T T O P Parfumerie Voorjaar 1935 38 ct 39 ct 15ct 25 ct 18ct 24 ct 1 n 3 PAARLAARSTEEG 5 De geschiedenis van Heemstede. \r' RECLAME-AANBIEDING LET OP DE ETALAGES EN DE PRIJZEN toonkamers e t a I ages meubileering stoffeeri n g noodi igen wi| bezoek uit. N.V. Wed. Oosten Zoon kil IftUtfMt» Hemdje van fijne Matzijde Interlock Hemdje, prima kwaliteit Interlock met Schouderbandjes f 0.90 Idem met ronde hals f 1.10 Directoire bijpassend met elastiek f 0,75 met tricot boord 0.67i met ronde hals f 0.70 Directoire bijpassend met elastiek f 0.65 Ook groote maten Verkrijgbaar in WIT, ROSE, BLEU Vraagt Zichtzending Tel. 10763 Vraagt Zichtzending Tel. 10763 Bolland smeult! m DONDERDAG 14 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 22 AKRU SCHEERZEEP GILLETTE MESJES 5 stuks voor PAARL SCHEERMESJES 10 stuks voor 3 CROOTE TUBES TANDPASTA voor. HASELI per pot NE SNOW 53 ct PEPSODENT TANDPASTA. COTY EAU DE COLOGNE TEGEN SPOTPRIJZEN NAGELLAK vanaf 10 cent per flacon FIXIT voor het 1 0 pf- haar vanaf I Ui Groote bus LAVENDELPOEDER. Waar onze en onze thans te zien geven 't nieuwste op het ge bied van en in groote verscheiden heid van prijzen. beleefd tot een Barteljorisstraat 13-17 Herinneringen aan het slot en fraaie buitenplaatsen. „Huismoeders" zorgt dat het eten op tijd klaar is Het Wilhelmmaplein met de oude stoomtram. ver de stichting van Heemstede is niet veel bekend. Zelfs over den oorsprong van den naam bestaat slechts een gissing; de woorden Heem en Stede zouden (volgens H. H. B. Binnenwiertz die er in 1854 over schreef) kunnen beteekenen „plaats van het Huis". Met dit Huis zou dan het Slot bedoeld zijn. Het eerst wordt Heem stede genoemd in een schenkingsbrief van Graaf Dirk II aan het klooster van Egmond, omstreeks 989. Maar dan duurt het weer tot 1334 voor de oude documenten gewag maken van de Heeren van Heemstede, maar het is aan te nemen, dat toen het Slot al bestond. Van dit Slot zijn nu nog eenige fraaie res ten overgebleven op een terrein tusschen de Javalaan en de Ringvaart, o.a. een Romein- sche brug met poort-die indertijd toegang gaf tot het kasteel. k De Heeren van Heemstede zijn bij verschil lende gebeurtenissen sterk op den voorgrond getreden. Ook bij de Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten, hetgeen tengevolge had, dat hun kasteel door vijanden verwoest werd. Maar de bouwvallen werden weer opgeruimd waarop herbouw volgde. In 1620 werd het Slot en de heerlijkheid ge kocht door Adriaan Pauw, Ridder, Heer van Hoogersmilde, Nieuwerkerk, Rietwijk, enz. (Een der mooiste lanen is naar Adriaan Pauw genoemd). Het was.een invloedrijk nan. want tweemaal trad hijop als Raadpensionnaris, terwijl hij ook naar enkele groote hoven in Europa door onze regeering als gezant werd gestuurd. Ook aan de vredesconferentie te Munster nam hij deel. Later is het Slot door eenige nazaten van dezen ridder bewoond. Allan (de Haarlemsc-he historieschrijver) zegt, dat het in de 17de eeuw een grootsch vierkant gebouw was, dat met een ronden en een achtkanten toren prijkte midden in een vijver, die met het Haarlemmermeer in verbinding stond. De Ridderzaal was bijzonder fraai, de verzameling wapens aan de wanden werd uniek genoemd. Nu is er van de glorie maar heel weinig meer over. Trouwens al in 1860, want toen werd het Slot voor afbraak verkocht. Ook „Berkenrode" en zijn bewoners hebben een belangrijke rol in de geschiedenis ge speeld. Van dit buiten wordt gewag gemaakt in een handvest van Graaf Floris V in 1284. Ook dit kasteel werd in 1425 door de Kabel- jauwschen verwoest, maar het is later met behulp der