boekenweb HONIG'S SOEP/ Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 3 APRIL' 1935 H A A R L E M'S D A G BLAD tzn rwruin van Ideueut en qmuh. door TJEBBO FRANKEN. xvm. Soms is zij vroolijk, feestelijk gestemd, en spreidt een vlag van bloembladen boven een vriendelijk gelaat, dat zicht plooit, als lachend, rond een lip die als te keuvelen staat. Maar ziet de vlag wordt donker als een rouwfloers en het lipje pruilt tot schreien, dan is zij de treurende weduwe Susiana uit Perzië, die daar gesluierd in den harem- tuin te rouwen stond als een verstooten fa voriet van den 'wreeden sultan, maar zij wist niet, dat zij in haar droeve kleedij van parel glans en donker zomernachtelijk blauw juist een vreugde voor zijn zinnen was. Doch ziet, ze is weer vroolijk geworden, die treurende weduwe, ze vertoont zich over de geheele wereld in oneindige wisseling van gewaad, grillig versierd met azuren vles- kens, fijn gesplinterd als het licht dat uit een diamant slijpel schiet, als de zonne vonkels op het blauwe water van een mur melend meer, als de schubbekens van een zilverblauwe visch, die elegante lijnen trekt in een kristallen beekje, dat daar bruisend vliedt vanaf zijn koele bron in groenen berg verscholen, als de zwerm van juweelen vlieg jes die vluchten uit een gloeiend vuur, dat telkens opleeft, aangebliazen door den zucht van een nijpenden balg. O. die bloem is als kunstige. Chineesche lantaarn, ze houdt binnen de gekleurde bla den van haar kroon het levenslicht geheim zinnig geborgen, maar nauwelijks weet ge waar de kaarskens van haar eeuwig voort bestaan, de stamper en meeldraden, te bran den staan. Is zij als zoo'n Oostersche, kleurige lan taarn? Weineen. zoo zegt ge, gij misleidt me. zoo ziin die Orchideeën niet. Ik zag ze als een libellenschare zitten op een zwierigen tak Maar stil toch. wat praat ge mij van Orchideeën, gij vergist u immers, dit zijn geen Orchideeën .al zoudt gij 't graag ge- looven, neen wij spreken nu van Iris. die altijd zoowel des winters als des zomers in voor jaar en najaar en overal zoowel in Siberië als in Amerika bloeit, ja in China, Rofehan Spanje, Engeland en Holland en waar niet al! Gelijk dat kind. waarover de vader aan vankelijk zoo verbolgen was, zoo heeft ook Iris haar mogelijkheden uitgeleefd in on eindige variaties, en zooals die jongen Beet hoven zocht te benaderen, zoo streefde de Iris naar de wonderen der Orchidee, doch zij werd, als dat kind van den rekenkundigen vader, een genie op zichzelf. En zooals het past aan het genie vond Iris in vele landen een vaderland, ook in Holland dank zij de bizondere zorg van onze bekwame ervaren kweekers. Niet alleen hebben zij de geïmporteerde Iris opgevoerd, tot bloem van hooge weelde, maar zij hebben zelfs nieuwe, gemaakt" door hybrideeren. De naam Tu- bergen vooral is aan dit werk onafscheide lijk verbonden. Tot het Irisgeslacht behooren zeer vele soorten, mèH kan ze zelfs verdeelen in een twaalftal groepen, schrikt niet, gij, die dit leest, ik zal u niet vermoeien met een bo tanische opsomming en beschrijving, zoo gij nieuws-gierig zijt naar Iris. wil dan het leerboek opslaan of den uitgebreiden, be- scbrijvenden catalogus. Zoo gij weet dat er plant-Irissen en bol-Irissen zijn, is dit voor- loopig genoeg. Maar gij zijt verlangend naar dit bloem in uw tuin. uw rotstuin of in uw stille kamer, waar gij haar langzame ontplooiing bespie den wilt. Welnu, zoo zult gij dan een wijle luisteren naar het weloverwogen woord van den zoo ter zake kundige Tubergen. die op Zwanen burg woont. Men vertelt daar van Iris, de Bol-vormende soorten, het volgende: Al de soorten tot deze groep behoorend (Hollandsche. Spaansche en Engelsche Iris sen) verlangen planting in de maanden Sep tember-October. de