Hota 1935! H(Un(n€>b> Ca. om q'Q NU DIE W WEEK.. H. Schindeler Damesstoffen KAST PAPIER Muzikale V oor jaarsbloementaal. HM. BUtuetd. lxfd. ftiij. van One. faedeten ,HEKO' ,E D EG O". 50 KORTING Pano CEBR. BEEKMAN 1200.- DONDERDAG 14 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD is van een zeer zwak geluid, waarmee een kal koensche hen zijn hart in beroering brengt. In den Hout hooren en zien we overal de teekènen van het voorjaars-ontwaken. De bonte spechten laten hij wat. gunstig weer tel kens een kort geroffel hooren, ontstaan door een snel hameren op takken of stammen. De musschen komen af en toe in rep en roer, waarbij soms heele troepjes opgewonden vo gels midden op straat of weg gaan krakeelen. Vaak is hier een wijfje in het spel. Koolmee zen en pimpels zingen nu wel niet bepaald een mooi lied, maar hun geluid is nu toch al heel anders, dan de korte winter-tonen. Ik bedoel de voorjaarszang der meezen, bestaande uit een hoogere toon, rhytmisch gevolgd door een paar lagere. Overal op het platteland wordt dit begroet als een lentegeluid, wrat blijkt uit de woorden „weg met vuur" en „schiet in het vuur", hoewei dit laatste en onjuiste vertaling is van het kernachtige Saksische dialect. Ten slotte nog een enkel woord over de eekhoorn, die hier zoo veel huist in holle boomen en nestkastjes. Deze altijd reeds beweeglijke boschbewoner wordt in dezen tijd bijzonder on rustig en brengt daardoor overal op takken en stammen zijn reuksporen, waardoor weer andere eekhoorns worden aangelokt. Ontmoe ten ze elkaar, dan komt het tot bliksemsnelle paringsspelen en vervolgingen. Als een wer velwind zoo snel draaien ze om de takken en stammen, zoodat men alleen een rosse flits ziet en er zich over verwondert, dat ze niet door de middelpuntskrachten van de schors wegzwaaien. Ik heb dit vroeger vaak in Gel derland gezien, maar in Groenendaal, waar de eekhoorns zoo weinig schuw zijn, zag ik het een paar meter voor me. A. MELLINK. Bloeiende iepen en abeelen. Sier heesters met zwellende knoppen. Roeken, musschen, lijsters, me rels, houtduiven en kokmeeuwen denken over het huwelijk. Bedrij vigheid in de Hertekamp. Voor jaarsgeluiden in den Hout. oeten we, om de nadering van de lente te bespeuren, de stad verlaten en daarbuiten aan de flora en fau na der bosschen, weiden en duinen de hernieuwing van het leven weer consta- teeren, of is er ook binnen de stad gelegen heid de overgang van winter tot lente op te merken? Zonder twijfel kondigt het voorjaar zich in de vrije natuur heel wat duidelijker aan, dan in de dichtbewoonde dorpen en ste den, maar toch is ook hier de komst van het jaargetijde der verjonging zeer goed merk baar, mits men zijn oogen gebruikt en de ooren spitst, om de veranderingen in de na tuur te bemerken. Zoo mag ik misschien wel beweren, dat verreweg het meerendeel onzer boomen op het oogenblik in volle bloei staat, maar daarnaast wel de meening plaatsen, dat maar weinig menschen die voorjaarsbloei heb ben gezien. Ik bedoel onze iepen öf olmen, de stadsboomen zonder weerga, nu, helaas, be dreigd door een moordende schimmelziekte Om den bloei der iepen goed te zien, moet U maar eens bij laagstaande zon de boomen- rijen bekijken, die de Leidsche Vaart begelei den of de Nieuwe Gracht vergezellen. Hebben we daarbij de zon in den rug, dan zien we dui delijk een warme, bruinroode tint, die over de iepenkronen is gespreid. Maar ook zien we tegelijkertijd, dat de geheele kroon niet meer zoo ijl is, als die in den winter was. Bekijken we nu eens een laaghangende lepentak, dan vinden we daaraan tal van roodbruine, uitbottende knoppen, elk met een massa kleine bloemen. De bladknoppen blijven nog rusten tot eind April. De wind zorgt bij de iep voor de bestuiving en daaraan is het mede te danken, dat over een paar maanden de ge vleugelde iepenvruchtjes, de „dubbeltjes", naar beneden dwarrelen. Die vruchten-mas sa's,- die soms in lagen op het trottoir liggen, kent iedereen -\vel, maar minder bekend is het, dat de iep nu de voorbereidende maatregelen treft. Niet alle soorten en rassen zijn al zoo ver. De bekende variëteit „monumentails", de mooi opgaande boomen uit de Tempeliers straat b.v. zullen nog wel een paar weken wachten, vooral met deze kou. Nu moet men niet denken, dat de reeds ont loken bloemen zooveel last hebben van deze Siberische koude, die nu een al te snelle ont wikkeling komt remmen. Wel bevriezen som mige bloemen, maar de crocussen b.v. sluiten hun bloemen om ze na een paar weken bij gunstig weer te openen. Overbekend is ook de bescherming, die de katjes van wilg en po pulier hebben tegen koude vlagen en nacht vorsten door een dikke laag dons. Mooi is dat te zien bij een onzer mooiste stadsboomen, een forsche abeel, die U vindt op de Raam- vest dicht bij de Voldersgracht. De geheele boom is nu dicht bezet met zeer wollige, bruinroode katjes, die er binnenkort bij hon derden uit neervallen. Deze abeel is een man lijk exemplaar, want zijn bloemen bestaan uitsluitend uit meeldraden. Andere abeelen, b.v. bij den hoek van de Schotersingel, dragen de stamperbloemen. Maar 't zijn niet alleen de groote boomen, die met den bloei beginnen. Als men let op het struikgewas, is hier en daar al een enkele bloem open van het Chineesche klokje, dat over eenige weken als een gele Vlam op enkele gazons zal staan. Ook de dierenwereld ondervindt den invloed Van het lengen der dagen. Vóór deze koude periode waren de roeken of zomerkraaien al weer op de nestplaatsen, die ze in onze stad hebben op het Prinsenbolwerk en Nieuwe Gracht. Die roeken zijn belangwekkende vo gels. Vooreerst om hun groote neiging tot zelligheid, waardoor ze zich misschien zoo tot fle stad voelen aangetrokken. In ons land zijn er wel ongeveer 200 van zulke kolonie's met ruim 36000 nesten. In onze stad is het aantal bij elkaar broedende paren maar zeer gering; hoewel we vroeger op het villa-terrein links van den Zijlweg een zeer groot gezelschap had den. De roek is wat grooter dan de bekende kauw of torenkraai. Wanneer we de vogels eens zien omdraaien in het zonlicht, valt ons een duidelijke blauwe kleur op, die onder een bepaalde invalshoek van het licht het sterkst is. We hebben hier te doen met een structuur- kleur,, die ontstaat door de breking en terug kaatsing van het licht in de dunne laagjes lucht tusschen en in de veereh. Op de ge noemde broedplaatsen kan men dezer dagen het bedrijf der roeken nagaan. We zien hun vluchten, het onderling gekrakeel, maar ook de aanvallen op alles, wat de kolonie zou be dreigen. Verder zijn het echte forensen, die eten zoeken op akkers en weilanden om de stad en waarbij ze hun snavel ver in den grond steken om hun plantaardig en dierlijk voed sel te grijpen. Oudere exemplaren hebben aan den snavelwortel kale plekken, die met dat wroeten in verband staan. Zijn de roeken dus uit hun winterverblijf reeds teruggekeerd, an dere bekende bewoners onzer stad beginnen over het vertrek te denken. Ik bedoel de kok- of kapmeeuwen, die bij troepen op onze grachten voorkomen. Aan deze vogels kunt U nu goed zien, dat er verandering op til is. Ze hadden den geheelen winter hun „meeuwen- blauw" pakje met de zwarte punten der slag pennen. Dicht achter het oog zat een klein, zwart vlekje en dat is nu steeds grooter ge worden, totdat over eenige weken die kop met een bruin kapje is bedekt. Als het zoover is, trekken ze weg naar de vochtige broedgebie den, lage heidevelden en rietmoerassen. Let er eens op, dat de verschillende vogels zoo ongelijk zijn in de ontwikkeling van dit brui loftskleed: enkele zijn nog geheel in win-ter- costuum, maar andere vogels zijn er vroeg bij en zoeken nu al een engagement. Wandelen we nu de stad