Hoeken weer uit zijn asch ver rezen. Het buiten Het Klooster ('t Clooster) was genoemd naar het klooster der Barnadienen dat vroeger op die plaats heeft gestaan. Dit klooster werd in 1458 gebouwd, het stond aan het begin van het oude dorp. Na de hervor ming is het klooster afgebroken, waarna de fraaie buitenplaats op den vrijgekomen grond verrees. Thans wordt op deze plaats het R.K. Seminarie „Hageveld" gebouwd. In 1347 werd de eerste kerk gesticht, tot dien tijd was er alleen een kapel geweest. Her tog Willem van Beijeren heeft zich daarbij verdienstelijk gemaakt tot eering van de nage dachtenis van zijn oom Willem III. Deze kerk werd in 1573, vermoedelijk door de Watergeu zen die tot ontzet van Haarlem oprukten, j vernield. De Hervormden hebben in 1623 de tegenwoordige kerk aan het Wilhelminaplein gebouwd. Eerst in 1818 werd deze kerk met een orgel verrijkt. Sinds dit jaar is de kerk op nieuw verbouwd, terwijl ook het orgel ver groot en verfraaid werd. Het Manpad is eenige keeren het tooneel van feilen strijd geweest. De zuil die daar is opgericht herinnert aan de overwinning van Witte van Haemstede op de Vlamingen in 1304, alsook aan Baron van Balenberg en de zijnen die hun leven waagden bij een poging Haarlem te ontzetten. Willem Gerritsz Lam, burgemeester van Wormer, heeft in 1664 een beschrijving van Heemstede gegeven. Er waren toen de volgen de buurten: het Plein met de kerkbuurt, de Voorweg, de Achterweg, de Camplaan, Berch- laan, de Molenwijck en de Werf. In het noor den waren nog de Heere Sandvaert en de Heerebuurt, alsook de Gasthuys-Sandvaart. In het Z.W. lagen de Prince-Sandvaart, de Prin- celaan en de Princebuurt. Hier stonden be halve veel bleekerijen ook mooie woonhuizen. In 1844 worden in het Aardrijkskundig Woordenboek de volgende 21 groote buiten plaatsen in Heemstede opgesomd: de Harten kamp, Meer en Berg, Boschbeek, het Huis te Manpad, Groenendaal, Meer en Bosch, het Klooster, Iepenrode, Land en Spaarnzicht, Ken- nemeroord, Bosch en Hoven, Bronstee, Leeuw en Hooft, Zuiderhout, Oosterhout, Spaaren- hout, Westerhout, Eindenhout, Vredenhoff. Gliphoeve en Bosch en Vaart. Vooral in het Noordelijk gedeelte van Heem stede (nu gedeeltelijk door Haarlem gean nexeerd) werden vele van deze buitens ge sloopt om plaats te bieden voor uitgebreide woonwijken. Heemstede heeft steeds veel last gehad van het Haarlemmermeer, omdat bij stormvloeden meermalen stukken land werden weggeslagen. Geen wonder dat de Heemstedenaren steeds vee] belangstelling getoond hebben voor plan nen tot droogmaking. In 1630 werd reeds door Leeghwater met Ridder Pauw gecorrespon deerd over deze droogmaking. Maar toen moest het nog bijna twee eeuwen duren voor deze zaak grondig werd aangepakt. Het oude tolhek hij de Leidsche Vaart. Dit hek ■prijkt nu bij den ingang der tennisbanen op Groenendaal. Volgens een statistiek van 1854 werden ei- toen in Heemstede 24 bleekerijen gevonden. De dorpelingen bestonden in dien tijd van deze nijverheid en van de bloembollen, tuin derijen en veeteelt. Het was toen een gemoedelijk dc*a»je. In het begin der 19e eeuw werd nog 's morgens om 11 uur de kerkklok geluid omde babbe lende buurvrouwtjes aan het verstand te brengen dat het tijd was om het middageten klaar té gaan maken, want om 12 uur zou de heer des huizes hongerig van zijn werk thuis komen De kerkelijke overheid was zeker bang, dat de mannen anders ontstemd naar de kroeg zouden gaan. Daarvoor was wel eenige reden, want op die kleine dorpsbevolking werden in dien tijd niet minder dan 23 herbergen ge vonden. Ter verdediging van de dorpelingen moet