FLORA 1935. HEEMSTEDE Het driemanschap. In den herfst van 1934 zagen wij met hoe veel ernst en zorg de duizenden en dui zenden bloembollen op de terreinen van de Flora werden uit geplant en toen wij die groote verscheidenheid en die vele zeld zaamheden zagen, waren onze verwachtingen hoog gespannen. Nu, nu wij zien, hoe die boschranden alom het voorjaarsleven in een gamma van honderden kleuren tot ons doen spreken, nu worden die verwachtingen nog overtroffen. Op de tentoonstelling „Flora". De mannen van het Uitvoerend Comité. DONDERDAG 14 MAART 1935 Overzicht van het gedeelte van het tentoonstellingsterrein waar de groote gebouwen staan. Links het Bloemenpaleis, in het midden het restaurant en rechts het regeeringsgebouw en het Volendamsch bierhuis. Cyclamen Atkinsi album (Cyclamen voor buiten). De milde temperatuur van Februari en begin Maart wekte overal nieuw leven en zoowel op de beschutte plekken onder het hoöge ge boomte als op de open gedeelten van de Flora liepen de bollen wat te hard van stapel. Men moest de Crocussen met dennetakken over schaduwen, wilde men niet, dat de kleuren pracht nog voor de opening van dit bloemen- festijn te loor zou gaan. De vorige week schud den enkele inzenders het hoofd en zij vrees den dat het zachte weer een streep zou halen door het fraaie aspect, dat hun met zooveel zorg en berekendheid aangelegde tuinen en kleurencombinaties moesten opleveren. Maar ziet, daar komt- de scherpe Noordooster en remt die voorbarigheid der bloemen. Wel is er een enkel slachtoffer onder die duizenden gevallen, maar het is niet meer dan een enke ling en toen wij gisteren alles nog eens in oogenschouw namen en van hooge punten konden waarnemen, hoe overal het bosch ge stoffeerd is met bloemkleeden in lila, wit, geel purper en violet, waarover het zonlicht speelde, toen wij wandelden door den 'üitge- strekten crocustuin met zijn veelzijdigen aan leg en zijn fraai uitgevoerde groepèefingen, konden wij onze bewondering niet verbergen. De liefhebber, die hier komt, zal genieten.. Hij zal meer dan het volle pond hebben, hij zal terugkomen met tien anderen om gade te slaan dat wondere spel van al die voorjaars- kleuren, om te zien hoe onze bolgewassen zich bij uitstek leenen, om in combinatie met vroeg bloeiende Erica's, Primula's. Rhododendron- praecox en Coniferen van uw voorjaarstuih een bloemenparadijs te maken. Den bezoeker van de Flora wil ik een aan wijzing geven, hoe hij moet wandelen, om het meeste te genieten. Wanneer ge in het Bloemenpaleis voldoende Waarom deze wereldtentoon stelling? „Om de crisis te bevechten." Men heelt wel gevraagd, waarom in dezen crisistijd een zoo grootsch opgezette tentoon stelling gehouden wordt. Het antwoord van den heer Tom van Waveren, voorzitter van het Uitvoerend comité van Flora is dit: Het is de geest van de vergadering van de Vereeniging voor Bloembollencultuur geweest om gemeenschappelijk iets te doen om die crisis te bevechten; om door reclame de aan dacht op het nationale product te vestigen en zoodoende te trachten de exportmogelijkheid te vergrooten. Ook andere afdeelingen, zooals Aalsmeer en Boskoop hebben hieraan meege werkt en zich onder leiding van deze tentoon stelling gesteld. Moreele steun iverd ontvangen van hen, die zitting namen in het eere-comité, directe steun kwam van hen, die het Waarborgfonds ver zekerden. Venvacht mag worden na de on dervindingen met een dergelijke financiering in 1910 en 1925 opgedaan, dat ook ditmaal de tentoonstelling zichzelf financieel kan redden, zoodat het garantiefonds niet aangesproken hoeft te worden. Door_propaganda op groote schaal is de aan dacht van het buitenland op Flora 1935 ge vestigd, de aandacht van de buitenlandsche vaklieden, de directe verbruikers der bollen. En een prachtig staaltje daarvan biedt de tocht van de Statendam van Amerika naar hier. Wat er buiten bloeit. genoten hebt van alle pracht, dan gaat ge de dichtstbijzijnde brug over. Voor