SCHOONMAAKTIJD ZATERDAG ARLEM'S DAGBLAD 13 IJMUIDEN Vereen, van Vrftz. Her vormden. De lieer H. J. Cal koen spreekt over Rembrandt. Op de tweede der serie winterlezingen van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden sprak de heer H. J. Calkoen, leeraar aan de Rijks H.B.S. alhier, voor een goed bezet Vereeni- gingsgebouw over ..Rembrandt". Dr. H. Faber leidde den spreker met een kort woord in. De heer Cal koen begon met te getuigen hoe hij een 20 jaar geleden na grondige stu die meende onzen grootsten Hollandschen schilder wel „door" te hebben. Nu. jaren la ter. ziet s,pr. de figuur Rembrandt toch heel anders; is de gedachte, de ziel van dezen kunstenaar hem minder klaar en duidelijk. En is gijn eerbied voor hem gegroeid. Wat weten wij, doorsnee Hollanders, van Rembrandt? Naast enkele levensbijzonder heden en zijn „Nachtwacht" kennen wij hem alleen maar als naam van èen sigaar of een bioscooptheater. Rembrandt is voor ons de zoeker naar het Eeuwige geweest; hij is door en door reali- teitsmensch. Door die realiteit heeft hij de diepere waarheden van het leven getrouw uitgebeeld en daar in en daar mede heeft Ihj de Eeuwigheid uitgebeeld. Rembrandt's leven is er een van groote overwinningen doch ook' van diepe ellende geweest. En juist in dien tijd van zijn leven. toen de slagen van het lot hem troffen, heeft hij zijn grootste meesterwerken vervaardigd, Spr. vertelt in enkele trekken over Rem brandt's leven. Van zijn geboorte in 1606 te Leiden tot zijn dood in 1669 te Amsterdam, laat de heer Calkoen het leven van den schilder de revue passeer en. Verschillende merkwaardige bijzonderhe den in verband met gebeurtenissen in zijn laven vonden weerklank in zijn werken. Spr. wijst in dit verband op den dood van Saskia, Rembrandt's vrouw, in 1646. Zijn schilderijen winnen in dien tijd belangrijk aan diepte. Ook de insolventverklaring in 1656 gaf den meester een geweldige knak; afspiegeling er van vindt men weer in zijn stille wel door dachte portretten. Na den dood van zijn tweede vrouw, Hen- drikje Stoffels, en Zijn zoon Titus staat de schilder alleen. Als een rots in de branding zien wij hem; vergeten door ziin tijdgenoo- ten. arm en in ellende sterft hij op 63-jari- gen leeftijd. Merkwaardig is het. dat hij ondanks alle miskenning en tegenslag, geen cvnicus, geen mensche'nhater is geworden. Hij is gewor den de mensch met de wijze, berustende glimlach; hij wist zichzelf onaantastbaar en zelfs de dood had geen verschrikking meer voor hem. Voor alles is hij de alles beheer- sêbende en begrijpende mensch gebleven. Voor zijn tijdgenooten, die zuiver en nauw- r keiirtg academisch .teekenden, moet een kun stenaar, die zulk een uitgesproken liefde vóór detail-verwaarloozing had, een revoh;- tionnair van den eersten rang geweest zijn! ïn zekeren zin was hij een magiër, omdat hij het werkelijke, het vlietende leven in zijn wéi«k wist vast te leggen. Uit al zijn portretten spreekt dit telkens weer tot ons. zegt spr. Volgens zijn eigen woorden was het er Rembrandt om begonnen de gedachten van den geportretteerde in zijn schilderij vast te leggen. En we mogen zeer zeker zéggen, meent de heer Calkoen, dat als iemand daar geslaagd in is, het Rembrandt geweest is. In zijn werken heeft hij de menschheid Schoonheid, Wijsheid en Liefde geschonken, goederen van de hoogste waarde. De heer Calkoen had de beschikking over een zeldzaam-mooi gesorteerde collectie re producties van Rembrandt's werken, zoóals schilderijen, etsen en teekeningen. Deze wer den middels de projectielantaarn weer gegeven. Met groote aandacht