MmS. B. MUSSERT spreekt Figaro's Laag-Hjd. HOTEL DUINENDAAL, BLOEMENDAAL Schoonmaaktijd Opruim tijd Hei Betokgtiiltsie 52e Jaargang No. 15867 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 16 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden #3.25, franco per post ƒ3.55, losse xirs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mxid. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT-cN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groexitjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. lies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Flora 1935 Heemstede. Receptie ten Gouvernementshuize. M A AND AGAVOND 18 MAART in het Gem. Concertgebouw. Voorverkoop Kaarten voor niet ledena f 0.25, werkloozen i 0.10, Spaarne59 Zoover voorradig aan de zaal. Tentoonstelling Frans Hals- (Adv. Ing.es. Med.) Ter gelegenheid van de opening van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een receptie gehouden ten Gouvernementshuize aan de Dreef, op Vrijdagavond. Aanwezig waren jhr. mr. dr. A. Röell, Com missaris der Koningin in Noord-Holland en echtgenoote, en de leden der Gedeputeerde Staten, mr. J. B. Bomans. mr. A. Bruch en mr. M. Slingenberg, en de griffier mr. S. A. Vening Meinesz. Voorts merkten wij op het Uitvoerend Comité van Flora, de heeren Tom van Waveren. Ernst H. Krelage en H. J. Voors, het Statenlid A. Polak, burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, de heer H. va-n Alphen, burge meester van Zandvoort. de wethouders A. G. Boes, W. Roodenburg, W. B. J. van Liemt en mr. J. Gerritsz, van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, secretaris van Haarlem, jhr. Boreel van Hogelanden, de wethouders Jhr. van de Poll en dr. Droog en secretaris de heer N. Vos uit Heemstede, de Finsche vertegen woordigers op de tentoonstelling, de heeren Torsten Barck en Ossian Lunden, prof. Ebert en Clemens Mullerklein, de Engelsche afgevaardigden de heeren G. W. Leak, F. R. Durham en C. H. Curtis, de Belgische verte genwoordigers. Verder Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord. Jhr. dr. J. C. Mollerus. mr. M. Toulon van der Koog, ir. Van Poete ren. prof. van Slochteren, ir. W. J. Burgers- dijk, direct. N.Z.H.T.M.. mr. A. S. Miedema. directeur Haarl. Hypotheekbank, de heer G. D. Gratama. directeur Frans Halsmuseum, en vele anderen. Jhr. mr. dr. A. Röell sprak een kort wel komstwoord en zei daarin erkentelijk te zijn voor het feit, dat zoovelen gevolg gaven aan de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn. In het Engelsch en Duitsch richtte hij zich tot de buitenlandsche afgevaardigden. Het 75-jarig bestaan van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is een welkome aanleiding geweest voor Gedepu teerde Staten om blijk te geven van hun be langstelling. Want de bloembollencultuur geeft veel aantrekkelijkheid en daardoor kan zij aanspraak maken op belangstelling. Jhr. Röell sprak zijn beste wenschen uit voor den voorspoed en bloei der vereeniging en van die van Flora, die hij een even groot succes toewenschte als de tentoonstelling in 1925 deelachtig geworden is. Hij hoopte tenslotte, 'dat deze receptie evengoed mocht slagen als de feestelijkheden, die Donderdag zijn in gezet. De heer van Waveren greep deze gelegen heid gaarne aan om dank te brengen aan Gedeputeerde Staten. De opzet van Flora zou onmogelijk geweest zijn zonder den finan- cieelen steun in het waarborgfonds en den moreelen steun, dien 't Comité mocht ei'lan- sen van het Provinciaal Bestuur. Spontaan hebben de Commissaris der Koningin, Jhr. Röell, en de Gedeputeerde Staten meege werkt, zoodat de Provincie in zekeren zin gangmaakster is geweest. Van dien moree len steun is deze ontvangst weer het