Hei Bdmpdihte Treinbotsing bij Dordrecht. Lente. Door de nachtvorst der laatste dagen UITGESTELD SPORTHUIS HAARLEM 52e Jaargang No. 15871 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 21 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTaëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Machinist reed door onveilig signaal heen. Stagnatie in het verkeer. Geen persoonlijke ongelukken. DORDRECHT, 21 Maart. Heden ochtend vroeg heeft even voor het station Dordrecht een botsing plaats gehad tusschen een personen trein uit Rotterdam en een uit Dor drecht vertrekkenden goederentrein. Bij dit ongeval hebben geen persoon lijke ongelukken plaats gehad, doch daar ten gevolge van de botsing de hoofdsporen naar Rotterdam versperd werden, ontstond belangrijke stag natie in het treinverkeer. De personentrein nr. 3001. de eerste stoom trein die des morgens van Rotterdam naar Roosendaal rijdt en die te 5.20 uur te Dor drecht moet arriveeren, reed over de spoor wegbrug ever de Maas even voor het station Dordrecht door onveilig signaal. De machinist van den trein zag te laat, dat het signaal on veilig stond. Hij bemerkte het echter nog tij dig genoeg om een groot onheil te voorkomen. Toen hij door het onveilig signaal heen was remde hij, doch dit was te laat om een botsing met een uit Dordrecht naar Rotterdam ver trekkenden goederentrein te voorkomen. De personentrein reed den goederentrein onge veer op de helft aan de linkerzijde aan. Ten gevolge van de botsing werden vier kolenwa gens van den goederentrein gedeeltelijk uit elkaar geslagen. De wagens, die geladen waren, ontspoorden. De aanrijdende locomotief en de daarachter gekoppelde bagagewagen en personenwagens bleven in de rails en geen der reizigers, noch iemand van het treinpersoneel kreeg eenig letsel. Ten gevolge van de ontsporing waren ech ter de beide hoofdlijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam geheel versperd. De chef van het station Dordrecht heeft on middellijk maatregelen genomen om het trein verkeer zoo goed mogelijk te doen functionee- ren. De reizigers van den gestranden trein moesten hun reis tot het station Dordrecht verder te voet afleggen, vanwaar zij later per trein naar hun verdere bestemming werden overgebracht. De volgende treinen werden ge leid tot Zwijndrecht, vanwaar de passagiers tot over de brug over de Maas moesten wan delen. Daar konden zij overstappen in gereed staande auto's, die de reizigers naar het sta tion Dordrecht vervoerde, waar nieuwe tremen voor het Zuiden werden klaargemaakt. Zoo spoedig mogelijk na de botsing werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. De eerste trein voor Vlissingen- en Antwerpen, die te 6.50 uur des morgens uit Amsterdam vertrekt, moet over Utrecht geleid worden. Met inspanning van alle krachten gelukte het echter het uitgaande spoor van Dordrecht naar Rotterdam tegen 9 um* vrij te maken zoo dat zij het met eenige vertraging, de Edelweiss weer kon passeeren. Het zal echter ongeveer 12 uur vanmiddag worden, voordat beide sporen weer vrij zullen zijn. Tot zoo lang zullen de doorgaande treinen heen en weer over enkelspoor worden geleid. De electrische treinen echter zullen, totdat de beide lijnen weer gebruikt kunnen worden, slechts tot Zwijndrecht rijden. De stationschef van Dordrecht had ruim een uur na de botsing de beschikking over een treinstel gekregen, waarmede de passagiers van Zwijndrecht tot over de brug worden gebracht waarna de ver dere verbinding met het station Dordrecht per auto wordt onderhouden. De materieele schade ten gevolge van het ongeval is vrij aanzienlijk. Hoewel ik niet meer zeggen mag, In welk jaar dat precies nou was, Staat vast, dat d' eerste lentedag, Weieens verstard in vrieskou was. En, 'schoon 'k alweer niet weet wanneer, Kwam het toch ook weieens zoo uit, Dat 't lentefeest met hondenweer, Met hagel, sneeuw werd ingeluid. 't Kwam voor, dat er een stormwind floot, Of 't lichtte met een donderslag. 