Soendaplein 37 Haarlem's Dagblac Soendaplein 37 Paardenhandel. Hei Befauqtiiltste Nieuw bijkantoor van Haarlem's Dagblad. 52e 'Jaargang No. 15880 Verschijnt 'dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdagen Maandag 1 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOÖM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Kinderen, Agenten en verkeersproblemen Examen op straat en stoep. Haarlemsche jeugd leert wat veiligheid is Links kijken: rechts kijken. Oppas sen voor het verkeer dat om die stil staande auto komt. Naar den ver keersagent kijken. Richting aangeven. Altijd op alles letten, met alles rekening houden, voorzichtig zijn en. logisch denken! Zie hier zoo enkele dingen die bij een veilig verkeer te pas komen. Ze zijn met tientallen andere uit te brei den, maar het voornaamste is toch wel of men gevoel heeft voor het ver keer, zoo'n zesde zintuig, iets aparts. Dit gevoel helaas, is nooit aan te leeren. Men heeft 't, of niet. Daarmee uit. Zij die 't hebben hoeven geen verkeersregels te leeren, want zij voelen ze aan bij de eerste kennis making reeds. Anderen moeten ze echter be- studeeren, uit het hoofd leeren, en bewust toepassen. Denkend. En door herhaald repe- teeren kan men werkelijk een veiliger ver keer bereiken. Ook hierbij geldt als bij alles wat geleerd moet worden: vroeg geleerd, oud gedaan, en daarom is op de Haarlemsche scholen ver- keersonderwijs gegeven. Een schriftelijk exa men hebben de ruim duizend candidaten reeds afgelegd, een opstelletje waarin eenvou dige verkeers-stellingen werden opgeworpen door „Jan Secuur". Vanmorgen dan is het „mondeling" begon nen, het examen op de straat. Het Rozenha- genplein in de Patrimoniumbuurt was het centrum. Een verkeersagent was voor deze bij zondere gelegenheid op een ton gezet, de be kende verkeerston voor de agenten, sommige straten hadden geïmproviseerde borden ge kregen voor éénrichting-verkeer of anderzins en 'n auto (die hier van geen agent wilde we ten omdat er nog.nooit eentje had gestaan daar de straten die uitmuntten door leegheid nooit een regelaar hebben gevergd), reed rus tig verder en geloofde het stopteeken wel.... Een slecht voorbeeld voor de kinderkens die over de stoepen marcheerden, links moesten kijken, rechts moesten blikken en dan een streepje of een kruisje kregen in het aantee- kenboekje van den examinator. v Over de prestaties willen wij niet uitweiden, van meer belang is dat de kinderen nu van „overheids"wege, van schoolwege, met het verkeer in aanraking zijn gebracht, Zij hebben nu de gevaren van den weg ondervonden als een vak dat gekend moet worden, als een on derdeel van hun schoolplicht. Het moge dan wel niet letterlijk waar zijn, voor de kinderen heeft 't toch wel deze uitwerking. Ten tweede hebben de kinderen de politie agenten leeren kennen als menschen wien het niet altijd erom te doen is een bekeuring te maken, maar liever nog zien hoe er geen fou ten worden gemaakt. De kinderen hebben ge leerd dat politieagenten voor een veilig ver keer ijveren, moeten ijveren. Vanmorgen heb ben zij gezien hoe talrijke agenten, per motor en per fiets zich uitsloofden voor hun veilig heidsopleiding. Een andere vraag is of het wel geslaagd was dit examen in een stille buurt te houden, waar de kinderen zich geobserveerd wisten, dus zich extra inspanden. Wellicht zou in een drukkere buurt, met ongeziene examinatoren het resultaat geheel anders zijn geweest. Maardat was wèl zoo veilig, want er wa ren er nog wel een paar, die leelijke fouten maakten: b.v. die eerst naar rechts keken bij het oversteken en dan later naar links, of heelemaal maar strak voor zich uitstaarden. Toch: dit zijn allemaal details van onderge schikt belang. Hoofdzaak is o.i. dat de leer lingen het verkeer als vak hebben leeren ken nen en de agenten als verkeersopvoeders. Waarbij de organisatoren en andere meewer kenden alle lof verdienen. Het is