heeft men den spre ker gevolgd en het was zeker geen gemeen plaats toen dr. Faber den. inleider voor zijn gevoelvolle voordracht hartelijk dank bracht, woorden, welke door het auditorium met een warm applaus geaccentueerd werden. De Veil ikheid.sd agen van Hoogovens. Opening van het Veiligheidsmuseum. Het Veiligheidsmuseum van Hoogovens, Mekog en Cemy, waar wij in ons blad van gis teren een uitvoerige beschrijving van gaven, is Vrijdagmiddag door de voorloopige commissie aan het bedrijf overgedragen. Onder de vele belangstellenden waren o.m, van het gemeentebestuur van Velsen de hee- ren J. C. Dunnebier, loco-burgemeester, P. Bosman, weth. van Soc. Zaken en M. K. Hof stede, secretaris, het college van B. en W. van Beverwijk, tal van ingenieurs van Hoogovens en Mekog o.a. de heeren A. Demmers, Sprayt en F. W. E. Spies. Van de directie waren ir. G. A. Kessler, ir. A. H. Ingen Housz aanwezig. Ook vele arbeiders van beide bedrijven gaven acte de présence. Namens de voorloopige commissie van be heer nam de heer Reitsma het woord, die dank bracht aan allen die hun krachten gegeven hebben om dit zij het dan nog misschien pri mitieve museum en zijn uitrusting tot stand te brengen. Het was voor hem een bijzonder prettige taak de geheele inrichting aan den ir. F. W. E Spies in zijn kwaliteit van veiligheidsingenieur over te dragen. Ir. Spies aanvaardde gaarne dit schoone cadeau, omdat er met deze gift zulk een mooie taak, welke hem na aan 't hart ligt, voltooid kan worden. Niet alleen zegt ir. Spies, moeten wij ons tot taak stellen het bedrijf zoo veilig mogelijk te laten werken, maar in de eerste plaats is het onze plicht de levens van onze medearbeiders te beschermen. Tot een vervol making van deze plicht diene dit museum, waar rustige beschouwing en deskundig ad vies den werkers van voorlichting moge die nen. Dit veiligheidsmuseum is nog slechts de kiem van de tallooze voorbeelden van veilig werken en overwonnen gevaren, welke er in den loop van jaren in onder gebracht zullen moeten worden. Immers steeds worden de ar beiders van ons bedrijf door gevaren, be dreigd wanneer waakzaamheid en voortduren de gereedheid niet steeds aangekweekt worden. Spr. was allen, die met groote toewijding, samenwerking en accuratesse dit museum m hun vrijen tijd tot stand gebracht hadden bij- zonderen dank verschuldigd. Samenwerking is, dat is ook hier wederom bewezen, het geheim ïan het succes, Wij dienen met de ingebruik- Motorloggers: K.W. 104 f 365. K.W. 158 f 630. K.W. 65 f 665. SOH. 266 f 443. neming van ons veiligheidsmuseum, besloot ir. Spies, geest en hand in dienst van de vei ligheid te stellen. Ook de directie is spr. buitengewoon erken telijk voor haar medewerking in dezen. De definitieve commissie, welke voortaan het gebouw en de inrichting zal beheeren is als volgt samengesteld: Dr. A. Demmers als ver tegenwoordiger van de leiding der bedrijven, de heer Reitsma namens den veiligheids ingenieur, de heeren Spruijt, Peereboom en van Vught, bestuursleden van „Animo", welke de stichting voorbereidden. Als voorzitter van Animo bracht de heer Spruijt dank voor alle medewerking, welke Animo ondervonden had. Namens de directie voerde daarna ir. Ingen Housz het woord. Spr. bracht hulde aan den heer Spies, de commissie van voorbereiding en aan de werkers, welke hun vrijen tijd ga ven voor dezen mooien arbeid. Moge door uw toewijding de veiligheidsgedachte sterker on der ons leven, besloot ir. Ingen Housz. Daarna maakten allen een rondgang door het gebouwtje. Den eersten bezoeker werd het complete veiligheidsreglement, een