RUMBA! TANGO!! BOLERO!!! BEKENDE HAARLEMMERS. De bloem van den dag. MAANDAG 18 MAART 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 3 Sensationeele schlagers op het nieuwe Laurens-program! Nu in alle zaken voor radig: Rumba, Amerikaansch verpakt - Tango, ovaal - en Bolero, de nieuwe ronde. Slechts 25 cent de 20. ALLE DRIE LAURENS KWALITEIT! De variëteiten bij hyacint, tulp en narcis. (Adv. Ingez. Med.) Variëteiten bij hyacint, tulp en narcis, waaraan de heer Meilink op deze pagina een artikel heeft gewijd. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885 18 Maart:. Kunstnieuws: „Emma Berthold" Een der schoonste dramatische penne- vruchten van den onvergetelijken „Cremer" werd gisteren door de Letter lievende Vereeniging alhier, die zijn naam draagt, voor haar leden len too- neele gevoerd. De nette zaal in „De Kroon" was goed gevuld. Zij die kwamen om ie's te zien van hetgeen een Nederland«ch letterkundige als J J. Cremer heeft ge schreven voor het dramatisch tooneel. zullen zeker wel voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Bovengenoemd tooneel- spel kan in handen der Letterl. Vereen. „Cremer" goed geslaagd heet en. En dit mag wel zeer op prijs worden gesteld, het moeilijke van het stuk in aanmer king genomen. De persoon van dp ti'el rol was aan goede handen toevertrouwd. Iedereen heeft ..Emma's" spel bewon derd en ook dat van „Casner Baks". „Laura". „Eduard". „Mevr. Berthold". de geestige knecht „Harmen" en de overige medewerkers droegen den stem pel van goed te zijn begrepen. „Casner Baks" is een goede marqué, die steeds beter wordt: evenwel was zijn houding in het laatste gedeelte een weinig thea traal: minder overtollige bewegingen hadden hem zeker nog beter doen sla gen dan nu het geval was. Gaarne willen wii hem d;t vergeven, in aanmer king nemend dat tijdens de lang durige bewoordingen, waarvan een ieder hem wel diep in de ziel moest treffen pp die hem ontmaskerden, een steeds daarmede overeenstemmende houding zeker niet gemakkelijk is en deze slechts door zeer geoefende acteurs van het, begin tot het einde voldoende zou kunnen worden weergegeven. „Laura's" spel had veel natuurlijks en daardoor wist zij haar schoone rol verdienste lijk af te spelen. Over het geheel heeft „Cremer" succes behaald met dit stuk en ons een avond van wezenlijk kunst genot verschaft. Door onze lens gesnapt. „Niet in strijd met de politieke moraliteit". Oordeel over de gestie der V arkenscentrale. V erzekeringsmaatschappij voor tien mille opgelicht. Vier personen gearresteerd. Rapporten der commisie-Beumer aangeboden. Naar wij vernemen heeft de commissie van onderzoek betreffende crisismaatregelen (com- missie-Beumer) dezer dagen aan de Koningin een eindrapport aangeboden, omtrent de vraag of bij de gestie van de Nederlandsche Varkenscentrale iets geschied is, dat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient, benevens een rapport betreffende het door de commissie ingestelde onderzoek naar een klacht van den heer M. Oppenheim te 's Gravenhage. In aansluiting aan dit bericht kwam het Nederl. CoiTespondentiebureau nog ter oore, dat de commissie in zake het onderzoek naar de gestie van de Ned. Varkenscentrale, al heeft zij op enkele punten bezwaren tegen het economisch beleid der centrale, tot de vol- geirde slotconclusie is gekomen: „De commissie moest de verschillende ge dragingen, welke onder haar aandacht wer den gebracht, toetsen aan den eisch der po litieke moraliteit. Het is haar een voldoening te kunnen