Flora 1935 Heemstede. K CALpUIMÜ DE BILT Ontmoetingen en gesprekken, WINTER handen en voelen afdoend middel De bloem van den dag. KoJulienhesoep.°^«!(?Ük! De Flora in het licht der historie. ZATERDAG 16 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Het gemeentebestuur van Heemstede ontvangt de gasten. Het Gemeentebestuur van Heemstede heeft op Vrijdagmiddag aan genoodigden een maal tijd aangeboden in restaurant Flora bij de opening van de bloemententoonstelling. Aan wezig waren o.a. de heer A. J. p. Adlerkreutz, gezant van Zweden, deken van het Corps Diplomatique, jhr. mr. dr. A. Röell. commis saris van de Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne. waarnemend com missaris der Koningin in Zuid-Holland, prof. dr. Ebert, president van de Deutsche Garten- bau Gesellschaft, bestuursleden van de Royal Horticultural Society in Londen, de heer Forsten Barck, president van Finland's Han- aelstradgards-Mastere förbund, met den se cretaris de heer Ossian Lundén, jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter der Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, C. T. R. baron Krayenhoff. voorzitter der A.N.V.V., het uitvoerend Comité van Flora, de heer J. C. Mensing, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, mr. J. B. Bomans. lid van Ge deputeerde Staten van N.-Holland. ir. W. J. Burgersdijk. directeur der N.Z. Hollandsche Tramweg Maatschappij, de heer C. Maarschalk van Egraond én Rinnegom, burgemeester van Haarlem, gemeentelijke autoriteiten van Heemstede, personen uit het Bloembollenvak. jhr. riri J. C. Mo.llerus, voorzitter afd. Haarlem van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Staten van N.-Holland. De burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. W. van- Doorn, heette in het Fransch, Duitsch en Engelsch de buitenlandsche gas ten welkom. Hij zei. dat hij het gevoel had door de aanwezigheid van den Deken van het Corps Diplomatique, dat „we omgeven zijn door de heele wereld". Hij hoopte dat zij bij hun terugkeer een goeden indruk van de ge meente meenamen. Hij dankte alle aanwezi gen. omdat ze dezen dag tot een grooten dag vcor Heemstede wilden maken. Verder dankte hij jhr. RÖell voor zijn aanwezigheid, waaruit de belangstelling van het Provinciaal bestuur voor Heemstede bleek. Ook richtte hij woorden van dank tot den waarnemend commissaris der Koningin in Zuid-Holland De heer A. J. P. Adl'ercreutz sprak in het Fransch een rede uit, omdat hij, of schoon hij meer dan 13 jaar in Nederland is, toch beter in het Fransch kan spreken, daal de Nederlanders alle talen machtig zijn en het de vreemdelingen dus makkelijk maken. Hij roemde de gastvrijheid van Nederland. Toen het Ned. Paviljoen van de Koloniale Tentoonstelling- in Parijs afgebrand was. zeiden de Nederlanders onmiddellijk: Wij bouwen een nieuw. En toen zei men: ziedaar energieke menschen die weten wat zij willen, TABLETTEN De trompetnarcis. INV. AMSTERDAMSCHE CHIN IN E F ABRI EK ACtlNDA hi,. ZATERDAG 16 MAARf Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Vorstelijke Emigranten" door de Tooneelgroep „Het Mas ker". 8 uur. Nassauplein 8: Rede van den arts IJ. Hette- ma over „Ons voedsel als ziekte-oorzaak". 8 u. Dancing Olympia: Bal-avond. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Don Juan van Broadway". 2.30 uur Daarna doorloopende voorstelling van 7 uur tot 10.30 uur. Cinema Palace: „Circusclown". Op het too- neel: Margit en Fred. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Le Grand Jeu". Op het tooneel: Janson Jacobs Ballet (tien per sonen). 2 30, 7 en 9 15 uur. Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ZONDAG 17 MAART Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Vorste lijke Emigranten" door de Tooneelgroep „Het Masker" 8 uur. Rembrandt Theater: Populair-wetenischap- pelijke voorstelling van Frank Buch's Expe ditiefilm „Wilde ballast". 