Op Flora. Flora 1935 Heemstede. VERDRIJFT KOORTS EN KIESPIJN DIRECT Zoo een en an De bloem van den dag. ZATERDAG 30 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 8 In het Warenhuis. Tulpa Greigi Wat een „warenhuis" is, daar zijn alle Haarlemmers in deze Flora-dagen allang achter. Het is trouwens leuk, zoo deskundig als iedereen wordt. Huismoeders die zich nimmer met kweekkunst hebben ingelaten, of 't moest een culture van sterkers zijn. spreken nu over „hybriden" en ..sports" of het zoo niets is. En dat een warenhuis in de kweekerswereld nog iets anders beteekent dan de Bijenkorf of V. D., dat weten we tegenwoordig allemaal. En we hebben natuur lijk wel al eens een blik geworpen over het la ge rieten schuttinkje dat de muiu- vormt van het lange, met glas gedekte huis naast het groote restaurant. Daar staan op de vak ken de mooiste dingen die de laatste 10 jaar hetzij door hybridisatie (kruising) hetzij door import verkregen zijn. Misschien heeft het warenhuis u nog niet zoo aangetrokken, omdat al die groene vakjes met nummers-op- stokjes daartusschen u niets zeiden. Maar een dubbeltje kost het u, en u heeft een lijst van inzendingen in dit glashuis en*... het is al lang niet meer groen daarbinnen; het kleurt er aan alle kanten: geel en wit en oranje van de narcissen, rose en rood. blauw, violet, wit en geel van hyacinthen en een heele regen boog van de tulpen Laten we samen eens langs het warenhuis gaan en zien war er op dit moment al bloeit, en enkele dingen nader bekijken, die we misschien anders voorbij zouden loopen. Daar is allereerst de kleine af deeling vlak tegen het restaurant aan, het verst van het hoofdgebouw af. Tulpen en Narcissen vormen daar een bont geheel. Zag u ooit zooveel blauw bijeen als hier in de Hyacinthen? Myosotis is wel een van de blauwste; nu is het misschien bewolkt weer, maar komt u mor gen bij zonneschijn terug, dan zien de tros sen er wel heel anders uit. Blauw is een moei lijke kleur! Schuttevaer mag zich ook gerust helderblauw noemen, maar Sky is alweer veel paarser! Vrij donkerblauw is Du hess oï Westminster en donker getint is ook Menelik vergelijkt u maar eens en dan kunt u een combinatie maken van licht- en donkerblauw voor uw eigen tuin, voor het volgend jaar. De nummers van deze Hyacinthen in het waren huis zijn resp. 40, 44 45, 38 en 43. Wit prachtig wit geven Purity (46), Aren- tine Arentlsen (47), Queen of the Whites (43> Aan u, het verschil op te merken of u platte of ronde koppen prefereert, losse of compacte trossen! Er is nu al het geel van de beide groote concurrenten, die binnen bij Flora Eén ook in manden te zien waren: Prins Hendrik (49) en City of Haarlem (52). De een is war zilverachtiger dan de ander, maar mooi zijn ze beide. Wat verderop vindt u al het rose van Vesuvius (36) en Gerrit v. d. Mey (28); de laatste is helder karmijnrose met witte randjes. Maar wat blijven woorden toch ge brekkig als het gaat om kleuren te beschrij ven. De Tulpen. Allereerst de wilde, de z.g. species Tulpen, die hier op de Flora eindelijk hun kans krijgen, bij het groote publiek opgemerkt to worden. U zag ze op Flora Eén en u zult ze buiten zien; hier en daar bloeit er al wat Maar in het warenhuis, al staan ze aan op vakken en niet in'losse groepjes (wat hun charme zou verhoogen), hier ziet u ze naast elkaar en kunt vergelijken: of u voor uw tuin in groepjes van 35 in den voyder, de uit bundige. vlammena-roode bloemen van Tulipa Fosteriana Red Emperor (54) verkiest of de groote Greigi, rood met bruingevlekt loof 157 Gaat u ze eens zien bij zon en bewolkte lucht, als ze wijd-openstaan als bekers of hun grillige losse bloemen gesloten houden. Kijkt u in de komende week eens naar Mistra (55 die pas rood begint te kleuren en Princeps (56), iets lichter rood: twee Fosteriana's die zeker uw bewondering zullen hebben. En nu we