U EISCHT 100% fïï| ZUIVERHEID? Kolencontingenteenng in het debat. Nog steeds spellende senatoren. Berichten in enkele regels ÏDE WRIJFWAS _j ZON DER WEERGA ZATERDAG 16 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER Toezeggingen der regeering. 's-GRAVENHAGE Vrijdag Nadat de Kamer Donderdag, zeer laat op den middag was begonnen met de behandeling van 't wetsontwerp i.z. Contingenteering van den invoer van steenkolen en stikstof houden, de meststoffen, waarbij gelegenheid was tevens den toestand in het mijnbedrijf te bespreken ging zij heden daarmee voort. Voor dien nam ze de landbouwcrisisfondsbegrooting met 63-9 stemmen aan. Tegen stemden de communis ten,de Staatkundig Gereformeerden, de heeren Sneevliet (rev.soc.) en Vervoorn (plattel.)door den heer Duymaer van Twist als „een mooi stelletje" betiteld. Pats, dit lokte een ver manend voorzitterlijk gehamer uit. De heer Hermans (R.K.) zette het zeer groote belang uiteen, dat onze volkshuis houding bij het mijnbedrijf heeft en dat het zoo noodig maakt, dat volle aandacht wordt geschonken aan den nood, waarin het bedrijf verkeert. Instelling van een centraal verkoopkantoor Juichte deze afgevaardigde toe, die, onder verwijzing naar wat ten dezen elders ge schiedt, ook bij ons ordening van 't mijnbe drijf verlangde. Ir. v. d. Waerden (s.d.) erkende, evenals de meeste andere sprekers, dat het aanwijzen van middelen om uit den noodtoestand te ge raken buitengewoon moeilijk is. Natuurlijk ziet hij het meest in socialisatie. De heer Wijnkoop greep dit debat voor communistische propaganda aan, de heer Krijger (c.h.) drong er op aan, dat de regee ring bij onderhandelingen over de kolencon- ventie tegen het „bevriezen" van afzetgebie den en exportmogelijkheden zal waken, en bleek ook wel veel voor de ordeningsgedachte te voelen. De heer Drop (s.d.) verwachtveel vair in ternationaal overleg voor het verkrijgen van een redelijk evenwicht tussehen productie en consumptie. Vergrooting van den export, inperking dei- productiekosten, verregaande rationalisatie, omzetting der contactcommissie in een be- drijfsraad, ziet daar enkele punten door de heeren v. Dijken (a.r.), Schilthuis (v.d.) en Ir. Bongaerts (r.k.) bepleit. Tenslotte moet ik nog vermelden, dat de heer Wijnkoop per motie van de regeering verlangde pressie op de particuliere mijnen uit te oefenen ter voorkoming van loonsverlaging en ontslag, terwijl dan verder bij een 6 en 7 urigen ar beidsdag het volle weekloon behouden moet blijven. Minister Steenberghe besprak eenige punten betreffende de steenkolèncontingenteering, die z i. op den duur wel degelijk effect heeft; o.m. zegde hij toe. dat door een soepele toe passing rekening zal worden gehouden met de belangen der importeurs, terwijl voor de prijzen geen bezorgdheid behoeft te bestaan, want met het oog hierop zal een commissie van advies werkzaam worden gesteld. De vrees voor een te hoog prijsniveau van stikstofhou- dende meststoffen ten onzent is volgens dezen bewindsman niet gegrond. Overigens zal hij ook het prijsverloop van deze gecontingen teerde waar goed nagaan en niet toestaan, dat de importeurs worden uitgeschakeld. Heel deze contingenteering is begonnen ten be hoeve van het hoogovenbedrijf en de staats mijnen. Hierna kreeg Dr. Colijn het woord, dooi den voorzitter aangekondigd als Minister van Koloniën. Niet echter in deze hoedanigheid, doch als minister van Waterstaat ad interim nog gisteren (toen het debat was aange vangen) verhief hij zich om de verschillende sprekers te beantwoorden en er allereerst op te wijzen, dat de toestand voor de particu liere mijnbedrijven en de resultaten dei- staatsmijnen toonen dit al aan verre van gunstig is. In hoofdzaak kan men door bevordering van den export en vaak door zoo doelmatig mogelijke organisatievan den afzet van onze steenkool op de binnenlandsche -markt nog wel iets bereiken. Wat onze onderhandelaars ten behoeve van den export nog weten te bereiken is lang niet gering. De afzet