WOENSDAG 13 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN Winkeliers van IJmuiden-Oost organiseeren reclame campagne. Naar wij vernemen is het comité „IJmuiden- Oost vooruit", gevormd uit de leden-winke liers van de R.K. Middenstandvereeniging De Hanze en die der Middenstands Vereeniging IJmuiden-Oost thans met de plannen inzake het organiseeren van een reclame-campagne gereed gekomen. Besloten werd van 6 tot en met 21 April a.s, een groote reclame-campagne te houden. LEZING VOOR DE „GIETELING.". Voor een goed bezette zaal hield Ir. van Rood gisteravond in Casino een lezing over bouwkunst van 18401940. Na een inleidend woord van den voorzitter den heer Mijs, begon Ir. van Rood met eenige beschouwingen over de verschillende perioden van vorm en ontwikkeling der bouw kunst gedurende de laatste honderd jaar te geven. Wij onderscheiden hier een vijftal tijdperken, die ieder voor zich een sterk bouw kunstig ideaal uitbeelden. Het is evenwel on mogelijk om deze tijdperken scherp te be grenzen. Zoo noemde spreker de tijd der Eclatisten van 18401870, Deze Eclatisten verzetten zich tegen de toen heerschende „Empire- stijl" als zijnde on-Nederlandsch. Ze zochten naar een gaaf geheel, door de goede dingen via diverse bouwstijlen te dis- tilleeren maar hun zoeken werd niet be kroond door het vinden van een karakter volle uitbeelding. Hierbij gaf spreker als voorbeeld het Amstel-Hotel te Amsterdam Christal-Palace te Londen. Daarop volgde als tweede periode tot 1890 de romantische bouwstijl. Hier werd gezocht niet naar het herleven der oude bouwkunst, maar naar het hervinden van nieuwe vor men om uit het gemodder de eclatisten te komen. Een model moest worden ontworpen naar de eischen en niet naar de ingeving van het kunstenaarshart. Alle vormen die niet voor de samenstelling worden vereischt zijn uit den booze. Men wilde niet meer gedreven worden door religieuze en ethische vormen, noch door symethrie, waar dit zinloos werd voor het gebouw. Een van de vooraanstaande voorvechters van de romantische bouwkunst is wel P. Cuypers geweest. Hij heeft een persoonlijke verwerking van Gothische de tails gevormd en getracht de bouwkunst van doode elementen te zuiveren. Een geheel andere persoonlijkheid was Ber lage. Waar Cuypers prachtlievend was, was Berlage asceet. Berlage toonde den zeldzamen moed om ethisch, educatief en profetisch werk te leveren ten koste van het aestheti- sche. Hij meende dit te kunnen bereiken door zoo economisch mogelijk het spel van last en kracht uit te buiten. Verder besprak Ir. van Rood nog de Am- sterdamsche school en de nieuwe bouwers, toegelicht door een serie lantaarnplaatjes. Aan het einde dankte de heer Mijs namens alle aanwezigen Ir. v. Rood voor zijn interes sante en leerzame causerie. REGELING VAN DEN INVOER VAN HARING Volgens het Verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp gaven eenige leden uiting aan de vrees, dat door deze contingenteering, met haar onderscheiding tusschen invoer en aan voer, het transitoverkeer zal worden bemoei lijkt.' Zij hadden daarbij in het bijzonder het 002 op de positie van enkele Poolsche reede- rijen. welke met Nederiandsch personeel en Nederlandsch materiaal de haringvangst uit oefenen, de haring in onze havens aanvoe ren en na korten opslag naar Polen doorvoe ren. De aanvoer van deze voor rechtstreek- schen doorvoer bestemde haring mag ter wille van de werkgelegenheid, zoo meende men; in geen enkel opzicht belemmerd worden. Gaarne zou men in dit opzicht een verklaring van de Regeering ontvangen, welke iederen twijfel uitsluit'. Voorts vestigden eenige leden de aandacht op het gevaar, dat deze contingenteering door overlading in volle zee van buitenlandsche schepen in Nederlandsche zal worden ontdo ken. Zij zouden gaarne vernemen, welke waar borgen tegen een dergelijke ontduiking aan wezig zijn. BESOMMINGEN. Trawlers: Roode Zee IJm. 41 60 manden f 1270. Uiver IJm. 384 230 manden f 1750 Neptunus IJm. 87 80 manden f 1270 Bergen IJm. 16 750 m. f 4830. Betje RO 16. 