11 30 uur. Frans Hals Theater: Cultuur-wetenschap- pelijke filmvoorstelling: „De wonderen uit het land der Pygmeeën" 11.30 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- kruisers Genootischap. 6.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmorgen- voordracht Psycho-Synthese. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. MAANDAG 18 MAART Dreef 18: Jaarvergadering Eerste Haarlem- teehe Auto Mij. v.h. J. Inpijn, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: vergadering N. S. B. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, ls door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 16 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 22 Maart zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Mej. S. G. Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Zijlweg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheel Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, Tel. 12038. Dat zegt hij ook thans, nu hij gehoord heeft van .de Internationale Bloemententoonstel ling terwijl de laatste jaren toch over moei lijkheden in het bloembollenbedrijf werd ge sproken. Spr. achtte het te veel eer voor hem. dat men door zijn aanwezigheid de heele wereld om zich heen voelt, maar toch voelt hij zich de tolk van allen, als hij hulde brengt aan den Nederlandschen moed. Met zijn beste wenschen voor succes eindigde spr. Jhr. van Doorn hoopte, dat deze mooie dag een goed voorteeken mag zijn voor wat komt. Heemstede is verheugd op den dag, volgende op dien, waarop in het Kreiagehuis de jubileerende Vereeniging voor Bloembol lencultuur gehuldigd is, op eigen grond die Vereen, geluk te nïogen wenschen. Ofschoon Heemstede thans eigenlijk niet meer tot de bollenstreek hoort door toegenomen be bouwing toch heeft ze nog open oog voor wat de Vex-eeniging voor het vaderland doet, dank zij goede leiding en krachtige figuren van haar voorzitters. De Vereeniging heeft in haar Tentoonstellingscomité een drieman schap, dat volkomen berekend is voor zijn taak. Spr. bi-acht woorden van hulde aan den heer Krelage, voor alles wat deze in per soon en met de andere bestuursleden te za- men gepresteei'd heeft; aan den heer Var Wavren. met zijn frisschen en doortastenden geest en groote werkkracht die. zooals geble ken is, door de Koningin is gewaardeerd: en aan den heer Voors, die men heeft leeren kennen als een bijzonder krachtig figuur. Tenslotte richtte hij zich tot de architecten Brand en Duchateau en tot allen, die elk in een speciale taak hun werk aan Flora ver richt hebben. De heer Tom van Waveren, voorzitter van het Uitvoerend Comité dankte namens het bloembollen vak den heer Adlercreutz voor het compliment aan Nederland en in het bij zonder aan het bloembollenvak namens de heele wereld uitgesproken. Hij dankte het ge meentebestuur van Heemstede voor de sa menwerking gedurende de laatste jaren. In een geestig toespraakje zei hij, dat Heemstede zóó geschikt is voor een tentoonstelling dat spr. wel een „tienrittenkaart" zou willen koopen om de komende eeuw geregeld op Heemstede te kunnen rekenen bij de tentoon stellingen! Zoo goed was de samenwerking met het gemeent/ebeistuur, dat spr. niet meer weet of de Gemeente met de Vereeniging Flora 1935 heeft opgebouwd of de Vereeniging met de gemeente, en ook niet meer of hij tot het gemeentebestuur of tot het t-entoonstel- lingscomité behoort. (Hilariteit). Verschillende puzzles zijn opgelost, de laatste puzzle is „overbrugd"' (gelach). Nadat spr. de ver keersregeling geprezen had en de wijze, waar op de Ver voor Vreemdelingenverkeer „de bloemetjes heeft buitengezet" met de ver siering, tsprak hij zijn wenschen uit voor den bloei van-Heemstede. C. R. T. baron Krayenhoff, voorzit- ter der Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer was verheugd dat hier weer deze we reldtentoonstelling werd gehouden. Niets treft den vreemdeling zoozeer als de bloem en als de A N. V. V. reclame wil maken