VOOR DE VROUW «tl STÜÖMEN I MODE-TIPS NIEUWIGHEIDJES DE VROUW IN DE XXe EEUW. VERVEN STOPPAGE OTTGERING. KEUKENGEHEIMEN. WEEKNSEUWS ABR. MEIJER DONDERDAG 21 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Blouses verheugen zich nog steeds in dè algemeene gunst. Vooral voor vrouwen, die buitenshuis werkzaam zijn is het een ideale dracht. Correct en toch aardig kleeden ze. No. 546. leuke blouse van geruite stof. Het model heeft veel weg van de bekende over hemd blouse. Benoodigd materiaal: 2 meter stof van 90 centimeter 'breedte. De garnee ring bestaat uit een strikje van gelakt satijn. No. 547: andere aardige blouse van Schotsch geruite wollen stof en effen donkere stof. Het model is dat van een kote kazak, dus over de rok vallend. Benoodigd materiaal 1,50 meter Schotsehe geruite stof en 75 cen timeter effen stof. De patronen van deze blouses zijn in alle maten tegen den prijs van f 0.38 per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de uitgeversmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres volledig te vermelden; men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de op sturing. CR. HOUTSTRAAT 5a IL.CIV TELEF. 10771 (Adv. Ingez. Med.) HET PROBLEEM VAN ENCELSCHE HEEREN. Een groote Londensche krant heeft onlangs een enquête ingesteld over het voor Engel- sche gentlemen altijd actueele probleem: hoe groet ik een dame, als ik geen hoed op heb? De binnengekomen antwoorden toonen dui delijk aan, dat men in alle kringen der be volking interesse heeft voor het onderwerp. Iemand stelt voor, dat men als antiwoord op de groet van een dame (in Engeland groet in tegenstelling met ons de dame het eerst) een glimlachend gezicht moet toonen, om zoodoende de vreugde over de ontmoeting uit te drukken. Een ander daarentegen is van meening, dat de groet van een dame in ieder geval door een zwierig groeten met den hoed beantwoord dient te worden en indien men zelf geen hoed op heeft, is het geoor loofd voor dat doel er een van een toevallig passé erend heer te leenen. De inzender doet zijn schrijven vergezellen van een verhaal over een zonderling, die 150 jaar geleden op eenzelfde wijze gehandeld zou hebben. Deze inzending wekte een storm van ver ontwaardiging bij de hoeden-dragende-heeren die zioh er ten sterkste tegen verklaarden, dat hun ieder oogenblik de hoed van het hoofd gerukt zou kunnen worden, wanneer iemand anders een dame ontmoette. Zoodat het probleem nog altijd niet opge lost is. Getruffeerd gehakt met harde eieren (ge recht voor bij de koffietafel)2 ons kalfsge hakt, 2 ons varkensgehakt, 1 rauw ei, 1 eet lepel peterselie, een klein blikje truffelschil- len of truffelstukjes, peper, zout, nootmus kaat, 50 gram brood, zonder korst, 3 hardge kookte eieren, boter. Week het brood in wat kokend water, wrijf het goed fijn en druk er vervolgens tusschen twee lepels het overtollige vocht uit. Voeg er het rauwe ei bij, de peper, het zout, de noot muskaat, de fijngehakte peterselie en de in kleine stukjes gesneden truffels. Roer dit mengsel door het kalfsgehakt, tot alles zoo volledig mogelijk gemengd is. Spreid het gehakt uit tot een vingerdikke laag. Leg in het midden als een aan elkaar sluitende rij de drie hardgekookte, gepelde eieren, waar- waarvan de kopjes zijn weggesneden om ze goed aan elkaar te doen passen. Wikkel er het gehakt gelijkmatig omheen, wentel de rol in eiwit, daarna in paneermeel; en braad hem in wat boter op de gewone wijze gaar (on geveer 3/4 uur). Laat het gebraden gehakt een nacht staan en snijdt het dan met een scherp mes in dunne plakjes. Garneer de schotel met uitgetande citroenschijfjes en partjes tomaat. JU Veel nieuwe dingen heeft de voorjaarsmode nog niet gebracht; maar er zijn toch ver schillende aardige vondsten, die de moeite van het weergeven waard zijn. De voorjaars- complèts hebben veelal capes in plaats van mantels. Ook ziet men opgeknoopte schou derstukken, die den indruk geven van een cape Plissée zal men veel zien voor garneering; vooral langs de zoom. Bijzonder aardig zijn de kleinigheden, die de „note gaie" aan het toilet moeten brengen: zij kunnen met een weinig moeite en han digheid zelf vervaardigd' worden. Welke hulp middelen men daarvoor noodig