Uit Haarlem's Gemeenteraad. RADIO' SITTERSehSKAR DONDERDAG 14 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 (Vervolg van de zitting van Woensdag) De lieer Joost en herdacht Geen bioscoop aan de Parklaan. - Voorstel B. en W. inzake wijziging- van winkelsluitingsverordening (ver koop van bloemen op Zondag bij zieken huizen en stations) aangenomen. Tarief verlaging voor baden en zwemmen in de ge meente-inrichtingen aangenomen. Geen flatgebouw in het Fredcrikspark. Voorstel B. en W. tot uitvoering van werk door jeug dige werkloozen aangenomen. De heer Brants (a.r.) stelde een motie voor om de openbare Montessorischool per 1 September a.s. op te heffen. Dit werd onder steund en B. en W. zullen praeadvies uit brengen. Zoodoende wordt deze kwestie, die als medeaeeling in portefeuille ligt. in den raad in debat gebracht. De heer B ij 1 (comm.) deed een gesteund voorstel om te voldoen aan een verzoek schrift van G. In der Maur om een vrije rij wielstalling te geven op de plaats in de Ja- cobiinestraat. waar nu de verpachte rijwiel stalling is. waardoor een einde zal worden gemaakt aan den overlast, dien hij onder vindt door het plaatsen van rijwielen, kin derwagens. enz. voor en tegen zijn perceel Jacobünestraat 20 rood. De voorzitter meende, dat men de ingeze tenen niet meer met processen-verbaal moet bestoken, dan nu al gebeurt. Er wordt im mers uitstekende controle uitgeoefend in de stad op dit gebied. De heer Peper (comm.) sprak over het verzoekschrift van het bestuur van den Ne- derl. kring van Beeldhouwers om aan de nieu we brug over het Zuider Buiten Spaarne eenig figuraal beeldhouwwerk te doen aanbrengen, teneinde aan de werkloosheid onder die kun stenaars tegemoet te komen. Spreker zou het verzoekschrift willen steunen. De heer Weustink (R.K.) wilde B. en W. ernstig adviseeren bij den bouw van de nieu we brug aan de beeldhouwers gelegenheid te 'geven tot het maken van beeldhouwwerk. De stad zou verfraaid worden en vooral wordt de werkloosheid bestreden. Mevr. Scheltem a-C onra d i (V.B-) on dersteunde namens haar fractie het verzoek schrift. Zij vroeg of het niet bekostigd kon worden uit het voorschot van het zestig millioen- fonds. Wethouder G err itsz (s.d.a.p.) zei. dat het bestaande project zich niet leent voor beeldhouwwerk. Boven is het staal, beneden heel eenvoudig steenwerk. Het is onmogelijk aan het plan uitvoering te geven zonder aan andere eenige afbreuk te doen. Het is niet een enkele versiering, maar het moet op een heel andere opvatting van het bouwwerk be rusten. Er is nu niets aan te doen. De heer Peper zag niet in, waarom de gevel van een bioscoop minder zou voldoen in de Parklaan, dan een garage of achter uitgangen van woningen. Spr. kan niet in zien, waarom een goede werkgelegenheid als deze onmogelijk gemaakt wordt. De heer Me ij er (s.d.a.p.) verzocht dat B. en W. het verzoekschrift van den lieer Bloemsma niet ter afdoening o,p te nemen, doch dat zij er praeadvies over aan den raad zullen uitbrengen. De heer B ij v o e t (R.-K.) meende, dat het mogelijk zou zijn, dat de raad een prin cipieel© uitspraak doet. Spreker vroeg prae advies. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). De bioscoop aan de Parklaan. Mevr. Scheltem aC o n r a d i vroeg direct om een mondeling prae-advies van B. en W.. De heer Van Te tering (r.k.) was van meening dat er genoeg bioscopen in Haar lem zijn, evenals de heer Van Kessel (r.k.) Wethouder G e r r i t s z achtte in het alge meen gesproken een bioscoop in de Parklaan niet wenschelijk. Een fraai parkeerterrein, waar adressant op wijst, is er volgens spr. niet. Het stadsbeeld zou door een hoog ge bouw geschaad worden. Spr. weet niet of de bioscoop daar blijvend zou zijn. Bovendien hebben B. en W. vroeger al toestemming ge geven voor