lijvig boek deel, overhandigd. In de constructiewerkplaats der Hoogovens vond des avonds de installatie der nieuwe vei ligheidscommissie door ir. Kessler plaats met dankzegging voor de bewezen diensten aan de aftredende functionarissen. Ir. Spies hield een rede, welke tot onder werp had „Werkt veilig, Allen samen". Na de pauze werd de K. N. A. C. film ver toond. STRAWBERRIES. Voor de beide heerenelftallen zijn deze week promotie-wedstrijden vastgesteld. Strawberries I ontvangt Amensfoort (aan vang 2 uur) In het begin van dit seizoen kwam deze club reeds op bezoek voor den Tresling- beker en werd zij met 4—2 geslagen. We re kenen dus op een overwinning. De eerste klap ise^n daalder waard! Hetzelfde geldt voor Strawberries n dat op bezoek gaat bij Am sterdam in, een 2e klaaser. Wanneer het tweede elftal het aantrekkelijke open spel speelt als in de laatste wedstrijden, verwach ten wij een spannenden strijd. Voor de promotie competitie spelen de da mes haar eersten wedstrijd uit tegen Gooi IV. Het beste beentje voor, dames! Strawberries II (dames) speelt vriendschap pelijk tegen de R. II. B. S. dames en Straw berries HI (heeren) tegen Famos II in Am sterdam. Het iis een goed teeken, dat op de oefenmid dagen zoo veel speelsters en spelers zich ter dege oefenen voor de nu komende zware pro motie-wedstrijden. Is de publieke belangstel ling even groot als voor eenige weken, dan zal het Strawberries I niet aan toejuichingen ontbreken. BESOMIVIIN GEN. Reorganisatie van den Waterstaat. Sluizen- en kanaaldienst vereenigd. Naar wij vernemen zal ook in den water staatsdienst van het Noordzeekanaal alhier als uitvloeisel van de in bewerking zijnde algemeene reorganisatie van den rijkswater staat een belangrijke verandering plaats vin den. Met ingang van 15 Juni a.s. zullen n.l. de sluizendienst en de kanaaldienst tot één dienst worden geconbineerd. Tot hoofd van dezen dienst is benoemd de waterbouwkundige de heer D. G. van Breen, die 1 Mei a.s. van Nijmegen naar IJmuiden wordt overgeplaatst als opvolger van den heer A. G. F. Kerkkamp. die 1 Aprl a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten. Verder wordt de technisch ambte naar de heer P. H. Hendrikse 15 Juni a.s. over geplaatst naar Vlissingen. MARKTBERICHT. van Zaterdag 16 Maart. Tarbot per K.G. f 0.85—f 0.70 Griet per 50 K.G. f 23—f 11.50 Tongen per K.G. f 0.95—f 0.74 Groote schol per 50 K.G. f 12f 8 Middelschol per 50 K.G. f 17f 15 Zetschol per 50 K.G. f 22.50f 19 Kleine schol per 50 K.G. f 13^f 5.50 Bot per 50 K.G. f 2.60 Schar per 50 K.G. f 5.70f 2.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 16.50 Groote gullen per 50 K.G. f 7.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 9f 5.50 Wijting per 50 K.G. f 3.70—f 2 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Alma IJM. 44, 85 manden schelvisch, 70 manden piepers, 65 manden kabeljauw, leng en gul, 35 manden wijting, 70 manden radio, 30 manden varia. 15 manden haring. 10 man den platvisch, 330 manden koolvisch, totaal 710 manden, benevens 17 kisten schelvisch en 240 stuks stijve kabeljauw. Marie R. Ommering IJM. 7, 85 manden schelvisch, 40 manden piepers. 