ge rechts het boschpad neemt, wandelt ge eerst langs de met veel smaak aangelegde tuinen en kunt ge een vergelijking maken tusschen verschil lende architecturen. Stapelmuurtjes, flag stones, vijvertjes met terzijde rustieke banken hebben er hun bestemming gevonden en over al welt het voorjarsleven uit den grond en van tusschen de naden en voegen der steenen. Groepjes bloeiende Iris reticulata, Primula Altaïca met haar zeldzame lila-tint, blauwe Scilla's, paarse Erica's geven alles leven en yroolijkheid. Ge verlangt naar zoo'n tuin met dat. tegelpad, dat zich slingert door het groene gazon naar het fraaie zomerhuis, dat van het even hoöger gelegen terrein een prettig uit zicht biedt om de mooi gegroepeerde heesters en voorjaarsbloemen in de borders. En nu achter die tuinen om naar den boschrand. Zie eens hoe fraai dit pad zich slingert door het oude geboomte van Groe- nendaal, zie eens hoe meesterhanden hier bezig geweest zijn, om, profiteerende van de golvende terreinligging en de uitstekende bo demgesteldheid. een schat van bloemen te tooveren. Ge dwaalt even rechts een zijpad in en nieuwe verrassingen in nieuwe kleurencom binaties wachten u. Wat zegt ge van die dui zenden kleine, gouden crocussen, die in af wijking van haar zusters overal bloeien tus schen het zilverige blad? Hoe vindt ge die prachtige Tulipa's Kaufmannia, die hun kar mozijnen rand vertoonen aan de buitenzijde, wanneer ze in de schaduw, staan, maar hun glinsterende gele bloemen hebben opengesla gen, waar het zonlicht ze maar aanraakte. Het zijn steppengewassen, zooals onze gewone tulpen van oorsprong trouwens zelfook'zijn. Ge kunt alles van dichtbij waarnemen en be wonderen en ge moogt vrij tusschen de rots- paftijen doorwandelen. Opzettelijk heeft men hier zelfs paden aangelegd om de bezoekers zooveel mogelijk van nabij te laten genieten, hoewel die paden vaak uit tuinarchitectonisch standpunt niet te verdedigen waren. Door dien breed opgezetten rotstuin van de Firma Cop- pijn wandelende kamt ge weer op het hoofd- pad en zet uw wandeling voort tot bij den vroe- geren goudvischvijver, waar een helling u en kele meters boven het niveau van de midden terreinen voert. Voor ge naar boven gaat, kunt ge u eerst' rechts overtuigen, hoe de kundige architect hier vijver, eilandje en tuinhuis, met op den achtergrond de oude duinpartij, ge kroond door het diepgroene dennenbosch en op de helling getooid met honderden bloe men, tot een fraai geheel heeft verwerkt. On getwijfeld zal deze wijze van uitvoering en be planting navolging vinden. En nu naar boven, waar ge op een rustieke bank even kunt uit rusten en terwijl genieten van wat de vijver met haaf fraaie bruggen en het hellende boschterrein aan de overzijde daarvan u te zien geeft. Daar is de Firma van Tubergen met haar tooverstaf bezig geweest en niet minder dan 750i:0 bollen van groot tot klein vonden daar hun bestemming. Wonderlijk is het effect, dat al deze oplichtende plekken van nu bloeiende gewassen uit de verte maakt en nog grooter zal uw genot zijn, wanneer ge straks al die mooie en fijn gebouwde bloemen van nabij beschouwt. Die kleine, teere Cycla men, waarvan enkele door de koude der laat ste dagen sneuvelden, hebt ge vermoedelijk nooit vroeger gezien. Zie eens naar die hon derden gouden knoppen van Eranthus Tuber- geni en dat fraaie groepje staalblauwe Iris histroïdus aan den voet van dien ouden eik, zie naar al de Crocus species en let vooral ook op de Bulbocodiums, die met hun licht- lilakoppen nieuwsgierig uit den grond komen kijken. Den geheelen winter door heb ik mij in dezen tuin geamuseerd, want altijd bloeide er wat. Het bloeit er nu volop en dat zal nog Grootbloemige winteraconiet. maanden zoo voortduren, want als de Flora op het punt staat hare poorten te sluiten, dan zullen de laatste bolgewasjes hier nog getuige nis afleggen van de pracht, die overal en alom heerschte. Als ge rond de leliënvijver wandelt zal zeker de schitterend