LOIEMBOILILIEN NET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT f 35 De bloem van den dag WOENSDAG 27 MAART 1935 H 'A A RAEM'S DAGBCA D' 5 Haarlemsche Kegelbond. JAARVERGADERING. De Haarlemsche Kegelbond hield Dinsdag avond in zijn gebouw aan de Tempeliersstraat zijn 36ste jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. van Maris. Deze ooende de vergadering met een welkomstrede Hij betreurde de slechte opkomst. Dit is wel iswaar het bewijs, dat de leden blijkbaar over den gang van zaken tevreden zijn en dat zij vertrouwen in het bestuur stellen, maar aan den anderen kant is dit toch voor het bestuur een teleurstelling, omdat het voor vele be stuursleden aangenaam is, als zij op de jaar vergadering bijzonderheden over het wel en wee van den bond kunnen mededeelen. De voorzitter achtte zich gelukkig te kunnen me- moreeren, dat In 1934 geen enkel lid aan den bond is ontvallen. Wel is een goed vriend van den Ned. Kegelbond overleden namelijk de voorzitter, de heer C. A. Spaan. Spreker her dacht den overledene, die zeer veel sympathie voor den Haarl. Kegelbond heeft gekoesterd, met eenige vriendelijke woorden. Men zal hem zeer missen. Spreker hoopt, dat in de jaar vergadering van den Ned. Kegelbond iemand tot voorzitter gekozen zal worden, die den heer Spaan op waardige wijze zal vervangen. Tenslotte deelde de voorzitter mede. dat de Haarlemsche Kegelbond bij de wedstrijden ter gelegenheid van het negende lustrum van den Amst. Kegelbond uit zes mededingers een derden prijs, een zilveren lauwertak, heeft be haald. De voorzitter deelde mede. dat de Ned. Kegelbond toestemming heeft gegeven aan den Haarl. Kegelbond tot het organiseeren van een nationaal concours van 16 tot 26 Juni te Haarlem. De prijsuitreiking van de laatste wedstrij den zal plaats hebben op Dinsdag 9 April. Het is de bedoeling, hiervan een propaganda- feestavond te maken, waarvoor een mooi programma samengesteld zal worden. De secretaris, de heer M. H. Sliggers, bracht het jaarverslag uit. Het aantal aangesloten clubs daalde van 17 met 187 leden tot 16 clubs met 159 leden. Er zijn 16 persoonlijke leden. De Kegelclub .,De Leeuwerik" werd ontbon den. Uitvoerig wordt herinnerd aan de ge houden wedstrijden en concoursen en aan de oprichting van een damesclub. aan wie veel succes toegewenscht wordt. Ook wordt her innerd aan het 25-jarig bestaan van den Ned. Kegelbond, bij welke gelegenheid een krans werd gelegd op het graf van den vroe- geren voorzitter, den heer Bruno Groenewe- gen. De secretaris brengt dank aan de overige bestuursleden voor de ondervonden medewer king. waarbij speciaal een woord van hulde aan voorzitter Jac. van Maris voor zijn pret tige leiding. Met een beroep op de leden, om den bond ook weer in het nieuwe jaar krachtig te steunen, eindigt het jaarverslag, waarvoor de secretaris een luid applaus der aanwezigen en een welgemeende dankbetuiging van den voorzitter in ontvangst had te nemen. De heer IF. H. Proper, penningmeester, kreeg hierna het woord voor het uitbrengen van zijn financieel verslag. Ook hij dankt zijn medebestuursleden voor de aangename samen werking. Zijn verslag werd eveneens onder grooten dank goedgekeurd. De heeren Jac. van Maris, F. H, Proper en S. de Jong werden met bijna algemeene stem men als bestuursleden herkozen. De drie heeren namen de herbenoeming-' aan. De wedstrijdcommissie werd in haar geheel herkozen en met drie leden uitgebreid. Aan de orde kwam een voorstel van de wedstrijdcommissie, om in principe te beslui ten tot het houden van een competitiewed strijd 19351936. Een der aanwezigen stelde voor, in deze vergadering geen besluit te nemen, omdat ze zoo onvoltallig was. Dit laatste voorstel werd goedgekeurd. Aan de clubs zal een brief te