verklaren, dat afgezien van mis dragingen van enkele personen van lagei'en rang, tegen wie de justitie of de leiding van de Ned. Varkenscentrale of beide zijn opge treden, haar ook bij haar voortgezet onder zoek niet is gebleken dat door of vanwege de Ned. Varkenscentrale handelingen zijn ge pleegd, welke uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdienen." Het onderzoek naar de klacht vaxx den heer Oppenheim eindigt aldus: „Het ondei-zoek van adi-essants klacht heeft .niets opgelevex-d, dat zou kunnen worden aangevoerd ten na- deele van den heer L. Bückmann of van den heer S. van Zwanenberg of dat zou kunnen strekken als reden om hemzelf in eenigerlei vorm een tegemoetkoming of schadevergoe ding te verleeixen." De clearing met Duitschland. Het Nederlandsche clearinginstituut deelt mede, dat de stand der clearing Nederland Duitschland per 15 Maart 1935 als volgt was: 1 Stortingen in Nederland per 15" Maart f 42.837.900. iper 8 Maart f 38.598.000). Waarvoor bestemd voor: a. achterst, vord. f 7.19.200 (f 6.970.000). b. i-entedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte, rentetransf. f 6.175.000 (f 5.170.000) c. vrije rek. Rijksbank f 1.710.600 f 1.544.300) d. nieuwe onder de clear, vall. vord. f 27.233.100 ff 24.913.700). 2. Stort, in Duitschland (nieuwe onder de clear. vall. vord.) f 49.829.000 (f 46.779.000) 3 Uitbetal. in Nederl, op nieuwe vord. (in minder, komend van het bedrag onder ld) f 25.382.100 (f 22.434.700). Er wordt nogmaals op gewezen, dat, over eenkomstig nader met de Deutsche Verrech- nungskasse gepleegd overleg, stortingen te Berlijn, nadat zij door het Clearinginstituut aan begunstigden zijn geadviseerd, niet zul len kunnen worden teruggenomen, dan met toestemming dier begunstigden. Voorts zal, indien, om welke reden ook, de uitbetaling in Nederland wordt vertraagd, steeds het bij de storting te Berlijn in Nederlandsch Courant vastgestelde bedrag tot uitbetaling worden gebracht. Dr. G. Nolst Trenité. Charivarius (Dr. G. Nolst Trenité) stamt uit het Fransche geslacht Trinité, dat zijn naam in Holland wijzigde. Hij werd in 1870 te Uti-echt geboren, waar hij studeerde in de Oude Letteren en de Rechten. Na een reis om de wereld in drie jaren, waarvan twee in Amerika, een in Indië doorgebracht, promo veerde hij te Utrecht in de Staatswetenschap pen. en werd te Haarlem benoemd aan de H. B. S. als leeraar in dit vak en het Engelsch. In 1918 gepensioneerd, wijdde hij zich uitslui tend aan de letteren. Zijn schuilnaam is ont leend aan de rubriek Charivaria in de Groene, die hij gedurende 30 jaar bijna onafgebroken vérzorgd heeft, en het aantal zijner „prikjes", zooals men ze pleegt te noemen, loopt in de duizenden. Van zijn hand verscheen een werk over Staatsrecht „Aanteekeningen op de Grondwet", 14 Engelsche schoolboeken, 20 too- neelstukken, bewerkt en oorspronkelijk, 7 bundels gedichten, waarvan de Ruize-rijmen binnen kort in vierden druk verschijnen, drie bundels Charivaria, en twee bewerkte humo ristische verhalen, „De Ark" en „Het lachen de Heelal". Met Verstijnen schreef hij „Onze Evendieren". Van zijn muzikale werkjes noe men wij de muziek bij „Zaïre" en „De Storm", en het door Kees Pruis op de schijf ver eeuwigde „De Soldatenhond". Als Factor van „Tx-ouw" dichtte hij den Jaarzang in 1931. Het komt ons voor, dat onze oude stadgenoot z'n tijd niet verslapen heeft. Bijna al die werken zijn verschenen bij de Haarlemsche firma H. D. Tjeenk Willink Zn. Van zijn Engelsche boeken is het bekendste „Drop Your