. waarvan hij goede resultaten verwacht. Een Engelsch oordeel. Wat veroorzaakte de ramp van de Uiver?De éen procents-kans? (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 11 Maart, Met de gedachte bij de onzekerheid en de ongerustheid, welke in Nederland heerschen over de waarde en de doeltreffendheid van de Douglas-machine hebben wij gepoogd in de beste deskundige kringen in Londen een open hartig oordeel te krijgen over deze machine in het algemeen en het ongeluk met de Uiver in het bijzonder. De poging is ten deele ge slaagd. Het laat zich begrijpen dat oordeel, waaraan onzerzijds waarde kan worden ge hecht, niet licht wordt gegeven, zelfs niet al wordt duidelijk te kennen gegeven dat de uit spraken als strikt vertrouwelijk zullen worden behandeld, met volstrekte geheimhouding van namen. He.t was ons bekend dat het Britsche ministerie voor Luchtvaart reeds lang voor dat de Douglas haar gedenkwaardige prestatie had geleverd de-ze machine in haar vliegver- mogens terdege had leeren kennen. Ook Im perial Airways, die uiteraard als de nationale en door de regeering gesteunde vliegmaat schappij nauw met het Ministerie moet sa menwerken, was geheel op de hoogte van de eigenschappen van het Amerikaansche toestel De luchtvaart-autoriteiten in Engeland hadden echter reeds lang voor den Engeland-Australie wedstrijd uitgemaakt dat de Douglas niet de meest geschikte machine was voor de speciale eischen, welke aan de diensten op grooten af stand, welke Imperial Airways onderhoudt-, worden gesteld. Wellicht behoeft aan deze op vatting niet veel waarde te worden gehecht. De „speciale eischen" kunnen en zullen mis schien verband houden met nationaal belang en nationale zelfbewustheid. Het inzicht van Britsche vliegtuigfabrikanten moet vanzelf be vooroordeeld zijn. Zij nem>en onveranderlijk het standpunt in en alleen commercieele overwegingen schrijven het voor dat' de producten van hun fabrieken in degelijkheid betrouwbaarheid en luchtwaardigheid altijd die van Amerikaansche fabrieken overtreffen. Vooroordeel en nationaal gevoel mengen zich dus hier gemakkelijk in het oordeel over de Douglas en ontnemen aan dat oordeel veel van zijn waarde. Desniettemin meenen wij er voor een goed deel in te zijn geslaagd door gesprekken met mannen van gezag en invloed op aviatisch ge bied het oordeel dat waarde heeft te kunnen peilen. Wij kunnen terstond vaststellen dat het geenszins ongunstig is. Uit geen enkelen deskundigen of gezaghebbenden mond hebben wij vernomen dat de Douglas constructieve zwakheden heeft. Dat wordt klaarblijkelijk niet geloofd. Indien men voorbehoud maakt bij het gunstig oordeel over de machine dan jeldt het haar aërodynamische eigenschappen, die nochtans zeer worden bewonderd. Men schijnt echter vrij algemeen van meening te zijn dat de Douglas aërodynamisch te fijn is. :elet op het werk dat van de machine wordt verwacht en verlangd. De opvatting in Enge land is dat een zekere logheid en traagheid, mits niet zoo zeer dat de manoeuvreerbaarheid er ernstig door wordt aangetast, in het rea- geeren op de stuurmiddelen voor een verkeers- machine gewenscht zijn. Er moet in dit op zicht een „juste milieu" zijn. Blijkbaar denkt men dat de Douglas dit juste milieu niet heeft en te gevoelig is voor de manipulaties van den piloot. In 99 van de 100 gevallen, erkent men, zal dit de vliegvaar digheid en de betrouwbaarheid van de machine verhoogen maar in het eenige 100ste geval, waarin een reeks van ongunstige omstandig heden samenspannen, zal de veiligheidsmarge er door vernauwd zijn en kan een noodlottig einde van de vlucht volgen. In Engeland schrijft men het ongeluk met de Uiver aan zulk een' 100ste geval toe. De verlichte wereldbol in den tulpenhof van de tentoonsteling „x die een fantastisch effect maakt. (Voor de zevende maal zal in Maart en volgende maanden de jaarlijksche competitie om het amateurdanskampioensohap van Nederland plaatsvinden.) Daar sta ik weer voor de beslissing, Zooals elk jaar in dit seizoen, Zal 'k dingen naar den hoogen titel Van amateur danskampioen? 'k Ben amateur, dat lijdt geen twijfel, Dat wordt door 't dubbel feit bepaald: Ik ben een liefhebber van dansen En 'k ben er nimmer voor betaald. Ik oefen thuis wel voor een spiegel, En ben er steeds verwonderd van. Zelfs zonder band, om mij te leiden, Hoe spiegel-beeldig ik het kan. Dan denk ik: als ik nou eens meedeed, Ondanks mijn weinig slanke lijn. Wat zouden voor mijn concurrenten, De poppen dan aan 't dansen zijn. Mijn elegance bij het dansen Is van de allerhoogste soort, Daarbij is mijn gelaatsexpressie, Zoo droevig, als nu eenmaal hoort. Ik denk met weemoed aan de polka, Die 'k danste op de oude bals, Maar wie die kent, heeft ook geen moeite, Met quickstep, slowfox, tango, wals. U moest het zien, als ik mijn passen, Vol lichte gratie sta te doen, Het kan niet twijfelachtig wezen, Mijn spiegel maakt mij kampioen. Toch zal het einde wel weer wezen, Dat ik geen mededinger word, Want ondanks al mijn danstalenten, Schiet ik in één ding nog tekort. Het kampioenschap is voor paren. En. hoe verwonderlijk het zij. Ik krijg, hoe ik het mag probeeren, Er toch maar geen danseuse bij Men zal mijn kunst dus moeten missen, In dit tournooi, dit jaar althans, Maar 'k hoop nog eens mijn roem te oogsten. Als kampioen in solo-dans. P. GASUS. Beter zien? Een bril van KEIP! Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Hypotheekbank. Dividend 10.per aandeel De directeur Mr. A. S. Miedema treedt binnenkort af. ■■i'i mm Mr. A. S. Miedema, Naar wij vernemen zullen Commissarissen der Haarlemsche Hypotheekbank aan de aan deelhoudersvergadering voorstellen, om, na de noodige afschrijvingen, een dividend van f 10.(vorig jaar f15.uit te keeren, en circa f45.000.op Winst nieuwe rekening over te doen gaan. De directeur Mr. A. S. Miedema heeft den wensch te kennen gegeven, dat zijne functie met het einde van dit loopend boekjaar op jongere kracht zal overgaan. Oude vrouw door haar buurman doodgeslagen. Na een woordenwisseling. Maandagmorgen is in Rumpt, nabij Gel- dermalsen, de ongeveer 70-jarige weduwe W. van Wijk na een woordenwisseling doodge slagen. De weduwe, die de R.K. Kerk had be zocht. begaf zich huiswaarts. Gekomen op den Middenweg kreeg zij ruzie met haar 60- jarigen buurman B.. welke ruzie zoo hoog liep, dat de man de vrouw doodsloeg. Wat de aanleiding voor de woordenwisse ling is geweest is niet bekend. B. heeft zich, toen hij zijn daad had bedreven zelf bij de politie aangemeld. Hij is in verzekerde be waring gesteld. De dader heeft vermoedelijk reeds langen tijd met het plan rgitdgeloopen de vrouw van het leven te berooven, getuige een uitlating na zijn arrestatie: „Als ik haar gisteren had ge zien, was zij er toen al aan gegaan", Venizelos geeft den strijd op. pag. 1' Amerika wil terug naar den vrijhandel. pag. I De Macedonische rebellenleiders zijn naar Bulgarije gevlucht. pag. 4 Het Witboek heeft tot uitvoerige discussie in het Engelsche Lagerhuis aanleiding gegeven pag. 4 China protesteert tegen de overdracht van den Oosterspoorweg. pag. 4 Het Gedenkboek van K. D. Parmentier. pag. 3 Het groote bezuinigingsplan is den minister raad reeds gepasseerd. pag. 3 Maandagmiddag is een demonstratie met de brandstoflooze motor van Wardenier niet doorgegaan. pag. 3 Zeer groote deelneming aan de 32ste jaarbeurs te Utrecht. pag. 2 Wegens den roofmoord te Oyen is tegen de twee verdachten 15 jaar geëischt. pag. II De Noord-Oostpoldcr komt er voorloopig niet, pag. 11 De candidaten voor de a.s. verkiezing van Prov. Staten. pag. 2 Architect J. de Bie Leuveling Tjeenk over Bloe- mendaal aan Zee. pag. II Mr. Trip is benoemd tot president van de B. I. B. pag. 1 Bekende Haarlemmers: De heer M. A. Rei- nalda. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Voorjaar. Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. t pag. 3 Onze Londcnsche correspondent: Zen En gelsch oordeel over de Douglas-toestellen. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Si mon's reis naar Berlijn. pag. 4 Willy van der Tak: Eerste voorproef van de Voorjaarsmode. pag. 1 A. Steup: De luchtverbinding met Amerika. pag. 10 K. de Jong over de Leerlingenuitvoering van het Haarlem's Muziekinstituut. pag. 1 G. J. Kalt: Uitvoering door leeraren van „Toon kunst". pag. 1 Ons Zondagsblad. Door de uitgifte van ons Zondagsblad o-p Vrijdag kwam tot nu toe de actualiteit van het blad niet steeds volledig tot haar recht. Wij zullen daarom van deze week af het Zondagsblad één dag, mogelijk twee dagen, vroeger laten bezorgen dan tot nu toe. Over eenkomstig onze principes van snelle bericht geving meenen wij dit aan onze abonnés ver schuldigd te zijn. Met de overige leiders op de Averoffvertrokken. Normale regime op Kreta hersteld. ATHENE. 12 Maart. De leider van den Grieksclien opstand, Veni zelos met zijn vrouw en de overige leidende personen die bij den opstand betrokken waren, zijn met den krui ser „Aweroff" van Kreta vertrokken met tot nog toe onbekende bestem ming. De aanhangers der Grieksche regeei'ing, die door de Venizelistep. als gijsela ars waren gevangen geno men, werden voor het vertrek der op standelingenleiders in vrijheid ge steld. Het normale regime is op het ge- heele eiland hersteld. ATHENE, 12 Maai-t. De torpedojagers ..Leon" eix „Psara" en de duikboot „Nereus", die zich tot nog toe bij de opstandelingen hadden aangesloten, hebben zich ter be schikking van de regeering gesteld. Men acht het waarschijnlijk, dat ook de kruiser „Aweroff" hun voorbeeld zal volgen nadat de opstandige officieren naar een veilige plaats zullen zijn gebracht. Te Athene heerscht groote vreugde over deze successen. Vanmiddag zal voor het huis van Minister-president Tsaldaris een groote betoogimg plaats vinden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1