Teyler's oude bioemenstukken. Schoonmaaktijd Op ruim tijd Ontvangster. Hel Belauftiiüste 52e Jaargang No. 15883 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 4 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per pest 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. «aand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTSëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Waar iedere liefhebber genieten kan. Teyler's Museum heeft weer zoo'n echt klein en voornaam tentoonstellinkje als we van dit rustig en hooggeleerd genootschap verwach ten kunnen. Al is men nog zoo vaak in de bi bliotheek wezen werken, de sfeer van het huis overvalt je altijd weer. De sonore bel die dooi de marmeren hall galmt de zware deur die wordt ontsloten de lange zalen waar je voet stappen galmen, dan de krakende eiken trap en de ovale galerij met de kostelijke banden achter hun kippengazen deuren: „Classiques", „Ecrivains grecs et romains", „Pères de l'Egli- se"dat zijn allemaal dingen die je ner gens anders vindt. En zoo is dit zaaltje met bloemschilderijen van de 17de eeuw tot dezen tijd echt weer iets voor Teyler rustig, voor naam, degelijk. En, gezien het onderwerp, on eindig boeiend. Laten we eens aandachtig de wanden langs gaan en de oude schilderingen en de vitrines met teekeningen en aquarellen met het oog van den bloemenliefhebber bekijken. We zul len, als we die bloemen vergelijken met onze tegenwoordige exemplaren, tot aardige ont dekkingen komen. Geen Iris van heden is zoo intens balletjes-blauw als de oude schilders ze weergeven. En de Tulpen van de 17de zoo wel als de 18de eeuw, vertoonen een heel an der type dan dat van tegenwoordig! Het zijn allemaal lange, losse, meestal witte bloemen met een fijne rood© of rose vlamteekening, scherp op den ondergrond afgezet. De blade deren krullen en de heele bloem verschilt sterk van den korten en, hierbij vergeleken, vierkant-gedrongen vorm onzer tegenwoordige tulp. Deze ouderwetsche, sierlijke bloem be- staat nog; u zult goed moeten zoeken, maai er bestaat hier en daar nog een partijtje van de hulp „Zomerschoon", zoo ongeveer de eenigè van de oude'garde die is •overgebleven, Hoe die verandering zoo gekomen is? Ja, de smaak van het publiek zal daar niet vreemd aan geweest zijn. Vroeger zag men deze ge vlamde tulp graag; daarnaast bestonden de z.g. eenkleur-tulpen, die zich wél hebben we ttel te handhaven en nu weer veel gevraagd worden: Breeder-Tulpen noemt men ze meest en ze hebben groote, gedrongen bloemen als onze moderne tulpen op hooge stengels en komen in prachtige warme kleuren voor. De gevlamde, gestroomde Tulp is vergeten; die vlammen en fijne strepen hebben tegenwoor dig de z.g. Rembrandttulpen nog wel, maar die zijn heelemaal „modem" van vorm. ter wijl de eigenaardige lange en losse bloemvorm van de oude tulp van zestien zooveel in de z.g. Byzarren is overgebleven, die echter weer niet de goede kleuren hebben, want ze zijn steeds bruin en geel gevlamd! U ziet, het is een heel vraagstuk. In ieder geval bekommert het publiek zich op het oogenblik weinig meer om de tulp die onze voorouders kweekten en daarom wordt ze ook vrijwel niet gekweekt; waar geen vraag is, is geen aanbod. Let u verder eens op de Le lies op deze oude schilderijen; en op de Nar cissen, meestal kleine poetaz met hun scher men vol bloemen. En dan zijn de Hyacinten uit de vorige eeuwen bijzonder aardig; men legde zich toen vooral toe op het verkrijgen van weinig, groote bloemen en op een doek van Hendrik Reekers (18251858) zult u een tros vinden waar acht bloemen aan