Hel Betokytijkste lukoudsa^ave INCASSO-BANK ALLE BANKZAKEN 52e Jaargang No. 15865 Verschijnt dagelijks, KeKalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 14 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos>: Directie 13082 e Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG BLADZIJDEN HAARLEM, 14 Maart. Flora. Dit Flora-nummer is aan de Bloementen toonstelling. die morgen officieel opent, en aan het Voorjaar gewijd. De twee zijn onaf- scheidenlijk. Tevens verschijnt het op den dag waarop de Vereenigimg voor Bloembol lencultuur haar 75-jarig bestaan viert een jubileum dat een hartelijken geluk we nsch ten volle waard is. Wat de Vereenigimg in drie kwart eeuw 'bereikt heeft zal straks op schit terende wijze 'ter tentoonstelling gedemon streerd worden. Kweekers en handelaren beiden zullen reden tot trots en vreugde heb ben, en als wij in dit nummer in trits de portretten geven van de beide voorzitters, de heeren E. H. Krelage en Th. M. H. van Wa- veren, met als Dritte im Bunde dat van den heer H. J. Voors, den algemeenen secretaris- penningmeester van Bloembollencultuur, dan ds zeer zeker een bijzondere hulde bedoeld aan den stillen werker Voors, even bescheiden als hij onmisbaar is, man van groote werk kracht en kennis, aan wien Bloembollencul tuur zeer veel te danken heeft. In stralende voorjaarszon wordt het jubi- jteum gevierd.... in stralende voorjaarszon zal, hopelijk, ook morgen de tentoonstelling geopend worden. Zij is een monument van tenergïte en ondernemingsgeest in moeilijke tij den, zij belichaamt een nieuw crescendo en overtreft haar voorgangsters, ofschoon die onder gunstiger algemeene omstandigheden soms héél veel gunstiger tot stand kwa men. Maar dit belangrijke nationale bedrijf .van onze streek, de bollencultuur, heeft al zoovele stormen doorstaan en schijnt ze al tijd weer het hoofd te kunnen bieden en .al tijd we,er sterker er uit te voorschijn te kunnen treden. Het is een goed, een sterk voorbeeld van N e de rla ndschen onderne mingsgeest en volharding. Een goed voor beeld ook van hetgeen vakkennis en vin dingrijkheid tot stand kunnen brengen. In de geheele wereld heeft dit bedrijf-tvan-Haar- lem-en-omstreken zich een naam veroverd, .waarop wij terechit allen trptsch zijn- Vermaard is Holland door zijn kleuren rijkdom. Vermaard door zijn prachtige luch ten, die inspiratie hebben gegeven aan zijn vele groote schilders en zeker ook aan zijn architecten. Maar vermaard ook door de kleurenpracht van zijn bloemenvelden. Deze onze streek vormt in het voorjaar ongetwij feld de apothéose van Hollands kleurenweel de. Wie na jarenlang verblijf in het buiten land hier in dezen tijd terugkeerde, zooals ook mij overkomen is, heeft zelf dien onver- getelijken indruk ondervonden die den vreemdeling hier gewordt. Het is alsof men uit een omgeving van effen eentonigheid plots in een fantastisch kleurenfestijn wordt verplaatstde Lage Landen aan de zee zijn als een sprookje van schoonheid. Dit sprookje vindt thans zijn nieuwen cli max in Heemstede's Flora. Gaarne verbindt men er den naam Heemstede aan, omdat daar een beleid zetelt dat van zijn mooie, bloeiende gemeente zooveel heeft weten te maken, dat tegen nieuwe ondernemingen niet opziet en prachtige dingen tot stand heeft weten te brengen. Ik behoef maar aan den aankoop van landgoederen, aan de in richting van het groote Sportpark, aan den aanleg van de Heemsteedsche Dreef met de nieuwe mooie woonwijken te herinneren. Men heeft de dingen daar in het groot dur ven aanpakken en uitvoeren en er succes mee behaald. Dat Heemstede in de acht jaar, verloopen sinds de annexatie, zijn vroeger inwoners-aantal weer heeft 'bereikt is zeker grootendeels aan het voortvarende, vooruit ziende beleid van zijn gemeentebestuur te