Doesburg-Walhalla. De Schoonmaak nadert. Hei Befaugtijltste 52e 'Jaargang No. 15882 Verschijnt dagelijks, KeKalve öp Zon- en Feestdagen Woensdag 3 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 April. Scheiden ze ermee uit? Uit Genève: In internationale kringen te Genève heerscht groote voldoening over het feit, dat Paraguay en Bolivia de door de Ar- gentijnsche en Chileensche regeering gedane voorstellen tot bijlegging van het Chacocon- flict hebben aanvaard. De bijlegging van het conflict schijnt thans in een beslissend stadium te treden, waardoor eventueel de buitengewone zitting der Assem- blée op 20 Mei a.s. overbodig zou worden. Bij den Volkenbond is reeds bericht ontvangen, dat Argentinië en Chili met gelijkluidende nota's de regeeringen van Brazilië, de Veree- nigde Staten en Peru hebben uitgenoodigd ge zamenlijk stappen te doen, die moeten leiden tot de bijlegging van het conflict tusschen Pa raguay en Bolivia. De correspondent van Havas meent te we ten. dat als gevolg van deze nota's de beide oorlogvoerende landen reeds er in hebben toegestemd, de vijandelijkheden te staken, op grond van de veiligheidsgaranties, die de aan grenzende staten hun hebben gegeven. De vredesonderhandelingen zullen dus voortaan plaats hebben op basis van de aan bevelingen van de Volkenbondsvergadering. Onverwijld zal een bijeenkomst van de consul tatieve commissie de te volgen procedure aan passen aan de bij de laatste onderhandelingen bereikte resultaten. Vervolgens zal te Buenos Aires een vredesconferentie worden belegd. (Reuter) Dit is heel interessant, maar ik hoop dat de Volkenbond het er niet bij laten zal als nu tenlaatste een eind aan dit onzinnige conflict komt. Tienduizenden menschenlevens zijn er volkomen lichtvaardig en nutteloos bij verspeeld. Het is een kenmerkend voorbeeld van de misdaad waarover zoovele staats lieden in Europa het hebben gehad en waar over ook de Paus pas weer gesproken heeft. Het woord „misdaad" is door deze staatslieden en door den Paus met het woord „oorlog" vereenzelvigd. Mogen we nu eens wat meer weten van dit Chaco-confli'ct? Als de heeren er toch mee uitscheiden zeer waarschijnlijk wegens we derzij dsche totale uitputting is het moment tevens gekomen om de rekening te gaan op maken. Interessant schijnen daarbij o.a. de volgende statistische gegevens: le Hoeveel menschenlevens zijn precies ver nietigd in dezen jarenlangen beestenboel? 2e Hoevelen zijn voor het leven verminkt, en zitten er in krankzinnigengestichten? U weet toch, nietwaar, dat er in de Engelsche, Fran- sche, Duitsche, Italiaansche, Belgische enz. krankzinnigengestichten honderdduizenden levend-dooden van den Europeeschen oorlog vertoeven, en dat er millioenen verminkten zijn. Men sneeft lang niet altijd voor het va derland: velen worden er gek voor of moeten nog jarenlang er een leven van vaak schier onduldbaar lijden voor verduren. 3e Hoe groot zijn de materiëele verliezen van Bolivia en die van Paraguay? Over winst behoeven we natuurlijk niet te praten. In wel ke mate zijn de staatsschulden van deze lan den verhoogd, hoeveel generaties zal het kos ten om eruit te komen, of hoeveel stakkers in die twee landen en in het buitenland zullen ex- weer hun moeizaam-vergaarde spaarduitjes bij inschieten, omdat er toch geen kans be staat die leeningen ooit af te betalen? 