DE BILT De Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur 75 jaar. Flora 1935 Heemstede. ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 14 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Herdenkingsbijeenkomst in het Krelagehuis. De herdenkingsbijeenkomst werd gehouden op Donderdagmiddag 14 Maart in de beurs- zaal van het Krelagehuis. Hiertoe zijn uitge- noodigd de Rijks., Provinciale en Gemeente autoriteiten, vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche tuinbouwvereenigingen. de besturen van de afdeelingen en de bestuur ders en leden van commissies en instellingen der vereeniging, en anderen. Uit het buitenland zijn verschillende de putaties aangemeld: de oudste en grootste Britsche tuinbouwvereeniging, de Royal Hor ticultural Society, zal vertegenwoordigd wor den door haar bestuursleden, de heeren Leak. Trotter en secretaris Lt. Col. Durham, de bijna even oude Société nationale d' Horti culture de France door haar eersten vice- president Ferdinand Cayeux, de Société Royale d' Agriculture et de Botanique de Gand en de Chambre syndicale des Horticul- teurs beiges, door den heer Albert DeSmet, die voor laatstgenoemde veréeniging als mede-afgevaardigde heeft den heer Deipair. De Deutsche Gesellschaft für Gartenkultur en de Deutsche Gartenbaugesellschaft zenden als ge delegeerden haar respectievelijke presidenten de heeren Boettner en Prof. Ebert. De Finsche Tuinbouwhandelsvereeniging zou vertegen woordigd worden door de heeren Torsten Barck en Ossian Lunden, voorzitter en secre taris der vereeniging. Eenige andere buiten landsche vereenigingen hebben onder schrif telijke aanbieding van haar gelukwenschen. zich laten verontschuldigen. De buitenlandsche tuinbouwpers zou vertegenwoordigd zijn dooi de hoofdredacteuren o.a. van The Gardeners' Chronicle, The Horticultural Trade Journal en La Tribune Horticole. Uit Nederland zouden deputaties gezonden worden door: den Nederlandschen Tuinbouw- raad (de heeren J. C. M. Mensing. Jac. Smits, F. V. Valstar en Jhr. Dr. J. C. Mollerus), de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plant kunde (Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord Mr. T. J. T. Noyon en Jhr. Mr. C. Dedel), den Bond van Bloembollenhandelaren (de heeren C. P. Nelis. J. M. van Til en Mr. M. van Toulon van der Koog) en het Hollandsch Bloembol- lenkweekersgenootschap (de heeren S. Schone- veld en Jos. M. J. Braam). Zooals bekend is aan het Mannenkoor ,Die Spaerne-Sanghers" en Haarlem's Vrouwen koor", beide onder leiding van Lieven Duvosel. de eervolle taak te beurt gevallen deze receptip te mogen opluisteren met' de uitvoering van het werk .Meimaand" een compositie voor mannen- en vrouwenkoor van den dirigent. Toen zeer vele aanwezigen zich vei'zameld hadden in de Beurszaal van het Krelagehuis begon de heer E. H. Krelage, voorzitter van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencul tuur zijn rede. Rede van den heer E. H. Krelage. De heer Ernst H, Krelage, voorzitter der algemeene Vereeniging voor Blqembol- lencultuur, sprak een uitvoerige herdenkings rede uit, waaraan het volgende is ontleend. Spr. nam als uitgangspunt het jaar 1910, dat met de zoo welgeslaagde Jubileumtentoon stelling de eerste halve eeuw der vereeniging afsloot en een nieuw tijdvak opende. Het waren schoone en gelukkige tijden, die peri ode van rustigen groei en voorspoed in vrede. 