DONDERDAG 14 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN Vergadering „Kinabu". Uitzending van zwakke kinderen naar buiten. Gisteravond heeft in het consultatiebureau Briniostraat een vergadering plaats gehad van de Vereen, tot 'uitzending van zwakke kinderen naar buiten (Kinabu). De vergadering werd met een welkomst woord geopend door den voorzitter, den heer K. J. Noy. Na vaststelling der notulen hield de voorzitter een terugblik op de afgeloopen 10 jaren. De heer Noy wees er op, dat in 1925 op ini tiatief van Dr. Kremer, gemeentelijke ge neeskundige, Kinabu werd opgericht waar van Dr. Kremer zelf het voorzitterschap aan vaardde. Op duidelijke wijze behandelde de heer Noy de geschiedenis der vereeniging van jaar tot jaar. Uit zijn resumé bleek, dat de ver eeniging steeds met zorg gewerkt heeft voor het zwakke kind. In het geheel zijn 337 kin deren uitgezonden. De rapporten over den toestand der kinderen waren zeer gunstig en de verkregen resultaten uitstekend. Wegens de hooge kosten, aan de uitzending verbonden was de vereeniging, aangezien zij geen subsidie genoot, genoodzaakt naar mid delen om te zien tot versterking der kasmid delen waarom besloten werd tot het houden van een bloempjesdag. Deze wend voor het eerst gehouden in 1933 die f 847.54 opbracht. Aan het einde van het overzicht sprak de voorzitter eèn woord van bij zonderen dank tot de dames van „hulp in nood" die steeds hebben meegeholpen om de uitgezonden kin deren van de noodige uitzetten te voorzien. En eveneens werd een woord van dank ge wijd aan Dr. Limborgh Meijer en de vereeni ging tot bestrijding der T.B.C. voor de pret tige samenwerking. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek dat de vereeniging aan acti viteit nog niets heeft verloren. Een keurig uitgebracht financieel verslag deed zien dat de penningmeester, de heer J. H. van Gelder de rechte man op de rechte plaats is. Aan de beurt van aftreding waren de heer J H. van Gelder en Zr. Posthuma die beiden herkozen werden. Wegens drukke werkzaamheden wensèhte Zuster Westra van het secretariaat ontslagen te worden. Zü was echter bereid in het bestuur te blijven, Besloten werd hier om het bestuur met één lid uit te breiden. Hiervoor werd gekozen mej. Metz te Drie huis. Nadat de heer Noy tot de aanwezigen een woord van dank voor de opkomst had gesproken, sloot hij de vergadering. JAARVERGADERING VELSEN'S ZIEKEN FONDS. Woensdagavond hield Velsen's Ziekenfonds in „Het Wapen van Velsen" een ledenvergade ring. die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. van Gameren dankte den heer W. Davidson voor het initia tief in verband met de hem tijdens zijn ver blijf in het ziekenhuis gebrachte bloemen hulde en het vriendelijk schrijven. Spreker was de vergadering' die het besluit tot deze blijken van waardeering nam eveneens zeer erkente lijk. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden en commissa rissen resp. de heeren J. van Gameren en M. Koster en G. J. van Wijngaarden en J. Roze- meyer werden herkozen. Voor leverantie der benoodigde brillen wer den aangewezen de firma's Repko, Haak, de Boer en Bode. Bij de rondvraag werden verschillende in terne aangelegenheden naar voren gebracht en door het bestuur beantwoord. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leden op 1 Januari 1934 bedroeg 6989. In den loop van het jaar werden inge schreven 880 en afgeschreven 1026. zoodat het ledental op 31 December 1934 6843 bedroeg. Naar verschillende ziekenhuizen werden ter verpleging uitgezonden 196 leden met 5171 verpleegdagen. Er werd 123 maal verloskun dige hulp verleend. Door bemiddeling van het fonds werden 400 brillen verstrekt. De werkloozenzorg (halve contributie) kostte ruim f 2700. Verder noteeren wij nog uit het verslag van den penningmeester dat aan ziekenhuisver- pleging werd uitbetaald f 16.270,10 en aan kli- niekenbezoek f 5762. De toeslag op kosten voor verloskundige hulp bedroeg f 615. MARKTPRIJZEN van Donderdag 14 Maart. Tarbot per K.G. f 0.70—f 0.62 Griet per 50 K.G. f 21 Tongen per K.G. f 0.85f 0.48 Groote schol per 50 K.G. f 10f 6.50 Middelschol per 50 K.G. f 15—f 10 Zetschol per 50 K G. f 21—f 15 Kleine schol per 50 K.G. f 12—f 4.40 Bot per 50 K.G. f 2.10—f 1.70 Schar per 50 K.G. f 8—f 1.90 Tongschar per 50 K.G. f 18f 13 Vleet per stuk f 3.f 1.50 Kleine poon per 50 K.G. f 10f 7.