Justitiebegrooting goedgekeurd Interpellatie geweigerd DONDERDAG 14 MAART 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. De behandeling van ongewenschte vreemdelingen 's-Gravenhage, 13 Maart. Na een klacht over het misbruik door het B.U.M.A. van zijn monopolie-positie gemaakt, trachtte de heer Hermans (s.d.) in bloem rijke taal aan te toonen, dat er op het ge bied van het uniformverbod gebrek aan rechtszekerheid en rechtseenheid bestaat. Nog één grief over de z.i. onjuiste methode tioor den Minister van Justitie bij het beant woorden van schriftelijke vragen van Ka merleden toegepast en deze s.d. afgevaar digde zette zich neer. Waarop Mr. Heerfcens Thijssen (r.-k.) den Minister voor diens be leid huldigde en zich met dezen bewindsman tegen verscherping van de uitvoering der straf (door den Rotterdamschen rechter Mr. Marx onlangs bepleit) uitsprak. Even dook spreker onder in de zedeloosheid op het ge bied van strand- en badleven, waartegen z.i. nog krachtiger, vooral van het centraal ge zag uitgaand optreden geboden is, om ver volgens de aandacht te vestigen op het veel vuldig voorkomende euvel van zedendelicten. De Haarlemsche leden van het Openbaar Ministerie kregen een pluimpje voor de juiste wijze, waarop zij t.a.v voorwaardelijke op schorting van strafvervolging met toezicht te werk gaan. Daaraan kunnen nog vele an dere functionarissen van dit corps een punt je zuigen. Tenslotte beval dit Kamerlid den Minister aan de reclasseering vooral niet slachtoffer van bezuinigings-afbraak te laten worden. Mr. Mendels, die in tegenstelling met zijn partijgenoot Hermans 's Ministers zijde koos in de Buma-kwestie, keerde zich tegen een tweetal plannen van Mr. v. Schaik om wijzi gingen in ons wetboek van strafvordering aan te brengen. Noch het voornemen om de appèl-termijn voor het O. M. weer aan die voor den veroordeelde gelijk te maken, noch de in 't vooruitzicht- gestelde schrapping uit art. 29 Strafvordering van 't voorschrift dat den verhoorenden rechter verplicht den ver dachte mee te deelen dat deze op de hem gestelde vragen niet hoeft te antwoorden, kon Mr. Mendels toejuichen. Deze afgevaar digde wijdde de rest van zijn betoog aan de z.i. noodzakelijke versterking van waarbor gen tegen al te willekeurig optreden tegen over vreemdelingen. Het smartekind der wel heel ondeugdelijk geregelde vreemdelingen bestemming hield ook nog Prof. E. Embden (v.d.) en Mr. Janssen (r.k.) bezig, welke laat ste met Mr. Mendels meent, dat in den tegen woordigen tijd bij alle uitzettingen naar 'Duitschland de grootst mogelijke waarbor gen tegen bedenkelijke gevolgen daarvan aanwezig behooren te zijn. Altijd moet z.i. aan den uit te zetten vreemdeling de keuze gelaten worden omtrent de grens, die hij wenscht te passeeren. Deze r.k. senator besloot zijn opmerkingen met een hartig woordje om Minister v. Schaik te bewegen te breken met zijn aarzelend be leid t.a.v. invoering eener aanvullende admi nistratieve rechtspraak overeenkomstig de door een staatscommissie-Kooien hieromtrent ontworpen plannen. De kosten van dat stelsel, waarbij men het zal kunnen stellen met reeds bestaande colleges zijn vrijwel nihil. Ook Mr. Michiels v. Kessenich (r.k.) en Prof. Kranen burg (v.d.) oefenden eenzelfden aandrang op den Minister uit, terwijl laatstgenoemde spre ker zich aan 's Ministers zijde schaarde wat betreft het voorshands niet invoeren vfyr nieuwe wetsbepalingen i.z. het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen. De Minister begon zijn rede met er op te wijzen, dat