Weer Griep? DITMAAL HEEFT UW VROUW GELIJK Berichten in enkele regels VRIJDAG 29 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Beperking van de melk productie. Met ten minste 11 Het gaat op 1 Juni in. Kleine bedrijven minder zwaar getroffen. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd bekend gemaakt is door den Minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de zorge lijke zuivïlpositie de steunregeling ten behoeve van de melkveehouderij tevens dienstbaar zal worden gemaakt aan een beperking van de melkproductie. Thans kunnen omtrent de ko mende regeling en hetgeen daarmede verband houdt, de volgende mededeelingen worden gedaan. De beperking zal kunnen aanvangen op 1 Juni a-s. terwijl het le beperkingsjaar zal kunnen loopen vanaf 1 Juni a.s. tot uit. Mei 1936. De beperking der melkproductie zal voor de veehouders worden gebaseerd op de productie in ae beide voorafgaande kalender-jaren. Hierbij blijven de hoeveelheden melk, welke niet geleverd of niet door de veehouders zelf tot zuivelproducten verwerkt zijn. buiten be schouwing. Dit betreft dus voornamelijk de melk, bestemd voor veevoederdoeleinden. Ver der zal de beperking in al die gevallen, waarin dit mogelijk blijkt, berekend worden over de geleverde hoeveelheid melkvet in Kg., zijnde zulks feitelijk de eenige juiste basis, die helaas niet over de geheele linie doorvoerbaar is. Vastgesteld zijn vragenlijsten voor de vee houders en voor de afnemers van de melk n.l. de zuivelfabrieken en de melkinrichtingen. Het verzamelen van de gegevens omtrent de melk productie in genoemde basisjaren van waar schijnlijk meer dan 250.1.00 bedrijven is thans in vollen gang. Het ligt niet in de bedoeling om de beper king van den melksteun over kortere perioden te berekenen dan een vol jaar. Met het oog op een klandestiene verwerking van de straks komende ongesteunde overmelk is de stijging van het aantal zelf kamers al* lerbedenkelijkst en de Minister is dan ook van oordeel, dat een karnverbod absoluut noodza kelijk zal zijn en dat in het algemeen slechts diegenen van de veehouders een vergunning tot karnen zullen dienen te bekomen, die kun nen aantoonen, dat zij deze wijze van zuivel bereiding reeds voor de inwerkingtreding van de Crisis-Zuivelwet uitoefenden. Ter bestrij ding van het euvel van het zelfkarnen acht de Minister het verder wenschelijk dat in de toe komst aan de veehouders voor eigen gebruik een gelimiteerde hoeveelheid boter eventueel onder een speciaal merk tegen geredueeerden prijs worde beschikbaar gesteld. De controle bij de uitvoering der regeling zal in hoofdzaak berusten bij de Nederland- sche Zuivel Centrale en de uitvoeringsorganen daarvan n.l. de zoogenaamde Zuivelcontrole Afdeelingen (als zoodanig, als bekend, fungee- ren de Boter-, Kaas- en Melkproductencon- trolestations). de consumptiemelk-afdeeling van genoemde Centrale en eventueel de zoo genaamde Crisis-Melkcommissies. Nadat de medewerking van de Zuivel-Centrale was toe gezegd is een schema voor den opzet van de controle ontworpen. Wijziging in afzet of verwerking van de melk Ofschoon noode in de bedrijfsvrijheid van den veehouder wordt ingegrepen, is het ten behoeve van het welslagen van de regeling noodzakelijk, dat deze ten aanzien van de wijze van afzet of verwerking van de melk wordt beperkt. De veehouder zal in het alge meen moeten blijven voortzetten, wat hij voor heen deed: de melk leveren aan een zuivel fabriek voor consumptie of zelf verkazen of verkamen. Werd voorheen de melk in twee van