HOLTAP vlek! Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 13 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD [Tegen het mishandelen van dieren. De Vereeniging tegen het mishandelen van tiieren voor Haarlem en omstreken hield Dins dagavond in haar kliniek aan de Ridder- Straat de jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Deze deelde mede, dat de ver eeniging in het bezit is gekomen van een nieuw toestel voor het electrisch dooden van honden. De tweede belangrijke gebeurtenis in 1934 was hét installeeren van een vrijwillige Verkeersinspect ie, die nuttig werk verricht Mej. H. F. G. Pothoff, secretaresse, bracht het jaarverslag over 1934 uit. Hieraan ont kenen we het volgende: Het aantal leden op 31 Dec. was 565 en 50 contribuanten. In het afgeloopen jaar zijn 100 nieuwe leden toege treden; er vertrokken 89 leden, zoodat het le dental met elf is vermeerderd. Het bezoek aan de kliniek neemt toe. Er werden 304 hon den en 155 katten behandeld. Voor 57 honden en 108 katten, als zwervers in het asyl ge bracht, werd een goed tehuis gevonden. Tien honden werden door de eigenaren terug ge haald. Zelfs vonden twee postduiven en een kip een tijdelijk tehuis in het asyl Voor de katten is een eenvoudig „zomerverblijf" in den tuin bijgebouwd. In de Asphyxiatie-inrichting werden dit jaar 310 honden en 255 katten pijnloos afgemaakt. Ook werden twee marmotjes en een fazant in deze inrichting uit hun lijden verlost. In November werd een electrisch toestel aan geschaft voor het dooden van honden. Het toestel voldoet aan de eischen en maakt op een snellere wijze een einde aan het leven der dieren, dan de gasklok. Het toonraam trok als steeds de belangstelling van vele voorbij gangers. De vogelvoederbakken werden dooi de vogels druk bezocht. Het publiek zorgde voor voldoende voedsel, zoodat de vogels nooit tevergeefs kwamen. Ook de vetbollen, een versnapering voor vele vogels, door de ver eeniging gemaakt, werden door vele dieren vrienden gretig gekocht. Den bedrag van 1 160 werd uitgegeven voor voeding, stalling en hoefbeslag van de woonwagenpaarden. De vereeniging moest ook haar aandacht beste den aan de ezels van Spaansche kooplieden. Een ezel was zóó gewond, dat genezing uit gesloten was. Het dier werd van den eigenaar gekocht; het heeft nog een maand in de weide mogen rondloopen, maar toen moest het af gemaakt worden. Door bemiddeling van één der leden hebben gebrek lijdende paarden van het Circus Roberti tc Halfweg onderdak bij boeren gekregen. Hier werden zij van voedsel voorzien. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die geheel belan geloos hun gaven en krachten aan de ver eeniging schonken. Mej. Pothoff had vriendelijke woorden voor ■haar keurig jaarverslag in ontvangst te ne men. De voorzitter noemde haar de ziel van de vereeniging, die ontzettend veel voor de lijdende dieren doet. Ook bracht hij dank aan de vrijwillige inspecteurs, Ook de houder van een poppenkast werkte voor een kleine ver goeding mee. De penningmeester, de dierenarts J. Jong kind, bracht het financieel verslag uit. De ont vangsten bedroegen f 3409.82 en de uitgaven f 3301.02. Er is dus een saldo van f 108.80. De penningmeester hoopt, dat de inkomsten grooter zullen worden. Ook dit verslag werd onder applaus goedgekeurd. Mej. H. F. G. Pothoff, Dr. F. P. Keyser en mej. C. Westendorp werden als bestuursleden herkozen. Bij de rondvraag werd nog eens nadrukke lijk door den voorzitter verzekerd, dat alleen