ook hij als lid van het kabinet- Colijn met het oog op het te bereiken finan- cieele evenwicht offers zal moeten brengen, om vervolgens allerlei in het debat aange raakte punten de revue te laten passeeren. Zoo klonk alweer het bezuinigings-argument Kinderen dronken vergif. Jongetje overleden. Zijn zusje ernstig ziek. Woensdagavond omstreeks zeven uur zagen een tweetal kinderen, het zoontje van zes jaar en 't dochtertje van acht jaar van den landbouwer v. d. E. uit Pijnakker, kans een fïesch met nicotinezeep (een vloeistof, wel ke gebruikt wordt om planten te be spuiten) te bemachtigen. De kinderen dronken eenige teugen van deze vloeistof. Na eenigen tijd is het knaapje overleden. Het meisje is met hevige pijnen naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd, waar zij ter ver-pleging is Haar toetstand is zorgwekkend, opgenomen. MEISJE BEWUSTELOOS OP DEN WEG GEVONDEN. Op den Rijksweg 's HertogenboschGrave onder de gemeente Rosmalen bemerkte Woens dagmiddag een' passeerende automobilist, dat er iemand midden op den weg lag. De automobilist stopte en zag dat het een meisje was dat in bewusteloozen toestand verkeerde. Naast haar lag een damesrijwiel. Het meisje werd binnengedragen in een dichtbijgelegen boerderij. De politie was inmiddels gewaar schuwd. Het slachtoffer bleek te' zijn mejuf frouw van G. uit Rosmalen. Het meisje dat tamelijk ernstige schaaf wonden aan het hoofd had opgeloopon, werd door een te hulp geroepen dokter behandeld. HET CONFLICT BIJ DE ORANJE NASSAU MIJNEN. De Rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, heeft benoemd tot arbiter in het geschil tusschen den R.K. Mijnwerkersbond en den Protes- tantsch-Christeüjken Mijnwerkers Bond eenerzijds en de directie der Oranje Nassau- mijnen anderzijds over de toegepaste Z% loon- korting bij vier dagen arbeid, Mr. Dr. Ch. H. van Koppen, advocaat en procureur te Maas tricht. als reden voor de wijziging i.z. de appèl-ter mijn. Daardoor zal het aantal appèlzaken af nemen, wat verlichting van den arbeid der hoogere rechtscolleges beteekent, hetgeen met 't oog op bezuinigingsplannen van belang is!! Wat het vraagstuk der administratieve recht spraak betreft, Mr. v. Schaik kan accoord gaan met de kern der plannen van de staatscom missie-Kooien, om aangaande berechting dooi den Centralen Raad van Beroep. Maarhet financieele bezwaar is er, hoe luchtig de hee ren senatoren er ook over heenstapten. In- tusschen heeft het kabinet besloten, zoolang de begrooting niet sluitend is, voorloopig geen enkele nieuwe taak van staatsbemoeiing die geld kost te aanvaarden. De Minister is ech ter bereid te overwegen, conform Mr. Michiels v. Kessenich's advies, de wet vast tot stand te brengen om dan de invoering te doen plaats hebben als het financieel niet meer bezwaar lijk zou zijn. Ook bij de vreemdelingenbescherming kwam de dubbeltjes-kwestie nog even ter sprake: aan het verzoek van Mr. Mendels en Prof. v. Embden een vreemdelingenraad in het ieven te roepen, waarbij allen, die voor uit zetting m aanmerking zouden komen, in be roep zouden kunnen gaan, kan onmogelijk voldaan worden. Dat zou weer veel te veel kosten veroorzaken. Overigens heette het, dat men niet te veel wantrouwen aangaande wil lekeur der verschillende autoriteiten moet koesteren, al bleek Excellentie v. Schaik toch ook weer in te zien, dat in elk geval voor de zgn. politieke vreemdelingen nog wat meer waarborgen overweging verdienen. Met het oog op hen zal er straks vermoedelijk een commissie van advies komen, waartoe