1910 tot 1914. Toen kwam de oorlog, daar mede een geldpaniek en spanning, onrust en zorgen over het exportseizoen. Het eerste jaar mee. Het grootsche plan van T. van Wave- ren. met een bankierscrediet van 10 millioen de bollenstreek te steunen hield er den moed in, maar bleek weldra overbodig: het bedrijf leed weinig onder het eerste oorlogsjaar .Ook de volgende jaren waren nog vrij gunstig. Maar toen ook de verzending naar Amerika wegens de deelneming van dat land aan den oorlog onmogelijk werd veranderde de toe stand. De totale export schrompelde in tot 8 millioen gulden. Toen bracht „Codro" red ding, de onderlinge groentendrogerij en zou- terij voor de bollenstreek. Op grond van de gunstige resultaten werd niet geaarzeld, tot verbreiding en verbetering van het bedrijf over te gaan. Aan een voort zetting van het succes viel niet te twijfelen, maar toen in November 1918 vrij onverwacht de wapenstilstand gesloten werd, die den defi nitieven vrede inleidde, waren eensklaps de voorraden onverkoopbaar en leed het bedrijf gevoeloige verliezen, welke echter voor de deelnemers in de coöperatie beperkt bleven tot het bedrag aan volgestorte aandeelen. Met Minister Posthuma was een regeling getroffen, waarbij elk risico, ingeval van on mogelijkheid van verkoop en uivoer, op den staat werd afgewenteld. Maar na het aftreden van dezen minister werd deze regeling op zoodanige wijze geïntepreteerd, dat de staat 2ich aan die verplichting wist te onttrekken. De voorspelling, dat het bloembollenbedrijf door de omstandigheden ten onder zou gaan. bleek onjuist Het bedrijf herstelde zich zelfs met onver wachte snelheid. Toen Engeland zijn grenzen weer openstelde, steeg de uitvoer van bloem bollen daarheen binnen enkele jaren tot een hoeveelheid, welke de grootste, die vroeger in een jaar door dat land was opgenomen, overtrof. Ook de export naar de overige lan den herstelde zich geleidelijk. Evenwel waren de internationale verhou dingen in 1920 nog niet van dien aard. dat het houden der tweede groote tienjaarlijksche tentoonstelling vanwege de vereeniging ver antwoord zou zijn. en van het plan om hier voor het 1921 te kiezen moest worden afge zien, ofschoon de Regeering reeds een waar- borgsubsidle van 50.000 had toegezegd. Er werd besloten tot uitstel tot 1925. In middels was de toestand van de schatkist aanmerkelijk achteruiteegaan. Met een breed gebaar deed de vereeniging afstand van het regeeringssubsidïe. Ook zonder dien steun bleek het mogelijk, evenals in 1910, de ten toonstelling zonder nadeelig saldo te doen sluiten. Deze werd een gebeurtenis van be- teekenis op tuinbouwgebied. Van 1925 af begon zich een aanzienlijke uitbreiding van de h""'enteelt te voltrevk^r. De ..vette jaren" zetten zich voort tot 19?1. Maar dit was geen blijvende toestand. In tegendeel: doordat geen voorzorgen waren genomen voor de magere jaren en waarschu wingen va het HooMbe«tuur der vereeniging tegen ongebreidelde nU^r-Hine in den wind waren geslagen, o'"1™-""1 ean noodtoestand, die in December 193? »?t het in roeoen van de medewer''in°- ~?ering tot teelt- beoerking en Het aart.al of' der vereeniging steeg tto 65. haar led '"*t btina 6000. Zii heeft zie hover aanwas niet bove-"»"<>-• door la ten vetiflrder. r verliet» en haar ledental weer bleef haar finan- cieele toestond onge&cb ekt. Spr. herinnerde aan de stichting van het eigen gebouw, het „rKelagehuis". dat op 31 Maart 1928 werd ingewijd en ging daarna de geschiedenis van het v ereenigingsleven van ..Bloembollencultuur" na. van 19101935, waarbij hij c.m. hulde bracht aan Prof. van Slogteren. den phytopatholoog der bloem bollenstreek, die in 1923 een eigen laborato rium te Lisse kreeg. Ook de tuinbouwwinter- school te Lisse is de bloembollenstreek ten zegen geweest. Geen enkel vraagstuk, dat de economische belangen van het bloembollenvak raakte, is aan de aandacht der vereeniging ontsnapt en zij stond steeds op de bres voor de alge meene vakbelangen. Over de saneeringsmaatregelen zeide spr. o.m.: „Het zal onvermijdelijk zijn naar een oplossing te zoeken om met behoud van het goede der regeringsmaatregelen. het bloem bollenbedrijf zelve in de gelegenheid te stel len, zonder zich tegelijkertijd te ruïneeren, zijn toekomst te verzekeren en zijn volkomen zelfstandigheid te hernemen". Na er de aandacht op te hebben gevestigd, dat het ledental weer tot een normaler peil is gedaald, bracht de heer Krelage hulde aan de nagedachtenis van mannen als Johs. de Breuk den vroegeren algemeenen secretaris der