het toch over wilde Tulpen hebben: kent u de Waterlelie-tulpen al? T. Kaufman- niana is de ofïicieele naam. maar nu we alle maal zoo vakkundig zijn geworden praten we natuurlijk van Kaufmanni's, net als de vak lui. Die naam Waterlelietulp heeft alleen re den van bestaan bij de gewone wit-met-roo- de Kaufmanniana, maar die is hier uitge bloeid. U kunt ze zien aan den Lelievijver bui ten. Op het oogenblik bloeien er in het wa renhuis de Kaufmanni's Aurora (66) en Cae sar Franck (68). beide rood met geel, of beter geel met rood; geel is het bloemblad en een toreede roode streep loopt er van buiten in de lengte over. Robert Schumann (70) is ook zoon Kaufmanni. en niet heelemaal ..wild" meer, want het is een hybride Is dit niet al lemaal prachtig voor uw rotstuin? Kusch- kensis (71) is een vrij klein ding, rood met zwart, en als no. 74 vindt u T. Praestans Tu- bergcn's var., een prachtig oranjerood Tulpje, dat per bol gemakkelijk twee, maar ook vaak drie of vier bloemen levert. Laten we nu nog even kijken wat er al aan gekweekte Tulpen bloeit in het warenhuis. Daar hebben we er allereerst een. die (in dit geval wel wat zonderling) Christmas Glory heet (3) en laag is. donkerrose met een witten rand langs het bloemblad. En dan begint Scarlet Brilliancy (17). die zijn naam eer aandoet, de vurige roode bloemen te ontvou wen. Wildfire (25) met zijn lage oranjeroode b :emen en Yellow Favourite (26), van een p -chtig warm geel. zijn vast en zeker iets voer uw tuin. Ze vallen onder de Enkele Vroe ge Tulpen. En nu de dubbele. De roode Scar let Cardinal (64) bloeit, en u mag van dubbele Tulpen denken wat u wilt. maar deze laag- blceiende is toch werkelijk heel mooi. Loopt u eens door naar het langste stuk van het warenhuis, daar vindt u een paar prachtige roode Mendeltr^ven in bloei: Cellini (175) met z'n dikke bloemen.Dr. Frank (179) en Joh. Gav (189'. Adinda 1653 is mooi zuiver rose. U weet dat de Mendels kruisingsproducten zijn met als ouders de lage vroege Duej es en ae mooie langstelige, late Darwins. Hoe dat nu precies gegaan is, kunnen we hier niet alle maal ophalen, maar in ieder geval hebben de Mendels de goede eigenschappen van beide ouders, ze bloeien kort na de Ducjes en zijn slank en langstelig als de Darwins. Een Haar- iemsch product waar we trotsch op mogen wezen En lest best: de Narcissen. Die kunnen we niet stuk voor stuk gaan opnoemen. Er staan al zóóveel vakjes van dat heerlijke elegante goed, in den wind te wiegen! We loopen dus een eenzaam vakje van de allervroegste Darwintulpen Demcter (380) voorbij, prachtig doker paarsroode bloemen en dan kijken we bij de Narcissen die op het eerste ge zicht allemaal eender zijn, maar bij aan dachtige beschouwing (en daarvoor zijn we hier immers gekomen) allemaal verschillen in kleur en vorm. Een hooge, gele trompetnarcis, is Early- Giant (87), die u aardig kunt vergelijken met Golden Harvest (90), vlak erbij. Ra ra, wie ziet het verschil. De diepste tint geel van alle trom petten geeft waarschijnlijk Orange Triumph, Trompet-narcis. r.o. 98. En vergeet u niet te gaan kijken naar wat wel algemeen voor de allerbeste trompet narcis doorgaat, de wat lagere, wondermooie Youth (107) met de de prachtig-'breede trom pet. Zegt u ook uw meening eens over de lichtgele trompetnarcis Roxane (114), en dan gaan we over naar de groote groep van de kortkronigen, de shortcups. Praat u maar gerust over het kuppie, dat mag best op de Flora. Maar vergist u zich niet, want er zijn van die kortkronigen die zoo'n lange cup heb ben dat een leek ze gerust voor een trompet zou verslijten als het oranje randje ze niet verraadde, want dat is iets dat de trompetten bij m'n weten nog niet bezitten. Zoo'n pseudo- trompet heeft Fortune, (128), een donkergeel bloemdek met daarop een oranje „kuppie". dat zoo groot is, lang en breed, dat u het voor een trompet zou kunnen verslijten. Opgepast! Een lange gele cup heeft ook no. 154. Daisy Schaf er, op een wit bloemdek. 