TADSNIEUW Kou in het Hoofd De bloem van den dag. VRIJDAG 29 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ARROND. RECHTBANK. Schijnkoop. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden twee mannen terecht (een koopman uit Lei den en een landbouwer uit Aalsmeer) wegens het opmaken van een valsche koopacte. De Aalsmeerder was bang geweest voor een faillissement, doch de koopman uit Leiden die wel manufacturen aan hem verkocht had. wist er wel wat op. Hij kon redden, wat er te redden viel. en liet een koopacte opmaken van den verkoop van de inventaris en levende have voor 2250 door den Aalsmeerder aan zijn broer, welke koop een schijnkoop was. want in werkelijkheid bleef alles zoo het was en niets werd betaald of overgedragen. ..Nou kunnen ze de boel niet bij jé weg halen". had de koopman gezegd. Hij had voor zijn moeite niets willen hebben. De Lei denaar, die verstek had laten gaan was de voornaamste dader volgens den Officier van Justitie en verdiende een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden. De andere was eigenlijk overgehaald en kwam nog in aanmerking voor een voor waardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R.K. Reclasseering. Mr. F. A. Bijvoet vroeg 'n voorwaardelijke straf voor zijn cliënt den Aalsmeerder. PI. zei nog. dat in het al gemeen het rechtsSgevoel van hel publiek niet zoo ontwikkeld is, dat ze 't gevoel hebben iet^ ongeoorloofds te doen als ze op onge oorloofde wijze de goederen onttrekken aan de crediteuren. Uitspraak over 14 dagen. Hazardspel. Bij de draverijen in Beverwijk zouden eenige personen uit Den Haag gelegenheid geeeven hebben tot hazardspel. Ze stonden op stoelen en gedroegen zich als bookmakers, schreeuwden het publiek toe en streken geld op. Een hunner verklaarde, dat niet hij ge legenheid gegeven had aan anderen om te spelen, doch dat hij zelf gespeeld had. Het bedrag van 147. dat op hem bevonden werd. was bestemd voor consumptie, zooals verd. zei. De ander, een chauffeur, had ruim 100 bij zich, die hij volgens eigen verklaringen van zijn mevrouw ontvangenn had om te be waren. Zij had die som bij zichzelf niet veilig geoordeeld, zooals de mevrouw ge tuigde. De Officier vond een en ander niet erg ge loofwaardig en vroeg tegen den eersten ver dachte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden en tegen den ^-«uf- feur een van 2 maanden. Uitspraak op 11 April. Oppassen voor brand! Tegen iemand aan wiens onvoorzichtigheid het te wijten zou zijn dat eenige maanden ge leden in de Haarlemmermeer een schuur is afgebrand, eischte de officier van justitie twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en vijftig gulden boete. Hij achtte het zijn plicht de verzekeringsmaatschappijen in bescher ming te ne'fnen tegen al te groote achteloos-, heid van hén' dié 'met vuuïgëvaaiiijke 'appa raten omgaan. Het betrof hier een man die vlak bij een schuur gevuld met hooi een laschapparaat in werking had gebracht. Ondanks de maatrege len die hij meende voldoende te hebben ge troffen, waren vonken in het stroo gevallen en had de schuur vlam gevat. Getuigen kenschetsten den man als een voorzichtig werker, doch dit keer had hij blijk baar minder voorzorgen genomen dan an ders, De brand was zeer ernstig geweest en het is aan toevallige omstandigheden te danken, dat hij niet van veel grooter omvang is ge worden. Verdachte was niet verschenen en had la ten weten dat een motorpech hem in de Haarlemmermeer hield. Stelen met een afspraakje. Een Hillegommer en een Lissenaar hadden afgesproken dat de een des anders fiets zou stelen, die op zijn beurt weer aangifte bij de verzekeringsmaatschappij zou doen. Hoe de vork precies in den steel zat was een raadsel, zal het wellicht ook wel altijd blijven, want ter terechtzitting gaven de verdachten elkan der de schuld. Het waarschijnlijkst is wel dat de Hillegomsche schoenmaker, die in geldelijke