in het binnenland is nog wel voor eenige verbetering vatbaar; reeds een maand geleden heb ik met het oog daarop de in]stelling van een centraal verkoopkantoor bevorderd, al moet men zich hier geen gou den bergen van voorstellen. Valt het beoogde doel niet door vrijwillige medewerking te be reiken, dan zal de Regeering tot een wette- lijken dwang moeten overgaan. Het alomvattend orgaan door Ir. v. d. Waer den voorgestaan, een kolenschap, dat alles, van af 't delven tot in de kachel in de huis kamer, bestrijkt, lacht der Regeering niet toe. Wel is de Premier bereid om te verklaren, dat het kabinet van oordeel is, dat wat voor den nood van het bedrijf geboden is behoort te ge schieden. Blijkt het Centraal Verkoopbureau niets van beteekenis op te leveren, dan zal de Regeering andere maatregelen moeten treffen. In het Nederlandsche electriciteitswezen is langzamerhand een bedrag van 650 millioen gulden vastgelegd. Dit deelde de Minister mede in verband met de door hem uitge sproken meening, dat hij de mogelijkheid op verlaging van den electriciteitsprijs nog niet zeer groot achtte. Een vandaal van den weg staat terecht. Negen maanden tegen hem gerequireerd. Aan een 43-jarig koopman uit Roosendaal was op 5 April 1934 de bevoegdheid ontnomen motorrijtuigen te besturen. Desondanks be stuurde hij op 27 Augustus van dat jaar een auto, in beschonken toestand, waarmede hij een verkeersongeluk veroorzaakte, dat den dood van P. Roks ten gevolge had. Vrijdag stond de koopman voor de Bredasche recht bank terecht. De officier van justitie bracht in herinne ring, dat verd. al meer vonnissen wegens dronkenschap achter den rug had. Spreker eischte drie maanden hechtenisstraf en twee jaar ontzegging- van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen. Vervolgens had O. zich te verantwoorden voor het hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden met zijn auto, waardoor aan zijn on voorzichtigheid de dood van P. Roks te wijten Eou zijn. De Officier van Justitie requireerde wegens dood door schuld zes maanden gevangenis straf alsmede intrekking van zijn rijbewijs Voor den tijd van twee jaren en voorts de ver nietiging van den in beslag genomen auto. i Mocht het tenslotte niet mogelijk zijn de mijnen te doen rendeeren, dan zou een bijslag op den kolenprijs aan de orde komen. Maar alvorens zulk 'n bijslag te verleenen moet al les en nog eens alles gedaan zijn om de kost prijs zoo laag mogelijk te doen zijn. Na korte re- en dupliek gingen de contin- genteeringsvoorstellen er z.h.st. door; alleen de rev. soc. en de communisten lieten hun „tegen" boeken. Dinsdag na de te verwach ten verwerping der motie-Wijnkoop, zal Mi nister de Wilde den zwaren en vermoedelijk niet succesvollen strijd voor zijn kieswetont- werp kunnen aanvangen. EERSTE KAMER Minister Marchant moet geduld oefenen. Vandaag stond nog steeds het attractie volle nummer „het spellingsvraagstuk" op het programma. Zoodra Prof. Lohman de kans zag naderen om een interruptie te plaatsen, spoedde hij zich met groote passen door de vergaderzaal naar den spreker, stelde zich vlak voor dezen op en brak dan 't geschikte mo ment aan, dan wierp hij vol animo de inter ruptie uit, zonder dat hem onmiddellijk de voorzittershamer (die gisteren terstond viel als de Minister er wat uitflapte!) er aan her innerde, dat hij „buiten-spel" was! Gedurende het betoog van den heer Serra- res (R.K.) schitterde hij echter door afwezig heid of luisterde hij niet. Jammer, want van dezen afgevaardigde had zelfs een zoo wijs man als de c.h. fractie-leider vandaag nog wel wat kunnen leeren. De rede, waarin nl. ge noemde senator het gebeurde op spellingsge bied verdedigde, was voortreffelijk. Ook Prof. Kranenburg, speciaal van staatsrechtelijk standpunt uit, de heer de Jong (R.K.), en de heer de Zeeuw (s.d.) keerden zich heden tegen de „verzetslieden", zoodat Minister Marchant over den hem op den tweeden dag van het debat verleenden steun alleszins tevreden kon zijn. De