70 manden leng, gul en lompen, 85 manden varia, 250 manden koolvisch, 10 manden platvisch en 40 manden hake, totaal 580 manden, benevens 400 stuks ijskabeljauw. VELSEN KINHEI MOV.V.O. As. Zondag speelt Kinheim I in het Sport park haar laatste thuiswedstrijd voor de com petitie. Zij komt als volgt uit. C. Druyven. C. Rozemeyer, J. Stals, P. Druyven, W. Groeneveld, H. Schoo. Raaymakers, Nieman, H. Groeneveld, A. Michel Jr., K. Ellen. PROPAGANDA-AVOND „DE EENDRACHT". In de bioscoop De Pont vond Donderdag avond een propaganda-avond plaats van de Coöperatie „De Eendracht", zooals ook el ders zijn gehouden. De avond werd door den voorzitter den heer J. Stark geopend, waarna het doel van den propaganda-avond werd uiteengezet. Het personeel voerde een 2-acter op, waar na de heer van Amstel, propagandist van den Centralen Bond van Verbruikscoöpera ties zijn propagandarede hield. Tenslotte werd de Haka-film vertoond: „Dit is van ons", waarbij de heer van Amstel toelichtingen gaf, - -i Op ruim tijd Voor wat U hebt op te ruimen is Verkooplokaal ,,'t Notarishuis Telefoon 11928 het zekere middel. (Adv. Ingez. Med.) Teraardebestelling E. Brader Enorme belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft gis termiddag op de begraafplaats Westerveld de teraardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer E. Brader, in leven directeur van het bedrijf Openbare Wer ken en van het Bouw- en Woningtoezicht alhier. Aanwezig waren de loco-burgemeester, wet houder J. C. Dunnebier, wethouder P. Bosman, de gemeente-secretaris, de heer M. H. Hof stede; de gemeenteraadsleden M. J. Enzerink, E. Luikman en J. E. Sluiters; de oud-wethou ders, de heeren W. Landeweert en K. H. Tu- senius; de heer R. G. Rij kens, oud-burgemees ter van Velsen; de hoofdopzichters van Open bare Werken en Bouw- en Woningtoezicht, de heeren J. P. Kooper en J. G. Koning: de oud- adj .-directeur van Openbare Werken ir. F. J. Puister, de directeur van de bedrijven gas en water, de heer A. de Wit, de directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst, de heer J. Th. VerzijIbergh, de directeur van de instel lingen voor maatschappelijk hulpbetoon, de heer W. L. Kuiper, de directeur der Arbeids beurs, de heer M. J. Hellemons; de gemeente ontvanger, de heer J. J. Wringer: de hoofd commies ter secretarie, de heer E. W. de Boer, de hoofdboekhouder van gas en water, de heer G. van Karsbergen; de directeur van den ge meentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst, Dr. L. S. Limborgh Meyer; de heer H. Hollander, keurmeester bij den keuringsdienst; de heer P. J. de Mooy, hoofd van school D; de heer G. D. Boerlage, notaris alhier, de heer H. J. Zeeman, directeur der Nijverheidsschool; de heer G. D. Duyckinck Sander, oud-direc teur der Visscherijschool te IJmuiden; de heer B. G. Schuitenmaker namens de vereeniging IJmuiden's Bloei, waarvan de overledene eenige jaren bestuurslid is geweest. De Bond van hoofden van bedrijven van publieke werken was vertegenwoordigd door den voorzitter, Ir. Gerber en den secretaris, den heer van Walbeek. In de aula sprak allereerst de waarnemende burgemeester, wethouder Dunnebier, die zeide namens het gemeentebestuur uiting te willen geven aan het gevoel van weemoed, nu een hoofdambtenaar was heengegaan. De gemeen te Velsen wordt den laatsten tijd zwaar ge troffen. daar verschillende verdienstelijke manhen werdén weggenomen. Het zóu niét irt den geest van den overledene zijn, wanneer spr. een lofrede op hem zou houden, doch spr. wilde zeggen, dat de heer Brader met alle een voudigheid en groote toewijding zijn taak ver richt had. Toen hij in Augustus 1922 hier kwam, ging.hij met groote ambitie aan 't werk en in korten tijd kende hij deze hem vreemde gemeente als een dér besten. Met de groote uitbreiding dejr gemeente kwamen allerlei be langrijke vraagstukken aan-xle orde en het is den overledene gelukt daarin leiding te geven. Als wethouder van het bedrijf Openbare wer ken had spr. steeds met hem samengewerkt en al was deze