in het asyl van deze vereeniging zwervende dieren geheel belangeloos worden opgeno men, zorgvuldig behandeld en eventueel af gemaakt. Hedenmiddag zal de Gemeenteraad het ver zoek om eervol ontslag met ingang van 1 April a.s. behandelen van den heer J. J. Bauer, als directeur der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Ongetwijfeld zal dit ontslag verleend worden. Men zal zich herinneren dat den heer Bauer sinds 1 September 1933 op wachtgeld, verleden jaar plotseling opgedragen werd, les te gaan geven bij het uitgebreid'Lager Onder wijs, waartegen hij om verschillende redenen bezwaar had. Wij hebben indertijd onze lezers over deze zaak uitvoerig ingelicht en behoe ven haar dus hier niet verder op te halen. Hoofdzaak is thans, dat de heer Bauer opo !-jarigen leeftijd het onderwijs gaat verlaten waaraan hij gedurende zoovele jaren zijn beste krachten heeft gegeven. Dit is dus het oogen blik om het een en ander uit de loopbaan van den weldra scheidenden directeur mede te deelen. De heer Bauer werd in 1872 te Groningen geboren. Hij bezocht daar de Gemeentelijke en de Rijks H B S. en daarna de Kunstacademie „Mineiwa" te Groningen, als voorbereiding voor zijn verdere teekenstudies te Amsterdam aan het Amstei'damsch Instituut voor opleiding van Teekenleeraren. Hij behaalde in vijf jaren de middelbare akten M. I en M. II, die onder scheidenlijk bevoegdheid gaven voor hand- teekenen en lijnteekenen (M. II ook voor vak- teekenen, hetgeen voor Nijverheidsonderwijs van veel belang is). Nog tijdens zijn studie» was hij al wei-kzaam als leeraar in het teekenen aan de Nijver- lieidsAvondschool te Amstelveen. Deze betrek king vervulde hij slechts één jaar (tot 16 September 1896). Op laatstgenoemden datum aanvaardde hij de betrekking van leeraar aan de H.B.S. te Brielle, waar hij bleef tot 1 No vember 1901 en waar hij ook directeur was der Nijverheids-Avondschool en teekenlessen FAILLISSEMENTEN. Door de Ai-rondissements-Rechtbank te' Haarlem zij de volgende faillissementen op 12 Maart uitgesproken: 1. J. C. Hofman, magazijnmeester, wonende te IJmuiden, Snelliusstraat 91. Curator mr. K. van Giffen, alhier. 2. W. J. Brugman, winkelier, wonende te Abbenes, Huigsloterdijk, Haarlemmermeer. Curator mr. K. van Giffen, alhier. 3. E. A. Bodamér, pensionhouder, wonende te Zandvoort, Bi*ederodestraat 44, Curator mr. W. Briët, alhiei*. 4. Ingen Van Loon, caféhouder, wonende te IJmuiden, gem. "Veisen, Oranjestraat 24. Curator mr. K. van Giffen, alhier. 5. H. J. Eikmans, bedrijfsleider, wonende te Haarlem, Teding vaix Berkhoutstraat 49. Curator mi-. J. H. C. Slotemaker, alhier. Reohter-commissaris: Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 7. M. W. Verschoor, winkelier, wonende te Nieuw Vennep, Venneperweg 516. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs. alhier. 2. J. ten Have, schoenmaker, wonende te IJmuiden, Kalverstraat 170. Curator mr. J. H. van Gelderen, alhier. OPMERKINGEN VAN LEZERS Een lezer klaagt over het gebrek aan open- bai-e vervoermiddelen in het Zuid-Oostelijk kwartier van Haarlem. De busvei-bixxding met Diaconessenhuis en Bosch- en Vaart-kwartier wordt gestaakt. Nu zal alle busverkeer met stad en station weg genomen worden. De be zoekers van Mariastichting en gasthuis wor den de dupe evenals de bewoners van Twijn- derslaan, Rustenburgerlaan en Rozenprieel- straat. Inzender vraagt of de N. Z. H. T. M. de buslijn, die thans op de Turfmarkt begïn- en eindpunt heeft, niet wil