N.S.B. SV3USSERT spreekt Nieuwe hulpmaatregel voor den landbouw. Jaarbeurs. Engelands Houding. Hel Beiauftiiltsie Schoonmaaktijd Opruim tijd 52e 'Jaargang No. 15864 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èri Feestdagen Woensdag 13 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENKëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Voorkoming van niet noodzakelijke executies. Vaste lasten zullen verminderd worden. Mr. Steenberghe, de minister van econo mische zaken heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer, gelijk in het verslag der zit ting is vermeld, een verklaring afgelegd be treffende de vaste lasten en de niet nood zakelijke executies. De minister deelde mede, dat het reeds aangekondigde algemeen be- zuinigingsontwerp voorstellen zal bevatten ter vermindering van de vaste lasten van het landelijk eigendom. Omtrent de beide door den minister in zijn verklaring vermelde Kon. besluiten, welke zijn afgekondigd, vernemen wij het volgende: In het eerste besluit worden de artikelen 5 en 7 van het crisis-organisatiebesluit 1933 gewijzigd. Daarbij wordt gelijk in de regee- ringsverklaring is medegedeeld, aan een hy- pothecairen schuldenaar, wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd of wiens faillissement is aangevraagd, de be voegdheid gegeven zich te wenden tot den minister van economische zaken en dezen te verzoeken te beslissen, dat de toekomstige ge bruikers van dat landelijk eigendom als ge- organiseerden tot crisisorganisaties niet zul len worden toegelaten, of wanneer zij reeds georganiseerd zijn, als zoodanig geschrapt zullen moeten worden. De minister zal, al vorens zijn beslissing te nemen, eerst het advies moeten inwinnen van een in te stellen hypotheekcommissie. Het tweede besluit steunt op de hiervoren- genoemde artikelen 5 en 7 van het crisisorga- nisatiebesluit 1933 en bevat de uitvoerings- regelen. Het bevat allereerst de termijnen, binnen welke het verzoekschrift moet worden ingediend, alsmede de gegevens welke daarbij moeten worden overgelegd. Nadat de minister de stukken in handen heeft gesteld van de hypotheekcommissie, worden de daarvoor in aanmerking komende crediteuren hiermede in kennis gesteld en hun de bevoegdheid gegeven daarop te antwoorden. Deze antwoorden wor den den schuldenaar medegedeeld, waarna een mondelinge behandeling voor de hypo theekcommissie, in tegenwoordigheid van be langhebbenden, volgt. Deze commissie kan voorts trachten een betalingsregeling en/of een uitstelregeling tusschen den hypothecai- ren schuldenaar en zijn verschillende schuld- eischers tot stand te brengen. Hierbij zijn echter verschillende restricties gemaakt. In de eerste plaats moet de schuldenaar aan nemelijk maken, dat hij in verband met de heerschende buitengewone tijdsomstandig heden niet in staat is aan zijn verplichtingen geheel te voldoen. In de tweede plaats mag de schuldeischer door de tot standkoming van de betalings- en'of uitstelregeling in zijn be langen niet méér worden benadeeld, dan de schuldenaar bij niet tot standkoming daarvan of mogen er geen andere omstandigheden zijn, die het voorstellen van een betalings- en/of uitstelregeling onredelijk zouden ma ken. Ten slotte is nadrukkelijk bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleenin- gen in geen geval door de betalingsregeling mogen worden aangetast. Indien een betaling of uitstelregeling wordt aanvaard, dan is de zaak daarmede afgedaan. Geschiedt dit niet, dan doet de hypotheek commissie den minister haar advies in den vorm van een ontwerp-schikking toekomen. Bij een gunstig advies kunnen alle