Spaansche Iris. even tueel nog tot half November en houden van liefst zandigen, vooral goed doorlatenden, kalkhoudenden, voedzamen grond en een plaatsje in de volle zon. Ze moeten circa 6—8 c.M. diep worden geplant en van 610 c.M. uit elkaar, al naar gelang de grootte van den bol. Na den bloei, als 't loof geel is geworden, moeten de bollen geoogst worden en tot planttijd droog worden bewaard. Ze zijn bij na winterhard, hoewel 't voorzichtig is om laat geplante en dus niet voldoende gewor telde exemplaren met eenig stroo of riet luchtig te dekken. Iris anglica verlangt iets meer dek. Iris histroïdes major. Danfordiae en reti culata behooren tot de vroegstbloeiende bol gewassen en- verlangen dus een beschut plek je: beide zijn uitstekend voor potcultuur ge schikt en kunnen zonder kunstmatige warm te gemakkelijk in Januari in bloei gebracht worden. De soorten tot de Juno-groep behoorend zooals assyriaca. bucharia. orchioïdes. per- sica, sindjarensis. warleyensis houden van vrij lichten zandigen. zeer voedzamen, war men grond Het best plant men de groote bollen platliggend en dekt ze met 78 c.M. grond. Ze verlangen 's winters lichte bedek king en zijn prachtig voor potcultuur: voor deze cultuur kunnen de bollen rechtop wor den geplant en de top met 1 a 2 c.M. grond worden gedekt. In den kouden bak komen de bloemen het mooist tot ontwikkeling. Iris alata. eveneens tot deze groep behoo rend is niet voor buiten geschikt en verlangt koude bakcultuur. Iris iur.cea. pavonia en tingitana ziin minder goed voor den vollen grond geschikt, beter voor een zonnigen, kouden bak in potten. Wortel- of Plant-Iris. Deze groep vormt in tegenstelling met de eerstgenoemde geen bollen, doch wortelstok ken; ze zijn daardoor niet zoo spoedig rijp en dus eerst later ter verzending geschikt dan de bol-vormende Iris. die tegen den zomer afsterven. Op een paar uitzonderingen na behooren ze alle eenige jaren ongestoord vast te blijven staan; ze worden dan telkens krachtiger en bloeien jaarlijks rijker en over vloediger. Ze kunnen het best in het voor jaar worden gezet en ontwikkelen zich dan in den loop van den zomer tot flinke bossen, die het daarop volgende jaar bloeien en eenige jaren achtereen ongestoord kunnen blijven vaststaan. Is eindeUik. door uitput ting van den grond, scheuren en verplanten wenscheliik dan doe men dit direct na den <je nieuwe wortelvormin^ aanvangt. Bil aanhoudend droog weder moe ten de planten na overzetting even flink worden aanvee^en. Hel oud*1 loof wordt dan wel geel en verdwijnt, doch uit het hart ko men de nieuwe bladeren te voorschijn en aan het einde van den zomer staan zulke, na den bloei verplante, exemplaren er weer flink bij en bloeien het' volgende jaar zeer zeker. Den eersten zomer na de levering heeft men van de planten wel eens minder voldoening, omdat ze door het verplanten altijd eeniger- mate lijden en dikwijls slechts weinig of geen bloemen voortbrengen; het volgende jaar evenwel hebben ze alle kracht herkre gen. De grond, waarin deze Irissen het liefst groeien, is een goed doorlatende, zand- of kleiachtige bodem, waaraan vooral geen ver- sche bemesting mag toegevoegd worden; de wortelachtige knollen behoeven slechts 4 a 5 c.M. diep geplant te worden en op onderlinge wijdte van 20 a 25 c.M. Men piante ze in een vooraf gemaakte opening rechtop, doch zor- ge er voor de wortels goed uit te spreiden, opdat die niet op elkaar komen te zitten; de aarde wordt daarna rondom de wortels be hoorlijk aangedrukt, waarna de planting ge reed is. Op kalk-arme gronden is een ruime toevoe ging van fijn kalkpuin of kalkmerg beslist, noodzakelijk. Plaatsen waar 's winters of bij voortdurend nat worden 't water staan blijft, zijn ten eenenmale voor de cultuur onge