Foreign Accent", dat door Allen Unwin te Londen op de wereldmarkt gebracht werd, evenals zijn „Practical Training in Pronunciaton", waar uit thans wonderlijk genoeg vele Engelschen de uitspraak van hun moedertaal leeren. Van zijn liefde voor de klassieken getuigen zijn „Ovidius' herscheppingen", ..Lucianus' go- dengesprekken" en „Socrates", onlangs met warme waardeering in ons blad besproken. De combinatie tooneel- en schoolman leverde zijn laatste boekje „Phrases and Catchwords in Playlets", dat het tooneel in de les op school brengt, en uitermate goed ontvangen werd. Voor de Haarlemsche vereeniging „Cre mer" schreef hij „Het Weeuwtje", een onzer meest gespeelde dilettanten-stukjes. Op de tentoonstelling van den Haarlemschen schilder Kees Verwey in De Bois' Kunsthandel hangt thans zijn door dien artist geschilderde por tret; onze lezers kunnen dus met bovenstaand plaatje in de hand gaan kijken of het lijkJt. Zij nog vermeld dat Dr. Nolst Trenité op- richiter en gedurende vele jaren voorzitter is geweest van de Haarlemsche Tooneelclub. Het zijn vooral deze drie bolgewassen, in tal van soorten en variëteiten, die in hoofd zaak de eerste afdeeling der bloemententoon stelling vullen, En zoowel leek als vakman zullen getroffen worden, door de veelheid en fijnheid in vorm en kleur die ons hier dooi de kweekers wordt aangeboden. Wij zullen nu niet vragen, hoe ze al die bollen in bloei heb ben getrokken, want dat is stof voor een geheel artikel, maar ons beperken tot 'n ander probleem, n.l. hoe al die variëteiten onstaan. Immers legio is het aantal hyacinten, dat in kleur en vorm anders is dan de soortge- nooten. De kenner ziet al uit de verte, welke „soort" daar staat en al die namen, ontleend aan helden, vorsten, dichters, vrouwen, brui den, patroons of woonplaatsen der kweekers, komen als van zelf op zijn lippen. Anderen zijn echter al blij, als ze enkele der meest al- gemeene hyacinten kennen, zooals Garibaldi, l'Innocence of King of the Blues. Maar ik vermoed op goede gronden, dat meer dan 90 pCt. der bezoekers voldoende heeft aan het genieten der kleurige verscheiden heid. En dan rijst de moeilijk te beantwoorden vraag: „hoe krijgen ze het toch zoo?" Laat ik nu even voorop stellen, dat de kweekers wel een zeer groote, maar toch slechts secundaire verdienste hebben bij het veredelingswerk. Want primair is toch wel, dat al die vele mogelijkheden van nature in de stamouders der bolgewassen aanwezig waren, daarin gelegd bij den oorsprong aller dingen en de mensch leidt slechts het proces der isoleering en combinatie. Want de natuur kent de gelijkheid niet. De zoo bekende smeerwortel heeft planten met bloemen van allerlei tinten, van witgeel af tot paarsblauw toe, maar toch behooren al die variëteiten tot één soort: de gewone smeerwortel. Onder el kaar bestoven geven ze vruchtbare nakome lingen, wat verschillende soorten onder elkaar niet of niet vaak doen. Zoo heeft kruising van de smeerwortel met het slangenkruid, een familielid, geen gevolgen. Nu kan een kenner onmiddellijk komen aandragen met de vele bastaarden tusschen Cactussoorten en bij de Orchideeën, maar in 't algemeen moeten we hiervan uitgaan, dat alle leden van één soort gemeenschappelijke kenmerken hebben en vooral, dat ze onderling vrucht- bare nakomelingen geven. Elke soort valt nu meestal weer uiteen in vele ondersoorten of rassen of variëteiten, want deze begrippen worden vaak als synoniem gebruikt. Voorbeel den van die verdere verdeeling vinden we bij alle levende wezens, van den mensch af tot de kleinste planten en dieren. U heeft toch wel eens gemerkt, dat de eene sti-uik lekker der bramen draagt dan een andere, dat de hazelnootstruiken ongelijk rijpende vruchten hebben, dat de pinksterbloemen in kleur en grootte allerlei variatie vertoonen en ten slotte dat over een 'jaar weken de beuken zoo ongelijk in het blad komen.