's Is heusch geen trompetnarcis, het is een z.g. Leedsi, een van de groepen waarin de kortkronigen wor- aen onderverdeeld. U zult bij uw volgend be zoek aan het warenhuis zien dat dat gele kroontje bij het verbloeien tot wit verbleekt; onthoudt u maar dat dit een eigenaardigheid van de Leedsi's is. Geeft u nu eens uw aan dacht voor Marion (149), warmgeel met een oranje kroon en dan gaan we naar de poe- taz-Narcissen. die zelfs een volslagen leek ge makkelijk herkent omdat ze meerdere bloe men per stengel hebben. Op no. 162 vindt u Glorious, wit met een (bescheiden) oranje cup, en Halvose met een zeer fel oranje kroontje staat op no. 164. Is bij dit alles niets voor uw tuin? Onder glas geforceerd heeft Halvose een zalmroze tint; maar hier in :t warenhuis en ook buiten is daar niets van te merken. En kijkt u nu meteen eens naar dat vakje van wa; v misschien voor een soort miniatuur-poetaz aanziet: dat is een Jon- quille-hybride. Jonquillen zijn wilde Nar- sen die net als de poetaz-groep bloemen aan schermen bovenaan den stengel hebben staan en deze Orange Queen (160) met de charman te donkergele bloempjes is een kruisingspro duct ervan. Dus „halfwild", als u wilt. U hield niet van dubbele tulpen, maar wat ic denken van de dubbele Narcissen? Gaat u eens mee naar nos. 213 en 214 resp. Texas en Twink. twee dubbele gele Narcissen met oranje blaadjes in het hart. vergroeiingen van het kroontje. Zijn dat geen aardige din gen? U is vast wel van uw meening afge bracht. dat dubbele Narcissen leelijke plompe ondingen zijn. Waarschijnlijk heeft u ae ouderwetsche ..Dubbele van Sion" in uw hoofd: inderdaad zeer weinig elegant, maar voor groote groepen prima. Buiten in het bosch kunt u het effect ervan zien. Maar een kleinere tuin moet die Sions niet hebben; die worden pas mooi op afstand van minstens vijf meter en bij zeker niet minder dan 20 bij elkander. Neen dan zullen de nu bloeiende Texas en Twink u beter kunnen helpen. Zoo kunt u dezer dagen een paar uur in het bosch doorbrengen, een uurtje in het Bloemenpaleis maar vergeet u dan ook het warenhuis niet. Hangend over de withouten railing zult u daarbinnen wondermooie dingen ontdekken. L. S. DR. FRITZ KüNKEL TE HAARLEM. In het stukje „Dr. Fritz Künk&l te Haarlem" in ons nummer van Donderdag stond: „Zater dagmiddag om 16.15 uur houdt hij in de auto. van Teyler's Museum een lezing". Dit had moeten zijn: „Zaterdagavond om 20.15 houdt met de poeders van Dr. I. 13. MF.F.NK. 7L£ ets. per poeder, étui van 6 stuks 42J.2 ets. Verkrijgbaar bij Uw'Apotheker of Drogist. Let op portret Dr. MF.F.NK en driehoekzegel E. M. B. (Adv. Ingez. Med.) Noenmaal ter gelegenheid van de opéning van Flora Tweè. Vrijdagmiddag heeft in restaurant Flora een noenmaal plaats gehad aangeboden door het Uitvoerend Comité ter gelegenheid van de opening van Flora Twee. Aanwezig waren o.a. jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, jhr. J. P. W van Doorn, burgemeester van Heemstede, de bur gemeesters van Aalsmeer, de heer Kastelein, van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, en van Leimuiden en Uithoorn, de gemeenten met Aalsmeersche culturen, de voorzitter van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond de heer J. v. d. Meer Pz„ en de secretaris de heer J. C. M. Mensing, de jury, waaronder de buitenland- sche juryleden Ehrhardt (Bern), Buquet (Pa rijs) en Lüthi (Zürich), de voorzitter van de Permanente Tentoonstellingscommissie te Aalsmeer, de heer G. Oud. en voorts o.a. de inzenders. De tafelpraeses, de heer Tom van Wa ve ren, riep den aanwezigen een welkom toe, in de eerste plaats jhr. Röell. voorts de bui- tenlandsche gasten, die spr. in het Duitsch en Fransch toesprak, en tenslotte de Aalsmeer