mogelijke voorwaarden aan den schuldenaar worden opgelegd. De minister is niet aan het advies gebonden. Hij is eveneens bevoegd zijn eenmaal genomen beslissing te wijzigen of in te trekken, alsook in de voorwaarden wijziging te brengen. Dit kan plaats hebben, of wel op grond van, zoo wel voor den schuldeischer als voor den schuldenaar, gewijzigde omstandigheden, of wel, indien de schuldenaar de hem opgelegde voorwaarden niet nakomt. Ten slotte is nog bepaald, dat verzoek schriften, welke zullen worden ingediend naar aanleiding van thans aanhangige executies, door de commissie voor alle andere zullen worden behandeld Samenstelling hypotheek- commissie. De samenstelling van de hypotheekcommis sie zal als volgt zijn: Voorzitter: mr. dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, oud-minister van justitie. Onder-voorzitter: mr. Th. R. J. Wyers, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch: Leden: mr. Th. L. van Berckel, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhagen; F. M. Ronants te Tilburg; prof mr. dr. S. van Bra- kel, hoogleeraar te Utrecht; prof. mr. I. B. Cohen, hoogleeraar te Groningen; jhr. mr. G. W. v. d. Does, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; F. E. H. Ebels, lid van de Tweede Kamer te Nieuw-Beertamr. B. de Gaay Fortman, rechter in de rechtbank te Amsterdam; Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Het secretariaat van de hypotheekcommis sie zal worden waargenomen door het land bouwcrisisbureau van het departement van economische zaken, Lange Voorhout 1 te 'S-Gravenhage. MAANDAGAVOND 18 MAART in het Gem. Concertgebouw. Voorverkoop Kaarten voor niet leden a f 0.25, werkloozen I 0.10, Spaarne 59 (Adv. Ingez. Med.) Er mag dan menigeen zich bukken Bij 't hevig woeden der orkaan. Er mag dan af en toe in stukken Iets murwgebeukt ter aarde slaan; Er mag dan eens een stem weerklinken, Die moedelooze woorden spreekt. Van machtloos reddeloos verzinken, Er mag dan weerstand zijn die breekt; De Jaarbeurs opende haar deuren Weer stipt op tijd en onverstoord, Met het parool: wat er gebeure, De wilskracht blijft, wij strijden voort. Hoe ons de crisisstorm mag remmen, Of zelfs den voortgang tijdlijk stuit, De energie is niet te temmen, De koers blijft; volle kracht vooruit! Wanneer het lichaam wordt gebogen In strijd tegen de crisismacht, Dan dient dit slechts tot het verhoogen Van 't nuttige effect der kracht. De Jaarbeurs spreekt voor wie wil hooren Een sterke duidelijke taal: Den moed verloren, al verloren, Kop op en strijden, allemaal! P. GASUS. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Str ak van lijn, soepel van prij s. (Adv. Ingez. Med.) Alfoersch soldaat pleegt amok Europeesch fuselier doodgestoken; twee zwaar gewonden. TJIMAHI, 12 Maart (Aneta). De Alfoer- sche recruut van het eerste depot-bataljon, Djoemati, maakte amok. Hij stak den Euro- peeschen fuselier van het 9de bataljon, L. B. van Steenus (geboren in Indië), en den korpo raal-ziekenverpleger Atmadja, dood. Voorts bracht hij den Europeeschen sergeant G. C. van Dieten, geboren te Wijk-bij-Duur stede, zware verwondingen toe, evenals den eersten stukrijder Kariodimedjo. De vermoorde Van Steenus zal morgenoch tend, evenals Atmadja, met militaire eer ter aarde worden besteld. Van Dieten kreeg twee steekwonden in den hals en Kariodimedjo een steek in den rug, welke tot in de nieren doordrong, en een steek in de borstkas. De amok-maker was eerst opgesloten in de blokzaal (afdeeling voor krankzinnige ver pleegden) doch scheen voldoende genezen om weer in de gewone ziekenzaal te worden opge nomen. Na zijn aanval werd hij overmand en neer geslagen, waarbij hij een arm brak. De verwondingen van de slachtoffers zijn met een model-kapmes toegebracht. Atmadja kreeg een steekwond in den rech terschouder; wijlen van Steenus werd in het hart getroffen. Nader wordt gemeld, dat de toestand van de zwaar gewonde slachtoffers thans redelijk wel is. Nieuwe Gereformeerde Kerk. In Haarlem-Oost. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Ge reformeerde Kerk, nadat de kerk in Haarlem- Noord voltooid is, ook een nieuwe kerk in Haarlem-Oost gaat bouwen. Daarvoor is van de gemeente Haarlem een terrein gekocht aan de Richard Holkade bij het Openbaar Slachthuis. Wij geven hier het ontwerp van deze kerk. die weer (evenals de kerk in Haarlem-Noord en de voor jaren gezette kerk aan den Klop persingel) gebouwd zal worden door den ar chitect B. Boeijenga te Amsterdam. Het wordt een kerkje voor ongeveer 650 hoorders. De bouw der kerk is na onderhandsche 'aanbesteding opgedragen aan d'e Gebr. Draaisnia te Piaam (Fr;). Het Lagerhuisdebat over de bewapening. - Mrs. Cor- bett Ashby schaamt zich tegenover de kleine naties. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 12 Maart. De zaak der wapenbeperking en die dei- collectieve veiligheid is niet bijster vooruit jeholpen door het weermachtdebat in het Lagerhuis, dat wat de regeering betreft in argumentatie opnieuw den veel betreden weg bewandelde. Minister Baldwin had blijkbaar geen spijt van de publicatie van het Witboek, geen spijt van de maatregelen die er in wer den aangekondigd, geen spijt van de weerga- looze diplomatieke opschudding, welke het had gewekt. In hetgeen Baldwin en de andere regeeringssprekers verklaarden kon men slechts een rechtvaardiging hooren van het verwijt, de laatste dagen meer dan ooit tot de regeering gericht, dat zij hoe zeer be lijdend dat haar buitenlandsche politiek de versterking van het gezag van den Volken bond zoekt te bevorderen in dit opzicht weinig doeltreffend is opgetreden. De Man chester Guardian schrijft in een scherpzinnige beschouwing over het debat dat de regeering haar slag om den arm houdt. Veronderstellen de dat de a.s. besprekingen in Berlijn, Moskou en Warschau tenslotte zouden leiden tot nieuwe internationale onderhandelingen voor wapenbeperking, welke zou moeten samen gaan met controle op bewapening, vraagt het blad of de Britsche regeering dan in inter nationale controle zou toestemmen. Indien, vraagt het verder, afschaffing van luchtmach ten wordt voorgesteld, zal Engeland dan toe stemmen in de voor dezen maatregel onver- mijderlijke inspectie van de burgerlijke luchtvaart? Het debat zou belangrijk zijn geweest in dien Baldwin de gelegenheid had aangegre pen hieromtrent aan de wereld zekerheid te verschaffen. Terwijl Baldwin en zijn collega's in het Lagerhuis getuigden van hun ijver voor de goede zaak der wapenbeperking en van den Volkenbond, sprak mevrouw Corbett Ashby die juist als Britsch gedelegeerde voor de Ontwapeningsconferentie haar ontslag heeft genomen in een vergadering van Liberalen in Birmingham. Zij gaf er uitdrukking aan haar overtuiging dat de Britsche regeerin; hoofdzakelijk verantwoordelijk is voor hei mislukken van de genoemde conferentie. Het begon al met de openingsrede welke aan den Britschen afgevaardigde was toegewezen in erkenning van de leidende verantwoorde lijkheid van Groot-Brittannië welke, naar Mrs. Corbett opmerkte, met diepe verslagen heid werd ontvangen omdat ze bestond uit salon-algemeenheden en omdat er geen woord of zinspeling van een constructieve en wel over wogen politiek in kon worden ontdekt. Toen de afgevaardigde van