Berichten in enkele regels Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 3 APRIL 1935 H A A RLE M'S DAGBLAD 3 De telegram-code" van Stavisky. Oplichterstruc lukte niet. In hooger beroep twee jaar geëischt. Dinsdag is voor het Gerechtshof te Am sterdam de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 42-jarigen koopman J. S.. die zich wegens poging tot oplichting te ver antwoorden heeft gehad. Op 5 Maart werd de zaak uitgesteld om alsnog enkele getuigen te hooren. Verdachte had zich in gezelschap van een zekeren G. v. d. S. op Id Septèmbe- 1934 vervoegd bi„ den lithograaf M. C. Breumelhof te Weesp en had hem verteld de vervaardiger te zijn van een telegramcodesysteem, waardoor 65 pet. besparing aan telegramonkosten zou kunnen worden verkregen. Het geheim van dit systeem, zoo had ver dachte den lithograaf medegedeeld had hij aan Stavisky verkocht; hij toonde een con tract. :n het Fransch gesteld, dat volgens zijn zeggen de bevestiging van dezen verkoop inhield. Later was hem bovendien en bod van f 50.000 gedaan door de Fransche re geering ter verkrijging van het geheim dier code. Hij was evenwel op dit aanbod niet in gegaan; later echter had de Fransche re geering de code toch van hem gekocht voor f 400.000 omdat ze ze noodig had ter ont cijfering van stukken, welke Stavisky en de zijnen in het codeschrift van verdachte had den opgesteld. Verdachte was bij Breumel hof gekomen, omdat hij om zijn auteursreclv. op de code te waarborgen, mede ten dienste der Fransche regeering, de code wilde laten vermenigvuldigen en doen drukken in 1000 exemplaren. Breumelhof zou dit drukwerk vervaard'"mi: de kosten zouden circa f iü.000 bedragen, Breumelhof zou hem, verdachte direct of binnen 14 dagen f 10.000 geven om verdachte in staat te stellen zijn Fransche relaties te onderhouden. Verdachte had geld noodig om douceurtje te geven, zoodra de zaak geheel af gewikt'4 was en Breumelhof de 1000 exemplaren axgcleverd zou hebben zou deze f 60 000 ontvangen en de 4 nullioen francs, die de Fransche regeering zou be- talen. Verdachte trachtte zijn verhaal ge loofwaardig te maken door Breumelhof een cbèaue van 4 miilioen francs te laten zien als bewijs dat de Fransche regeering dit be drag ten behoeve van verdachte op een Bel gische bank had vastgezet. Dit geld zou hem na aflevering der 1000 exemplaren, worden uitbetaald. Tenslotte trachte hij Breumelhof te be wegen f 10.000 voor te schieten door hem een Nederlandsche vertaling van het zooge naamde contract met de Fransche regeerins te toonen en hem te vertellen, dat het origi neel bij den Amsterdamschen notaris was ge deponeerd. Breumelhof vertrouwde de zaak echter niet en is tenslotte niet op de voorstellen van ver dachte ingedaan. Dinsdag werden nog enkele getuigen a décharge gehoord, die moesten bewiizen dat de zaak afe-esoror^en. niet tengevolge va" het feit. dat Pvêumelhof zich terugtrok doch omdat verdachte een eind a.°n de onderhan delingen zou hebben gemaakt. De procureur-generaal eischt.e bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij ver dachte veroordeeld werd tot twee jaar ge vangenisstraf. OpeTFPe r- ]"chtlijn naar Praag. Verdere ontvangsten der Nederlandsche gasten. De Nederlandsche gasten van het Praag sche gemeentebestuur en de Tsjecho-Slowaak sche Luchtvaartmaatschappij zijn Dinsdag morgen ontvangen op het oude raadhuis. Aan den ingang werden zij verwelkomd dooi den burgemeester van de binnenstad, Ir. Rothnagel. In de groote raadszaal verraste het koor van de Praagsche onderwijzers on der leiding van den heer Dolezil met het op uitstekende wijze ten gehoore