taal bestaat ook zonder de spelling, die slechts een gebrekkig- hulpmiddel is om ge dachten uit te beelden in woorden. Minister Marchant, zoo ging de heer Serrares voort, is te vergelijken met een Minister van Water staat die bij de spoorwegen overbodige haltes opheft. De bewindsman aan het hoofd van ons Departement van Onderwijs, K. en W. heft ook onnoodïge haltes op, want, zooals Poelhekke 't uitdrukte, de letterteelcens zijn de stations waarlangs de trein van het woord stoomt. „De luiheid en gemakzucht der onderwijzers'" zou schuld aan de jongste spellings-hervor- ming zijn. Hiertegen kwamen zoowel de heel de Zeeuw als de heer Serrares met kracht op, terwijl zij ook beiden aan de opposanten-van- nu verweten, dat deze vroeger, toen het tijd was geweest om zich te laten hooren en op te komen'voor het hun zoo na aan 't hart liggend nationale goed, dat zij thans aangetast ach ten, in alle talen hadden gezwegen. Wat de klacht der uitgevers aanging deze moeten zoo o.a. de heer Serrares den Minister voor den betrachten spoed tenslotte dankbaar zijn, want nu was de onzekerheid verdwenen. Ware er een overgangstijd geschapen, dan zou toch zeker geen enkel schoolbestuur in die periode nog eenig boek in oude ten doode opgeschre ven spelling hebben aangeschaft. Tussehen het w o o r d be e 1 d van de Vries en te Winkel en het nieuwe bestaat volgens den heer Serrares slechts luttel verschil. Dat er veranderingen in het woordgeslacht zijn aangebracht, vindt hij niets erg. Prof. Kranenburg zette uiteen, dat de Re geering staatsrechtelijk vrij was in deze ma terie uit hoofde van haar eigen recht te han delen en dus moties naast zich neer kon leg- Terwijl prof. Lohman in theorie het eigen recht der overheid zeer speciaal geëerbiedigd wil zien, handelt hij volgens den v.d. hoogleer aar in het staatsrecht; in tal door dezen ver melde gevallen gansch anders: dan is hij plots democraat. Maar op dit soort democra ten is Prof. Kranenburg niet erg gesteld, want hij is afkomstig van menschen, op wie vooral slaat het „Nur der König absolut, wenn er unsren Willen tut". Uit de redevoering van den heer de Jong zij' nog aangeteekend. dat deze tegenover hen die, zooals Prof. Kranenburg en de heer de Zeeuw thans vooral voor concentratie van lagere scholen waren opgekomen, betoogde, dat het openbaar onderwijs wel duurder is dan het bijzondere. Intusschen ook daar is concentratie aanvaardbaar, -mits deze ge schiede naar mate bij de wet te stellen ob jectieve normen en mits de pacificatie in acht genomen worde. Een ander door deze afgevaardigde aange roerd punt betrof de rechtspositie der boven tallige onderwijzers, waarover eveneens Mi-. Sasse v. IJsselt (R.K.) sprak. Nog is het debat niet ten einde. Minister Marchant kan dus eenige dagen lang rustig nadenken over de rede, waarin hij rustig zijn beleid en dat van het kabinet zal moeten verdedigen. E. v R. Rook dan (Adv. Inc/ez. Med.) Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 16 Maart: De feestelijke oefenïngsavond van de gymnastiekvereeniging „Sparta", gehou den in het lokaal „Felix Favore", werd Zaterdagavond door vele belangstellen den bijgewoond. De verschillende werkzaamheden droegen het stempel van bij uitstek goed te zijn bestudeerd en de vereeniging toonde uitnemende krachten te bezitten. Onder de leiding van den heer Martin werd het programma uitmuntend ten einde gebracht. De vrije-oefeningen op en van de plaats vonden zeer veel bij val; ook de schooloefeningen aan de toestellen en de oefeningen naar keuze werden verdienstelijk uitgevoerd Een der grootste aantrekkelijkheden van den avond waren de schermoefe- ningen onder leiding van den scherm meester, den heer A. J. Meijerink. We weten niet wat wij meer moeten be wonderen. de geoefendheid van vele der medewerkers aan de toestellen of de onberispelijke wijze, waarop het scher men door een achttal leden èn op de sabel èn op den degen werd uitgevoerd. „Sparta" heeft recht op een eerste plaats in de rijen der Nedex-landsche gymn? stiek-vereenigingen, en daarvan moge ook weder deze avond getuigen. Een zeer opgewekt bal. dat tot diep in den nacht duurde, besloot dezen feestavond. Eenige gymnasten van Haagsche gymnastiek-vereenigingen hadden door hun tegenwoordigheid ook thans weder blijk van hun belangstelling gegeven. Geen invoerrecht op versche perziken en bloemkool. Krachtens handelsovereenkomst met Italië. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot periodieke vrijstelling van in voerrecht voor versche perziken en voor bloemkool. Bij koninklijk besluit van 15 November 1934 is bepaald, dat vei-sche perziken gedurende het tijdvak van 15 Juni 1935 tot en met 14 Sep tember 1935 en bloemkool gedurende het tijd vak van 1 December 1934 tot en met 14 Maart 1935 niet aan invoerrecht onderhevig zijn. Het wetsontwerp strekt tot goedkeuring van dit K. B. Dit is geschied, volgens de memorie van toelichting op het ontwerp, tot voorloopige uitvoering van art. 2 van de op 1 Maart 1934 te Rome tussehen Nederland en Italië geslo ten handelsovereenkomst. Tevens zullen unaat regelen genomen moeten worden, opdat bo vengenoemde vrijstellingen ook voor den ver deren duur van deze handelsovereenkomst zullen gelden. Valsche munters van Muider- berg veroordeeld. Straffen van anderhalf en twee jaar. AMSTERDAM, 15 Maart (V. D.) De recht bank deed heden uitspraak in de zaak tegen de beide personen die in September te Mui- derberg hebben bezig gehouden met het ver vaardigen van valsche kwartjes en rijksdaal ders. Conform den eisch veroordeeldede rechtbank den 28 jarigen kellner L. A. V„'en zijn patroon G. H. S. B. resp. tot anderhalf en twee jaar gevangenisstraf. Het voorarrest werd in mindering gebracht. Rijksmiddelen dalen. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Februari is f 7.000.000 minder dan over Februari 1934. De grondbelasting heeft liefst zes millioen minder opgebracht, de inkom stenbelasting anderhalf millioen. FAILLISSEMENT RESTAURANT TRIANON. AMSTERDAM, 15 Maart (V.D.) De recht bank verklaarde heden in staat van faillisse ment de N.V. Exploitatie Maatschappij Tria non (restaurant Trianon). Contingenteering: rijwielen en rij wielonderdeelen. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een Kon. besluit, waarbij de invoer van rijwie len. frames en onderdeelen van rijwielen ge- contingenteerd wordt. Deze contingenteering omvat vier groepen: a. rijwielen, al dan niet voorzien van daar aan bevestigd toebehooren. voor zoover dit bij een normaal twee- of driewielig rijwiel (trans portrijwielen inbegrepen) behoort: b. frames, al of niet voorzien van achter vork. achterspatbord en vol ft dig trapasste! bracket as (trapas), cranks, kettingkast en d« bijbehoorende kogellagers en stofkast; c. rij wielonderdeelen: d. electrische rijwiellampen, waaronder wor den verstaan dynamo's, al of niet met reflee toren en toebehooren. Voor groep a is het percentage bepaald op 100 pet. van het aantal, voor groep b op 50 pet., voor groep c op 50 pet. van het gewicht en voor groep d op 50 pet. van het aantal. Deze contingenteering geldt voor 5 maanden, aanvangende 1 Maart. Als basis-periode is ge nomen het overeenkomstige tijdvak in 1934, voorts is er een certificaat van oorsprong ver' eischt, doch niet van goedea-en die voor 22 Maart ten invoer zijn verzonden. Voorts is geen invoervergunning voor goederen ver- eischt die voor 19 Maart ter rechtstreekschen invoer worden aangeboden. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken is de heer W. I. van Beusekom of bij diens ontstentenis de heer A. L. Palm aangewezen om krachtens artikel 6. eerste lid, van bovengenoemd besluit te beslissen op de in artikel 4, eerste lid, van dat besluit bedoel de aanvrage en de in het eerste lid van eerst genoemd artikel bedoelde toewijzing te onderteekenen en deze af te geven, alsmede om de in artikel 3, eerste lid, bedoelde vergun ningen te onderteekenen en deze te doen uitreiken. Het verloren gaan van de .Orania". Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. Onder veel belangstelling, uiteraard voor namelijk uit scheepvaartkringen, heeft Vrij dagmiddag de Raad voor de Scheepvaart on der voorzitterschap van prof. mr. M. B. Ta verne een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 19 December van het vorig jaar in de Portugeesche haven Leixoes is geschied tussehen het mailschip „Orania" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam en het Portugeesche stoomschip „Loanda", bij wélk ongeval de Orania" gezonken en verloren gegaan is. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Fock, zeide dat wel duidelijk gebleken is, dat door den kapitein van de ..Loanda" op onverantwoordelijke wijze ge handeld is door zonder loods de haven van Leixoes binnen te loopen, terwijl daar aan den ingang een groot mailschip voor anker lag. De schuld van de aanvaring ligt dan ook ge heel bij de „Loanda". Wat de aan boord van de „Orania" getrof fen maatregelen betreft, concludeerde de inspecteur-generaal dat hierop geen aan merking kan worden gemaakt. Te betreuren is. dat de patrijspoorten niet tijdig meer konden worden gesloten; wellicht ware anders de ramp te voorkomen geweest. Ook voor spr. staat het vast. dat de passa giers op de goede wijze zijn behandeld en dat er geen paniek is geweest. De heer Willem Ruys, oudste directeur van den Rotterdamschen Lloyd viert heden zijn 70sten verjaardag. Een 55-jarig venter is door het Arnster- damschè Hof wegens het toepassen van de wisseltruc tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen een inspecteur eener levensverze keringsmij. uit Eindhoven, die zich f 20.000 van een Woningbouwvereeniging aldaar had toegeëigend, is twee jaar gevangenisstraf ge- eischt met aftrek van voorarrest. Mr. J. W. Beijen zal in verband, met zijn benoeming tot vice-president van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel af treden als voorzitter van het Werkfonds 1934 De heer Hans Martin chef van den In- dischen dienst van de K.L.M., zal zich eer lang per vliegtuig naar Indië begeven om de route te inspecteeeren en den dienst met de nieuwe Douglas-machines voor te bereiden. Onder groote belangstelling heeft Don derdag de oud vice-president van den Hoo- gen Raad. mr. J. A. A. Bosch, zijn tachtigsten veriaardag gevierd. De heer H. P. Deinum. De heer H. P. Deinum. die onlangs lid van den Gemeenteraad als opvolger 'van wijlen mevr. F.lzinga is geworden, werd 20 Januari 1888 te Dordrecht geboren. Hij heeft langen tijd in Indië vertoefd, waar hij een functie in den handel bekleedde. In 1922 vestigde hij zich te Heemstede. Na de annexatie, in 1927, werd hij dus Haarlemmer. Sinds 1926 is de heer Deinum secretaris van de Commissie van Toezicht op de Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Verder heeft hij als bestuurslid in verschillende Haarlem- sche vereenigingen zitting; ook is hij secreta ris van „Oost en West", penningmeester van „Vreemdelingenverkeer" en voorzitter van de afd Haarlem der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat (Adv. Ingez. Med.) N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR GEMEENTE CREDIET TE AMSTERDAM. In de algemeene vergadering van aandeel houders werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald: voor de aandeelen Serie A op f 58 per aandeel, voor de aandeelen Serie B op f 90 per aandeel van f 1000. De periodiek aftredende commissarissen werden herkozen, terwijl in de vacature Jhr. Mr. D, E. van Lennep werd voorzien door de benoeming van Mr. S. H. Vening Meinesz. Een wijziging van de pensioenregeling werd goedgekeurd. MR. ROMME GEEN GEDEPUTEERDE. Gingen er aanvankelijk geruchten, dat Mr. C. P. M. Romme te Amsterdam candidaat zou worden gesteld voor de functie van lid van Gedeputeerde Sloten van Noord-Hol land. thans deelt Mr. Romme aan het Hbld. mede. dat hij voor de eenoemde candidatuur niet in aanmevH^g wenschf, te komen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5