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 15f 11,50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 16—f 12.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 14 f 10 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11.50f 5.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 26—f 11.50 Groote gullen per 50 K.G. f 7f 4.40 Kleine gullen per 50 K.G f 8.50—f 4.90 Wijting per 50 K.G. f 5.40—f 1.10 Heilbot per K.G. f 0.90—f 0.47 Leng per stuk f 1.20f 0.36 Koolvisch per stuk f 0.68f 0.09 Versche haring per kist f 5.10f 4.70 Middel hake per 125 K.G. f 84—f 80 Klein middel hake per 50 K G. f 30f 29 Kleine hake per 50 K.G. f 22—f 14 BESOMMINGEN. Trawlers: Dirkje RO 53 450 manden f 2080 Olympia IJm. 111 75 manden f 1140. Oostzee IJm. 147 60 manden f 1527 Adriatic IJm. 18 310 manden f 1520 Gerberdina Johanna IJm. 38 580 manden f 2840. Rotterdam IJm. 112 455 manden f 2210. Stoombeuaers: VI 114 f 960; VI 197 f 980; Kotters: E 520 f 460: E 45 f 520; E 482 f 400; E 68 f 590; E 238 f 390; E 369 f 220. - Motorloggers: Sch 53 f 520; Sch 69 f 460; Sch 250 f 470; KW 33 f 350; KW 151 f 649; KW 44 f 600; KW 127 f 300; KW 78 f 870; KW 102 f 340; KW 149 f 404. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. Op de ledenvergadering van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs zijn als bestuurs leden herkozen de heeren D. Jongens en H Belgraver. In de vacature W. Blok werd ge kozen. de heer W. Hoefnagel. EEN BINNENBRANDJE Gisteravond ontstond ten huize van den heer Ketting in de Roggeveenstraat een bin nenbrandje, dat zich in den beginne dreigend liet aanzien. De brand werd ontdekt door de overburen, die onmiddellijk de bewoners waarschuwden. De brand was ontstaan op een slaapkamer op de eerste verdieping, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlampje. Spoedig sloegen de vlammen naar buiten. Geholpen door de buren slaagde men er echter in den brand met eenige emmers water te blusschen. Een kapokmatras, die reeds vlam had gevat, werd brandend op straat gesmeten. De brandweer, die spoedig met de auto spuit ter plaatse was. behoefde geen assisten tie meer te verleenen. Voor den heer Ketting, die reeds geruimen tijd werkloos is en die niet verzekerd was. is dit op zichzelf onbeteekenende brandje een aanzienlijk schadepost, daar niet alleen een bed werd vernield, doch ook nog ander huis raad door vuur en water beschadigd werd. DE HEER TUSENIUS UIT DE N.S.B Naar wij vernemen heeft de heer K. H. Tusenius. voorheen gewestelijk inspecteur van de N.S.B., welke functie hij reeds gerui men tijd geleden heeft neergelegd, thans voor het lidmaatschap voor de Nat, Soc.. Be weging bedankt. BEVERWIJK De verkiezing van den „dubbelen raad". Bij enkele candidaatstelling. Op initiatief van het Fusie-comité „Groot Beverwijk" werd Woensdagavond in het Ken- nemer Hotel een vergadering gehouden met de vertegenwoordigers van de politieke par tijen ter bespreking van de mogelijkheid om de verkiezing van de commissie uit de inge zetenen, den z.g. dubbelen raad, te doen geschieden bij enkele candidaatstelling. De voorzitter van het comité „Groot Bever wijk", de heer P. J. J. Haazevoet verwelkomde de afgevaardigden, die in groote getale zoowel uit Beverwijk als uit Wijk aan Zee en Duin waren opgekomen. Spr. had niet gedacht, dat het fusiecomité zoo spoedig in de gelegen heid zou zijn deze, wat hij noemde ..histori- ;che" vergadering bijeen te