brengen van het Wilhelmus, welke attentie door de Ne derlanders zeer op -prijs werd gesteld. Vervolgens sprak de plaatsvervangende primator Kellner de Nederlandsche gasten toe Spreker herinnerde aan de oude cultu- reele banden tusschenBohemen en Nederland dat een tweede vaderland werd voor Tsjechi sche uitgewekenen. Wethouder Kropman ant woordde namens het hoofdstedelijk gemeen tebestuur. waarna namens de gemeente Rot terdam wethouder A. H. S. Stemei-ding een kort woord sorak. Vervolgens zong het koor het Tsjechische volkslied, gevolgd door het „Wien Neerlandsch bloed". De ontvangst was hiermede ten einde en er volgde een bezichtiging van het oude stad huis en het graf van den Onbekenden Sol daat. Nadat de stad bezichtigd was. ontving de stad Praag het gezelschap aan een lunch Daar voerde de heer Moelzer het woord; zijn rede werd beantwoord door wethouder Vos. Des middags heeft het Nederlandsche ge zelschap een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Een thee ten huize van den Nederlandschen gezant. Ridder Huissinge van Kattendiike. welke door vele autoriteiten werd bezocht, besloot den mid dag Het einde der feestelijkheden ter gelegen heid van de opening der nieuwe luchtlijn was een diner, aangeboden dooi- het gemeen tebestuur van Praag. Praagsche gasten door dr. de Vlugt ontvangen. Dinsdagavond gaven de burgemeester van Amsterdam en mevrouw de Vlugt een maal tijd te hunnen huize, ter gelegenheid van de opening van den luchtvaartdienst Amster damPraag. Gasten waren de gezant van Tsjecho-Slo- wakije. de heer Ivan Krno, de Primator 'eer ste burgemeester) van Praag. dr. Ch. Baxa en de eerste plaatsvervangende burgemees ter van Praag. dr. Alois Stula. beiden met hunnen echlgenooten: dr. Jindrich Fleissig, secretaris van den Primator, ir. Zdenko Ja- nak. directeur-generaal van den civielen Vliegdienst. dr. Vladimir Vochoc. hoofdamb tenaar bij het Departement van Buitenland- sche Zaken. Karei Hupner. directeur-gene raal van de Tsjecho-Slowaaksche luchtvaart maatschappij. benevens de consul van Tsje- cho-Slowakije en mevr. Kokes, de voorzitter van de Vereeniging NederlandTsjecho-Slo- wakije Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, en me vrouw. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd, behalve door burge meester De Vlugt, door de wethouders Ter Haar, Rustige en de gemeente-secretaris, mr. S. J. van Lier, de eerste en de laatste met hunne dames. Van de K.L.M. was tegen woordig de directeur, de heer A. Plesman. Burgemeester de Vlugt heeft een rede ge houden. De rede van dr. de Vlugt werd beantwoord door dr. Ch. Baxa, den eersten burgemeester van Praag. Wijziging Tarief wet. Gedachtenwisseling tusschen Kamer en regeering. In den loop van het vorige zittingsjaar der Tweede Kamer is bij dit college ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten. Nadat dit wetsont werp in de afdeelingen was onderzocht, heeft de commissie van voorbereiding schriftelijk overleg gepleegd met de regeering. Het ver slag van dit overleg is thans verschenen. Tij dens dit overleg werd een aantal wijzigingen in het ontwerp aangebracht Gelijktijdig met haar schriftelijk antwoord aan de commissie heeft de regeering daarom een nota van wijzi gingen ingediend. Gelijk bekend, is het in het wetsontwerp voorgestelde nieuwe tarief reeds met ingang van 1 Juli 1934 bij Kon. Besluit ingevoerd Verscheiden Kamerleden verklaarden dezen maatregel zeer te betreuren. Naar hun mee ning is het aan ernstigen twijfel onderhevig of de wet van 17 Mei 1934 tot instelling, af schaffing en verhooging of verlaging van in voerrecht op