vereeniging en J. H. Wentholt, den vroe geren voorzitter. Voorts uitte spr. zijn waar deering voor den tegenwoordigen secretaris penningmeester, den heer Voors. die in de laatste jaren wordt bijgestaan door Dr. Ver hagen en voor allen, die tot den bloei der vereeniging hebben bijgedragen. Aan het eind van zijn rede herinnerde spr. aan het bloemenfeest, de groote bloementen toonstelling „Flora", die aan de viering van het 75-jarig bestaan grooten luister zal bij zetten en onder de hooge bescherming staat van de Koningin. Nieuwe eereleden. Tenslotte deelde de heer Krelage mede. dat op de laatste vergadering van Bloembollen cultuur besloten is de volgende eereleden te benoemen: Mr. Mr. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken; Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeeck, commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland; Jhr. Mr. H. M. van Haersma de With, H. M. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Washington; W. L. F. C. Ridder van Rappard, H.M. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Kopenhagen. Beide laatsten meer in 't bijzonder ter waar deering van hun krachtigen steun ter be- oerking van de invoermoeilijkheden in Tsje- °ho-Slowakiie en Denemarken aan het bloem bollenbedrijf verleend. Rede van den Directeur-Gen. Landbouw. Ir. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw zeide, dat zijn eerste woord tot den Land- en Tuinbouw in zijn ambt van direc teur-generaal gericht wordt tot de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, waarin hij zich ver heugt, omdat hij weet te spreken tot beoefe naars van een tak van den Nederlandschen Tuinbouw, die door hun energie voor den land- en tuinbouw veel hebben gedaan. De belangstelling der Overheid in het bollenbe- drijf, dat met eere de Nederlandsehe naam in vele landen bracht, is wel verdiend. Hier zit een groote economische beteekenis aan vast. Spr. ging den groei van die beteekenis na en zeide dat in 1880 zeshonderd H.A. waren be bouwd met een uitvoer van 21/4 millioen gulden waarde, terwijl in 1934 die cijfers resp. bedroegen 8500 H.A. en 22,3 millioen gulden. In het bijzonder na den oorlog heeft de bloem bollencultuur een groote vlucht genomen, maar door den daarop gevolgden terugslag is zij zeer ernstig getroffen. Dit is in veel min dere mate dan bij andere voortbrengselen van onzen bodem een gevolg van handelsbelem meringen, door buitenlandsche regeeringen in het leven geroepen. Ten aanzien van invoer belemmerende maatregelen verkeeren de bloembollen tot dusver in een betrekkelijk gunstige positie, omdat bloembollen grond stof zijn voor de bloemisterij die ze in bloei trekt voor bloeiende planten of om de afge sneden bloemen er van te verkoopen en om dat die grondstof niet of niet in die goede kwaliteit als in Nederland kan worden gewon nen. Spr. herinnerde aan de komende open stelling der Amerikaansche grenzen voor narcissen. Dat de bloembollencultuur toch in groote moeilijkheden is geraakt is o.a. te wijten aan het feit, dat de groote productie-vermeerde ring tot 1930 door het buitenland niet dade lijk blijvend kon worden opgenomen. De vraag liep terug zoodat het bloembollen-productie apparaat niet meer aansloot op de afzetmoge lijkheid. Het bedrijf leed aan overproductie waardoor lage prijzen ontstonden. Bovendien lieten Groot Brittannië en o.a. Skandinavië den gouden standaard los. Volgens spr. zullen ook de door betalingsmoeilijkheden ontstane invoerbeperkingen in verschillende landen in de toekomst eerder toe dan afnemen, zeker ten aanzien van de export naar Duitschland. Tot het toelaten van de betaling van in 1934 naar Duitschland uitgevoerde bollen op de clearingrekening worden onderhandelingen in Berlijn gevoerd voor de medewerking der Duitsche regeering. In 1935 echter zullen be talingsmiddelen slechts in zeer beperkte mate ook voor bloembollen naar Duitschland be schikbaar kunnen worden gesteld, wat een aanmerkelijke exportvermindering