schikt, zoodat hierop bij de keuze van ter rein terdege gelet dient te worden. Geduren de den eersten winter na de planting verlan gen alle Irissen dezer groep eenige bedek king; later is dit onnoodig. Bovenstaande behandeling is van toepas sing op de Iris germanica met haar tallooze verscheidenheden, zoowel als Iris pumita en intermedia. Iris stylosa echter, die 's winters buiten bc vriest, moet in potten in een kouden, vorst- vri.ien bak worden overgehouden en bloeit gedurende den winter. In 't voorjaar, als er geen vorst meer te vreezen is, kan dit soort met potkluit op een zeer warm. voedzaam plekje buiten worden overgezet: in het na jaar graaft men den bol dan weer uit en zet die in een ruimer pot. Soorten die een be paald vochtigen bodem noodig hebben zijn Kaempfeïi, foetidissima. Forresti. gigantea, aurea, longipetala, Monspur, sibirica, Missou- riensis. Monnieri, pseudo-acorus ?n versico lor: deze groeien 't liefst aan kanten van vijvers of slooten (doch met uitzondering van pseud-acorus vooral niet in 't water) in de volle zon. kortom op alle plaatsen waar de aarde niet uitdrogen kan en waar de tal looze wortels steeds voldoende voedsel en vocht kunnen vinden. Men dient voor deze soorten een ruime hoeveelheid oude bladaar- de eo turfmolm aan den grond toe te voegen en die er flink door te vorken. Deze Irissen houden niet van kalk. wel van vetten, hu- musrijken grond. Al de wortel- of plant-Irissen kunnen met succes vroeg in 't voorjaar worden geplant, zij verlangen zooveel mogelijk zon, blijven zij daarvan verstoken, dan bloeien ze niet of zeer spaarzaam. HOOGERE BURGERSCHOOL A MET 5 J. C. Tot gecommitteerden bij het dit jaar te houden eindexamen aan de Hoogere Burger school A met 5-jarigen cursus zijn benoemd de heeren: Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. Hoog leeraar aan de Universiteit van Amsterdam, te Bloemendaal; Mr. A. R. Baas, Directeur der N.V. Alg. Noord-Hollandsche Mij. v. Levens verzekering, te Heemstede; J. de Breuk Lzn, lid der Firma Sabelis Co., te Haarlem; Mr. Dr. F. A Bijvoet, Advocaat en Procureur, te Haarlem: W. Ch. van Daalen, Voorzitter v. d. Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, te Haarlem; Mr. A. J. Enschedé, Directeur der machinefabriek „Mahez", te Aef den hout; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Secretaris van de Ka men van Koophandel, te Haarlem; M. Petrie, lid der Firma Petrie Co., te Bennebroek; J. J. Thöne, Directeur der Firma Guépin v. d. Vlugt, te Heemstede. ot 6 april ÏQ35 30 maart tol 6 april IffJ (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbankté Haarlem zijn de volgende faillissementen op 2 April uitgesproken. 1. G. J. Huurman, schoenhandelaar, wo nende te Haarlem. Javastraat 7. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel, alhier. 2. H. Meyboom, kweeker en bollenhande- laar, wonende te Hillegom, Krochtstraat 10. Curatrice mevrouw Mr. J. II. G. Schutte Struick, alhier. 3. W. Wildschut, lid der fa. Gebr. Wild schut te Amsterdam, van beroep mastiekbe- werker en asphalthandelaar, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 252. Curator Mr. A. C. F. Hendrikse. alhier 4. B. van Looy, metselaar en tegelzetter, wonende te Haarlem, Bilitonstraat 14. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. 5. C. Slof, boterhandelaar, wonende te Heemstede. Zandvoortschelaan 52. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 6. J. A. Boot, meubelhandelaar, wonende te Haarlem. Gierstraat 56 Curator Mr. M. Toulon v. d. Koog. alhier. 7. C. P. Kraakman, zonder beroep, wonende te Beverwijk, Aagtendijkstraat 10 Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 8 S. Schipper, arbeider bij paardentrans- port, wonende te Haarlem, Kokstraat 14. Curator Mr. H. J. Hoppe, alhier. 