voor Nedèr- •"id, dan doet ze dat met bloemen. Hij bood n Doorn de zilveren medaille aan van miging. mcht den heer v. Doorn de medaille aanvaarden voor de goede samen- applaus). Aan den heer v. Waveren twee medailles aan (in zilver en in om betschikbaar te stellen als prijzen yjx de Tentoonstelling. Tenslotte dankte burgemeester van Doorn voor de vriendelijke woorden en voor de aanwezigheid der gasten. meldt: DAMES' MEUBELZAAK. De meubelzaak van -den heer W. Dames is van Jansweg 14 naar Ridderstraat 24 ver- ulaatst. In dit laatste pand is oneindig meer ruimte voor de vele tweedehandsch meube len. dan in dat waar de zaak van den heer Dames eerst was gevestigd. De meest uiteen- loopende meubelsoorten zijn bi.i deze firma in de meest uiteenloopende prijzen te krij gen. Deze uitbreiding kan voor Dames' meu belzaak alleszins een verbetering genoemd worden. We zuilen hier niet terstond spreken over het buitengewoon groot aantal variëteiten, dat van de gewone, gele trompetnarcis wordt gekweekt. Eerst willen we op enkele alge- meene kenmerken de aandacht vestigen. Zoo u weet, ontwikkelt de narcis zich uit een mooi gevormde bol, die in zijn slankheid iets van een ranke karaf heeft, vooral in verge lijking met de bekende hyacintenbol. De groene bladeren staan schuin omhoog en misschien heeft, u er wel eens over gedacht, waardoor zoo'n vrij dun en toch zoo lang blad zoo mooi opgericht blijft. Dat komt nu niet alleen, doordat alle cellen zóó met water zijn gevuld, dat hun spanning, de turgor met de geleerde term. al veel stevigheid geeft, maar het komt ook door den vorm van het blad. Het lijkt namelijk iets op. een goot, maar bovendien is de geheele bladschijf iets schroefvormig gewonden. Hierdoor wordt de stevigheid grooter; denk maar aan de stan gen van de bagagedrager. Een lange strook papier hangt, aan het uiteinde beetgepakt, slap omlaag, maar draait men er een wrong in, dan kan men hem rechtop houden. Als u dit principe eenmaal hebt opgemerkt, ziet u het overal in de natuur, b.v. bij de rietblade ren, de stelen van zomerklokje, enz. De narcissenbloem vertoont ons alle ken merken van de familie, n.l. die der Amaryl- lidaceae. Als we den bloemsteel volgen, zien we eerst het groene, onderstandige vruchtbe ginsel, dat bij alle Leliegewassen bovenstan- dig is. Dan volgt de bekende „kop en schotel"., de bloembaderen in hun twee kransen, bijna altijd iets verschillend in kleur. We weten, dat de insecten erdoor worden aangelokt, maar bovendien heeft de kop. oftewel de „bijkroon", een bijzondere dienst. Snijden we hem voor zichtig af en laten we de schotel intact, dan zien we de 6 meeldraden met in hun midden de stempel, geheel onbeschermd voor regen en wind. Maar bovendien ligt nu de weg naar de honing, even boven het vruchtbeginsel, ge heel vrij, zoodat de insecten hier kunnen genieten, zonder hun biologische plicht voor de bloem, de bestuiving, na te komen. Plaat sen we nu de bij-kroon er weer op, dan ziet men duidelijk, dat de natuur daarmee een soort regelaar voor het verkeer heeft gemaakt, zoodat de insecten gedwongen zijn, eerst stempel en meelcfraden te pas-seeren, vóór hun de honing wordt opgediend. Ze zijn dus eerst gedwongen de bloem te bestuiven, voor ze mogen snoepen. A. MELLINK. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 19 Maart a.s. een vergadering in Hotel Lion d' Or. Punt 4 van de agenda luidt: De Bloembollen in de Binderij te New York en te Philadelphia, met lichtbeelden, toegelicht door den heer A. Martens, tuinbaas te Beverwafk. (Adv. Ingez. Med.) Hoogste barometerstand 761.1 m.M. te Warschau. Loogste barometerstand 743.8 m.M. te Vardö. en voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Zuid- westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken. Later waarschijnlijk regen, vooral in het Westen. Aanvankelijk zachter, later iets kouder. Uit het Buitenland Het is uit met het mooie weer. Tusschen