ders, die zich zooveel moeite hebben gegeven voor deze Tijdelijke Tentoonstelling. Spr. ver tolkte de waardeering van het Uitvoerend Co mité voor den moed en het werk dat in deze crisistijden gedaan is. Als lid van de Sier teeltcentrale kent hij de moeilijkheden in Aalsmeer en daarom heeft hij zulk een ge weldige bewondering voor het totstandbren- gen van Flora Twee. tot collectieve reclame. Spr. richtte zich tot de burgemeesters van Heemstede en Aalsmeer, welke gemeenten Haarlemmermeer tusschen zich in hebben, dat een trait d'union is tusschen crisisbe- drijven: de Aalsmeersche culturen en het bloembollenvak. Spr. maakte een geestige toespeling op mo gelijke annexatie van Haarlemmermeer door Aalsmeer en Heemstede, waarna hij een dronk uitbracht op het welzijn van het kweekersbe- drijf in Aalsmeer. De Commissaris der Koningin. J hr. mr. dr A. Röell, bracht opnieuw hulde aan den moed en den ondernemingsgeest der Aals meersche kweekers. Daar men in eigen kring geen tentoonstellingen meer kan houden mag het op prijs gesteld worden, dat men de han den ineen slaat om het in Heemstede op Flora te doen. Het groote succes van Flora 1935 zal mede te danken zijn aan de tijdelijke tentoonstellingen en als het waar is, dat een volgende tijdelijke mooier is dan de daaraan voorafgaande, dan zullen de organisatoren van de vijfde een uiterst zware taak hebben. Flora Twee is voortreffelijk en maakt een buitengewonen indruk. Spr. prees den onder nemingsgeest en de durf der kweekers, dat zijn de ingezetenen, van Aalsmeer om den druk der tijden te boven te komen. De heer Ernst H. Krelage, lid van het Uitvoerend Comité en voorzitter van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, herinnerde aan de kennismaking van de Alg. Vereeniging met Aalsmeer nu 25 jaar geleden op de Ten toonstelling in 1910. In .1909 begon Aalsmeer's triomf tijdens het eerste optreden in het bui tenland, nl. in Berlijn, waar bleek, dat haar seringen mooier waren dan de daar inheem se he. Bij vele gelegenheden en overal heeft de bloem van Aalsmeer daarna triomfen ge vierd. Dat alles heeft Aalsmeer bereikt door het collectief optreden met het op den ach tergrond dringen van het individu, door den geest van solidariteit en collegialiteit. Als die geest blijft, zal Aalsmeer de moeilijkheden on getwijfeld overwinnen. De burgemeester van Aalsmeer, de heer Kastelein dankte voor de gelegenheid aan Aalsmeer geboden om op het schitterende bloemenfeest uit te komen met haar cultures. Deze tentoonstelling getuigt van moed en be- drijfsvreugde, twee eigenschappen waardoor Aalsmeer steeds bekend is geweest. De kwee kers hebben aangepakt, alsof er geen vuiltje aan den economiscnen hemel was. De bezoe kers zullen ervaren dat Aalsmeer nog steeds het belangrijke tuinbouwcentrum is. Aals meer. dat meeleeft met Flora 1935. Spr. bood den heer van Waveren een medaille aan als extra prijs voor Flora Twee. De heer G. O u d bracht den Commissaris van de Koningin dank voor zijn bereidwillig heid de Tweede Tijdelijke Tentoonstelling te openen en voor zijn voortdurende belangstel ling voor Aalsmeer. Namens de Permanente Tentoonstellingscommissie dankte hij het Uitvoerend Comité voor de uit-noodigïng om Flora Twee te verzorgen. Al zijn de omstan digheden moeilijker dan vroeger, toch is men zoo goed mogelijk voor den dag gekomen, dank zij den geest van samenwerking. De jury prees hij voor de loffelijke wijze, waarop zij zich van haar taak gekweten heeft. Spr. richtte zich in het Fransch tot den voorzitter der internationale jury en in hét Duitsch tot de andere buitenlandsche juryleden. De heer Buquet, voorzitter der jury, hield in het Fransch een toespraak, waarin hij zei, dat de prachtige tentoonstellingen hier zóóveel hebben bijgedragen tot het versprei den van de beste en nieuwste teeltmethoden, dat dat meer dan voldoende was