zich dan ook de raadsman van den met uitzetting bedreigden vreemden, ongewenschten, gast zal kunnen wenden. Beslissen doet voorts omtrent de uitleiding van deze categorie van vreem delingen het Departement van Justitie, voor welks handeling de Minister verantwoorde lijk is. Tenslotte zij nog aangeteekend, dat blijkens 's Ministers opmerkingen over de kwestie van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen, het kabinet-Colijn met plannen tot Grondwetsherziening zou rondloopen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Eer ste Kamer Hoofdstuk IV aan. Het was vrij laat geworden, doch een avondvergadering, waarmee de President dreigde, bleef tenslotte uit. Des te frisscher zullen onze senatoren morgen den homerischen spellings-strijd tegen Minister Marchant kunnen aangaan TWEEDE KAMER Weer wenschen inzake het Landbouwcrisisfonds Het begon goed. Op voorstel van den Pre sident besloot de Kamer geen toestemming te verleenen tot een interpellatie-Wijnkoop be treffende den noodtoestand in de mijnin- industrie. Daarover zal men bij het op de agenda gebrachte' ontwerp over steeenkolen- contingenteermg kunnen spreken; het zou tot noodeloos tijd vermorsen geleid hebben als de interpellatie ware toegestaan, wat alleen de revolutionaire afgevaardigden verlangden. Deze stonden ook in hun isolement bij twee dei- drie moties-Schalker ter gelegenheid van het algemeen debat over het landbouwcrisisfonds ingediend. De derde motie, om de Kamer aan drang op de Regeering te doen uitoefenen tot spoedige indiening eener nieuwe pachtwet waardoor aan de eischen der pachters zou worden voldaan, haalde ook nog de stemmen der sociaal-democraten. Hierna ging het voordragen van allerlei wenschen weer voort. Meer overleg met boerenorganisaties bepleitten de heer v. Voorst tot Voorst (R.K.) en Lovink (c.h.), verbete ring in de landbouwstatistiek deed den heer v. d. Sluis (s.d.) het woord nemen, terwijl de heer Louwes (lib.) zich voor meer econo mische voorlichting uitsprak. Van den Minister vernam hij, dat die voorlichting nog zal wor den uitgebreid. Deze gaf bij de beantwoording van wat er bij de afdeeling „akkerbouw en veehouderij" zoo al ter berde was gebracht o.m. te kennen, dat de varkensteelt niet kan worden gemist, dat bij den invoer van paarden ook rekening gehouden moet worden met de belangen van hen, die goedkoope paarden noodig hebben, dat hij tegemoetkomende maatregelen voor crisisslachtoffers overweegt, terwijl we verder nog vernamen dat de Minister naar vereen voudiging van crisisregelingen streeft. Melk en zuivel. Ook deze afdeeling maakte vrij veel tongen los. Makkelijk is de contro- leerende taak, die er te verrichten is, aller minst, want er zijn liefst ongeveer 250.000 bedrijven, waarop t.a.v. de melkproductie toe zicht noodig is. Wie mocht meenén dat be lemmering der margarineproductie den melk prijs zou doen stijgen, slaat volgens Minister Steenberghé den plank mis. Deze bewindsman gaf voorts aan het adres van den communist Schalker te kennen, wel bereid te zijn, den uitvoer van vee en vleesch naar Rusland te willen bevorderen als men maar kan rekenen op een behoorlijken prijs en op betaling. E. v. R. De strijd tegen de „wilden". Bussen aan de ketting gelegd. Dat het Rijkstoezicht op het verkeer zijn optreden tegen touringcarondernemingen, die parragiersdiensten onderhouden tusschen Amsterdam en Den Haag, thans ook tot de hoofdstad heeft uitgestrekt, is Woensdag wederom gebleken, doordat de bestuurders van de touringcars, waarin zich een aantal