korten termijn, wel bedoeld is voor algemeene herzieningen van het tarief, als waarvan hier sprake is. Andere leden meenden deze zienswijze met nadruk te moeten bestrijden. De regeering ver klaarde zich geheel aan te sluiten bij deze leden. Voor verscheiden leden was het een groote teleurstelling, dat de regsering gemeend heeft het. algemeene tarief voor afgewerkte produc ten op 12 pet. te moeten stellen. Hierdoor wordt weder een stap verder ge zet op den weg van nationale afzondering, hetgeen allerminst bevorderlijk is aan een verbetering van den economischen wereldtoe stand. Ons tarief van invoerrechten is nu in luttele jaren van 5 pet. tot 12 pet. opgevoerd. Niet ontkend kan worden, dat het fca-ref, zoo als het thans luidt, een beschermende betee- kenis van vergaande strekking heeft. Tegenover deze opvattingen stelde de re geering met nadruk op den voorgrond, dat de herziening in beginsel alleen een fiscale strek king heeft en geenszins beoogt om de tot nu toe gevolgde tariefpolitiek in een protectio nistische richting te leiden Halffabrikaten en bedrijfshulp- middelen. Het brengen onder het tarief van invoer rechten in tegenstelling met hetgeen tot dusver gold van halffabrikaten en bedrijfs- hulpmiddelen werd door verscheiden leden zeer betreurd. Deze leden gaven als hun oor deel te kennen, dat daardoor lijnrecht in strijd gehandeld wordt met het algemeen beleid van het tegenwoordige kabinet. Dat beleid toch beoogt een geleidelijke aanpassing van de pro ductiekosten en van de kosten van levens onderhoud aan het aanzienlijk lagere niveau, at elders op de wereld heerseht. En het be lasten van halffabrikaten en bedrijfshulpmid- delen beteekent toch niet anders dan een verhooging van de productiekosten. De regeering antwoordde daarop, dat in derdaad niet te ontkennen is, dat de heffing van invoerrecht op bedriifshulpmiddelen eeni- gen last op het bedrijfsleven legt. De bate voor de schatkist, welke uit de technische her ziening van het tarief moet voortvloeien, kan echter niet worden bereikt, indien de voor gestelde belasting op bedrijfhulpmiddelen zou vervallen. - HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK N.V. TE AMSTERDAM. In de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Hollandsche Hypo theekbank N.V. gevestigd te Amsterdam, werd het jaarverslag over het boekjaar 1934 met de Balans per 31 December 1934 en de Winst- en Verliesrekening over het boekjaar 1934, met de daarbij behoorende Toelichting goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 12% en op f 10 per oprichtersbewijs. In de vacature, ont staande door de periodieke aftreding van den heer Mr. J. A. van Sonsbeek als Commissaris werd voorzien door diens herbenoeming. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Fredérik Bangert. werd voorzien door de benoeming van den heer D. G. J. Baron van Heemstra. Mijdrechtsche millioenenzaak weer opgerakeld. Kweeker handhaaft zijn aanspraken. Een nieuw proces. De Mijdrechtsche millioenen-zaak zal zeer waarschijnlijk weer eens opgerakeld worden. Zooals men zich zal herinneren, overleed 17 Februari 1932 te Mijdrecht de hoogbejaarde weduwe mevrouw Van Wieringen-Van Soest. Haar nalatenschap, voor een groot gedeelte bestaande uit- vaste goederen, landerijen en boerderijen, gelegen te Mijdrecht, Wilrüs en Zevenhoven, besomde meer dan twee en een half miilioen gulden. Een kweeker J. B., een ver familielid van de overledene, kwam voor den dag met papieren, waaruit zou moeten blij ken, dat hij bij beschikking van de erf laatster recht had op het vruchtgebruik van al haar onroerende goederen. Het