N.S.B. Hel Betokpijkste Het koninklijk bezoek aan Flora. OPENBARE VERGADERING Een uit duizend. 52e Jaargang No. 15881 Verschijnt clagelijks, behalve óp Zon- eri Feestdagen Dinsdag 2 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENISëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 April. Onze Taak. CONCERTGEBOUW 4 APRIL SPREKER: VAN KAMPEN Voorverkoop kaarten Kringhuis Spaarne 59. - Entree 20 cent, Werkloozen 5 cent. En aan de zaal. Het is niet ondienstig in een tijd als deze, een tijd van felle tegenstellingen en van groo te nooden, nog eens met nadruk te wijzen op de taak die een blad als het onze in de sa menleving te vervullen heeft. En dan wil ik ten eerste nog eens iets zeggen over onze te allen tijde gehandhaafde neutraliteit op het gebied van politiek en godsdienst. Aan den vooravond van Statenverkiezingen, die feller conflict dan in vroeger jaren opleveren, zij dit opnieuw geconstateerd: wij blijven daar buiten. Wij staan van alle partijen en groepee ringen volkomen vrij, zijn met de belangen van geen enkele verbonden, en vermelden de uitingen van al deze richtingen slechts omdat dit tot onze algemesne nieuwstaak behoort: volledig en volkomen onpartijdig, zonder commentaar onzerzijds. Die algemeene objec tieve berichtgeving is de groote speciale taak van het neutrale dagblad. Daardoor onder scheidt het zich van de vele politieke partij bladen. De etteli,ike duizenden dia onze trouwe lezers zijn, en die natuurlijk naar hun eigen over tuiging tot ettelijke verschillende richtingen behooren, vinden in Haarlem's Dagblad niet alleen wat hun eigen geestverwanten gezegd, betoogd, verdedigd, aanbevolen hebben op vergaderingen, maar ook wat hun tegenstan ders op de hunne hebben gezegd. Voor wie de feiten wil kennen om zijn eigen oordeel daar aan te toetsen is het onmisbaar dit alles ter beschikking te hebben, het volledig te kunnen lezen. Daarom is de groote kracht, de groote bestaansreden van de politiek- en godsdien- stig-neutrale pers in Nederland juist haar in- formatorische taak. Zij is de eenige die zich deze alzijdige, -objectieve nieuwsvoorlichting kan veroorloven. En wie Haarlem's Dagblad kent weet dat wij haar met volle eerlijkheid toepassen. Er zijn grooter problemen dan de landspo- litiek in het menschenleven, en ver boven al len politieken strijd is het probleem van oorlog of vrede verheven. Dat raakt ons aller toe komst, in de eerste plaats die van onze kin deren. Het is een zaak van dood en leven voor Europa, voor Nederland, voor ons allen. Wij hebben op dit gebied nimmer een afzijdige houding aangenomen, omdat wij het als onze eerste menschelijke plicht beschouwen te doen wat wij kunnen, op ons beperkte terrein, om het onheil te helpen afwenden. Dat het afgewend kan worden.... daarvan ben ik ten diepste overtuigd. Gisteren heeft de Paus, in consistorie, den oorlog nog gebrand merkt als „een ontzettende misdaad". Vele staatslieden hebben in den loop der jaren de zelfde of dergelijke woorden ervoor gebezigd. Welnu, dit blad beaamt die woorden ten volle, en beseft ze als werkelijkheid. Als wij voort durend den oorlog bestrijden uitgebannen door tientallen staten, en ook met Nederlands onderteekening als instrument tot oplossing van internationale geschillen, dan is dat: Bestrijding van de Misdaad, Vechten tegen de Criminaliteit. Als er mensehen zijn, en onder hen ook helaas leiders van dagbladen, die deze plicht niet voelen en liever maar fatalistisch mee- kletsen met sceptici en andere liefhebbers van-dooddoeners, dan moeten ze dat met hun geweten overeen zien te brengen. Wij zijn daartoe niet in staat. Er zijn natuurlijk buiten de partijpolitiek tal van belangen, die wij in ons blad wel dege lijk op uitgesproken wijze bevorderen. En dan denk ik in de eerste en de hoofdplaats aan onze taak als plaatselijk blad. Haarlem's Dag blad wordt in Haarlem gedrukt en uitgegeven: het is met Haarlem en de omliggende gemeen ten ten nauwste verbonden. Het behoort tot dit district, en staat voor de belangen en aangelegenheden er van ten