100 m. f 1170. Aneta IJm. 82 365 m. f 2760 Olympia IJm. 111 75 m. niet gelost. Flamingo IJm. 42 75 m. f 1160 Julie Streiff IJm. 159 40 m. f 880 Bruinvisch IJm. 97 85 m. f 1370 Hercules IJm. 196 775 m. f 4300 Jacqueline Clazine IJm. 10 645 m. f 2760 Kotters: E. 436 f 890, E 390 f 140. Loggers: Sch. 132 f 360, Sch. 101 f 590. Sch. 84 f 470 KW. 45 f 320, KW. 110 f 380, KW. 96 f 380. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 0.75f 0.58 Tongen per kilo f 0.90f 0.53 Groote schol per 50 kilo f 9f 8. Middelschol per 50 kilo f 18f 11. Zetschol per 50 kilo f 31f 16 Kleine schol per 50 kilo f 16f 5.70 Bot per 50 kilo f 6f 2.70 Schar per 50 kilo f 7.30f 1.40 Vleet per stuk f 2.50f 1.16 Kleine poon per 50 kilo f 12—f 7.50 Groote schelvisch per 50 kilo f 20f 15 Middelschelvisch per 50 kilo f 18.50—f 14 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 20f 11. Kleine schelvisch per 50 kilo f 15f 9 Kabeljauw per 125 kilo f 33f 14 Groote gullen per 50 kilo f 13f 12 Kleine gullen per 50 kilo f 15f 9 Wijting per 50 kilo f 8.50—f 1.30 Makreel per 50 kilo f 10.50. Heilbot per kilo f 0.80f 0.58. Leng per stuk f 1.60f 0.55 Koolvisch per stuk f 0.90f 0.15 Versche haring per kist i 5.50 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt. Gerberdina Johanna IJm. 38, vangst 110 manden schelvisch, 60 manden braadschelvisch 60 manden wijting en witjes. 50 manden rog en poon. 300 manden koolvisch, 15 manden hake, totaal 595 manden. Rotterdam IJm. 112. vangst 60 manden schelvisch. 30 manden braadschelvisch, manden kabeljauw en leng, 40 manden varia 260 manden koolvisch, 15 manden hake, totaal 465 manden. VELSEN De Gemeenteraads verkiezingen. De advieslijst der A.-R. partij. Door de Centrale van A.-R. Kiesvereni gingen in de gemeente Velsen is de volgende advieslijst samengesteld voor de Gemeente raadsverkiezing 1 F. P. Vermeulen', 2 I-I. Homburg; 3 J. v. d. Burg. 4 A. Eikelenboom; 5 H. J. Lips; 6 J. Visser; 7 F. Tijtsma; 8 S. J. P. Bakker: 9 K. v. d. Berg; 10 S. Boon; 11 P. Verwoerd; 12 E. van den Brink. Over de definitieve samenstelling zal dooi de kiezers nog beslist moeten worden. TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDID ATEN. De voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring VI (Velsen) maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candi dates gesteld voor de op 17 April a.s. houden stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland ter gemeentesecretarie voor een ieder ter in zage zijn neder gelegd. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. AdmiraalKieft d., Meeuwen laan 7, IJmuiden. J. M. LuikenDe Haas d., Kalverstraat 93 TJ.muiden; M. de Boervan den Berg z., Pr. Steijnstraat 10, IJmuiden. P. J. C. Havik- Hoogenhuizen z., de Ruijterstraat 33, IJmui den. Overleden: C. Meuldijk 60 j. echtgen. van T. Gorter, Cederstraat 8, IJmuiden; W. J. van Mieg'hem. 39 j., echtgen. van M. Meijer, J. P Coenstraat 31, IJmuiden; Z. van Wijk, 56 j. echtgen.e van W. Kremer, Velserduinweg 91, IJmuiden. H. F. Meijer 81 j., wed. van C. van Amers foort, Ruysdaelstraat 15, IJmuiden. DE SAMENSTELLING DER STEMBUREAUX. Tot voorzitters en leden van de stembu- reaux in onze gemeente voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten zijn be noemd de volgende personen: Stemdistrict I: de burgemeester, J. P. Nijssen en J. Melgerd. Stemdistrict II: P. Bosman, C. Oudendijk en mevr. A. J. C. v. d. Weele-Geelhoed. Stemdistrict HI: J. E, Sluiters, C. Diepen- daal en W. Landeweert. Stemdistrict IV: J. P. Handgraaf, J. Bruin- oc)g Sr., en P. H. van Rummelen. Stemdictrict V: H. Homburg, Th. Diepen en