een nieuwe bioscoop elders. Men zou krijgen een nog grooteren achteruitgang der bioscopen, waarmee niemand gebaat is. B. en W. meenden het verzoek om daar een bioscoop te stichten te moeten afwijzen. De heer Bijvoet (r.k.) was het eens met het laatste deel van de rede van den wet houder, maar meende dat toepassing van de welstandsbepaling detournement de pouvoir zou zijn. Als op een andere, wettelijke wijze den groei van het aantal bioscopen beperkt zou kunnen worden zou spr. het toejuichen. Mevr. Conradi—Scheltema had zich ter plaatse op de hoogste gesteld en was van meening dat men daar niet kon spreken van welstandsbepaling in den zin van bepaling voor homogeniteit in de huizen. De Bioscoop bond heeft de kwestie van teveel bioscopen al in handen. Moet de raad die taak in eigen hand nemen? De raad moet het particulier initiatief van den eigenaar van d engrond om een bioscoop op te richten apprecieeren. De heer Joh. Visser (c.h.) zag in de Parklaan een mooi stil stukje Haarlem, en een hoog gebouw zou daar veel afbreuk doen. Juist op grond van de welstandsbepaling is er alles voor om daar den bouw van een bioscoop te weigeren. De heer Meyers (s.d.a.p.) meende, dat de architect wel zou willen voldoen aan even tueel© wenschen van de gevelcommissie. Hij stelde voor B. en W. uit te noodigen ver gunning te verleenen aan den heer Bloemsma tot verbouwing van de perceelen aan de Park laan, als de plannen voldoen aan de bepalin gen van bouwverordening en andere voor schriften. Wethouder Gerritsz, zei, dat de beteeke- nis van welstand hier niet is ..gegoedheid", doch iets anders. De aard en 't karakter van de Parklaan worden geschaad door een hoog gebouw. Het Frans Halstheater en het ge bouw van Vroom en Dreesman van de zijde van de Houtbrug, hebben het stadsbeeld ook leelijker gemaakt. Spr. adviseerde de motie van den heer Meijers niet aan te nemen. Het voorstel-Meijers werd verworpen met 1817 stemmen. Er zal dus geen vergunning worden ver leend om in de Parklaan op de bekende plaats een bioscoop te bouwen. Hierna, voordat met de behandeling van de agenda een aanvang werd gemaakt, werd de heer Joosten herdacht door den burge meester. waarbij de raadsleden zich van hun zetels hadden verheven. Spr. wilde niet in her haling treden na de uitvoerige rede die hij aan het graf heeft uitgesproken, doch hij wilde :iet nalaten ook hier de wijze te her denken. waarop de heer Joosten in den raad eijn werkzaamheden heeft vervuld, met een uitgebreide ker.nis van details na een gron dige bestudeering der onderwerpen. De ge meente heeft aan de toegewijde werkzaam heid van den 'heer Joosten veel te danken. De heer J. J. Bauer verzocht eervol ont slag als directeur van de gem. Avondschool voor Nijverheidsondea-wijs. Werd eervol verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten aan de gemeente bewezen. De heer J. Machielsen vraagt eervol ontslas als hoofd van school No. 14. Werd eervol verleend. PUNT 3 De geloofsbrieven van den heer H. Lindeman (S.D.A.P.), opvolger van den heer J. Joosten worden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. Aangenomen werden zonder stemming: PUNT 4. Voorstel van B en W. tot toekenning van voorschotten aan bijzondere scholen ingevolge de L.O. wet. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot toekenning van subsidie aan de bijzondere school voor buiten gewoon l.o. in de Nic. van der Laanstraat. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier Straat-belasting 1935. PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het 2e sujppl. kohier Straatbelasting 1934. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der schoolgelden M.O. 1934-1935. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring dei- rekening van Kindervoeding. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van balansen van eenige woningbouwverenigin gen over 1933. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot overdracht van gronden aan de Jan Gij zenkade PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het rijk van het jaagpad langs het Noorder Spaarne. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot verhuring van terrein aan en nabij den Harmenjansweg. PUNT 24. Voorstel van B. en W. tot het toestaan van afwijken van de erfpacht-voorwaarden voor grond aan den Zijlweg aan H. F. Schendstok. Voorts werden zonder stemming aangeno men na eenige bespreking: PUNT li. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een voorschot aan de woningbouwver- eenigingen „de Voorzorg" en „St. Jozef". PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: Schotersingel (D. v. d. Vélden) b. Tesselschadestraat (N.V. „Vüetzorg") Neptunusstraat (F. Hop), nabij Kleverlaan (W. H. P. van Truyen). Zaanenlaan (Spook en Kuiper), f. Junoplantsoen (Mij. Hogeweka). g. Pegasusstraat (G. Kaanminga). h. Zaanenlaan (H. Bijl). Burg. Sandbergstraat (H. B. v. d. Sande). j. Vergierdeweg hoek Muiderslotweg (H. J. Bennik) PUNT 19. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van algemeene regelen voor de overdracht aan de gemeente van voor straat bestemden grond. PUNT 21. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het raadsbesluit van 14 Maart 1934 inzake vaststelling van bepalingen, betreffende o.m. het dragen van insignes en het aanbrengen van uiterlijke kenteekenen aan ambts- of dienstwoningen. Gelezen een verzoekschrift van het Bestuur der Afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers van 29 Januari 1935 en gelet op de Gemeentewet en de Lager- onderwijswet 1920; stellen B. en W. voor in de toepassing der bepalingen sub I. C, D en E, van zijn besluit van 14 Maart 1934, no. 17B, niet te betrekken het onderwijzend personeel, werkzaam bij het openbaar lager onderwijs. Wijziging Winkelsluitings verordening. PUNT 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot uitvoering van de Winkel sluitingswet (verkoop van bloemen op Zon dag bij ziekenhuizen en stations). De heer Van Kessel (R.K.) wenschte, dat B. en W. het voorstel zouden intrekken. Hij stelde voor geen gelegenheid te geven to-t het verkoopen van bloemen aan ziekenhuizen en begraafplaatsen en Zondag. Het voorstel werd gesteund maar verwor pen met 2510 stemmen. Het voorstel B. en W. werd vervolgens zon der stemming aangenomen. Tariefsverlaging voor zwemmen Voorstel van B. en W. tot verlaging van het tarief voor zwemmen en baden in de gem inrichtingen. De heer Peper zei, dat de gelegenheid tot gratis zwemmen in den loop der jaren be langrijk beperkt is. Aan de langzamerhand kleiner geworden groep heeft de gemeente iets goed te maken. De raad moet ook eens tegemoet komen aan hen die niet betalen kunnen. Ten gerieve van hen die sinds 1932 getroffen zijn, stelde spr. voor om maatrege- len te treffen tot uitbreiding van de gelegen heid tot gratis zwemmen. Wethouder Boes zei, dat tariefsherzie ning aan de orde is, terwijl de heer Peper sprak over gratis zwemmen, waarbij toch geen tariefsverlaging mogelijk is. Meer gele genheid geven voor kosteloos zwemmen dan het geval was voor de laatste tijdelijke ver andering, is niet wel mogelijk. Voor het nieu we seizoen wordt bekeken of die oude toe stand hersteld kan worden. Wethouder Roodenburg legde er den nadruk op, dat er steeds gelegenheid voor gratis zwemmen was en is. De praktijk heeft uitgewezen dat er van de gratisuren gebruik EIST DIT MERK OP DE ZELFKANT (Adv. lngez. MecL) gemaakt werd door personen die wel wat kunnen betalen. De heer P e per zei dat er 5000 werkloozen zijn in Haarlem en er maar 30 uur per week gelegenheid is tot gratis zwemmen. Dat is te weinig. Het