bewijs, eindigde spr. Te ruim elf uur was deze geslaagde recep tie afgeloopen, die gehouden is in de zalen van Gedeputeerde en Provinciale Staten. Dr. Willem Mengelberg heeft gisteren de bloem en tentoonstelling bezo cht. Koningin betuigt haar dank. De Koningin, beschermvrouwe der ten toonstelling heeft een telegram gezonden aan de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur om haar dank te betuigen voor het huidetelegram dat haar Donderdagmid dag uit het Krelagehuis is gezonden. Voorts zond de Koningin een telegram aan het uitvoerend comité van Flora als dank voor het bloemstuk, dat haar bij de opening der tentoonstelling is aangeboden. De Koningin is voornemens Maandag 25 Maart een bezoek te brengen aan de bloe mententoonstelling te Heemstede. De Ko ningin zal zich in den voormiddag daarheen begeven. CONCERT VAN ST. MICHAEL. Het programma van het Concert van Zon dag 17 Maart 1935 te geven door de R.K. Harmonie St. Michael te Heemstede, directeur H. W. Hofmeester, van 15 tot 17 uur op het tentoonstellingsterrein Flora, luidt: 1. Per Aspera ad Astra, marsch, E. Urbach, 2. Rienzi, ouverture, Rich. Wagner. 3. Les Patineurs, wals, E. Wal-dteufel. 4. Thetis Fantasie, J. Watelle. 5. Palmes et Lauriers, ouverture. L. Langlois 6. L. Estudiantina, wals, E. Waldteufel. 7. Le Postillon de Longjumeau Fantasie, A. Adam. 8. Finale. De Voorjaarsbeurs. Openingsplechtigheid. De officieele opening der Derde Haar- lemsche Voorjaarsbeurs. georganiseerd dooi de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen af deeling Haarlem en Omstreken, zal geschie den door den heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom. burgemeester van Haar lem, op Zaterdag 23 Maart des nam. om half drie in de turnzaal van het Gem. Concert gebouw, Lange Begijnestraat. (Bij een wedstrijd te Boedapest is de winnende kapper erin ge slaagd een nieuw wereldrecord te vestigen, door een klant in 39 seconden te scheren.) In zoo korten tijd geschoren, Broeder, denk u dat eens in, (En ik strijk wat droomverloren Langs mijn eigen stoppelkin) Tjonge, wat een scheerkwastzwaaier, Wat een mesheid in het vak, Wat een onnavolgbaar maaier Van 't begroeide kinnebak. Als 'k mijn eigen daaglijksch pogen Daarnaar afmeet, ben 'k voorwaar, Eerlijk en in eigen oogen, Maar een nietig krabbelaar. Neen, ik ben dien kapper schuldig, Dat ik in oprecht ontzag. Hem voor een prestatie huldig, Die er zeker wezen mag. Maar dan mag ik niet vergeten, Wie er deelt in zijn succes, Hij die lijdzaam was gezeten, Onder 't snel bewegend mes. Hij, die daar de stille kracht was, Want die, bij den neus gevat, Bliksemsnel om zeep gebracht was En daarna geschoren zat. Hij, die er toch zeker bij was, Ook al wordt hij niet vermeld, Vindt u zelf nou ook niet? hij was Eigenlijk de grootste held. Terras geopend - Verlaagde consumptiepr. Zalen voor partijen en diners. (Adv. Ingez. Med.) Schip voor Salamine in de lucht gevlogen. Ondanks waarschuwingen een verboden doorgang gepasseerd. ATHENE, 16 Maart. (Reuter.) Een schip met 70 ton benzine aan boord wilde niette genstaande de signalen den verboden door gang voor het arsenaal van Salamine passee- ren. Het schip stiet op een mijn en vloog in de lucht. De 4 opvarenden zijn om het leven gekomen MEXICO ERNSTIG DOOR OVERSTROOMINGEN GETEISTERD. ST. LOUIS, 16 Maart (V.D.) Leden van de nationale garde moesten gisteren assistentie verleenen bij de ontruiming van honderden woningen, die worden bedreigd door het stij gende water van de St. Francisrivier in den staat Mexico. In totaal zijn negen dijken doorgebroken en een gebied van 25 mijl lengte en 20 mijl breedte staat thans geheel onder water. Uitvoer van Bloembollen. Vooruitgang in Februari 1935, vergeleken met 