danken. Het is de Bloemententoonstelling volkomen waardig. Wü hopen dat de streek, dat ook de cen trum-gemeente, die onze Bloemenstad is, haar hoopvolle verwachtingen van- deze tentoon stelling ten volle bewaarheid zullen zien. Het enorme bezoek dat zii zal trekken, uit ons land en ook uit het buitenland, zal ook voor den middenstand belangrijke voordeelen die nen op te leveren, waaraan die in dezen tijd wel zeer dringend behoefte heeft. In Haarlem zal men verstandig handelen door de plan nen, die in voorbereiding zijn om onze win kelstraten gedurende den tentoonstellingstijd zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, met alle la-acht te steunen. Het spreekt vanzelf dat de bezoekers van buiten hier overal, waar zij komen, een feestelijke sfeer, de sfeer van de Bloemententoonstelling, zullen verwachten. Wie zich eigen bezoek aan buitenlandsche exposities herinnert zal zich daar gemakke lijk kunnen indenken: men wil niet. van de tentoonstelling komend, een stad vinden die er uit ziet alsof er niets bijzonders aan de hand is. Het Feest van Kleur en Bloemengeur gaat thans beginnen. Moge het ook een feest van zonneschijn blijven, en weldra van milde lentewarmte. De thermometer betert zich al aanmerkelijkde suggestie van al dit schoons doet hem reeds stijgen, zooals eer gisteren in deze rubriek bij uitzondering de wetenschappelijke voorlichting van De Bilt buiten beschouwing latend op drieste wijze voorspeld werd. Veel zon, veel warmteen Flora 1935 zal een ongekend-schoon festijn worden. R. P. Hm-Hmmet Tentoonstelling „Flora". De bloem van den dag. Wij vonden den heer A. Meilink, leeraar in de natuurlijk historie te Haarlem, bereid gedurende de tentoonstelling „Flora" eiken dag een kort geïllustreerd artikeltje te schrij ven over de bloem die op dat opgenblik in het bijzonder de aandacht vraagt. Heden begint hij met de crocus. Geen flatgebouw in het Frederikspark. Het voorstel B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van mr. J. de Vries te Amsterdam om hem den grond in het Fre derikspark voor een flatgebouw af te staan voor f 12.000 werd door den raad aangeno men. Tariefsverlaging voor zwem men in gemeentelijke inrichtingen aangenomen. De raad van Haarlem nam in de zitting van Woensdag het voorstel B. en W. aan tot ver laging van het tarief voor zwemmen en baden in de Gemeentelijke inrichtingen. Een voorstel-Peper tot uitbreiding van het gratis-zwemmen werd in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. Geen bioscoop aan de Parklaan. Vergunning tot bouw geweigerd. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem op Woensdagmiddag verwierp de raad met 1817 stemmen het voorstel-'Meyers (s.d.a.p.) om aan den heer Bloemsma vergun ning te verleenen tot het bouwen van een bioscoop aan de Parklaan. Het verblijf van de Koningin in Zwitserland. Telegrammenwisseling met Bondsraad Minger. BERN 14 Maairt (V.D.) Na haar terug keer uit Zwitserland heeft Koningin Wilhel- mina aan den Zwitserschen Bondsraad dr. Mingea-, het volgende telegram gezonden: „Zooeven ben ik uit Umterwasser terugge komen en ik moet u, mijnheer de Bondspre sident, zeggen hoezeer mijn dochter en ik we derom over ons aangenaam verblijf in Zwit serland verrukt zijn hoezeer wij ons ver heugen weer eenige weken in uw land te hebben kunnen doorbrengen. Ik zal dit nieu we bezoek en het ons ten deel gevallen zeer gastvrije onthaal in de beste herinnering be houden". De bondsraad dr. Minger heeft als volgt op dit telegram van Koningin Wilhelmina ge antwoord: „De zeer lieve boodschap van uwe Majes teit heeft mij zeer bewogen en ik stel het op jprijs u daarvoor de verzekering van mijn oprechte dankbaarheid te geven. De Bonds raad en het geheele Zwitsersdhe volk zijn •gelukkig 'en trotsch over cïe aanhankelijk heid, die uiwe Majesteit voor ons land be tuigt en zij ach'ten zich gelukkig dat het u .