roepen. Het comité .Groot Beverwijk" had geen andere bedoeling, dan te trachten in.het belang van de kassen der gemeenten en van de kiesvereenigingen de commissie uit de burgerij zonder geld- en energieverslindende verkiezingen benoemd te krijgen. Ingevolge de in soortgelijke ge vallen elders gevolgde gedragslijn zou ook hier tusschen de politieke partijen een z.g.n. godsvrede gesloten moeten worden, om de verkiezing zonder politieken strijd te doen jeschieden. De voorzitter memoreerde de goede verstandhouding, welke in het fusie comité steeds heerschte en waarbij men zich steeds buiten persoonlijke en partij-politieke kwesties hield. Spr. noodlgde na deze inlei ding de vergadering uit zich uit te spreken omtrent de verkiezing van den z.g.n. dubbelen raad bij enkele candidaatstelling Aangezien deze vraag voor twee gemeenten jold, werd zij aan de afgevaardigden van Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin af zonderlijk voorgelegd. De ter vergadering aanwezige afgevaardig den spraken zich allen uit voor enkele can- didaatste'ling. Zij vertegenwoordigden de volgende oolitieke partijen en groepen; R.K. Staatspartij, Chr. Hist. Partij. Vrijz.- Dem. Partij, Anti-Rev. Partij, S.D.A.P., Neu trale groep (Maters), Groep-Visser en Groep- Eijking. Voor Wijk aan Zee en Duin was de zaak er door de oprichting van het anti-fusie comité niet gemakkelijker op geworden. In die ge meente zal een verkiezing met al de daaraan verbonden kosten en werkzaamheden wellicht niet vermeden kunnen worden. Alleen kunnen de politieke partijen de te volgen gedrags lijn bespreken. Besloten werd dit na afloop van de vergadering onder het oog te zien. De kiesvereenigingen te Beverwijk zullen zich nader beraden over het indienen van een gemeenschappelijke lijst, waarop iedere partij of groep vertegenwoordigd zal zijn in verhouding tot het aantal raadszetels dat momenteel wordt ingenomen. De mogelijkheid werd ook niet uitgesloten geacht, dat een der grootere partijen bereid zal zijn een zetel af te staan aan een groep, die niet in den ge meenteraad vertegenwoordigd is. Besloten werd, dat de samenstelling van deze gemeenschappelijke candidatenlijst in een bijeenkomst van de afgevaardigden der politieke partijen nader zal worden bespro ken. Het initiatief van deze vergadering zal uit gaan van de R.K. Kiesvereeniging ..Recht en Plicht". Zij werd vastgesteld op Vrijdag 22 Maart a.s. in het K.S.A. gebouw. De heer Vink (Wijk aan Duin) veroordeelde het zitting nemen van sommige leden van de kiesvereenigingen in het anti-fusiecomité te Wijk aan Zee en het aanvaarden van een plaats op de door dit comité samengestelde lijst als zeer on-organisatorisch. Het anti- fusiecomité achtte spr. niet in het belang der gemeente, omdat het de gemeente op onnoo- dige en hooge onkosten zal jagen. De heer Visser (groep-Visser) sprak den wensch uit, dat het comité „Groot Beverwijk" zoo mogelijk ook in Wijk aan Duin van voor lichting zal willen dienen. Van de zijde van het ant-fusiecomité wordt wel steeds ge wezen op de grootere schuldenlast van Bever wijk, maar men verzuimt angstvallig om daarop te laten volgen, dat tegenover die schulden bezittingen staan als bedrijven, grond, gebouwen enz. waarvan Wijk aan Zee en Duin in niet geringe mate profiteert. Spr. achtte hierin wel degelijk een taak voor het comité „Groot Beverwijk" gelegen. De vergadering werd hierna gesloten, nadat de voorzitter onder dankzegging' geconstateerd had, dat deze bijeenkomst aan haar doel. n.m. om de politieke partijen tot elkaar bren gen, volkomen heeft beantwoord. Na afloop hebben de afgevaardigden van de politieke brengt zon in Uw woning. Want de dessins zijn zeer apart, terwijl de prijs uiterst laag is. ALS BIJZONDERE RECLAME geven wij van 18 tot en met 23 MAART op elke drie rol er één cadeau. Behangt U zelf? Wij snijden GRATIS de randjes af. Desgewenscht vak kundig personeel beschikbaar. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL H. M. BAKKER, GEN. CRONJéSTRAAT 135 - Telef. 11657 (Adv. Ingez. Med.) partijen uit Wijk aan Zee en Duin zich met het bestuur van het comité „Groot Bever wijk" beraden over de te volgen gedragslijn in die gemeente. In het belang van een vlot verloop der onderhandelingen kunnen daar omtrent geen mededeelmgen worden gedaan. NIEUW RAADSLID BENOEMD. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft den heer A. L. van Groningen benoemd vr:d tot lid van den Gemeenteraad, als opvolger van deri heer J. ae Bruin. Ingevolge de voorschriften werd ook aar. nr. f van "de S. D. A. P.-lïjst de heer H. J. Bil- derbeek gevraagd, of hij. eventueel voor een b- looming in aanmerking wenschte te ko men. De heer B. verklaarde echter, geen be noeming meer te zullen aanvaarden. De heer A. L. van Groningen heeft inzake aanvaa 'n van zijn benoeming nog geen- beslissing genomen. VERGADERING VREDESGROETEN De Algemeene Nederlandsche Vrouwenvre- desbond en de Vredesgroep afdeeling Bever wijk hielden Woensdagavond een gecombi neerde ledenvergadering in café „Suisse" In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. P. Rijken er zijn leedwezen over uit dat de opkomst zoo gering was. waarna hij de moeilijkheden waarmede de Vredesbewegmg in deze tijden te kampen heeft, uiteenzette. Overal, aldus spreker ziet men bewapening en oorlogsgeweld. Als voorbeeld noemde hij Grie kenland. waar thans weer een ontzettend oor logsdrama plaats vindt. Daarom is het zoo noodzakelijk, dat de mensclien overtuigd wor den van het Vredesideaal. Zij moeten door drongen woiden van het gevaar der geheime diplomatie, die zich achter de schermen af speelt. Wel gaat er in dezen tijd, waarin van alle kanten militair geweld ontvlamt, weinig van de Vredesgroep uit, maar toch moeten wij paraat blijven. De notulen en het jaarverslag van den se cretaris welke daarop werden voorgelezen werden onveranderd goedgekeurd. Hierna gaf de penningmeesteresse mevrouw Schipper-van Ierland een overzicht van de financiën der Vredesgroep en mej. Swaan van die van den Vrouwenvredesbond. De Vredes groep boekte bij een uitgave van f 162 een batig saldo groot f 44.93; de Vrouwenvredes bond had een saldo van f 22.69. In de kascommissie werden benoemd: Voor de Vredesgroep Mevrouw Schellevis en de heer P. J. Rijken, voor den Vrouwenvre desbond de heeren Rijke en Schellevis. De op de agenda vermelde bestuursverkie zing werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Ook over het punt ledenwinning zullen nog besprekingen plaats vinden. Wat propaganda en actie betreft deelde de voor zitter mede, dat het in de bedoeling ligt een „Vredes-tentoonstelling" te organiseer en. waarvoor men materiaal kan krijgen van het comité van VredestentoonsteHingen te Bus- sum. Tenslotte maakte spreker de aanwezige da mes er opmerkzaam op dat 18 Mei a.s. een Vredesgang in den Haag gehouden zal worden waarna de vergadering werd besloten. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 13en Maart 1935 Spinazie per kist f 0.60f 0.85 Andijvie per kist f 0.75f 0.98 Raapstelen, 100 bos f 3 Koolrapen per zak f 0 75 Wortelen, per K.G. f 0.03 Bieten per K.G. f 0.02—f 0.03 Schorseneeren per K.G. f 0.02f 0.05 Aardappelen, klei per K.G. f 0.05f 0.08 ld. zand per K.G f 0.09 Spruitjes per K.G. f 0.16—f 0,30 Boerenkool per bak f 0.40f 0.60 Roodekool per 100 f 0.08f 0.15 Savoyekool per 100 f 3f 6 Uien per Kilo f 0.02 1/2f 0.04 Pieterselie per bos f 0.04f 0.06 Selderie per bos f 0.03f 0.04 Appelen per Kilo f 0 34f 0.38 Peren per Kilo f 0.15 Brusselsch lof per K.G. f 0.08f 0.14 Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's Pastol maakt Uw tanden blank! Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL WAT VERDWIJNEN GAAT Er gaat weer een heel oud huisje in Bloe mendaal verdwijnen, dat bij de oudere gene ratie in Haarlem een goede bekende is en wel het aardige witte huisje van de fam. Böttger aan de Zomerzorgerlaan. Toen de ouderen van heden vroolijke jon gens en meisjes waren mochten zij vaak him verjaardag vieren in Bloemeiidaal en dan was één van de gloriepunten een rijtoer op een ezel van de fam. Böttger. In de buurt waren andere zaligheden als het Pannenkoekenhuis je, dat toen dien naam nog mocht dragen en aan de Koepellaan de leeuwenkuil. Ook dit is weg: er staan moderne villa's. Nu gaat ook het huisje van Böttger verdwij nen. om plaats te maken voor twee moderne woningen. Van oud-Bloemendaal blijft niet veel meer over. PROPAGANDA-AVOND VOLKSZANG. De Afd. Bloemendaal van Volkszang geeft een propaganda-avond op Dinsdag 19 Maart in de groote zaal van het Jeugdhuis met. wel willende medewerking van mevr. J Blanke voort—Blankevoort (zang) en mej. Ré Levie (begeleiding) De propaganda-avonden van Volkszan; hebben een goeden naam in Bloemendaal en daarom wordt ook ditmaal druk bezoek ver wacht. DE FLORA DER INTALIAANSCIIE MEREN. Wegens den bloei der flora van de Italiaan- sche meren zullen de kassen der gemeente- kweekerij van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld opengesteld worden voor het publiek op Zaterdag-, Zondag- en Woensdagmiddag- van 2—5 uur, te beginnen met Zaterdag 16 Maart tot en met Zondag 31 Maart. HILLECOM VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Woensdagavond kwam de afdeeling Hillegom van Bloembollencultuur in een goed bezette vergadering in Hotel Sistermans bijeen. Bij afwezigheid van verschillende bestuursleden door verblijf in het buitenland opende de se cretaris, de heer Bijl van Duivenbode de ver gadering. Dit is een historische avond aan den vooravond van de herdenking' van het 75-jarig bestaan der Algemeene Vereeniging. Spreker hoopt dat men de wegen zal mogen vinden om in deze moeilijke tijden het vak te leiden opdat de vereeniging met grooten luister het 100-jarig bestaan zal mogen vieren. Het jaarverslag van den secretaris deelde mede dat de afdeeling 438 ieden en 13 lid- leerlingen telt. Het verzoek om subsidie der Hillegonische beurscommissie voor 1935 wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Het aftredende commissielid de heer C. Joh. Bakker Jz. wordt als zoodanig herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering worden benoemd de heeren P. Goe- mans Az. en J. de Brabander: tot secundi de heeren Th. W. C. Jonkheer en J. Bijl van Dui venbode. Bij de behandeling van den beschrijvings brief wordt besloten de afgevaardigden op te dragen tegen de motie van orde van het hoofdbestuur te stemmen, opdat de motie- Hillegom inzake devaluatie in behandeling kan komen. Het voorstel van het hoofdbestuur om aan de regeering te verzoeken de betaling der roe belasting te verdeelen over twee jaren wordt met algemeene stemmen verworpen. Het voorstel Bennebroek-Vogelenzang om aan de regeering algeheele ontheffing van deze kosten te verzoeken wordt verworpen met 39 stemmen tegen, 25 voor en 13 blanco. De afdeeling Hillegom stelt nu op dit voor stel een amendement voor de betaling van deze roebelasting v ?v c::';epaalden tijd uh ie stellen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel Bovenkarspel om een actie in te stellen tot verlaging van vaste lasten wordt verworpen met algemeene stemmen. Het voorstel Berkhout inzake de publicatie van een zwarte lijst van wanbetalers wordt eveneens verworpen. Bij de rondvraag voor de algemeene verga dering dient de heer de Brabander een motie in verzoekende aan het hoofdbestuur onver wijld stappen te nemen om de saneerings- maatregelen ten spoedigste te doen opheffen. Na een langdurige discussie wordt de motie verworpen met 33 stemmen voor, 37 tegen en 6 blanco. GUNNING. Het bouwen van een burgerwoonhuis aan de Margrietenlaan voor rekening van den heer J. Heemskerk is opgedragen aan de firma Veenman en Vink, alhier. HEEMSTEDE