zitten, wel geteld, maar dat zijn dan ook reuzen! Sinds een of twee seizoenen is de dubbele gele Oostindische kers Goudglans in den han del; een Amerikaansche nieuwigheid, maar eigenlijk al zoo ouder hangt een schil derij van v. Os (17821861) en daar staat een dubbele gele Oostindische kers op! Een dubbele crème-met-oranje Narcis zult u trouwens ook tegenkomen, die heel veel weg heeft van onze tegenwoordige Oranje Phoe nix en Twink. Als we, met de bloemenweelde van Flora 1935 nog voor oogen, ons aandachtig geven aan de beschouwing van deze eeuwenoude doeken, dan is het voor ons bloemenliefheb bers een heel apart genoegen, de bloemen te zien, die onze voorouders kenden, waar ze van hielden en die in hun tuinen stonden en waar ze, misschien, op kleine schaal ten toonstellingen van hielden. En daarom alleen al moeten we Teyler's museum dankbaar zijn voor deze expositie. L. S. MOTORDIENST. Bij K. B. van 15 Maart j.l. is aan den re serve kolonel H. J. D. de Fremery, van de Schoolcompagnie van den Motordienst, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend. INLIJVING IN .APRIL. Indeelingsdistrict Haarlem. Op 23 April a.s. zullen voor het Indeelings district Haarlem, door den commandant daar van, worden ingelijfd de dienstplichtigen be stemd voor: de Schoolcompagnie van den Mo tordienst, le ploeg, Haarlem; de opleiding tot officier, v. li. 10e, 18e en 21e regiment infan terie, le ploeg; le Regiment Veldartillerie (on- beredenen) le ploeg; de le ploeg v. h. lie Bat. Regiment Genietroepen en de geschikt geach- ten voor opleiding tot onderofficier, le ploeg voor He Bat. Reg. Genietroepen. Emmabloempje. Opbrengst bijna 6000. De Woensdag te Haarlem en te Bloemen- daal gehouden verkoop van het Emma bloempje ter bestrijdng van de tubercolose heeft bijna f 6000 opgebracht. PERSONALIA. Aan de rijkslandbouwwinterschool te Utrecht slaagde voor het eijidexamen R. ter Plegt, te Haarlem. De autobusdienst van „Eigen Huis en Tuin". Principiëele uitspraak maakt een eind aan den dienst. Op 2-2 Maart heeft voor de Haarlemsche rechtbank in hooger beroep gediend de be kende kwestie van den autobusdienst der Zwanenburgsche Vereeniging „Eigen Huis en Tuin". De kantonrechter had een veroor- deelend vonnis van f 50 subs 20 dagen tegen een bestuurslid dier vereeniging uitgespro ken. de officier vroeg bevestiging hiervan, de Haarlemsche rechtbank veroordeelde het bestuurslid heden tot f 1 boete of één dag hechtenis. Door deze principieele uitspraak is nu dus uitgemaakt, dat de autobusdienst moet op houden te rijden. Mr. F. v. d. Goot, trad als verdediger op. De verbreeding van de Anthoniestraat. Hoe het met de onteigening staat. De Rechtbank zal de schadevergoeding bepalen. Heems' Graanhandel schrijft ons: „Ieder die belang stelt in verbreeding van wegen en straten in onze gemeente, zal het opgevallen zijn, dat in den Raad reeds dik wijls gesproken is over de verbreeding der Anthoniestraat. De quaestie is al vijf jaar hangende. De gemeente heeft te vergeefs ge tracht met de eigenaren van de gedeeltelijk te onteigenen perceelen tot overeenstemming te komen over de toe te kennen schadever goeding. Ook is het zoover gekomen, dat de gemeente de betrokken eigenaren heeft laten dagvaarden. De slotsom was, dat de gemeente dit proces verloor en veroordeeld werd tot be taling der proceskosten. Meermalen heeft men in de dagbladen kunnen lezen, dat de gemeente tot onteigening of gedeeltelijke ont eigening heeft willen overgaan, terwijl de eigenaren openlijk verweten werd, dat zij niet genegen waren te onderhandelen. Hoe is het mogelijk? Stelt