stuk was met naam van mevr. Van Wieringen ondertee kend en gedateerd 1 Juli 1931 en verd had het in December d.a.v. te Haarlem doen re- gistreeren. Voorts zou de weduwe nog een stuk hebben onderteekend. waarin zij verklaarde uit hoofde van een arbeidsovereenkomst aan B. schuldig te zijn een som van ruim vier honderd duizend gulden. Dit stuk droeg den zelfden datum en was eveneens geregistreerd. De valschheid van deze beide acten werd reeds voor het overlijden van mevrouw van Soest vermoed. De registratieinspecteur zond de stukken aan den Officier van Justitie en de burgemees ter van Mijdrecht, de heer Padmos stelde als hulp-officier een onderzoek in. Bij dat onder zoek was hij naar mevr. v. W. gegaan en deze had hem gezegd dat zij B. geen cent had na gelaten. Voor de rechtbank te Utrecht hield verd zijn onschuld en zijn recht op de erfe nis hardnekkig vol. De schriftdeskundigen, vijf in getal, verklaarden de handteekeningen voor valsch. Een contra-deskundige noemde ze echt. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den man wegens het voortgezet misdrijf van gebruik maken van valsche stukken tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. Nog minder goed verging het hem voor hel gerechtshof te Amsterdam, dat de straf tot vier jaar verhoogde zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering werd gebracht,. Verdachte had zijn standpunt volkomen ge handhaafd: hij was de vertrouweling van de oude dame, zij liet hem haar zaken beheeren en hij kreeg daar het niet geringe bedrag van f 15.090 per jaar voor. Dit bedrag zou hem pas na het overlijden van de ietwat eigen aardige oude dame worden uitgekeerd Onk het vruchtgebruik dat na zijn overliiden op zijn vrouw zou overgaan zou B. genieten. Behalve dit strafproces voert B. ook een ci viel proces, waarbij hij zijn erfenis opeiscM In dit proces wees de rechtbank te Utrecht de vordering af, mede op grond van het feit dat B. geen producties heeft overgelegd. De verdediger Mr L. J. Venhuizen, uit Haarlem thans bijgestaan door Mr. J. A. P. C. ten Bok- kel brachten dit civiel geding in hooger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam. Beide verdedigers ziin overtuigd van de on schuld van hun cliënt, naar hun meening ziin de handteekeningen echt en maakt B. terecht aanspraak op de erfenis. Om dit te bewijzen' hebben zij een groot aantal schrifturen over gelegd in de civiele procedure, o.a. een kooD- overeenkomst een acte van décharge, schuld bekentenissen e.d. afgegeven door mevrouw v. W. aan verdachte B Later zijn deze stukken vervangen door de geregistreerde stukken, die volgens de des kundigen valsch zijn en waarvoor B. is ver oordeeld. Naar de overtuiging van de verdedigers staat het onomstooteliik vast. dat deze thans ge produceerde stukken echt zijn en ondertee kend door mevrouw v. W. In overleg met den verdachte en de verde digers zijn thans ook deze stukken door den procureur-generaal in beslag genomen om opnieuw te komen tot een vervolging wegens valschheid in geschrifte. Van deze stukken zoo redeneeren de ver dedigers is te bewijzen dat ze echt zijn; in de nieuwe procedure zal B. dus van valsch heid in geschrifte worden vrijgesproken. Dat vrijsprekend vonnis zal dan tegenstrijdig zijn aan het arrest van het Hof. Het gevolg hiervan zal zijn we wijzen er met nadruk op. dat we de meening van de verdedigers weergeven dat een revisieproces met succes kan wor den gevoerd. In dit nieuwe strafproces tegen B. zijn reeds verschillende getuigen o.a. bur gemeester Padmos en notaris v. d. Heyden uit Mijdrecht, gehoord. Wanneer en of de zaak voor de rechtbank te Amsterdam zal worden behandeld, is nog niet te zeggen. ACHT JAAR WEGENS OVERVAL MET ROOF GEëlSCHT. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Maan dag terechtgestaan de 28-jarige smid P. B. te Utrecht, die 2 Februari 1.1. in een woning in de Goedestraat te Utrecht was binnengedron gen en een daar wonende oude vrouw had bedreigd. Verdachte ontkende. Hij was volgens zijn bewering dien dag in Amsterdam geweest. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij meende, dat deze laffe overval streng moest worden ge straft en eischte een gevangenisstraf van 8 jaar. SIR MAC PHERSON ROBERTSON KOMT NAAR ONS LAND. Sir Mac Pherson Robertson, die de Mac Ro bertson-pry's in de luchtrace LondenMel bourne heeft uitgeloofd, zal volgens de Tel. over een dag of tien naar Nederland komen vliegen. Het plan zou bestaan een week in ons land door te brengen. VOLKSWEERBAARHEID. De Vereeniging „Volksweerbaarheid" zal ook dit jaar weer een kamp organiseeren en wel van 18 Juli tot 1 Aug. a.s. op de Veluwe. Dit zal dan het 27ste kamp worden, dat door deze organisatie zal worden ingericht. De leiding is in handen van de heeren Jac. Denys en Ja H. F. Sommer, leeraren M. O. Het kampgeld is aanzienlijk lager gesteld dan vorige jaren. GOUD-TRANSPORT DOOR DE K.L.M. Het goud-transport door de lucht per K.L.M. is Dinsdag weer begonnen. Met verschillende K.L.M.-vliegtuigen is gisteren 5000 K.G. goud in baren naar Londen overgevlogen. Aan prof. mr. A. M. de Jong. adjunct-se cretaris van de Nederlandsche Bank is de ti tel onder-directeur toegekend. Op Zaterdag 6 April a.s. zal in een dei- zalen. afdeeling Volkenkunde, in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, de vierde jaar- liiksche folklore-daa". georganiseerd door het Nederlandsch Nationaal-Bureau voor An thropologic. worden gehouden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een 30-jarig garagehouder, die op 11 April 1934 een motorrijwiel had gekocht, dat dien- zelfden dag op de Prinsengracht aldaar werd ontvreemd, wegens heling veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Te Diepswal. in de gemeente Leek on der Groningen is een geheime distilleerderij ontdekt. In de Bilt is overleden de heer Th. M. Roest van Limburg, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en Amsterdam. Een voormalig gemeente-ambtenaar van Borne is wegens verduistering van steungel den veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Een Haarlemsch Stadsgezicht door Wybrand Hendriks in Teyler. Misschien is dit wel het meest geportret teerde hoekje van mooi-Haarlem wat de brave Wybrand Hendriks ons hier laat zien. Het prachtige Waaggebouw als schitterend sluitstuk van een straat, hoek, het water er voor. het geestig gescharrel van hekjes en raampjes en kozijntjes en sierende tierelan tijnen in de gevels der Damstraat, de elegantie van den toren, die te paard zit op het dak van de Bavo. nog royaal van het Spaarne af te zien in de dagen van Wybrand, hoevele kun stenaars hebben dat vóór en na hem bewon derd en verbeeld. Geen buitenlandsch artist die Haarlem doorkruist op zoek naar motief laat die plek links liggen en zoowel een han dig routinist als Klinkenberg als de ingeto gen fijngevoelige Antoinette Bosscha die er vlak tegenover woonde lieten haar onaf- gebeeld. En Wybrand Hendriks moet die plek wel in al haar markante détails in zich op genomen hebben, want hij woonde daar in de Damstraat, in Teyler s Fundatiehuis, drie en dertig jaar lang. als casteleyn en bewaar der der kunstverzameling. Hij moet dit schil derijtje gemaakt hebben, kort vóór hij voor dat