9. L. Bos, loodgieter, wonende te Zandvoort Noorderstraat 3. Curator Mr. H. J. Pot, alhier, 10. Joh. Boender Jr., winkelier, thans wo nende te Haarlem, Altenastraat 2. Curator Mr A. van Leyenhorst, alhier. 11. J. W. Meyer, koopman in manufacturen wonende te Krommenie, Vlietsend 42. Curator Mr. W. Veniet, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. A. L. M. van Berckel i Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. M, J. G. Kloppers, echtgenoote van G. J. van Daip, wonende te Velsen, Rijksstraatweg 205. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk, 2. H. Wielinga, voorheen winkelier, wo nende te IJmuiden, Napierstraat 14. Curator Mr. A. Bruch, alhier. 3 de firma Berghuys en Van Ruyven, ge vestigd te Haarlem, Plein 35 en hare firman ten: H. Berghuys, wonende te Haarlem, Raamsingel 24 en B. A. van Ruyven, wonende te Haarlem. Previnairestraat 25. Curator Mr. B. E. van Tyn, alhier. 4. A. G. Kuiper, caféhouder, wonende te Assendelft, Kerkbuurt 496. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Geëindigd is wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst na verzethet faillissement van: P. S. Botbijl, aannemer, wonende te Heem stede. Curator Mr. G. W. C. Pliester, alhier. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is vernietigd het faillissement van: C. Meijer, bedienaar van begrafenissen, wo nende te Zaandam, Zuiddijk. Curator Mr. H. J. M. Tonino, alhier. LEGAAT. Wijlen mevr. S. Bakker-Vellinga te Haar lem heeft gelegateerd aan de Doopsgez.. Ge meente te Sneek vrij van rechten en kosten f 1000. Hamburger Thalia-Theater. „Het goddelooze Rusland". Ds. J. L. Snethlage voor de V. V. S. U. Shakespeare's „Wintermarchen". N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) Aan de gala-voorstellingen van het Ham burger Thalia-Theater, die onder auspiciën van impresario Ernst Krauss volgende week te Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem zullen plaats vinden, zullen in William Shakespeare's „Wintermarchen" (met muziek van Edmund von der Meden) o.a. medewerken: Ruth Baldor (Hermione); Char lotte Kramm (Paulina)Ernst Leudesdorff (Leontes); Ernst Fritz Fiirbringer (Polyxe- nes); Egon Clauder; Hanns Huth; Wolf Pae- tow; Hans Weisbach: Hans Herbert Michels; Carl Heinr. Schultz: Hermann Brauer; Herbert Hartmann; Willy Maertens; Maria Kühnen Ingeborg Vollmer; Traute Fölss; Ingeborg Schlüer; Angelika Feldmann; Freca Renate Bortfeldt; Traut Wichmann; Eckart Hoch- dörfer; Hermann LensChau; Alexander Hun- zinger; Otto Hans Meinecke; enz. De dansen zijn ingestudeerd door Freca Re nate Bortfeldt. De decors en costuums zijn ontworpen door Johannes Schroder en uitge voerd in de ateliers van het Thalia-Theater onder leiding van Reinhold Schaefer. Het technische gedeelte der voorstellingen staat onder leiding van Karl Miihlberger en Otto Obenau, de tooneel-verllchting met gebruik making van de nieuwste vindingen op dit ge bied) wordt geleid door ingenieur Karl Schreck. Door Paul Mundorf werd het „Winter marchen" van Shakespeare geheel nieuw in gestudeerd. De Haarlemsche afdeeling der Vereeniging van Vrienden der Sovjet Unie vergaderde Dinsdagavond in gebouw Caecilia, waar Ds. J. L. Snethlage sprak over „Het goddelooze Rusland". De heer Snethlage schetste de internationale politieke verhoudingen zooals die zich na het einde van den wereldoorlog hebben ontwik- keld. Daaruit bleek dat alle staten op eigen belang uit waren, met verwaarloozing van alles wat den vrede kon waarborgen. Rusland als tegenpool van alle andere staten samen, dat een zesde deel der aarde beslaat, is van oordeel dat de vrede alleen verzekerd is als de arbeiders de macht der regeeringen in han den hebben. De toetreding van de