-vergund was in gezelschap van Prinses Ju liana bij ons eenige weken ï'ust te genieten". Nieuwe spanning tusschen Italië en Abessynië. Bezigheid voor jeugdige werkloozen op Elswout. De raad van Haarlem nam tiet voorstel van B. en W. tot uitvoering van werk op Elswout door jeugdige werkloozen aan. Een voorstel van de heer Peper (communist om de daarbij benooaigde kleeding gratis te verstrekken, werd verworpen. Onderhandelingen totnogtoe zonder resultaat. LONDEN, 14 Mrt. De correspondent te Addis Abeba van de „Daily Telegraph" meldt, dat ten aanzien van het Italiaansche-Abessi- nisch conflict een gespannen situatie is ont staan, aangezien de sedert twee weke gevoer de onderhandelingen over instelling van een neutrale zone en over de Italiaansche schade- vergoedings-eischen zonder resultaat zijn ge bleven. Abessinië schuift de schuld geheel op Italië. Inmiddels duren de militaire voorbereidingen der Italianen n Oost Afrika voort. Naar ver luidt heeft de Abessinische regeering gister avond een nota naar Rome gezonden, waarin zij weigert de Italiaansche eischen verder te behandelen, wanneer niet van te voren een onpartijdig onderzoek plaats vindt. Van Ita lië wordt een duidelijk antwoord geëischt of het bereid is het conflict aan een arbitrale beslissing te onderwerpen, overeenkomstig het Italiaansche-Abessinisch verdrag. N.V. HAARLEM Kruiswag 59 (Adv. Ingez. Med.) CIEJT DE BROODSOORT die U qewend is, Maar kiest haar van FRANKEN! Want FRANKEN heeft heerlijk doorbakken, smakelijk brood. Echt iets voor de fijnproevers. FPAHKEN'AA^êh HAARLEM.HEEMSTEDE-bLOEMEHDAAL (Adv. Ingez. Med.) Internationale Luchtschepen Mij. in voorbereiding. Zetel te Amsterdam. Dienst op Indië rendabel geacht. De oprichting van een Nederlandsche Luchtschipreederij is, volgens de „Mededee- lingen van het Comité Vliegtocht. Nederland- Indië", in voorbereiding. Het „Syndicaat voor luchtschipverkeer met Nederlandsch-Indië", gevormd door een groep particulieren, de Stoomvaartmaatschappij Nederland, den Rotter da mschen Lloyd en de KI.M., voert op het oogenblik onderhandelingen. Het comité geeft in de ..Mededeelingen" een uitvoerig overzicht van zijn conclusies en plannen. De voornaamste daarvan zijn: 1 Het gebruiken van luchtschepen op de route NederlandNeder lanasch-Indië is ver antwoord. 2. Een rendabele exploitatie van luchtsche pen op deze en op de transoceanische route is mogelijk. 3. Het luchtschip zal, mede door zijn groot comfort, een ernstige bedreiging van het zeeschip vormen. 4. De passage-tarieven op de Indische en transoceanische route behoeven slechts wei nig hooger te zijn dan die van een eerste- klasse-boot. 5. In Duitschland, Amerika en Nederland wordt een nationale luchtschipreederij opge richt. 6. Een internationale exploitatie-maat schappij wordt gevormd, die de luchtschepen van de nationale reederijen zal charteren. De zetel der internationale maatschappij is in Amsterdam gedacht. Het hotelbedrijf in Zwitser land. Overheidssteun te wachten. De Zwitsersche Bondsraad heeft bij den Nationalen Raad voorstellen ingediend, waar in voorzien wordt in: 1. Verleening van een nieuwe subsidie voor de jaren 1935 en 1936 tot een bedrag van 6 millioen francs aan de Zwitsersche Hotel- Trustbank. 2. Verlenging van het hotelbouwverbod. dat einde 1936 afloopt, tot einde 1940. 