't Heeft vaak geregend, dat het goot, Op d' allereersten lentedag. Maar, in dit jaar van crisiswee Op 't hoogtepunt (naar is voorspeld) Wordt 't nieuw getij bij zijn entree, Met lenteglorie aangemeld. Een inzet, die vertrouwen geeft, In wat men van den zomer hoopt, Waaróver men illusies heeft. Zoodra het naar vacanties loopt. Het halve werk is 't goed begin, Zie, hoe de zomer zich ontpopt. Heusch, lezeres, span u niet in, Ik heb het zelf al afgeklopt. Onze vischexport naar Frankrijk. Onjuiste geruchten over een nieuw Fransch invoerrecht. (Het blijkt dat er steeds weer men- schen zijn, die het noodig oordeelen, door onjuiste en gevaarlijke geruch ten ons visscherijbedrijf in moeilijk heden te brengen. Een staaltje van dit werk van deze lieden kwam ons gisteren ter oore. Hardnekkige geruchten werden ver spreid over het invoeren door Frankrijk van een nieuwe invoerbelasting op visch, welke belasting zou worden be steed voor het aanschaffen van..mij nenvegers. Er is inderdaad door Frankrijk een ver hooging van het invoerrecht op eenige visch- soorten ingevoerd. Dit heeft echter geen be trekking op versche visch, maar op visch. conserven en schaaldieren en is vermoedelijk bedoeld, als bescherming o.a. van de Fransche sardines tegen den Spaanschen en Portugee- schen import. De andere vischsoorten blijven belast als voorheen. Onze vischexport naar Frankrijk wordt door dezen maatrgel dus niet getroffen en IJmuiden betaalt niet mee aan Fransche mijnenvegers. Flora 1935 Heemstede. Prachtige films in de filmzaal! In de filmzaal achter het linkerbordes van het Bloemenpaleis worden geregeld filmvoor stellingen gegeven: dagelijks van 3 uur af. maar Woensdags, Zater- en Zondags van 2 uur af. Daar worden dan doorloopend ver toond een drietal films vervaardigd door de Filmfabriek Mulifilm te Haarlem, nl. Flora's Groei, Van Bol tot Bloem en Uit het Rijk dei- Kristallen. De laatste prachtige film van den heer J. C. Mol is bekend, maar we kunnen niet nala ten nog eens te wijzen op de wondere schoon heden van deze füm en op de buitengewoon knappe wijze van opnemen die de kleinste details onthult. Ook Van Bol tot Bloem is bekend en ook dit maal heeft ons weer getroffen het schilder achtige kader, waarin de ontwikkeling van Bol tot bloem gevat is, welke ontwikkeling na tuurlijk het hoogtepunt vormt. Het opengaan van tulpen, narcissen, hyacinten opgenomen m versnelde opnemingen is een wonder van schoonheid. De film Flora's Groei geeft het ontstaan en den groei van de Tentoonstelling Flora weer. Ze legt den voorbereidingsarbeid vast van ruim anderhalf jaar. In November 1933 werd de eerste spade in den grond gestoken. Toen waren de ontwerpen reeds geheel gereed. Het voor Flora in gebruik genomen terrein is het noordelijk deel van het wandelbosch Groenendaal, dat voor meer dan 100 jaren werd geplant op den uitersten uitlooper der duinen, waarvan de voet toen nog bespoeld werd door het water van het Haarlemmer meer. De film volgt de werkzaamheden gedu rende anderhalf jaar op den voet, de zorgvul dige bewerking van den bodem, het optrek ken van de verschillende gebouwen, alles in vlot tempo en op moderne wijze opgenomen. Men krijgt in korten onderhoudenden vorm een idee van den geweldigen voorberei dingsarbeid, die voor den opbouw van een tentoonstelling van den omvang van „Flora" is noodig geweest. Een keurige film van his torische waarde. DE HEER TUSENIUS NOG LID VAN DE N. S. B. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat de heer Tusenius had bedankt als lid van de N. S. B. Naar wij vernemen is dit bericht niet juist. Wel schijnt bij den heer Tusenius het voor nemen te hebben bestaan te bedanken en had hij aan eenige personen verteld, dat hij bedankt had, doch inmiddels schijnen de moeilijkheden, die hij met de leiding had uit den weg te zijn geruimd. De heer Tusenius is dus nog lid van de N. S. B. is de Opening v. tennispark Brederode In plaats van aanst. Zaterdag wordt dit Zaterdag 30 Maart GROOTE HOUTSTRAAT 123, TEL. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Barbara Hut; erfgename der Woolworih_ millioenen, he. u zich van haar echtgenoot, den Georgischen prins Alex Mdivani laten scheiden. Nieuwe Geref. Kerk in gebruik genomen. Dienst in de Noordschoterkerk. Woensdagavond is de nieuwe Gereformeer de Kerk in Haarlem-Noord in de Rechthuis straat in gebruik genomen. Ds. J. W. Siertse- ma leidde den eersten dienst. In het kerkge bouw waren ook aanwezig de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom en de wethouder van financiën, de heer W. Roodenburg. De heer A. van Driel hield een openings rede. Hij schetste daarin de moeilijkheden voor de Gereformeerde gemeente na de grenswijziging van Haarlem. Men had be hoefte aan een nieuwe kerkruimte, doch be schikte niet over de noodige geldmiddelen. Particuliere giften hebben, met de bijdrage die de kerkeraad beschikbaar stelde, het ten slotte mogelijk gemaakt een kleine kerk te bouwen. Dank zij de hulp die de bouwcom missie van verschillende zijden o.a. van die van B. en W ten deel viel. is het gelukt voor een klein bedrag een kerk te bouwen, die de verwachtingen ver overtrof. Daarbij komt dat de schuldenlast niet is verhoogd. In tegendeel, de balans is gunstiger geworden. Namens de bouwcommissie droeg de heer Van Driel hierop het kerkgebouw aan Ds. Siex-tsema eix den kerkeraad over. Ds. Siertsema begon met te zeggen dat de dankbaarheid voor het verkrijgen van deze kerk misschien wel grooter is, dan toen de gemeente acht jaar geleden de algemeen bewondei-de kerk aan den Kloppersingel kreeg. Toen was er immers ovei-vloed. Men had het geld voor den bouw er van. In Haarlem-Noord was nog geen kerk. terwijl zij hoog noodig was. Mexi beschikte ook xxiet over de geldmiddelen. Nu door vrijwillige giften en door hulp van velen het nieuwe mooie kerkgebouw tot stand is gekomen stemt dit tot nog inniger dankbaarheid. Spr. herinnerde in dit verband aan den gedenk steen die in de kerk is geplaatst en waarin de woorden uit Ps. 99 gegrift staan: „God, die helpt in nood, is in Sion groot Want de kerk is in crisistijd gebouwd en in groote nood voor de gemeente. De woor den^ ..God is groot in Sion" beheerschen eigen lijk den heelen bijbel en het heele leven. Het zijn ook de woorden, die voor onze voorouders de hoofdzaak waren, toen zij nog in onge lukkige zalen of schuren huxx dienst moesten uitoefenen. Spr. hoopte dat zij ook voor het tegenwoordige geslacht de hoofdzaak moch ten zijn. Al is het gebouw, waar in het. zijn godsdienstoefeningen houdt, nog zoo mooi. het blijft van minder groote beteekenis. ..God is groot in Sion". Moge daaiwan tot in lengte van dagen de nieuwe kerk getuigen. God is groot in macht,' doch zijn macht is recht. Moge daarvan in het gebouw steeds worden getuigd. Vervolgens wendde spr. zich tot de aanwe- zisen. Allereerst dankt hij B. en W. voor hun medewerking en hun belangstelling bij de ingebi*uikneming van de kerk. Met enkele gevoelvolle woorden dankte hij ook den heer Boeyenga, den ai-chitect, die getoond heeft dat voor een kerkgebouw overvloed en weelde geen eerste vereischte zijn. Ook den directeur van openbare werken en den iixspecteur van bouw- en woningtoe zicht werd dank gebracht. Voorts dankte Ds. Siertsema den opzichter den heer Wel- linga en de aannemers, de gebrs. Draaisma uit Piaam, aan wie met groot vertrouwen ook de bouw van een dergelijke kerk in Haarlem-Oost was opgedragen en de bouw commissie, evenals allen die hebben meege- werkt. Ds. W. Breukelaar uit Santpoort sprak nog een enkel woord. Hij wenschte de gemeente namens de classis hartelijk geluk met de tot standkoming van haar nieuwe kerk en sprak drie wenschen uit, namelijk dat in Haarlem spoedig een viei-de kerk zou klaar zijn, dat er dan ook een vierde predikant zou komen en tenslotte dat de Noord-Schoter- kerk altijd aan het doei, ontmoeting met God, zou beantwoorden. DE ZESTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN HEER SCHUIL. Ter aanvulling van hetgeen wij Woensdag meldden betreffende de viering van den 60en verjaardag van onzen tooneelcriticus, den heer J. B. Schuil, zij nog vermeld, dat