Crisis Comité. Op Zaterdag 23 Maart a.s. houdt het Heem- steedsche Crisis Comité een straat- en huis collecte. Met grooten ijver wordt aan de voor bereidingen gewekt, opdat straks de enthou siaste collectanten hun bussen goed gevuld krijgen. Om dit te bereiken is allereerst de goed- geefschheid van de inwoners der gemeente en van alle voorbijgangers noodig. Het Comité vertroiAvt erop, dat de Flora-feeststemming, waarin Heemstede verkeert, zich zal omzetten in ruime giften voor dit goede doel, omdat velen nog steeds bij het Comité om steun aankloppen. Wie zich nog als collectant(e) wil opgeven, melde zich bij den heer F. C. Bergmann. Nic. Beetslaan 4, Heemstede. PERSONALIA. De heer F. A. Cramer, alhier, is aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam tot arts bevorderd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bijE. Smit, Raad huisstraat 2, moersleutel en een tang; C. Smit, Binnenweg 74, hoes van een auto-reser veband; G. Delveard, Nic. Beetsplein 3, da mesmantel; 'J. Kroese, Bureau van politie, Raadhuisstraat, vermoedelijk gouden bril: v. <1. Putten, Talmas tra at 10, autoped; Wand- huizen. Tesseischadelaan 8, hondenpenning: G. J. Beha-ge. Moicnwerfslaan 158. damesrij wiel, Schoenmaker. Meerweg 25, rijwielbelas- tingmerk in étui: Bureau van politie. Raad huisstraat. jas, dameshandsohoen, een paar heerenhandschoenen. VERGADERING SYNDICALISTISCH P.A.S. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem van het Syndicalistisch P.A.S. in café Groe- nendaal een vergadering met als spreker den heer Alb. de Jong, met als onderwerp ,.De re volutie in Spanje en het syndicalisme". De heer De Jong begon met de mededee- ling dat de Spaansche arbeiders voor het meerendeel syndicalistisch georganiseerd zijn, en meende dat het goed was van deze bewêging-, die aanmerkelijk verschilt met de arbeidersbeweging in andere landen, kennis te nemen. De arbeiders voelen overal de machteloosheid hunner organisaties. De loo- nen worden steeds verlaagd, de werkloosheid neemt toe. Er is nog wel werk, doch de pa troons kunnen of willen geen werk geven, omdat zij er zelf financieel slecht voor staan. Het socialisme heeft een groot deel van- zijn macht ingeboet en is niet meer in staat, de belangen der arbeiders te behartigen. De arheidersbein Spanje is syndi calistisch. Ten i-' i- mei :r 'tegen hel parle mentairisme. dat de arbeiders nog steeds af- hankelenk stelt van anderen, en leidt tot een stelsel, waarbij de „bonzen" op een zoodanig maatschappelijk peil komen, dat zij de ar beidersbelangen niet meer kunnen beharti gen. De syndicalistische opvatting is. dat de macht ligt in de handen der arbeiders. In. Argentinië beletten de arbeiders door een Sta king een oorlog. De macht der arbeiders is geheele gegrond vest op de solidariteit der arbeiders. Hun wa pens zijn staking en boycot. Dat de arbeiders hier geen grootere macht) hebben, komt vooral door de verdeeldheid in, bondjes en bonden. Geschoolde en ongeschoolde arbeiders staakten om een eenheidsloon voor beide groepen te krijgen. In Spanje zijn geen werkloozenuitkeerin- gen en geen stakingskassen, maar men sterft liever van honger dan werk te doen in Strijd met de socialistische beginselen. Spr protesteerde ten sterkste tegen wat er omtrent de syndicalistische beweging wordt gezegd en geschreven en noemde dit alles las terpraat. ZANDVOORT DE DADERS VAN DE INBRAAK IN HET CASINO GEVAT. Omstreeks begin December 1934 werd ont dekt dat door onbevoegden een kijkje was genomen in het Casino te Zandvoort Uit een der kelders werden 330 flesschen wijnen, li keuren, champagne en sterken drank alles van de beste kwaliteit medegenomen. Het bleek dat voorts eenige gordijnen waren ver dwenen. Eenigen tijd later werden een 45-tal nog gevulde flesschen en kruiken in een vaart te Haarlem teruggevonden. Dank zij de goede samenwerking van de Haarlemsche en