voorstel-Peper werd door B. en W. prae-advies aangenomen. Het voorstel B. en W. over tariefsverlaging werd aangenomen. PUNT 20. Het flatgebouw in het Frederikspark. B. en W. stellen den raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van Mr. J. de Vries uit Amsterdam om hem den grond in het Frederikspark voor een flatgebouw af te staan voor 12.000. B. en W. meenen, dat de prijs op 16.000 gesteld zou moeten worden. Dit voorstel heeft den heer B ij v o e t ver wonderd na de debatten op 14 November 1934. Men kreeg toen den indruk dat aan den heer de Vries den grond voor f 12.000 zou worden verkocht. Spr. meende dat de gang van zaken door B. en W. nu toegepast niet juist is Als het voor f 16.000 verkocht zou worden zou het bouwplan gewijzigd moeten worden en het het stadsbeeld kunnen schaden, als men uit puttend den grond bebouwt, wat noodig zou zijn bij verkoop voor f 16.000. Een flatgebouw zal niet misstaan. Spr. stelde voor den grond aan mr. de Vries te verkoopen voor f 12.000. De heer Blanke voort (v.b.) kon zich niet vereenigen met den hoogeren prijs. Hij koesterde echter nog altijd de hoop, dat er een park zal kunnen komen. De heer Reinalda was van meening dat Haarlem geen vierkanten meter gronds in den Haarlemmerhout meer kan missen voor bouw terrein. Hij wilde dat deel van Haarlem niet bebouwd zien en wenschte het te verfraaien, door den aanleg van een rosarium, waar men midden doorheen kan gaan, ondanks het feit, dat de raad zich uitgesproken heeft tegen openhouden van dat stuk gronds. De vraag overigens is, welke waarde aan den grond gesteld moet worden in verband met de woningen die er op gezet worden. Als het bebouwd moet worden, dan moet men de prijs op de juistes hoogte stellen en dan is volgens spr, f 16.000 beter. De heer Visser (c.h.) meende, dat het zeer moeilijk zal zijn en dat het een zeer groot kunstenaar zal eischen om den rosarium daar voor elkaar te kunnen brengen. De heer Weustink (r.k.) zei, dat de heer Reinalda indertijd heeftf -meegewerkt aan het bederven van den Hout om op een der mooi ste plekjes het Hildebrandt monument te wil len plaatsen. Wethouder Gerritsz zei o.a. dat verkoop onder de f 16.000 van dien grond, niet in het belang van de gemeente is. De ~V o o r z i 11 e r vroeg zich af, waarom de raad den grond voor minder wil verkoopen dan de daarvoor aangewezen instanties hebben vastgesteld. Het voorstel Bijvoet werd verworpen met 24-12 stemmen. -Het vorstel B. en W. werd aangenomen. PUNT 22. Werk voor 'jeugdige werkloozen Voorstel van B. en W. tot uitvoering van werk op Elswout door jeugdige werkloozen. De heer Peper (communist) zei, dat als maatschappelijk nuttig werk als dit vex-richt wordt onder de voorgestelde voox-waarden, dat fnuikend is voor de arbeidersMasse. De i-aad zal het voorstel wel aannemen en de communisten willen het daarom zoo goed mogelijk maken. Daarom stelde hij voor te besluiten dat de kleeding benoodigd voor dit werk gratis aan de jeugdige werkloozen zal wox-den verstrekt. De heer Castricum (r.-k.) was teleur- gesteld dat het voorstel dat door B. en W. in gediend wex-de toch ndt in overeenstemming is met- wat op dit gebied tot uiting is gekomen bij de begrooting. Hij zei zijn stem niet aan het voorstel te zullen geven. De heer Visser was van meening, dat men dankbaar zijn moet. dat er zooveel ge daan kan worden voor de jeugdige wex'kloo- zen. Het betx-eft hier de poging om de men- schen gelegenheid te geven tot axbeiden. De heer Van Kessel sloot zich aan bij de rede vaxx den heer Visser. De wex-klooze kan blij zijn dat hij weer in een mooie natuur een poosje kan werken aan ax-beid. die dui zenden Haarlemmers genot zal schenken. Spr. ■kan zich indenken dat er velen zijn. die zich graag willen opgeven voor dat werk. De heer Groen en daal (s.d.a.p.) juich te het toe. dat er pogingen gedaan worden om aan de rijpere jeugd werk te verschaffen. Maar hij achtte het voorgestelde werk ver keerd. En het bedi-ag van f 2.is te weinig, het zal toch minstens op f 2.70 gebracht moe ten worden. Het voorstel Peper ondersteunde hij. De heer Kxxiper (r.