Nieuwe activiteit bij de Oostenrijksche Nazi's. Nieuwe Uitgaven TAPIJTEN A. PLANTEYDT Mensendieckinstituut BLOEMENDAALSCHEWEG145 W. SWAAP LEERLING-PLAKSTERS Winkeljuffrouw VERKOOPSTER net persoon Tandarts-Assistente HUWELIJK TE HUUR Benedenhuis te huur Ruime gem. kamers GEZOCHT Slijtvergunning Auto te koop gevraagd WOENSDAG 13 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD It Varen, vlaggen en munten als propagandamateriaal. Hef proces Rinfelen onder zware censuur. De bladen worden ongenietbaar. WEENEN, 10 Maart. (Van. een correspondent). De nationaal-socialisten in Oostenrijk, die rich een tijdlang buitengewoon kalm en stil hebben gehouden, beginnen langzamerhand weer wat rumoeriger te worden. Zij willen op alle mogelijk manieren laten zien, dat zij nog niet uit het leven verdwenen zijn, dat zij nog altijd bestaan en ook meenen bestaansrecht te hebben en dat zij zich nog lang niet door het huidige régime, al werkt dit nu ook met middelen van geweld, ten onder hebben laten brengen. Het resultaat van de volksstemming in het Saargebied heeft den Oostenrijkschen natio naal-socialisten nieuwen moed en nieuwe hoop zegeven. Zij zijn ervan overtuigd en tal ran buitenlanders, die al sedert langen tijd In Oostenrijk wonen, waaronder verschillende vreemde dagbladcorrespondenten, die land en volk en toestanden hier goed kennen en die ten deele heelemaal niet pro-Duitsch of pro- Hitleriaansch zijn, gelooven mét hen, dat, wanneer men in Oostenrijk ook een volks stemming zou laten plaats vinden als in het gebied, een overgroot gedeelte van de be volking voor een aansluiting bij het Duitsche zou zijn. De Fransche publicist Robert ó'Harcourt heeft in het laatste nummer van ce Revue des deux Mondes gezegd, dat hij gedurende zijn verblijf in Oostenrijk den in druk gekregen heeft, dat - alles, wat eenigen socialen invloed in dit land heeft, nationaal- socialistisch gezind is, van hotelier af tot bankier en universiteitsprofessor toe. En lady Snowden, de echtgenoote van den bekenden Engelschen staatsman, heeft kort tevoren in een artikel in Rothermere's Daily Mail haar indrukken tijdens haar oponthoud in Oosten rijk geschilderd, waarbij zij zegt, dat men bijna overal kan hooren, dat de toestanden sedert den nieuwen regeeringskoers niet beter, doch slechter geworden zijn. Slechts één man, dien zij ontmoette, had terwijl hij zich in de handen wreef gezegd, dat er een vooruitgang te bespeuren was: dat was de directeur van een kruit- en wapenfabriek! Weliswaar beweert de regeering, dat zij een geweldig grooten aanhang heeft en dat dichte «baren achter haar staan. Zij wijst dan op de reusachtige, over het geheele land ver spreide organisatie van het Vaderlandsche Front. Maar zij vergeet er veelal bij te zeggen het lidmaatschap ervan in tienduizenden van gevallen slechts een gedwongen fraaiig heid is. Alle rijksambtenaren en -beambten en allen,'die in dienst van het rijk zijn, moeten ertoe behooren en kunnen zelfs bestraft en onmiddellijk ontslagen worden, wanneer zij zich zonder het rood-wit-roode lintje of dito speldje in hun knoopsgat op straat of op het bureau of in een lokaal vertoonen. Daarbij komen dan nog de vele duizenden in ge meente- en particuliere bedrijven, in handels- in industrieondernemingen, op welke ook weer een directe en of indirecte pressie wordt uitgeoefend. Men kan de aandacht vestigen op de voort- burend overal plaats hebbende imposant-uit- riende groote meetings, waarbij de bondskan- felier en de andere nogal vaak op reis zijnde leden van zijn regeering door duizenden be groet