Het BehutQtijkste Een monument. 52e Jaargang No. 15869 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. uitgaat: lourens coster maatschappij voor courant-uitgaven en algemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Groote Bakkerstentoönstelling op komst. Yan 28 Juni6 Juli is de Habat in het veilingsgebouw. Demonstraties, wedstrijden, folkloris tische voorstellingen en nog veel meer. Wanneer de naam Flora reeds zal zijn uitgestorven, zal het woord Habat op aller lippen zijn. Habat: Haar- lemsche Bakkerij Tentoonstelling, een tentoonstelling die in Haarlem gehouden zal worden, doch bij uitstek nationaal zal wezen. Uit het geheele land zullen de bakkers en de aanver wante bedrijven hun instrumenten demonstreeren en hun kennis ten toon spreiden en men rekent dat tus- schen 28 Juni en 6 Juli circa 30.000 bezoekers naar het Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtiweg zullen ko men. 't Zal een uiterst belangrijke tentoonstel ling worden, de Habat, die uitgaat van de Haarlemsche afdeeling van den Nederland- schen Bafckersbond, ter gelegenheid van de jaarvergadering. Het is geruimen tijd gele den dat in Haarlem een dergelijke expositie 'werd gehouden, en de vooruitzichten voor dit keer zijn belangwekkend. Het ligt in de bedoeling te toonen hoe een moderne bakkerij werkt. Men zal aanschou wen hoe ons dageiijksch brood gemaakt wordt van begin tot eind. Een meelmolen zal ge ïnstalleerd worden, waarschijnlijk zal ook een demonstratie worden gegeven van de chocoiadebewerking, als aanverwant bedrijf. Doch dit is slechts een onvolledige opsom ming. De details zijn natuurlijk nog niet alle .vastgesteld. t Behalve een uitvoerige tentoonstelling van alle onderdeelen van het bakkerij be drijf zul len ook wedstrijden worden gehouden, vak wedstrijden. Vooral deze zullen een groote at tractie worden, want eiken dag zullen andere wedstrijden worden gehouden. Er zijn name lijk twee en twintig klassen, d.w.z. de eene dag- is er een strijd om het beste melkbrood, den anderen om het beste krentenbrood. De Haarlemsche banketbakkers zullen even als de Haarlemsche bakkerijen een gezamen lijke stand organiseeren, die vooral op de be langstelling der Haarlemmers rekenen. De groote ruimte van het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg is reeds nu voor een derde verhuurd en het laat zich aanzien dat spoedig de geheele beschikbare oppervlakte in beslag zal zijn genomen. Vorige tentoonstellingen, ook in andere plaatsen, hebben bewezen dat niet alleen de bakkers en de aanverwante bedrijven die ex- poseeren groot belang hebben bij een derge lijke expositie, ook voor Haarlem als stad is de Habat van veel belang. De spoorwegen en de N. Z. H. T. M. hebben hun medewerking reeds toegezegd. Ook van andere zijden kan men rekenen op den steun, die onontbeerlijk is voor het welslagen. De burgemeester, de heer C. Maarschalk heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard en zal de tentoonstelling t.z.t. openen. Het dageiijksch bestuur bestaat uit de heeren Herm. C. Kloet, P. C. Bruyn, J. Scholtens en H. v. Zilt. Van verschillende zijden zijn reeds prijzen toegezegd voor de wedstrijden en als men weet dat ongeveer tienduizend bakkers voor de vak wedstrijden zijn aangeschreven, kan men zich een denkbeeld maken dat de Habat inderdaad een tentoonstelling zal worden die meetelt! Nationaal is de Habat. Uit alle oor den des lands zullen de bakkers komen. Zij zullen toonen hoe men het brood in Drente en in Gelderland maakt, doch zij zullen ook laten zien hoe het brood in vroeger tijd werd gemaakt. Dagelijks zullen er attracties zijn in. het Veilinggebouw: muziek, prijzen, enz. De bezoekers zullen zien welk een ontzaggelijke verscheidenheid er be staat in broodsoorten, welk een ver schil er is tusschen brood en brood. De Habat zal Haarlem weer eenigen tijd in het middelpunt der bakkers belangstelling plaatsen. Het is te ho pen dat de