veideggen, bijv. naar het pleintje aan de Voorhelmstraat. TEGEN VOLKSBEDROG. De heer J. Bijl. secretaris van het Ned. Co mité tegen volksbedrog, schrijft ons naar aan leiding van wat zich bij het optreden van den telepaath „Don Silvestro" te Zandvoort heeft voorgedaan, verheugd te zijn. dat het Zand- voortsche publiek maar niet alles voor waar heid heeft willen aannemen wat de telepaath beweerde. Vooral in dezen tijd is zelfvertrou wen noodig, aldus inzender en die verkrijgt men niet door het consulteeren van kwakzal vers, telepathen. kaartlegsters enz. Op men- schen met zwakke karakters hebben de prac- tijken van genoemde personen een funeste uitwerking! Bovendien zijn die practijken vaak nadeelig voor de volksgezondheid. Er moet dus stelling tegen genomen wor- dei. De heer J. J. Bauer verlaat het onderwijs. Een vlek op de Holtap. Een vlek, die er niet uit- gaatl Wat doen we nu? Eenvoudig omdraaien: de tweede bovenkant van dit practische vloerkleed ge bruiken. 'n Holtap is im mers een „dubbel-karpet". Twee bruikbare kanten: erg mooi en erg goedkoop! NEDERLANDSCH KARPET (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiuoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Verkeersexamens „Veilig Verkeer". In de week van 16 April zullen door de onderwijsverkeerscommissie, gevormd uit de Vereeniging voor Veilig Verkeer, aan de schooljeugd verkeersexamens worden afge nomen. Het ligt in de bedoeling aan iederen ge slaagden candidaat een diploma en een in signe uit te reiken. Dit laatste is echter zeer kostbaar in verband met het groote aantal kinderen dat een insigne niet zal zal kunnen bekostigen. Helaas laat de kas der vereeniging niet toe deze speldjes kosteloos te verstrekken. De vereeniging is echter overtuigd, dat er wel voldoende kindervrienden zullen zijn, die uit sympathie voor dit deel van de opvoeding der kinderen en van de verkeersveiligheid in het algemeen een geldelijke bijdrage willen offeren, teneixxde de examencommissie in staat te stellen bovengenoemd plan te verwezen lijken. Bijdragexi voor dit doel, waarvoor wij bij voorbaat dank zeggen, kunnen worden gestort op giro no. 4161 ten name van het Noordhol- landsche Landbouwcrediet, Haarlem. Mr. J. H. VAN GELDEREN, Secretaris „Veilig Verkeer". gaf aan de Normaalschool en een cursus voor de hoofdakte. Al deze functies vervulde hij ook te Sneek. van 1 November 1901 tot 27 October 1911. Toen vertrok hij naar Haarlem als leeraar in hand- en lijnteekenen aan de eerste H.B.S, later het Gem. Lyceum. Reeds op 16 Novem ber 1911 werd de heer Bauer directeur der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, (toen nog Burger-Avondschool), aan welke inrichting hij dus 24 cursussen heeft geleid. Toen op 1 September 1933 het Gem. Lyceum werd opgeheven, werd de heer Bauer op wacht geld gesteld, wegens opheffing van zijn be trekking. Zooals bekend, deelden 27 andere leeraren zijn lot. En nu zullen ook spoedig de laatste banden, die hem nog aan het Haarlemsche onderwijs binden, vei'broken worden. Met toewijding en liefde voor zijn vak heeft hij altijd gearbeid hij was gezien bij leeraren en leerlingen. Mogen nog vele jaren van welverdiende rust zijn deel zijn. voor de doofstommen iets onbereikbaars is? Weet gij, dat er in ons land nog geen leer plichtwet voor doofstommen bestaat, zoodat 't kon voorkomen, dat onlangs op het In stituut voor Doofstommen in Groningen, een leerlinge van 44 jaar werd geplaatst om nog te leeren spreken, omdat haar ouders of