voor spr. en de Fransche Vereeniging van in- en expor teurs van bloemen om medewerking te ver- leenen aan Flora 1935 door in de jury zitting- te nemen. Van de terreingesteldheid heeft men hier prachtig partij getrokken, en deze tentoon stelling is het beste bewijs voor de superiori teit der methodes. Hij dankte voor de eer aan Frankrijk bewezen en aan den bloemenhandel in het bijzonder doordat hij als vertegenwoor diger aanwezig mocht zijn. Mr. A, S 1 o b zei in een geestige speech, dat de voorzitter op vernuftige wijze het vraat stuk der annexatie in de bloemetjes gezet had. Nu de annexatieplannen van Amsterdam voor Schiphol en van Halfweg voor Zwanen burg van de baan zijn, komt de voorzitter met fïieuwe plannen! Men moet tegenwoordig niet meer van samenvoegen maar van samenwer king praten. Spr. eindigde met een dronk uit te brengen op de vriendschappelijke samen werking van de drie gemeentebesturen Aals meer, Heemstede en Haarlemmermeer. De heer van Waveren sprak een slot woord van dank uit, ook o.a. voor de ontvan gen medaille en zei, dat hij de „annexatie" alleen in economischen zin bedoeld had. hij in de aula van Teyler's Museum een le zing." Eenige regels te voren stond, dat Dr. Kün- kel Maandagavond om 16.15 uur in het Ken- nemer Lyceum is. Dit had moeten zijn: Maan dagavond om 20.15. De fouten in de uren zijn het gevolg van een ons verstrekte verkeerde opgave; de andere fouten zijn zetfouten. De boottochten van „Snel- verband". Voor lichamelijk gebrekkigen. De Bootcommissie van „Snelverband" schrijft ons: De Eerste Hulp Vereeniging Snelverband, organiseert weer evenals vorige jaren een boottocht voor lichamelijk gebrekkigen. Een voor volwassenen en een voor kinderen. Men kan zich niet indenken met hoeveel verlangen zij er reeds nu naar uitkijken. Ve len onder hen hebben in een heel jaar niet van den buitenlucht genoten en het vooruit zicht nu weer eens een heelen dag uit te kun nen zijn, stemt hen reeds prettig. Dit blijkt wel uit de vele dankbetuigingen die de Com missie van de gebrekkigen mochten ontvangen. Dagen lang wordt dit uitstapje met de huis- genooten besproken en zoo brengen deze boot tochten dan nog verder afleiding, voor hen die toch al zoo misdeeld zijn. Om nu dezen menschen weer een prettigen dag te bezorgen, doet de Commissie een drin gend beroep op allen, die iets voor dit doel willen offeren. Leden van „Snelverband" trachten ijverig gelden in te zamelen voor de komende boot tochten van dit jaar. Geeft allen ondanks de slechte tijdsomstan digheden. Geeft wat gij kunt missen. Elke bij drage, hoe klein ook. is ons van harte bijzon der welkom evenals ook giften in natura. Laat deze gebrekkigen dit uitstapje dat hun zoo veel genoegen geeft, niet missen. Helpt allen mede deze tochten te doen slagen. Wanneer het financieele gedeelte verzorgd is zullen de plannen nader in de plaatselijke bladen worden bekend gemaakt. De eerste penningmeesteresse mej. A. van Donselaar. Spijkermanslaan 2 a, evenals de tweede penningmeester de heer A. J. Spoor, Brouwerstraat 86 zullen gaarne bijdragen ont vangen. welke in dit blad zullen worden ver antwoord. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het secretariaat en Bootcommis sie: mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50, terwijl opgave voor deelneming aan de te houden boottochten in dit jaar kan worden gedaan aan onderstaande adressen. Dit is niet noodig voor hen die het vorige jaar reeds medegingen. J. B. Heystek, Westergracht 85. telef. 