dier zaken worden geschreven. Ook de feestcommissie werd herkozen, evenals de technische commissie. Tot leden der kascommissie voor de reke ning 1935 werden gekozen de heeren L Strouke, G. Wessels en P. N. Rieu. Tot plaats vervangers de heeren F. Voss, M. J. var Leuven en M. van Tigeelen. De heeren Jac. van Maris en M. H. Slingers werden benoemd tot afgevaardigden naai de jaarvergadering van den Ned. Kegelbond d'e op 28 April te Uti*erht gebonden zal wor den. Deze afgevaardigden zullen adviseeren den heer C. Zeilinga te Arnhem als opvolger van den heer Spaan tot voorzitter van der Ned. Kegelbond te benoemen. Tenslotte werd de agenda voor deze jaarvergadering be handeld. 1IET NEDERLAND®PADVINDSTERS- GILDE De jaarvergadering van het Nederlandsche Padvindstersgilde zal gehouden worden te Haarlem op Zaterdag 30 Maart. Aan de ver gadering is een excursi° naar de Bloementen toonstelling Flora te Heemstede verbonden. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het bestuur van den Haarlemschen Henge- laarsbond heeft den heer A. J. Meyerink uit- genoodigd een voordracht met lichtbeelden te houden over: „zwemmen, redden en hulp aan drenkelingen uit autos" op Donderdag 28 Maart in het gebouw van de Haarlemsche Jongelingsvereenigiing, Lange Margaretha- straat. Met het oog op de vele verdrinkingsonge- vallen van hengelaars in het afgeloopen sei zoen is het bestuur van bovengenoemden Bond overgegaan tot het organiseeren van deze lezing. COOP. CENTRALE EIERVELING Purmerend, 26 Maart 1935. Afdeeling Eieren. Aanvoer 185.000 eendeieren f 1.90 a 2.05. 130.000 Kippeneieren. 70.80 K.G. f 270—3.60 65 66 K.G. f 2.30—2.50 63 64 K.G. f 2.00—2.30 60/62 K.G. f 1.80—2.10 58/59 K.G. f 1.80—1.90 56/57 K.G. f 1.70—1.80 53/55 K.G. f 1.60—1.70 50 52 K.G. f 1.50—1.60 Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.701.15 Jonge hanen f 0.801.20 Kilo prijs oude kippen f 0£e0.40 Jonge hanen f 0.650.T§ „Waar blijft de Samaritaan?" Ds. F. Kuiper voor Kerk en Vrede over „Christendom en bewapeningswedloop". Over Christendom en bewapeningswedloop sprak Ds. F. Kuiper, doopgezind predikant te Alkmaar Dinsdagavond in de Remonstrant- sche Kerk voor de Haarlemsche afdeeling van Kerk en Vrede. Ds. Leendertz wekte in zijn openingswoord de aanwezigen op tot trouw aan Kerk en Vrede, vooral in dezen voor deze vereeniging zoo moeilijken tijd. De weg van Jeruzalem naar Jericho was een gevaarlijke, aldus blijkt uit het dertig ste vers uit 't tiende hoofdstuk van het Evangelie van Lucas, waarmee Ds. Kuiper zijn rede begon. Het is het begin van de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan. De weg der menschheid is ook een gevaar lijke. moeilijk gemaakt door moordenaars. En zooals velen in de gelijkenis het slachtoffer lieten liggen totdat de Samaritaan kwam. zoo gedragen zich in deze eeuw zij die zich niet bekommeren om de slachtoffers. Nu van den oorlog. Waar blijft nu de Samaritaan? In plaats van de komst van een redder naderen nieuwe moordenaars, die zeggen dat uitsebreide bewapening den vrede verzekert. „Welk systeem zit er in deze waanzinnige verdwazing? Er wordt immers niet op systeemlooze wijze bewapend! Er zit verband in!" zei Ds. Kuiper. Want er waren enkelin een die belang hadden zich te verzetten tegen den geest van vrede, die na den wereldoorlog zich van de menschheid meester maakte. Echter kunnen dezelfde industrieën die oor logsmiddelen maken aan vrediger producten worden dienstbaar gemaakt en het is de vraag: „waarom heeft men niet in deze rich ting gedacht?" De degradatie van de ,.ont"-wapeningscon- ferenties tot „be"-waoenin'gsconferenties was een nederlaag der cultuurperiode die den naam van humaniteit toekomt en een over winning der wapenindustrie Daarbij komt nog dat het