3. Machtiging van den Bondsraad tot ver bindendverklaring van de overeenkomst be treffende de bedieningsgelden (fooien), ge sloten door werknemers- en werkgeversorga nisaties in het hotelbedrijf. benevens tot het nemen der maatregelen, die noodig zijn om tot uitvoering der overeenkomst te komen. Het besluit, waarbij deze voorstellen zijn ingediend, is urgent verklaard. Verder wordt voorgesteld een ontwerp tot herziening van het Bondsbesluit inzake tij delijke wettelijke beschermingsmaatregelen voor het hotelbedrijf. Het betreft hier uit breiding van de faciliteiten voor hypotheek gevers, met de bedoeling, dat de positie van de Zwitsersche Hoteltrustbank sterker wordt. De Bondsraad heeft verklaard, dat het Zwitsersche hotelbedrijf tot de bedrijfstak ken behoort, die het meest door de econo mische crisis worden getroffen. Oorzaken daarvan zijn de belemmeringen in het inter nationale economische verkeer, de devalutie en de schommelingen in de verschillende va luta's, het streven naar autarkie der meeste landen, de gedaalde koopkracht en niet in de laaste plaats de toenemende concurrentie van het buitenland. Ondanks de grootere propaganda en" de verlaagde prijzen is het tot dusverre niet gelukt, een algemeene toe neming van het verblijven in hotels tot stand te brengen. De rust keert in Griekenland terug; de ge deeltelijke demobilisatie is begonnen. pag. 4 Het vonnis in het proces tegen dr. Rintelen wordt heden verwacht. pag. 4 De Belgische Kamer heeft de verlenging der volmachten voor de regeering goedgekeurd. pag. 4 Het Britsche Hoogerliuis heeft een motie van wantrouwen tegen de regeering verworpen. pag. 4 Sir John Simon en Eden gaan op 24 Maart naar Berlijn. pag. 4 Duitsclie communisten zijn door den kanton rechter te Amsterdam tot 4 weken hechte nis veroordeeld. pag. 3 De algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur 75 jaar. pag. 2 De Justitiebegrooting is door de Eerste Ka mer aangenomen. pag. 3 Tweede Kamerleden maken wenschen inzake het Landbouwcrisisfonds kenbaar. pag. 3 Te Dommelen is een muur ingestort, waardoor twee arbeiders zijn gedood. pag. Te Pijnakker dronken twee kinderen vergif; één van hen is overleden. pag. 3 Vergadering van den Haarlemschen gemeen teraad. pag. a Bekende Haarlemmers: Mr. B. v. d. Burg. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Flora. pag. I Salvador de Madariaga: Wat mankeert de de mocratisch geregeerde landen? pag. 4 L. N. Forensen trekken voorbij. pag- 9 H. A.: Hoe zullen wij ons het komende seizoert kleeden? pag. 5 Voor de Vrouw. J. B. Schuil: Albert van Dalsum. K. de Jong: Jeugdconcerten. Cor: Wie liet laatst lacht. pag. 8 pag. 5 pag. 5 pag. 9 Een kijkje in de groote tentoonstellingshal op het expositieterrein van de wereldbloemententoonstelling -Flora 1935" te Heemstede. Be laatste hand wordt aan den opbouw der inzendingen gelegd Wij geven heden een speciaal, met tal van illustraties voorzien, Floranummer, waarin onderstaande artikelen v. d. H.: Op de tentoonstelling „Flora" pag. 13 De climax in de exposities van Bloembollencultuur pag. 13 De mannen van het Uitvoerend Comité pag. 13 W. v. O.: Met de camera er op uit. pag. 14 Plattegrond der tentoonstelling, pag. 14 Guus Betlem: Het Lentelied pag. 15 Ben Mescalor: Lentepoëzie pag. 16 Ko Zweer es: Die het voorjaar aankondigen pag. 16 E. E. J.P.: Het Voorjaarsmenue der IJdelheid pag. 17 C. J. v. T.: Heemstede de plaats dér tentoonstelling pag. 18 De bloembollen. Een „roman" van kleuren en geuren pag. 19 A. Meilink: De bloemen van den dag pag. 19 De voorgangers van Flora 1935, Heemstede pag. 20 L. S.: Wat „Flora" ons leert pag. 21 Het programma van „Flora" pag. 21 C. J. v. T.De geschiedenis van Heemstede pag. 22 J. Paling: Bolland smeult pag. 22 J. H. de Bois: Voorjaarsbloemen, pag. 23 Haarlem de bakermat van de bloemencultuur pag. 24 Annie E. Evers,,'t Wordt Voor jaar" pag. 24 A. Meilink: Nu de winter week. pag. 25 K. de JongMuzikale Voorjaars bloem ent aal pag. 25 C. SipkesHeesters en boomen in het voorjaar pag. 26 Kerst Zioart: De kleine jager. pag. 26 v. d. HartVan de Flora pag. 27

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1