- Nu zal dus al terstond bij de eerste cultivee ring van wilde planten of dieren dit ver schijnsel der variatie gegolden hebben. Toen dus in ver vervlogen tijden het oertype van den bollenkweeker de wilde tulpen, hyacinten en narcissen uit de natuur in zijn tuin over plantte, had hij al ongelijk materiaal: licht- roode en donkere, felgele en zachtgele, dicht- bezette en ijlere trossen. Nu komt de men- schelijke factor in het spel. De kweeker zoekt bepaalde planten met gewenschte kenmer ken uit en omdat we de bollen door kleine, natuurlijke stekken, de broedbollen, kunnen vermenigvuldigen, kan men een bepaalde variëteit snel fixeeren. Alle planten uit broedbollen ontstaan gelijken n.l. sprekend op de ouderplant (in 't algemeen). Zoo kan men dus een bepaald ras of variëteit door stelsel matige uitzoeking of selectie, fixeeren. Hierbij maakt men dus een schifting in hetgeen de natuur reeds bood. Maar de bolgewassen gaven ook zaden, die ontstaan uit de versmelting van vaderlijk stuifmeel met. de moederlijke eicel. Door de werking van insecten is die versmelting vaak een bastaardeering. d.w.z. stuifmeel en ei cellen zijn afkomstig van ouderplanten, die min of meer varieeren. Daardoor hebben de nakomelingen allerlei combinaties van de ouderlijke kenmerken. Teen men wist. wat eigenlijk de beteeke- nis van meeldraden en stampers was want het heeft vrij lang geduurd vóór men in de geslachtelijkheid der plant geloofde heeft men opzettelijke kruisingen uitgevoerd. Men zoekt dus bepaalde planten als ouders uit en bestuift ze onderling. Omhulling met fijn gaas en doorschijnend papier of het kweeken in „insectenvrije" kassen, voorkomt de nu ongewenschte natuurlijke kruising. Wanneer nu de zaden worden uitgestrooid eix na eenige jaren, afhankelijk van de soort bol, de jonge bastaarden bloeien, is het weer de kweeker, die de in zijn oog meest geschikte individuen uitzoekt. Want het gevolg van zoo'n kruising is in het algemeen, dat er na komelingen ontstaan, die allerlei combinaties der ouderlijke kenmerken vertoonen, vooral in de tweede generatie, dus in de „klein kinderen". Van deze hybridisatie weten we nu al heel wat meer dan eertijds, toen de veredeling nog niet zoo systematisch gebeurde, hoewel de vroegere bollenkweekers toch ook veel mooie resultaten hebben verkregen. Sinds Mendel zijn aanvankelijk onbekend gebleven proeven over de bastaardeering heeft genomen, weten we, dat de overerving volgens bepaalde wet ten verloopt. De „hoofdwetten" van Mendel, waar ik hier niet op kan ingaan, zijn gevolgd door tal van zeer ingewikkelde onderzoekin gen. Na dus te hebben aangestipt, dat in de natuur reeds veel variatie heerscht en iets te hebben gezegd over de opzettelijke, „geregle menteerde" bestaardeering, nog een enkel woord over het begrip mutatie. Het is vooral onze nu hoogbejaarde landgenoot prof. H. de Vries geweest, die de meening heeft verkon digd. dat in bepaalde perioden een tot nog toe constante variëteit of soort, nakomelingen kan geven met geheel andere eigenschappen dan de ouderplant. Maar de hoofdzaak is, dat de nieuwe eigenschap volkomen over erft op de verdere nakomelingen. Hugo de Vries