allen tijde op de bres. Het bezit, door de vele redactieleden die zich ten volle aan deze za ken wijden, en door zijn tallooze relaties, een volledigheid van berichtgeving hieromtrent die geen enkel blad-van-buiten ook maar in de verte kan evenaren. De bladen-van-bui ten missen daarvoor een plaatselijke organi satie zooals wij die hebben en missen ook den plaatselijken invloed die Haarlem's Dag blad zich in zijn 52 bestaansjaren verworven heeft. Wie wil weten, goed en volledig wil weten, wat in Haarlem en de omliggende ge meenten leeft en geschiedt, wat er dus in zijn eigen woonplaats gebeurt, moet Haar lem's Dagblad lezen. Anders weet hij hét niet. Het is wellicht overbodig er aan te herinne ren dat de inhoud van het plaatselijk dagblad zich in de laatste twintig jaar enorm uitge breid heeft. Niet alleen op binnenlandsch, maar ook op buitenlandsch gebied hebben wij onze voorlichtingstaak geweldig vergroot. Zelfs artikelen geschreven door vermaarde buitenlandsche staatslieden en mannen-der wetenschap kan men geregeld in dit blad vin den. De belangstelling der menschen voor het nationale en het internationale leven is sinds den oorlog op ongekende wijze toegenomen. Haarlem's Dagblad is daar het is meer malen van vele zijden gezegd een sterker en beter getuige van dan welk ander plaat selijk dagblad in den lande ook. Ziehier een beknopte opsomming van onze Bankbiljettenvervalschers gesnapt. Vijf aanhoudingen te Essen. ESSEN, 2 April (Reuter). In de laatste dagen zijn vijf personen gearresteerd, die Ne- derlandsche bankbiljetten van tien gulden hadden nagemaakt en deze over de grens hadden willen smokkelen om in Nederland de valsche biljetten in omloop te brengen. Groote belangstelling en groot enthousiasme. Onder grootenthousiasme van het talrijke publiek heeft hedenmorgen de Koningin vergezeld van Prinses Juliana haar aangekondigde bezoek aan de internationale bloementen toonstelling Flora 1935, Heemstede ge bracht. Lang van tevoren reeds hadden zich zeer vele belangstellenden langs de afgezette Mo lenlaan, de Vrijheidsdreef en voor den ingang bij het Molentje geschaard, terwijl zich op het terrein ook bijzonder veel personen hadden opgesteld om de koningin te verwelkomen. De vlaggen en wimpels, die in groote getale in Heemstede waren uitgestoken, brachten wat fleur in den overigens somberen morgen. De marechaussee en de suppoosten van den bewakingsdienst van den heer Lam van Flora zorgden voor de orde op en buiten het terrein. Even half elf kwamen de beide koninklijke auto's onder gejuich van de toeschouwers den hoofdingang bij het Molentje binnen en reden door tot de Dam, halverwege de Vrij heidsdreef. Het gejubel zwol aan en het, Wil helmus, dat het muziekkorps in de muziekkoe pel inzette, werd meegezongen. De burgemees ter van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn en het Uitvoerend Comité van Flora, de heeren Van Waveren, Krelage en Voors begroetten de koninklijke bezoeksters, aan wie het hoofd bestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur werd voorgesteld door den heer Krelage. Hierna is een wandeling over de terreinen gemaakt, eerst over het weideterrein, daarna door het bosch en vervolgens via den Tulpen hof naar het Bloemenpaleis. H. M. werd be geleid door den heer Ernst H. Krelage, voor zitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur en de Prinses door den heer Tom. van Waveren, voorzitter van het Uitvoerend Co mité van Flora. Tijdens deze tocht viel een vrij hevige re gen, die echter om ruim elf uur ophield. De Koningin was in het wit gekleed, met; een witten sluier, de Prinses droeg een grijzen bontmantel. De Koningin en de Prinses toonden zich bij zonder ingenomen met de tentoonstelling. De Koningin verklaarde, dat deze tentoonstelling na wat zij er over gelezen had, haar verwach tingen nog had overtroffen. Zij prees de ener gie van hen, die een dergelijke expositie tot stand hadden weten te' brengen. In het-Bloemenpaleis werden de Koninklijke gasten rondgeleid door de heeften Van der Meer en Mensing. Toen