worden, maar daarbij mag men niet vergeten, dat tal van vereenigingen en vak bonden, rijks- en gemeenteambtenaren en •beambten en fabriekswerklieden eenvoudig bevolen wordt met vaandels en vlaggen naar cie bijeenkomst te gaan. Wee hen, wanneer zij het wagen zouden weg te blijven. Men zou het als een daad van vijandelijkheid tegen het bewind beschouwen en de schuldigen zou den er alle consequenties van te dragen moeten hebben. Het Oostenrijksche perswezen levert een zeer treurigen aanblik op. Alle couranten staan onder een buitengewoon strenge cen suur. Zij mogen hun lezers slechts dat voor zetten, wat den autoriteiten aangenaam ls. Vandaar, dat er tegenwoordig zulk een reus achtige vraag is naar bladen uit Boedapest Praag, 'die reeds een paar uur nadat zij verschenen zijn door middel van vliegtuigen te Weenen kunnen zijn. De Weeners lezen daarin méér over wat er in hun land is gebeurd of gaande is en veel uitvoeriger dan in hun eigen bladen. Zelfs Weensche firma's adverteeren in den laat- sien tijd in Praagsche en in Boedapester bla den. met het doel natuurlijk om door het Weensche publiek gelezen te worden. De Oostenrijksche journalisten kunnen de mooiste kopy vergaren, zü kunnen de prach tigste primeurs hebben en belangrijke inter views met interessante persoonlijkheden, zij binnen er echter niets mee beginnen, wan neer een en ander niet strookt met de inten ties van het régime. Een bewijs hoe geknecht de Oostenrijksche pers is, ziet men bij het pi'oces tegen den vroegeren Oostenrijkschen gezant te Rome Rintelen, waarbij de Oosten rijksche journalisten wel op de eerste drie banken in de verhandelingszaal mogen zit ten, maar niet eens het recht hebben papier en potlood of vulpen voor zich te hebben. De Oostenrijksche bladen mogen alléén maar omtrent het proces opnemen, wat het o-ffi- cieele rijkspersbureau hen er over toestuurt. Een van de aanzienlij leste Weensche bladen moest uit het redactioneele gedeelte den zin schrappen, waarin den lezers werd medege deeld. dat zij de berichten van dat persbu reau voorgezet kregen. Zoo gaat het met de meeste dingen en het gevolg er van is. dat de Oostenrijksche bla den „criant" vervelend zijn. De eene courant, lijkt bijna precies op de andere. Als buiten- landsch journalist is men verplicht eiken dag een stuk of tien verschillende Oosten rijksche bladen door te kijken. Vroeger was dat wel eens een amusant werk. Tegenwoor dig is het meestal dooi'.-eentonig. Er is geen. geurigheid en geen kleurenspel meer in en maar zelden wat geestigs en wat echts. Men mist een ondertoon van oprechtheid en van goedgeluimdheid. In het proces tegen Rintelen werd voort durend hoofdzakelijk getracht te bewijzen, dat er een zekere animositeit tusschen Doll- uss en Rintelen bestaan had. Het bleek ech ter telkenmale méér. dat Dollfuss Rintelen biet vertrouwde. Dollfuss toch heeft van Rintelen gezegd, dat hij hem in Oostenrijk nergens kon gebruiken, behalve dan in het concentratiekamp van Wöllersdorf, als ge- interneerde. en dat hij hem derhalve naar Italië had gestuurd. En Dollfuss liet Rintelen steeds door rechercheurs in de gaten houden, wanneer hij naar Oostenrijk was gekomen. Het proces zal wel niet voor de volgende week Maandag of Dinsdag uit kunnen zijn. Hoewel er eigenlijk nog geen zwaarwegende en overtuigende bewijzen tegen Rintelen zijn, neemt men toch aan, dat hij wel veroordeeld zal worden. Ik heb reeds drie weken geleden uit een bron, die meestal nogal betrouwbaar is (zii is héél merkwaardig, maar het is be ter, dat ik haar voorloopig nog niet noem!) vernomen, dat hij