genoemde richtingen, hetzij gelijktijdig dan wel na elkander afgezet of verwerkt, dan kan zulks ook in de toekomst plaats vinden, doch men zal in den aanvang van het melk- jaar een keuze moeten doen en in normale omstandigheden deze dan een jaar dienen te handhaven. Natuurlijk ligt het niet in de be doeling om bij misverstanden b.v. dwang tot levering aan een bepaalde fabriek uit te oefe nen, doch voor wijzigingen zal toch toestem ming dienen te worden gevraagd onder opgave van redenen. Uitvoerig is het noodzakelijk geachte, gemid delde percentage van de beperking onderzocht. Voor het geheele land is het vastgesteld op minstens 11 pCt., waarop dan nog een reserve komt van 0.45 pCt. voor nieuwe ontginnings- bedrijven en voor eventueele tegenvallers. De beperking van den melksteun zal gediffe- rentiëerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akkerbouw en gemengde bedrijven sterker worden beperkt dan die in de specifieke wei destreken. terwijl ook nog weer onderscheid zal dienen te worden gemaakt in de beperking van de districten met gelijksoortige bedrijven in dien zin, dat de gebieden in deze districten met bedrijven, die een meer aangepasten vee stapel hebben, in mindere mate tot de be perking zullen hebben bij te dragen. Uitgegaan is hierbij van de indeeling der groepen van landbouwgebieden. Deze groepen zijn weer onderverdeeld in rubrieken, bij welke splitsing twee factoren in rekening werden ge bracht. 1. het aantal melk- en kalf koeien per 100 ha, grasland en 2. de verhouding tusschen het aantal melk en kalfkoeien in Mei/Juni '30 ten opzichte van het aantal in Juni 1934. Zoo werden de navolgende beperkingscijfers verkregen: Groepen van landbouwgebieden: Zeeklei 19.2 pCt. Rivierklei 14.8 pCt. Weidestreken 9.1 pCt. Zandgronden 12.6 pCt. Veenkoloniën 18.4 pCt. Tuinbouwgebieden 10.3 pCt. Totaal 12.4 pCt. Voor de provincies zijn de beperkingscijfers: Groningen 16.8 pCt. Friesland 12.2 pCt. Drenthe 13-0 pCt. Overijssel 10.8 pCt, Gelder land 13.1 pCt. Utrecht 10.9 pCt. Noord-Holland 10.8 pCt. Zuid-Holland 11.8 pCt. Zeeland 17.5 pCt. Noord-Brabant 13.0 pCt. Limburg 13.7 pCt. Besloten is de kleine bedrijven slechts de helft te beperken van de aan overeenkomstige bedrijven op te leggen percentages. Een klein bedrijf is in dit verband ëen be drijf met maximaal 3 melk- en kalfkoeien en maximaal 3 ha. grond, terwijl de exploitant zijn hoofdberoep in den landbouw moet heb ben (landbouwer, land- of tuinbouwarbeider). De provincies Friesland en Zuid-Holland krijgen eenige extra toewijzing van melk om dat deze provincies met hun weidegebieden in meerdere mate dan de andere provincies wor den getroffen. Een belangrijke rol krijgen de Landbouw crisis Organisaties die de beperking in de pro vincie distribueeren, waarbij de plaatselijke of districtscommissies van advies dienen. Zij mo gen per gemeente de beperking doen variëeren van 6 tot 30 pCt. en per bedrijf van 5 tot 40 pCt. Ook mogen zij voorstellen in een uniform beperkte groep ge'oiedensplitsing aan te brengen, terwijl zij mede mogen voorstellen beperking van het eene landbouwgebied naar het andere over te hevelen. Buitenlandsche arbeids krachten voor de film. Worden niet toegelaten. Naar wij vernemen zijn er door een beslis* sing van den Rijksdienst voor Arbeidsbemid deling in Den Haag moeilijkheden ontstaan over een aanvrage, om een aantal buiten* landsche medewerkers voor de vervaardiging van een Nederlandsche film in ons land te engageeren. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den Nederlandschen Bios* coopbond, welke ons bovenstaande mededee- ling bevestigde. Door het hoofdbestuur van dezen bond is telegrafisch een onderhoud aan gevraagd met den minister van sociale zaken. hollandsciie bank unie n.v. neemt BANK voor WEST-INDIë OVER. De Hollandsche Bank Unie N.V. deelt mede, dat zij de Hollandsche Bank voor West-Indië heeft overgenomen. PROF. DR. B. SYMONS OVERLEDEN. Op ruim 81-jarigen leeftijd is in het Diaco- nessenziekenhuis te Groningen overleden Prof. dr, B. Symons, oud-Hoogleeraar in de Hoog-Duitsche taal en letterkunde aan de Groningsche Universiteit. HET ONDERWIJS IN DE STAATSWETEN SCHAPPEN OP DE MIDDELBARE SCHOLEN VOOR MEISJES De secretaris van het Comité ter Bescher ming van het Onderwijs in de Staatsweten schappen deelt ons mede, dat genoemd Co mité zich tot den minister van onderwijs heeft gericht met het dringend verzoek, de leer vakken Staatsinrichting en Staathuishoud kunde toe te voegen aan de verplichte vak ken. genoemd in de „voorwaarden, waaron der aan de Middelbare Scholen voor Meisjes nader te bepalen rechten kunnen worden toe gekend De werkloozenkassen der mijnwerkersbonden. Bespreking met den minister. De minister van sociale zaken heeft Woens dagmiddag de vertegenwoordigers der vier mijnwerkersbonden ontvangen ter bespreking van den toestand van de werkloozenkassen. De moeilijkheden van het oogenblik werden uitvoerig besproken en er werd besloten da de besturen van de betrokken organisaties zich voor zooveel noodig, zoo spoedig mogelijk over de middelen om tot een betere positie van de kassen te geraken zouden beraden, met verzoek van het resultaat daarvan on erwijld mededeeling te doen aan den minis ter zoodat deze daarop een beslissing kan ne men. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en ver heugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge 't weet is alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. (Adv. Ingez. MedJ Flora 1935 Heemstede. Bevredigend bezoek aan Flora Eén. Een nieuwe anjer: La Argentina. Sonja Henie tusschen de seringen op Flora. Het bezoek aan de Flora 1935 tijdens de eer ste Tijdelijke Tentoonstelling in het Bloe- menpaleis is alleszins bevredigend geweest en heeft zelfs de verwachtingen van het Uitvoe rend Comité overtroffen. Men verwacht 500.000 betalende bezoekers gedurende de heele tentoonstelling, dat 25% meer dan in 1925, toen er 400.000 kwamen. De vergelijking der cijfers over de eerste tien dagen in 1925 en in 1935 toont aan, dat in 1935 er 33% meer zijn geweest dan in 1925. respect. 30.446 betalende bezoekers in 1925 tegen 40.475 in 1935. De Noorsche wereldkampioene in het kunst rijden op de schaats. Sonja Henie. bracht Donderdagmiddag een bezoek aan Flora 1935 Heemstede. Monseigneur Aengenent, bisschop van Haar lem, zal Woensdagmorgen 3 April een offi cieel bezoek aan de Tentoonstelling brengen, De beroemde Spaansche danseres La Ar gentina komt Woensdagmiddag om 3 uur. Bij die gelegenheid zal een nieuwe roode anjer, die in het gebouw geëxposeerd wordt, haar worden aangeboden en worden gedoopt met den naam „La Argentina". Voor hen die moeilijk ter been zijn of om andere reden een langdurige wandeling op het uitgestrekte terrein der bloemententoon stelling Flora bezwaarlijk vinden, is bij den hoofdingang (Molen, Groenendaal), een aan tal wagentjes beschikbaar, die tegen billijk tarief in gebruik kunnen worden verkregen. Deze mededeeling doet het Uitvoerend Co mité naar aanleiding van vele verzoeken. Een radiotoestel met 73 