de Koningin het Bloemenpaleis verla ten had, heeft zij zich nogmaals gericht tot den architect, den heer J. C. Brand en hem gecomplimenteerd voor den bouw. In het regeeringsgebouw werden Prof. van Slogteren en Ir. Volkersz aan de Koningin voorgesteld. Bij het afscheid zeide de Konin gin, dat het een merkwaardig verschijnsel was, dat in dezen crisistijd zooveel vrijwillige deel neming voor deze tentoonstelling bestaan heeft: „Nederland mag er trotseh op zijn, dat in dezen tijd zoo iets grootsch tot stand ge bracht is." Om tien minuten over half 12 verlieten de hooge bezoeksters het terrein. De ordemaatregelen verdienen groote waar deering. Iemand uit het gevolg van H.M. maakte het Uitvoerend Comité- hierover een compliment. „Zelden" zoo zeide hij, „is een tentoonstelling bezocht, waai* de ordemaatre gelen zóó goed getroffen waren." Bij het verlaten van het terrein, toen de auto's langzaam wegreden, heeft de koningin een brief in ontvangst genomen van één der toeschouwers. Deze man trad uit de rij der belangstel lenden naar voren en bood H.M. een brief aan met de woorden: „Mag ik Uwe Maje steit deze brief overhandigen". Vrouw met een mes gestoken. Uit minnenijd. Maandagavond half twaalf is de 30-jarige juffrouw S., wonend alhier, op de Gedempte Oude Gracht door den eveneens alhier wonen den 29-jarigen koopman S. met een knipmes in haar linker bovenarm gestoken. Ook kreeg zij een schram aan de linkerzijde van haar hals. Zij werd in perceel Ged. Oude Gracht 106 binnengebracht, waar zij door leden van den Ongevallendienst werd verbonden. Daar na is zij per ziekenauto naar de Maria-Stich- ting vervoerd, waar geconstateerd werd, dat de kwetsuren niet van ernstigen aard waren. Zij kon dan ook weer naar haar woning wor den vervoerd. De dader, die gevlucht was, meldde zichzelf een uur later aan het politieposthuis op het Leidscheplein aan. Hij bleek een goede be kende van de politie te zijn. De man verklaar de uit minnenijd gehandeld te hebben. Hij is in verzekerde bewaring gesteld om aan de justitie te worden voorgeleid. Een offer gevraagd. Wie wil helpen veel lijden te verzachten? Morgen zullen de verkoopsters van het Emma-bloempje te Haarlem en te Bloemen- daal weer haar offerbusje aanbieden. De tra- ditioneele jaarlijksche gebeurtenis. In die herhaling ligt evenwel een gevaar. Men ziet de vriendelijke verkoopsters, hoort de vroo- lijke muziek, haalt als het zonder bezwaar kan bijna automatisch een zilverstukje uit den vestzak en vervolgt zijn weg, overtuigd dat men zijn plicht gedaan heeft Alles blijft aan de oppervlakte. Men dringt niet meer tot het wezen door. En toch is het zoo droevig, zoo ernstig! De tuberculose maakt immers nog vele slachtoffers. Onbeschrijfelijk is het leed; ouders moeten hun kinderen missen, kinderen hun oudersGelukkig wordt veel gedaan om den dood zijn prooi te ontnemen. De we tenschap is daartoe thans uitstekend toege rust. Maar die strijd tegen de tuberculose verslindt kapitalen. De overheid blijft het werk zelfs in dezen crisistijd steunen, maai* een belangrijk bedrag moet door de particu liere liefdadigheid bijeengebracht worden. Op den dag van het Emma-bloempje krijgen de ingezetenen gelegenheid om hun offer voor de tuberculose-bestrijding te brengen. Maar wil het goed zijn, dan moet het inder- daar een offer zijn. geen aalmoes om er zich van af te maken. Dat wil zeggen, dat men zooveel moet geven, dat men er zich zelf des noods iets voor ontzeggen moet. Voor velen mag het dus geen greep in den vestzak zijn, maar moet de portemonnaie te voorschijn ge haald worden. Enkelen kunnen zelfs in dezen crisistijd wel in hun portefeuille tasten. De werkelijkheid moet weer tot ons door dringen. Al toont de bloemverkoopster een vriendelijk gelaat, achter haar staat de uit geteerde lijder die om erbarmen vraagt, ver zachting van zijn lijden, hulp om genezing te verkrijgen. Als begrepen zou worden dat geld gevraagd wordt om een zwak kind, dat ernstig bedreigd wordt door de vreeselijke ziekte, die misschien zijn moeder of vader al ten