te hopen dat het in komende dagen minder koud zal wezen in de Patrimoniumbuurt of waar de examens anders mogen worden afgenomen en dat de komende jaren zullen uitwijzen dat er goed aan gedaan is, dit examen te organiseeren. Daar is heden geopend het nieuwe bijkantoor van TELEFOON 12250, GEOPEND Alle werkdagen 8 v.m.6 n.m. Inwoners van Haarlem-Noord: Geef daar uw abonnement op. Breng daar uw advertentiën en uw brieven op adverten tiën. (Volgens het Svenska Dagbladet koopt Duitschland thans op groote schaal paarden tegen hooger prijs dan de geldende marktprijzen.) Duitschland zegt dit Zweedsche dagblad En het levert het bewijs Momenteel stelt Duitschland paarden Blijkbaar extra hoog op prijs: Dat men stevig kan betalen, Is zoo gek niet- in dat land Heeft men immers paardenmiddelen Altijd ruimschoots bij de hand. Maar waarom is men zoo koopgraag Op dit zeer speciaal gebied, „Knollen" voor citroenen koopen Doet men toch in Duitschland niet. Is er dan zoo'n paardenarbeid In het Duitsche rijk te doen, Is een paardenspel de opzet, Of het paardensportseizoen? Wordt op 't politieke schaakbord Aan een paardesprong gedacht, Laboreert de Duitsche motor Aan tekort aan paardekracht? Of zijn deze paardenkoppen Enkel 't groote doel al waard, Om de wereld eens te toonen: Duitschland zit weer goed te paard? P. GASUS. Groentenexport naar Duitschland gemonopoliseerd. Door de betalingsmoeilijkheden noodzakelijk. Centrale is monopoliehoudster. Met ingang van heden is voor alle groenten en fruit, voor zoover betreft den uitvoer naar Duitschland, een export monopolie ingesteld. De insteliling van dit export-monopolie is noodzakelijk geworden door de beta lingsmoeilijkheden met Duitschland. Dit monopolie zal als volgt werken: Als monopoliehoudster is aangewezen de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale. De exporteurs van groenten- en fruit zullen deze producten slechts uit kunnen voeren, indien zij in het bezit zijn van een door of namens de Ned. Groenten- en Fruitcentrale afgegeven machtiging tot uit voer. Deze machtiging tot uitvoer zal worden afgegeven op de veilingen. Om toegelaten te kunnen worden tot de Clearing zal de Nederlandsche exporteur een door het Crisis-Uitvoer-Bureau ingesteld ver effeningscertificaat met zijn B-formulier, waarop hij zijn vordering bij het Clearing- Instituut indient, aan dit laatste instituut moeten overleggen. Nederland heeft tegenover Duitschland op zich genomen- de toegestane betalings contingenten voor de diverse producten niet te overschrijden. Door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als gedelegeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau .zal de be waking van het betalingscontingent voor groenten etc. geschieden. Op grond van deze beperking zal het niet mogelijk zijn vrijelijk de producten op de veiling aan te bieden voor verkoop naar Duitschland. De veilingen zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden, welk deel (percentage) van den aanvoer van elk pro duct afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts beperkte hoeveelheden koopen en voor de gekochte hoeveelheid op de veiling een machtiging tot uitvoer aanvragen. Vliegen in de Literatuur. Wij vestigen de bijzondere aandacht op de tentoonstelling in onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 93, van het Vliegen in de Litera tuur. Deze tentoonstelling is dagelijks van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. geopend en gratis toegankelijk. Zij is gearrangeerd in verband met de Boekenweek van 30 Maart tot 6 April en zal gedurende dit tijdsverloop geopend blijven. De Koningin Prinses naar Flora. Op Dinsdagmorgen. De Koningin en Prinses Juliana zullen len Dinsdagmorgen 2 April een bezoek bren gen aan de Internationale Bloemententoon stelling Flora 1935 Heemstede. Naar aanleiding van dit bezoek vernemen wij, dat het publiek toegang tot de terreinen zal krijgen op precies dezelfde wijze als dat tot nu toe steeds het geval is geweest. De Derde Voorjaarsbeurs. Door 9082 personen bezocht. Zaterdagavond had de sluiting plaats van de 3e Voorjaarsbeurs van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen. De voorzitster der vereeniging, mevr. C. J. Cohen Tervaert-Koch, voerde daarbij het woord en dankte allen, die tot het welslagen van de Beurs hadden medegewerkt, in 't bij zonder den heer J. v. d. Burg die de regeling der tentoonstelling heeft gehad. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, zeide o.m., zich te verheugen dat alles zoo goed was geslaagd en dat onder de stand houders zulk een goede geest had geheerscht. Er zijn veel zaken gedaan en spr. hoopte dat het volgend jaar de Beurs zal terug komen. Namens de N.V. Van der Laan's Modema gazijnen bood de heer A. H. Fikkert aan mevr. Cohen Tervaart een bloemstuk aan en de vice-voorzitster der vereeniging, mevr. N. Dyserinck-Van Gilse van de Pais. huldigde de voorzitster door het aanbieden van een fruitmand. Een gezellig samenzijn, waarbij Willy Derby (die den geheelen avond de beursbezoekers al had vermaakt) ook nog optrad was een waardig besluit van de Beurs. Zooals bekend hebben verschillende fir ma's artikelen beschikbaar gesteld, die op nummers der ent-réebiljetten zouden vallen. Zoo viel een tweepersoonsslaapkamer ameublement, beschikbaar gesteld door de N.V. Stoutenbeek'.s Woninginrichting te Be verwijk op no. 3001; een radiotoestel van de N.V. Technisch Bureau van den Berg op 7999; en twee-persoons Epeda-matras van de firma Kort op 5772 en een tuinameublement van de firma Swaanswijk op 3891. Ter gelegenheid van de modeshow stelde de firma v. d. Laan vier japonnen beschik baar. Deze vielen ten deel aan: mevr. B. van S wieten-van Son. te Heemstede; mevr. J. Eibink-Pieters te Haarlem; mevr. J. Smit- Bogaarde te Santpoort en mej. J. H. Ver beek, te Haarlem. Op alle vier modeshows kwam de manne quin nr. 5. mej. C. Kors, zegevierend uit den strijd. Met alle waardeering voor het wer ken dei- andere mannequins, werd mej. Kors door de bezoeksters van de shows als de beste beschouwd, zooals bekend moest ook haar verjaardag geraden worden. Zij is jarig op 15 December. Naar wij vernemen is de Beurs door 9082 personen bezocht. De standhouders zijn zeer tevreden, zoo werd ons medegedeeld. Auto te Appelscha te water gereden. De bestuurder verdronken. APPELSCHA1 April. Hedenmorgen omstreeks half acht is alhier een personen auto, bestuurd door den heer Argelo uit Kortezwaag. op onverklaarbare wijze in de Compagnievaart gereden. Behalve de be stuurder waren in de auto gezeten de heer Wapstra hoofd der school te Kortezwaag en diens echtgenoote. Door het kordaat optre den van den heer J. Dorprigter, chauffeur te Oosterwolde, die toevallig passeerde, mocht het gelukken de heer en mevrouw Wapstra te redden. Hoewel dr. Lojenga geassisteerd door .de Reddingsbrigade nog pl.rn. ander half uur kunstmatige ademhaling toepaste mocht het niet gelukken de levensgeesten van den heer Argelo op te wekken. Waarschijnlijk is de heer Argelo onwel ge worden, aangezien het anders onverklaar baar is dat de auto op den rechten breeden weg zoo pardoes te water kon geraken. Noodlottige noodlanding op de route ParijsLonden. Piloot omgekomen, twee gewonden. PARIJS, 1 April (V.D.) In den afge- loopen nacht heeft het nachtpostvliegtuig ParijsLonden bij Gournay- en -Bray een noodlanding moeten maken. De chef-piloot Bajac van de Fransch-Roemeensche lucht vaartmaatschappij werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. Twee andere personen werden licht gewond. „Papegaai" naar Malmö vertrokken. En keert nog heden op Schiphol terug. AMSTERDAM. 