ambtelijk, steeds was ze vriend schappelijk. zoodat spr. goede herinneringen aan hem zal bewaren. Hij is ons ontvallen, terwijl wij dachten, dat hij herstellen zou, wij zullen hem zeer missen. Spr. richtte zich tot de weduwe en dochter, voor wie de overledene alles was, omdat hij het geluk alleen zocht in den kleinen kring thuis, Spr. besloot met den wensch, dat God hun de kracht zou schenken, om het verder eenzame pad te gaan. Namens het personeel van het bedrijf Open bare Werken sprak de oudste opzichter, de heer F. J. Raadman, die den overledene een laatsten groet bracht namens allen, die het voorrecht hadden, om onder zijn leiding te mogen werken. Wij hadden nimmer vermoed, toen de directeur naar Amsterdam vertrok, dat het een afscheid voor altijd zou zijn. De plaats is nu ledig van hem, die altijd in uiter ste plichtsbetrachting allen voorging. Wij zul len zijn nagedachtenis in hooge eere houden. Tenslotte sprak Ir. Gerber als voorzitter van den Bond van hoofden van publieke wer ken, die dezen mooien lentedag een treurigen dag voor den Bond noemde. Vroeger was de heer Brader vaak in ons midden, zeide spr. en. wij hebben hem bij zijn moeilijke taak mogen gadeslaan. Spr. getuigde zijn deelneming aan het gemeentebestuur van Velsen en aan de familie met dit verlies. Daarna volgden allen het stoffelijk over schot naar de groeve, waar de familieleden bloemen op de kist strooiden en een zwager van den overledene, de heer Vegter, dankte voor de groote belangstelling. Er waren kran sen van het gemeentebestuur, het personeel van het bedrijf Openbare Werken enz. VELSEN Bevallen; J. M. In 'den Rieden^-de Ruyter, d„ Fr. Netscherlaan 25, Santpoort; G. L. Kui persvan Zadel, ,z.. Velserduinweg 336, IJmui den; J. C. AlatdBroekhuizen, d., J. P. Co'en- straat 1. IJmuiden; J. de BoerGuijt, z., Edisondwarsstraat 2rd„ IJmuiden; J. W. H. van BaarGrammen, z.. Meidoornstraat 14, IJmuiden: J. ZandwijkBeumer, d.. Alb. Cuyp straat 21, IJmuiden; M. C. PersijnBurger, d„ Noorderlaan 18, Velsen N.: J. M. van der Veldtvan Dijk, z., Noorderdorpstraat 24, Santpoort; C. C. van WellAdriaanse, z.. Zee weg 228, IJmuiden; M. DoevendansStellema, d., Velserduinweg 197, IJmuiden. Overleden: H. Nijman, 56 jaar, echtgenoot van C. Huijpe, Hagelingerweg 325, Santpoort; S. S. Bouma, 45 jaar, echtgenoot van G. v. Gorkum, Schaepmanlaan 1, Driehuis; A. H. Ei kerbout, 82 jaar, weduwnaar van M. Blonk, Hagelingerweg 16, Santpoort; J. Troost, 44 jaar, echtgenoot van J. Voskamp, Hagelinger weg 215, Santpoort L-. I. M. Meijering, 10 mnd, dochter van T. H. Meijering, Havenkade 17, IJmuiden; E. M. Rummenie, 71 jaar, echtge- noote van J. B. Nassette, Burg. Enschedélaan 8, Santpoort; E. Brader, 55 jaar, echtgenoot van I. G. Vegter, Meervlietstraat 73, Velsen. Ondertrouwd: P. F. van der Plas en M, Gouda, Wilhelminakade 31rd, IJmuiden; A. Roodzant en E. Schweitzer, Kanaalkade 10, Velsen N.; F. F. Booïj en J. B. Suijkerbuyk, Casembroodstraat 15, IJmuiden. Gehuwd: J. Tij'man en W. Goedhart, Haar lem, Reigersitraat 15; H. Beuneman en A. J. van Loon, J. v. Heemskerkstraat 66, IJmui den; C. A. B. Metzelaar en G. A. van der Aar, Beverwijk, S. Rumpingstraat 26: P. Schaap en K. Ras, Fr. Naereboutstraat 43, IJmuiden; L. G. J. Kleijn en E. S. Rus, IJmuiderstraat- weg 196, IJmuiden; J. Workum en C. de Best, ÏJmuiderstraatweg 13a, IJmuiden, BEVERWIJK Tweede bijeenkomst van politieke partijen. Candidaten voor den dubbelen Raad. De tweede bijeenkomst van de politieke partijen zal op Vrijdag 22 Maart in Hotel „Ter Burg" worden gehouden. Alle alhier ge vestigde politieke partijen worden uitgenoo- digd twee of drie afgevaardigden naar deze vergadering te zenden. Deze bijeenkomst geldt de e.v. samenstelling van candidaten- lijsten of van één gecombineerde lijst van candidaten voor de verkiezing van de com missie uit de ingezetenen ingevolge art. 158 der Gemeentewet. (De z.g.n. dubbele raad). RAADSVERKIEZING. De groep Visser heeft de volgende lijsten samengesteld voor de raadsverkiezingen: 1. J. Visser, 2. E. de Ruyter, 3. C. Overing. 