grave sleepte, naar het Brederodeduin te kunnen zenden, om daar zooveel gezondheid op te doen, dat het mis schien voor het verdere leven gered wordt; geld om een vader, die de eerste verschijnse len vertoont van „de wreede kwaal die lang zaam moordt als sluipend gif en wis als 't j grievend staal" in de lighal of een sanatorium op te nemen, om te voorkomen dat de vrouw weduwe en de kinderen weezen worden; geld om een moeder die aangetast is, maar bij vol doende hulp nog te redden is, voor haar gezin te behouden, dan zou de plicht begrepen worden om een offer te brengen! Laten wij zoo morgen onze bijdrage voor het Emma-bloempje geven! (Adv. Ingez. Med.) (Bij den dienst van In- en Uitvoer op Semarang boden zich duizend sollicitanten voor een betrekking aan.) 't Is een droevig beeld der tijden, Komt er maar één baantje vrij, Dan zijn drommen aspiranten Er steeds als de kippen bij. Ook op Java zijn veel vragers En ook daar is 't aanbod klein, Om er aan den slag te komen. Moet men één uit duizend zijn. Duizend brieven zijn geschreven, Duizend zoekers hopen weer, Dat het ditmaal eens mag lukken, Beter dan zoo menig keer. Duizend brieven om te lezen, Voor den dienst die 't baantje geeft, Duizend vurige pleidooien, Waar men uit te kiezen heeft. Bij de allereerste schifting- Is 't voor velen weer beleefd. D' eerste afvoer uit den aanvoer, Die naar In- en Uitvoer streeft. Bij de tweede, derde, vierde, Slinkt voortdurend het restant, Tot men eindlijk is gekomen Bij den laatsten aspirant. Van de duizend aspiraties, Heeft er één slechts resultaat, Eén voor wien de deur naar d' arbeid Uit die duizend opengaat. Dat 's het beeld van deze tijden, Duizend dingen naar de buit, Eén is er maar dien men invoert, Eén slechts voert er weer wat uit. P. GASUS. Brand eischt twee menschen- levens. Moeder en haar zoontje om het leven gekomen. Noodlottigè gebeurtenis te Utrecht. UTRECHT, 2 April. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebroken in een per ceel gelegen aan de M. P. Lindostraat tengevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen. De brand is ontstaan op de eerste verdie ping, waar in de voorkamer de 39-jarige vrouw Th. van S. en haar 10-jarig zoontje, dat ziek was. sliepen. De brand werd door de buren ontdekt. Zij konden zich echter niet spoedig genoeg toegang tot de voorkamer verschaffen daar voor een der deuren een kast bleek te staan en men slechts via een andere kamer .kon binnen komen. De man van de vrouw en een ander kind sliepen een verdieping hoo- ger. Zij hadden aanvankelijk niets van den brand bemerkt. Beiden wisten zich via het dak in veiligheid te stellen. De brandweer, die door de buren gealarmeerd was en spoedig ter plaatse verscheen, wist het vuur tot de eerste verdieping te beperken. De vrouw en het kind zijn verbrand. Slechts de verkoolde lijken kon men bergen. Omtrent het ontstaan van den brand is niets bekend. Ontploffing eischt zeven dooden en 44 gewonden. Bevolking vluchtte in paniek de bergen in. SEOEL. 2 April (V.D.) Te Konan in de Koreaansche provincie Varkyonando is giste renmiddag een groote tank met waterstofgas van een stikstof-kunstmestfabriek in de lucht gevlogen. Zeven arbeiders werden gedood en 44 gewond, terwijl naderhand ongeveer 500 personen met gescheurde trommelvliezen zich onder medische behandeling moesten stellen. Alle ruiten in de geheele stad werden vernield en tal van huizen werden beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en velen vluchtten in hun angst naar de bergen buiten de stad. Tachtig slachtoffers bij brand te Moekden. Vuurzee in een arsenaal. SJANGHAI, 2 April (Reuter) Het dagblad Doeng Shoenpao deelt eerst thans mede, dat op 3o Maart j.l. in het arsenaal te Moekden een groote brand is uitgebroken, die tachtig slachtoffers zou hebben geëischt en zeer groo te materieele schade heeft aangericht. Het vuur zou zijn veroorzaakt door een ketel- ontploffing, die, naar men vermoedt, door sa botage zou zijn ontstaan. De vice-directeur en eenige arbeiders van het arsenaal zijn reeds