bakkers dan ook de be langstelling van Haarlem mogen hebben! jongetje verdronken Maandagnamiddag half zes waarschuwden een paar kinderen, dat er een jongetje in het water van het Zuider Buitenspaame tegen over de Slachthuisstraat was gevallen. Twee burgers konden het spoedig grijpen en op het droge brengen. Het bleek de driejarige C. A. Schagen te zijn, die vermoedelijk spelende te water was geraakt. Het kind, dat bewusteloos was, werd in het perceel van den heer Hart aan de Slachthuisstraat binnengedragen, waar spoedig een dokter, leden van de Reddingbri gade en van den Ongevallendienst aanwezig waren. Geruimen tijd werd getracht, de le vensgeesten weer op te wekken, helaas zonder resultaat. Het lijkje werd eerst naar het Sint Elisabeth's Gasthuis vervoerd en daarna naar de ouderlijke woning aan de Byzantium- straat 58. J. B. SCHUIL 60 JAAR. Morgen, Woensdag 20 Maart, op den laat- sten dag voor de nieuwe lente, wordt onze tooneelrecensent en vriend de heer J. B. Schuil, 60 jaar. Zestig jaar is nu wel niet zulk een machtige leeftijd, het is niet de hooge ouderdom, maar men behoort toch ook niet meer tot de jongeren en daarom valt het moeilijk, het begrip zestig en Schuil te com- bineeren. Want, zoo iemand, dan heeft onze tooneelrecensent het geheim van de jeugdige frischheid en levendigheid doorgrond en aan zichzelf dienstbaar gemaakt. Hij verzekert ons dat het waar is. van die zestig, en aangezien de eerlijkheid zijn tweede natuur is, hebben wij het als een feit te aan vaarden. En dan kan ik, bij afwezigheid door ongesteldheid van onzen hoofdredacteur, die zich anders deze gelegenheid zeker niet zou laten ontgaan, niet nalaten, enkele korte re gelen aan den jarigen vriend te wijden. Want Schuil is een vriend, van ons, van vele ande ren, die hem persoonlijk kennen en, naar wij weten, van duizenden abonnés van ons blad, die trouw zijn beschouwingen en critieken over het tooneel lezen en de groote waarde van zijn oordeel hebben leeren beseffen. De heer H. van der Horst heeft, in een ar tikel in „Ons Tooneel", dat wij in ons num mer van 6 Maart overnamen, over het literaire werk van den schrijver van tooneelstukken en jongensboeken en over den criticus in warme bewoordingen geschreven. Hij heeft gewezen op zijn deskundigheid, zijn betrouwbaarheid en de opbouwende eigenschappen zijner cri- tiek, factoren die hem tot een bijzondere fi guur onder de critici maken. Schuil bewijst, aldus schreef van der Horst, als tooneelcriti- cus van Haarlem's Dagblad, de tóoneelkunst onschatbare diensten. En verder: in een bij eenkomst van beroepsacteurs, wier meening over critici in den regel niet overborrelt van waardeering en beminnelijkheid, hoorde schrijver dezes Schuil eens karakteriseeren als „een der weinige recensenten, die over Too neel schrijven en er verstand van hebben ook1.' Dit is een uiting van waardeering, komende uit de kunst zelve, waaraan ik waarlijk niets behoef toe te voegen. Het tooneel en de literatuur hebben in het bijzonder Schuil's groote liefde. Hij heeft too neelstukken geschreven, die talrijke opvoerin gen hebben beleefd en nog steeds beleven, hij is een der succesvolste schrijvers van jongens boeken van ons land. Door deze beide zijden zijner werkzaamheid, heeft hij ontelbare jon geren en ouderen genotvolle uren verschaft, door zijn tooneelcritieken is hij voor ongetelde duizenden meer dan twintig jaren lang reeds een deskundig gids, op wiens oordeel men zich gaarne verlaat. Voor ons. in de keuken van het dagblad bedrijf is het een wonderlijk ding. hoe Schuil zoovele jaren lang reeds schrijvende, onver anderlijk die jeugdige frischheid en levendig heid in zijn werk heeft weten te handhaven, die het mede kenmerken. Zij teekenen zijn persoonlijkheid, die, midden in het volle leven staande, een levendig interesse heeft voor de boeiende veelzijdigheid 'daarvan en deze be ziet met de hooge karaktereigenschappen, die zijn deel zijn