-k.) bracht hulde aan B. en W. dat ze dit werkobject hebben ge vonden en hij hoopte dat nog meer van der gelijke wex-kobjecten gevonden kunnen wor den. Hij was het geheel eens met het voor stel. Het verstrekken van dienstkleeding laat zich zeer goed motiveeren. doch spr. vi-eesde dat de heele voordracht dan in gevaar ge bracht wordt. Hij geloofde dat dit „schepje er boven op" niet hx het belang der werkloo zen is. Het vei'baasde wethouder Van Liemt, dat men na de debatten over de bezigheden aan de van Oosten de Bruynstraat o.a. nu nog kan praten over ..werk". De lediggang is voor de jeugdige werkloozen gevaarlijk, door dat een verdex-felijke mentaliteit gekweekt wordt. Er is gezocht naar bezigheid, die in Haarlem niet te vinden is. Over de grens kan men terecht bij een particulier. Maar men dient daarmee niet in de eerste plaats de belangen van dien particulier, want men heeft er om moeten vragen en nadat het be sproken was en men zei de belangen van de werkloozen wel te willen behartigen, wex-d toegestemd. Als dit plan slaagt krijgt men in de toe komst misschien een uitbreiding van die be zigheden. In die buurt kunnen later wandelpaden verbeterd worden, ten Z. van Elswout. Spr. hoopte, dat later tientallen van jeugdige werkloozen op deze wijze voor lediggang be hoed kunnen worden. Het voox-stel-Peper wex-d verworpen met 2412 stemmen. De voordvacht van B. en W. werd zonder stemming aangenomen met aanteekening van tegenstemmen door de commxmisten. PUNT 23. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van een schoolhoofd vaxx school 35 naar school 44. De heer Schoil (s.d.a.p.) uitte de vrees, dat- dit voorstel de voorbereiding inhield tot opheffing van school 35. Wethouder Boes zei. dat zijn persoonlijke meening is, dat school 35 meer kans heeft opgeheven te worden dan school 44. Exx school 44 xnoet nu.een hoofd hebben. Maar het is nog niet zoover, dat opheffing van school 35 aan de orde is. Benoemingen. Benoemd werdexi: tot tijdelijk leeraar aan de avondschool voor handelsonderwijs de heer W. Brack- mann; tot lid der commissie van financiën (va cature J. Joosten) de heer Westerveld; tot lid der commissie voor de bedrijven (vacature J. Joosten.) de heer Westexrveld; tot lid der commissie voor de subsidies (vacature Joosten) de heer Posthumus; tot lid der commissie voor de verzoek schriften (vacatux-e mevr. M. E. Elzinga- Bei-lijn) de heer Deinum; tot leden der commissie voor de Biblio theek en Leeszaal (vacatures mevr. El-zinga- Berlijn en dr. J. F. M. Sterck) de heex-en v. d. Wal en dr. Sterck. Op voorstel van den heer Bijvoet werd in de vacature-Joosten in de schouwburgcom missie niet voorzien, omdat bxnnenkox-t toch nieuwe verkiezingeix moeten plaats hebben. vooruitbetaling i 75=11 KRUISWEG 60 Ta.16659) (Adv. Ingez. Med.) Middenstandscentrale. De jaarvergadering. Bespreking van actie tegen de „warenhuizen" De Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken vergaderde Woensdagavond in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, onder leiding van den heer Th. S. J. Hooy. De voorzitter bracht in zijn openingswoord hulde aan den heer F. H. Smit, den afgetre den voorzitter der Haarl. Haxidelsvereen. en dus ook afgetreden lid van het dagelijksch bestuur der Middenstandseeixtrale voor wat hij gedurende 40 jaren voor den Haarlem- schen middenstaxxd heeft gedaan. De heer A. van Weerden is 2 dagen geleden tot op volger vaxx den heer Smit gekozen bij de Haarl. Handelsvereeniging en dus ook