4. P. Jurriëns, 5. G. Hüll. Voor de verkiezing van de commissie uit de ingezetenen (de zoogenaamde dubbele raad) werd voor de eventueel in te dienen gezamen lijke lijst van alle politieke partijen de heer E. de Ruyter aangewezen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. G. Heemskerk en A. Heemskerk. Geboren: d. van C. J. van der PeetOnder water; z. van J. M. BoontjesBrasser; d. van A. J. P. Numan—Horn; d. van A. Arisz— Feenstra; z. van G. Eversde Leeuw. Ondertrouwd: J. Koning en J. de Graaf f. GASPRIJSVERHOOGING GEEN RANCUNE MAATREGEL. De Directeur van de gemeente Lichbbedrij- ven heeft medeaedeeld, dat de voor de ge meente Heemskerk ingevoerde gasprijsver- hooging van 3 ets. per kub. M. geen rancune maatregel bedoelt te zijn als gevolg van de arbitrale uitspraak inzake het bekende niee- ningsverschil omtrent den uitleg van het contract dat tusschen beide gemeenten werd gesloten. De verhooging moet worden beschouwd als een gevolg van het feit. dat de exploi tatie te Heemskerk, als gevolg van een te gering verbruik in tegenstelling met de ove rige bij Beverwijk aangesloten gemeenten, eenig verlies oplevert. BEVERWIJK-UITGEEST De kampioenen van de vierde klas spelen a.s. Zondag hun laatsten competitiewedstrijd tegen Uitgeest. De Beverwijkers verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Adrichem. Achter: Zoutman, J. Kuyer. 'Midden: Hoogewerf, van Amersfoort, W. Kuyer. Voor: P. Marx, C. Visser, A. Marx, Teeling, Maenhout. Voor de Schoolvoeding. Laatste oproeping. Zooals onze lezers zich zullen herinneren vormden eenjge ingezetenen in dezen winter èen comité, dat gelden bijeen bracht voor de schoolvoeding van de kinderen uit~Wijk aan ken. Daardoor kwam een einde aan de schrijnende tegenstelling, dat die kinderen, die het toch even hard noodig hadden ver stoken moesten blijven van een warmen maaltijd, wanneer hun Beverwij ksche Vriendjes zich aan een verkwikkend middag maal tegoed konden doen. Het comité had niet over medewerking te klagen, maar er kwam toch tekort geld binnen om deze schoolvoeding tot 1 April vol te houden. Op dien datum eindigt de schoolvoeding te Be verwijk. Maar juist voor die korte periode is er geld tekort, zoodat het comité, het ver strekken van voedsel aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, uit Wijk aan Duin zou moeten staken. Het bedrag, dat Jioodig is. mag niet groot worden genoemd. Slechts f 80 zijn noodig. om het verdienste lijke werk van de commissie tot 1 April te kunnen voortzetten Voor degenen, die daar aan nog een offertje willen bijdragen, laten wij hier nogmaals het adres van den pen ningmeester volgen: D. Dangermond. hoofd van school no. 3, Noorderparklaan. Bever wijk HILLEGOM JAARVERGADERING VOLKSBOND. De Hillegomsche afdeeling van den R.K. Volksbond heeft in Hotel Flora een drukbe zochte jaarvergadering gehouden. De voorzit ter, de heer C. Seysener, schetste in korte trekken het gebeurde in 1934, voornamelijk, stil staande wat voor de belangen van de belangen der werkloozen was gedaan. De pen ningmeester boekte een flink batig saldo. De aftredende bestuursleden