tot tien jaar zal worden veroordeeld. Rintelen's familie vermoedt dat namelijk ook. Men verwacht, dat men hem eerst in een sanatorium zal stoppen om hem dan na ongeveer een jaar tijds of misschien negen maanden wegens gezondheidsredenen in vrijheid te stellen. Eens kijken, of het waar is! Ik had het aan het begin van mijn ver haal over de nationaal-socialisten, die nieu we activiteit aan den dag leggen. De Ween sche politie had vermoed, dat de nazi's op den eersten Maart alle mogelijke betoogin gen op touw zouden zetten om getuigenis af te leggen van hun gevoelens van sympathie met de bevolking van het Saargebied, dat op dien dag officieel bij Duitschland is geko men. De nazi's dachten natuurlijk, dat de politie wanordelijkheden van den kant dei- nazi's verwachtte en dat zij tal van voor zorgsmaatregelen getroffen had, dus daarom waagden zij zich niet aan gevaarlijke experi menten. Wel werden er in de Kartnerstrasse en op den Graben en den Stefansplat-z tal- looze hakenkruizen van papier uitgestrooid en werden er in de binnenstad circa zeven tig en in de buitenwijken ongeveer negentig betoogenden in hechtenis genomen. Ook heb ben in de diverse universiteitsgebouwen pro- Duitsche en dus pro-Hitleriaansche „Kund- gebungen" plaats .gevonden, waarbij het „Deutschland, Deutschland über alles en het Horst Wessellied als gewoonlijk gezon gen werden. In het anatomisch instituut alleen werden circa drie honderd mannelijke en vrouwe lijke studenten gearresteerd en vervolgens in politie-autobussen naar de Polizeidirection :ebracht. Toen de politie dus overal dubbele en drie dubbele posten neergezet had en het op de plaatsen, die doorgaans brandpunten van nationaal-socialistische demonstraties zijn, van politie-uniformen wemelde, gebeurde er niet zoo heel veel bijzonders. Maar een paar dagen later begon het aan alle kanten van de stad. De nazi's moeten over veel geld be schikken. want de aardigheden, die zij uit halen zijn niet goedkoop. Zij hebben ettelijke honderdduizenden munten van aluminium laten slaan, die in alle deelen van de stad op straat uitgestrooid worden. Zij hebben de grootte van een. Nederlandsch twee-en-een- halve-centstulk. Er. zijnverschillende soor ten. Op sommige munten staat „Die Saar 1st frei. 1. III 1935. N.S.D.A.P. (Hitlenbeiw.) Gau Wien", en aan den anderen kant, als rand schrift oun een landschap met rookende fa- brieksschoqrsteenen en 'n hakenkruis „Durch Gross-iDeutschland zum Weltfrieden" (Door Groot-Duitschland naar den wereldvrede) Op de andere munten staat om een ander landschap met rookende fabrieksschoorsteenen en een ditmaal in de lucht met stralen han gend swastikakruis „De Saar für Hitler- Deutschland"' met datum en aan den ande ren kant „Die Saar hat's erwiesendie Ostmark wird's er weisen". (De Saar heeft het bewezen, de Oostmark (d.i. Oostenrijk) zal het bewijzen) met in het midden een ha kenkruis, waarover heen de woorden „Volk will zu Volk". Lieden, die in het bezit van dergelijke mun ten worden aangetroffen, worden onmiddel lijk in hechtenis genomen en tot straffen van vier a zes weken veroordeeld. Ook wanneer zij zelf aan het uitstrooien onschuldig zijn. En- zelfs niet eens met het streven der nazi's sympathiseeren. Hier en daar branden des avonds in de straten en op de pleinen en in de plantsoe nen van Weenen opeens weer groote haken kruisvuren, soms tot een hoogte van een me ter of vijf. M!et buitengewoon veel handigheid' en onder veel risico won-den deze te voren daar geconstrueerd. Hakenkruisvlaggen ont plooien zich aan de gevels van huizen en aan de masten van 'booglampen tengevolge van het functionneeren van een uurwerk. 