13222. R. Blok, Rozenstraat 5 telefoon 12130, alsmede aan de hierboven vermelde adressen. Helpt allen mede en teekent op de lijsten der leden of stuurt bijdragen of toezegging op. Vereeniging voor V reemdelingenverkeer. In de Vrijdag, onder voorzitterschap van den heer Jhr. Dr. J. C. Mollerus, gehouden jaarvergadering der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, werden het jaarverslag van den secretaris, den heer Mr. J. H. van Gel deren, en het financieel verslag van den penningmeester, den heer H. P. Deinum, uitgebracht. Aan het verslag van den secretaris ont- leenen wij o.a. dat gedurende het verslagjaar aan het bureau der Vereeniging aan het Sta tionsplein 4704 mondelinge en 555 schrifte lijke informaties werden verstrekt, wat een belangrijke stijging beteekent bij het vorig .laar. Van de aan buitenlanders gegeven in formaties waren 246 in de Duitsche, 73 in de Engelsche en 71 in de Fransche taal. In samenwerking met een firma te Haarlem werd een beroepen-telefoongids uitgegeven. Binnenkort kan de verschijning van een nieuwen gids van Haarlem tegemoet worden gezien. Naar aanleiding van de Bloementen toonstelling te Heemstede in 1935 werden 35000 nieuwe folders van Haarlem in 4 talen uitgegeven en voor een groot deel over Neder land en het buitenland (w.o. ook Amerika) verspreid. Het initiatief werd genomen tot het organi- seeren van een Haarlem-dag in April 1935 ter gelegenheid van de ontvangst der Inter nationale Jury van de Bloemententoonstel ling te Heemstede. Hiervoor werd de mede werking van het Gemeentebestuur en het bestuur der Kamer van Koophandel ver kregen Ook werd het initiatief genomen tot het organiseeren van een Haarlem-feestweek in April 1935. Dit in samenwerking met ver schillende Straatvereenigingen. de Vereen. Horecaf. de Vereen. Nederl. Fabrikaat en On derling Belang, waaruit een Centraal Comité werd gekozen. De aangename samenwerking met de Zus- ter-vereeniging te Heemstede werd ook dit jaar bestendigd. De Vereeniging verleende haar medewerking bij bezoeken aan Haarlem van verschillende buitenlandsche gezelschappen en bij te Haar lem gehouden jaarvergaderingen van enkele Vereenigingen. Het aantal leden vertoonde ook over 1934 wederom een daling. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de inkomsten over 1934 wederom belangrijk minder hebben bedragen dan over 1933. Het niet ontvangen van een subsidie van de Gemeente is hiervan voor een be langrijk deel de oorzaak. Ondanks deze ver mindering van inkomsten kon toch een slui tende rekening verkregen worden door toe passing van een drastische bezuiniging op de uitgaven, waardoor tenslotte onder ultimo 1934 nog een, zij het zeer bescheiden, saldo overbleef. Ondanks de toegepaste bezuiniging werd aan het Bureau veel en goed werk gedaan. Voor het werken der Vereeniging op uitge breider schaal waren echter geen fondsen disponibel. De steun van de Gemeente, ver schillende instellingen en het publiek kan ten slotte niet worden gemist wil de Vereeni ging, die uitsluitend en belangeloos werkt in het algemeen belang van Haanem, geheel aan haar doel beantwoorden. De voorzitter bracht dank aan den secre taris en den penningmeester voor het uit gebrachte verslag en voor hetgeen door hen voor de Vereeniging in 1934 werd verricht. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden Jhr. Dr. J. C. Mollerus. W. A. v. d. Kamp en A. Meyer werden herkozen. Jhr. Mollerus roerde bij de rondvraag de slechte medewerking aan van de burgerij aan het Centraal Comité bij de plannen voor feestelijkheden tijdens Flora 1935 Heemstede. Een reclameoptocht 'op de 200 rondgezonden brieven is één antwoord binnengekomen!) en een bloemencorso konden niet doorgaan De gemeente kon wegens den slechten finan- cieelen toestand geen medewerking verleenen o.a. aan de verlichting van de openbare ge bouwen. De Haarlemweek zal zich dus beperken tot muziek en versiering van enkele hoofdstraten. Op Zaterdag 13 April zal een taptoe gehou den worden met medewerking van de Kon. Militaire Kapel. Een eenvoudige gids zal ver schijnen. Het moest worden beschouwd als het begin van wat het Centraal Comité zich voorstelt te doen ia volgende jaren. Jhr. Mollerus