oude geloof soms weer veld wint, dat een nieuwe oorlog de menschheid in de goede richting zou stuwen! Helaas Erger dan elke soort moord, is de koel be rekenende, zakelijke massamoord met voor bedachte rade. die allerwege te constateeren valt. Wij zijn zoover dat het geloof in de vooruitgang ten einde is. dat de wil tot voor uitgang zwakker wordt, voor barmhartigheid, gerechtigheid is geen geld. plaats, energie, tijd. Maar voor bewapening is 't allemaal anders! Het belang van den staat komt overal op en de idee-vrijheid wordt hoe langer hoe meer verdrongen. Ook bij ons. In de bewapeningswedloop ls 't zaak dat de stem van de kerk wordt gehoord en daaraan ontbreekt veel. Hoeveel kerken vragen zich niet af of 't wel goed ls dat Ideeën als die van Kerk en Vrede in een Godshuis worden ge uit?!Gemeenteleden der verscheidene richtingen moeten willen dat hun mede-leden wakker zijn en zich actief verzetten tegen het wassende gevaar! Na gebed en zang werd deze bijeenkomst gesloten. Een Glas gebroken? Veer of Rand? Van uw bril of pince-nez? Spoed U dan naar Opticien FEDERMANN, GROOTE HOUTSTRAAT 37 bij de ANEGANG Telefoon 11059. Bekend door vluggen arbeid. Desnoods even wachten. (Adv. Ingez. Med.) LEDEN EXAMENCOMMISSIES. Bij beschikking van den minister van on derwijs zijn benoemd in de commissie in 1935 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrij gen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van lager onderwijs in de begin selen der handelskennis (akte U): tot lid en voorzitter dr. S. Elzinga, insuetceur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs in de 3de inspectie, te Haarlem: tot leden o.m. K. Pijper, te Aerdenhout J. H. Textor te Over- veen. Bij beschikking van den minister van on derwijs zijn voorts benoemd in de commissie, in 1935 belast met het examineeren van hen. die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening: tot leden o.a. F. C. G. Duvergé. Santpoort, W. A. J. Goeting, Haarlem, H. L. Warnier, Haar lem; o.m. tot plaatsvervangende leden: M. Houtkooper, Haarlem, Th. J. M. van 't Lam, Overveen, R. IJzer, Haarlem. JONGEREN VREDES ACTIE Op Donderdag 4 April organiseert het Lan delijk Comité der Jongeren Vredes Actie te Haarlem in het Gebouw van den Nederland- schen Protestantenbond haar 5en Voorlich tingsavond inzake den stand der Oorlogs voorbereiding. Sprekers zijn: Albert de Jong (politiek-economisch), A. Pleysier (tech nisch) en Ds. A. R. de Jong (geestelijk-mo reel). HAARLEM-.VOORD TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken in -repen. Piaatje met 1 Kunsttand f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur. Zaterdags van' 912 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts (Adv. Ingez. Med.) Erica carnea. Tusschen de rotspartijen, die hier en daar in Groenendaal zijn opgebouwd, vinden we vaak een aanplanting van een laag struikje, dat door het geheele uiterlijk aan onze dop- ert struikkei doet denken. Het is de Erica carnea, afkomstig uit de Alpen en de Apennijnen en daar groeiend tusschen de kalkrotsen. Onze ge wonen dopheide. Erica Tetralix. is er het meest aan verwant want ze hebben beiden dezelfde geslachtnamen, terwijl de struikhei den weten schappelïjken naam Calluna vulgaris draagt. Bij- de dopheide zijn de meeldraden geheel in de urn-vormige bloemkroon verborgen en bij Erica carnea steken ze zeer positief buiten de bloem uit. Een ander verschil is de bloeitijd, want onze dopheide begint wel wat vroeger dan de struifcheide, die pas in Augustus bloeit, maar Erica carnea begint al in Februari en Maart de bloemen te ontplooien. Men spreekt dan ook in Duitschland van „Schneeheidé". De laatste jaren kunt u de Erica carnea in bijna alle rotstuintjes vinden. Het is vooral de Duitsche