evenwel opgemerkt worden, dat veel van de herbergiers hun beste klanten hadden aan de wandelende Haarlemmers en aan de even uit blazende reizigers van de postkoets. Vroeger leefde men in Heemstede een eigen leventje. Een wandeling naar de stad eischte een uur. Het eenige vervoermiddel was de Postkoets. Bovendien werd de communicatie nog bemoeilijkt door de tollen bij de Koe- diefslaan. Het was een gebeurtenis toen ruim een halve eeuw geleden de stoomtram de verbinding met Haarlem bracht. De groote groei van Heem stede dateert evenwel van de opening van de electrische tram Haarlem—Heemstede. Van klein dorpje is Heemstede nu een wel varende forensen-gemeente geworden. C. J. VAN T. En maakt zicE gereed voor het Bloemenfeest. e koude en gure Oostenwind geeselt de velden, komt gierend en huilend over de lage landen langs de duinen- rei aangesneld, alles verstijvend in ijizigen adem, en bijna niets doet vermoeden dat het in Holland's geestgronden, smeult en brandt, dat daar een paradijs in wording is dat slechts wacht op zachte winden uit zui delijke richtingen, zonnewarmte en regen om zich in vollen kleurenrijkdom te ont plooien. I En wie n-u die grauwe velden ziet. nog ge deeltelijk met riet bedekt met stipjes groen er tusschen van narcissen, hyacinten, en tul pen die zich aarzelend er boven begeven, zicli afvragend of zij zich in het tijdstip van te voorschijn komen niet hebben vergist, spaar zaam afgewisseld met een veld verkleumende gele of paarse crocussen en een enkele ver dwaalde narcis, kan niet gëlooven dat dit alles binnen een paar weken zal zijn omge- tooverd in een bloemen tapijt, zoo weelderig van kleur als nergens ter wereld wordt aan schouwd. Dan krijgt die smalle strook geestgrond tusschen Haarlem en Leiden een aantrek kingskracht die onweerstaanbaar blijkt te zijn en tot een massalen uittocht naar de bollenstreek dwingt. Het bloemenfeest dat telken jare in April en Mei wordt gevierd, zal weldra beginnen;' het feest der nieuwe lente staat op het-punt' te worden ingeluid. En dit jaar zal die aantrekkingskracht nog grooter zijn dan anders door de grootsch op gezette bloemententoonstelling te Heemste de, de ..Flora", waarvoor zoowel in binnen- als buitenland een buitengewoon groote be langstelling bestaat. Niet alleen is zij eeni prachtige demonstratie va'n het kunnen van het bloembollenvak, maar ook een waardige herdenking van het 75-jarig bestaan der Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. i Zullen de bezoekers van deze tentoonstel ling een buitengewoon verzorgden aanleg kunnen bewonderen om daaruit te leeren waartoe en hoe bolbloemen op menigvuldige' wijze te gebruiken zijn, zullen zij daar met' de nieuwste snufjes en aanwinsten kunnen kennis maken op de tijdelijke tentoonstellin gen in de gebouwen, toch is dit niet te ver gelijken met den grootschen en imposanten aanblik der bollenvelden zelve, waar millioe- nen bloemen in de uiteenloopendste kleuren zich veld aan veld scharen te midden van 'n' nog bijna slapende natuur en op deze wijze de aankomst aankondigen van een nieuwe lente, een nieuw leven waaruit weder moed en hoop voor -een betere toekomst te putten- vallen. Want een betere toekomst heeft ook dé bollenstreek dringend noodig. Weinigen der bezoekers zullen achter deze lachende bloe menweelde de groote zorgen vermoeiden, waarmede hart en hoofd der kweekers Ver vuld zijn. Immers na de bloemen komen de bollen en de kweeker die zijn „kraam" bol len met groote liefde en nauwgezetheid 'heeft -verzorgd gedurende het overige gedeelte van het jaar, vraagt zich met een angstig hart af of