bracht hulde aan de zusterver- eeniging te Heemstede voor wat deze gedaan heeft gedurende Flora waarvoor de heer Steger namens de zustervereeniging dank zei. Op een vraag van den heer v. d. Kamp zei de voorzitter, dat behalve de Kon. Militaire Kapel slechts Haarlemsche musici aan de Haarlem-week zullen deelhebben Op voorstel van den heer H. P. Deinum werd beslot-en een commissie tot herziening van het reglement en de statuten in te stellen, bestaande uit de heeren H. P. Deinum en Mr. J. H. van Gelderen. De voorzitter wees op de prettige samen werking, met den administrateur, den heer Breyer. Hierna werd vergadering gesloten. Een gelukkig verschijnsel. Het aantal veroordeelingen wegens dron kenschap in Engeland is van 183.877 in 1913 teruggeloopen tot ongeveer 35.000 in het af- geloopen jaar. Stopt, vlaglustigen! In Londen voert men een actie om het aan tal vlagdagen terug te brengen tot 24 per jaar. In 1934 vlagde men 256 dagen. Postspaarbank in Engeland. Het deposit op de postspaarbank in Enge land bedraagt in totaal ongeveer 360.000.000 pd. st. Wekelijks wordt gemiddeld 2 millioen pd. st. ingelegd. Er zijn 10.000.000 houders van spaarbankboekjes. „Stop," zei de bandiet, „als je beweegt ben je dood." „Vriend," antwoordde de professor, „jé moet juister zijn in je beweringen. Als ik zou bewegen, zou dat een positief teeken zijn dat ik leefde." Kleine wenken Verpot een plant in het voorjaar. Voor plan ten is licht van boven beter dan licht van de zijkanten. De Keizerskroon. In een der eerste rotstuintjes van de ten toonstelling, dat van den heer Bekker, staan enkele groote planten in bloei, die ons aan een soart lelie doen denken. Het is de Kei zerskroon (Fritiilaria imperialis. L.), een van ouds bekende sierplant uit Perzië, die een poosje in het vergeetboek is geraakt, maar sinds de laatste jaren weer meer wordt ge waardeerd. Uit den grooten. wat onaange naam ruikenden bol komt al in Maart een dicht bebladerde stengel te voorschijn, die echter vrij plotseling overgaat in een kaal en glad gedeelte van soms eenige decimeters lengte. Daarboven hangen dan kroonsge- wijze de groote oranjeroode bloemklokken, aan hun inplanting weer bekroond door een kleine krans van groene bladeren. Tillen we de bloemen onder him kin wat omhoog, dan zien we alle kenmerken der Lelie-achtigen, nl. zes meeldraden en een flinken stamper, maar we worden vooral getroffen door de mooie roode en gele aderen, die wegwijzers vormen naar de honig. En die is er over vloedig. Elk der zes bloembladeren heeft een formeele honigput, een inzinking, waarin een groote druppel nectar op het punt staat er uit te vallen. Schudden we de bloem maar even. dan vliegen de druppels er uit. Geen wonder, dat de bijen en hommels den weg spoedig vinden, na eerst tol betaald te heb ben. door den stempel te bestuiven en be- poeierd te zijn door de meeldraden. Men zal vragen, of die te koop liggende nectar geen mieren aanlokt, die immers zoo op zoetigheid zijn verzot. Men beschouwt het kale, gladde stuk als een soort woest gebied, waar geen mier overheen trekt, om dat honiggebied te bereiken. Het gezichtsveld der mieren is be perkt. hun reuk is wel scherp, maar werkt slechts op korten afstand, zoodat de „wereld" van de mieren klein is en ze niet tot het be sef komen, dat aan de overzijde van de stengel een honigrijke wereld ligt. Een dier beschikt bovendien niet. zooals de mensch, over een verstand achter zijn zintuigen. Bovendien is het kale stuk zoo glad. dat een mier daar niet gemakkelijk over heen loopt. Men kan de keizerskroon, op een zon nige plek in den tuin gepoot, jaren lang als vaste plant laten staan. Een klein beetje schaduw is niet erg. Voor goede ontwikke ling is een vruchtbare grond wel gewenscht en '5 winters is eenige bedekking noodig. A. MELLINK,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8