1934. Blijkens de officieele opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hase bedroes onze bloembollenuitvoer in Februari jl. 972.613 K.G.. waarde f 416.139. tegen 724.317 K.G.. waarde f 346.798. in Fe bruari 1934. In Januari—Februari 1935 was de uitvoer 2.267.178 K.G.. waarde f 964.510 en in Januari Februari 1934: 1.935.536 K.G., waarde f 914.802. In beide gevallen dus een vooruitgang, zoo wel wat aantal Kilogrammen als wat de geldswaarde betreft. Evang. Luthersche Gemeente. Nieuwe predikant beroepen. In de vacature Ds. Drijver is bij de Evang. Lutbersche Gemeente alhier beroepen Ds. C H. Brandt, Luthersch predikant te Edam. Eer»J>*"fïsb!oL' van arbeiders en Kleinen Middenstand. Zal deelnemen aan de raadsverkiezingen. Men schrijft ons: In de dezer dagen gehouden initiatief ver gadering, waarbij div.erse arbeiders en kleine middenstanders vertegenwoordigd waren, is besloten tot het oprichten van een Onafhan kelijke Eenheidsblok van arbeiders en kleine middenstanders. Daar door de steeds slechtere economische verhoudingen, het levenspeil der arbeiders en kleinen middenstand meer en meer dalende is, en de bestaande politieke partijen weinig of niets presteeren om nezen toestand eenige wijzigingen te brengen, heeft een combinatie van personen voortkomende jxit bovenstaande groepeeringen het initiatief genomen de zoo hoog noodige eenheid tusschen deze groepen, wiens belangen ten nauwste aan elkaar ver bonden zijn, tot stand te brengen. De bedoe ling van dit, los van politiek staand Eenheids- blok is, bij de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen met een gecombineerde candida- tenlijst uit te komen, met een economisch pro gram, waarin de belangen van deze beide voorname bevolkingsgroepen tot uiting komen, Het secretariaat van bovengenoemd E-en- heidsblok is gevestigd bij den heer S. Rose. DE HAVIK HAD MOTORPECH. BATAVIA, 16 Maart. (Aneta) Na groote ver traging arriveerde de Havik op het vliegveld Tjililitan op 15 Maart. De oorzaak van de vertraging was storing van den rechtermo tor. Het euvel werd in Singapore verholpen. Voor wat U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. 1-3 regels 30 cent elke regel meer 1 Oct._ museum. Geschiedenis Bloembollencultuur. Bij de opening van de tentoonstelling over de geschiedenis -der bloembollencultuur in het Frans Halsmuseum, zou de heer E. H. Krelage, voox-zitter van Bloembollencultuui', hedenmiddag de volgende rede houden: Het is mij een groot voorrecht u als voor zitter van de Commissie van voorbereiding dezer historische tentoonstelling het welkom te mogen toeroepen. In 't bijzonder verheugt ons den burgemeester van Haarlem hier te begroeten, een der eere-voorzitters van deze tentoonstelling, die hij zich bei-eid verklaax-d heeft wel te willen openen. Toen voor deze tentoonstelling een ge paste naam verzonnen moest worden, is ge dacht aan een slagzin, als: ..Drie eeuwen bloembollenexport", maar wij zouden dan het slechte voorbeeld van de herdenking van de uitvinding der boekdrukkunst in 1823 hebben gevolgd, waarbij, zooals later bewe zen is, een volmaakt fictief jaar als histo risch juist werd aangenomen. Gaan wij drie eeuwen in onze gedachten terug, dan belan den we midden in den tulpenwindhandel, maar het ging niet aan, aan deze zwakheid van het voorgeslacht een eervolle herden king te wijden. Dies werd een kleurlooze titel jekozen, die. al moge hij in zijn algemeen heid eenigszins aanmatigend klinken, inder daad aanspraak maakt op juistheid. Dank zij toch de geestdriftige medewer king van velen en de welwillende beschikkin- :en van directeuren van binnen- en buiten landsche musea en bibliotheken is het in derdaad mogelijk gebleken om hier in zeer bevredigende volledigheid