heeft, wijst de illustratie duidelijk uit. Ook dit voorjaarsseizoen zal men veel de grove wollen stoffen zien, die doorweven zijn met een metaaldraad. Met het voorjaar verschijnen ook de „bre- tons" weer; dat zijn de kleine ronde hoedjes met opgeslagen rand, die vooral jeugdige kin- derlijke gezichtjes buitengewoon goed klee den. Ook de knoopengarneering blijft gehand haafd; dat wil zeggen de goede knoopengar neering. Niet die knoopen, die zonder doel op een jurk genaaid, worden en nergens toe die nen; maar die knoopen, die er voor zijn iets vast te maken. Er bestaat oneindige variatie en op iedere stof en voor ieder model zijn passende knoo pen te vinden. Macaronigerecht (4 personen)3 ons ma caroni, 60 gram boter, 50 gram bloem, 6 deci liter melk, 1 ons geraspte oude kaas, paneer meel, boter. Kook de macaroni in ruim kokend water met zout bijna gaar; giet ze, daarna af. Ver warm roerende de boter met de bloem, tot de kleur- lichtbruin is, voeg er langzamerhand de melk bij en laat de saus onder voortdurend roeren ongeveer 10 minuten doorkoken. Roei de geraspte kaas en daarna de macaroni door de saus en laat alles samen zeer zacht koken, tot de macaroni gaar is. Wrijf een vuurvaste schotel met boter in, breng er het macaroni- gerecht in over en bedek het met een dun laagje paneermeel. Leg bovenop nog eenige kleine klontjes boter; zet de schotel in een warme oven tot zich een korstje gevormd heeft (ongeveer 10 minuten), Cocoskoekjes: 60 gram bloem, 60 gram bo ter, 50 gram geraspte cocosnoot, 50 gram poe dersuiker, 1 ei. Roer de boter tot room, roer daardoor de suiker en voeg er geleidelijk de cocosnoot en de bloem bij, daarna het goed geklopte ei. Leg het deeg met een lepel in porties, zoo groot als een okkernoot, op een met boter inge smeerd bakblik en bak de koekjes in een heete oven gaar en lichtbruin. Neem de koek jes dadelijk van het bakblik en laat ze koud worden. C. P. VAN EEN OUDERWETSCHE JURK. in de kast hing een jurk, die ik niet meer dragen wilde, omdat ik die nooit goed uit had kunnen staan. Bovendien was het ding uit de mode geraakt. Maar de stof was nog heel goed en het ging me toch ook aan mijn hart om de japon daar maar zonder meer te laten han gen. Het doorsnuffelen van een mode-journaal bracht me op een idee: Ik liet de japon don kerblauw verven en kocht er stof bij. Daar van zette ik een volant onder aan de japon, zoodat deze de lengte van een middagjapon kreeg. Verder tornde ik er de mouwen uit, knipte 'het bovenstuk af en zette daarvoor in de plaats een ronde pas, zooals de teekening laat zien. Aan deze pas zette ik de mouwen, waarvan ik echter de strakke ondereinden had afgelaten. Een kleine uitsnijding aan de hails, een aar dige stikselgarneering voor in de taille en mijn nieuwe middag jurk hangt gereed om aangetrokken te worden. Zoo ziet u dat met een beetje goeden wil, en natuurlijk ook met wat handigheid, van heel wat dingen nog wel iets te maken valt. Weet u echter zeker, dat u de japonnen en andere kleeren toch nooit veranderen of vermaken zult, wees dan zoo verstandig ze niet in de kast te laten hangen; maar geef ze weg, het zij aan kennissen of familieleden, die het ge bruiken kunnen. De Middelbare school voor Meisjes. Het is met de middelbare school voor meis jes gegaan als met het geheele middelbare onderwijs: Men heeft zich vele illusies ervan gemaakt en er volgde veel teleurstelling, wel ke reeds moest voortvloeien uit het feit, dat elke voldane behoefte nieuwe behoeften schept. Gedacht als inrichtingen voor algemeene ont wikkeling, dus in het leven geroepen met een min of meer ideëel doel, konden zij niet dade lijk beantwoorden aan den practischen zin van ons volk, dat tastbare resultaten wil zien, niet tevreden is met het vage begrip „alge meene ontwikkeling", maar die algemeene ontwikkeling wil toepassen in het leven, wil omzetten in materieele waarden. Maar, het diploma 5-jarige cursus voor de jongens had althans beteekenis als toegansbewijs tot kan toren, leidde tot universitaire studiede meisjes konden met haar diploma gemakkelijk in een stoomcursus worden klaargemaakt voor het onderwijs, maar dan ontbrak haar wel iets van de practische ervaring en de gron dige studie der