passagiers bevond, dat naar Den Haag moest worden vervoerd, geen gelegenheid kregen om te vertrekken. De Verkeerspolitie zorgde er voor, dat aa n dezen maatregel de hand werd gehouden. De busexpolitanten stelden echter onmiddellijk taxi's ter beschikking, zoodat de passagiers toch nog op tijd konden ver trekken. Naar ons van de zijde van een der onder nemers in dit bedrijf werd medegedeeld,, wordt er niet aan gedacht, den strijd op te geven, aangezien het publiek zich op over duidelijke wijze vóór deze vervoergelegenheid heeft uitgesproken. Vechtpartij in een café. Bezoeker ernstig gewontl. In een café aan de Warmoesstraat te Am sterdam heeft Woensdagavond te ongeveer half twaalf een 29-jarige bezoeker ruzie ge kregen met den café-houder. De twist liep zoo hoog, dat het tot een vechtpartij kwam, waar bij ook onder de andere aanwezigen een tumult onstond. Plotseling slaakte de bezoeker een kreet, waarna hij langzaam ineenzakte, Hij bloedde uit een diepe wond aan de borst, welke hem met een mes was toegebracht. Eenige oogenblikken later was de politie ter plaatse; ook de geneeskundige dienst was in middels gealarmeerd dezen vervoerde het slachtoffer in ernstigen toestand naar het Binnengasthuis. De politie arresteerde den caféhouder, aan gezien er ernstige verdenking tegen hem be stond, dat hij den steek met het mes had toegebracht. Ook zijn vrouw en een buffet juffrouw werden voor een nader verhoor naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. De caféhouder is in verzekerde bewaring gesteld. Vier slachtoffers van kolendampvergiftiging. Nog juist bijtijds gered. Om ongeveer één uur Woensdagmiddag voelden zich een viertal jongelui, die in de benedenruimte van de firma Polak van Steen wij ks Handeis Mij., Prinsengracht 197 te Am sterdam, zaten te schaften, zich onwel worden. Eén der andere arbeiders merkte, dat er met de jongens iets niet in orde was. Deze man werd plotseling gekweld door voortdurend in heftigheid toenemende hoofdpijnen. Hij wierp de deuren open en bracht met moeite de jon gelui naar buiten. De krachtige inwerking van de frissche lucht had tengevolge, dat de slachtoffers op straat bewusteloos neervielen. Inmiddels was de brandweer ter assistentie geroepen; toen deze arriveerde was het gas door de deuren ontsnapt. Bij onderzoek bleek, dat de afvoer van een oven, waarmede pinda's werden gebrand, niet voldoende functionneer- de. Waarschijnlijk kwamen daardoor geringe deelen koolmonxyde in de toch al niet frissche ruimte. De slachtoffers zijn met twee ambu lancewagens naar het Binnengasthuis ver voerd. De toestand der arbeiders is zoover wij vernamen, niet zorgwekkend. Duitsche communisten voor den kantonrechter. Tot vier weken hechtenis veroordeeld. Omdat zij de politie geen inlichtingen wilden geven. Op 4 Februari heeft de vreemdelingen dienst te Amsterdam tijdens een inval in een café aldaar een twaalftal vreemdelingen ge arresteerd. die naar de justitie vermoedde deel uitmaakten van een groote groep uitge weken Duitsche communisten. Nadat aan vankelijk de vraag gerezen was, wat men met deze vreemdelingen moest aanvangen werd tegen eenigen van deze communisten een vervolging ingesteld op grond van arti kel 6 van het Kon. besluit van 16 Augustus 1918 houdende een uitvoeringsregeling krach tens de wet van 1918 aangaande het verblijf van vreemdelingen hier te lande onder bij zondere omstandigheden. Deze wet is inder tijd gemaakt toen in en na den oorlog vele vreemdelingen Nederland binnen kwamen. Zij is nooit ingetrokken en de