bij de Middenstandscexitrale. De economische depressie, zoo vervolgde spr., is nog grooter geworden in het afgeloo- pen jaar. Vele ixiiddenstanders lijden armoede en zijn aaxi dexx rand vaxx den afgrond. De groote bedrijvexx en coöperaties doexx dexx middenstaxxd groote concurrexxtie aaix. Maar er zijix ook lichtpunten, zooals bij voorbeeld de aaxxxxenxing door de Tweede Ka mer vaxx een wetsontwerp betreffende het al- genxeexx verbixxdend verklaren vaxx oxiderne- mersovereenkomsten. En Amsterdam ïxam eexx verordening aaix op de vestiging vaxx zaken. Aan het eind van zijix toespraak deed de voorzitter eexx beroep op aller nxedewerkixxg. Het jaarverslag, nog opgemaakt door den heer F. H. Smit, werd voorgelezexx door dexx heer A. van Weerden. Het volgexxde is er aaxx ontleend. Zes vereenigingexx zijn bij de Middenstands- fcentrale aangesloten. Verschillende zaken hadden haar belangstellixxg. Vele conferenties hadden plaats, o.a. betreffende de hertaxatie van huurwaarden voor de pers. belastixxg en aaxx verschillexxde jubilea werd aaxxdacht ge- schonkexx. Aan eenige adressen aaxx den Raad werd adlxaesie betuigd. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat vaxx den penningmeester*, dat werd uitgebracht door den heer Hooy. Op 1 Januari 1935 was er een batig saldo vaxx 225.85. Ingekomen was o.m. een schrijven van het gemeentebestuur, inhoudende de mededeeling dat dit vooralsnog niets zal doen aan regeling vaxx het verkeer voor voetgangers. De heer Van Weerden deed eenige me- dedeelingeix over wat de wixxkeliers kuxxnen doen ter gelegenheid van de feestweek gedu rende de groote Bloemententoonstelling „Flo ra". Alles zal hier moeten komen van het particulier initiatief. Er worden gedurende de feestweek concerten gegeven exx ook een mi litaire taptoe zal plaats hebbexx, wat te Haar- lexxx nog xxooit is gebeurd. De wixxkeliers kun nen eenvoudige xxxaar snxaakvolle bloemver- sierixxgen in huxx étalages aanbrengen. Spr. wekte daartoe op. De voorzitter deelde nog mede dat onder handelingen worden gevoerd met het gemeen tebestuur, om te geraken tot een belaxxgrijke prijsverlaging van het electrisch licht xxa 8 uur, gedurende de geheeie tentoonstelling. De groote „warenhuizen" Hierna kwam aan de orde de bespreking van een actie tegen de groot-kapitalistische „distri butiebedrijven". De „warenhuizen" hebben alle terx*einen van den middenstaxxd betreden. Een groot wa renhuis te Haarlem heeft zelfs poffertjes, wa felen en oliebollen en Kerstboomen verkocht. De middenstand komt door zulke dingen in het gedrang. De lust tot het nemexx vaxx initia tief gaat er uit. Er blijft zoo laixgzamerhanó niet anders over dan groote werkgevei-s en bedienend persoxxeel van verschillende rangexx. De groote warenhuizen zijn eigenlijk cumu- latoi-eix van de inkomens, die anders dexx mid denstand ten goede kwam exx. Wat kan hier tegen gedaan wordexx? Men zou kunnen gaaxx praten met fabrikanten en leveraixciers. Dexx fabrikanten moet wordexx duidelijk gemaakt door de verschillende vak- jroepen in de bedrijvexx, dat het voor hexx voordeeliger is 200 kleine klaxxten te hebben da ix ééxx groot warenhuis. Zij moeten worden bewogexx niet te leveren aaxx warenhuizeix en dergelijke groote bedrijven. Zooveel mogelijk vakgroepen nxoeten dus worden gevormd. De heer VanjElzeix deelde mede, dat er te Haarlem reeefs is gevormd een kriixg van kantoorboekhaxxdelaren, die reeds eenige suc cessen bij de fabrikaxxtexx tegenover een wa renhuis te Haarlsm heeft bereikt. De kring heeft bij voorbeeld bewerkt dat een merk artikel bij dat warexxhxxis niet meer te ver krijgen is. Ook is geageerd tegen de omx-oep- vereenigingen, die kalexxders verspreiden met passeering van den boekhaxxdel. De heer P i e 1 a g e meeixde dat veel bereikt koix worden door