en die zijn talrijke vrienden zoo hoog in hem weten te schatten. Wij van de courant hopen, dat wij nog vele jaren van zijn medewerking en van zijn vriendschap zullen mogen profiteeren en wij feliciteer en hem van harte met zijn zestigsten verjaardag, die als rond getal van meer dan gewone beteekenis mag zijn, maar die voor een man als Schuil niet den ouderdom inluidt, maar.... een nieuwe lente. P. W. P. Woeste motorwielrijders. Mishandelen en bedreigen de politie. Door een agent met de revolver in bedwang gehouden. Maandagmiddag twaalf uur werd door de motorbrigade van de Haarlemsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen een los- werkman uit Wormerveer, die op de Jansbrug alhier reed met een motor met open knalpot. Op de duozitting zat zijn broer, eveneens een los werkman. Beide mannen toonden zich zeer opposant. Zij betwistten de juistheid van de overtreding. Daarom werden zij naar het politiebureau aan de Smedestraat overge bracht. Toen zij op het bureau waren, tracht ten zij te vluchten, om te voorkomen dat hun motorrijwiel in beslag zou worden genomen.Zij bedreigden een agent met een stoel. De duo passagier gaf een anderen agent een slag m het gezicht, waarop een andere agent te hulp kwam. die den woesteling met zijn revolver in bedwang hield. Beide mannen werden daar op in bewaring gesteld, terwijl het motorrij wiel in beslag werd genomen. Nadat proces verbaal was opgemaakt, werden zij later op den dag in vrijheid gesteld. Nachtelijke vuurzee te Vlaardingen. Meubelfabriek totaal vernield. VLAARDINGEN. 19 Maart (V. D.) Alhier heeft in den afgeloopen nacht een groote fabrieksbrand gewoed, waardoor de meubel fabriek van de N.V. J. Leewis gelegen aan de Wllhelminahaven 13 alhier totaal is ver woest. Het fabrieksgebouw, waarin geschil derde en laqué meubelen werden vervaardigd is totaal uitgebrand, terwijl door het instor ten van een muur een terzijde staand ge bouwtje totaal werd vernield. Ten Oosten van het fabrieksgebouw staat een huis, waar in in de benedenverdieping het kantoor van de firma Leewis is ondergebracht. Op de tweede verdieping woont de direc trice mevr. de wed. Leewis. Te ongeveer kwart voor twee vannacht werd mevrouw Leewis wakker, vermoedelijk door het breken van ruiten. Toen bemerkte zij, dat in de fabriek brand was uitgebroken. De brand is vermoedelijk ontstaan op de tweede verdieping van het hooge gebouw in de z.g.n. witwerkerij. De brandweer zag in. dat men met her aanwezige materiaal het vuur niet meester zou worden, en om kwart voor drie in den nacht werd besloten assistentie te vragen van de drijvende stoomspuit. De Oude Maas van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost. Ook de in reserve zijnde oude motorbrandspuit werd gerequireerd. Juist toen tegen half vier de oude motorspuit ter plaatse was. en met- elf stralen water werd gegeven, stortte het dak van het gebouw met een geweldig ge raas in. Het neerstortende dak trok aan de Westzijde een gedeelte van den gevel mee naar beneden, dat terecht kwam op de aan die zijde staande zoutkeet van de firma C. van der Burg. een laag gebouw, dat werd vernield. Ook aan de Oostzijde werd een gedeelte van den zijgevel meegesleurd. Het duurde tot ongeveer kwart voor vijf voordat men kon zeggen, dat men den brand meester was. Maar toen bleek ook, dat het fabrieksge bouw totaal was uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het personeel van de fabriek, waar op het oogenbilk ongeveer 27 man werkten, was gisteravond om zes uur naar huis ge gaan en na dien tijd was er niemand meer in de fabriek geweest. Het gebouw was op beurspolis verzekerd, maar de bedrijfsschade wordt niet door verzekering gedekt. De schade is zeer aanzienlijk en beloopt tienduizenden guldens. Bach-herdenking C. O. V. „Matthaus-Passion". Het bestuur der C. O. V. deelt ons mede, dat van verschillende zijden werd gevraagd wan neer de generale repetitie voor de uitvoering