beteekent Van groot belang is het dus voor heel het land dat een flinke organisatie hier leiding kan geven. En deze organisatie heeft haar zegenrijken arbeid gedurende 75 jaar verricht. Spr. schetste dan de ontwikkeling van de jubileerende vereeniging en somde op wat zij, zij het met veel strijd, tot stand heeft ge bracht. De regeering bleef niet achter, wat blijkt uit het volgende: in de Rijkstuinbouwschool heeft de streek een belangrijke instelling ge kregen met bevredigende resultaten van het onderwijs. Voorts is van belang geweest het onderzoek van prof. Blauw op het Physiolo- gisch Lab. in Wageningen. De Plantenziekten- kundigen dienst heeft veel resultaat gehad. Het Bloembollenonderzoekingsinstituut te Lisse vormt met het Laboratorium voor Myco logie en het Lab. voor Entomologie het in stituut voor Phytopathologie. Ook de buiten landsche voorlichtingsdienst is van bijzondere beteekenis. Tenslotte heeft de overheid zich gemengd in de saneering van het bedrijf. De saneeringsmaatregelen van 1933 brachten inkrimping van de teelt en verbetering in de prijsregeling, waardoor de prijzen op een re delijk niveau gehouden werden. Ook is daar door uitbreiding van de bollenteelt in ons land tot buiten de grenzen van de eigenlijke bol lend-eek belangrijk verkleind. Afgescheiden van de eigenlijke saneeringsmaatregelen zijn de productiekosten en de kosten die op de export drukken waar mogelijk nog verlaagd. De saneeringsmaatregelen gaan uit van de idee, dat de productiekosten gedekt moeten worden. De onderlinge wedstrijd in het verleden spoorde aan tot de grootste individueele krachtsinspanning, maar de vraag is gewet tigd of men moet doorgaan zich te zeer door deze concurrentiezucht te laten beheerschen. Het kan een algemeen belang zijn dat op dit gebied het individueele inzicht plaats maakt voor een saamhoorigheidsgevoel. Afgezien van eventueeie valuta- en beta lingsmoeilijkheden behoeft de toestand in het bollenbedrijf niet" pessimistisch ingezien te worden, mits er voor worde gewaakt, dat de productie binnen zekere grenzen blijft. Rede Burgemeester van Haarlem De burgemeester van Haarlem, de heer C- Maarschalk van Egmond en Rinnegom, sprak o.a. het volgende: „Het is me bijzonder aangenaam op dit oogenblik eenige woól'den te mogen spreken. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur toch, die heden wederom een lustrum viert, meer dan dat: in de rij van lustra een kroonjaar beleeft, is van ouds aan de stad Haarlem ten nauwste verbonden geweest. Immers, daar Haarlem sinds jaar en dag bij landgenoot en vreemdeling als de bloemenstad vermaardheid geniet, dankt zij dit zeker en niet voor het geringste deel, ook aan het werk Uwer ver eeniging. Het is mij dan ook een groot voor recht te mogen behooren tot de enkelen, die door Uw bestuur in staat gesteld zijn, hier in het openbaar hun gelukwenschen uit te spre ken. Ik bied u die gelukwenschen bij dezen aan namens den Raad en het dagelijksch be stuur onzer gemeente, maar ook namens de gansche burgerij, van wie ik mij in dezen de tolk weet te zijn en die zich Haarlem niet kan denken zonder de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Ik verheug mij erin, dat wij ook d i t jubileum weder mogen herdenken in het ge bouw waarin het hart klopt uwer vereeniging en waarin uw zetel, naar het mij wil voorko men, hechter dan ooit thans is vastgeklonken. Welk een voldoening zou het voor mij geweest zijn, indien het mogelijk ware geweest aan uw vereeniging voor dit grootsche bloemenfeest een ruimte aan te bieden op Haarlemsch grondgebied. Maar waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht: Haarlem heeft in dit op zicht weinig meer te vergeven en het doet mij voor uw bestuur oprecht genoegen, dat het wederom kan beschikken over het schitteren de terrein van onzen bevrienden nabuur. Ik vraag mij af: heeft de vereeniging ge durende haar bestaan ooit zwaardere tijden 'beleefd, h'elbben haar leden ooit