paedagogïe, welke de kweek school schonk. Voor het overige was haar di ploma weinig waard en als moeder mocht haar algemeene ontwikkeling haar helpen bij het volgen van het onderwijs harer kinderen, al spoedig ontgroeiden de jongens haar en zoo werd de H. B. S. voor Meisjes geleidelijk de inrichting voor de minder begaafden, de an deren gingen naar de H. B. S. voor Jongens naar gymnasium of lyceum. Sommige meisjesscholen, die voelden, dat haar zoodoende een aanzienlijk materiaal ontging, begonnen met de veranderde omstan digheden rekening te houden, er kwam een zes jarige opleiding voor het diploma, dat gelijk stond met dat der H. B. S. voor jongens, er kwam ook 'n gymnasiumafdeeling. De ouders, die .waren voor een ander, iempo yoor onder wijs vóórhaar meisjes dan voor haar jongens, die afkeerig waren van coëducatie of coïn- structie of van beide, en die toch gaarne haar begaafde dochters een kans boden aan een universiteit te studeeren, konden nu hun meis jes zenden naar de middelbare meisjesschool, die haar voorbereiding bood voor toekomstige studie, het compromis scheen gevonden zon der de extra kosten van nieuwe H. B. S. en gymnasia voor meisjes. Toen kwam de crisis en, na een overdreven neiging om niet enkel de begaafden, maar ook de minder begaafden uit ij delheid of mode te laten studeeren, gevolgd door ontgoocheling, verviel men in een ander uiterste en keerde terug tot de vroegere opvattingen over verspild geld bij meisjesstudie, omdat het meerendeel toch trouwde enomdat de markt overla den was en de jongens als toekomstige kost winners moeten voorgaan. Dat ook tal van vrouwen kostwinners zijn, zullen we hier niet nader toelichten, omdat dit niet behoort tot den opzet van dit artikel, maar wel moeten we erop wijzen, dat de ouders, die voor hun doch ters zoo min mogelijk willen uitgeven, menig maal op twee gedachten hinken: Ze willen wel gaarne, dat het meisje, zoolang zij niet trouwt, of voor het geval, dat zij geen huwe lijkskans heeft, iets leert dat haar in staat stelt later op „fatsoenlijke wijze" haar eigen on derhoud te dekken, maar het mag niet te veel kosten, omdat het mogelijk is, dat zij wèl huwt en, omdat zij toch geen gezin heeft. Dat menig moeder later wel voor een gezin heeft te zorgen, als haar man haar vroeg ontvalt, of door ziekte geen kostwinner kan zijn, wordt alweer vergeten en past slechts ten deele in het kader van dit artikel, dat wilde aantoo- nen, hoe geleidelijk naar de middelbar schools voor meisjes weer wordt gekeken als moge lijke uitkomst, hoe deze altijd weer zich moet hervormen naar de behoeften van den tijd. De afdeeling voor algemeene ontwikkeling, welke niet geheel in discrediet was geraakt, maar toch altijd haar bezwaar hield, dat zij tot weinig leidde, kreeg thans weer meer aan dacht, en de zoo lang aanhangige quaestie, of deze dan niet kon worden herzien, zoo dat de resultaten ook tastbare resultaten voor het leven werden, schijnt thans een oplossing nabij nu er kort geleden een besluit in de Staatscourant heeft gestaan, dat het begin schijnt van een wettelijke regeling, welke tot heden ontbrak: Want, de meisjes H. B. S. was meestal een particuliere of gemeentelijke in stelling, welker eindexamen dus geen waar borgen bood voor het peil van het onderwijs. Er zijn er zeer goede geweest, maar men moest afgaan op de reputatie. Thans zal het anders worden, want het besluit waarop we zinspeel den, verbindt eenige voorwaarden aan de toe lating en het leerplan, welke schijnen bedoeld als een belofte voor zekere rechten. Er is een regeling omtrent de bevoegdheid der docenten en omtrent het einddiploma, dat onder toe zicht van gecommitteerden zal worden afge nomen. Nog wordt niet nauwkeurig omschre ven welke rechten zijn verbonden aan het einddiploma, maar er is hoop, dat we aan het begin van een nieuwe stadium zijn, dat zij, die de school binnentreden niet alle hoop behoe ven op te geven, klaar te zijn voor het leven, voor zoover dit diploma's eischt voor zekere betrekkingen. Misschien ook leven we juist in een tijd, dat de beteekenis van diploma's min der groot is, en dient deze maatregel zuiver om meer meisjes naar de meisjesscholen te trekken, teneinde de gemengde inrichtingen van