K. L. G. Mollevanger. Stemdistrict VI: D. Zalm, D. J. Bais en C. Stemdistrict vn: F. P. Vermeulen, H. L. W. Böttger. K. Ermshaus en J. P. Klaassen. Stemdistrict Vin: G. He ij koop, J. P. Borg- wat en C. Luchsinger. Stemdistrict IX: A. ten Broeke, L. M. Cam- man en C. Hillebrink. Stemdistrict X: J. C. Dunnebier, N. C. Hin. en A. J. Roza. Stemdistrict XI: H. Groenveld, P. J. v. d. Linden en J. v. d. Zijl, Stemdistrict XII: J. Zwanenburg, S. Baar d-a en J. J. Jonker. Stemdictrict XIII: A. de Waal, C. Janus en B. G. Schuitemaker. Stemdistrict XIV: J. v. d. Veer, F. J. Mar tens en W. A. Ferme. Stemdistrict XV: C. P. J. Maas, R. de Boer en J. W. Raadman. Stemdistrict XVI: W. van Heyst, A. Peek en J. Bontenbal. Stemdistrict XVII: E. Luikman, K. Dek ker en P. Verhoog. Stemdistrict XVIII: Dr. mr. A. v. d. Flier, J. Verkade en P. van Zutphen. Stemdistrict XIX: J. Stark, Th. J. H Bruïjnzeels en W. F. F. J. Meijer. Stemdistrict XX: W. F. Visser, L. W. Kuiper en J. Dein urn. Stemdistrict XXI: W. J. F. Laurent. W. Da vidson en G. Brakenhoff. Stemdistrict XXII: M. J. Enzerink, N. Ra ven en A. Westra. De eerstgenoemde n voor elk district zijn benoemd tot voorzitter de beide anderen tot leden. Voorts zijn nog benoemd tot plaatsver vangende leden voor alle bureaux: de be schikbare leden van den gemeenteraad, een aantal ambtenaren enz. wordt daardoor dikwijls doel in plaats van middel. De Chr. Gymnastiekvereeniging is er. om daartegen in te gaan. De eere-voorzitter besloot zijn openingswoord met de opmerking, dat dank zij de goede leiders-eigenschappen van den dtvecteur, den heer C. P. Nieuwenweg, in de vereeniging „Hercules" een uitstekende ;eest heerscht. Een viertal intermezzi, waarvan de helft voor de komische noot moest zorgen, wisselde de gymnastieknummers af. De -'poppendans van de meisje kon ons het meeste voldoen. De dames hadden veel werk gemaakt van de cos- tumeering en ook dat is een factor van niet te onderschatten beteekenis. De muzikale be- jeleiding, die tegenwoordig zoo n groote rol speelt bij de gymnastiekuitvoeringen. werd verzorgd door een trio, dat gevormd werd door Mej. R. Swalve (piano), en de heeren J. Dinkla (viool) en B Hopman (cello). Aan het slot van den avond heeft Ds. Krij ger woorden van waardeering gericht tot de medewerkenden en in de eerste plaats tot den directeur den heer C. P. Nieuwenweg. Daarna volgde sluiting met gebed. Heden-, Woensdagavond wordt de uitvoe ring herhaald. HANDELS. EN KANTOORBEDIENDEN. In de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden zijn de aftre dende bestuursleden, de heeren T. Ettema en Rozenmeijer herkozen. Een der leden heeft een inleiding gehouden over Esperanto, waarbij hij het nut van deze wereld-hulptaal in het licht stelde. R.K. MIDDENSTANDSCANDIDATEN VOOR DEN RAAD. In een vergadering van R.K. Middenstan ders is een lijst van candidaten samengesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Be verwijk en zal bij de R.K. Kiesvereeniging .Recht en Plicht" worden ingediend. De R.K. Middenstandscandidaten zijn: 1. N. J. Out, J. L. F. Post, 3. W. Langendijk. 4. N. Braun, J. A. Modderman. ZANDVOORT Hotel „Suisse" gekocht door de gemeente. SANTPOORT BEVERWIJK CHR. GYMNASTIEK VEREENIGING „HERCULES'' De Christelijke Gymnastiekvereeniging „Hercules" gaf Dinsdagavond in het Herv. Vereenigingsgebouw haar jaarlijksche uitvoe ring, welke zich als gewoonlijk in flinke be langstelling van de zijde der donateurs en be gunstigers mocht verheugen. De eere-voorzitter der vereeniging Ds. C. M. Krijger, ging voor in gebed en sprak daar na een openingswoord. De eere-voorzitter wees er op, dat „Hercules" dit jaar voor de eerste maal twee uitvoeringen zal geven, dank zij de steeds stijgende belangstelling voor de verrichtingen van de leden. Ds. Krijger ver heugde zich in het bestaan eener Chr. vr- eeniging, omdat