strafbepalin gen zijn tot nu toe weinig of niet toegepast. De verdachten hadden zich voor den kan tonrechter Mr. C. A. J. Hartzfeldt te verant woorden omdat zij de politie niet hebben willen inlichten omtrent hun woon- en ver blijfplaats hier te lande. Zij werden verdedigd door Mr. P. van 't Hoff Stolk. Het O. M. werd waargenomen door Mr. B. v. d. Meulen. als tolk trad op Mr. E. W. Catz Door de verdediging waren als getuigen a dé charge gedagvaard de heeren W. Wijnkoop en Aug. Creutzberg, oud lid van den Duit- schen Rijksdag. Voor het. kantongerechtgebouw was het al lang voor den aanvang van het proces druk. Door de politie waren uitgebreide ordemaat regelen getroffen. Nauwkeurig controleerden agenten wie het gebouw ingingen en in de hall stonden een aantal rijksveldwachters opgesteld. Te ruim een uur begon de zitting. Tot de publieke tribune waren slechts een zeer be perkt aantal personen toegelaten. Vlak te genover het podium, waarop de kantonrech ter zetelde, werd een rijtje stoelen neergezet waarop de acht verdachten, die gedetineerd ziin in het Huis van Bewaring, plaats namen. De acht zaken werden gevoegd behandeld. De tolk vertaalde de dagvaarding, waarin verteld werd, dat de verdachten geweigerd hadden inlichtingen te geven over hun woon- en verblijfplaats. De verdachten moesten dan een voor een naar voren komen om op te geven hoe lang ze zich reeds in Nederland bevonden. Zon der onderscheid verklaarden ze. dat ze geen inlichtingen over hun woon- en verblijfplaats wilden geven om de menschen, waarbij ze onderdak hadden gevonden, niet in moeilijk heden te brengen. De eerste verdachte kwam naar voren. Kantonrechter: Blijft u bij uw standpunt? Verdachte: Ja. De kantonrechter sprak hem bijna vader lijk toe: Ik begrijp uw standpunt niet, we léven hier in een land, waar de eene partij meer bemind is dan de andere, maar het is nog geen misdaad tot een minder geliefde partij te behooren. Natuurlijk zal ik u wanneer u op uw stand punt blijft staan, moeten straffen. U leeft in een vreemd land. waar u gastvrijheid ge niet, welke u dankbaar moet aanvaarden en waar de wetten tegenover vreemdelingen lyoaal worden gehandhaafd. Uw weigering om adressen op te geven van Duitschers hier te lande, die bij de politie tot op heden nog niet bekend zijn. kan ik be grijpen, maar ten opzichte van Nederlan ders, die niets re vreezen hebben, begrijp ik uw standpunt niet. Als u opgeeft waar u verblijf hebt gehou den. kan ik verzachtende omstandigheden laten gelden. Blijft u op uw standpunt staan, dan zou ik de hoogste strafmaat (twee maan den) kunnen toepassen, en u loopt gevaar na afloop hiervan opnieuw terecht te moeten staan om dan weer tot twee maanden te worden veroordeeld. Ik zal u vijf minuten ge ven om uw standpunt opnieuw te bepalen en de zaak onderling te overleggen met uw verdediger. De kantonrechter, griffier en ambtenaar trokken zich dan in raadkamer terug, om vijf minuten later weer te verschijnen. De verdachten handhaafden'hun houding. Een van hen merkte op, dat het met zijn politieke overtuiging niet strookte als een crimineel element te worden beschouwd. Een tweede verdachte zou misschien wel inlichtingen willen geven, maar helaas! „ik ben straatnamen en nummers vergeten". Het bleek, dat de politie naar de illegale adressen in Duitschland, België en Nederland had gevraagd. Getuige Wijnkoop vertelde, dat het iemand van de Gestapo was geweest, die deze ver dachten in handen van de politie had ge speeld. Op de Overtoom zou zich een soort gelijk geval voorgedaan