'Bij het zich ontrollen van een zes meter lange nazi- vlag aan den gevel van een huis ïiaast een gebouw van R.K. Vakvereenigingen in de Laudongasse werd de straat opeens bedekt met kleine vlaggetjes met hetzelfde embleem. De politie kon de groote vlag niet naar bene den halen, omdat het vertrek, uit het raam waarvan zij gestoken was. met een onaange naam soort van gas gevuld was en het slot van de deur op den koop toe nog onbruikbaar was gemaakt. In Oostenrijk tiert het. verklikkers-systeem welig. In alle cafés en restaurants en kroe gen zitten lieden, wier eenige taak het is er naar te luisteren, wat de anderen zeggen en dit dan weer over te vertellen. Overal heerscht een enerveerende geest van wantrouwen, nie mand durft openlijk voor zijn meeiiing uit te komen, zelf de trouwste aanhangers van het Vaderlandsche Front van de regeering' voelen zich niet veilig en schuifelen onrustig op hun stoelen heen en weer. „Pst" zeggen ze, „die vent daar achter (of naast) ons is een ver klikker!" Er zijn al genoeg menschen gearres teerd, omdat zij ergens een onvoorzichtige opmerking hebben laten vallen of omdat zij in hun telefoon wat gezegd hebben, wat ver keerd opgevat kon wórden. Want ook de te lefoongesprekken staan onder de meest strenge controle. Niet alleen de nationaal-socialisten, die vooral in de intelleetueele kringen een enorm grooten aanhang hebben, maar ook de so ciaal-democraten staan nog steeds in scherpe oppositie tegen de regeering en het door haar ingevoerde stelsel. Vooral de „roode" arbeiders zijn onverzoenlijk gebleven. Hun gevoelens van haat zijn nog even sterk en vlammend als aan het begin van het vorige jaar. Schuschnigg heeft in het geheel geen contact met de be volking. Hij heeft niets innemends in zich. wat Dollfuss misschien nog wel had. Hij werkt op de menschen als een ijsberg, als een hoop kilte Omtrent Dollfuss deden vroeger altijd tallooze anecdotes en moppen de ronde. Niet altijd even kiesch en niet altijd even vriende lijk en welwillend, maar zij waren er dan toch maar, en dat bewees toch ook, dat hij in ze keren zin populair was en dat men rekening kon houden met zijn menschelijke kwaliteiten Over Schuschnigg zijn geen kwinkslagen in omloop. Ik ken er tenminste maar één: „Hoe hoog is de berg Rax?" „Tweeduizend meter boven den zeespiegel!" „En hoe hoog is Schuschnigg?" Vijfduizend meter boven het volk!' Ook de „rooden" beginnen zich weer wat vrijer te bewegen en geven thans herhaal delijk blijk van hun gloeienden haat tegen de huidige machtbezitters. De officieele gebouwen worden nog steeds door tot de tanden toe gewapende politie agenten en soldaten bewaakt en met machine geweren beschut, die klaar staan om onmid dellijk een vuurgevecht te beginnen. Het. re sultaat van Schuschnigg's reis naar Parijs en Londen is heusch niet zoo schitterend geweest als de Oostenrijksche bladen het Oostenrijk sche volk moeten zien wijs te maken. Men vertelt daar o.a. dat men in Engeland het hui dige stelsel in Oostenrijk tot voorbeeld wil nemen! Heeft Schuschnigg in Beaverbroak's Daily Express den open brief gelezen (waarvan iedereen in Engeland weet. wie hem geschre ven heeft) waarin o.a. gezegd wordt, dat er in Oostenrijk geen democratie en geen vrij heid meer bestaan? Voor een Engelschman en een West-Europeaan betekenen die twee woorden heel veel! De „Vader van de graphologen". De graphologie, die thans voor het ontbloo- ten van de menschelijke ziel van groote be- teekenis is, droeg in haar begintijd een be paald