hij zijn bollen wel tegen een toonenden prijs zal kunnen kwijt raken enof het geld wel prompt zal binnen komen. Hierin schuilt juist de groote moeilijkheid. Voor tal- looze contingenteeringen, invoerverboden hoo- ge tariefmuren, enz. wordt de afzet bemoei lijkt niet alleen, maar zelfs voor een deel on mogelijk gemaakt. Daarbij komen de groote betalingsmoeilijkheden in verscheidene lan den, zoodat de keerzijde van deze medaille verre van rooskleurig is. Donkere wolken heb ben zich de laatste jaren boven de bollen streek samengepakt en het is een geluk dat deze categorie van menschen er nog een is van het echte oude Hollandsche ras dat niet weet van wijken, maar stoer en stug volhoudt ten einde te trachten te behouden wat in zulk een moeizamen strijd verworven werd. De regeering heeft ingegrepen als in zoovele andere takken van bedrijf en de saneering is gekomen. Teneinde de productie eenigszins in overeenstemming te brengen met den export hebben de kweekers een derde tot de helft van verschillende producten moeten vernie tigen. De overgeschoten bollen zijn door de regeering opgekocht en vernietigd maar,... de kosten hiervan moet het vak zelf opbren gen en dit drukt als een ondragelijke last. De regeering is prij-sregelend opgetreden met minimum in- en verkoopprijzen en men mag over deze saneering denken zooals men wil, (men heeft nu eenmaal altijd voor- en tegen standers) een feit is het dat deze maatregelen het bollenvak voor een totale ineenstorting bewaard hebben. Een lichtpunt daarbij, zij het ook klein, is de aanstaande openstelling van Amerika voor narcissen. Deze saneering heeft natuurlijk het ge volg gehad dat veel land onbebouwd is ge bleven, zöodat de streek tusschen Haarlem en Leiden niet meer die eindelooze bloemen zee vormt van eenige jaren geleden. Tuinen die in productie niet de beste waren liggen nu kaal, maar aan den anderen kant is deze rustperiode voor den grond wel eens goed bij de intensieve beteling van vroeger. Wij hebben dezer dagen een tocht door de streek gemaakt en wij kunnen onze aan staande bezoekers gerust stellen, want er zal nog meer dan genoeg te bewonderen zijn en een leek zal niet zoo bemerken dat er zoo veel Ingekrompen is. Alleen zal men nog even geduld moeten hebben vóór het feest een aanvang neemt. De koude der laatste dagen 'heeft natuurlijk remmend gewerkt. Alleen de crocussen heb ben zich er niets van aangetrokken en tooien reeds de velden. Wat narcissen betreft, een enkel vroeg bloeiend akkertje uitgezonderd, zal het toch wel einde Maart worden voor en aleer deze sierlijke Flora's kinderen hun witte en gele trompetten en kelken tentoon spreiden. Tenminste wanneer het gure weder nu spoedig afscheid neemt. Naai' wij van ter zake kundigen vernamen zal de hyacin- tenbloei wel op zich doen wachten tot in de eerste helft van April, waarschijnlijk tegelijk met vroege tulpen. Daarom willen wij er nogmaals op wijzen dat narcissen en hyacinten niet de eenigen feestschotels zijn. die in die dagen worden opgedischt. Vroege en late tulpen met hun zoo bijzondere kleurenmengeling, zoo geheel vedschillend met hyacinthen, ziin minstens even schoon al deze. zijn ook 'n bezoek meer dan overwaard en doen in pracht niet onder voor haar zusters. Een herhaald bezoek zal dan ook niemand berouwen. Zoo maakt Bolland zich gereed oni -'en opmarsch der legioenen op waardige -"iize te kunnen ontvangen en zullen onze •>-7,óokèrs zi°h weder kun"en vermeien in at. lachende Flora-paradijs van eenige weken. De Binnenweg hoek Koediejslaan. J. PALEJg-i

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 28