narigheid zat, zich had laten overhalen dooi den ander zijn fiets maar te laten stelen, aan gifte te doen, opdat beiden er beter van wer den. Maar de ander beweerde dat hij de ver leide was geweest. Na dit geval heeft de eige naar van de fiets nog eens zooiets gedaan. De officier legde oplichting voor beiden ten laste en bovendien het doen van een valsche aangifte voor een. Een getuige die in Amster dam gedetineerd is legde, ten slotte onder tra nen een bezwarende verklaring af voor den man die met goedvinden de fiets had wegge nomen. De eisch was voor den eigenaar van de fiets 8 maanden en voor den ander die te genstrijdige en onware verklaringen aflegde, wat bewezen werd door in het geheim afgeluis terde gesprekken door de Hillegomsche pol- litie. 10 maanden. De verdediger, Mr. Tj. Schaper, vroeg voor den man die de fiets wegnam vrijspraak of een voorwaardelijke veroordeeling en de an der, die zei uit armoede te hebben gehandeld en contanten noodig te hebben gehad, vroeg voor zich zelf een voorwaardelijke straf. Carbonades voor de politie kosten f 75. Een Hillegommer die een politieagent drie carbonades had gestuurd hoorde een eisch van f 75 van den officier van justitie. Nu is het wel niet verboden carbonades naar de politie te sturen, maar wel wanneer het een- poging is een agent te bewegen een opge maakt proces verbaal wegens overtreding van de arbeidswet te laten vervallen. Toen de of ficier in het proces verbaal over deze overtre ding die poging tot omkooping zag. heeft hij een tweede vervolging ingesteld en met het oog op den gezondheidstoestand van verdach te vroeg hij geen vrijheidsstraf maar waar deerde hij deze zending vleesch, die hij een voorbeeld noemde van ergerlijke omkooperij op f 75 of 30 dagen Alle uitspraken over veertien dagen Emmadag met attracties. Veel medewerking voor de collecte. De Emmabloem-collecte. die Woensdag 3 April zal worden gehouden, heeft weer aller belangstelling. Veel dames en jongedames komen zich aanmelden als bloemverkoopsters, terwijl een groot aantal jongelui zich bereid verklaarden estafettedienst te verrichten op den bloemendag. Het comité hoopt dat deze stroom nog eenige dagen zal aanhouden, opdat alle wijken tot in de uiterste hoekjes der stad beezt kunnen worden. Doch niet alleen van die zijde wordt veel medewerking toegezegd, ook van andere zijde is de belangstelling groot. Drie muziekkorpsen, (de Haarl. Politie muziekvereeniging, het Har moniekorps „Apollo" en de Haarl. Harmonie Kapel), zullen mededoen aan den bloemen dag door het geven van straatconcerten: acht dames zullen trachten een groote collecte-bus, die op een versierde auto wordt rondgereden vol te collecteeren met extra bijdragen. Bijzonder sympathieke medewerking wordt ondervonden van de familie v. d. Linden. Deze familie zal den geheelen dag met haar draai orgel muziek maken in de stad en het bedrag, dat hierbij bijeen wordt gebracht, afstaan aan het Emmabloemendag-comité. Mogen velen deze daad op prijs stellen en een extra bijdrage in de verzegelde bussen werpen. Een ander wil helpen door het geven van voorstellingen met zijn poppekast. Voor een en ander moet nog wel de goedkeuring worden ontvangen van de autoriteiten doch gezien de medewerking welke het comité steeds ontving, behoeft aan deze toestemming niet to worden getwijfeld. Voor de automobilisten heeft het comité ook wat nieuws. Verleden jaar werd er over geklaagd, dat auto's zoo dikwijls werden aan gehouden, ook al was reeds een bloempje ge kocht. Dit euvel wil het comité nu voorkomen. Het heeft een aantal wimpels laten vervaar den met het embleem der tuberculose-be- strijding. De bloemverkoopsters krijgen de uitdrukkelijke order auto's die voorzien zijn van zoo'n wimpel, niet meer aan te houden. Deze wimpels zijn daags te voren reeds tegen een bijdrage van minstens f0,50 verkrijgbaar aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Op