twijfelachtig karakter De man, dien men graag den „vader van de graphologen" heeft genoemd, was de Italiaan „Visconti Fassola de Rassa". Zijn wetenschap berustte echter op bedrog en tegenwoordig, nu de graphologie door deskundigen en het valt niet te loochenen ook nog door tal van charlatans wordt beoefend, is het stellig in teressant. ons eens met het avontuurlijke le ven van den vader der graphologen" bezig te houden. Primi Felicien Visconti de Rassa, Graaf van Saint Mayol, was hoogstwaarschijnlijk ae zoon van een koopman te Rassa, een plaatsje in de buurt van Milaan, een van de avonturiers en gelukzoekers uit den Barok- tijd, die natuurlijk aan het hof van den veer tienden Lodewijk niet ontbraken. In het jaar 1763 werd de naam van dezen „visconti" voor den eersten keer bekend. Hij reisde naar Parijs, aangetrokken door den luister van den Zonnekoning en zijn hof. Te Lyon zat hij toevallig aan tafel met een reis genoot, Borgion geheeten an vertelde dezen in een Italiaansch-Fransch Koeterwaalsch, dat de ober, die hen bediende een ongelukkige liefde had en dat hij zijn dienst wilde verla ten. Dit ried hij maar zoo. Achteraf bleek nu, dat dit inderdaad juist was. Het heele reis gezelschap was stom-verbaasd en de Visconti was zelf hoogst verrast, dat hij zoo goed had geraden. Deze toevallige gebeurtenis joeg zijn laatste weifeling op de vlucht, wees hem den weg uit zijn onzekerheid en deed hem steeds vas ter in zichzelf gelooven. Zijn voortdurend groeiend zelfvertrouwen deed hem succes op succes behalen. Te Parijs aangekomen raakte hij bevriend met den abbé de ia Baume, die zich .liet in palmen door zijn beminnelijk voorkomen. De abbé dé'la Baume vertelde hem verschillen de bijzonderheden van persoonlijkheden aan het hof Hij kwam te weten, in welke om standigheden zij leefden, wat zij presteerden welke rol zij aan het hof speelden enz. Ondertusschen sprak men in alle salons reeds over den geheimzinnigen profeet en vertelde wonderverhalen over hem. Toen hij bij de Gravin d'Ozenbray was uitgenoodigd, verklaarde hij, dat hij het talent bezat, uit elk handschrift het karakter van den schrij ver te kunnen lezen. „De Gravin", aldus schreef hij in zijn herinneringen, „gaf mij een brief,. Ik zei, dat hij door iemand was ge schreven die goed met wapens kon omgaan, en die bovendien eerzuchtig en rusteloos was. De desbetreffende persoon stond in relatie met een weduwe en had een wond aan zijn hoofd. De gravin zei, dat ik alles goed had geraden, alleen dat van de wond aan het hoofd was niet juist. Op dit oogenbiik bracht een jong meisje een brief, waarin de betrok ken man mededeelde, dat hij door een mus ketschot aan het hoofd was gewond. Toen slaakte zij een gil: „Mijnheer u bent een too- venaar!" Door dergelijke staaltjes van zijn kunst werd hij snel beroemd. Heel Parijs wenschte hem te zien. De dan:es belegerden zijn huis in de meest letterlijke beteekenis van het woord en overstelpten hem met vragen. En de Chevalier de Vendöme stelde hem weldra in zijn paleis een prachtige suite tot zijn be schikking. Een nieuw avontuur echter deed hem het hoogtepunt van zijn roem bereiken. Op een dag verzocht de Markiezin van Rannes hem plotseling, bij haar te komen. In haar woning ontmoette hij een opgewonden dame, die hij onmiddellijk herkende als Mademoiselle de Montpensier, een nicht van den koning, over wier leven hij alle mogelijke bijzonderheden wist. Door geheimzinnige toespelingen bracht bij haar nu eens tot lachen dan weer tot huilen. Zij was zoo geboeid door de juistheid van wat hij vertelde, dat ze zeer lang