gearresteerd. De koningin en prinses Juliana hebben heden morgen Flora bezocht. pas. 1 Nog geen prijsverliooging in België. nag. 4 De Luxemburgsche franc wordt met 10 pet. gedevalueerd. pag. 4 Lerroux is er niet in geslaagd een Spaansch kabinet te vormen. pag. 4 Een verzoek om arbitrage van Abessynië. pag. 4 De Grieksche Kamer en Senaat zijn ontbonden pag. 4 De stand der Duitsche clearing per 31 Maart. pag. 3 De N. S. B. bijeenkomst Maandagavond in het R. A. I. gebouw te Amsterdam heeft ru moer veroorzaakt. pag. 3 Het aardappelenvervoer zal voortaan vrij zijn. pag. 3 Te Utrecht is een moeder met haar kind ver brand. pis- l Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer P. V. de Wit. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onze taak. pag. I Van onzen Parijschen correspondent: Bar- thou's bibliotheek onder den hamer. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent Edens' bezoek aan Moskou. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 A. Meilink: Over de bloem van den dag: Ri- chardia aetliiopica. pag. 6 Jlir. dr. J. C. Mollerus: De Haarlemsche week. pag. 2 K. de Jong over den Operetteavond van het kinderkoor „De kleine Stem". pag. II V. S.: René Clair in Londen. pag. 11 Modeshow Gerzon. pag. 11 Vliegt in onze Tijdingzaal. Tentoonstelling van vlieglectuur naar aan leiding van de Nederlandsche Boekenweek. U weet 't reeds: in onze Tijdingzaal, Groo te Houtstraat 93, is een tentoonstelling van lectuur over alles wat met 't vliegen in ver band staat. ..Op vleugels boven eigen land", is de titel van een leerzaam boek met platen dat over ons eigen land handelt, geschreven door F. I. R. v. d. Eeckhout. Deze tentoonstelling brengt u echter nog verder dan boven het eigen land alleen, want daar is o.a. ook ..Wij vlogen naar Indië". van A. Viruly. Deze vlieger- schrijver schijnt wel slag te hebben de lezers te boeien. We kennen van hem reeds ..In den schroefwind" en ..Voor vrij? Contact" en nu is de vierde spruit op komst: „Alles O. K. Draaien En zelfs Indië is ons einddoel niet; want Mr. P. J. Mijksenaar vertelt over ,,Wij in de Melbournerace" en we hebben geleerd dat Melbourne nog een stuk verder weg ligt, dan Indië. Niet alleen met daglicht vliegen we her en derwaarts. „Nachtvlucht", van A. de St. Exupéry doet ons ook de lucht in gaan als het donker is. Want hoe zouden we anders vrede kunnen hebben met de prestatie van K. D. Parmentier „In drie dagen naar Australië"? Belangwekkend is dat verschillende vlie gers aan het schrijven zijn gegaan. Zoo ook W. van Veenendaal. die in „Cockpit" zijn cockpit-ervaringen beschrijft. Anders is het met „Piloot Tex". Die heeft niet zelf geschreven, maar is beschreven door Arnold Hagenbach. en dit boek is dus een roman. Want niet- alleen boeken van des kundigen zijn in onze Tijdingzaal tentoon gesteld ter gelegenheid van de Boekenweek, ook romans over het vliegwezen liggen ten toon. Bovendien vindt u tijdschriften, bro chures en kinderboeken, eigenlijk: jongens boeken. Want„Jong Holland vliegt", door A. Ponsteen is er ook. En zij die jongens hebben die men kan rekenen onder Jong Holland, weten hoe zij zich interesseeren voor het vliegen. Dit getuigt ook „De Zweefvliegclub" van Jac. Berghuis Jr. en „De Club der Vlie gende Hollanders" van Ph. Exel. Het is wel wonderbaarlijk, die naam van „Vliegende Hollander" die ons jaren geleden werd gegeven en het ligt voor de hand dat hij gebruikt is voor een pakkende reclame plaat, die ook op deze tentoonstelling is te zien. Wij hebben verschillende namen van boe ken niet genoemd. Niet omdat zij van min der beteekenis zouden zijn, doch alleen om dat het onmogelijk is alle lectuur over het vliegwezen op te noemen. Over enkele jaren zal het wel heelemaal niet meer zijn te doen. Wü vestigen nogmaals de aandacht er op dat onze Tijdingzaal eiken dag voor ieder een geheel vrij toegankelijk is van 3 tot 18 uur. Bij uitzondering zal zij Zaterdag a.s. 's middags niet worden gesloten en eveneens tot 18 uur zijn geopend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1