uit overdreven ouderliefde of door onbekendheid, haar niet als jong kind naar school hebben gestuurd, haar op deze wijze isoleerden van de wereld en haar het middel ontnamen om een vak te leeren? En als wij, d.w.z. de organisaties, een beetje licht willen brengen in het bestaan van die doofstommen, wilt gij ons dan niet helpen? Welnu, gij kunt dit op een gemakkelijke manier. De minister van Justitie heeft ons toestemming verleend (dd. 7 April 1934) tot het houden van een vei'lotin-g 15.000 loten moeten vóór 1 Mei 1935 worden geplaatst. Hoodprijs. de nieuwe Citroën 7; tweede prijs compleet Pathé Lux, Filmopname en pi'o- jectieapparaat. verder: ameublement, motor rijwiel, fietsen, totaal 500 prijzen. Koopt van ons een lot a f 1.Gij doet een goed werk en steunt een goede zaak. Wilt gij ons verder assisteeren, wendt u tot N. C. WIJKHUIZEN, Hof v. Egmond 12, Haarlem. Voor doofstommen. L. S., Er wordt tegenwoordig veelvuldig een be roep gedaan op uw offeiwaax-dxgheid en me dewerking. Indien ge u echter slechts een oogen- blik voor oogen stelt, wat degenen moeten ontberen, voor wie wij uw aandacht vragen, dan twijfelen wij er niet aan, of uw men- schelijk gevoel zal u dwingen, als het even kan, een steentje bij te dragen om het lot van uw misdeelde medemensehen, in dit ge val de doofstommen, te verlichten. Doof zijn is lastig en eischt veel van de energie van iemand om zich steeds weer, dag in dag uit, met lust en ijver te bewegen in de maatschappij, die een beetje railleert met dat gebrek, doch „doofstom" zijn is nog veel moeilijker. Zijn vreugde en smart niet te kunnen uiten is verschrikkelijk. Beseft gij wat het zeggen wil, nooit de stem te kunnen hooren van uw vader, de stem van uw moe der, de stem uwer kinderen? Weet gij, dat muziek, tooneel, zang of radio Makelaars. Geachte redactie, Haarlem's Dagblad van 7 dezer bevat weer een en ander over dit onderwerp (van Mr. J. de Jongh, met een verlengstuk van den secretaris der afd. H. en O. van den Ned. Bond van Makelaars). Dit gaat in hoofdzaak tegen inzexxder B. Ik vertrouw, dat B. best in staat zal zijn van repliek te dienen. Er is echter ook voor mij aanleiding om wat te zeggen. Zoo lees ik, dat Mr. De Jongh, een advocaat dus, leider is van het Bureau v. d. Ned. Bond van Makelaars. Mr. De Jongh heeft het o.a. over „buitenstaander". Van „buitenstaander" gesproken! Verder moet ik er op wijzen, dat in 1935 toch niet meer gesproken kan worden van .pionierswerk", bij een beroep, dat al eeuwen bestaat. Veeleer zou te constateeren zijn, dat de Ned. Bond van Makelaars heel, heel ver achter de feiten aansukkelt. Goed nota wordt genomen van de instel ling van het instituut „adspirant-leden" en een Makelaarscursus. Dit is een erkenning van den goeden weg, dien de Ned. Broeder schap van Gediplomeerde Makelaars al jaren bewandelt. Ik hoop. dat de ongeorganiseerde makelaars de op hen betrekking hebbende opmerking van Mr. de Jong niet op zich zullen laten zitten. Mij zij het alleen maar vergund, op te mei-ken, dat, ook in deze materie de Ned. Bond v. Ma kelaars zich op een verkeerden weg heeft laten drijven. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haojrlem's Dagblad icorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres onlbreke?i, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd* PLANTEN VRAAG: 1. Van mijn cyclamen is er een uit gebloeid, Ik heb dié sinds een week geen water gegeven en zij staat in een luchtig, licht ver trek. De andere bloeit nog en heeft luis. Wat moet ik met heide doen? 2. Mijn azalea heeft wel knop geschoten, maar schiet niet door. De bladeren zijn grootendeels afgevallen. Ilc zet'haar in lauwwarm water en besproei de bladeren. Als de plant nu. met pot en al in den tuin komt, mag ik haar dan ver potten, van de wortels een stuk afsnijden en verder wat afsnoeien? ANTWOORD: 1. De eerste kunt gij nu tot rust brengen door geleidelijk de hoeveelheid water te verminderen. Bij de andere de luis met een sponsje verwijderen en zoolang aan den groei houden, tot de laatste bloem verwelkt is. Dan behandelen als de eerste. 2. De behandeling is goed, als de grond niet te nat wordt. De wortels mogen niet afgesneden worden. Half Juni met de pot in den grond zetten en flink mesten; half September binnenhalen. VRAG: Mijn palm vertoont dicht bij de wor tels in de stengels gaatjes, net wormgaatjes, en verderop de stengels dicht bij de wortels alle maal witte bobbeltjes. Wat moet ik daaraan doen eiï hoe houdt men in het algemeen een palm goed (veel of weinig water, enz.) ANTWOORD: Die bobbeltjes zijn dopluis. Zij zitten stevig aan de stengels vast en het kost moeite ze met een hard borsteltje met zeepwater te verwijderen. Gij zult dit eenige keeren moeten horhalen en telkens daarna met schoon water goed schoonspuiten. De hoeveelheid water hangt af van de plaats, waar de plant staat, de grootte der pot. het soort aarde enz. Indien gij met den knokkel van uw vinger tegen de pot klopt en het klinkt hol, dan is water noodig. De plant eens per week in een even lauw bad zetten is soms wel niet voldoende, maar het geeft in ieder geval gerustheid, dat de palm niet ver droogt. Het gaatje onder in de pot goed open houden. VRAAG: Ik heb sinaasappelpitten in een bloem pot gepoot. De plantjes zijn nu 8 a 10 c.M, hoog. Hoe moet ik nu verder handelen om ze op te kweeken? ANTWOORD: Ze behandelen als koude kas planten. dwz. vorstvrij houden, maar in het volle licht. Ieder afzonderlijk in een pot laten staan. In den zomer de potten ingraven en in den winter weer in een vorstvrij. lichte ruimte. BELASTING ZAKEN VRAAG: Gem. Velsen; vermogen 61.000; In komen 3400. Aanslag luidt: Rijks ink.bel., hoofdsom en op. 89.32, gem. fondsbelasting 186.30, vermogensbelasting 186.05. Verdedi gingsbelasting 3.30. 1. Is dit juist? 2. Hoeveel zou dit in de gemeente Bloemen- daal bedragen? ANTWOORD: 1 Ja, de aanslagen zijn juist. 2. Rijks inkomstenbelasting 89.32. gem. fondsbelasting 11S.S0. vermogensbelasting 155.55, verdedigingsbelasting 3.30. MILITAIRE ZAKEN VRAAG; Welke zijn de rangen van soldaat tot generaal? ANTWOORD: korporaal, sergeant of fourier; sergeant majoor; adjudant onderofficier of vaan- 2e luitenant, le luitenant, kapitein, ma joor, luitenant kolonel, kolonel, generaal majoor, luitenant generaal en generaal. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men gold crème? ANTWOORD: Smelt samen: 5 deelen gele was, 10 deelen walschot; 10 deelen walvet en 50 dee len sesamolie. Als het bijna bekoeld is, mengt gij er 25 deelen rozenwater door. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenlimonade van vruchten? ANTWOORD: Daarvan zijn verschillende soor ten, bvb. frambozenlimonade, sinaas.appellimo- nade, limonade van zwarte bessen enz. Wij laten hier het recept voor frambozenlimonade volgen. Neem half om half frambozen en bessen: maak ze goed schoon en wasch ze. Pers ze dan in een doek uit. Weeg het sap en doe er eenzelfde ge wicht aan suiker bij. Laat het clan koken tot het strooperig wordt, maar vooral niet te lang, want dan verliest het sap de heldere kleur en den frisschen smaak. Doe het in uitgekookte fles- schen en kurk die luchtdicht. VRAAG: Hoe maakt men oranjemarmelade? ANTWOORD: Benoodigd: 12 sinaasappelen; 3 citroenen, 1 3/4 liter water en zooveel suiker als de vruchten na het koken wegen. Borstel de vruchten goed schoon, wasch ze en zet ze op met koud water. Laat ze koken, tot ze zoo zacht zijn, dat men er gemakkelijk in kan prikken. Neem de vruchten dan uit het vocht; weeg ze en doe hun gewicht aan suiker in het vocht. Snij de vruchten in vieren, verwijder pitten en vezels, Snij het witte gedeelte der schillen af en maak van het overblijvende zoo dun en lang mogelijke reepen. Doe deze ook in de suikeroplossing en laat nu de marmelade tot de vereischte dikte in koken. Neem dan van het vuur er vlug' het schuim af en vul de goed uitgekookte potjes, Sluit dadelijk met vochtig perkament af. VRAAG: Hoe stooft men paling? ANTWOORD: Wasch de paling* goed schoon en wrijf ze in met zout. Leg ze in een vuurvas ten schotel, waarvan de bodem bedekt is met 1 c.M. water. Leg tusschen de paling hier en daar een kluitje boter. Voeg er een weinig citroensap aan toe. Strooi over de vïsch wat paneermeel of wat heel fijn gemaakte beschuit. Leg er een paar uitgetande citroenschijfjes, zonder pitten, op laat dichtgedekt in warmen oven een lialf a drie kwartier, onder af en toe bedruipen, gaai- stoven. Neem er dan, zoo noodig, het deksel af om ze van boven heel licht bruin te laten wor den (5 minuten). VRAAG: Hoe kan men koperen roeden brui- neeren? ANTWOORD: Maak de roeden goed schoon bestrijk ze met een penseel met zwavel ammo nium en herhaal het zoo noodig nog eens. Daarn: flink afspoelen en drogen. Den volgenden dag op wrijven met een zachten doek met een weini; lijnolie. VRAAG: Hoe bakt men eierkoekjes? ANTWOORD: Benoodigd: 4 groote eieren; 280 gram suiker: 3 ons bloem, 1 pakje vanillesuiker en zoo noodig, een weinig water, 1 theelepeltje' bakpoeder. Klop de eieren met de suiker tot deze geheel verdwenen is en de eieren een luchtige dikke massa zijn geworden. Mocht dit niet gemakkelijk lukken, voeg er dan een klein wei- nigje warm water bij, maar zoo weinig mogelijk. Voeg er de gezeefde bloem, het bakpoeder en de vanillesuiker bij. Mocht het deeg daardoor wat stijf zijn geworden, dan voegt men nog wat water bij, het behoort echter zoo dik te zijn dat het. wanneer het uitgespoten wordt, maar weinig meer uitloopt. Besmeer een bakblik dun met boter Spuit met behulp van een spuitzakje met glad mondstukje, kleine ronde koekjes op de plaat, met eenige ruimte onderling. Bestuif de koekjes met poedersuiker en bak ze in matig heeten oven in 15 a 20 min. heel licht geel en gaar. Neem met behulp van een heel scherp mes van het blik. VRAAG: Hoe maakt men citroenpudding? ANTWOORD: Benoodigd: 2 ons suiker, 1 dL. citroensap (van 3 a 4 citroenen); 16 gram gela tine, 1 dL. rijnwijn of water of witte bessensap; 6 eieren. Roer de eierdooiers met de suiker en de aspte schil van 1 citroen in een pannetje dik en wit. Voeg er dan 1 dL. citroensap bij en de Rijnwijn, of het water of het witte bessensap. Laat het dan op zacht vuurtje of au bain Marie under flink roeren, binden. Neem dan van het r en roer er de gelatine door, die eerst in ruim koud water geweekt en daarna uiLgeknepen is. Klop het eiwit zeer stijf en giet hierbij de gebon den massa, als de-ze wat bekoeld is. Bestrijk