4e Hoeveel heeft de internationale oorlogs industrie, bij een dergelijk partiëel conflict als ..lachende derde" geheel buiten schot, bij benadering aan de zaak verdiend? En in wel ke landen? En hoe waren de leveranties on derling verdeeld? En wie regelde 't lucratieve zaakje? Het zal wel moeilijk zijn dit alles uit te vis- schen, maar heusch: het is de moeite waard. Langs dezen informatieven weg bereikt de we reld misschien nog eens een bruikbaren vorm van Nieuwe Zakelijkheid, en zullen een aantal menschen de kans krijgen, eindelijk met hun beide beenen op den grond te belanden. Natuurlijk zal ik mijn best doen er in de eerstvolgende maanden zooveel mogelijk van te weten te komen. Het is de vraag of het veel zal wezen, want men is niet overal even open hartig met die werkelijkheden, maar 'k zal mijn best doen. Aan de Afdeeling Infox-matie van den Volkenbond denk ik ook het verzoek te richten, of zij de publicatie van zooveel mo gelijk gegevens wil pogen te bevorderen. Het zal heusch leex-zaam zijn, en een ware propa ganda voor het doel van den Volkenbond. Van de materiëele verliezen althans, en van de ge- x-ezen staatsschulden kan men veilig aanne men dat zij algemeenen indruk zullen maken. Welke „veiligheid" de aangrenzende landen aan Bolivia en Paraguay hebben aangeboden is nog niet bekend. In Europa zou dat betee- kexien: gifgas, bommenwerpers, brandbommen, bacillen-culturen enz., exx in Europa noemt mexi dat daxi „bajonetten" omdat dit axxtieke wapen een beter klank heeft. Maar Bolivia en Paraguay zullen, gezieix hurx jongste erva ringen, dit genre veiligheid nu wel minder waai-deerexi. Zoo warexx we in Europa ook vijftien jaar geleden, toexi de beide beenen even op den gx-ond stonden.... R. P. Interneeringskamp Vrijdag in gebruik. Wanneer geen oxivoorziene omstandighe den zich voox-doen, zullen Vrijdag a.s. de eerste geïnterneerden op het fort Honswijk aankomen. Op het fort is slechts voor een be perkt getal ongewenschte vreemdelingen plaats. (Het Bestuur van den Nederland- schen Oudheidkundigen Bond heeft zich tot den Minister van O. K. en W. gewend met het verzoek, het besluit van den Raad van Does burg tot slechting van de oude wal len van dit stadje te vernietigen.) De Raad van Doesburg nam 't besluit, Om radicaal van wal te steken, Door d' oude wallen van de stad Voor werkverschaffing weg te breken. De Bond die oudheidkunde eert, Verzoekt, dit ongedaan te maken, Hij meent dus, dat een raadsbesluit In Doesburg kant noch wal mag raken. De raad wil er dus mee in zee, Wenscht niet aan wal te blijven hangen, Men raakt ermee aan lager wal, Maar dient weer andere belangen. Het is een beeld van een conflict Tusschen 't roemruchtige verleden, Waarvaxx mexi graag nog iets bewaart, En het meer nuchter practisch heden. Men offert hier een monument, Dat xnen reeds eeuwen heeft bezetexi. Want men kan xiiet, dit zij erkend, Van twee, of zelfs meer, wallen eten. Maar anderzijds ligt het geval Ook zoo, dat mexx ervoor moet waken, Niet door die afbraak, van de wal Tenslotte in de sloot te raken. P. GASUS. Geen brandstoffentoeslag. Op verlenging aangedrongen. Door den Minister van Sociale Zaken werd in October van het vorig jaar medegedeeld dat aan gehuwde en ongehuwde kostwin ners (alsmede aaxx op zichzelf wonende per sonen, met eigen meubilair) een toeslag op dexi steun kon worden verstrekt voor het aanschaffen van brandstoffen welke toeslag ten hoogste f 1 per week mocht bedragen. Deze brandstoffentoeslag werd voor het eerst verstrekt in de week van 28 October tot 3 November, doch mocht volgens de aan schrijving van den Mixiister slechts vex-strekt worden tot einde Maart 1935 zoodat deze week aan de ondersteunden deze toeslag niet meer wordt uitgereikt. Door het Haarlemsche raadslid A. Mars is aan B. en W. het verzoek gericht, in ver band met de heerschende koude, het daar heen te leiden, dat de brandstoffentoeslag alsnog wordt- uitgekeerd en daartoe zoo noodig in overleg te treden met den minister van sociale zaken. RomeLonden in vijf uur? Met toestellen