ook voor de Christenen de li chamelijke ontwikkeling van groote betee kenis is. Ingevolge het bijbelsche woord, dat kracht het sieraad van den jongeling is, moet die kracht worden versterkt. Spr. wees ver- PERSONEEL PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Dato 21 Februari zond de Commissie van bestuur van het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort aan het uitwonend vrouwelijk personeel der inrichting de volgende mededeeling: „In verband met de op 1 Maart in werking tre dende nieuwe salarisregeling, waarbij afzon derlijke functies van inwonend en uitwonend verplegenden worden ingesteld, deelen wij u mede, dat de aan u tot wederopzegging ver leende vergunning tot uitwoning hierbij wordt ingetrokken. Onze commissie 'zal nog nader vaststellen met ingang van welken datum u wederom in wonend zult moeten zijn. Deze mededeeling bracht natuurlijk onder het uitwonend personeel van het Prov. Zie kenhuis de noodige beroering. Maar ook zij. die rechtstreeks belang hebben bij de uitwo ning pensionhouders, neringdoenden ontvingen deze mededeeling met weinig in stemming. Het was om deze laatste groepen, dat het bestuur van de vereeniging „Santpoort's Bloei" Dinsdagavond in de zaal van het bad huis een bijeenkomst had uitgeschreven, ten einde den toestand eens onder de oogen te zien. Onder de niet al te talrijke aanwezigen bevond zich de Velsensche Wethouder van Fi nanciën, de heer J. P. Nijssen. Op verzoek van den voorzitter van „Sant poort's Bloei" deelde de heer Sombroek een en ander mede, over de voorgeschiedenis. In een uitvoerig betoog legde deze er den nadruk op, dat de oorzaak van den maatregel is, dat de algemeene kostprijs van verpleging om laag moet. Tal van gemeenten toch vinden deze kosten in det Prov. Ziekenhuizen te hoog en prefereeren in dat verband de gezins verpleging. Een der middelen om den verple- gingsprijs omlaag te brengen ziet men in het inwonend maken van het uitwonend personeel. Deze categorie verdient f 150 per jaar meer dan het ir/.vonend personeel, waar bij dan nog komt. dat de provincie als het ware als pensionhoudster gaat optreden en daarvan de voordeelevi trekt. Wat het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort aangaat het betreft hier een 120-tal uitwo nende zusters. Natuurlijk zullen zij maar niet een twee drie inwonend worden, want voor alien is bij lange na geen plaats. Dat vor dert den bouw van een nieuw zusterhuis. Natuurlijk zullen de organisaties alles in het werk stellen om het onheil af te wenden, Velen, die een eigen huishouding hebben op gezet, soms zelfs een eigen huis hebben ge kocht, zullen ernstig worden gedupeerd. Maar het voornaamste is wel dat men nimmer meer den gestichtssfeer kan ontvluchten terwijl dit voor een goede uitoefening van de taak der verpleegsters toch zoo noodig is. De heer Van Beem en de heer Hertier we zen op de schade, welke pensionhouders, ne ringdoenden, verhuurders van huizen enz. zouden lijden. De heer Nijssen zeide niet te kunnen be grijpen dat de groepen van belanghebbenden niet sterker vertegenwoordigd waren. Aanne mende dat er rond 100 verpleegsters uitwo nend zijn. die gemiddeld f 12 per week hier ter plaatse verteren, beteekende dit een bedrag van ruim f 60.000 per jaar, dat in een betrekkelijk klein deel van de gemeente min der in circulatie komt. Tenslotte gaf spr. als zijn persoonlijke mee ning te kennen dat het gemeentebestuur eventueel gaarne bereid zou zijn zijn mede werking te verleenen. Besloten werd. dat „Santpoort's Bloei" zich met een adres tot Gedeputeerde Staten zal wenden. EVANGELISATIE „DE OPEN DEUR". Te Santpoort is een commissie tot stand jekomen die zich ten doel stelt het geestelijk leven te Santpoort te bevorderen en dit wenscht te doen op interkerkelijken grond slag. op basis der z.g. „Alliantie-gedachte' belichaamd