lampen. Uitvindingen van Philips. In wetenschappelijken kring heeft de T'0 rige week de heer C. Bol van het Philips' La boratorium te Eindhoven, een voordracht ge houden over een nieuwe door hem uitge vonden kwiklamp. Op wetenschappehike wijze heeft hij voor de leden van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs te Deift een verklaring van deze lamp. die een om wenteling op het gebied der verlichtingstech niek zal- moeten brengen, gegeven. Dezer da gen heeft de heer Bol zijn demonstratie mei de nieuwe lamp herhaald voor een over het algemeen minder deskundig, doch zeker even belangstellend publiek, de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche pers. Na de publicatie over de voordracht te Delft, kunnen wij volstaan met de mededee ling, dat alle experimenten, welke de heer Boi ditmaal met de nieuwe lamp ondernam, zeer goed geslaagd zijn. Een der gedemon streerde kwiklampen bleek zelfs zoo sterk dat zij ook bij een spanning van 800 volt. niet wilde springen, hoewel dit het doel van den sterken stroom was. De toepassing van de kwiklamp, welke op velerlei gebied en vooral voor groote kaarssterkte er werd een lichtsterkte van 40.000 kaarsen gede monstreerd met een lampie van niet* meer dan 15 c.M. lang en 6 m.M. dik velerlei voordeelen biedt, kan in verband met de bij komstige technische omstandigheden nog niet algemeen geschieden, maar is toch bin nen afzienbaren tijd te venvachten. Bij het bezoek der journalisten aan de Phi lips Fabrieken hadden zij de gelegenheid een gigantisch radiotoestel in werking te zien. dat in de eerste plaats bestemd is om ge- exposeerd te worden op de wereldtentoon stelling te Brussel. Dit toestel, waarvoor een zaal noodig is om het te kunnen opstellen, geeft den leek een beeld van de werking van een normaal Philips ontvangtoestel. Met be hulp van negen kathodenstraalbuizen wor den de electrische golven, welke door een radiotoestel gaan. geprojecteerd, waarbij waarneming van de trillingen mogelijk is gemaakt, door een vertraging tot een 50R0ste tot stand te brengen. Behalve met deze ka thodenstraalbuizen wórdt het verloop der trillingen In het toestel op ingenieuze wijze gedemonstreerd met zand strooiers. Voor het in werking stellen van dit reuzen ontvang toestel waren niet minder dan 53 hulpappa raten met 73 radiolampen noodig. Een zand- reservoir wordt op 7 meter hoogte boven het toestel opgesteld e:i het zand. dat automa tisch over de strooiers wordt verdeeld, wordt del van een Jacobsladder weer In het reser- na gebruik electrisch gedroogd en door mid- voir teruggebracht. Op de Wereldtentoon stelling te Brussel, waar dit toestel, dat door ingenieur Wirix is gebouwd, voor het eerst wordt geëxposeerd, zal het publiek door mid del van een miniatuur omroeozender gele genheid hebben voor de microfoon te spre ken en te zien hoe de stem op geheimzinnige electrische wijze door het geheele toestel loopt en tenslotte in den vorm van gewoon geluid uit een luidspreker te voorschijn komt. Tenslotte werden de journalisten in ken nis gesteld met het Philips' Miller geluids opname-systeem. Na eenige jaren van inten sieve samenwerking met den Amerikaan- schen uitvinder James A. Miller is het Phi lips' Laboratorium er in geslaagd een elec- tro-mechanisch geluidsopnamesvsteem te ontwikkelen, dat op dit gebied een radicale omwenteling moet beteekenen. Naar werd meegedeeld, wordt in kringen van binnen- en buitenlandsche film- en om- roepstudio's groote belangstelling voor deze uitvinding getoond. Melkwagen op onbewaakten