Amerika namens Roose velt een drastische politiek van beperking en vermindering voorstelde verzette Groot- Brittannië zich met zulk een minachting tegen de uitgesproken denkbeelden, dat de spreekster den Amerikaanschen gedelegeerde* wit van woede zag worden om de beleediging. Zij herinnerde er ook aan dat Groot-Brit tannië alleen van alle Europeesche naties volhardend in verzet is gebleven tegen inter nationaal toezicht op de burgerlijke lucht vaart. Zij besloot haar rede aldus: „Het was voor mij een bijna ondraaglijke ervaring, de afgevaardigden der kleine mogendheden een beroep te hooren doen op Groot-Brittannië om leiding te geven, in het besef van de toene mende onzekerheid en de groeiende hulpeloos heid der kleine naties, wier gebied op den weg der groote luchtmogendheden ligt. Ik bloos wanneer onze eigen regeering blaat over onze onveiligheid". Wijziging van de wet op de Staatsloterij. Zal ongeveer 1 November in werking treden. Naar wij vernemen is het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de staatsloterij volgens hetwelk verboden zou zijn gebruik te maken van de trekkingen van de staatslote rij door de Koningin bekrachtigd en ligt het in het voornemen van den minister van fi nanciën te bevorderen, dat de wijziging in werking treedt na afloop van de 469ste staats loterij dus ongeveer 1 November 1935. Inspecteur Bonny onvindbaar. Inspecteur T. Swart overleden T. Swart. Met leedwezen vernemen wij het bericht, dat na een ongesteldheid van slechts enkele dagen Dinsdagavond is overleden de heer T. Swart, inspecteur van politie (afdeeling recherche) te Haarlem. De heer Swart werd 17 Juli 1893 te Terschel ling geboren. Oorspronkelijk was hij voor het onderwijs bestemd. Nadat hij als reserve-officier bij de infan terie afscheid van den 'militairen dienst had genomen, werd hij op 1 Mei 1919 als inspecteur van politie tweede Mas te Haarlem in dienst gesteld. Op 1 September 1921 werd de heer Swart in dezelfde functie overgeplaatst naar de afdeeling recherche. Op 1 Mei 1927 volgde zijn benoeming tot inspecteur eerste klasse. De heer Swart, die zich j.l. Vrijdag ziek meldde, stond bij zijn superieuren uitstekend aangeschreven. Hij vervulde zijn plicht steeds met veel ijver en ambitie. Verhuizing van kampeerders. Van Zandvoort naar Heemskerk. De voorzitter van de Haarlemsche Kampeer- dersvereeniging deelt ons mede dat naar aan leiding van de verplaatsing van het kampeer terrein te Zandvoort van Zuid naar Noord, het bestuur plannen beraamd heeft, voor de Haar lemsche en Amsterdamsche kampeerders een ander kampeerterrein te vinden, daar het wel zeker is dat alle kampeerders aan het Noor delijk strandgedeelte geen plaats zullen kun nen vinden, omdat dit op drukke dagen al geheel bezet is. Er is nu een voorloopige overeenkomst ge troffen met het gemeentebestuur van Heems kerk, welke overeenkomst nog door de leden vergaderingen der kampeerdersvereenigingen moet worden bekrachtigd. De voorwaarden, die het gemeentebestuur van Heemskerk heeft gesteld zijn: f 0.25 per dag, f 1 per week en f 10 voor het geheele seizoen. Water zal gratis worden verstrekt. De verkeersagent P. F. Heeremans gaat heen. Venizelos is op Italiaansch grondgebied gein- terneerd. pag. 4 De rebellenkruiscr Averoff keert naar Salanus terug. pag. 4 Te Londen gaan geruchten, dat MacDonald en Baldwin hun functies zullen verwisselen. pag. 4 Regeering neemt maatregelen inzake niet noodzakelijke executies bij den landbouw. pag. 3 Fort Honswijk zou ingericht worden als ar beidskamp voor ongewenschte vreemdelingen pag. 3 Nieuwe hulpmaatregel voor den landbouw. pag. 1 De gewijzigde wet op de Staatsloterij zal on geveer 1 November in werking treden. pag. I De heer J. J. Bauer verlaat het onderwijs. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 Bekende Haarlemmers: de heer M. Mauritz, Arts. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Van een correspondent: Nieuwe activiteit bij de Oostenrijksche nazi's. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Het Lagerhuisdebat over de bewapening. pag. 1 Dr. Jac. P. Thijsse: Op het water. pag. 9 M. H. J.: De „Vader van de graphologen". pag. 11 Willy van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 10 J. B. Schuil over Chaja Goldstein en Sam Swaap. pag. 10 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 10 J. H. de Bois over een landschap van Jan Ko- bell in Teyler's Museum. pag. 3 H. D. Vertelling. Helen: Franz. pag. 10 Arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. PARIJS 12 Maart (Reuter). Er is be vel tot aanhouding gegeven van den ex-i-n- specteur van politie, Bonny, die sedert 24 uur, na nieuwe onthullingen in de zaak-Cotil- lo-n, nergens te vinden is. De politie zoekt hem; de grenspolitie is gewaarschuwd om zijn vlucht naar het buitenland te verhin deren. Zooals men den verkeersagent P. F. Heere mans op bovenstaande afbeelding ziet staan en zooals wel iedere Haarlemmer hem zal kennen, zal men hem nooit meer zien. Hij heeft zijn uniform ingeleverd, omdat hij voor den politiedienst is afgekeurd. Sinds half De cember was hij met ziekteverlof. Met ingang van 13 April zal hij den dienst verlaten; dan hoopt hij van een welverdiend pensioen te genieten. De heer Heeremans is 29 jaar bij de Haar lemsche politie werkzaam geweest, achtereen volgens als agent 3e, 2e en le klasse. De laat ste dertien jaar deed hij onafgebroken dienst als verkeersagent. Hij vond dit altijd de mooi ste en dankbaarste taak voor een politie agent. Voor wat U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. I -3 regels 30 cent elke regel meer 1 Oct. Shearer voor de Amerikaan- sche Senaatscommissie. Herinnering aan een aanval op Roosevelt. WASHINGTON, 13 Maart. De Senaats- conrmisssie van onderzoek naar den handel in wapens en munitie, hoorde gisteren den befaamden propagandist voor een groote Amerikaansche vloot William B. Shaerer. Op uitdagende wijze verklaarde Shearer zich verantwoordelijk voor het noemen van Presi dent Roosevelt in een 1928 verschenen pam flet, getiteld: „De dekmantel van Benedict Arnold. Shearer verklaarde dat hij toen reeds wist, dat Roosevelt voorstander was van toe treding der Vereenigde Staten tot het Perma- iente Hof van Internationale Justitie en dat dit voldoende reden was om hem en zijn medestanders scherp aan te vallen. Afleggen van rijvaardigheids- proef wordt goedkooper. Het Centraal Bureau voor afgifte van be wijsstukken van rijvaardigheid maakt be kend, dat met ingang van 1 April 1935 de kos ten voor het afleggen van een proefrit ter verkrijging van een bewijsstuk van rijvaar digheid zijn verlaagd van f 3,50 tot f 3. De verbinding Haarlem- NoordBloemendaal. Een tunnel. De bebouwing van Haarlem-Noord breidt zich steeds verder uit naar den Bloemendaal- schen kant. Het js voor de verdere ontwikke ling evenwel een bezwaar dat geen verbin dingsweg met Bloemendaal bestaat. De spoor weg HaarlemBloemendaal was tot heden een beletsel. Wij vernemen thans dat het plan bestaat een tunnel onder de spoorbaan aan te leggen. Die zou zoo opgezet worden, dat ook voertuigen daarvan gebruik zullen kunnen maken. De tunnel zou komen in de omgeving van het Bloemendaalsche station.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1