1 April (V.D.) De nieuwe 4-motorige F 22 Papegaai, die Vrijdag j.l. door de K.L.M. van de Kokkerfabriek is over genomen, is hedenmorgen om half tien, be stuurd door den piloot Sillevis in den gere- gelden dienst naar Malmö vertrokken. Er waren 20 passagiers aan boord. Het vliegtuig komt nog vandaag terug en zal dan in het nachtelijk duister op Schiphol landen. In dit verband heeft de heer Sillevis gister avond nog een tweetal proefvluchten ge maakt, die uitnemend zijn geslaagd. De tweede voor de KL.M. bestemde F 22, de Kwikstaart, wordt op het oogenblik in de Fokkerloods gemonteerd en zal ongeveer mid den April gereed zijn. De laatste machine van dit type. de Roer domp. eveneens voor de K.L.M.zal eind April voor de montage van de fabriek naar de Fok kerloods worden getransporteerd. Succes voor Gömbös bij de verkiezingen. Op den eersten dag meer dan de helft van het totale aantal zetels. BOEDAPEST. 1 April (Reuter) Gisteren was de eerste dag der verkiezingen voor het Hongaarsche parlement, Volgens de tegen mid dernacht bekende uitslagen had de partij dei- nationale eenheid toen reeds 133 mandaten veroverd, de partij der kleine landbouwers 16, de Christelijke economische partij 2 en de nationaal-socialistische partij één mandaat, 11 zetels werden veroverd door partijloozgn. In elf districten moeten de verkiezingen nog worden gehouden. Van de 245 mandaten is thans reeds de be slissing over 163 mandaten gevallen en reeds na den eersten verkiezingsdag beschikt de re- geeringspartij van Gömbös over meer dan de helft van het totaal aantal zetels. Groeiend verzet tegen het „nieuwe heidendom". Mueller's bezoek aan Zuid-Duitscliland afgelast. BERLIJN, 1 April (Reuter) Het schijnt dat overwegingen van kerkelijk politieken aard en geen gezondheidsredenen de oorzaak zijn, dat rijksbisschop Mueller een voorge nomen bezoek aan Zuid-Duitschland heeft afgelast. De Evangelische Christenen aldaar worden steeds meer ontevreden over de maatregelen tegen hun predikanten, die opgesloten zijn in concentratiekampen. De autoriteiten van verscheidene Duitsche plaatsen, o.a. Neurenberg, hebben in verband met dezen toestand Mueller's bezoek afgera den. Bisschop Meiser van Beieren en Bisschop Wurm van W-urthemberg hebben zich naast de confessioneele Prusische kerk geschaard in den strijd tegen het nieuwe heidendom. In een gemeenschappelijk schrijven aan mi nister Frick hebben deze beide bisschoppen verzocht, dat hij zijn invloed aan zal werden de Evangelsche kerk te beschermen tegen de aanvallen op de ..grondslagen van het geloof" welke de Evangelische en de Katholieke Kerk gemeenschappelijk hebben. FILMS VAN DEN VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIë. Heden zullen in de programma's van het Rembrandt Theater, Cinema Palace en Luxor Theater de films draaien van den Zondag ge speelden voetbalwedstrijd- NederlandBelgië, resp. van Polygoon, Profilti en Holland. De film van de filmfabriek Holland draaide Zondagavond reeds in het Luxor Theater. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. De heer A. Spoor, wagenbestuurder bij de N.Z.H.T.M. zou heden zijn jubileum vieren. Wegens ziekte van den jubilaris werd de vie ring echter uitgesteld. Bij de besprekingen te Moskou besloten beide partijen naar een collectief Europeesch veiligheidssysteem te streven, waartoe ook Polen en Duitschland kunnen toetreden. g. 4 De nieuwe koers van den Belgischen franc. pag. 4 De Belgische regeering behaalde in den se naat een groote meerderheid. pag. 4 Zondagmorgen is een auto met vijf jonge menschen in de Dommel gestort; alle inzit tenden verdronken. pag. 3 De N. S. B. landdag te Amsterdam. pag. 3 Zaterdag is te Haarlem een Nederlandsch Es perantistencongres gehouden. pag. 3 De voetbalwedstrijd NederlandBelgië is door de Nederlandsche ploeg gewonnen. pag. 6 Het Haarlemsch voetbalelftal wint met 10 van een Brusselsche combinatie. pag. 7 De dames-hockeywedstrijd Nederland-Duitsch land is door de Duitsche dames gewonnen. pag. 8 Damrubriek. pag. 7 Bekende Haarlemmers: dr. ir. G. de Gelder. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Bij Holland-België. Van onzen Brusselschen correspondent: Van Zeeland's regeeringsverklaring. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 9 A. Meilink over de bloem van den dag An- tliurium. pag. 9 K. de Jong: Fritz Hirsch Operette. pag. 11 G. J. Kalt; Vereeniging „Onderling Genoegen" pag 11 J. B. Schuil over: De verklikker, door het Cen traal Tooneel. pag. 11 pag. Slachtoffer van autobotsing In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Deurenschendijk de 63-jarige J. v. Berlo, woonachtig te Helmond, door een personen auto overreden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft de auto niet be merkt. Vermoedelijk treft den bestuurder van de auto geen schuld. DR. F. G. WALLER DELFT. 1 April (V. D.) Vrijdag 19 April a.s. zal de bekende Dr. F. G. Waller, oud-direc teur der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft zijn 75sten verjaardag vieren en Dins dag 30 April a.s. den dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden werd benoemd tot mede-direc teur van genoemde gist- en spiritusfabriek. De VERBOUWING voor het bijkantoor van Haarlem's Dagblad, Soendaplein 37, Haarlem-Noord, is uitgevoerd door de fa. P. BOX ZONEN, Haarlem, Telefoon 11133. Het SCHILDERWERK is uitgevoerd door de fa- GEERLINGS SERNé, Haarlem, Telefoon 15876. Hedenmorgen hebben wij ons nieuwe bijkan toor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, ge opend en wij noodigen alle lezers en vooral die uit dat zoo sterk gegroeide stadsdeel uit, er eens een kijkje te gaan nemen. Al zeggen wij het zelf, deze nederzetting van Haarlem's Dagblad is het aankijken zeer waard. Er is niet het minste bezwaar tegen integendeel dat men dan tegelijk van de gelegenheid gebruik maakt, er een advertentie op te geven, of een brief op een advertentie te bezorgen, of de abonnementsopgave van buurman of fa milielid af te geven. Maar men kan er ook de laatste berichten op de nieuwsborden lezen, de actueele foto' sbekijken, de courant en het Zondagsblad inzien. Men kan er gratis gebruik maken van onze telefooncel, althans voor lo cale gesprekken. Bij interlocale verbindingen betaalt men hiervoor het tarief zonder eenige verhooging. Ons kantoor zal dagelijks van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. geopend zijn en men kan het na dien ook nog telefonisch bereiken. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit bijkantoor in een behoefte voorziet en dat het „het zal doen". Zaterdag en Zondag was er trouwens, eveneens als hedenochtend, reeds veel belang stelling voor. Wij zijn al een paar zakpotlooden kwijt uit den voorraad, dien wij beschikbaar Soendaplein 37 stellen voor den aanbrenger van elk tiende „Groentje", en voor elke vijfde abonnements opgave. Geen kwaad resultaat, in aanmerking genomen, dat het kantoor eerst hedenochtend 8 uur is opengesteld. Wij hebben, vooral binnenshuis nogal een en ander verbouwd en, wilden wij 1 April openen, dan was hiervoor slechts één korte maand be schikbaar. Welnu, wij hebben 1 April ge opend en dat danken wij in de eerste plaats wel aan de onvermoeide medewerking, onder vonden van onzen architect den heer .JK. Jonkheid, en niet minder van de aannemers firma P. Boxs en Zonen, die het werk op voor treffelijke wijze uitvoerde, van de firma Geer- lings en Serné voor het schilderwerk, de firma Keiler en Macdonald voor de electrische in stallatie, neonverlichting en radio, den Eerste Schotensche Papierhandel (H. M. Bakker) voor het behangers- en stoffeerderswerk, W. C. J. Timmers voor het sanitair. Zij allen heb ben bijzondere toewijding aan dit werk gege ven, hun beste krachten verleend om het op tijd klaar te doen zijn en wij zijn hen daar zeer dankbaar voor. Wij brengen tenslotte oprechten dank aan de milde gevers der bloemstukken, die ons nieuwe bijkantoor een feestelijk aanzien geven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1