den bloemendag zelf zullen de wimpels door jongelui ten verkoop worden aangeboden op verschillende drukke punten. CONCERT VAN HAARLEM S KINDERKOOR Donderdagavond 4 April is in de Gemeen telijke Concertzaal een concert van Haar lems Kinderkoor, directeur Jacob Hamel. Medewerking verleenen Mej. Corrie Bijster (sopraan), de hoeren Boris Lensky (viool) en Jacques Har."T (piano). CONCERT OP FLORA 1935. Het programma van het concert op Za terdag 30 Maart 1935, te geven do,or Aals- meer's Harmonie, directeur Alb. Meijns van 15 tot 17 uur op het Tentoonstellingsterrein Flora, luidt als volgt: 1. San-Lorenzo, Marsch, C. A. Silva. 2. .Orpljée ,£ux .Enfers, 'ouverture* T iac, Ofiênbach. 3. 'Flots du Danube, v'else, J. Ivahovicï.' 4. Dichter und Bauer, ouverture, F. v. Suppé. 5. Steadfast and True, marsch, C. Teike, 6. Florentiner marsch, van J. Fucik. 7. Le Lac des Fées, ouverture, Auber. 8. Geschichten aus dem Wienerwald, Joh. Strauss 9. Peter Schmoll, ouverture, C. M. v. Weber. 10. Vieux Camarades, marsch, C. Teike. Smelt in kokend water en adem de dampen in DE VERDAMPENDE ZALF (Adv. Ingez. Med.) WIE TUINIERT MEE IN DE JEUGDTUINEN? Het is van algemeene bekendheid, dat de vereeniging voor school- en werktuinen te Haarlem twee tuinen, nl. aan de Ma mix- straat en aan de Van Oosten de Bruinstraat, en een tuin te Heemstede aan den Heeren- weg onder haar beheer heeft. Ieder kind kan daar een tuintje krijgen van ongeveer 20 vierk. meter, waar het onder be kwame leiding leert, zelf groenten en bloe men te kweeken. Het is een lust om te zien. wat de kinderen gedurende het zomerseizoen en in den nazomer met stralend gezicht weg dragen naar huis. want niets is aangenamer dan te mogen oogsten wat men zelf gezaaid heeft. De ouderen stéllen ook veel belang in dit werk, en op Woensdag- en Zaterdagmiddag komen velen, ide tuinen zijn vrij toeganke lijk) naar het werk der kinderen zien. Het behoeft geen betoog, dat het werk van deze vereeniging van groote paedagogische waarde ls. Behalve dat de kinderen op de vrije middagen van 24 uur van de straat worden gehouden, wordt er ook door tuinar- beid gewerkt aan de ontwikkeling van lichaam en geest. Van dit werk zullen de kin deren hun geheele leven de goede vruchten plukken Per week wordt het geringe bedrag van 10 cent betaald, gedurende den tijd dat er ge werkt wordt, doch daar staan tegenover de groote voordeelen, van zelf een tuintje te mo gen hebben, dit zelf te mogen bezaaien en zelf te mogen oogsten. Ook dit jaar gaven zich reeds vele kinderen op en wie van zoo'n tuintje wil profiteeren, moet zich voor 15 April aanmelden bij den hoofdleider, den heer D. van Waard, Haitsma Mulierstraat 23, Haarlem-Noord. LEDENVERGADERING N. O. G. Dinsdagavond 2 April as. wordt een bui tengewone ledenvergadering gehouden der afa. Haarlem van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap in café Brihkmann. Groote Markt. De heer E. de Klerk-, lid van het hoofdbe stuur van het N. O. G. te 's-Gravenhage, zal een inleiding houden over het rapport „De Openbare School", dat op de algemeene ver gadering in behandeling zal komen. De ontwikkeling van de luchtvaart. Voordracht voor het Algemeen Nederlandsch Verbond. HkdföeC Qeaatf (Adv. Ingez. Med.) Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond sprak gisteravond in de Sociëteit Vereeniging de heer S. Mante, 1ste luitenant-vlieger der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg over het onderwerp „De ontwikkeling der luchtvaart" Mr. Julius Hoog, voorzitter der afdeeling hield een kort inleidend woord, waarin hij er aan herinnerde dat het A.N.V. op dezen dag 36 jaar bestond; dit geeft geen aanleidin' tot een bijzondere herdenking, maar wel mai er nog eens op gewezen worden, dat het Ver bond thans 36 jaar bezig is de Nederlandsche taal. de kunst, kortom alles, wat Nederlandsch is te beschermen en te