eervol ambt bedankte (iri 1819) wat ook al iets bijzonders is, want als regel casteleyn- den zijn voorgangers en opvolgers tot hun even eervol einde. Alleen zijn onmiddellijke voorganger, de teekenaar Vincent van der Vinne had nog bij het leven zijn plaats voor Wybrand ingeruimd, die toen juist uit Ede naar Haarlem was teruggekeerd, waar hij te voren reeds gewoond en op een behangselfa- briek gewerkt had. Hij moet een nuchter, sober, waarheidslie- vend artist geweest zijn. Dat valt af te leiden aan de wijze waarop hij aan die formidabele hijsch-kraan, die daar als een giraffe op wie len op den wal staat, de nauwkeurigste aan dacht besteedt en die in zijn compositie laat domineeren. Ge zoudt bijna zeggen dat die machine voor hem het belangrijkste geweest is. wat ze artistiek gesproken dan een beetje te veel verheft, maar aan den anderen kant geeft ze aan het schilderijtje juist weer het stempel van den tijd die vóór aües nauw keurig van uitleg wilde zijn. Maar hoeveel fij ner van teekening is links ervan, die over welfde watermonding met het huisje er bo venop, en het gemetselde sluisje gegeven. Daar zou dus het einde van de Beek zijn. die bij Marienhof in 't Naaldenveld ontsprong en onder Raaks en Damstraat door, naar het Spaame liep. En bij den hoogen waterstand van 't Spaarne. die het mogelijk maakte dat de huismoeder haar waschje aan den walkant spoelde, was het toch wel een knus leventje daar aan de rivier en knus was ook de kunst beoefening in den tijd dat Kunst zij Ons Doel werd opgericht. Als Wybrand Hendriks zijn signatuur op ons schilderijtje zet, plaatst hij die uitgerekend boven den waterspiegel op de schoeing van den wal en vergeet dan niet die signatuur in spiegelschrift in het water te herhalen. Men had of nam zich den tijd in die dagen, terwijl wij ons moeilijk een Breitner kunnen voorstellen, bezig op die ma nier een schilderij te signeeren. Wat Hendriks interessant maakt in de kunst van zijn tijd, is, behalve dan dat het dien tijd zoo feilloos representeert, de strakke lichtzuiverheid in zijn werk, waardoor hij een voorganger lijkt van den Jan Weissenbruch. wiens Elshout een der eerste schilderijen was, die wij hier bespraken en waarin een sluisje voorkomt dat aan het linksche deel van dit Haarlemsch stadsgezicht doet denken. Wybrand Hendriks was geboren Amster dammer, doch bracht het grootste deel van zijn leven in Haarlem door. Hij schijnt, in zijn eerste huwelijk, daar in Ede vrij veel land schap geschilderd te hebben, doch de stad trok hem spoedig weer tot zich. Als hij. 75 jaar oud. ontslag neemt als custos van Teyler. is hij nog een weerbaar man die rustig verder blijft schilderen, diep in de tachtig nog voor zijn ezel zit en in 1831. zeven en tachtig jaar oud. te Haarlem overlijdt. Beter dan elders kan men zich in Teyler s verzameling van Wy brand Hendriks' werk op de hoogte stellen. Wanneer de tijdelijke tentoonstelling ter eer der Flora weer voorbij zal zijn. kan men in die zaal van onzen artist nog een Bloemstuk, een Wildstilleven en een Interieur met een Lezende Vrouw bewonderen. Uit alles spreekt de degelijke onderlegdheid en het gevoel voor kleurzuiverheid die hem een apart plaatsje in de Hollandsche kunst bezorgden en hem met Brondgeest, Moll, Jelgerhuis en Van Troost wijk tot de groep doen rekenen, die in de eer ste helft van de negentiende eeuw. ter zijde van de beroemden, een belofte voor later pres teerde. Minder opvallend misschien dan de j Zwollenaar D. J. van der Laan, wiens werk langen tijd vcdat van Vermeer kon door gaan, waren c k zij traditioneelen met een vaag vóórvoelen van wat er later komen zou. Daarom hebben ze voor ons, die terugblikken, een zekere charme die duurzaam is. J. H. DE BOIS. Een halve eeuw geleden. Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 3 April Na afloop der gisteren te 's-Hage ge houden algemeene vergadering der Haagsche Galerij-Maatschappij, was er gelegenheid de bijna voltooide Passage te bezichtigen. Onder de honderden werklieden heerseht groote bedrijvigheid ten einde op den dag van oplevering gereed te zijn. Het hotel wordt naar de eischen des tijds ingericht met ruime eetzaal, comfortabele logeerkamers en ruime in-, uit- en doorgangen. De kleur van het geheel is levendig, verhoogd door het zonlicht, dat door de glazen. boogvormige overdekking binnenvalt. Aanstaanden Maandag is de midden doorgang van de Passage reeds voor belangstellenden toegankelijk. Door onze lens gesnapt. Ir. M. II. Maas. De directeur van Openbare Werken, alhier, Ir. M. H. Maas, werd 10 Maart 1892 te Mak- kum (Friesland) geboren. Hij behaalde het diploma van civiel ingenieur te Delft. Op 27-jarigen leeftijd vertrok hij naar Indië. waar hij vijf jaar werkzaam was bij de „Holl. Mij. tot het maken van werken in gewapend be ton". Achtereenvolgens heeft hij gearbeid in de afdeelingen Batavia, Priok, Makassar en Soerabaja. Hij repatrieerde in 1922 en werd in 1923 benoemd tot adj. directeur van Gemeente werken te Leeuwarden. In 1926 trad hij daar tijdelijk op als directeur en in 1927 werd hij voor vast in deze functie benoemd. Te Leeuwarden was de heer Maas lid van de Schoonheidscommissie en gedurende eenige jaren voorzitter van den Frieschen bomvkring. Sedert 1 September 1930 is Ir. Maas, direc teur van Openbare Werken te Haarlem. Bezuinigingsontwerp nog bij den Raad van State? Het zou een bedrag van ƒ70 miilioen betreffen. De Standaard meldt, dat het bezuinigings- ontwerp thans nog bij den Raad van State in behandeling is. maar weldra weer bij den ministerraad ter nadere overweging wordt terug verwacht. Daarna is spoedige indiening te verwachten, omdat het in de bedoeling van de regeering ligt, in elk geval dit bezuinigingsontwerp vóór het zomerreces door de beide Kamers te laten afhandelen. Het plan beoogt een bezuiniging op den staatsdienst van in totaal ongeveer f 70 mii lioen, waarvan f 20 miilioen gevonden moet worden op onderwijs en pl m. f 20 miilioen betrekking heeft op stortingen in verschil lende fondsen. Ten aanzien van het bijzon der lager- en ulo-onderwijs zou de eisch van het leerlingental zoodanig worden venvezen- lijkt. dat dit practisch leidt tot verplichte concentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen de leerlingenschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt van zelf. dat een aantal overgangs maatregelen in het ontwerp zijn opgenofnen. De K VXIII te Kaapstad. De commandant van de K XVIII seinde 2 April: Hedenochtend 11 uur aangekomen te Kaapstad na den geheelen nacht opgehouden te zijn door mist. Alles wel. Nederlandsche Bioscoopbond niet naar Berlijn. Uitnoodiging voor internationaal film- congres niet aanvaard. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van het Reichsvor- band Deutscher Filmtheater te Berlijn tot bijwoning van het Internationaal Filmcon gres. hetwelk van 25 April tot 1 Mei a.s. onder de auspiciën van de Reichsfilmkammer te Ber lijn zal worden gehouden. Het hoofdbestuur is n.l. van meening. dat onder de huidige omstandigheden van een in ternationaal filmcongres in de Duitsche hoofdstad geen wezenlijke resultaten voor het bioscoopbedrijf in het algemeen verwacht kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5