drukkender zorgen gekend dan in de laatste jaren he't 'geval is geweest? Hebben zij ooit dergelijke moeilijkheden ondervonden met den uitvoer als in dezen tijd, nu e'en oiïvas'üe., steeds zwe vende muntpariteit den export terugbrengt tot een kansspel? Niets ware mij liever ge weest dan op dezen dag een juichtoon te -kunnen laten hooren, maar de mogelijikheid daartoe ligt verre. En .daarom te meer be wonder ik hét optimisme, dar uw bestuur toont te bezitten door ondanks den nood dei- tijden. dit jubileum luisterrijk en waardig te hed'denken. Het bewijst daarmede, dat de toekomst moedig in de dogen wor.dt gezien, overtuigd als gij zij't, da't ook na dezen lang- idurigien regen de zonneschijn eenmaal zal komen. Moge het oogenblik nliiet liggen in een al te zeer verwijderden toekomst waarop wij begrippen als conting'enteering, teeltbe perking en zoo vele andere economische wan klanken uit ons woorden boek kunnen schrappen, Dan zullen ook weer nieuwe wo gen openstaan voor uw Vereeniging, wegen •die leiden tot opbloei en voorspoed voor al ide'genen, die op eenigerlei wijze bij de bollen teelt betrokken zijn.". Rede van den voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad. Als voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad bood de heer J. C. M, Men sing de Algemeene Vereen, voor Bloembollen cultuur zijn gelukwenschen aan. Hij sprak namens den Nederlandschen tuinbouw, dat is de tuinbouw in den uitgebreidsten zin: aan sierteelt en groente- en fruitcultuur, want al deze groepen, vereenigd in den Nederlandschen Tuinbouwraad, verheugen zich in dezen dag. Het is een bewijs van groote innerlijke sterkte, wanneer het een organisatie gegeven is, zich gedurende een zoo- lange reeks van jaren mede aan de spits te handhaven. En het moet alleen betreurd worden, dat dit her denken moet geschieden in een tijd van on gekende depressie. Laten we echter met ver trouwen in de toekomst blijven zien. zei spr. juist omdat we weten, dat gerekend kan wor den op den steun, welke een organisatie als de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor de geheele bollenstreek kan zijn. „We gevoelen grooten eerbied voor de man nen, die haar met vaste hand geleid hebben en die toonden steeds een juist vooruitziende blik te hebben voor de eischen van het bloembollen vak. Zonder te kort te doen aan de velen, die hun beste krachten aan de vereeniging gaven, is vooral één naam gedurende een lange reeks van jaren nauw aan haar verbonden. En dat Ls de naam Krelage. De Nederlandsehe Tuin bouw verheugt er zich in, dat het den voor zitter. als drager van dezen beroemden naam. gegeven is op deze plaats gewijd aan de na gedachtenis van hem, die 40 jaren lang in zoo hooge mate mede leiding gaf, het 75-jarig bestaan der Vereeniging te herdenken. Is de naam Krelage hecht verbonden aan de Alg. Vereeniging, een andere bekende naam zet zich op tentoonstellingsgebied. Men her innert zich nog levendig den heer Theo van Waveren, wiens taak overgenomen is door den heer Tom van Waveren, voorzitter van 't Uit voerend Comité. Ik las reeds over het drie. manschap Krelage, van Waveren, Voors, waar mede ik dan tevens noem den naam van den algemeenen secretaris-penningmeester der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Moge de komende expositie een nieuwe parel worden aan de kroon der vereeniging. En moge vooral de Nederlandsehe regeering niet distilleeren uit deze grootsche demon stratie. dat de bollenstreek nog rijk is. Zeker ze is rijk aan energie, rijk aan werkkracht, rijk aan werklust, maar ze is helaas zeer arm aan geld geworden. Moge deze demonstratie tot stand gebracht door de tanden extra op elkaar te zetten integendeel bij de Regeering iets wakker roepen, dat tot resultaat zal hebben dat zooveel taaie volharding gewaardeerd en financieel beloond en gesteund wordt. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft de benijdenswaardige taak zich bij voortduring bezig te houden met een bij uitstek natio- nalen tak van den Nederlandschen Tuinbouw, die van groote internationale vermaardheid is geworden. Licht is de taak onder de tegenwoordige omstandigheden zeer zeker niet, doch schoon is ze ongetwijfeld. Bij de tulp en de hyacinth kwamen de nar cissen en de ranonkels, de irissen en de cro- cussen en zooveel andere gewassen. En de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft sinds haar oprichting medegewerkt de cultuur te verbeteren. Zij bewees de bollenteelt en het vaderland groote diénsten; zij kan met trots op een zeer roemrijk verleden terug zien en alles wat zij deed in het belang van het vak. kan de beoefenaars van de bloembollenteelt slechts tot groote dankbaarheid stemmen. Gereed voor de ontvangst van duizenden. Het is dus Donderdag, de dag vóór de groote gebeurtenis, die zeer velen in en buiten onze landsgrenzen reeds maanden van te voren met groote spanning verbeid hebben, de ge beurtenis. die den naam van Nederland weer zal doen klinken over de heele wereld, die onze roem op bloembol!engebied nog eens zal be vestigen; de tentoonstelling Flora 1935 Heem stede. Wij hier in de omgeving van Heemstede weten er al iets van. We kennen het terrein, zijn op de hoogte gehouden van den groei van de geweldige tentoonstelling, namen nu en dan eens een kijkje in Groenendaal en kon den dan de vele witte gebouwen zien en het "nijvere gedoe op de velden, alles ter voorbe reiding van het grootsche feest, het alles overtreffende feest durven we gerust zeg gen, dat Flora 1935 beteekent. Wij weten er iets van. Maar nog o, zoo weinig van het schoons, dat er te zien is! We maakten hedenmorgen een wandelin;, over de uitgestrekte terreinen en genoten van den prachtigen Crocustuin, die in schitterende kleuren langs de Vrjiheidsdreef ligt, van den weelderigen overvloed van kleuren en geuren in het Bloemenpaleis, dat één lusthof is! Morgen is de dag. Morgen worden de poor ten van Flora opengesteld voor het publiek, dat in drommen zal komen om te genieten, om zich onder te dompelen, m een zee van schoons! Flora 1935 wacht u! CONCERT DER JOHEZ HARMONIE. Het programma van het Concert -op Vrijdag 15 Maart te geven door de Johez. Harmonie te Haarlem, directeur J. A. Meng, van 12 tot 14 uur, op het tentoonstellingsterrein Flora, luidt als volgt: 1. Jour de Fête, marche Ferd. Kuhne 2. Ouverture „Les Dragons de Villars" A. Maillart ■3. La Parade des Soldats de Bois, Leon Jessel 4. Glühwurmchen Idylle Paul Lincke 5. La Housarde. Valse Louis Ganne 6. Indië Vlucht. Marche Alphons Driessen 7. Ouverture Morning, Noon and Night-, F. v. Suppé. 8. a la Hongroise Mazurka G. Goublier 9. An der schónen blauen Donau, Walzer Joh. Strauss DE OPENING VAN FLORA 1935. De terreinen der tentoonstelling worden voor de leden van de Vereeniging voor Bloem bollencultuur op Vrijdag 15 Maart openge steld van 10 uur 's morgens af. Aan ieder lid wordt toegang verleend met één dame op ver toon van lidmaatschapskaart 1935. De knipkaarten zijn eerst geldig na 12 uur 's middags. De tentoonstelling zal te half elf officieel geopend worden door Z. E. den minister van Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe, op een der bordessen van het Bloemenpaleis. Toegang tot dit bordes wordt alleen op bij zondere toegangskaarten verleend. Na elf uur zal het Bloemenpaleis, waarin de eerste tiendaagsche tentoonstelling 'Flora I) gehouden wordt, voor leden geopend zijn. Ingang: Hoofdingang bij met Molentje. Ingang voor parkeerende automobilisten en fietsers: over 't parkeerterrein en fietsenstal ling bij den Heerenweg (Rijksstraatweg). meldt: Hoogste barometerstand 775.0 m.M. tg Danzig. Laagste barometerstand 752.1 m.M. te Akureiri. en voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuid oostelijken wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Iets zachter overdag. z Uit het Buitenland Nog zonnig en zacht weer. De hooge druk in Scandinavië begint snél ler af te nemen, maar ook in