voor 24 passagiers. ROME, 3 April. (V. D.) De Italiaansche luchtvaartautoriteiten bestudeeren op het oogenblik een plan tot instelling van een nieuwe luchtlijn, die een verbinding tusschen Rome en Londen tot stand zal brengen, welke het mogelijk maakt de reis van de Italiaan sche naar de Britsche hoofdstad in vijf uur te maken. Het is de bedoeling, dat de vliegtuigen Bel gië en Nedexiand aandoen en over het Rijn land, Zwitserland en de Alpen vliegen. Waarschijnlijk zullen voor dezen dienst de nieuwe Savoio Marchetti vliegtuigen worden gebruikt, die plaats bieden aan 24 passagiers en een gemiddelde kru is snelheid kunnexx be reiken van 320 K.M. per uur. Mgr. Aengenent bracht hedenmorgexx een bezoek aan Flora. Hebt U iets op te ruimen? Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad I 3 regels 30 cent elke regel meer 1 0 cent. Duitschland op de vloot- conferentie? Engeland, Amerika en Japan zouden het wenschen. LONDEN, 3 April (V.D.) De marine- medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat het thans zeer waarschijnlijk is dat Duitschland zal worden uitgenoodigd tot deel neming aaxx de vlootconferentie, die dit jaar zal worden gehouden. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat slechts de vijf onderteeke naars vaxx het vlootverdrag van Washington zouden deelnemen. Men gelooft echter thans, dat de jongste gebeurtenissen de deelneming van Duitschland aan elk toekomstig verdrag over de bewapening ter zee noodzakelijk maken. Volgens betrouwbare berichten zal men in Britsche, Amerikaansche en Japansche kringen dringend de deelneming van Duitsch- laxxd wenschen, terwijl Frankrijk zeer koel tegenover het desbetreffende voorstel staat en Italië zijn staxxdpunt nog niet heeft be paald. Jaarwedden burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Gewijzigd besluit van Ged. Staten. Afgekomen is het besluit van Ged. Staten van 27 Maart j.l., ter afkondiging van het be sluit van Ged. Staten vaxi 2 Januari 1935, ge wijzigd bij hun besluit van 6 Maart j.l., tot vaststelling van een nieuwe regeling der jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in de provincie Secr., indien de Burg. deze Klasse Burgem. betrekking bekleedt Noord Holland, met uitzondering der gemeen ten Amsterdam en Haarlem. Volgens dit besluit worden de gemeenten in deze provixxcie met eexx zielental vaxx 25000 en daar beneden verdeeld in 10 klassen: Klasse 1 0— 750 zielen 2 751— 2000 3 2001— 3000 4 3001— 4500 5 4501— 6000 6 6001— 8000 7 8001—10000 8 10001—15000 9 15001—20000 10 2001—25000 De jaarwedden worden dan als volgt: Ontvanger, in dien de Secr. Secretaris Ontvanger deZe betrekking bekleedt 1 1450—1750 1250 1450—1750 400— 600 300 2 1900—2300 1500 1800—2200 675— 975 475 3 2350—2850 1750 2150—2650 950—1350 650 4 2800—3400 2000 2500—3100 1225—1725 825 5 3250—3950 2250 2850—3550 1500—2100 1000 6 3700—4500 2250 3200—4000 1850—2550 7 4150—5050 2250 3550—4450 2200—3000 8 4600—5600 3900—4900 2550—3450 9 5050—6150 42505350 2900—3900 10 5500—6700 4600—5800 32504350 Tot Klasse 3 behoort de gemeente Benne- broek; tot klasse 4: Haarlemmerliede exx Spaarwoude; klasse 5: Heemskerk; klasse 7: Wijk aan Zee en Duixx; klasse 9: Beverwijk en Zandvoort; klasse 10: Bloemendaal en Heem stede. De jaarwedden bedragen: a. in de gemeenten Alkmaar, Bussum, Haar- lemmermeer. Den Helder en Zaandam: Bux-gemeester f 7.600, Secretaris f 5.400,f 6.500,- Ontvanger f 3.600,f 4.600,- b. in de gemeexite Velsen: Burgemeester f 8.200, Secretaris f 5.700,f 6.800,- Ontvangea: f 3.850,f 4.850,- De Emmabloem-collecte. Duizend personen beschikbaar voor den verkoop van 80.000 bloempjes. Aan ijver en enthousiasme ontbreekt het den duizend