behouden. Juist in deze dagen achtte spreker het bestaan van het Verbond meer dan ooit noodzakelijk. In het bijzonder deed spreker een beroep op de jonge ren onder de aanwezigen. Het woord was daarna aan den heer Mante, die begon met een globaal overzicht te geven van de historie der luchtvaart. Van Aristote les en Simon de Too vena ar kwam spreker tot Newton, die de grondslagen voor het vliegen heeft gelegd en ten slotte tot de gebroeders Wright, die de eerste vluchten maakten, welke in beginstadium „sprongen" waren van circa honderd meter. Voor het vliegwezen hier te lande was het jaar 1907 van belang, toen de Koninklijke gerichtln de beginperiode van het vliegen ging Nederlandsche Luchtvaartvereenïgïng werd op. het wel een beetje anders toe dan tegenwoor dig. Stond er wind, dan waagde de vlieger zich niet in de lucht, stond er geen wind. dan werd eerst nagegaan of er niet wind zou kunnen komen; in 't gunstige geval startte het toestel en na afloop van het rondje vlie gen viel den aviateurs een huldiging ten deel; dit laatste behoeft geen verwondering te baren want een vlucht was in die dagen een prestatie van belang. Spreker herinnerde vervolgens aan het op treden van Olieslagers en Wijnmalen. Laatst genoemde slaagde er in 1910 in het hoogte record op 2800 meter te brengen. Dit ge schiedde in Frankrijk. Eenigen tijd later vloog hij den afstand Parijs-Brusselv.v. in 36 uur, een daad van beteekenis voor dien tijd. In 1913 werd te Soesterberg de Luchtvaart afdeeling opgericht, die met vier toestellen be gon. Gedurende den oorlog had zij en ook de burger-luchtvaart weinig gelegenheid tot ont plooiing omdat uit het buitenland geen toe stellen betrokken konden worden. De re geeringen hadden al haar materiaal voor het eigen leger noodig. Fokker bouwde in Duitsch- land. In 1917 waren het de Spijkerfabrieken, die het eerste Nederlandsche toestel vervaar digde. Na den oorlog kwam er een groote opleving- in de vaderlandsche luchtvaart. Een verk-eers- commissie werd in het leven geroepen, de Elta werd georganiseerd', studiecommissies werden gevormd, enz. De Nederlandsche Vliegtuigbouw kwam tot bloei, de navigatie- instrumenten werden verbeterd, de radio nam in beteekenis toe, enz. In 1920 werd dë dienst op Engeland geopend met een postzak in houdende300 brieven, in 1924 werd de eerste, Indiëvlucjht ondernomen, in 1925 begon men met de sportvlieger ij. Ook de militaire luchtvaart zat niet stal. In 1923 ondernamen onze militaire vliegers -een.-.tocht naar Kopen hagen. Later werden .suecessen gebpekt bij de vlucht naar Zürich,- waar de Alpenylucht door luitenant Schott gewonnen werd. Voorts herinnerde spreker aan het Nederlandsche aandeel in hei Internationale Pooljaar. Van de Nederlandsche militaire toestellen zeide de heer Mante, dat deze snelheden van resp. 320, 350 en 370 K.M. kunnen bereiken Het nieuwste legervliegtuig is in staat na een duikvlucht van 1500 M. een snelheid van 540 K.M. te halen. ANEMONE BLANDA. Op het Flora-terrein bloeien reeds ver schillende anemonen, zooals Anemone Pulsa tilla of Wildemanskruid en Anemone hepatica, ook wel Hepatica triloba genoemd. Een bi zonder mooie groep vormt echter de Anemone blanda, die weer in een paar variëteiten voor komt, zooals de witte (alba), een blauwe (coerulea) en de var. scythinica, die van bin nen wit en van buiten prachtig blauw is. Deze blauwe kleurstof is zeer algemeen in het plantenrijk en heet anthocyaan of bloemen- blauw. Bij een bepaalden toestand van het celvocht is die stof ook rood en roodpaars, vandaar dat sommige blauwe bloemen vaak vlak na het ontluiken rood of rose zijn, om later bij te kleuren, zooals vergeet me niet en ossetong. Nu zit bij de variëteit scythinica de kleurstof aan de buitenzijde der bloem. Bij meer bloemen valt dit op te merken, want ook de boschanemone is van buiten rood of rose en vele madeliefjes vertoonen ons het zelfde. Men