in Joh. 17:21 „Opdat zij allen één zijn". De eerste z.g. „Opwekkings-Samen- komst van deze commissie uitgaande is be legd op Maandag 18 Maart a.s. in het ge bouw der Vereenging „Spaarnberg" aan de Wiistelaan no. 79 te Santpoort-dorp. Spreke zal dien avond zijn de heer J. Sevensma Evangelist te Amsterdam. Verschenen is voorts het eerste nummer van „De Open Deur", waarin het doel en streven van den kring wordt uiteengezet. Dit blaadje wordt aan alle protestantsche adressen gratis rond- bezorgd. Voor zoover men het niet ontvangen mocht zijn exemplaren alsnog gratis te ver krijgen bij de heeren F. A. Stroethoff Jr.. Ter- rasweg 81, A. de Vries, Schuitstraat 14, K. Verschillende diensten worden er in gevestigd. Dinsdagmiddag werd in hotel Welgelegen door de notarissen mr. Slingenberg en J. v. Munster van Heuven in het openbaar ver kocht het hotel-restaurant Suisse, gelegen in de Haltestraat tegenover het politiebureau. Voor de gemeente Zandvoort werd dit per ceel voor f 20.000 gekocht door den makelaar W. Paap. Het ligt in de bedoeling van de gemeente om na verbouwing in dit perceel het politiebu reau, de telefooncentrale, de gemeentelijken dienst voor arbeidsbemiddeling enz. onder te brengen. ALTERNEERENDE SIMULTAAN SEANCE. Hedenavond wordt in het clublokaal van de S. C. een alterneerende simultaan séance aehouden door de heeren L. Prins en Mr. A. W. Hamming, die om beurten aan ae borden een zet zullen doen. DR. WIARDI BECKMANN OVER SOCIALISTISCHEN OPBOUW. Dinsdagavond sprak Dr. Wiardi Beckmann „Ons I-Iuis" over het onderwerp: „Geen extremisme maar socialistische opbouw" Spreker begon met de beantwoording van de vraag: „Wat is dictatuur?" Wij spreken van dictatuur als in een staat door een of an dere partij één man aan het bewind wordt ge bracht. die alles te zeggen heeft. Een andere meening dan die van dezen dictator wordt niet geduld. En wie er toch een andere meening op na durft te houden wordt gestraft met op zending naar een concentratiekamp, ontne ming van alle bestaansmogelijkheden, enz. Met voorbeelden toonde spreker aan. dat dictatuur, of deze nationaal socialistisch of communistisch was, altijd met geweld gepaard ;ing en het oorlogsgevaar steeds deed groeien. Ook tegenover den geest stelde de dictatuur geweld. In Duitschland worden ideeën en theorieën bestreden door de boeken van ver schillende schrijvers te verbranden. Ondanks de vele mooie beloften, is de toestand Duitschland thans slechter dan ooit. Volgens spr. staat de N. S. B in Nederland in zeer nauw verband met Duitschland. Dit beteekent een gevaar voor de onafhankelijkheid van Nederland. Spreker waarschuwde de aanwe zigen toch nooit mede te doen aan relletjes tegen de N. S. B.. daar volgens Mussert deze relletjes medehelpen den groei van den N.S.B. te bevorderen. De N. S. B. heeft haar ontstaan te danken aan de crisis en de crisis was weer een gevolg van het kapitalistische stelsel. Daar de Nat socialisten vasthouden aan het kapitalistische stelsel, zullen zij nooit in staat zijn de crisis te doen verdwijnen. Als de crisis eenigen tijd verdween, zou zij toch zeker na enkele jaren terugkomen. De crisis kon alleen verdreven worden door een andere productie methode: geen produc tie om de winst, maar productie naar behoefte Spr. ontkende niet de moeilijkheden, die aan de uitvoering van een dergelijk plan ver bonden waren. Jaren en jaren zouden er nog noodig zijn om het bedrijfsleven, wat de pro ductie en de distributie betreft, het bankwe zen, in één woord de geheele maatschappelijke orde, radicaal te wijzigen. In-tusschen kan er veel gedaan worden om den nood van heden te lenigen. In Zweden, Noorwegen en Dene marken hebben de sociaal-democraten bewe zen, dat men ook onder kapitalistische stelsels veel kan doen om de crisisellende op te hef fen. Door het