de depressiegebieden in West en Oost trekt de rug van hoogen druk zich steeds verder naar het Zuidoosten terug en de drukstijging op de Azoren en ten Westen van Spanje veroorzaakte toevoer van voch tige lucht, zoodat lichte regenbuien reeds tot Midden-Frankrijk door drongen. In Noord— Scandinavië is vrij zware regeen gevallen, in Ierland matige. In Duitschland duurt het fraaie weer met lichte vorst voort. Frankrijk heeft echter reeds geheel betrokken lucht, evenals de Britsche Eilanden. In Scandinavië vroor het nog strexxg in het Midden, maar steeg de temperatuur in het Noorden. Het verdere doordringen van de Westelijke depressie zal ook in onze omgeving betrokken lucht met regen brengen, waarna een tijde lijke opklaring met vrij zacht weer te wachten Men vindt de tulp als motief in een prach tig gobelin, uit het Rijksmuseum geleend, op tal van Delftsche tegels, waarvan ook eenige samengestelde tableaux aanwezig zijn, op een schotel uit Rhodes, op een stuik Ohineesch porcelein. Men kent die curieuse voortbreng selen der Deltfsche pottenbakkerslkunst, die tulpenvazen met hun eierdopjes-achtige uit steeksels en hun prachtige kleurrijke versie ring. Men zal in enkele vitrines van deze zaken kunnen uitgestald zien. In een anderen 'hoek van de zaal waar de portretten -van de groote mannen uit de jongste historie der Vereeniging, den ouden heer Krelage (door Haverman) den heer Van Tubbergen (door Wesseling) zijn opge hangen, vindt men een documenten-rijke vi trine die op de organisatie der groote ten toonstellingen betrekking heeft. Tusschen opzet en omvang van die eerste, uit de zesti ger jaren van de vorige eeuw en .van de thans in Heemstede geopende, ligt een v-erschil dat juist hier door de oude afbeeldingen en foto's het scherpst belicht wordt. Ook in de wijze waarop in het Haarlemsche gemeente-* museum deze expositie is aangepakt en tot stand gebracht ligt een vingerwijzing dat ook in het retrospectieve deel van Flora's feest een frissche activiteit tot uiting kwam. die alleszins verdient door een druk bezoek er kend en beloond te worden. J. H. DE BOIS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Maart. Bevallen 13 Maart: M. van Driest—Kort hals, d.; 14 Maart: Serné—Tjalowong, d.; 15 Maart: C. P. HardesmeetsKuil, d. Overleden 14 Maart: C. H. Vosshard, 64 j.. Rollandstraat; H. A. F. Lohman, 66 j., An- toniestraat; L. E. Reijns, 73 j„ Siriusstraat. LETTEREN EN KUNST Pro en Contra. Terwijl daarbuiten in Heemstee, alles bloei en leven is en een energie ontplooid werd die naar d'e toekomst blikt, zal men gedu rende de Flora- te n too ns'fceUing in het Frans Halsmuseum in rustige uren zich in het ver leden kunnen verpoozen, een verleden, dat zeker in fanta&tiek voor het heden niet on der doet. Ei- is daar van heden af een uiterst belangrijke tentoonstelling van teekeningen, schilderijen, boeken, .pamfletten,, documen ten etc. betreffende de geschiedenis van de bloembollencultuur en den bloembollen-han del te zien. Van heinde en 'ver, uit het bui tenland zoowel als uit onze .eigen stad ^eïyé. zijn er de meest -curieuse bescheiden bajeén*. gebracht, en kunstvoorwerpen afgestaan, „-die met de -bloemen en haai' cultuur in verband staan. De tulp en de hyacint, ge kunt beide in hu-n historie hier volgen aan de hand van authentieke bescheiden en de zeer inlichten de inleiding tot den catalogus, van de hand van den heer J.C. Westermann kan 'daarbij een prachtige leiddraad zijn. Nog voor t'e velen rust op den bollenhandel de vage- herinne ring aan den waanzin van -den windhandel alleen, en nog te weinigen weten misschien, als zij zoo op boH'endagien onze streek door kruisen, van hoe groote belangrijkheid, in cij fers uitgedrukt deze cultuur en de ermee venbonden export zijn. Hier leert men dan -tevens van hoe groot historisch belang. Hoe'de tulp in ons land is gekomen, men kan het hier vernemen. Hoe de Nederl-andsche botanicus Clusius