met hem bleef spreken. Tenslotte noemde zij haar naam en de Italiaan deed. alsof hij buiten gewoon verrast was. Mademoiselle Mont pensier was in ieder geval zeer enthousiast en introduceerde den Visconti den volgenden dag bij den koning te Versailles. „Dat is dus uw wonderdoener", zei Lodewijk XIV. Na deze woorden nam de koning hem terzijde en vroeg hem in vertrouwen of hij werkelijk eenig begrip had van graphologie. De Visconti deed het. verstandigste, wat hij doen kon. Hij zei ronduit, dat hij er geen notie van had en dat hij deze kunst slechts voor zijn plezier beoefende. Toen lachte de Zon nekoning van harte en besloot, hem beroemd te maken. Hij vertelde nu overal, dat de Vis conti inderdaad een geleerd en charmant man was. Nu was het geluk van dezen avonturier be zegeld. Prinsen en andere hooggeplaatste persoonlijkheden vochten om zijn vriend schap. Zijn huis was van 's morgens tot 's avonds belegerd door karossen. Elegante dames en heeren gingen in en uit. Pages, palfreniers en kamermeisjes brachten brie ven en cadeaux. Zijn huis leek een bijenkorf. Hij sloeg er zich met groote handigheid doorheen. De vragers maakten hem soms zijn taak niet gemakkelijk. De koningin liet hem bijvoorbeeld eens een brief zien van den ko ning van Spanje, zonder het zegel te bedek ken. Allen waren zeer verbaasd, toen de Vis conti in sibyllijnsche woorden over den set r crakelde. Een anderen keer wilde men hem op glad ijs brengen en toonde hem een brief van Lo dewijk XIV. Tot de grootste ontsteltenis van allen verklaarde hij. dat het een brief was, dien een groote gierigaard en woekeraar had geschreven. Toen men het geval naspeurde, bleek, dat de brief was geschreven door den kabinetssecretaris, die het handschrift van den koning zoo goed kan nabootsen, dat deze vele brieven door hem liet schrijven. De Vis conti was dit ie weten gekomen door zijn beschermer Vendöme. Zooals de meeste avonturiers van zijn tijd kwam ook ae Visconti Fassola de Rassa in de Bastille terecht. Na zes maanden gelukte het hem te ontvluchten en de „vader van de graphologie" keerde weer in het duister terug waaruit een grillige bui van Fortuna en de lichtgeloovigheid van zijn tijdgenooten hem voor eenige jaren hadden gehaald M. H. J. OUDE ."MAN AANGEREDEN. Dinsdagmiddag kwart over twaalf stak de 78-jarige heer G. Hoogeveen, zonder beroep en wonende aan de Nieuwe Gracht 80. op het Kennemerplein den weg over om naar vluchtheuvel te gaan. Hij werd aangereden door" een met zand geladen vrachtauto, totaal wegende 5760 K.G. (veel zwaarder dan toege laten was), bestuurd door een "27-jarigen vrachtrijder alhier, die van het Staten- naar het Prinsenbolwerk reed, De heer Hoogeveen liep tegen de rechterzijde van de auto op en kreeg een klap van den richting aanwijzer. Hij werd tegen de straat geworpen. Na door leden van den Ongevallen dienst geholpen te zijn, werd hij per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd. Hier werd geconstateerd dat hij aan het linker onderbeen een wond van dertig c.M. lang had. Ook waren een paar ribben gebroken. De heer Hoogeveen, die aan een kant doof is verklaarde geen signalen te hebben ge hoord en de auto niet te hebben gezien. De politie die onmiddellijk een onderzoek instelde, constateerde dat de remmen in een zeer slechten toestand verkeerden. Bij een snelheid van slechts 17 K.M. was een afstand van 24 M. noodig om den wagen tot stilstand te brengen. De auto is daarom in beslag ge nomen en van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den heer Hoogeveen was hedenmorgen niet ongunstig. Heeren