het Zuidwesten nadert een daalgebied. zoodat in de eerste dagen vermoedelijk Oostenwinden nog de bovenhand zullen houden. De gisteren in Duitschland verschenen vochtige luchtlagen zijn naar de Noordzee afgetrokken en door drogere lucht gevolgd, zoodat in Duitschland weer wat meer vorst voorkomt. Ook in Scan dinavië nam de vorst weer op verschillende plaatsen tot streng toe. Bijna geheel Frank rijk en een deel van Engeland had vanmor gen vorst. In Frankrijk en een groot deel van Duitschland is het windstil met ochtend nevel. Ook in Zweden is het fraai windstil weer. In Noord-Scandinavië is het weer be trokken en valt regen aan de kust. In Schot land is de lucht betrokken en waait in het Noorden een krachtige Zuiden wind. Ofschoon het einde van de periode van fraai weer nadert is voor de komende dagen zon nig en zacht weer te wachten. Thermometer 14 Maart: Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 33 F. Hoogste heden tot 12 uur 45 F. 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TEFEFOON16100 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAAPJLEM, 14 Maart. Ondertrouwd 13 Maart: J. A. Staffers eri G. E. van Honschooten; A. van Donkelaar en E. A. Boots; N. A. J. v. d. Aar en F. E. Göhner;' O. J. Bosselaar en J. Geerling; P. D. Marga- dant en M. C. Hoon; W. Maas en A. W. O, Alders. Getrouwd 13 Maart: M. Best en L. W. Zie- gmihirt; C. van Rooy en L. Hermann; p. J,, Hardesmeets en L. T. Maier; A. Tlggelman enl S. Wilken; A. van Rijswijk en H. Kosters; H. van Straaten en C. H, C. Hansen; W. Huls in 't Veld en M. C. Post; L. Timmerman en A. A. Zimmer; L. Wijkhuizen en J. Haveman; J. C. Blom en G. Roose; L. van Puivelde en E. F. L. Capell; H. E. Landweer en H, Aartsen. Bevallen 10 Maart: L. de BruijnBoogaard, z.; 11 Maart: I. J. B. Schemmekesv. Elten, z.; 12 Maart: J. LuijtenBuvelot, z.; 13 Maart: A. M. van Doorn—v. d. Vaart, z. Overleden 11 Maart: J. C. JansenJoor, 66 j., Wagenweg: A. J. Libergde Breed, 68 j., Teslastraat; 12 Maart: J. G. Koeman, 14 jaar. Kamperlaan; E. van Dijkde Vos, 52 j., Krit- zingerstraat; C. van Holst, 61 j., Bakenesser- gracht. ORGELBESPELINGEN TIJDENS DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zullen gedurende d'en duur der internationale bloemententoonstel ling „Flora" orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk worden gehouden op eiken Vrij dag, aanvangende 15 Maart des namiddags van 3 tot 4 uur. In verband daarmede vervallen met April a.s. tot 15 Mei d.a.v. de bespelingen op Don derdagmiddag 'Het programma luidt: 1. Toccata et Fuga d kl. t.. J. S. Bach. 2. Adagio m Sonate, J. S. Bach. 3. Andante maestoso, G. F. Handel. 4. a. Choral. L. Vierne. b. Arabesque, L. Vierne. 5. Fantasie, C. SaintSaëns 6. Grand Choeur, A. Guilmant. Brouwerijmuur stortte in. Twee mannen op slag gedood. De rondwandeling van pers en genoodigden in het Bloemenpaleis. Een derde levensgevaarlijk gewond. Oorzaak nog onbekend. Woensdagmiddag te half drie is te Dommelen een ernstig ongeluk ge béurd op het terrein van de N.V. Dom- melsche Bierbrouwerij de Oranjeboom, v.h. W. C. Snieders, gelegen aan den Rijksstraatweg Bergevk—Valkens- waard. Op het oogenblik wordt deze brouwerij verbouwd. O.a. was men bezig met het sloopen van een ketel, die met een balk verbonden was met een oude, vrij hooge muur. Doordat op een gegeven oogenblik deze balk be zweek, is de muur, die toen niet meer gestut werd, omgevallen. Drie werk lieden werden door het neerstortende puin bedolven. Twee hunner, de 48- jarïge H. B. Wesseling uit Valkcnswaard en de 34-jarige P. Kivits uit Eindhoven waren vrijwel op slag dood. De derde, zekere Zegveld uit Someren bekwam een zeer ernstige schedelbreuk en andere verwondingen. Hij is per zieken auto naar het St. Joseph Ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar chirur. gisch ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand was hoogst zorgwerk- kend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2