den vorm met wat ongeklopt eiwit en doe er de pud ding in, als ze stijf begint te worden. VRAAG: Hoe maakt men caramel via? ANTWOORD: 4. Benoodigd: 180 gram suiker, 4 eierdooiers, 1/2 liter melk en 5 gram maizena. Brong de melk aan de kook .Meng de maizena aan met een dooier; voeg de andere dooiers toe en daarna voorzichtig de kokende melk. Brand ondertusschen de suiker in een ijzeren pannetje tot een bruine stroop (caramel). Giet deze on der flink roeren bij de saus en kook de vla, on der roeren nog een paar minuten. Laat ze be koelen en roer af en toe om het vormen van een vel te voorkomen. Doe ze dan in een vlaschaal tje. Desverkiezend garneeren met stijfgeklopt eiwit. VRAAG: Hoe maakt men advocaat? ANTWOORD: Klop 6 zeer versche eierdooiers met 2 ons suiker en een theelepeltje vanille es sence tot de suiker geheel is opgelost. Klop dan de 6 eiwitten met 1/2 ons suiker goed stijf en roer het dan door de dooiers. Giet er langzaam en stéeds voerend ongeveer 3/10 liter brande wijn bij. Laat het au bain Marie of op zeer zacht vuurtje, steeds roerend, lauwwarm worden en doe het dan in goed schoongemaakte flesschen, die luchtdicht gekurkt moeben worden. VRAAG: Hoe bereidt men mayonnaise? ANTWOORD: Benoodigd: 1 eierdooier. 2 1/2 dL. slaolie, 1/4 dL. azijn, 1 y2 theelepel mosterd en wat peper en zout. Klop de eierdooier en de specerijen met 1 eetlepel azijn goed door elkaar. Voeg er, steeds kloppende, langzaam en met uiterst fiijn straaltje, de olie bij, tot de saus de vereischte dikte heeft en mooi glanzend is. Ver dun ze nu en dan met een paar druppels azijn. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit het. marmeren bovenblad van een nachtkastje? ANTWOORD: Bedek de vlekken met een papje van magnesia en benzine en laat dit stil liggen, tot het goed droog is; dan afschuieren. VRAAG: Ik heb antiek zilver met lofwerk er op gepoetst met rood zilverpoeder. Nu is het tu: schen het lofwerk rood opgedroogd en dit gaat met schuieren niet weg. Hoe is dat te verwij deren? ANTWOORD: Stevig afborstelen met eei schuiertje met spiritus. VRAAG: Hoe maakt men een serremat (twis- tedmat) schoon? Ik heb het al te vergeefs ge probeerd met benzine, water met ammonia en lauw zeepsop. De mat is van goede kwaliteit, maar door het gebruik vuil geworden. ANTWOORD: Schuier de mat eerst stevig af met een lauwe, sterke soda-oplossing (3 eetle pels soda op 1/2 emmer water). Daarna sterk schuieren met sterke zeepsop en ten slotte met warm water afsponsen, VRAAG: Hoe maakt men een wit strooien dameshoed, die geel geworden is, weer wit? ANTWOORD: Met strobin. De gebruiksaanwij zing staat op het pakje. VRAAG: Hoe kan men een vet geworden kraag van een donkerblauwe gabardine regen jas schoonmaken? Met benzine had ik geen re sultaat. ANTWOORD: Als gij met benzine geen re sultaat hebt gehad, moet gij de kraag stevig af borstelen met perchloor aethyleen. Leg er dan een laagje magnesia op en laat stil drogen. Daar na afborstelen. Blijft er een witte rand in, dai nog eens afborstelen, maar nu met lauw water. Met een badhanddoek zoo droog mogelijk betten. VRAAG: Waar kar ik het beste een nappa lee ren jas mee inwrijven om die glimmend te krij gen? ANTWOORD: Stevig inwrijven met lederwas en met een zachten doek weer stevig en gelijkmatig uitwrijven. A. J. LAGENDIJK. Binnenweg- 118. Heemstede. Geachte redactie, Onder het opschrift „Makelaars" verscheen onlangs in uw blad een ingezonden stuk van den heer A. J. Lagendijk. Het zij mij