knechten en vrouwen door Jo van Ammers-Küller. Van dezen historlschen roman van Jo van AmmersKü!ler is binnen 21/2 maand na ver schijnen reeds de 5e druk uitgekomen! Het boek wordt uitgegeven door J. M. Meulenhoff Rokin 44, Amsterdam. De Clearingwetgeving door Mr. Max Mcyer Van de hand van Mr. Max Meyer, advocaat, procureur en accountant te Amsterdam ver scheen bij de uitgeverij van H. D. Tjeenk Willink Zoon N.V. „De clearingwetgeving, gids voor de praktijk". De schrijver behandelt in dit werk over zichtelijk de bedoeling en de verschillende soorten van clearing, de compensatietransac ties, de geschiedenis der clearingwetgeving, de clearingwet 1934, het Nederlandsche clearing- instituut, uitvoeringsvoorschriften, de clea ring met Duitschland, het Nederlandsch-Chi- leensche clearing-verdrag, het clearingver- drag NederlandTurkije, clearing en te niet ketting met gelesteeintjes: Schoen KI. Harten- recht. clearing en executierecht. Verder bevat het boek nog verschillende bijlagen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, vrij plotse ling, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer Cornells van Holst in den ouderdom van bijna 62 jaar. M. M. v. d. LINDEN— v. HOLST J. N. v. d. LINDEN Haarlem, 12 Maart 1935 Bakenessergracht GD rd. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 15 Maart a.s, te Putters- hoelc, Vertrek huis wed. Joh. Spaan te 12 uur. Ecuigc en algcineeue kennisgcvhig Heden overleed onze lieve Man. Vader, Behuwdvader, Broeder en Zwager Jacob Joan van Bommel in den ouderdom van bijna 65 jaar. Mede namens de familie, S. VAN BOMMEL- VAN HEUSDE f'Heemstede, 11 Maart 1935 Moleniaari 5 Bezoeken kunnen niet worden afgewacht Geen bloemen De verasschlng zal plaats hebben in het Crematorium te Driehuls-Westerveld op Zaterdag .16 Maart a.s. na aankomst van trein 14.14. Stoomen Motecht maken Thans 10 Korting. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam d.d. 11 Maart 19 35 is in staat van fail lissement verklaard de N.V. AUTOMATIEK FLUKS, kantoor- houdende te Amsterdam, An- drieszkade 2, zaak gedreven heb bende aan de Groote Houtstraat te Haarlem, met benoeming van den E.A. 1-Ieer Mr. 1-1. P. SMITS tot Rechter-Commlssaris en van ondergeteekende tot curator. Amsterdam, 12 Maart 1935 Kantoor: Keizersgracht 441 Mr. F. W. D. C. A. VAN HATTUM Woonhuis: Brederoodscheweg 67 Santpoort. Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem d.do. 5 Maart 1935, is verklaard in staat van faillissement TAMES BAKKER, van beroep loonschaver en zager, wonende tc Zaandam, Anna Pauwlonastraat 33, zijn be drijf uitoefenende te Amsterdam, Anjelierstraat 6567, met benoe ming van den E. A. Heer Jhr. Mr. E. J. STRICK VAN KIN SCHOTEN tot Rechter-Commis saris en van ondergeteekende tot curatrice, Mr. L.°M. I L. VAN TAALINGEN- DOLS Jansweg 52, Haarlem De curator in het faillissement van J. G. P. Bol. vroeger wonende te Zandvoort." thans te 's-Graven- hage. brengt ter kennis van cre diteuren, dat heden door hem ter Griffie der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem ls gede poneerd de eenige uitdeelingslijst in dit faillissement, weike lijst aldaar gedurende 10 dagen na he den ter kostelooze inzage van crediteuren ligt. De curator: Mr. T. A. M. A. VAN LöBEN SELS Kruisweg 63, Haarlem is tot 18 Maart AFWEZIG AUFGEBOT. Es wird zur allgemeinen Kennt- nis gebracht, dass 1. der Bauhifsarbeiter Joseph Schulz, wohnhaft in Duisburg- Hamborn, Gerlingstrasse 117 a, (Hamborn), 2. die beruflose Maria Huliin, wohnhaft in Duisburg-ïTamborn, Falkenstrasse 21 (Hamborn) vordem in Bloemendaal, Holland, i die Ehe miteinander eingehen wollen. Duisburg-I-Iamborn, am 7 M&rz 19 35. DER STANDESBEAMTE van MEVR. A. KONING te Bloemendaal TIJDELIJK VERPLAATST naar 99 Groote Houtstr. 