tul pen kweekte al vóór 1572, al had hij pas suc ces imeit het zaad dat hij in 1573 te Weenen ontving van iemand die het uit het land der Perzen en de Turken had meegebracht. Want in die verre landen was -de bakermat van de tulp. Een brief van de markiezin van Bergen, madame Marie de Lannoy is hier in origineel te aanschouwen, waarin ze Clusius over een zending boil'len bericht doet toeko men En zoo zij n er vitrines vol kostbare ge schriften uit allerhande beroemde bibliothe ken geleend. Bijzonder fraai zijn ook de tul pen boeken, vol prachtige aquarellen, soms door bekende artisten vervaardigd. Men den- ke aan het exemplaar door Judith Leyster gemaakt (thans in de coll. Hoog) en de reeksen door Jacob Ma-rrel, van wien ook een zeer fi'aai geschilderd bloemstuk aanwezig is. Men liet deze aquarellen vaak copieeren, omdat ze feitelijk als staalboeken dienst moesten doen voor de klanten die 's winters kochten, wat pas in de volgende lente er zoo uit .zou zien als de aquarellen beloofden, Thans, met de prachtig uitgevoerde prijsca- taflogi der groote firma's is dat precieuse staalboek minder noodzakelijk. Het is echter nog wel even aantrekkelijk stil te staan voor het portret v.an de paarse tulp „Vice Roy" waarvan de bol voor 4200 gulden verkocht werd of de rood met witte ..Semper Augustus" te begroeten die al ee-n even bijzondere positie in het maatschappe lijk leven innam. En ais dan het jaar van den tulpenwindhandel gekomen is, 1637. dan regent het pamfletten en spot en schot schriften, zoo erg dat de regeering tusscben- beide komt en die papieren in beslag neemt. Zoodlat ze heel zeldzaam werden nadat het meexendeel vernietigd was. En ziet, nu is er hier een gansche vitrine vol van die curiosa, waarbij deze, met dat grappige slot: „Hier leydt d'at niet en was, doen 't was wast niemendal. Een Rydke Arremoe, een trotsche. kostlyck Mal, Een Geckskap van een Tulp die schiëlyck wat wonder Sou brenghen voor den Dagh, maar 't was een Vreest ten Donder" Honderd jaar later zou er met de hyacinth een even speculatief spelletje gespeeld wor den, maar dat werd (in 1733) een reprise in zakformaat. De zin voor den gok heeft er nu een maal steeds bij het vollk bij het onze niet meer dan bij andere ingezeten, en de hyacinth ging een periode tegemoet, waarin ze, de modebloem bij uitnemendheid ging wonden. Madame de Pompadour was er verzat op. Nu had men in het begin der acht tiende eeuw nog slechts met enkelvoudige hyacinthen te maken, de cultuur der dubbele soorten is van later tijd. Ook van deze bloe men zijn pi-aohtige aquarellen en geklemde gravures in reeksen aanwezig» Ook Teyler's Museum in dé bloemen gezet. Uit het bezit van Teyler en met belangrijke' bruikleenen uit andere musea en van parti culieren, is ook in het Museum aan het Spaar ne een belangwekkende tentoonstelling van schilderijen en teekeningen naar bloemen ge organiseerd. Ze zal alle werkdagen van tien tot vier kosteloos toegankelijk en op de eerste Zondagen van April en Mei ook 's middags van één tot drie geopend zijn. Waar in het Frans Halsmuseum de nadruk op de historie gelegd is heeft men in Teyler alleen de schoonheid, de bloem in de Kunst in het oog gehad. De heer Buisman, conservator, heeft zijn eigen rijke verzamelingen met een aantal bijzondere dingen aangevuld en o.a. uit het Rijksmuseum eenige preciosa geleend. zeer overzichtelijk zien we de bloem in de kunst van de 17e, 18e en 19e eeuw, terwijl het slot door een Breitner, een van Gogh, en een aantal nog levende artisten gevormd wordt. Gatalogus en rangschikking zijn chronologisch en de groote zaal vormt ondanks dat, een prachtig en samenhangend geheel. Een Van Beyeren uit het dépot van 's Rijks Museum valt hier dadelijk als een prachtstuk op. Series fraaie aquarellen uit Teyler's porte feuilles ondersteunen telkens de schilderijen die er boven hangen. Het is inderdaad alles zeer onderhoudend gerangschikt en wij