aangelegde rotspartij van den kweeker Koper uw aandacht vragen. Wij wis ten al lang. dat hij een expert op dit gebied was, maar hier is nu inderdaad iets exceptio neels tot stand gekomen. Met die mooie Engelsche krijtrotsst-eenen. waartusschen een waterval is aangebracht, door die meesterlij ke groepeering van heesters en zeldzame exemplaren Coniferen, door die verspreide flora, dat houten walletje, overgroeid met bloeiende Erica's is er een rotspartij aange legd, die de werkelijkheid, zooals men die in Zuid-Engeland en ook in Zwitserland aan treft, zeer dicht benadert. Ook hier moogt ge overal wandelen. Ge kunt de trappen beklim men, het ericapaadje volgen langs het week end huis, dat daar is neergeplant alsof het jaren en jaren zal blijven staan, en aan de andere zijde van het heuvelachtige terrein genieten van al het moois, dat de bekende kweekerij Moerheim u laat zien. Aan de overzijde van de leliënvijver, tus schen de straks genoemde inzendingen der Firma van Tubergen, te midden van de vele bloemen rondom het theehuis, zult ge nog lang toeven, voor ge uw weg vervolgt naar den hoofdingang, waar de zeer mooie groep van Thuja's, Ceders en andere kegeldragers uw aandacht vraagt. Vandaar terug, over de ber kenburg naar het midden-terrein, vlak achter het postkantoor, om te verpoozen in den Cro custuin. Ook wat hier tot stand is gebracht zal zeker uw bewondering wegdragen. Met millioenen staan zij in allerlei kleuren te bloeien. Hier heeft men een spiraalaanleg. daar een verspreiden perkaanleg en elders weer meer den cirkelvorm in toepassing ge bracht om fraaie effecten te bereiken. Groe pen van de voornaam lila-getinte Amathyst wedijveren in pracht met groote, sneeuwwitte bloemen van een andere variëteit en een def tig cachet hebben die diep-paarse Nigger Boys, tegen die donkergroene Coniferen aangeplant. Als ge dezen Crocustuin ziet in het volle zon licht, dan alleen al zult ge u de wandeling naar de Floraterreinen niet beklagen. Het is nog vroeg in het voorjaar, maar op de terreinen en aan de boschranden van de Internationale Bloemententoonstelling te Heemstede heeft de Lente zich reeds in feest kleed uitgedost. v. d. H. E. H. Krelage. foto Weyert van Zanen). De heer Ernst H. Krelage geboren 28 Jan. 1869 bezocht het gymnasium te Haarlem, waarna hij in Amsterdam botanie studeerde. In 1890 werd hij werkzaam bij zijn vader in de firma E. H. Krelage en Zn. Hij maakte deel Uit van besturen van verschillende vereenigin- gen of comité's voor bloembollencultuur en -handel. In 1908 werd hij bestuurslid, in 1911 ondervoorzitter en van 19281930 voorzitter van den Ned, Tuinbouwraad. In de jaren 1911 en 1912 vervulde hij de voorzittersfunctie van de Union hcrticole professionnelle internatio nale en in 1921—'22 deed hij dat eveneens in die Fédération. Voorts was hij van 19081915 lid van den gemeenteraad van Haarlem. Hij is voorzitter van de Kamer van Koophandel geweest voor Haarlem en Omstreken. Verschil lende publicaties van zijn hand zijn versche nen over het bloembollenwezen. Hij was de zoon van wijlen J. H. Krelage, die van 1860 tot 1900 voorzitter was van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, een functie, die de heer Ernst H. Krelage- thans vervult. De heer Tom M. H. van Waveren, voorzitter van het Uitvoerend Comité der Bloementen toonstelling Flora 1935 Heemstede, is op twin tigjarigen leeftijd in het bloembollenvak ge komen. Vele reizen over de wereld maakte hij daarna als bloembollenhandelaar. Op zijn dertigste jaar begaf hij zich op het gebied van het organisatiewezen. Hij werd voorzitter van den Bond van Werkgevers, voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren, hoofdbe stuurslid van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en lid van de Sierteelt Centrale, o.a. Twee jaar geleden werd hij gekozen tot voorzitter van het Uitvoerend Comité van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1936. De heer Van Waveren