zich tot het publiek te rich ten. Hij gaf een uiteenzettixxg van hetgeen ixx zijxx vakgroep (levensmiddelen) is gedaaxx. De fabrikanten zijn over het algemeexx tot medewerking bex-eid en zijn ook xxiet buitenge- wooix ixxgexxomen met de groote magazijnen, die voor de fabrikanten geen vermeerdering maar verschuiving vaxx omzet, veroorzaken. Eeixige fabrikantexx hebben toegezegd dat zij niet zullen leveren aan eexx groot „waren huis" hier ter stede. Waxxxxeer dit zoo voort gaat, kuxxneix de groote warenhuizen wel on mogelijk wordexx gemaakt. De heer Bouma gaf als zijn oordeel te ken» nen dat vooral de middenstanders niet inoefen koopen bij de groote magazijnen. Het is niet waar, dat mexx bij de „warenhuizen" goed.' kooper koopt dan bij de middenstanders. D$ leuze „Koopt bij den middenstand" moet od verschillende wijzen onder het publiek worden verspreid. De heer Van Weerden waarschuwde dat het wapen van den boycot slechts in het uiter ste geval moet worden gebruikt, 'omdat dj' wapen zich tenslotte richt tot hem die hét gebruikt. De boekverkoopers hebben in één or. ganisatie verbonden uitgevers en boekver", koopers. Geen ei'kende uitgever (wier namen op de lijst staan) mag leveren aan iemand die niet op de lijst staat van erkende boek.' verkoopers. Dit systeem werkt uitstekend. Wie er zich niet aan houdt wordt uitgesloten. Wanneer een fabrikant alleen levert aan éi ..warenhuis" wordt zijn artikel slechts in die ééne zaak door het publiek gezien, terwijl de reclame veel grooter is als hij levert aan bij voorbeeld 20 winkeliers. Het is van belanj hierop de aandacht der fabrikanten te vesti gen. Gewezen werd nog op de noodzakelijkheid van het bewerken der groote massa, vooral ook van de arbeidex-s. De heer Lasschuit vestigde er o.m. de aan- dacht op. dat de coöperatie even gevaarlijk is als het groote magazijxx. De prijzen in groote wareixhuizexx zijn hoo- ger dan in de gewoxxe winkels. Dit- moet iedere maaxxd, bij voorbeeld per circulaire, onder de aandacht van het publiek wordexx gebracht. De voorzitter zeide nog, dat er meer solidariteit moet komen onder de midden standers. Op het oogenblik kan het den slager nog te weixxig schelen hoe het bij voorbeeld den kruidenier gaat. De actie der orgaxxisaties is er op gericht, den middenstand te beschermen met mede werking vaxx de overheid. Hierop moet steeds gehamerd worden. De ovei'heid xxxoet zooveel mogelijk doen ter bescherming vaxx den mid denstand. Hier is werk voor de standsorga nisaties, niet zoozeer voor de Middenstands- centrale. Te hopexx is dat de vorming van groepen voor de verschillende branches verder wordt voortgezet. De Midderxstandscentrale wil deze vormixxg aanmoedigexx en vertegenwoordigers vaxx bepaalde vakgroepexx tot elkander brengen. De actie behoeft niet plaatselijk te blijven, maar kan ook voor het geheeie land wordexx gevoerd. De Middeixstaxxdscexxtrale wil gaarne op de hoogte gehouden worden vaxx de verschillende acties die door de staxxdsorgaxxisaties worden gevoerd en van de vorming van nieuwe groe pen. De heer F i b b e drong aaix op gezamenlijk iixkoopen door de winkeliers. Het vijfde punt: actie tegen eeix Dakverzeke- riixgsmaatsclxappij werd uitgesteld tot een vergadering vaix belanghebbenden door de Middenstandseeixtrale zal wordeix bijeengeroe pen, binneix zeer korten tijd. Na rondvraag werd de vergadering te ruim half 12 gesloten. Vrijz.-Dem. 