van de Matthaus-Passion op Donderdagavond a.s. wordt gehouden. Naar aanleiding hiervan wordt medege deeld, dat voor deze uitvoering geen voor het publiek toegankelijke generale repetitie wordt gehouden. Zij die de Matthaus-Passion willen hooren zijn dus uitsluitend aangewezen op de uitvoering van Donderdagavond. In verband met den omvang van het werk zal deze te kwart voor acht aanvangen. Er zal een korte pauze worden gehouden. binnenbrandje Maandagavond te 9.39 uur werd brand ge meld in het perceel Esschilderstraat 21, be woond door den heer Van W. Het vuur was ontstaan doordat een petroleumstel in de keu ken in brand was gevlogen. De bewoner heeft de vlammen zelf met een paar emmers water gebluscht. De brandweer was wel aanwezig maar behoefde geen dienst te doen. Een loo- per, eenige schorten en een stel gordijnen zijn verbrand. De heer Van W. was niet verzekerd. (De onlangs overleden cognac koningJean Fougerat heeft een groote som geld nagelaten voor de oprichting van een monument ter verheerlijking van de cognac.) Moet de cognac verheerlijkt worden? Zoo vraagt ge, lezer, en te pas, U dacht, nietwaar, en met u horden. Dat de cognac al heerlijk was. Ik wensch mij ook niet voor te stellen, Als beter dan ik werklijk ben. Cognac, mits niet in groote „bellen", Is een tractatie, die ik ken, Een slokje met gespitste lippen, Een scheutje vuur, maar van fluweel, Dat je al prikkelend voelt glippen Als een verkwikking, door je keel. Het is misschien niet erg verstandig, Maar ach, het menschenkina is zwak, Ik hou, en ben toch niet losbandig, Wel op z'n tijd van wat cognac. Maar, om een monument te stichten, Voor zelfs zulk alcoholisch vocht, Zooals ik lees uit de berichten. Ik vind, dat dat nou toch niet mocht. Daar kan de wereld nog wel buiten, Ik maak me sterk, dat ik wel weet, Aan welke dingen deze duiten Veel beter zouden zijn besteed. Ik lees dit denkbeeld met verbazing, 't Is weer een voorbeeld, hoe de tijd, Dien wij beleven, aan verdwazing In telkens nieuwe vormen lijdt. Dan zie 'k de wereld uit haar zinnen, Dan ga ik, wat ik toch reeds doe. Maar meer dan ooit, de melk beminnen En 't levend moniunent de koe! P. GASUS. De Raadsverkiezingen. De Vrijz.-Democraten. In een buitengewone ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond zal Woensdagavond in ho tel „Royal" opniuew de candidaat-stelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing worden besproken. De ontsnapte gevangene gepakt. De arrestant, die Maandag 4 Maart op het Haarlemsche station aan de aandacht van de rijksveldwacht wist te ontsnappen, zijn boeien verbrak en daarna vluchtte, is heden morgen door de rijksveldwacht zonder eenïg verzet gepakt en naar het Paleis van Justitie te Haarlem overgebracht. Nader vernemen wij, dat de Rijksveldwacht speciaal een perceel aan de Beukenstraat te IJmuiden-Oost. waar hij vroeger meermalen kwam, bewaakte. Dit was goed gezien, want hedenmorgen werd hij daar aangehouden. Hij gaf zich zonder verzet over. De fraudes in Oost-Java. Beloopen ruim f51.875. SOERABAJA. 19 Maart (Aneta). Het- on derzoek naar de fraudes in de irrigatie-afdee- ling Kentjong is beëindigd. In totaal blijkt een bedrag van ruim f 51.875 verdwenen te zijn. welke verduisteringen plaats hadden tusschen Juni 1927 en Maart 1929. Het betreft hier uit sluitend Landsgelden. BLOEMENMARKT VERPLAATST. Nu de reorganisatie van het Verwulft begonnen is en er na afloop daarvan op het Verwulft geen plaats meer zal zijn voor de stalletjes van bloemenverlcoopers, is de bloemenmarkt overgebracht naar de Raaks. De eerste „marktdag" was goed bezocht. Nu tie gelijkgerechtigdheid een feit is, zou Duitscliland geen enkel bezwaar meer te gen terugkeer tot den Volkenbond hebben. pag. 4 De réis van Sir John Simon naar Berlijn gaat door. pag. 4 De Engelsche protestnota aan de Duitsche regeering. pag. 4 Eden heeft bemoeiing der mogendheden in de Memelkwestie aangekondigd. pag. 4 Van 28 Juni tot 6 Juli wordt te Haarlem een groote bakkerijtentoonstelling gehouden. pag. 1 De Amsterdamsche Universiteit zal Lodewijk van Deyssel en W. Kloos een eeredoctoraat verleenen. pag. 3 De wijziging der Ambtenarenwet is Ingetrokken pag 3 Nieuwe betalingscontingenlcn voor den uit voer van Indië en ons land naar Duitsch- land zijn vastgesteld. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. E. H. F. W. van Sehaeck Mathou. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. P. W. P.: J. B. Schuil 60 jaar. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En gelsche indrukken van het jongste Duitsche besluit. pag. 4 J. B. Schuil over de opvoering: Van den vos Reinaarde. pag. 5 K. de Jong: Heemsteedsche Kunstkring. pag. 5 J. H. de Bois: Haarlemsche kunstschilders ex- poseeren bij Rceker. pag. 5 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 3 A. Meilink over de bloem van den dag: de Amaryllis. pag. 3 Flora 1935 Heemstede. Bezoek aan de Tentoonstelling. Maandag heeft de Engelsche gezant een be zoek gebracht aan de tentoonstelling. Heden brengen de Amsterdamsche Rotarians met hunne echtgenooten een bezoek aan de tentoonstelling en zullen daar de lunch ge bruiken. De kunstenaresse Liesbeth Sanders- Herberg bezocht eveneens heden Flora. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur zal oud minister mr. T. J. Verschuur met echtgenoofce de bestelling bezoeken. Woensdagmiddag om 3 uur komen ongeveer 60 kinderen van de Heemsteedsche scholen, wier inzendingen, zelf getrokken hyacinten een plaats gevonden hebben op Flora Eén in het Bloemenpaleis, op do tentoonstelling, en worden daar ontvangen door het Uitvoerend Comité. Zooals bekend ontvangen de leerlingen der Heemsteedsche lagere scholen van de 4de klas af elk jaar bollen, die ze thuis tot bloei moeten brengen. Anders wordt er een ten toonstelling van gehouden, doch dit jaar heeft er een keuring over plaats gehad, waarbij de 10 best geslaagde bloemen van elke school in het Bloemenpaleis zijn tentoongesteld. Als prijs voor hun inzendingen hebben zij een toegangsbewijs voor Flora gekregen. De leerlingen der twee hoogste klassen van alle lagere scholen uit Haarlem en omgeving en andere plaatsen worden uitgenoodigd om in de morgenuren de tentoonstelling te bezoe ken onder de deskundige leiding van den heer R. M. v. d. Hart. Een misverstand opgehelderd Hoe geruchten ontstaan is nimmer na te gaan. Maar een feit is, dat verteld wordt, dat een bezoeker van Flora te Heemstede voor het bezoeken van de tentoonstelling in het Bloe menpaleis nog eens extra-entree zou moeten betalen. Niets is minder waar! Bij de ingangen koopt men zijn entreebewijs dat toegang geeft tot het geheele terrein en alle daarop geplaatste gebouwen. Natuurlijk ook tot het Bloemenpaleis. Het is juist de groote aantrekkelijkheid van de tentoonstellingen die de Algemeene Veree- niging voor Bloembollencultuur organiseert, dat de tentoonstelling twee belangrijke expo sities omvat. De groote permanente tentoon stelling buiten en een serie van ditmaal vijf telkens andere tentoonstellingen in het hoofdgebouw. De eerste tijdelijke Flora Eén uit ver vroegde bloeiende bolgewassen opgebouwd, duurt nog tot en met Zondag 24 Maart en kan dus door eiken bezoeker die de ingangen is gepasseerd, zonder eenige verdere kosten "be zocht worden. Voor het bijwonen der voorstellingen van de cultureele films: „Flora's Groei" en „van Bol tot Bloem" moet, zooals begrijpelijk, een kleine entree betaald worden. Aan den ingang staan borden waarop de aanvangsuren der filmvoorstellingen zijn aan gegeven. REEDS 3000 ARRESTATIES BIJ DE RAZZIA IN DE VER. STATEN. WASHINGTON. 19 Maart (V.D.) Binnen het kader van de groote actie tegen valsche munters, handelaars in narcotische middelen en dranksmokkelaars zijn thans in de ver schillende steden der Ver. Staten in totaal reeds 3000 personen gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1