overweg gegrepen. Landbouwer uit Leur gedood. ETTEN EN LEUR, 2 SMaart (V.D.) He denmorgen is de 39-jarige landbouwer J. T uit Leur, terwijl hij op een kar was gezeten, eladen met melkbussen op den in de Meer straat gelegen onbewaakten overweg door een uit Breda komenden goederentrein gegre pen en op slag gedood. Waarschijnlijk heeft de man, die in gesprek was met een naast hem rijdenden wielrijder door den zwaren mist den trein te laat bemerkt Het paard werd totaal verminkt-, de kar geheel versplinterd. De machinist remde onmiddellijk, maar kon den trein eerst bij het station te Etten tot stilstand brengen. Het slachtoffer laat een rouw en twee kinderen na. De wielrijder kon door direct te stoppen, aan een wissen dood ontsnappen. TEGEN .AFGEDWONGEN REDUCTIES. In de levensmiddelenbranche. Naar het Ned. weekblad voor kruideniers waren verneemt worden in verband met de talrijke groepsvormingen in de levensmidde lenbranche thans in kringen van fabrikanten =rtappen gedaan om te komen tot een organi satie V.A.R.. wat beteekent vijanden van af gedwongen reducties. Het doel van de organisatie is de koopcon dities voor den geheelen handel gelijk te ma ken en geen reducties meer te geven aan iroepen. die zich vormen met het spec, doel door aankoop in het groot bijzondere condi ties te bedingen. De eerste stap in die richting is reeds ge daan door de Nederlandsche consumptie- stroopfabrikanten. Deze hebben besloten met ingang van 1 April a.s. geen stroop te leve ren aan of door bemiddeling van combina ties, vereenigingen of groepen van groothan delaren, welke zich ten doel stellen boven den groothandelsprijs nog een extra korting, provisies of prijsvermindering te verkrijgen. „Onze seringen zijn de schoonste". De lieer Mensing over de Aalsmeersche culturen. Tijdens den rondgang, dien wij Donderdag middag door het Bloemenpaleïs maakten, waar alles in gereedheid werd gebracht om de be zoekers op Vrijdagmorgen 12 uur een schoon geheel te kunnen toonen, heeft de heer Men sing, die zooals we reeds gemeld hebben ar rangeur is van Flora Twee met ir. A. Csisik, gesproken over de vraag, waarom in Aalsmeer de seringen mooier zijn dan waar ook ter wereld, waarom de kwaliteit beter is dan van enkele andere. Dat is niet het gevolg van groo- tere kunde bij de kweekers, want elders zijn kweekers, die op dezelfde lijn staan met de Aalsmeersche. Doch het ligt aan de geaard heid van den bodem. En de groote export van seringen maakte, dat ook andere bloemen een kans kregen en was oorzaak van den Europeeschen handel in Aalsmeersche afgesneden bloemen, zooals rozen. Aalsmeer verzendt per vliegtuig: op 1 April zal weer een lijn op Milaan worden geopend. Aalsmeer is de beste klant van de K.L.M., zei de heer Mensing, „en men zegt weieens, dat Schiphol de luchthaven van Amsterdam is maar Schiphol is in waarheid de luchthaven van Aalsmeer!" Op de Tweede Tijdelijke zijn 1000 seringen struiken en 6500 afgesneden seringen van de beste verzendkwaliteiten geëxposeerd. De heer Voors vestigde onze aandacht op de fraaie collectie vazen, die voor de Tijdelijke tentoonstellingen gebruikt worden. De verza meling Potterij bevat prachtige exemplaren, alles handwerk, en voor eik stukje is een apart ontwerp gemaakt, zoodat ze alle werkelijk eenig zijn. De kleuren zijn teer gehouden en weinig opvallend, zoodat de vazen goed :,ar- monieeren met de bloemen. Een prachtig kleurenfilmpje. We woonden Donderdagmiddag de wereld première bij van een fraai kleurenfilmpje van de heeren L. Blok te