verkoopsters en esta- fettei-ijders. die zich vandaag in dienst van de tuberculosebestrijding gesteld hebben, gelukkig weer niet. Vanmorgen half zeven warexx er al ver koopsters. die niettegenstaaxide den guren Noord-Westen wind post gevat hadden op het Plein, in de Tempeliei'sstraat. en bij het Station, om de eerste passagiers, vóór zij naar hun werk gingen, met het Emma- bloempje te tooien. Dit prachtige enthou siasme werd gelukkig met een bevredigenden oogst beloond. Maar of alle 80.000 bloempjes, die aan de verkoopsters en estafetterijdex*s zijn afgege ven. verkocht zullen worden, betwijfelt dit maal de heer G. van Waard, de administx-a- teur van het Consultatiebxxreau aan de Ged. Oxide Gx-acht, dien het in den regel niet aan optimisme ontbreekt. Het kwam hem van morgen voor, dat de verkoop niet zoo vlot gaat als vorige jax-en. De jongedames doen weer alles wat in haar vermogen is. om de collecte zoo goed moge lijk te doen slagen. Geen voorbijganger wordt ongemoeid gelaten. Fabrieken, werk plaatsen en kantoren worden zooals gewoon lijk bezocht en bij den in- en uitgang van het station worden de reizigers ook met vriende- lijken aandx-ang uitgenoodigd, in de porte- monnaie te tasten. De vereeniging tot bestrijding der tuber culose heeft gelukkig voor vandaag nog meer hulp geki'egen. Drie muziekkorpsen hebben zich voor het goede doel weer beschikbaar gesteld, namelijk het Haaxiemsch Politiemu- ziekkorps, de Harmoniekapel ..Apollo" en de Haarlemsche Harmoniekapel Zij zullen zich in de stad en in de buitenwijken gedux-ende eenige uier, doen hooren, in de hoop dat de door hen uitgezonden opwekkende klanken de voorbijgangers zal nopen, een offer te bi'engen. De Haarlemsche orgeldraaer Van der Lin den. die de gevreesde volksziekte ook gaarne wil helpen bestrijden, heeft zich spontaan aangemeld om vandaag alleen voor de Emma-bloem-collecte te ..draaien". Hij heeft van het Consultatiebureau een verzegelde bus meegeki'egen en van den Commissaris van Politie kreeg hij vergunning om in het Zuidelijk deel van de stad zijn instrument te laten klinken. De geheele opbrengst staat hij voor het goede doel af. Hulde! Tenslotte zal er vanmiddag nog een ver sierde wagen met een gx-oote collectebus dooi de stad rijden. De bemanning zal met be hulp van zakjes, aan hengelstokken gebon den, aan het liefdadige wex-k deelnemen. Er is dus alle redén (ook het weer houdt zich goed) om te veronderstellen, dat de sombere vexnvachtingen van den heer Van Waard van hedenmorgen beschaamd ge maakt zullen worden en dat het resultaat tot groote blijdschap zal stemmen. Wanneer onze abonnés. die nog niet in de gelegenheid zijn gesteld om hun penningske op het altaar der liefdadigheid te offeren, dit stukje gelezen hebben, dan schiet er voor hen nog tijd genoeg over om mee te helpen, het beoogde resultaat te bereiken. Oorlogsstemming in Abessynië. In het geheele land troepen op de been. LONDEN. 3 April (Reuter). De correspon dent van de Daily Telegraph te Addis Abeba meldt, dat de toestand, die tengevolge van het ;rensgeschil met Italië is ontstaan steeds ge vaarlijker wordt. Geruchten over incidenten op vex-schillende grensposten wekken opwin ding onder de soldaten en het wordt steeds moeilijker hen van rancunemaatregelen terug te houden. Vooral de opwinding onder de toch reeds oorlogszuchtige stammen in Noord- Abessynië is zeer groot. Openlijk worden oorlogsvoorbereidingen ge- troffen. In het geheele land worden troepen od de been gebracht. Het bericht, dat Frank- iik munitiezendingen voor Abessynië te Dzji- bouti heeft aangehouden heeft te Addis Abeba een slechten indruk gemaakt, doch naar ver luidt zouden de zendingen thans weer worden