de documenten bijeen te brengen, die de geschiedenis der bloembollenteelt toelichten van het jaar 1559 toen de tulp als een wonderbloem voor 't eerst in West-Europa bloeide tot op onze da gen. Zoo ooit dan behoort bij een tentoonstel ling als deze de commissie van voorbereiding zich beperking op te leggen, en bedacht te zijn op het bevox-deren van een aantrekkelijk geheel. De schilderijen en kunstvoorwerpen die haar werden afgestaan stelden haar daar toe in staat. Zooveel mogelijk bleef de keuze bepaald tot de origineele documenten zelve, met weglating van 'hetgeen over of naar aanleiding daarvan werd gepubliceerd. Wanneer ik hier zou willen beginnen met u op het meest bezienswaardige hier om u heen opmerkzaam te maken zou het mij moeilijk vallen mij de noodige beperking op te leggen. Ik wil mij daarom bepalen om allen die voor deze tentoonstelling hun eigen dommen hebben willen afstaan, zeer harte lijk dank te zeggen voor dien onmisbaren steun, die het mogelijk gemaakt heeft deze tentoonstelling belangwekkend te maken. Maar niet minder dank zijn wij verschuldigd aan het gemeentebestuur, dat ditmaal bij uitzondering de zaal welwillend voor dit doel heeft willen afstaan. Tenslotte moge ik hulde brengen aan de heeren Gi-atama en Westermann. die geen moeite of werk hebben ontzien om deze ten toonstelling zorgvuldig voor te bereiden en tot stand te brexxgen. en daarin op voortref felijke wijze zijn geslaagd. Zij hebben de taak der overige commissieleden zeer licht ge maakt; hetgeen niet wegneemt, dat wij aan verscheidene hunner zeer waardevolle ad viezen eir aan enkelen krachtdadige actieve medewerking verschuldigd zijn, waarvoor wij hen zeer ei'kentelijk zijn. Zoo moge dan de tentoonstelling ..Geschie denis Bloembollenteelt" een aanschouwelijk beeld geven van de ontwikkeling van dit merkwaardige bedrijf, en een bron van studie zijn voor de vakmannen, waarin zij de lot wisselingen van hun bedrijf gedxirende meer dan drie en een halve eeuw weei-spiegeld zien. Tegelijk met deze historische tentoonstel ling wordt, dank zij de goede zorgen van den heer Buisman, conservator van Teyler's Stichting, met sympathieke instemming van heeren directeuren, een kunsttentoonstelling gehouden van bloemschilderwerken, die even als de historische samenvalt met de bloe mententoonstelling ..Flora". Ook hier heeft men over medewei'king niet te klagen ge had. Dank zij de welwillendheid van de hoofd-directie van het Rijksmuseum en van anderen is in Teyler's Museum een keurver- zameling van bloemschilderijen bijeen ge- bi-acht, die vier eeuwen omvat en waard is in deze dagen de algemeene belangstelling te wekken. Deze tentoonstelling zal niet af- zonderlijk officieel worden geopend, maar de opening van de historische tentoonstelling zal beschouwd worden als tevens te gelden voor de kunsttentoonstelling in Teyler's Mu seum. Daarna zou de burgemeester van Haarlem deze tentoonstelling openen. Flandin heeft bij de debatten over de verlen ging van den diensttijd een meerderheid be haald. pag. 4 Het Noorsclxe kabinet Mohwinckel is afgetreden pag. 4 Op koning Ibn Saoed is een mislukte aanslag gepleegd. pag. 4 Een Italiaansche zecsleepboot is vermoedelijk met 18 opvarenden vergaan. pag. 4 Een amendement-De Geer op het wetsont werp tot wijziging van de kieswet. pag. 4 Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op de regeling van uitverkoopen. pag- 4 De Raad voor de Scheepvaart heeft een scherp oordeel geveld inzake het zinken van de „Brïon". pag. 4 Het verloren gaan van de „Orania". pag. 3 De Eerste Kamer is nog aan het spellen. pag. 3 Tweede Kamer spreekt over de kolencontin- genteering. pag. 3 Het Gemeentebestuur van Heemstede ontving de gasten van Flora. pag. 2 Puzzlcrubrick. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 en 5 Ontmoetingen en Gesprekken: Pro en Contra pag. 2 Bekende Haarlemmers: de heer H. P. Deinum pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. Dr. W. G. N. van der Sleen: Door Hongarije. pag. Tjebbo Franken: De bloembollen. A. Meilink: De bloem van den dag. 7 pag, 5 Roosevelt's werkverschaffings plan. pag. 2 J. B. Schuil: Gcrbrand Adriaensz. Bredcro. pag. 8 J. B. Schuil over Mars en Co. pag. 2 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag 8 J. H. de Bois: De Flora in het licht der his torie. pag. 2 Financieele Kroniek: Politieke opklaring brengt ook op de beurs eenige verademing. pag. 11 Willy van der Tak: Waar ligt de Graalberg? pag. 1 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 2 V. „GRAN1TO" - Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) Mexicaansch hoogleeraar gelyncht? Omdat hij Marxistische theorieën verkondigde. PARIJS. 16 Maart (Reuter). Naar uit Mexico, wordt gemeld zou daar een hooglee raar, professor Gonnalez, door zijn studenten zijn gelyncht en daarna zijn opgehangen, aan gezien hij in zijn colleges Marxistische theo rieën vertegenwoordigde. AANRIJDING Een overwinning in den Senaat. De Commissaris van Politie, de heer E. H. TencKxnck, brengt namens het Haarlemsehe politiecorps voor het gebouw in de Smedestraat met een krans hulde aan de'nagedachtenis van den overleden inspecteur T. Swart. WASHINGTON. 16 Maart (V. D.) Na een strijd van ruim twee maanden heeft president Roosevelt met zijn wetsontwei-p tot steunver lening en. uitvoering van een werkverschaf fingsprogram tot een bedrag van 4.880 millioen dollar gisteren in den senaat een overwinning behaald, doordat het amendement van Mac- Kerx-an om de loonen van de gewone bedrijven toe te kennen bij de uitvoerinig vaix werken volgens bedoelde wet, met 50 tegen 38 stemmen werd verworpen. De overwinning van Roose velt wordt als een ernstige nederlaag voor de Amerikaansche vakbeweging beschouwd. On middellijk na deze stemming nam de senaat met 83 tegen 2 stemmen een amendement van senator Russell aan waarin wordt uitgespro ken, dat wordt verwacht dat de regeering re delijke loonexx zal betalen en bij uitvoering van openbare wex-ken de in het noxunale bedrijf bestaande loonschaal niet zal aantasten. Vrijdagmiddag te ongeveer 12 uur had op het kruispunt Crayenesterlaan en Prins Mau- ritslaan een aanrijding plaats tusschen een auto. bestuurd door een chauffeur uit Heem stede en een taxi bestuurd oor een chauffeur uit Haarlem. Laatstgenoemde verleende geen voorrang. De auto werd omver geworpen, kreeg ernstige schade en moest worden weg gesleept. De taxi was nagenoeg onbeschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden xxiet plaats. Tegen den taxi-chauffeur is proces-vex-baal op gemaakt. JUBILEUM TH. DOLLé. Hedenmorgen was de heer Th. Dollé, chef van de afdeeling Electriciteit bij de firina Joh. Enschedé en Zonen, veertig jaar bij deze firma in dienst. Hij werd vanmorgen allereerst op zijn afdeeling door den heer B. J. Witholt, chef der afdeeling Binderij, hartelijk toegesproken. Namens de chefs en het kantoorpersoneel ovex-handigde hij hem een haax-dstoel. Namens het personeel van de afdeelingen Electriciteit en Smederij ontving de jubilaris van den heer L. Wuhl een bloemstuk en een gekleurde erts. Daarna werd de heer Dollé op het kantoor van de directie gelukgewenscht door Mr. H. J. D. D. Enschedé, die hem bloe men en een geschenk onder enveloppe over handigde. Ook werd de jubilaris gefeliciteerd door den heer A. D. Huijsman. Het verdex'e gedeelte van den dag mocht de heer Dollé ixx den huiselijken kring door- brengen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1