Lisse en Koch. Het is een rasterkleurenfihn van een nieuwe Engel* sche vinding (het formaat is 16 m.M.) de zoogenaamde Dufaycolor. Over het algemeen is dit filmpje van groote kwaliteiten, er zijn prachtige opnemingen bij van tulpen en nar cissen, van rotstuintjes e.d. allemaal o] Flora. Wanneer men zich met den heer Blok in verbinding stelt, zal de belangstellende in de morgenuren van dit filmpje kennis kunnen nemen. Het loont ongetwijfeld ae moeite! Door onze lens gesnapt. Zij brengt per jaar ruim 7000 uur in haar woning door, zij wil dus ge zellig en gezond wonen Gij wilt een goed en fraai en goedkoop huis hebben, dicht bij den trein en heer lijk buiten. DIT is een der landhuizen door PHILIPS in de bosschen aan de Wüstelaan te Santpoort gebouwd Onder voortreffelijke architectuur, van alle comfort voorzien. Prijzen van f7600.— tot f90wO.— Komt eens kijken! Inl Wüstelaan37 Santpoort-Station Telet. 2366 6 (Adv. Ingez. Med.) Bij het schoonmaken van den koepel der St. Laurentiuskerk te Dongen is een 25- jarige man door het breken van een ladder naar beneden gestort en zeer ernstig ge wond. Door plotseling den weg oversteken is te Grave een heer onder een auto geraakt en ernstig gewond Een 62-jarig arbeider is op de werf Wilton- Feijenoord onder een stapel ijzeren staven terechtgekomen en gedood Tot lid van Ged. Staten van Overijsel is (in de vacature G. H. F. Bloemen) benoemd H. J. Schoemaker Jr. Een 35 jarig gehuwd beambte der Ned. Spoorwegen te Groningen, die, naar gemeld, daar Zondag door een auto is aangereden, is aan zijn verwondingen overleden Er bestaan plannen, welke reeds vasten vorm hebben aangenomen, tot aanleg van een vliegveld op Flakkee. De Amsterdamsche Taxicentrale, die op 25 Juni 1932 in het leven ls geroepen, boekte Woensdag de 2 1/2 millioenste telefonische be stelling. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten een leening van vijf millioen aan te gaan met de Nationale Levensverzekerings bank N.V. te Rotterdam Drie voorraadschuren te Velp zijn door brand verwoest. De vrij aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De raad van Amsterdam heeft een subsidie van 40.000 verleend aan een werf die sleepbooten voor Rusland bouwt, en ga rantie aan de N.S.M. voor den bouw van Rus sische houtbooten. De nieuwe groote verkeersbrug te Arn hem zal zeer waarschijnlijk Woensdag 10 April a.s. voor het verkeer worden openge steld Naar wij vernemen zullen de drie Fra- tellini's. Paul, Francoise en Albert, binnen- kox-t weer naar Nederland komen. Een 17-jarige jongen uit Amsterdam, die sinds eenigen tijd vermist werd, is door zijn vader te Haarlem aangetroffen. De heer H. J. Kuiper De heer H. J. Kuiper werd 24 Augustus 1897 te Loosduinen geboren, kreeg lager- en herhalingsonderwijs en bezocht tuinbouwcur- sussen. Verder heeft hij die aanvankelijk werkzaam was ais gewoon tuinarbeider zich verder zelf moeten ontwikkelen, wat hem gelukt is, waarvan de in zijn bezit zijnde diploma's voor Staatsinrichting. Sociale Eco nomie en Sociologie van het Centraal Bureau van de Kath.