meent, dat het anthocyaan in de stralende zon meer warmte absorbeert en dat daardoor de bloemen zich openen bij mooi weer en sluiten bij kou, want de kleur verliest de warmte ook eerder. Anemonen zijn in het algemeen echte boschplanten en maken een goed effect onder struikgewas, zooals men bij de inzending der Firma Tubergen zoo mooi kan zien, waar een heel groepje staat half onder een conifeer. De bladeren zijn dun en vangen door de groote oppervlakte veel zonlicht. Ook de vroege bloei en het snelle verwelken, wat we reeds bij Eranthls hiemalis vonden, troffen we hier weer als aanpassing bij het leven op den boschgrond. Als de bloemen zoo wijd open staan, lokken ze de hommels en bijen aan, die zeer ijverig tusschen de vele meeldraden en stampers doorkruipen en zoo de bestuiving toewerken.Ho ning zit er wel niet in, maar voor bijen en hommels is stuifmeel in het vroege voorjaar nog van meer beteekenis dan honing. Het stuifmeel of pollen is een zeer eiwitrijk voed sel, waarvan het jonge broed moet groeien en honing bevat in hoofdzaak slechts suiker. Zulke bloemen, die als de anemone, alleen maar stuifmeel presenteeren, heeten pollen - bloeipen. Anemone blanda kan jaren lang in een tuin staan op een wat beschaduwd plekje, maai' het is een boschplant, dus: laat het blad wat liggen, geef geen versche mest en vooral niet harken of spitten, want daar kan de hoogliggende wortelstok niet tegen. A. MELLINK, Se*. cwhoh. (/au UteuccH th, tyeuccto. „IIET GODDELOOZE RUSLAND" De afd. Haarlem der V. V. S. U. houdt een vergadering op Dinsdagavond 2 April in het gebouw Caecilia.. Ds. Snetlage te Ooijen (Br.) zal spreken over „Het Goddclooze Rusland". door TJEBBO FRANKEN. XIII. Bovenstaande wenken gelden voor de ge lukkige bezitters van kassen met verwarming, doch ook in de huiskamer kunnen tulpen in bloei worden gebracht, indien tenminste de cultuur met geduld en overleg wordt ter hand genomen en niet verondersteld wordt dat men in Januari reeds tulpen in bloei kan hebben. Men late de potten zoo lang mogelijk in de donkere koele ruimte staan en brenge ze niet in het licht voordat de spruiten minstens een handbreedte lengte hebben verkregen. De zeer vroege soorten wijzen door haar meer ge vorderde ontwikkeling zelve aan of zij reeds in het licht mogen worden gebracht. Droge, dorre kamerlucht is natuurlijk ook voor deze cultuurmethode zeer nadeelig. Te gen de knopvorming en ontwikkeling verlan gen tulpen die geforceerd worden, flink vocht. Het forceeren van late Tulpen. Ook deze in den vollen grond in Mei bloeiende soorten, kunnen eenigszins ver vroegd worden en vormen door hun lange stengels en stevige bloemen keurige, pot planten. Juist door de zooveel langere sten gels is het niet noodig de bollen, zooals dat bij de enkele en vroege soorten werd voorge schreven, eerst in de kas in het donker te zet ten. De late soorten kunnen, zoodra zij van buiten naar binnen worden getransporteerd, dadelijk in het volle licht worden gezet en langzaam, zonder aan al te hooge tempera tuur te worden blootgesteld, in bloei worden getrokken. Al de soorten verlangen in de ver hoogde temperatuur veel vocht, doch misluk ken in droge, heet gestookte kameratmosfeer. De Mendeltulpen, die ook lange stengels heb ben en eveneens deze cultuur behoeven, ko men belangrijk vroeger in bloei dan de ande re late tulpen en komen veel gemakkelijker in bloei dan deze. Oef. hoor ik u zuchten, dat lijkt heusch niet veel op een roman, wat ik daar las. Maar gij vergeet wat er na de goede zorgen die men u voorschreef, voor u te wachten staat Een tulp! Een Aziatische bloem, die eenmaal de liefde was van elke Suleika in de harem- tuinen van Kleln-Azië en Turkije, maar die daar niet genoeg aan had, die op geheimzin nige wijze naar ons vaderland kwam en er zich eerst bescheiden schuil hield tot zij zich bont verfde en het heele land in opstand bracht om