kweeker Arends geweest, die er enkele variëteiten van heeft verkregen, die U bijna alle in Groenendaal kunt vinden; b.v. een witbloeiende of alba-variëteit een don- kerroode of atro-rubra variëteit en dan de zeer donkerroode en langbloeiende ..Winter- Beauty". Evenals de meeste Ericaceeën, zoo als boschbes, Rhododendron, Azalea, enz. hou den ook de Erica's van vochtige, humusrijke zandgrond van een bepaalde zuurheidsgraad. Erica carnea is daarin echter niet zoo kies keurig als andere Heideachtigen, want van nature groeit ze op bodems, die wat meer kalk bevatten, dan onze heidevelden Menigeen denkt misschien, dat deze gewassen tegen de koude uitstekend bestand zijn, maar dat is och niet zoo. De meeste Ericaceeën zijn echte „Atlantische" planten en droge zomers met zeer koude winters doorstaat het heidekruid niet. De voortplanting gebeurt door zaad en bij de variëteiten ook door deeling der pollen, stekken en afleggen. A. MELLINK. LICHTBEELDEN LEGER DES HEILS, Donderdag 28 Maart zullen bijzondere lichtbeelden-samenkomsten worden gehouden in het gebouw van het Leger des Heils, Schagchelstraat. Een pracht collectie gekleurd platen en geschiedenissen zullen op het doek worden gebracht. Om 5 uur wordt een licht beelden-voorstelling gegeven voor kinderen en om 8 uur voor volwassenen. Scft c&tnOH van Ideucen en yeucen. door TJEBBO FRANKEN. XII. Arme vrouwen, die in zoovele opzichten ontgoochelden waart, hoe zult gij dan als vroolijke kinderen de schoolpoort zijn uit gesneld. blijde kreten slakend niet alleen om uw zeldzame vrijheid maar ook om dien lichtstoet daar voor u in den tuin. En gij. met uw blanke vingers vol schitterend juweel, gij hebt geplukt, geplukt met jubelende overgave ten wedstrijd gedreven, geplukt hebt ge. tot er eindelijk geen tulp meer te wachten stond in het schijnsel van een oostersch licht. Nu is dat alles weer voorbij, hoe kort is toch het geluk geweest, wat vuurwerk, een tuil bloemen. Gij ligt daar. Suleika, uit te rusten op de divan, gij die de vlugste waart en bijkans bezweekt onder de vracht van tul pen. die uw oogst was en uw winst. Gij hebt ze om u heen geschikt, roode tulpen die op den donkeren gloed van weefsel uit Beloets- jistan als zoovele droppelen bloed zijt. witte tulpen, die daar als zwanedons ligt neerge- sneeuwd smeltend op een gloeiend tapijt van Afghan, gele tulpen die in een koperen pul van Perzië te branden staat als een gewijd vuur in een moskeer, rose tulpen, die in een vaas met met turkooizen gloed tezaam ge drongen zijt tot een teedere pluim van fla- mingogevedert en dan vooral, donker-paarse. bijna zwarte tulp. die Suleika zelden zag en die ze bij zich hield, omdat ze haar liefhad als den donkeren blik van hem. van wien zij eens werd losgerukt tot sultan's vreugde in den harem. ja. de donkere tulp. die zij tege lijk ook vreest omdat die gekleurd is. als een wreed, zwart, glanzend gelaat, dat haar steeds bespiedt. Arme Suleika. die de winna res van het tulpenfeest waart, waarom brengt gij die bloem zoo zachtkens tot uw bevende lippen en werpt haar dan achteloos weg. zoo- dat- ze daar te kwijnen ligt op een veld van Shiraz. och is het liefde, is het haat? Arme Suleika, gij staat zoowaar op van de divan en verzorgt die verwelkende tulp weer met wat water uit de nargileh die reeds klaar staat voor uw heer, als hij zoo aanstonds ko men zal om zich met u te verheugen over uw overwinning. Zult gij die tulp, die donkere, hem dan in het gelaat werpen, speelsch als een kind. of met dat machteloos gebaar van een ongelukkige slavin? Wat staart gij in gepeinzen op die bloem, arme Suleika, hoor, reeds bromt de bronzen gong in het voor portaal van den harem en somber is de blik van hern, die nu onbewegelijk, het hoofd ge bogen, de armen