middelbaar en voorbereidend onderwijs te ontlasten. In elk geval hopen we van den maatregel, dat de meisjes, voor wie dit onder wijs het meest geschikt is, zich in de toe komst er meer toe, zullen aangetrokken ge voelen, dan te voren. EMMÏ J, Croote Houtstraat 16 VOORJAAR 1935 Het groote succes, dat wij den vorigen zomer mochten behalen met de, voor ons nieuwe artikelen: DAMES-BLOUSES en KINDERJURKJES heeft ons genoodzaakt onze collectie voor dit jaar aanmer- kelijk uit te breiden. Een buitengewoon mooie sor teering DAMES-S LOUSES in alle mogelijke modellen en prijzen en snoezige KINDER JURKJES, vanaf maat 40 tot de bakvischmaat, in katoen, organdie en zijde wachten op uw bezoek. (Adv. Ingez. Med.) Er zijn van die kinderlijke genoegens die je als volwassene zoo heelemaal kwijt bent ge raakt, dat je je nauwelijks meer voor kan stellen, dat het genoegens waren. Daar had je bijvoorbeeld het genoegen van de schoonmaak. Tegenwoordig ga je voor dit „genoegen" op de vlucht waar je het tegen komt. Het beteekent rommelige kamers, ze nuwachtige huisvrouwen, geen tijd om te pra ten, geen tijd om te eten, geen tijd voor thee en allerminst voor een rustig praatje. Wat is schoonmaak voor een kind? In de eerste plaats: weer eens iets anders. Je komt uit school en je moet opeens bijvoor beeld in de slaapkamer koffiedrinken. Ieder een moppert, de helft van het huisraad is zoek, en de huiselijkheid is heelemaal ver te zoeken. Alleen het kind vindt het leuk omdat het iets „anders" is. Het heele huis overhoop, het huis dat anders zoo netjes is! De tafel in het midden, de stoe len er om heen, de piano en de kast tegen den muur. Nu alles kris-kras door elkaar, zelfs het kleed opgerold en de gordijnen afgenomen! Als kind hou je van zooiets, het prikkelt je fantasie, 't Is of je een lange reis gaat onder nemen, of alles na deze omwenteling anders zal worden. Misschien ook omdat het samen valt met het voorjaar krijg je zoo'n idee van een nieuw leven. Het huis wordt schoon ge maakt, de boel ligt overhoop, alles zal opge poetst, gewasschen en vernieuwd weerkeeren, je gaat iets nieuws beginnen. We hunkeren daar eigenlijk allemaal naar, maar het kind gelooft er nog in. Maar niet alleen dat het kind naar het nieuwe verlangt en er in gelooft, het heeft ook een groote belangstelling voor het oude, voor het verleden. Denk maar eens hoe graag het hoort vertellen van toen vader en moeder nog klein waren, van vroeger. En daarom heeft het ook zoo'n buitengewone interesse voor wat er allemaal in de kasten zit en het is een groot oogenblik voor hem als die kasten worden leeggehaald. Wat daar al niet uitkomt! „Wat is dit? Wat moet je daar mee doen?" In dezen drukken tijd krijgt hij maar half antwoord, z'n fantasie doet de rest. Een kast helpen uit pakken op zolder kisten opruimen een van de heerlijkste werkjes die je bedenken kunt als kind. Ze willen ook vooral de meisjes graag meehelpen met wrijven en poetsen en vegen. Vooral als er water bij te pas komt in het een genot. Of wrijven met échte was zoodat je het hout ziet gaan glimmen.... De schoonmaak is een fijne tijd! Ja, heusch, je herinnert je toch nog wel dat de schoonmaak een genoegen was en je her innert je ook waarom. Je kan het ook wel be grijpen. Je had toen immers nog heelemaal geen verantwoordelijkheid. Je kon je verge noegen in den rommel, je hoefde niet te zorgen dat uit dien chaos weer een dragelijk geheel te voorschijn kwam. Je keek naar het mooie nieuwe behang en het nieuwe kleed en jé vroeg je niet angstig af waar van je dat alle maal betalen moest. En behoefte aan rust om te kunnen werken en praten kende je als kind niet. De schoonmaak is in vele gezinnen een ver schrikking, zoowel voor de vrouw als den heer des huizes. Toch schijnt het een noodzakelijk kwaad te zijn. Eén geluk: de schilders en de behangers én de kinderen beleven een goeden tijd. De schoonmaak is voor hen voordeelig en., leuk. Laten degenen die schoon moeten maken of onder de schoonmaakwoede lijden daar aan denken, dat is dan de zonzij de van de misère. Misschien zullen ze dan wat minder brom merig zijn. En dan wordt 't voor de kinderen nog leuker! ,WBEE SEBESl

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8