haar bezit. Maar telkens, als ang stig, dat die Muselmannen haar zouden te rughalen. verwisselde ze van gedaante, nu eens werd ze een lelie, dan weer warempel een papegaai, ja niet aileen haar bloem, maar haar loof maakte ze bont, doch eindelijk was ze zeker van haar verwisseling en ze ontplooide haar bekoorlijkheid in ongekende weelde, ja, zij verhief de fez uit het oosten hooger er. hooger tot ver boven haar oervorm, zij werd de Koningin van de slanke lijn! Soms staai ze daar roerloos, haar hoofddeksel dragend op een stillen stengel, dan is ze als het hoedje op den standaard in het modemagazijn, maar ziet, daar komt de wind en breekt haar schijn bare stijfheid in een sierlijke zwenking, als een groet naar het oosten, ze buigt zich, maar verheft zich weer in ongebroken trots, die bloem van het oosten, die ons vaderland tot het hare maakte, die niet alleen een Suleika wilde bekoren maar de geheele wereld! Die tulp, dieoch het is genoeg nietwaar? wie gelooft nu nóg niet aan haar romantiek?, die als de Duizend en een Nacht is! Als brandende fakkels... Goden van Griekenland, was het u eens te donker in het rijk van Flora? Hebt gij haar, die de godin der bloemen is, in dien lang ver vlogen tijd der oudheid opgedragen te zor gen voor het licht? Ja! Gij hebt dat eeuwige ücht over de gansche wereld ontstoken, gij hebt het doen oplaaien tegen den zomer en nog eens in het najaar, gij deedt het ont branden in het Grieksche en Romeinsche rijk. in Perzie en Turkestan, langs de Middelland - sche zee, op de Kanarische eilanden tot ver in Zuid-Afrika in Kaffraria en de vurige sprangels van dat licht zijn overgesprongen naar Engeland en Amerika, naar Frankrijk. Duitschland, België en Holland. Wel dankbaar zijn wij u. godin Flora, dat gij uit het ge mengde bloed van Adonis en Hyacinthos ons de bloem geschonken hebt, die niet alleen de hvaeïnthus der Grieken was. maar ook de Gladiolus byzantinus werd. de Gladiolus se- getum. de Gladiolus couronnis, de Adonis autumnalis. Gij. Gladiolus, die nu eens tristis waart, wellicht bedroefd over den ondergang van Griekenland en Rome, dan weer blandus. blank als Flora zelf, soms trimaculata, alsof het bloed van Adonis uw bloemblad gevlekt had, of alata, als gereed om gevleugeld tot de Goden weer te keeren, gij Gladiolus, waarom draagt gij bezijden uw bloemen het loof als een zwaard? Och, hoe wijs is de Godin Flora geweest! Immers wie het licht op deze wereld brengt, die zal zich moeten rusten tot den strijd. En al hebt gij, Gladiolus, die een zwaardlelie zijt, uw wapen nooit misbruikt tot dood en verderf, zelfs niet in de dagen van het oude Rome, toen de gladiatoren zich tot bloedens toe verwondden om te sterven tot vermaak der juichende massa, toch waart ge niet ver geefs met zwaard omgord, want gij zijt op getrokken in dichte gelederen over de velden der wereld en gij hebt ze gemaakt tot een veel kleurige vreugde der menschheid. Overal hebt gij met uw zwaar de duisternis doen splijten en het licht gebracht van uw bloem, die als een brandende fakkel is. Ja, inderdaad als de roode gloed van een brandende fakkel is uw licht. Maar ook, hebt gij in uw bloem gevangen de milde zilvering van het schijnsel der maan, als deze des avonds een sluier weeft over de duistere din gen der wereld, of gij zijt als met teedere hand gesneden uit het oostersch ivoor, gij slank als een Venus, vlekkeloos als een heilige, ge weldig met uw witte vracht als een reus, gij die men White Giant, lTmmaculé, Ivory, White City en White perfection noemt. Doch ziet, wat gebeurt er met uw fakkels, die daar op het veld te branden staan in dichten drom, zijn dat nog fakkels of is het een onheilspellend vuur van den oorlog, dat op ons afkomt? Maar neen, het is de vlammenzee, die uit een krater oplaait, neen gelukkig, het is het vuur, waaraan de liefde zich koestert, het is als warmtegloed en energie. Och, gij vreest