'Jongeren Organisatie. Mr, B. W. Stomps hield' Woen-sdiagavond' in ■het Restaurant Köhliniger aan de Jansstraai voor de afdeeling Haarlem van die Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie eexx rede over het onderwerp: „Onafhankelijkheid rechtspraak". Hij noemde dit onderwerp, julsl in deze periode van politieke wrijving, van buitengewoon groot belang. In tegenstelling met aixdere landen is onze Nederlandsche rechtspraak zoowel civiel- als strafrechtelijk, volkomen oixafhankelijk. Ónze rechtspraak wordt niet beinvloed door pei*soneii, die aan het bewind zijn, of door personen die gehoord en geoordeeld moeten worden. Spieker hoopt innig, dat onze rechtspraak altijd zoo onaf hankelijk zal blijven, want welke wantoestan den zou men krijgen, wanneer andere mach ten in de rechtspraak konden ingrijpen. Men kan zich vol vertrouwen tot den Nederland- sc'hen rechter wenden, zelfs bij de onbedui dendste geschillen, bijvoorbeeld over een bu renruzie ten aanzien van een hinderlijk tuin hekje. Men kan zulke geschillen langs orde lijken weg tot oplossing brengen; men moet ze ondei-wei-pen aan het oordeel van den rechter, die zal oordeelen zonder aanzien des persoons, Wil men een strijdvraag opgelost zien, bijvoor-j beeld over een bedrag van beneden de f 200, dan moet men zich wenden tot dexx Kanton-! rechter, die alleen rechtspreekt. Gaat hel om een bedrag van boven de f 200. dan moe- men zich wenden tot de arrondissements- rechtbank. Is men over het vonnis van den kantonrechter niet tevreden, dan kan men In hooger toeroep bij dei redhtbaxxk komen,kan men zich niet vereenigen met de beslissing van de rechtbank, dan kan men hooger beroep aan- teekenen bij het gerechtshof, waaronder die rechtbank ressorteert. Het rechtsgevoel wordt niet altijd bevre digd. Toch wordt hier altijd onafhankelijk recht gesproken. Eexx rechter zal echter alleen iemand veroordeelexx, wannéér het wettig en overtuigexxd bewijs geleverd is. Zelfs al is de waarschijnlijkheid heel groot, dat een ver dachte het hem ten laste gelegde misdrijf: heeft gepleegd, dan zal hij toch worden vrij gesproken, wanneer het wettig bewijs ont breekt. Een rechter, die xxiet onafhankelijk rechtspreekt, kan nooit het rechtsgevoel be vredigen. Mr. Stomps critiseerde de rechtspraak, zoo als een natiorxaal-socialistisch bewind die zou wenschen. Daar zou van eexx zuivere recht spraak, die ieders rechtsgevoel bevredigt, geen sprake kunxxen zijn. Hier zou het gevaar ont staan, dat spionnage- of aanbrengdiensten hun invloed zouden kuxxnen doexx gelden, als mede de vraag of één der procedeerende par tijen al of ïxiet eexx volksgenoot is. Spreker te st-reed de meexxixxg vaxx de N. S. B., dat ome justitie een klasse-j ustitie zou zijn. Die bej schuldigiixg heeft hij ook wel eexxs uit h£> kamp der communisteix gehoord en vroege" ook wel van aixdere linker partijexx. Deze be schuldiging verwierp hij met kracht. Bij haalde vei\schilleixde vooxtoeelden aan om te bewijzen, dat die beschuldiging onjuist ia De rechtspraak wordt hier gelukkig xxog me', uitgeoefend door machines. Wel houdt ome rechter rekening met de omstandigheden, waax-onder een misdrijf gepleegd is of waar onder een verdachte leeft. Als wij eexx klasse-j justitie zoudexx hebbexx, daxx zou dat nog eer. klasse-justitie zijxx ixx de tegenovergestelde richting: eexx rechter zal eerder ernstig er scherp oordeelexx over eexx verdachte uit zijn eigen kring, dan over een verdachte uit la gere kringen. Daarom verwerpt Mr. Stomps xxog eexxs met kracht de beschuldiging van N. S. B., dat de Nederlandsche rechtspraak alleen zou zijxx eexx middel ter bescherming van de boui-geoisie. Onze rechters zullen zie- er nimmer toe leenexx, gelijk te geven aas iemand, die ongelijk heeft. Spreker eindig# zijn met aandacht gevolgde rede met er o? te wijzen, dat het vooral voor oxxze jeugd een schoone taak is, te blijven ijveren en strij den voor het behoud vaix onze onafhankelijk rechtspraak Na afloop werden eenige vragen gesteld, d* door Mr. Stomps beantwoord werden, voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, bracht heffl een woord: van dank.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10