zullen aan deze expositie nog wel een paar bezoeken wijden. De mooie dingen vair Van Os, vair Hen driks enz. enz. komen hier, naast elkaar ge hangen, tot vergelijking nooden. En zelden heeft nren, als hier, gelegenheid de tenden- zij der kunst door de eeuwen heen zoo rus tig te bestudeeren ener van te genieten als thans in Teyler, bij deze, door het onder werp gebonden, samenhangende, nrooie ten toonstelling. J. H. DE BOIS HET TOONEEL MARS Co. Spel van Kanonnen, Koningen, Spionnen en Ministers. Dr. P. H. Schroder heeft gisteravond voor de Ver. voor Volkenbond en. Vrede in de boven zaal van „Brinkmann" op de Groote Markt zijn nieuwe tooneelstuk Mars en Co., dat hij een „spel van kanonnen-koningen, spion nen en ministers" noemt, voorgelezen en er in dezen kring een groot succes mee geoogst. De titel zegt reeds, wat de heer Schroder met dit tooneelwerk heeft willen geven. Het is een anti-oorlogsstuk, in hooge mate actueel, om dat de schrijver in Mars en Co. een scherpen aanval doet op de ergste vijanden van den vrede, de internationale particuliere wapen fabrikanten. En hij geeft in dit tooneelstuk blijk uitstekend gedocumenteerd te zijn. Wie het Fransche boek Marchands de Canons met zijn ontstellende onthullingen heeft gelezen en de enquête in Amerika heeft gevolgd, zal on middellijk moeten toegeven, dat Schroder niets heeft overdreven en in zijn stuk de kern van het probleem met krachtige hand heeft aangevat en ons de grootste vijanden van den vrede op niets ontziende wijze in hun ware gedaante heeft getoond. Zijn bedoeling is blijkbaar niet in de eerste plaats geweest een sterk tooneelstuk te schrij ven al heeft Mars en Co. dan ook wel degelijk dramatische waarde maar het pu bliek de oogen te openen voor de gevaren die het van den kant der internationale wapen fabrikanten bedreigen. Dit is nu eens niet een half-zacht pacifistisch stuk met goed- koope effecten, zooals er in den laatsten tijd zoo vele ook in ons land zijn verschenen. Schroder werkt niet op over-gevoelige wijze op het sentiment en de traanklieren van de toeschouwers, hij gebruikt geen holle phrases, hij komt met feiten, die alle bewezen zijn. Zijn stuk is eerder hard. cynisch en wreed dan sentimenteel. Hij stelt de kanonnen-koningen te kijk, zooals zij in werkelijkheid zijn, hij rukt hun het masker van het gezicht en ont hult op niets ontziende wijze de niet minder dan schurkachtige praktijken van de man nen. die zooals de titel zoo fel en zoo juist zegt de voornaamste en gevaarlijkste com pagnons van den oorlogsgod zijn. Schroder stelt in zijn stuk twee mannen tegenover elkander, een vader en een zoon, beiden kracht-kerels, die twee richtingen ver tegenwoordigen, de pacifistische en de oor logszuchtige. Beiden zijn ze, wanneer het stuk begint, wapenfabrikant, maar de vader loopt over naar de andere partij, wanneer hij ziet tot welke schromelijke excessen en gemeene prak tijken de internationale wapen-industrie voert. Het was een heele waag om juist een wapen fabrikant uit te kiezen als de strijder voor het pacifisme en het zou misschien logischer althans verklaarbaarder zijn geweest, wan neer de zoon de vertegenwoordiger van het jonge geslacht als de verdediger van de nieuwe richting ware opgetreden instede van den vader. Het is waar, dat Schroder de hou ding van den vader tracht te motiveeren, maar volkomen overtuigen doet hij ons toch niet. De volte face van dezen man, die heel zijn leven wapens heeft gefabriceerd al was het dan voor het eigen land en overloopt naar de tegenpartij lijkt mij nog al gefor ceerd en vindt niet althans niet voldoende zijn verklaring in de handeling en is daar om ook niet dramatisch geheel verantwoord. De breuk tusschen vader en zoon ontstaat, wanneer de zoon de zaak internationaal wil gaan drijven en de vader zich daartegen ver zet, omdat hij niet wil, dat zijn landgenooten

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2