over de borst gekruist, bij den voorhang staat: u waarschuwt dat zijn heer op komst is, zijn heer. die ook de uwe is. Arme Suleika. waarom knakt gij dien steel en plukc met nerveuze vingers de bloem uiteen, zoodat blad na blad u voor de voeten valt? Ach, wel is het tulpenfeest voorbij, voorbij Maar niet voor hen. die buiten den harem woonden, zij, de gelukkigen, kweekten maar voort, jaar in jaar uit en geleidelijk kwam die tulp van Constantinopeï naar Augsburg, waar Conrad Gesnor haar verzorgde en ook hier in haar tweede vaderland, kwam zij te recht. Carolus Clusius had er weldra bijzon dere bollen van in zijn „kassen", die tegen hooge prijzen te koop waren. Hij kende reeds negentien soorten. En nu? Laten wij ons aan geen getallen wagen, genoeg zij het u te weten, dat de kweekers na jaren overleg de tulpen verdeeld hebben in veertien tuinrassen. Als men nu nog be denkt. dat van menig ras honderden ver scheidenheden bestaan, dan kunt gij u een voorstelling maken van de enorme keuze in tulpen van tegenwoordig tegenover die van omstreeks 1600. Dat die arme Suleika vermoedelijk niet zoo schoone tulpen geplukt had als de dichter het wel wenschte. die kouawaterbehandeling ben ik verplicht u te doen ondergaan, maar om uw huivering toch een weinig te tempe ren zij u tot troost er op gewezen, hoe ge makkelijk gij heden in uw binnenhuis zoo wel als in den tuin een tulpenfestijn kunt houden, grooter en kleuriger dan zoo menige Turksche vrouw van weleer het ooit gezien zal hebben. Want nietwaar? er zijn dan. moet u weten. Due van Tholltulpen. Enkele vroege en Dubbele vroege tulpen. Mendeltulpen. Bontbladige tulpen. Dubbele late tulpen. Darwintulpen. oud Hollandsche Moeder- of Breedertulpen. Enkele late of cottage tulpen. Botanische of speciestulpen. Parkiettulpen, Leliebloemige tulpen, Rembrandttulpen en tenslotte Oud-Hoilandsche Fijne of Bizarren en Bijbloemen. Niet wanhopig worden, gij die dit leest, ik heb u gezegd dit is een roman, och, gij kent er immers vele van, al hebt gij niet altijd de juiste namen geweten. Maar ik ben er zeker van dat gij wel eens omstreeks Sint-Nicolaas of met Kerstmis een lief bloemengeschenk hebt thuis gekregen. Kleine, scharlaken- roode tulpjes, knusjes naast elkaar geplant Li een mandje met wat malsch groen mos er tusschen. Gij kent dat, het gedichtje van den ouden Sint was er bijgevoegd of wel een kaartje met Gelukkig kerstfeest hing er aan. Tien tegen één dat gij kennis gemaakt hebt met den Due van Tholl. Ja. en gij hebt ze ook gezien- in den tuin tusschen de rotsen, ze tooverden u daar im mers met wit en geel en rose en rood de toe komstige lente voor. al moest ge ze vaak be wonderen nog huiverend in uw dikke duffel. Maar vergis u niet. gij leek. 't is trouwens al wat later in 't seizoen, die daar. dat zijn geen Due van Tholl's meer, neen. dat zijn de enkele en dubbele vroege tulpen. Och. gij ziet het al. veel steviger staan ze op den steel, pootig zijn ze en fel van kleur, ook grooter, zij hebben zeker het bewustzijn in zich van die kruisridders. Ja. ze zijn tegenover den Due wat gespier der. wat proletarischer misschien, al heeten ze dan niet allemaal Pottebakker, of Impera tor rubrorum, neen er is ook een Prins van Oostenrijk onder hen, een Gele Prins, ja zelfs een hoogwaardigheid als Prins Carnaval en o wonderlijke bloem .wit. als een zwaan kunt ge zijn, r-oocl als een kardinaalsgewaad, rood met goudgeel als een Keizerskroon, donker scharlaken als door Rembrandt ge schilderd, geel als een theeroos, ja ge zijt waarlijk als 'n roos, een couronne des roses zijt ge, een rose d'amour, 'n rosea perfecta, o. oneindige verscheidenheid van tulpen, gij zijt als de kleur op het palet van Rembrandt, Leonardo da Vinci; Raphael, Titian. Morillo. Wouwerman