vrijgegeven, Zwitserland dreigt met uitzetting der Duit. sche journalisten. pag. 4 Flandin heeft in de Fransehe Kamer opnieuw een groote meerderheid behaald. pag. 4 De gedachtenwisseling tusschen Kamer en Re geering over de wijziging der Tariefwet. pag. 3 De K XVIII is te Kaapstad aangekomen. pag. 3 De Nederlandsche Bioscoopbond gaat niet naar liet filmcongres te Berlijn. pag. 3 Het Nederlandsch dameshoekey-elftal voor den wedstrijd tegen België is samengesteld. Schaakrubriek. Sport in 't kort. Bekende Haarlemmers: Ir. M. H. Maas. pag. 9 pag. 3 pag. 3 J. II. de Bois over een Haarlemsch Stadsge zicht door Wybrand Hendriks in Teyler. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Scheiden ze ermee uit? pag. 1' Van onzen Brusselschen correspondent: Hoe Van Zeeland de meerdex-heid kreeg 4 Van onzen Londenschen correspondent: Too- neel te Londen. pag- 4 Van onzen Londenschen correspondent: De Londenaar en zijn adres. pag. 11 K. de Jong over het zevende Baeheoncert. pag. 10 J. B. Schuil over de G. A. Brederodeherdenking pag. 10 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 8 Harry Pons: Muzikaliteit. pag. 10 A. Meilink over de bloem van den dag: Se ringen. pag. Naar afschaffing van de oorlogswinst? Amei-ikaansche Senaat voor „industrieele conscriptie". WASHINGTON, 3 April (V.D.) De muni tiecommissie van den Senaat heeft gisteren een wetsontwerp voltooid, dat nog in den loop van deze maand bij den Senaat aanhangig zal worden gemaakt. De bedoeling van het wetsontwerp is door middel vaix hooge belas tingen en mobilisatie van de industrie het land voor een eventueelen oorlog te laten be talen, zoolang deze ooi-log gevoerd wordt in- plaats van de komende generaties te belasten met een drukkende oorlogsschuld. In de in leiding van het wetsontwerp wordt verklaard, dat het de bedoeling van het Congx-es is. dat niemand op eenige wijze voordeel zal hebben van het voeren van een ooi-log. De wet maakt een .industrieele conscriptie" mogelijk, waar door directeuren en commissarissen van groo te ondernemingen gedwongen in staatsdienst overgaan en door de regeering een salaris krijgen uitbetaald van bij benadering 8000 dollar. Inkomstenbelastingen kunxien verhoogd worden en geen enkele onderneming zou meer dan 3 procent winst mogen maken op haar kapitaal na x-entebetaling en afschrijving. De goederenbeurzen zouden gesloten kunnen worden, opdat alle waren aan de mogelijkheid van speculatie onttrokken worden. Fransch militair vliegtuig neergestort. Piloot gedood, waarnemer ernstig gewond. PARIJS. 3 April (V.D.) Nabij Villacoublay is gisteren een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht tengevolge van een motordefect neergestort. De piloot werd gedood en de waarnemer trachtte zich met behulp van zijn valscherm te x-edden. De parachute werkte echter niet goed met het gevolg, dat de waar nemer ernstig werd gewond. PERSONALIA. Met ingang van 1 April is benoemd tot inspecteur van politie te 's Gravenhage onze oud-stadgenoot de heer J. Kalf. PAARD EN WAGEN TE WATER. Dinsdagmiddag drie uur wilde de bestuur der van een met een paard bespannen wagen, waarop duizend steenen geladen waren, op de Bakenessergracht de remise van de Haar lemsche Brood- en Meelfabriek inrijden. Het paard schrok en liep achteruit. De bestuurder kon het niet tegenhouden, zoodat paax-d en wagen te water raakten. Het paard kon ter plaatse niet uit het water getrokken worden. Men liet het daarom een eindweegs door het water waden tot het gebouw van de Nuts- spaarbank. waar het gemakkelijk op hef droge gebracht kon worden. In overleg met den Havendienst werd de wagen 's avonds op den wal gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1