(Dcrzon Hudseu en lumloM HM. id. Hinmuut Si Ca. I Fa. E. Franken Voor jaarscollectie 1935 an lortgens N.V. Wijnhandel W. Jager Geriings de all steel wagens van 1935 alleen Anegang 31 H. J. van Leeuwen's Meubelhuis DONDERDAG 14 MAART 1935 H Twee dagen vóór de Tentoonstelling 1925. Een dik sneeuwkleed bedekte het terrein, doch reeds den volgenden dag was het wegg esmolten onder de warme stralen van de zon. De hoofdcommissie der tentoonstelling telde 23 namen, waaronder die van de hee- a-en Ernst H. Krelage, algemeen voorzitter. Jan Roes te Heemstede, onder-voorzitter en H. J. Voors te Heemstede, algemeen secre taris-penningmeester der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, secretaris van de hoofdcommissie der tentoonstelling en secretaris der onderscheidene subcom missies. Op den openingsdag werd in de hal voor de tijdelijke tentoonstellingen het 'borstbeeld van wijlen den heer J. H. Krelage onthuld, in tegenwoordigheid der genoodigden, door den heer W. Warnaar, voorzitter van de Com missie voor de Krelage-Stichting, welk beeld aanvaard werd door den heer Ernst Krelage. Het is een beeld van Tjipke Visser. Zoowel door de Koningin en den Prins, als door de Prinses en de Koningin-Moeder wer den bezoeken gebracht aan de tentoonstel ling. Koningin Emma bezocht de expositie zelfs vier maai. Voorts kwamen nog minis ters en gezanten. Vermelding verdient nog, dat de deelne mers aan het Congres van den Internationa len Bond van Beroepstuinbouwers en de le den der jury voc*- de Belgische Floraliën op 2-3 April in de Grafelijke Zalen in Den Haag door de regeering ontvangen werden. De Prins woonde een groot gedeelte van de soirée bij. Het totaal aantal bezoekers aan de Voor jaarsbloemententoonstelling hec-ft bedragen 393.454, onder welk getal de niet-betalenden als weeshuis- en schoolkinderen niet begre pen zijn. De drukste dag was Maandag, 2e Paaschdag met 26.000 bezoekers, de drukste Zondag was 10 Mei. toen in totaal 20.000 per sonen de tourniquets passeerden. De officieele opening van de Tentoonstelling, in 1925. O.a. komen op deze foto voor: zuijlen jhr. mr. D. E. van hennep, oud-burgemeester van Heemstede en lid van Ged. Staten van Noord-Holland (5e van links); jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede 6e. van linJcs); jhr. mr. Ch. M. J. Ruys de Beerenbrouckminister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (6e van rechts); de* heer H. J. Voors, secretaris van de hoofd commissie der tentoonstelling (3e van rechtsen de heer Ernst H. Krelage, algemeen voorzitter van de hoofdcommissie. Wat „Flora" ons leert. Hoe moeten wij onzen tuin aanleggen? Het ligt Voor de hand dat heel tuinliefheb- bend Haarlem op z'n minst eenmaal per week de Flora bezoekt. Feitelijk zou het zelfs heel gewoon zijn als alle tuinliefhebbers een door- loopende toegangskaart namen. Want er komt veel te zien en veel te leeren! Hier komen we er achter hoe onze tuin in gericht moet zijn, hoe we onze planten, onze struiken en bolgewassen eigenlijk behooren neer te zetten. Hier zien we dingen in bloei, die het bij ons (zeer waarschijnlijk door 'n verkeerde plaatsing) nooit willen doen; van ouds bekende bloemen vertoonen tegen den juisten achtergrond opeens een ongedachte schoonheid; we zien groepjes gemaakt van planten die we zelf altijd ver van elkander gehouden hebben, en zoo krijgen we bij ieder Flora-bezoek een aanschouwelijke les in tuin aanleg- en beplanting. Een les die bij een vol gend bezoek weer iets anders zal leeren en waar we als we die missen, weer tien heele jaren op zullen moeten wachten. Dat is het eerste wat de Flora ons leert. Het tweede is de kennismaking met nieuwigheden. Allemaal dingen, die buiten in den vollen grond staan en die er heusch niet zoomaar voor de gelegenheid een dag voor de opening ingestopt zijn, maar die al minstens van vo rige herfst af op Groenendaal zijn en dezen lang niet malschen winter hebben doorge maakt. Om de nieuwigheden zal ook menig tuinliefhebber telkens weer naar de Flora •trekken. Hij zal zien onder welke omstandig heden, in welken bodem de planten groeien en vlak voor zijn neus zal hij de knoppen eerst en dan de bloemen zien komen en het volle effect van zoo'n plant kunnen waarnemen. Ook dat is iets dat we in geen tijden meer zul len kunnen doen. We kunnen een kwcekerij bezoeken in den bloeitijd, maar dan zien we de plant onzer keuze bij honderden in lange rijen staan. Hoe het effect zal zijn in een tuin. tegen een achtergrond van struiken, bij een muurtje of aan de buiging van een pad, dat moeten we maar afwachten. Hier zien we het allemaal toegepast en we kunnen eerst op ons gemak het effect bestudeeren, voor we tot den eventueelen aankoop overgaan. Als u nu deze of de volgende week naar de Flora trekt, dan zult u al dadelijk een eerste ontdekking doen. Ik durf zelfs te voorspellen wélke, omdat al lang voor de opening de plant bewonderaars vond. Timmerlui