hebben van 2 vreem delingen werd toen slechts een gearresteerd. Later bleek dat de andere een Duitsche Gestapo-spïon was geweest. August Creutzberg, oud lid van den Duit- schen Rijksdag gaf eenige voorbeelden van Duitsche emigranten, die z.i. ook in Holland door de Gestapo werden vervolgd. Het O.M. requireerde tegen elk der ver dachten zes weken gevangenisstraf. De verdediger zeide dat de verdachter, geen enkel strafbaar feit hadden begaan en drong aan op eventueel schuldigverklaring zonder oplegging van straf. De verdachten spraken hierna nog over naar hun oordeel, samenwerken tusschen de Nederlandsche en Duitsche politie, waarna de kantonrechter hen ieder tot een hechte- nisstraf van vier weken veroordeelde. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 14 Maart: In de alhier gehouden vergadering van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging te Haarlem" zijn tot candidaten voor den Gemeenteraad gekozen de heeren J. Krol Kzn. en W. Stolp. Tot plaatsver vangende afgevaardigden naar de Libe rale Unie werden gekozen de heeren J. H. Gallandat Huët en A. C. Waller Door onze lens gesnapt. NATUURSCHOONWET 1928. Het landgoed „Rijnhuizen" te Jutphaas is bij beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën onder de Na- tuurschoonwet 1928 gerangschikt. Mr. B. v. d. Burg. Mr. B. v. d. Burg werd geboren in Fries land. in Bozum (gem. Baarderadeel). Hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden en heeft te Leiden gestudeerd. Na zijn pro motie was hij eenigen tijd tijdelijk werkzaam bij de Kamer van Koophandel alhier en daar na als volontair ten parkette te Haarlem. Vervolgens werd hij Ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Winschoten en nu vervult hij reeds 3 1/2 jaar dezelfde functies te Haarlem. Ernstig incident in N. S. B.- vergadering. Stikgas in de zaal. Tijdens een vergadering, waarin de heer Mussert, leider van de N. S. B„ in het Casino te Den Bosch een spreekbeurt vervulde, heeft zich een ernstig incident voorgedaan. Nauwe lijks was de heer Mussert aan het woord of er verspreidde zich door de zaal een benauwende prikkelende lucht, die de aanwezigen deed hoesten. De vergadering werd geschorst en de politie stelde een onderzoek in. Onder een stoel vond men een fleschje, waaruit de kwade dampen stroomden. Het fleschje werd ter stond uit de zaal verwijderd, waarna de heer Mussert zijn rede voortzette. In den aanvang dacht men. dat het fleschje broomkali bevatte, doch volgens verklaringen van den directeur yan den keuringsdienst voor waren bestond de inhoud uit stikgas, dat o.a. in den wereldoorlog gebruikt werd en voor hen, die het inademen zeer noodlottige gevolgen als longontsteking en andere ziek ten en zelfs den dood tengevolge kan hebben. De recherche zoekt naar dengene, die het fleschje in de zaal heeft gedeponeerd, doch het zal moeilijk zijn den schuldige op te spo ren. Wel is het opgevallen, dat bij den aan vang der vergadering een aantal personen zich verwijderden, doch men lette daarop niet al te zeer. omdat toen nog van het aanwezige gas niets was bemerkt. (V. D.) CHAUFFEUR DOOR STIER ERNSTIG GEWOND. Een chauffeur van de reederij Wilton, die een stier van Voorburg naar Wateringen ver voerd had, werd bij het afladen van het beest door dezen op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De buik van het slacht offer was opengereten. In zorgwekkenden toe stand is de man naar het ziekenhuis Antho- niushoven te Voorburg vervoerd

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5