en v. d. Neer, ge zijt een vuur baak, als een Fire King, als 'n Manteau de Velours, als 'n Pcach Blossom, als 'n Sweet heart, och veelzijdige schoonheid tot ons ge komen uit het oosten, alle talen der wereld zijn noodig om u te bewonderen. Maar het was den kweekers nog niet ge noeg. zij wilden u nog schooner maken, in het bijzonder de firma E. H. Krelage en Zoon. heeft uwe schoonheid tot een onvolprezen hoogte gebracht, daarbij geholpen door be kwame medewerkers, zooals de heer J. F. Ch. Dix, die reeds in zoo menig geschrift van zijn groote vakkennis heeft blijk gegeven. Ja. hoogte inderdaad, want daar gingen ze hy- rirideeren. Ze namen een Darwintulp, en de Due van Tholl en „maakten" de Mendeltulp. Grootmoeder heeft het wel geweten, wonderen deden die kweekers. Ze maakten van die ha- rembloem een waarlijke favoriet van de bloemen, de Darwintulp. een vorstin van de slanke lijn, die haar trotsche kroon draagt op een langen stengel wel tot 70 c.M. hoog soms en ze wonnen ze in allerlei kleuren, van het gloeiendste rood tot bijna zwart als een zoe loe, als le Tulipe noire van Dumas; maar geel wilden ze niet worden die Darwin's, ondanks de twaalfhonderd verschillende, die Krelage kweekte, waarvan er naar het oordeel der vakmenschen nog ruim driehonderd over zijn. Toch zal die Darwin nog geel worden. Wacht u maar, de kweekers staan voor niets, hun ge duld is onuitputtelijk. Organisatie van Gasreddings- diensten. Uiteenzettingen van den heer A. Duiker. De Ongevallendienst had Dinsdagavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond een bijeenkomst georaniseerd. waartoe waren uitgenoodigd de'leden van den Onge vallendienst, alsmede het personeel van de brandweer en de politie. Onder de aanwezigen waren o.m. de bur gemeester. de heer C. Maarschalk; de Com missaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, voorts verschillende raadsleden en directeu ren van bedrijven. Namens den Ongevallendienst opende de heer W. B. Smit. arts. directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, de bijeenkomst met een kort woord, waarna hij het woord gaf aan den heer A. Duiker, uit 's-Gravenhage. voor het houden van een voordracht over het onderwerp: „De organi satie van gasreddingsdiensten". Spr. onderscheidde de toepassing van den gasbeschermingsdienst in vredestijd en in oorlogstijd. De bescherming in vredestijd heeft vooral betrekking op de bescherming van arbeiders. Te verwachten is. dat in een eventueelen oorlog zeer veel luchtaanvallen zullen wor den gedaan. Daartegen zijn organisatorische en technische verdedigingsmiddelen noodig. die weer een militairen en een civielen kant hebben. De luchtverdediging is van militai ren. de luchtbescherming van civielen aard. Over de militaire zijde van het vraagstuk sprak de inleider niet. Er zijn offensieve en defensieve middelen. Offensieve, als bij voorbeeld een eigen luchtvloot en defensieve, die weer te verdeelen zijn in actieve en pas sieve. Over de passieve middelen wilde spr. het een en ander mededeelen. dus: over den civielen luchtbeschermingsdienst. Veel nut kan een maskeeringsdienst doen. bestaande in verduistering of verneveling en het oobouwen van schijnobjecten. (Zoo had den de Franschen in den wereldoorlog 120 KM. van Parijs een schijnstad opgebouwd, die uit de lucht gezien den indruk maakte van Parijs te zijn en opzettelijk sterk ver licht werd. om bomaanvallen tot zich te trekken en van het werkelijke Parijs af te leiden). Luchtaanvallen zullen altijd op belangrijke punten gericht worden; het is niet aan te nemen, meende spr., dat bij een luchtaanval zoo maar de burgerlijke bevolking zal be stookt worden. Dat zulk een mentaliteit bij eenig „vijand" zou bestaan, kan spr. zich niet voorstellen. Maar