H. Waterreus en J. Raamsveld werden herkozen; tot lid der controle-commissie werd benoemd dè heer C. van Beelen. VERGADERING H.B.G. De afdeeling Hillegom van het H.B.G. heeft tegen Dinsdagavond in Hotel Flora een groote openbare vergadering uitgeschreven, waar als spreker zal optreden de heer D. van Eg- mond Jr. met het onderwerp: De openstelling van Amerika en onze narcissen-cultuur. De toegang is voor een ieder belangstellende vrij. JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEEN BANK Onder leiding van den heer G. H. Hermans heeft deze instelling in Hotel „Flora" een drukbezochte jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht hij de in 1934 overleden leden, de heeren W. C. van den Akker. H. Hermans. R. Zandvliet én H. Veld huizen van Zanten, terwijl hij verder met groot genoegen de toegepaste renteverlaging memoreert. Uit de balans bleek dat zoowel het saldo der spaargelden als het tegoed der rekening-cou ranthouders in het afgeloopen jaar is toege nomen. terwijl de omzet met nog bijna f 20.000 is gedaald tot f 7.610.059,42. Het aantal posten is echter met ruim 1000 toegenomen. Na aftrek van alle afschrijvingen bedroeg de winst over het jaar 1934,f 10.181.10, die ge heel werd gereserveerd. Op advies van de financieele commissie werd de balans goedgekeurd. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht werden met groote meerderheid herkozen. HAARLEMMERMEER VERKIEZING GEMEENTERAAD. De stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad van Haarlemmermeer is bepaald op jyoensdag 26 Juni a.s, BOTSING. Op den hoek van den Kruisweg en den Slo- terweg heeft Vaijdag een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto van den heer Puit Haarlem en een vrachtauto van den heer K. uit Amsterdam. De schok was zoo hevig, dat de luxe-auto geheel werd vernield. De andere wagen werd minder ernstig beschadigd. Beide bestuurders kwamen er nagenoeg zonder letsel af. De politie stelt een onderzoek in. EEN JEUGDGEBOUW TE VIJFHUIZEN. Te Vijfhuizen alhier zal een daartoe ge huurd. aan den Spieringweg staand perceel, waarin voorheen een wagenmakerij gevestigd was, tot Jeugdgebouw met vergaderzaal wor den ingericht. De woning van dit gebouw zal dan worden betrokken door den Evangelist den heer Brörens, terwijl de woning achter het kerkgebouw „Ebenhaëzer" als kosters woning zal dienst doen. RAAD. De Raad van deze gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Donderdag 21 Maart a.s, des namiddags te 2 uur. CANDIDATENLIJST S.D_A.P. De candidatenlijst voor de as. gemeente raadsverkiezing is als volgt samengesteld: P. J. Joore, J. Troost. G. Gerritse. C. K. Hoenson. B OnosConstapel; A. Bax. E. van Ingen Kranenburg. L. Goozen, J. Breeuwer. M. van VéenKlarenberg, W. van Egmond, M. Koper. VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Jhr. van Groten huis van Onstein te Nieuwvennep, werden in de Beurs te Hoofddorp geveil zeven woonhui zen met schuurtjes en erven aan de Parklaan te Hoofddorp: de huizen plaatselijk gemerkt nrs 41 en 43. geveild als perceel 1 en 2. werden gekocht door den heer G. C. Blom te Hoofd dorp. voor f 4108. De overige perceelen werden aangehouden. BLOEMENDAAL Hoofd van den Plantsoen dienst. Directeur of Hoofdinspecteur? De salarisquaestie. B. en W. deelen den Raad mede. dat in de vergadering van de Commissie voor Georga niseerd Overleg voor de Ambtenaren en Be ambten in dienst der gemeente Bloemendaal overleg is gepleegd over het voornemen van den Raad om aan het nieuw te benoemen Hoofd van den Plantsoendienst een salaris toe te kennen van f 3000f 3400 