de jubilaris in den loop van den dag nog vele bezoeken ontving. Telegrammen kwamen o.a. in van de tooneel- artisten: den heeren mevr. TartaudKlein, van Dalsum en Defresne. Adr. v. d. Horst, Willy Haak, Carpentier Al ting. Sternheim, Frits van Dijk en Jaap v. d. Poll. Verder van: Frans Mijnssen. Willem Landré, Wouter Hutschen- ruyt-er, Geertruida Carelsen. En van de vereeni. gingen: Haarlem's Tooneel, Haaidemsche Tooneelclub. Jacob van Lennep, Litteris Sacrum te Leiden, Thalia te Haarlem, Varia te IJmui den, de Rederijkerskamer „Pius" te Amsterdam het Protestantsch Jeugdtooneel te Utrecht, het Frysk Toaniel. Tenslotte vermelden wij nog een aardig telegram van de Goudsche gymna- niasten die „De Katjangs' lezen. Onze Gemeenteraad. Ook de heer Hulsman niet herkiesbaar. Naar wij vernemen zal ook de heer J. H. J. Hulsman, die zitting heeft in den Gemeente raad voor de Vrijz. Dem. Partij, zich wegens ambtsredenen bij de aanstaande vex-kiezingen voor den Gemeenteraad niet meer herkies baar stellen. De heer Hulsman is n.l. ambtenaar van de Arbeidsinspectie en acht deze fuixctie op den duxxr minder vereenigbaar met het Raadslid maatschap. Luchtbescherming te Haarlem Een vergadering te Haarlem. De Commissaris van Politie, die tevens hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Haarlem is, heeft een bijeenkomst georgani- seert op Dinsdagavond 26 Maart in het gebouw van den Haai'lemschen Kegelbond, waar een voordracht gehouden zal worden door een ingenieur van het technisch bureau J. Duiker te 's Gravenhage over luchtbescherming. Er sullen daarbij lantaarnplaatjes en een studie film vertoond worden. Tot deze bijeenkomst zijn behalve raads leden ook uitgenoodigd alle personen die iets te maken hebben met de luchtbescherming, zooals de brandweer, personeel van de politie, doktoren van den geneeskundigen dienst, leden van den ongevallen dienst enz. Haarlemsche Kampeerders- vereeniging. De vergadering van hedenavond. Men deelt ons mede, dat de politie geen goed keuring heeft gegeven voor het houden van een openbare vergadering door de Haarlem sche Kampeei-dersvereeniging in de Koren beurs. Deze vergadering vindt thans heden avond in Het Blauwe Kruis plaats. VAKWEDSTRIJDEN VOOR BANKET BAKKERS. school voor Banketbakkers te Amsterdam Bij de vakwedstrijden van de Vakschool hebben o.m. de volgende deelnemers eerste prijzen gewonnen: Garneerwerk: D. van Vessen en B. Smit, beiden te Haarlem. INSTRUCTIE IN AMSTELVEENSCHE BRANDSTICHTINGSZAAK HEROPEND. Naar wij vernemen is in de Amstelveen- sche brandstichtingszaak de instructie her opend en wel tegen den caféhouder uit de Haarlemmermeer en tegen den melkslijter. Deze heropening staat in verband met de beschuldigingen, geuit door den melkknecht, die ter zake bx-andstichting in de woning van zijn baas was veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Den caféhouder, die zijn onschuld volhoudt, is ten laste gelegd, dat hij, hetzij samen met den reeds veroor deelden knecht, hetzij alleen den brand in de woning heeft gesticht. Koningin-Moeder herdacht. De bijeenkomst ter herdenking van den sterfdag van wijlen de Koningin-Moeder, ge organiseerd door de Haagsche afdeeling van het Algemeen Nedex-landsch Verbond, is gisteravond in Pulchri Studio te 's-Graven- hage gehouden. Temidden van eenvoudige palmversiering stond op het podium een rouw-omfloerst portret van de overleden Vorstin. Prof. dr. H. Brugmans en dr. J. D. Hef ting hebben het woord gevoerd. JONGETJE AANGEREDEN. Woensdagmiddag stak het zes-jarig jongetje O. uit de Eemstraat op den Rijksstraatweg bij de Jan Gijzenbrug plotseling den weg over, iuist toen een auto uit de richting Velsen, bestuurd door een reiziger uit Haarlem, nader de. Het kind werd door de auto gegrepen en tegen de straat geworpen. Hij kreeg een ge compliceerde breuk in het linker scheenbeen, en schaafwonden aan het gezicht. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd. De bestuurder had geen schuld aan dit onge luk. Hij had kalm gereden en de remmen van zijn wagen waren in orde. De Fransche regeering zal het Duitsche be sluit inzake den dienstplicht aan den Vol kenbond voorleggen. pag. 4 Voor Simon's vertrek naar Berlijn zal een conferentie tusschen Frankrijk, Engeland en Italië plaats vinden. pag. 4 Flandin's protest tegen de Duitsche procla matie. pag. 4 Conclusies der Amerikaansche senaatscom* missie Nye. pag. 4 Minister Marchant heeft in de Eerste Kamer zijn spellingsbeleid verdedigd. Voorts heeft de minister tal van belangrijke nieuwe maat regelen en wetten aangekondigd. pag. 3 Het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet krijgt niet veel steun in de Tweede Kamer. pag. 3 Een voorontwerp voor een wettelijke regeling van de vestigingseischen voor den midden stand is gereed gekomen. pag. 3 Te Lutterade zijn twee bejaarde menschen overvallen; de indringers sloegen echter op de vlucht. pag. 3 Stofzuigers zouden diensten kunnen bewijzen bij gasaanvallen. pag. 3 Een treinbotsing bij Dordrecht heeft heden morgen groote stagnatie in het spoorwegver keer veroorzaakt. pag. t Het Nederlandsch elftal voor den voetbalwed strijd tegen België is samengesteld. pag. 9 Cardiff City verloor op het Spartaterrein met 2—1. pae. 9 Bekende Haarlemmers: Jhr. mr. A. Reigersman pag. 3 De avonturen van professor Nimbus pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen; Een be scheiden lid der familie. pag. 6 K. de Jong over den Volksliederenavond van Kunst aan het Volk. pag. 11 G. J. Kalt: Mannenkoor „Proza en Poczie". pag. 11 A. Meilink over de bloem van den dag: de hyacint. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Zon der aanloop de lucht in. pag. 4 L. S.: Wat Flora ons leert. pag. 4 Sport in 't Kort. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 Duitschland wijst het Fransche protest af. Ook een Italiaansche nota venvacht. BERLIJN. 21 Maart. De Fransche am bassadeur te Berlijn Fran<?ois Poncet is heden morgen om elf uur door den rijksminister voor buitenlandsche zaken Von Neurath ontvan gen. De ambassadeur heeft de protestnota waartoe gisteren in den Franschen minister raad werd besloten, overhandigd. Minister Von Neurath deelde in antwoord op de nota mede, dat het Fransche protest geen rekening houdt met den bestaanden toe stand en derhalve afgewezen moet worden. LONDEN, 21 Maart (Reuter). De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat in officieele kringen wordt verklaard, dat ongeveer gelijktijdig met een Fransche nota een Italiaansche nota te Berlijn zal worden overhandigd. De inhoud zal ongeveer op het zelfde neerkomen. De bijeenkomst te Parijs op Zaterdag as. kan worden beschouwd als een compromis tusschen de Britsche politiek eenerzijds, de Fransche en de Italiaansche politiek anderzijds. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de tweede bijeenkomst, die na de bezoeken aan Berlijn, Moskou en Warschau zal worden gehouden, op voorstel van Mus solini persoonlijk en waaraan Simon, Musso lini en Laval zullen deelnemen in een stad in Noord-Italië zal plaats vinden. Ten aanzien van de conclusie, die hij van den Volkenbond verwa,cht heeft Laval zich xxog niet uitgelaten. Duitsch leger van 800.000 man. PARIJS, 21 Maart. (Reuter.) De Londexx- sche cox-respondent van de Echo de Paris be richt, dat het Duitsche leger-effectief in vre destijd niet 500.000 doch 800.000 man zal be dragen. De SS en de SA zullen drie zoogenaamde veiligheids-coxipsen vormen: Het hulipcox*ps- noord, west exx zuid, met als centra respec tievelijk Berlijn, Frankfort en Munchen. Deze corpsen zullen in totaal zes divisies met. een regiment luchtvaartti-oepen en een regiment spoorwegtroepen omvatten. Met ingang van 1 April 1935 zal het Oosten- rijksche Legioen „tweede brigade van de zesde divisie van het hulp-corps-zuid" heeten. De staf zal'zetelen te Bad Aibling. JUBILEUM JAN VAN DOMMELEN. Wij vernemen, dat de bekende tooneelspeler Jan van Dommelen op 9 April in den Schouw burg Jansweg zijn veertigjarig tooneeljubileum hoopt te herdenken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1