niet u te branden aan die schoone Gladiolus, gij plukt haar en neemt haar voor u Zij. die Vesuvius heet en War. zij die in scharlaken gehuld als een Red Emperor daar staat te pralen, zij Liebesfeuer, Energie, zij die de trots der kweekers is, zij Pride of Hillegom en Pride of Haarlem Maar de heftige vlammen dooven uit en er speelt blauw lila en violet langs uw stengel, zooals des wintersavonds de vlammekens dan sen op het open vuur in den haard, en gij wordt een Lilac Wonder, een Purple Perfec tion, een Veilchenblau, een Viola. Ja waarlijk, gij zijt als een onvatbaar geluk, gij blauwe vogel, Blue Bird, want ziet draagt gij nu niet opeens weer het zomergewaad der Godin Flora? Zijn uw vlammen geel geworden, gaat ge een rustig licht verspreiden als een kaarske op een blaker, nu gij Sulpher King zijt, Lucie en Glory of Noordwijk? Wat sprak ik van triest, gij die een brandende fakkel zijt, rose wordt uw licht en oranje tot zalm kleurig, gij hebt u gedrenkt in het ochtend gloren. gij hebt u overgoten met den rosen glans van een paarl, gij zijt heel even door den lichten staart geschoven van een komeet, die van Halley en zoo werd gij een Regina. een Prince of Wales, een Maréchal Foch, een Generaal de Wet, een Early Surprise, ja voor- al een Roem van Kennemerland! Bij 'de opleiding tot vlieger zijn er haar preker's oordeel drie hoogtepunten n.I. het oogenblik, dat.de instructeur tot den leerling zegt: „Je kunt nu vliegen, durf je alleen?" en er is volgens spreker nooit een geweest die „nee" gezegd heeft het stuntvliegen en de eerste noodlanding. De heer Mante bracht voorts nog "het pro bleem „Lichter of zwaarder dan lucht" ter sprake. Vast schijnt wel te staan, dat de 'uchtschepen nog lang niet bedrijfszeker zijn, daar wijzen de talrijke ongelukken wel op. De Graf Zeppelin is naar spreker's inzicht een uitzonderlijk geval, omdat dit luchtschip tot nu toe steeds onder dezelfde leiding en be manning heeft gevlogen. Verder wijdde de heer Mante enkele woor den aan de F 36 en het groote Sovjet-propa- gandavliegtuïg Maxim Gorki. Tenslotte voorspelde spreker, dat er ver moedelijk binnen vijf jaar een geregelde ver binding om de aarde zal zijn. Een uitgebreide serie lichtbeelden verdui delijkte het gesprokene. De voorzitter heeft aan het eind van den avond den heer Mante in een waardeerende speech dank gezegd. PROPAGANDADAG N. O. G. Het Haarlemsche Schoolblad, orgaan van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap, maakt melding van ?en Noord-Hollandschen Propagandadag op Zondag 14 April a.s. in restaurant Brinkmann, Groote Markt. De heer H. J. Overduin. lid van het hoofd bestuur van het N. O. G„ zal als spreker op treden. Na afloop der vergadering volgt een excur sie naar de tentoonstelling „Flora" te Heem stede. GROENTEMARKT HAARLEM. Veldsla f0,08—f0.20 per K.G. Lof f 0.07—f 0,14 per K.G. Knakpeen f 0,06—f 0.10 per K.G. Spinazie f0.25f 0.60 per kist. Andijvie f 0,20f 0,55 per kist. Gele kool f 0.20f 0,60 per kist. Boerenkool f 0.25f 0,55 per kist. Sla f2—f5 per 100. Roode kool f 0,17f 0,20 per stuk. Knolselderie f 0,05f 0.10 per stuk. Prei f 0,03f 0,16 per bos. Selderie f 0,03f 0.05 per bos. Pieterselie f 0,03f 0,05 per bos. PERSONALIA. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1935 benoemd tot directeur van het Huis van Be waring Rotterdam de heer J. L. C. Lignian, adjunct-directeur bij de strafgevangenis te Haarlem. TWEE UITVOERINGEN VAN „DE KLEINE STEM". Het kinderkoor „De Kleine Stem" geeft op Maandag 1 en Dinsdag 2 April operette avonden in den Janswegschouwburg o.l.v. den heer J. Post. Uitgevoerd zal o.a. worden: Een visite in het poppenhuis van Clementine Ward en Himp, hamp hou vast van D. L. Daalder, rau- :iek van Joh. Brands. Muzikale begeleiding is van Haarlem's Trio J. Tames, piano, Jac. Stoffer, viool, L. v. d. Ven, cello).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10