99 Haarlem Telefoon 13728 Kunsttanden, gebitten VERLAAGDE TARIEVEN' Spreekuren v.d. tandarts dagelijks van 12. 1.301 behalve Zaterdags AVONDSPREEKUUR Maandag, Woensdag en Vrijdag van 79 uur Vullingen, Goudkroon en pijnloos trekken billijke tarieven. Piano- en theorie-lessen A. PRINS Dipl. Conservatorium A'dam Tempeliersstraat 20 Telefoon 11221 DAGMEISJE gevr., bij Mevr. J. v. ZADEL. „Boekenrode". Aerdenhout (ing. Leidsche vaart, voorbij Zandv.- laan). Confectie-ateliers Nassaulaan 1 vragen voor hare Afd, Regen- kleeding Aanmelden tot 6 uur. Net meisje, 21 jaar. biedt zich aan als verkoopster, onverschillig wel ke branche, v. g. g. v., ook tijde lijk. Br. no. 2064 bur. v.d. blad Gevraagd voor tijdelijk een flinke jonge dame, leeftijd 1830 Jaar, beschaafd een aesthetisch ont wikkeld, goed met publiek kun nende omgaan. Zij die op bouw- kundifg gebied of met woning inrichting bekend zijn, genieten de voorkeur. Persoonlijke aanmel ding met ref, zomerhuis „De Lui fel" Bloemententoonstelling „Flo ra" te Heemstede, op Donderdag van 121.30 uur. Mevr. L. POORT VAN INGEN heeft steeds plaatsing van en voor degelijk Huish. Dienstpersoneel rloraplein 7 Telefoon 12317 Chocolaterie LIDO, Gen. Cronjé- straat, vraagt voor direct fl. Winkeljuffrouw absoluut met het vak op de hoog te, bov. IS jaar. Aanm. tusschen S.30 en 9.30 's av. LEDERHANDEL, Gevraagd een bekend met bovenstaand vak."vrij gezel en vrij van dienstplicht. Goede getuigen. Aanmelding des morgens 1012 uur PRINS, Schagchelstraat 5. Laat Uw kleeding verzorgen door Chemische Wasscherij en Ververij „DE PAUW". CHEMISCH REINIGEN Colbertcostuum 2.50 Regenjassen (inclus. waterpr.) 2.75 Mantels 2.25 Oost-Indiëstraat 74 Haarlem (W.) Tel. 108811 GEVRAAGD AANGEBODEN keuken-werkmeisjes, 2de-, alleer en dagmeisjes, v, g. g. v. Boogaard's Plantsinghurcau Jansstraat 56 rd. Telel'. 14170 biedt zich aan bek. met boekh. en typen. Br. no. 2059 bur. van dit blad Voor direct gevraagd nette mangelmeisjes met het vak bek. Aanmelden 's av. tusschen 7S uur bij J. VISSER, Wasscherij, Ostadestraat 5 A, Zandvoort. HUWELIJK Hoe trachten de wediu-., de wed., de gescheiden vrouw, het jonge meisje en de vrijgezel aan een partner te komen? Een journalist schreef zijn ervaringen hierover in een dagboek, hetwelk gratia toegezonden wordt in blanco cou vert door Bureau .SEARCH" Diergaardesingel 79, Rotterdam Alleenst. vakman N. Spoorw. r. 50 j. (n.b. Santpoort) w. k.m. m. nette vrouw. Br. no. 2060 bui*, van dit blad Adverl.-Reiziger van kl, bladen in N.- en Z.I-Ioll. en Gooi, die album met afdruk v. reclame-clichés ter verk. wil meenemen. Hooge prov. Gel, te schr, onder no. 2065 bur. van dit blad ben.étage a. d. Kleverparkweg, be vat t. 4 kamers, keuken, gr. schuur. Inlichtingen Woningbureau „Het Centrum", Raaks 13, Tel. 16010. Badhuisstraat 42. Te bevragen: Badhuisstraat 38 rood. met of zonder pension in nette, omgeving aangeboden. Zijl weg 53. Kleine woning (Parterre) 3V*4 kamers op goeden stand gelegen, voor 1 April, mogelijk met centrale verwarming en stroo- mend water. Br. no, 2067 bur. van dit blad EDISON GRAMOF. te koop. mah, salonk. met 75 pi... w.o. 5e Symph. v. Beeth.. nw.. voor 32.50. Da Costastraat 35. gevraagd voor Haarlem. Br. no. 2062 bur van dit blad Gesloten model, van particulier, niet ouder dan '31. Br. -i" 1066 bur, van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3