uitvoeren van groote openbare werken heeft men daar het geld mobiel ge maakt. De loonen zijn op het oude peil ge houden. zoodat de koopkracht van het volk niet is gedaald. Door steun aan de boeren werd ook aan deze groep bestaansmogelijkheid ge schonken. Dat in de Noordelijke landen niets van de crisis gemerkt wordt, is aan deze maat regelen te danken. In ons land daarentegen moet het spaak loopen, omdat men hier maat regelen neemt die lijnrecht tegen £lkaar in werken. Men steunt de boeren en houdt daar door de prijzen van landbouw- en veeteelt producten hoog. Aan den anderen kant wor den de loonen en steunbedragen steeds naar beneden gedrukt, waardoor de koopkracht van de bevolking zoodanig vermindert, dat de boe ren hun producten niet kunnen verkoopen. Wat in Zweden kan, kan ook hier en daar om wordt door de sociaal-democraten hard gewerkt aan een plan voor den arbeid, dat zich geheel aanpast bij de Nederlandsche toe standen. „NOS JUNGUNT ROSAE". Dinsdag hield de Vereeniging ter bevordering der Rozenteelt ..Nos Jungunt Rosae" een bui. tengewone ledenvergadering te Amsterdam. Nadat de bijeenkomst door de voorzitter, de heer Jhr. P. P. de Beaufort, was geopend, wer den achtereenvolgens de verschillende agenda punten behandeld. O.a. deed men mededeelln- gen over de stichting van een openbaar Ro sarium te Driebergen. Oorspronkelijk zou dit project reeds eerder zijn uitgevoerd hetgeen echter door verschillende omstandigheden werd belemmerd. In het najaar zal dit rosarium een feit zijn. Het bestuur van de vereeniging deed een voorstel omtrent het houden van een rozen-, bloemen- en plantententoonstelling, in September a.s. te Venlo in samenwerking met de plaatselijke Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Het proefveld te Aalsmeer voor nieuwe rozen zal dit jaar althans door binnenlandsche kweekers in gebruik worden genomen, terwijl men hoopt dat in het komende Jaar ook buitenlanders zullen meedoen. Uitvoerig werd de vraag besproken of in de commissie ter be oordeeling van de inzendingen in deze proer- tuin behalve vaklieden, ook liefhebbers moeten worden opgenomen. Vooralsnog werd in deze een besluit genomen. HAARLEMMERMEER TYboucJot V\ Ylwjuwi' Unte,, 'tl ÏIMAJJjTP Geen sprake van een nieaw geluidAl die rustverstorende bellen van trams en fietsen dpfe&vto al die autotoeters klinken nog net even leelijk als in vorige lentes. [tanjtesaaaiaël (Is reeds in een deel tier vorige oplage geplaatst). Koningin en Prinses uit Zwitserland terug. Dinsdagochtend zijn de Koningin en Prinses Juliana van hun verblijf in Zwitserland weer in Den Haag teruggekeerd. De ontvangst op het perron en ook buiten op het Stationsplein voor het Hollandsche spoorstation droeg een buitengewoon hartelijk karakter. Reeds ge- ruimen tijd voor het tijdstip waarop de trein in de residentie zou aankomen, stond een groote menigte op het plein te wachten om de vorstelijke personen te verwelkomen. Tot- aan het Rijswijksche plein stond het publiek in dichte rijen geschaard, terwijl de politie uitgebreide maatregelen had getroffen om de orde te handhaven en het verkeer zooveel mogelijk voortgang te doen vinden. De vor stelijke personen hebben de reis gemaakt met den Bazelschen trein tot Rotterdam. Daar stond een extra-trein gereed, die de Koningin en de Prinses met de dames en heeren van haar gevolg naar Den Haag vervoerde. Om 10.41 uur reed de trein het station binnen en stopte voor het eerste perron, waar de koninklijke wachtkamer zich bevindt Hier waren ter begroeting aanwezig de gouverneur der residentie, luitenant-generaal Jhr. Röell en de waarnemend burgemeester van Den Haag. wethouder mr. dr. De Vries. Ook hier stond het zwart van. de menschen. De Ko ningin en de Prinses verlieten, terwijl een luid hoera uit de menigte opsteeg, den trein en begaven zich in de