is 36 jaar oud. Tom M. H. van Waveren. H. J. Voors. De heer H. J. Voors werd geboren op 11 Oc tober 1896. Hij werd in 1917 tuinarchitect en kwam in 1919 bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur als adjunct-secretaris, met opdracht om de in 1920 te houden Interna tionale Tentoonstelling voor te bereiden. Deze werd echter uitgesteld tot 1925. Toen de heer Wentholt, die secretaris-penningmeester van de Vereeniging was, tot voorzitter werd be noemd in 1921. nam de heer Voors de vacant gekomen plaats in, die hij nog steeds bezet. Hij heeft de organisatie geleid van de tentoon stelling van 1925, waarvan hij toen echter niet tuinarchitect was. Van Flora 1935 is hij zoo wel de tuinarchitect als secretaris van het Uitvoerend Comité. De heer Voors voert sinds 1921 de redactie van het „Weekblad voor Bloembollencultuur". De moeilijkheden van het Vak. „Geef gelegenheid tot export Het vak heeft vaker in moeilijkheden ver keerd," zei de heer Krelage, voorzitter van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencul tuur en gedelegeerde van het hoofdbestuur in het Uitvoerend comité van Flora 1935. „In den oorlogstijd was het ook moeilijk. Maar het vak heeft er zich nog altijd doorheen geslagen en het zal het nu ook icel doen. Het buitenland wenscht altijd bollen en onder alle omstandigheden, omdat het de bollen niet als luxe artikel beschouiot. Als de regeering mee werkt tot het scheppen van gelegenheden tot export, dan zal het vak ook wel door deze zware tijden heen komen." Het schilderachtig gelegen iveekend-huisje bij den Leliënvijver. De climax in de exposities van Bloembollencultuur. En de bedoeling van de vollcgrond- tentoonstelling. De groei der tentoonstellingen? Men begreep vóór 1910, dat in de korte ten toonstellingen in gebouwen, die tot toen toe steeds gehouden ivaren. en waarop proefne mingen uit vakkundig1 oogpunt getoond wer den, wijziging gébracht moest worden. De leek, de amateur moest er in betrokken wor den en zoo kwam de vollegrondtentoonstelling, die ten doel heeft het kunstmatige aan een tentoonstelling verbonden zooveel mogelijk te vermijden. De tentoonstellingsidee moet op den achtergrond gedrongen ivorden, de wer kelijkheid komt daarvoor in de plaats. De in zendingen vormen een deel van het land schap, en demonstreeren den toeschouwer, hoe hij zélf zijn planten kan schikken. De indee ling moet zoo dicht mogelijk staan bij de smaak en het inzicht van den tuinbezitter Met den Tulpenhof op de Flora staat het er eenigszins anders voor. Dat is een Hof, een omslotenheid en daarin doet men de natuur geen geweld aan. Het weideterrein ernaast eischt echter gemis aan kunstmatigheid, daar in wordt de natuur aanvaard. De groei in de tentoonstellingen zit niet alleen in het feit, dat Flora 1935 ongeveer S H.A. grooter is dan het terrein in 1925, doch ook in het geven van andere vormen van rangschikking en onderverdeeling. Wanneer een terrein te overzien is, is het publiek spoe dig uitgekeken. Daarom is een terreinindee- ling ontworpen, die aan de verschillende ter reinen een apart karakter geeft. Dit is gelukt door de. gewillige medeioerking van de honderden inzenders, die zich onder centrale leiding hebben gesteld. De heer Voors heeft jarenlang gewerkt in kiveekerijen en leeren omgaan met allerlei menschen in het bloembollenvak, zoodat. hij de ervaring voor een zoodanige leiding heeft opgedaan. Het is een voldoening vo^r hem, dat allen zich, ter- wille van het geheel, naar zijn inzichten heb ben geschikt. Het kenmerkend verschil in bezoek aan deze en voorgaande tentoonstellingen ligt in het feil, dat ditmaal op bijzonder groote schaal gebruik gemaakt wordt van groeps reizen uit alle deelen van Nederland. Overal in den lande is men bekend met de tentoon stelling, dank zij een groote en geregelde pro paganda, waarbij eventueele fouten van 1925 vermeden zijn. En arin zit ook al een groei!

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3