in de buurt van be langrijke punten zullen dan toch alle maat regelen, die mogelijk zijn, moeten worden ge nomen. Er moet een alarmeeringsdienst zijn, die berichten kan geven per radio en tele foon als een luchtaanval in aantocht is. Voorts zijn noodig: isoleerende kleeding. gas maskers. een gasopsporingsdienst. een ont- smettingsdienst en schuilplaatsen. De inleider vertoonde hierna eenige licht beelden. waarbij nadere bijzonderheden wer den medegedeeld over verschillende soorten gassen, het beschijnen van vliegtuigen met zoeklichten: de maatregelen, die een ge meente in 't algemeen kan nemen; het lee- ren gebruiken van de beschermingsmiddelen enz. Tenslotte werden nog 'n paar films ver toond. die verschillende oefeningen met gas maskers lieten zien en ook het dragen van een zuurstof toestel en het oefenen daarmee. Hierna was gelegenheid voor het stellen van vragen. Dokter Mauritz vroeg, of de spreker een effectieve gasbescherming mogelijk achtte en verder vestigde hij er de aandacht op, dat voortdurend nieuwe gassen worden uit gevonden. Zijn de bestaande gasmaskers daartegen bestand? De inleider vond deze vraag zeer theore tisch. Het gaat er om, zooveel mogelijk men- schen te beschermen, niet allen. Dit gebeurt immers bij andere reddingsdiensten, bijvoor beeld bij een massa-ongeluk te water, ook niet? De beschermingsdienst ls niet zóó te maken, dat niemand bij een gasaanval het leven zal verliezen. Een masker helpt abso luut, als het goed onderhouden wordt en ae gebruiker precies weet, hoe hij er mee moet handelen. De heer van Tetering had verwacht, dat de heer Duiker nog iets zou hebben medegedeeld over de wijze, waarop kelders, kasten en al- coven gasvrij kunnen worden gemaakt, bij voorbeeld met natte zakken. De inleider meende, dat hierover wel een heelen avond te praten is. Dit kan een on derwerp vormen voor een tweeden avond. Dokter Smit dankte den heer Duiker voor zijn voordracht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceintuurs, bur. van pol., Smedestraat; dameshorloge, Overes. Fabrl- ciusstraat- 42; bandenlichter, Malefijt, Pope- lïngstraat 17: bril. Jansen, Harmenjansstraat 87: paar motorhandschoenen, Blankert, Lange Raamstraat 25r.; kindermuts. bur. v. pol.; Smedestraat; portemonnaie m. i.. Hune- ker, Grebbestraat 35; slinger van een domme kracht, Malefijt, Popelingstraat 17; heeren schoen, Arnold, Voortingstraat 34; dames- tasch, bur. v. pol., Smedestraat; zegels, Vas- tenhoven, Ostadestraat 7. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank zijn de volgende faillissementen op 26 Maart uit gesproken L. P. de Jong. motorschipper. wonende te Haarlem. Oostvest in de woonark „Jonge Jan". Curator Mr. J. G. Bettink, alhier. J. Wilson, handelende onder den naam of firma Wiïson's Hout- en Bouwmaterialen- handel. wonende te Zaandam. Curator Mevr. Mr. C. L. VisSanders, alhier. A. E. Horchner, koopman in meubelen, wo nende te Beverwijk, Heemskerkerweg 39. Cu rator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: G. A. Haarbosch, boterhandelaar. wonende te Haarlem, Indischestraat 81. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. de N V. Eerste Nederlandsche Werktuigen en Gereedschappenfabriek „Haarlem", vroeger te Haarlem, thans te Zuilen. Curator Mr. J. H. van Gelderen, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: P. H. Jansen, manufacturier, wonende te Haarlem, Zijlweg 66. Curator Mr. B. W. Stomps, alhier. J. G. P. Bol, wonende te den Haag, vroeger te Zandvoort. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. H. P. Ruysenaars, bloembollenkweeker, wo nende te Heemstede, vroeger Binnenweg 67, 'hans Rijnstraat 33. Curator Mr. J. v. d. Vegt lp Heemstede

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7