Sovjet Unie tot den Volkenbond werd bestreden door groepen die Rusland niet wenschten op te nemen en door andere die van meening waren dat Rusland te goed was voor een instituut als de Volken bond. dat immers uit louter kapitalistische landen bestaat. Zoowel 't een als 't ander heeft Ds. Sneth lage toegelicht, waarbij hij de moeilijke en gevaarlijke positie van Rusland schetste, dat immers tusschen het fascistische Duitschland en het imperialistische Japan ligt. Zij die niet wenschten dat Rusland tot den Volkenbond zou toetreden hebben soms als argument de goddeloosheid der Sovjet Unie aangehaald. Over dit punt weidde de spreker uit en schetste twintig jaren Russische geschiedenis: 20 jaar geleden werd de lijfeigenschap pas afgeschaft; het onderwijs bepaalde zich tot., het leeren van kerkelijke onderwerping en nederigheid voor den tsaarDit Rusland heeft- Nederland wel erkend. „Zelfs onze vroomste staatslieden hadden geen bezwaar gelden te leenen aan dezen „godvruch tiger»" staat, en iedereen wilde wel met dit Rusland te maken hebben!" aldus de spreker De revolutie van 1917 werd daarna geschetst: figuren als Lenin en Stalin hebben den ge weldigen vooruitgang voorbereid en tot stand gebracht, hebben een heilstaat voor alle ar beiders gesticht. Over de goddeloosheid zei de spreker dat men niet moet denken dat de godsdienst ge heel verdwenen is. Men moet geen geloof schenken aan alle verhalen over verschrikke lijke vervolgingen, evenmin als men een struis vogelpolitiek moet toepassen. Er is echter wel degelijk vrijheid van godsdienst, doch zoodra de godsdienst wordt gebruikt om reactionaire politiek te voeren, wordt hij uiteraard krach tig bestreden. Dit is geen geloofsvervolging, doch het recht van een nieuwe maatschappij. De houding tegenover de kerken in Rusland is veel en veel beier dan die tegenover de communisten in de fascistische landen. Dit neemt echter niet weg dat de leiding der Sovjet Unie anti-godsdienstig is. Dit wordt zelfs van overheidswege gepropageerd. Ds. Snethlage lichtte nog zijn persoonlijke op vatting toe, waarbij hij zich verdedigde tegen aanvallen die op hem waren gericht, waarin, hij van onchristelijkheid was beschuldigd. Cs stex/ds -ézsv (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beaiitwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men slaollevlekken uit een.bruin wollen stoffen rok. Wasschen heeft niet geholpen: alleen zijn de vlekken donkerder geworden. ANTWOORD: Dompel de rok, als zij door en door droog is, in een emmer met 2 a 3 L. wasch- benzine. Hang haar dan glad op in den wind of in den tocht, zoodat zij in beweging blijft. De ben zine kan. in goed gesloten bus overgegoten, weer dienst doen. Deze behandeling bulten in de schaduw cn vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe kan ik mijn tapis Beige rei nigen? Het geeft zwart af, voorat bij de kachel. 2. Mijn cocoslooper met effen blauwen rand is vaal geworden. Hoe krijg ik die weer mooi? 3. Een zwarte Georgette mantel Is door stof vuil en vaal geworden. Hoe krijg ik die weer goed? ANTWOORD; 1. Goed stofvrij maken, daarna buiten in de schaduw goed afschuieren met wasch benzine. Geen vuur of vlammetje in de nabij heid I 2. Afborstelen met koud water, waarin een scheutje micrenzuur is gedaan, 3, Vijf minuten goed wasschen en kneden in waschhcnzlneuitknijpen en glad ophangen ln wind of tocht. Ook hierbij geen vuur of vlamme tje in de nabijheid! VRAAG: In de Jas van een beige jongenspak zitten een paar inktvlekken. Hoe kan ik die er uit verwijderen? ANTWOORD: Leg een dubbelgevouwen hand hoek onder de vlek cn schuier deze stevig met lauw water af. Bet zoo droog mogelijk en laat dan op do vlek wat citroensap druppelen. Laat zoo stil liggen. Is na een half