wachtkamer. Beiden zagen er zeer goed uit. Eenige oogenblikken later verlieten zij het station en namen plaats in de gereedstaande hofauto's. Buiten werden zij eveneens hartelijk toegejuicht en zong het publiek het Wilhelmus. De Koningin en de Prinses begaven zich naar het paleis Huis Ten Bosch. De Koningin dezen zomer naar Luxemburg? MAASTRICHT, 12 Maart, Naar dc „Lim burger Koerier" verneemt zal Koningin Wil- helmina. vergezeld van de Koningin en den Koning van België in den aanstaanden zomer een bezoek brengen aan het groot-hertog- dam Luxemburg. volgens op de sportverdwazing met de daarmee Dekker. Burg. Enschedélaan 37 en G. H. Velde gepaard gaande Zondagsontheiliging, De sport Begraafplaats „Westerveld", te Driehuis.. PERSONALIA De heer Q. v. d. Peijl, nachtbrugwachter aan de brug over "de Ringvaart nabij Benne- broek gaat wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd den dienst bij den Haarlemmermeerpolder verlaten. DE NIEUWE RIJKSWEG. In verband met den aanleg van den nieu wen Rijksweg AmsterdamSassenheim, mede te deelen, dat met het maken van de grondbaan van den Nieuwemeerdijk af (waai de onderbouw voor de nieuwe bascule-brug over de Ringvaart is gereedgekomen) in de richting Schiphol goede vorderingen worden gemaakt; men is daarmede reeds tot bijna den Vijfhuizerweg genaderd. Wijl de aan te brengen verharding nog ruimen tijd zal vorderen, wijst ter plaatse de stand van het werk er wel op. dat het nog lang niet zeker is, dat het traject Amsterdam —Schiphol in het komende voorjaar in ge bruik zal kunnen worden genomen, zooals aanvankelijk werd verwacht. TIENJARIG BESTAAN MEISJES- VEREENIGING. De Chr. Meisjesvereeniging „Wees een Ze gen" heeft gisteravond in de Jeugdkapel naast de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp onder groote belangstelling in de jaarvergadering haar 10-jarig bestaan gevierd. Door Ds. Salverda werd aan de presidente, Mej. v. d. Helm, een gouden insigne uitge reikt, uit dankbaarheid en waarcieerlng voor de uitnemende wijze waarop zij met een voor beeldige leiding de belangen der vereeniging steeds heeft behartigd. Aan Ds. Salverda werd uit erkentelijkheid voor z'n goede zorgen en medeleven met de vereeniging een bloemstuk aangeboden. Lawine stort op ski-ers. WEENEN, 12 Maart. Gistermiddag tegen 5 uur is in de Schladminger Tauern een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij negen per sonen. deelnemers en deelneemsters aan een skicursus uit Weenen werden gedood, Ongeveer 25 deelnemers aan den cursus waren gistermiddag tusschen de Neuchoff- albe en de Ursula-albe aan het oefenen toen zich boven hen door een breuk in het sneeuwoppervlak plotseling een lawine los maakte. Dertien personen werden meege sleurd waarvan negen werden gedood. Nog denzelfden avond vertrok uit Schiadming een reddingsexpeditie naar de plaats van de ramp. Balisch districtshoofd aangevallen. AMPENAN, 12 Maart (Aneta). Heden- morgen drong een Baliër door tot in het kan toor van het districtshoofd van Tjakra-Zuid. De Baliër viel hem aan, en bracht hem zware, doch geen levensgevaarlijke wonden toe. De aanvaller werd door den kantooroppas ser en anderen hierop aangevallen en ernstig toegetakeld. Hij is aan de opgeloopen ver wondingen in het hospitaal overleden. DE ZEVENTIENDE RONDE VAN HET SCHAAKTOERNOOI TE MOSKOU. MOSKOU, 12 Maart. (V. D.) De zeven tiende ronde van het Internationale Schaak- toprnooi te Moskou had het volgende re sultaat: Kan wint van Ragozin. Aiatortzef wint van Tsjechover. Rabinowltsj wint van Loewenfiscn. Capablanca wint van Vera Menchik. Pirc remise met Stahl'oerg. Lasker remise met Lissitzin. Bogatyrtsjoek remise met Goglidze. Lilienthal remise met Bodwinnik. De partijen FlohrRjoemin en Spielmann Romanowski werden niet uitgespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11