Overeenstemming werd verkregen omtrent het volgende: De nieuw te benoemen functionaris zal deel moeten uitmaken van den Dienst van Publie ke Werken en derhalve ondergeschikt zijn aan den Directeur van dien Dienst. Indien den functionaris de titel wordt gegeven van Hoofdopzichter kan de Commissie zich er mede vereenigen, dat de functie wordt opge nomen in klasse XIV van de salarisverorde ning rt 3000—f 3500 met 2 éénjaarlij ksche ver hoogingen van f 150 en 2 éénjaarlij ksche ver hoogingen van f 100) en dus in salaris ge lijkgesteld met den teekenaar-landmeter en den teekenaar van den dienst van Publieke Werken. Indien de functionaris een zelfstandig hoofd van een tak van dienst zou worden, achten d-& vertegenwoordigers der Ambtenaren- en Beambtenorganisaties de bezoldiging te ge ring. SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL B. en W. stellen voor, een commissie te be noemen, die de aanpassing der salarissen en loonen van het gemeente-personeel aan de tijdsomstandigheden zal hebben te beoordee- len. Het aantal leden dezer commissie ware te bepalen op vijf. ONTHEFFING BEPALING DRANKWET VERORDENING. Ingekomen is een verzoek van P. F. Witte om ten behoeve van de zaal der St. Adelberts- campagne aan den Dennenweg ontheffing te verleenen van de bepaling der z.g. Drankwet verordening welke voorschrijft, dat de hoogte van een lokaliteit om voor een verlof A in aanmerking te komen, 4 meter moet zijn B. en W. stellen voor dit verzoek in te wil ligen; de hoogte bedraagt 3.70 nieter. ZANDVOORT COMITé TREIN 8.08 Het bestuur der vereeniging tot Bevordering van een betere 'treinverbinding met Zand- voort-Bad is thans als volgt samengesteld: J. H. L. Hendriks, voorz., A. Groenewoudt Sr., vice-voorz., G. Swaab-Hooreman, le secD. van Praag, 2e seer., J. A. BinnenbÖsz, penning meester. c. L. Bohvidt Sr. Commissaris en S. Rafalowitch, commissaris. T. B. C.-BESTRIJDING. Vrijdagavond hield de Vereeniging tot Be vordering van de Belangen van T. B. C. pa tiënten in Nederland een propaganda-avond in Monopole met medewerking van O. H s Mannen- en Kinderkoor. Toen mevr. De Boer-Margadant. de voorzit ster van het plaatselijk Comité van voorbe reiding de bijeenkomst opende, was geen plaats in de groote zaal meer onbezet. Mevrouw Dr. Dijkstra, directrice van do Clara-stichting hield een inleiding over „De t. b c.-bestrijding uit medisch oogpunt be keken". Sinds 1905 ls een regelmatige daling te con- stateeren van het aantal sterftegevallen door t. b. c. Een uitzondering maakten de oorlogs jaren. toen de slechte samenstelling van het dagelijksch voedsel een stijging tengevolge had. Ook thans was er reden voor ernstige bezorgdheid omdat door de voortdurende werk loosheid van velen, de vrees voor ondervoe ding van de kinderen niet denkbeeldig is. ter wijl de vatbaarheid voor t. b. c. bij ondervoede kinderen zeer groot is. Onder leiding van den heer Kaul Böhne zong hierna O. H.'s kinderkoor eenige aardige liedjes, waarna het Mannenkoor „Tranen" van 1st. J. Olman ten gehoore bracht. Hierna voerde de heer I. Lessing voorzitter van het hoofdbestuur van de Vereeniging het woord over: ,,T. b. c. bestrijding en nazorg," Van medische zijde wordt deze nazorg, als een onmisbare factor in de genezing be schouwd. Spreker wekte daarom de aanwezi gen op de vereeniging geldelijk te steunen. Na de pauze werd nog de film: „De brug naar nieuw leven vertoond", die werd toege licht door den heer J. H. Stiemcn. In de pauze werd nog een verloting gehou den ten bate Yan de t. b, c. bestrijding.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7