Zandvoortsche politie, mocht het gelukken Dinsdag 12 Maart 1935 een drie tal jongemannen aan te houden, en wel de 21-jarige v, S. uit Warmond, en A. E. en G. v. L. afkomstig uit Haarlem, die onlangs naar Beekbergen waren verhuisd. Twee van hen werden reeds eerder veroordeeld terzake dief stal. De drie verdachten hebben bekend met een bakfiets naar Zandvoort te zijn gereden, daar te hebben ingebroken in het Casino en de buit naar Haarlem te hebben overgebracht. De heeren hadden zich niet onbetuigd gelaten en er was een vroolijke avond op dit uitstapje gevolgd. Later hadden zij. geen raad meer we tende met de groote hoeveelheid drank, deze gedeeltelijk in het water geworpen en gedeel telijk door de W.C. weggegooid. Woensdag volgde een ander uitstapje naar Zandvoort Dit maal in gezelschap van de Politie dezer gemeente. Of hier ook een vroo lijke avond op volgt? WANDELPARK. Het Kost verloren wandelpark, da't gedu rende de wintermaanden voor het publiek ge sloten was. wordt a.s. Zaterdagmiddag om half vier weer officieel geopend. De talrijke vaste bezoekers zullen dan hun oude vrienden de vogels, konijnenen apen weer kun nen begroeten Gelukki'g zijn alle onder de goede zorgen vai^den opzichter Bol uitstekend! den winter doorgekomen. De apenfamilie is zelfs uitgebreid. Een paar weken geleden werden zelfs een paar jongen geboren, die zich ondanks de koude de laatste dagen toch al' aardig thuis voelen in het ruwe Zandvoortsche klimaat. F. 36. Woensdagmiddag ongeveer 4 uur werd Zandvoort verrast door een bezoek van Ne derlands grootste verkeersvliegtuig, de F 36. Op betrekkelijk geringe hoogte, ongeveer 400 M. kwam de mooie machine kalm aan vliegen, draaide boven Zandvoort Noord waarts om en verdween daarna weer in Uc richting Amsterdam. HAARLEMMERMEER PERSONALIA De beambte van den Haarlemmermeerpol der de heer C. Overboek te Hoofddorp heeft wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd met ingang van Juni eervol ontslag gevraagd. Bijna 33 jaren heeft de heer Overbeek met trouwe plichtsbetrachting' en voorbeeldigen ijver den Polder gediend. NOODLOTTIGE VAL. Een zoontje van den heer M. aan den Spie ringweg te Vijfhuizen alhier had het ongeluk van een zolder te vallen. In bewusteloozen toestand werd de kleine opgenomen en onder behandeling gesteld van een dokter, die her- se nsch uddin g co nsta'teerde AALSMEER. PERSONALIA. De heer A. Th. Blom. alhier, is aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het eerste gedeelte van het arts examen. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Alfoersch soldaat pleegt amolc Europeesch fuselier doodgestoken; twee zwaar gewonden. TJIMAHI. 12 Maart (Aneta). De Alfocr- sche recruut van het eerste depot-bataljon, Djoemati, maakte amok. Hij stak den Euro- peeschen fuselier van het 9de bataljon. L. B. van Steenus (geboren In Indie), en den korpo raal-ziekenverpleger Atmadja. dood. Voorts bracht hij den Europeeschen sergeant G. C. van Dieten. geboren te Wijk-bij-Duur- stede, zware verwondingen toe, evenals den eersten stukrijder Kariodimedjo. De vermoorde Van Steenus zal morgenoch tend, evenals Atmadja, met militaire eer ter aarde worden besteld. Van Dieten kreeg twee steekwonden in den hals en Kariodimedjo een steek in den rug, welke tot in de nieren doordrong, en een steek in de borstkas. De amok-maker was eerst opgesloten in de blokzaal 'afdeeling voor krankzinnige ver pleegden) doch scheen voldoende genezen om weer in de gewone ziekenzaal te worden opge nomen. Na zijn aanval werd hij overmand en neer geslagen, waarbij hij' een arm brak. De verwondingen van de slachtoffers zijn met een model-kapmes toegebracht. Atmadja kreeg een steekwond in den rech terschouder; wijlen van Steenus werd in het hart getroffen. Nader wordt gemeld, dat de toestand van de zwaar gewonde slachtoffers thans redelijk wel is.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13