heeft tal van voorbeelden van derge lijke mutaties aangevoerd, waarover echter door de vak- botanici verschillend wordt ge oordeeld. Zoo zouden b.v. de bruine beuk, de gevulde sneeuwbal en de eenbladige aardbei voorbeelden van mutatie's zijn. Door proef ondervindelijke onderzoekingen met de Teu nisbloem (Oenothera) heeft H. de Vries ver schillende mutanten gekweekt. Maar men moge in vakkringen over de keus der planten, waaraan de mutatie is aangetoond, min of meer twisten, het beginsel der mutatie krijgt steeds meer aanhnagers. En in de kringen der kweekers zal men u verzekeren, dat ze aan die opvatting geloo- ven en dat ze hun rijk plantenmaterlaal ook wel degelijk beschouwen in het licht der theorie van Hugo de Vries. Hoe wé opzette lijk een plant tot mutatie kunnen brengen, is echter vrijwel geheel onbekend. Mag ik dus nog even resumeeren, dat al die variëteiten ten deele reeds in de natuur bestonden, later door den mensch zijn ge- isoleei'd, dat hij verder door doelbewuste kruising geheel nieuwe factoren-combinaties deed ontstaan, en ten slotte, dat hij erop let, of er ook een plotseling optredende variatie of mutant uit zijn planten materiaal te selecteeren valt. A. MELLINK. De Haagsche politie heeft vier personen gearresteerd wegens oplichting met verzeke- ringspi-ovisies ten bedrage van circa f 10.000 ten nadeele van een verzekeringsmaatschappij in Den Haag. De hoofdpersoon van dit viertal sloot in het Westland en op de Zuid-Hollandsche eilanden voor de maatschappij voor de afdeeling Volks verzekering verschillende gefingeerde verze keringen af met medewerking der andere drie personen, waarna bij het hoofdkantoor de posten werden ingediend en daarna de pro visie geincasseerd. MAN DOOD GEVONDEN. In de boerderij „Gasthuishoeve" te Grave, werd een man dood gevonden. Het bleek te zijn de 60-jarige P. Ekstein. Men vermoedt dat hij door een gat in de hooizolder naar beneden is gevallen. De dood is waarschijn lijk direct ingetreden. Roode Haan in stoom spinnerijen. Zondagmorgen heeft in de vier-verdiepingen hooge fabriek van de Veenendaalsche Stoom spinnerij en Weverij een felle brand gewoed, waardoor het pand bijna geheel is uitge brand. Omstreeks half tien Zondagmorgen is de brand ontdekt, waarna onmiddellijk alarm werd gegeven. De brandweer was spoedig ter plaatse en bepaalde zich tot het nathouden van de perceelen in de omgeving. Tegen de vuurzee viel weinig uit te richten. De band- en lintweverij zijn geheel uitgebrand. De brand is uitgebroken in de bandweverij. De rubberaf- deeling, welke hieraan grenst, is gespaard gebleven. Overigens is de fabriek vrijwel ge heel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek, waar 40 menschen arbeid vonden, is op beurspolis verzekerd. Hofstede afgebrand. Eveneens Zondagmorgen is bij het aanma ken van een bakoven brand uitgebroken in de hofstede „Vuurbron" te Hooge Zwaluwe, be woond door den landbouwer A. van Schendel. De hofstede is geheel vernield. Het geheele meubilair werd een prooi der vlammen. De vrouw van den landbouwer, die ziek te bed lag, kon met moeite in veiligheid gebracht worden. Met groote moeite is het voorts ge lukt den grooten landbouwschüur, waarin zich veel vee bevond, te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Dubbele behuizing afgebrand. Zaterdagavond is te Oude Pekela de dub bele behuizing van de families Schreuder en Kaldijk door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering' gedekt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5