-Sociale Actie in Nederland het bewijs zijn. Op 7 Januari 1919 kwam hij in betrekking bij den R.K. Landarbeidersbond te Haarlem en 1 Juni 1919 werd hij benoemd tot bezol digd hoofdbestuurder van den R. K. Land- arbeidersbond, welke functie hij nog vervult. Raadslid werd de heer Kuiper in Septem ber 1932. als opvolger van den heer Loerak ker. Hij heeft voorts zitting in verschillende commissies en besturen; o.m. is hij lid van het college van Commissarissen en van den Cen trale Landbouw Onderlinge en ondervoorzit ter van het bestuur der Tuinbouw Onder linge, welke functies hem in het bijzonder lief zijn. omdat zij hem de gelegenheid geven, veel sociaal werk te doen in verband met de uitvoering van de Ziektewet en de Ongeval lenwet Complot van morfine- smokkelaars ontdekt. Te Beek in Limburg. Reeds maanden was het den autoriteiten bekend, dat in Zuid-Limburg, speciaal in de mijnstreek, op groote schaal handel werd ge dreven in verdoovende middelen, als morfine, cocaïne en heroine. Doordat de handel zich den laatsten tijd bleek te concentreeren in en om Beek. werd door de gemeentepolitie een bepaald persoon in zijn gangen gevolgd. De rijksveldwachter te Hoensbroek, de heer Veraa, had eveneens een verdacht persoon uit Hoens broek in het oog. die vermoedelijk in verbin ding zou staan met den te Beek opereerenden man. Woensdagavond is de gemeentepolitie van Beek, geassisteerd door den rijksveld wachter te Hoensbroek en in samenwerking met den hoofdinspecteur van de centrale re cherche der verificatie ter bestrijding van den handel in verdoovende middelen te Rotter dam er in geslaagd, den verdachte, den 38- jarigen E. C. te Beek aan te houden, die een hoeveelheid van zes fleschjes morfine ver voerde, elk inhoudende 20 gram, en waarvan de handelswaarde wordt geschat op ongeveer f 700.—. C„ voorheen mijnwerker, thans sedert eenige jaren door invaliditeit tot werkloosheid ge doemd, die op zijn beurt de gangen der poli tie naspeurde, heeft Woensdagavond buiten den waard gerekend. Hij was blijkbaar weer op stap voor den verkoop van morfine, toen hij werd aangehouden. Hij heeft wellicht den geheel vreemd zijnden rijksveldwachter, die hier optrad, aangezien voor een medeplichtige en verklaarde, dat hij Jacobs heette ver moedelijk het pseudoniem, waaronder hij be kend staat in de kringen der smokkelaars. In het donkere Bruilofssteegje, waar zich de rijksveldwachter bij hem gevoegd had, werd C. ontmaskerd door de Beeker politie, die zich daar verdekt had opgesteld. Hij toonde zich zeer verslagen. De verdachte uit Hoensbroek, G. de V.. die ook in deze buurt verbleef, wist bij de arresta tie van C. te ontkomen, doch is des nachts te Hoensbroek van zijn bed gelicht. C., die op heeterdaad betrapt was hij had immers de morfine in zijn bezit, bleef aan vankelijk hardnekkig ontkennen zich te hebben bezig gehouden met den handel in verdooven de middelen. Ook in het langdurig verhoor door den hulpofficier van justitie te Beek heeft C. niets medegedeeld. De politie verricht te uitgebreide huiszoekingen, ook in andere huizen dan in dat van C. Nadat deze Woens dagnacht opgesloten bïeef in het arrestanten lokaal van het raadhuis te Beek, is de politie er Donderdagmiddag in geslaagd hem tot een volledige bekentenis te brengen. Men heeft de zekerheid, dat bij dezen smok kelhandel verscheidene personen betrokken zijn, een geheel complot, dat vertakkingen moet hebben in het geheele land, in het bij zonder in Noord- en Zuid Holland. Rotterdam moet een berucht centrum in dezen handel vormen. Bij een nieuw ingesteld onderzoek is de ge meentepolitie Donderdagmiddag op het spoor gekomen van een zekeren. E. H. te Beek, die op staanden voet gearresteerd is en een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. C. is na zijn bekentenis op vrije voeten gesteld, H„ die zich in voorloopig arrest bevindt, heeft naar zijn verklaring de morfine betrokken van een hem onbekend personon.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5