uur de vlek niet weggetrokken, laat er dan weer wat citroensap op druppelen, Ten slotte met warm water af schuieren, zoo droog mogelijk betten en buiten drogen, VRAAG: Hoe verwijdert men roestvlekken uit een zakdoekje? ANTWOORD: Leg op de vlek een kristalletje zuringzout en laat daarop heet water druppelen. Goed naspoelen in warm water. Deze behande ling geldt alleen voor echte zijde of katoen. Hoe kan men een broek, die glimt, weer dof krijgen? ANTWOORD: De glimmende plek voorzichtig afwrijven met een puimstoentje. Daarna strijken onder een dubbelen natten doek met heet strijk ijzer. maar pas op dat gij den doek niet gehetl droog strijkt. VRAAG: Op mijn vloerzeil zijn sodavlekken uitgebeten. Kan ik daar nog wat aan doen, bijv. met iets dat dekt, zooals vernis? ANTWOORD: De uitgebeten vlekken goed in wrijven met prima linoleumwas en den volgen den dag stevig uitwrijven. VRAAG: Hoe kan men een lichte gummi zijden regenjas schoon maken? ANTWOORD: Leg de jas gladuit over een tafel en borstel stevig af met zachten borstel en lauw zeepsop. Spoel tweemaal met warm en eenmaal met koud water na en hang, zonder wringen, bui ten glad op in den wind of op den tocht. VRAAG: 1. Hoe maakt men een vuilgeworden witte regenjas schoon? 2. Hoe maakt men een rood peau de pêche jasje schoon? ANTWOORD: 1. Leg de jas glad op een tafel en borstel met een schuier met lauw zeepsop stevig af. Tweemaal met warm water naspoelen en dan eenmaal met koud water. Buiten glad op een kleerhanger ophangen in wind of tocht. 2. In waschbenzine donipelen en 5 minuten kneden er. wasschen. Uitknijpen en glad op hangen. Deze geheele behandeling buiten in de schaduw en geen vuur of vlammetje in de na bijheid! VRAAG: 1. Hoe krijgt men een witten stroo- hoed, die van het aanpakken en het overblijven in den winter geel geworden is, weer netjes? 2. Hoe maakt men wit glacé handschoenen schoon? 3. Ik heb een slappe zwart fluweelen hoed van goede kwaliteit. Er zijn waterspatten op geko men. waardoor het fluweel geplet is. Wat is hieraan tp doen? ANTWOORD: 3. Daarvoor zijn verschillende goede middelen met gebruiksaanwijzing in elke drogisterij verkrijgbaar. 2. Op een gladde droge tafel of een marmeren plaat stevig afschuieren met nagelschuier en waschbenzine. Daarna goed in waschbenzine was schen en kneden: uitwringen; oprekken en op hangen. De geheele behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! 3. Den hoed stevig met een harden, vochtigen borstel in één richting, n.l. met de pool mee, af schuieren. PLANTEN VRAAG: Mijn Aronskelk maakt wel geregeld nieuw blad, maar geeft geen bloem. Wat moet ik doen om haar tot bloei te krijgen? ANTWOORD: Gij moet haar minder water ge ven, waardoor de plant eenigszins tot rust komt. VRAAG: Mijn Clivia krijgt midden op het blad een bruine vlek. waarna het b'ad na eenigen tijd ombuigt en verlept. Ik geef weinig w; en de plant staat op een onverwarmd portaal. Verleden jaar heeft zij mooi gebloeid, maar nu g geen knop zichtbaar. Wat kan er aan lin n? ANTWOORD. Op een onverwarmd portaal kan wel, maar wij vreezen, dat er onvoldoende lich is en de plant heeft veel licht noodig. De hoe veelheid water kan niet worden opgegeven, die moet gij aan den grond aanvoelen. Zelfs aan dei buitenkant van de pot geeft de kleur al voldoen de richtsnoer. VRAAGHoe voorkomt men meeldauw bij ro zenstruiken? De boompjes loopen reeds uit. ANTWOORD: Fijne bloem van zwavel over de planten stuiven. Gij behoeft daarmee niet eerder te beginnen dan in het laatst van Mei en dan bij droog weer. Eenige kee.en herhalen is gewenscht. DIEREN VRAAG: Onze kanarie is thans reeds bezig zich de veertjes uit te trekken en vertoont teekenen van lusteloosheid. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Doe in het drinkwater 10 drup pels van een 10 pCt. oplossing van calcium chlo ride. In het snoepbakje de helft win een hard gekookt eierdooier, waarop een paar druppel goede levertraan. De levertraan weglaten, zooilr de ontlasting waterachtig wordt. DIVERSEN VRAAG: Hoeveel bedragen de kosten voor ti wen op Dinsdag en Donderdag? ANTWOORD: le klasse; Woensdag 100. op andere dagen 150, looper inbegrepen. 2e klasse Woensdag 25. Donderdag 40, andore (lagen 60. looper 10 extra3e klasse: Woensdag J 10. Donderdag f 20, andere dagen 30, looper 10. extra. GEREF. JONGELINGSBOND. De 42e jaarlijksche algemeene vergadering van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag zal 2en Paaschdag in de Wilhëlminakerk te Haarlem onder leiding van Dr. B. A. Knop pers van Amsterdam worden gehouden. In de morgenvergadering komen de huishoude lijke zaken aan de orde. In de middagverga dering zal als refei-ent optreden Dr. G, C. Berkouwer. Geref. predikant te Amsterdam- Oost. met het onderwerp: „Autonome jeugd?" Daarna zal Ds. P. v. Strien, Geref. predikant te Rijk Haarlemmermeer) de opwekkende rede houden getiteld: „Waken aan de poor- ten". BIJZONDERE KERKELIJKE SAMENKOMST. De broeders Jacob Gehring en Ernst Gei- ger uit Möttlingen maken momenteel een reis door Nederland. De kerkeraad der Geref. kerk in H. V. te Haarlem besloot in verband hiermede de avondgodsdienstoefening op Zondag 7 April a.s. te veranderen in een sa menkomst met de gemeente in den geest van een gemeentevergadering teneinde beide broeders in de gelegenheid te stellen als spre ker op te treden. De bijeenkomst vangt om 5 uur aan. Na afloop zal er gelegenheid zijn met de beide heeren persoonlijk kennis te maken. PLAATSING BRIEVENBUSSEN. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat tegen het pand Kennemerplein 2 en op het Stations plein nabij den Jansweg een brievenbus is ge plaatst. welke zal worden gelicht: op werkdagen om 9 u.; 12 u. 45; 15 u. 30; 19 u. 30; 22 u. 30, respectievelijk 9 u. 30; 13 u. 15; 16 u.; 20 u.; 23 u.: en op Zon- en feestdagen om 19* u. 30 respectievelijk 19 u. 15. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. De volgende bevorderingen zijn-bij de Vrij willige Burgerwacht bekend gemaakt. Te rekenenn van 18 Maart j.l. af tot 2e Luit bij het Beveden Vendel Cornet W. H. G. Jacobs: bij den stat tot fourier de heer J. Meijer, en bij het transDortwezen tot kor poraal mej. Th. A. M. Peltenburg. MUZIEKUITVOERING. Haarlemsch Kamerorkest, dirigent: Willem Lasschuit, zal een concert geven op Vrijdag avond 5 April in het gebouw van het Leger des Heils aan het Spaarne. met welwillende mede werking van Henriëtte Smith, zang. NED. VEREEN. VOOR RADIO TELEGRAPHIE. Een vertegenwoordiger van de firma Ridder hof en van Dijk uit Zeist demonstreerde Dins dagavond voor de leden der afdeeling Haar lem van bovengenoemde vereeniging enkels zijner radio-producten. Door spreker's vlotte verteltrant werd hot voor de radio-amateurs, die dezen winter al met vele andere fabrika ten ook kennis hadden gemaakt, een belang rijke en leerzame avond en welvoldaan keerde dan ook een ieder huiswaarts. BRIDGE-DRIVF. F.UWEALJECHIN COMITé. We herinneren er aan. dat er nog slechts enkele dagen gelegenheid bestaat zich op te geven voor de groote drive, welke op 9 April a.s. door het Eu we—Aljechin Comité in het Carlton-Hotel te Amsterdam wordt geor ganiseerd. De leiding berust bij de heeren Mr. F. W. en Mr. E C. Goudsmit, Mr M. Levenbach en M. A. Salvador Nolte voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Nederland se}- Bridge Bond. Zeer mooie priizen wor den voor de winnaars ter beschjkküig ge steld. Het secretariaat is gevestigd: Sarphatie- straat 35, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10