en electri- ciens eerst, later persfotografen en journa listen hebben zich eraan verlustigd: winter harde Cyclamen. Niets dan een paar groote, kussen vonnig- bolle planten met rond, leerachtig blad en daarboven uit eenige tientallen, ja wel hon derd fijne stengeltjes waarop de snoezigste miniatuur-Cyclaampjes die zich denken la ten. Precies onze kamerplant, maar dan hoogstens op een vijfde van de grootte. Rose, wit met rood aangeloopen, zachtlila, rood groote. heldere kleurplekken in het nog wat doodsche bosch. U zult ze nog wel nooit gezien hebben. Behalve dan misschien op de kwee- kerij, waar ze op groote vakken bijeen ston den. Hier maken ze het effect dat we er in eigen tuin ook mee verkrijgen kunnen. Mis schien ziet u ze voor het wilde Zwitsersche Cvclaampje aan, dat u in zalige vacantie- dagen wel zelf geplukt hebt, ergens op zooveel honderd meter bij een waterval in het bosch. Maar dat is een najaarsbloeier, C. europaeum, die u trouwens ook best in eigen turn kunt hebben. Onze kamerplant is C. persicum en dit kleine juweel van de Flora heet C. Coum of, als het blad zilverwit gevlekt is, dan heeft u met C. Atkinsi te doen. Ze moeten voedza- men grond hebben, goed vochtopgevend, liefst vex-mengd met flink wat grof kalkpuin, turf molm en oude bladaarde. De beste planttijd is vroeg in het najaar. Boven de bollen mag niet meer dan 3—4 c.M. grond zijn en de plan ten houden van halfschaduw. Ze zijn dus winterhard, deze Cyclaampjes, maar iets moeten we in het koude jaargetij toch wel voor ze doen. „Dekken" in den zin van er een hoop blad .of turmolm op gooien gaat niet, want deze Cyclaampjes hebben vóór den winter al blad en dat zou op zoo'n manier wegrotten. We zorgen dus op een an dere manier voor de plantjes. Allei-eei-st. zet ten we ze buiten den wind, b.v. door er een rietmatje omheen te zetten aan de windzij Dan leggen we er wat dennetakken los over heen zoodra het gaat vriezen. Er blijft zoo doende steeds voldoende lucht bijkomen en dat is voor de planten die blad hebben 's winters absoluut noodig. We kunnen die dennetakken ook veiwangen door een stuk glas dat op vier omgekeerde bloempotten over de plant heen- gezet wordt. L. S. Het programma. Hieornder laten wij volgen het programma voor de Bloemententoonstelling Flora 1935. Van 15 Maart tot 19 Mei is er een door- loopende vollegrondstentoonstelling. Verder zijn er vijf tiendaagsche tentoon stellingen. nl.: Eei-ste Tiendaagsche Tentoonstelling (15 24 Maart). Decoratief gerangschikte, uitgebi-eide col lecties getrokken bloembollen, benevens in zendingen bloeiende potplanten en kas planten. Tweede Tiendaagsche Tentoonstelling (29 Maart7 April). Demonstratie van Aalsmeersche culturen (seringen, cyclamen. i-ozen, en potplanten). Derde Tiendaagsche Tentoonstelling (12 22 April), Internationale Bloemen tentoonstelling met deelneming van Nederlandsche (Boskoop- sche) en speciale buitenlandsche culturen. Vierde Tiendaagsche Tentoonstelling (26 April5 Mei). Groote Voo.jaarskeuring der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. (Kasplanten, Orchideeën, Snijbloemen, de monstraties van Nederlandsche bloemschik kunst) Vijfde Tiendaagsche Tentoonstelling (10 19 Mei). Demonstraties van vervroegden bloei van zomergewassen. Rozen. Irissen, Gladiolus. Dahlia). Tentoonstelling van bloemschilderkunst. IIOËDEX EX COXFECTIE MODEMAGAZIJNEN Spaarne 86—90 Haarlem Telefoon 10 112 Roode Douro Port 1,50 p. f. Witte Douro Port f 1,60 p. f. Pale Sherry ledereen is vol bewondering voor Haarlem - Zijlweg 35 - Telefoon 11906 Amsterdam - Stadhouderskade 100-101 - Tel. 90964-90975 Geen volmaakter rij-comfort is denkbaar, dan met deze speciaal voor Holland geveerde wagens. Uiterst robuste, geheel stalen constructie. Onafhankelijke voor wielveering. Uiterst krachtige en zuinige motor. Gesynchroniseerde, bijzonder krachtige remmen. Elec- trische schakeling, uitsluitend een 1935 HUDSON verrassing. Zeer ruime en weelderig afgewerkte interieurs. Alleen een proefrit kan U overtuigen van de suprematie van de HUDSON producten. Vraagt deze nog heden aan de alleen- vertegenwoordigster voor geheel NOORD-HOLLAND; lie belangstelling gaat nu uit naar de Bloemententoonstelling, en ze is dat ook ten volle waard. Doch wie wat noodig heeft in goud of zilver, hetzij een Polshorloge of een gladde Ring, of een modern bijouterie, die gaat niet naar de Bloemententoonstelling, maar naar Het best gesorteerd en het billijkst in prijs. Reparatie-atelier. Inkoop van goud en zilver. EIKEN SPIEGELKAST (met lade) (noten versiering) 2-PERSOONS LEDIKANT NACHTKASTJE TAFEL 2 STOELEN (losse zitting) bekleed 1 UP met handweefstof Deze RECLAME AANBIEDING (geëtaleerd) slechts korten tijd. OUDE GROENMARKT 26 HAARLEM. N.V. Schoenenmagazijn Anegang 5, Haarlem Gevestigd 1836 Bericht de ontvangst van hare nieuwe Wij de ionen in onze eialages nieuwste modellen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 27