eens door in de richting van Den Hout, dan hooren w enkele tuinen de zanglijster en de merel. Het komt mij voor, dat deze vogels als echte „cul tuurvogels" in de stad zelfs eerder zingen, dan de echt wilde exemplaren uit het Oosten en Zuiden van ons land. Het is buitengewoon prettig, dat steeds meer vogels zich in de ste den vestigen. Zoo heeft men in het S.ar- phati-park te Amsterdam elk jaar broedende wilde eenden en daar nestelen zelfs zooveel waterhoentjes, dat andere vogels er last van hebben. In onze stad is het nog niet zoover, maar wel broeden hier steeds meer houtdui ven. Deze vogels, op het platteland zoo schuw, dat- men ze niet licht onder schot krijgt, hebben hier in en om Haarlem alle vrees voor den mensch afgelegd. De stedelin gen zijn blijkbaar nog niet zoo kwaad. Onge twijfeld hebben alle pogingen om de wreed heid tegen de dieren te verminderen in de stad reeds een merkbaar resultaat gehad. Hout duiven broeden in de drukste straten en hun platte nesten zitten soms in tuinen en op veranda's. Nu kan men deze vogels reeds hoo ren kirren. Verwarring met de tortelduif is onmogelijk, want deze soort is nog niet in ons land terug, terwijl de houtduif hier blijft. In Den Hout is het ontwaken der natuur veel meer merkbaar. In de Hertekamp zijn pauw, kalkoen, parelhoen en eenden in volle actie. De geluiden van deze vogels zijn zoo ge heel anders geworden. Probeer eens op te mer ken, dat ook de bonte kraai over eenige we ken, even voor zijn afreis naar het Noorden, een ander timbre in zijn geluid brengt. De pauw pronkt met zijn staartveeren en nu mag de natuuronderzoeker Terment bewe ren, dat iemand, die er nooit een vijftig bij- elkaar zag in de Indische bosschen, er maar niet over moet meespreken, toch geniet hier jong en oud van de mooie standen van deze prachtige vogels. Iedereen kent de plotselinge geluiden van i de Kalkoensche haan, maar als U goed luistert, vaak een gevolg De leuze „Zeg het met bloemen!" moge veelal slechts met commercieele be doelingen gebruikt worden: zij heeft toch ook nog andere beteekenis dan aanprijzingen als „Eet meer visch!" of „Eet meer kaas!" of „Eet meer worst". Voorzeker zijn gastronomische geneugten niet te min achten en de gulle aanbieding er van kan nog wat meer dan streeling van het verhemelte verwekken, kan gastvrijheid en vriendschap pelijke gevoelens toonen. En ook uit het bloe- mengeschenk spreekt vriendschappelijke ge zindheid. Maar hoeveel rijker, hoeveel meer genuanceerd is de taal, die de bloemen tot ons spreken! Daar zit muziek in voor dichter en voor componist. Ik vind daar juist de nieuwe prijscourant van een bloemkweekende firma op mijn schrijftafel. Fel schitteren de kleuren op den omslag en zij openen mij een heerlijk ver schiet voor den aanblik van mijn tuintje in de komende lente. Toekomstmuziek, ook voor den handelaar misschien. Voor het overige moet de poëtische beteekenis en dus ook inspiree- rende kracht van zulk een prijscourant in twij fel getrokken worden. Men zou het ten min ste zoo zeggen. En toch heeft de Fransche componist. Darius Milhaud het gewaagd enkele fragmenten van een bloemencatalogus op mu ziek te zetten. We hebben zijn „Catalogue de fleurs" indertijd door Mia Peltenburg en Hen drik Andriessen hooren vertolken, maar zelfs dit begaafde tweetal was niet in staat er iets van te maken, dat tot gemoed of geest van den hoorder sprak. Er zat even weinig „mu ziek" in de compositie als in het onderwerp. Word nu ook maar eens geïnspireerd door zinnen als: „ze moet in een ruime pot geplant en dikwijls begoten worden.Ze wordt anderhalf tot twee meter hoog. De prijzen worden u op aanvraag toegezonden", of iets dergelijks! Neen daar zit geen muziek in! Ik zal u een ander lijstje voorleggen, waar wèl muziek, zoo niet in dan toch achter zit. A. Scarlatti; Mozart: Mendelssohn: Schubert- Weber: Brahms: Wolf: R. Strauss: G. Henschel: B. Frensel Wegener: Chausson: Linley: Musella: Jos. Jongen: La Violette Das Veilchen Das erste Veilchen. Viola Die Rose Nachtviolen Haidenröslein Schneeglöckchen Marzveilchen Die Lotosblume Mit Myrthen und Rosen Het Viooltje Die Lotosblume (duet) Ich sah ein Röschen An ein Veilchen Maienkatzchen Das Veilchen Die Schliisselblume Mit einer Primula veris Mit einer Wasserlilie Blumengruss Kornblumen Mondblumen Weisser Jasmin Die Rose Rosmarin Tausendschön Die stille Wasserrose Le Temps des Lilas Primroses Ciclamini Bal des Fleurs Deze „Catalogue de fleurs" is inderhaast sa mengesteld en maakt allerminst aanspraak op volledigheid. Wie nauwgezet en ijverig ging speuren zóu misschien het tienvoudige van deze opsomming bijeen kunnen brengen. H: hierboven genoemde mag echter volstaan om een indruk te geven van de belangstelling, die Flora's kinderen door alle tijden hebben ge noten van de zijde van componisten en ook van dichters, want al de genoemde titels slaan op liederen, die dus op teksten gecomponeerd zijn. Reeds een oppervlakkige beschouwing dei- lijst doet zien dat sommige bloemen bepaald favoriet zijn. In de eerste plaats wel het Viooltje, dat door Mozart's compositie klassie ke vermaardheid heeft gekregen: Immers „Das Veilchen" van Mozart is het eerste voor beeld van een z.g. doorgecomponeerd lied, d. w. z. een lied dat niet uit een herhaling van dezelfde muzikale strofen bestaat. Na het Viooltje komen vooral de Roos en de Water lelie in aanmerking. De stille droomerige drij vende bloemen der Nymphacaeën hebben blijkbaar de dichterlijke fantasie sterk be vrucht. Nu zijn niet al de opgenoemde bloemen lenteboden: verschillende ontluiken pas in den zomer. Maar er zijn toch meerdere bij, die ons de komst van de lente aankondigen. De lente, dat is de verjonging, de opleving in de natuur. Daar zit muziek in. En dat is dan ook in vele dier liederen op treffende wijze tot uitdruk long gekomen. Zoant U in cuifni tnaie-, wat dl natuuc U aan (hucU/s l>hdt. Ook onze collectie bevat zoo'n keur van fleurige artikelen. Bij een bezoek aan onze zaak zullen wij U deze gaarne toonen. Ook onze stalencollecties hiervan zenden wij U gaarne ter inzage. Ane^ancf. Ï&-4Ö - 7il. 1Ó3¥? lepenlaan 2 BloemendaalTelefoon 22504 0ESTAANÜE BEBOUWING. NIEUW EXPLOITATIEPLAN. BOUWTERREIN AAN AANGELEGDE WEDEN. VERKOCHTE TERREINEN. TERREINEN MET VODRTUIN, BOUWTERREIN te koop te UMUIDEN, ten Zuiden van de Visscherijschool en Watertoren, aan de Burg. Rambonnetlaan (v.h. Oosterduinweg). Ook inlich tingen te bekomen op de terreinen en eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 24 uur op ons bijkantoor Fultonstraat 2, te Pmuiden. VRIJDAGMIDDAG 5 UUR" Opening I naamd fHeerenkj5®i- „corfiete Acxe ruimte De meerdere j aan u.» I «'i.rrvan" peeling HEERSN CONFE~"e^ op het 9ebi®g, 1 De "ieHee!enWeeding 'ifMaert 9*%Se Reeds vanat moderne etalag y een mode 1 1S.50 leveren I hique cos 15 Maart 9^ Reeds moderne etalag y een mode 12.50 leveren 1^ chique cos Ulbertcostuunu ons f 15.00. VerkoeP ^e®renk'eedrn9 Gen. Cronjéstr. lb, Tel. 16045, Haarlem-N. ÏJJIilr lil VERNHOUTS BOEKH. VSKO. ZIJLSTRAAT 98 HANDELMAATSCH. AUTOBANDEN Kersversch. - Volle garantie) Origin, verpakking. De meest bekende merken voor radig. (Catalogus gratis). Verkoopkantoor der wereld beroemde A. F. G. AUTO-ACCU'S 9.95 A. F. G. MOTOR-ACCU'S 5.95 A. F. G. RADIO-ACCU'S 2.25 (Bedrijfsklaar). Laad- en Leenstation v. Accu'sj Prima Smeerolie 16 cent. lste soort Amer. Benzinei 10 cent. Enorme sorteering Accessoires.) Kinderhuisvest 43 en 45 TELEF. 13039. (GRATIS TERWIJL' U WACHT heeft dezelfde vul ling als de bekende Panobonbon van merkt U, dat zijn uitbarsting i K. DE JONG NIEUW GESTROOMLIJND MODEL 2-DEURS CESL0TEN HAARLEM, BLOEMENDAAL

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 21