vergund hierop het navolgende te antwoorden, waarvoor bij vooi-baat mijn dank. 1. Dat, zooals de heer L. schrijft „de groot-» ste stoot" tot het verzenden van het Adres aan de Kamers van Koophandel uitging van de Haarlemsche afdeeling van den Ned. Bond, in casu onze vereeniging, heeft de heer L. nergens kunnen lezen. Medegedeeld was slechts, dat de Ver. van Makelaars in Haar lem e. o. „een van de stuwende krachten" is geweest. Er zijn over het onderhavige onder werp breedvoerige besprekingen op de laatste congressen van den Ned. Bond gehouden, waaraan afgevaardigden uit alle deelen van het land deelnamen en o.a. hebben, naast Haarlem, ook de afd. Alkmaar e. o. en Twente zich veel moeite gegeven voor de tot stand- koming van het Program van Actie, waarvan het adres aan de Kamei's van Koophandel een uitvloeisel is. Overigens betreuren wij het allerminst, dat onze afdeeling haar aan deel in dit belangrijke wei'k geleverd heeft. 2. Inderdaad is er eens een poging gedaan tot landelijke samenwerking, doch tot nu toe is daar al heel weinig van terecht gekomen. Van de initiatiefnemers tot die samenwerking en van de daaruit voortgekomen „contact commissie" werd zoo goed als niets meer ver nomen. Op het credit van den Ned. Bond valt dit stellig niet te boeken. Inteime moeilijk heden in de leiding van de „Broederschap van Gedipl. Makelaars" zijn daar mogelijk schul dig aan, doch de heer L. steke liever z'n neus eens in de keuken der eigen organisatie al- voi-ens in het wilde weg uit te roepen, dat het bij den buurman blijkbaar ietwat aan- gebi-and riekt. 3. Dat de Ver. van Makelaars in Haarlem en omstr. en voorheen de Haarl. Makelaars Ver. zoo weinig zouden hebben gedaan, is een bewering, die verbluffend is van onwaai-- acht-igheid of van gebrek aan kennis der fei ten. Ik hoop van harte dat dit laatste het geval is. Ik behoef, ter weerlegging, slechts te wijzen op de achting, die onze Vereeniging in ruime kringen, niet het minst bij het opdracht gevend publiek, geniet voor de wijze waarop ons bestuur nauwlettend toezicht houdt bij de toetreding van nieuwe leden en een open oor heeft voor eventueele klachten omtrent aangesloten leden (om dit meer bij het pu bliek bekend te maken verschenen o.a. in de jaren '30, '31 en '32 groote advertenties van de Haarl. Makelaars Vereeniging in de Haar lemsche dagbladen')voorts op de borden- chaos, waaraan de Ver. een eind maakte, op de opdrachtformulieren en voorwaarden en tarieven der Vereeniging. die meermalen elders in het land ten voorbeeld strekten: op onze samenwerking met de Kamer van Koop handel te Haarlem, in het belang van een be hoorlijke uitoefening der makelarij: op onzen Woninggids met meer dan duizend perceels vermeldingen en last not least op de Makelaarscursus van den Ned. Bond. aaxr welk zeer nuttig Instituut ook onze afdeeling meermalen mocht medewerken bij monde linge lessen, te Haarlem gehouden, die door de medewei'king van onze afdeeling het ka rakter verkregen van lezingen. Dit alles geschiedde voor het meerendeel reeds toen de heer Lagendijk aan het firma ment der makelarij een nog ganschelijk on zichtbare ster was. Misschien is dit dan ook wel de oplossing van het raadsel, hoe het mogelijk is. dat de heer L. een van zoo weinig feitenkennis getuigend stukje schrijft. Overigens, geachte heer Lagendijk, sans rancune. Namens het Bestuur van de Ver. van Makelaars in Haarlem en omstreken: H. C. SPRENGER, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10