u voor, dat u met uw zaak in een nieuwe rooilijn komt te lig gen en dat de gemeente van uw pand een paar meter af haalt. Met de rest moet u maar zien wat u er mee doet, wat er overschiet is wel waardeloos, maar u heeft toch nog een ver goeding gekregen, waar u kwalijk een ande ren gevel voor kunt plaatsen, nog minder om het interieur van uw perceel weer naar be- hooren bruikbaar in te richten. Moet nu ieder burger, die door toevallige omstandigheden zijn eigendom daar heeft, zich maar opoffe ren, omdat het voor gemeenschappelijk be lang is? Ik zelf ben overtuigd dat wanneer het hier algemeen belang geldt, het algemeen belang ook hiervoor moet opkomen en niet een aantal personen er voor geofferd behoeft te worden, zoo noodig geruïneerd. De gemeente is toch zeker moreel verplicht in deze reeds jaren hangende kwestie een goede oplossing voor beide partijen te geven en niet als kat en muis, die eerst met haar prooi speelt, om haar dan later den genadeslag te geven. Evenmin dat de een achtergesteld wordt bij den ander, wat totnogtoe bij een reeds voor enkele jaren ge leden overgenomen perceel in dit gedeelte An thoniestraat is gebleken". Tot zoover het schrijven van de firma Heems' graanhandel. Wij hebben naar den stand van de ont eigening voor de Anthoniestraat een onder zoek ingesteld. Daarbij werd ons medege deeld, dat de gemeente het indertijd gevoerde onteigeningsproces verloren heeft om een ad ministratieve quaestie. Nadat het proces aan hangig gemaakt was is de onteigeningswet ge wijzigd. Toen werd vastgesteld, dat alleen onteigening uitgesproken kan worden als daaraan publicaties in de Staatscourant zijn voorafgegaan. De wetgever heeft blijkbaar verzuimd een overgangsbepaling te maken voor reeds hangende zaken. Daarom is de ont eigening door de Rechtbank afgewezen, om dat door de gemeente niet de vereischte pu blicaties waren gedaan. (Onder de vroegere wet waren die publicaties in de Staatscourant niet voorgeschreven) De gemeente heeft aan de betrokken eige naren een bod gedaan voor het te onteigenen gedeelte van hun perceelen. Dit werd blijk baar te laag geacht. Een vraagprijs van de eigenaren is niet binnengekomen. Door de gemeente zijn thans stappen gedaan om opnieuw een onteigeningsproces te voeren. Dan zullen natuurlijk de voorgeschreven pu blicaties in de Staatscourant verschijnen. Als de onteigening wordt aangenomen zal de Haarlemsche rechtbank deskundigen benoe men om over de door de gemeente te betalen schadevergoedingen aan de eigenaren te ad- viseeren. Daarop stelt de rechtbank de bedra gen vast. Voor wal U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. 1 -3 regels 30 cent elke regel meer 10ct._ „De lasten omlaag". Request van hotel-, restaurant- en cafébedrijf aan de regeering. Het Comité van Actoie, dat zich uit verschil lende organisaties gevormd heeft ter bestu deering van maatregelen, welke in den moeilijken toestand van het hotel-, restau rant- en cafébedrijf verbetering kunnen brengen en dat stond onder leiding van oud minister Posthuma, heeft zich thans met een request gericht tot den minister van econo mische zaken, waarin een overzicht wordt gegeven van de vele lasten, die op dit be drijf drukken. In de eerste plaats wordt gewezen op de personeele belasting en wordt eraan herin nerd, hoe de gemeenten de mogelijkheid had den om het bedrijf hier flink te helpen. On geveer 300 van de 100 gemeenten treden in deze behulpzaam op, doch daaronder ontbre ken nog vele groote gemeenten. Deze door den rij-kswetgever goed bedoel de hulp heeft voor een belangrijk deel gefaald en daarom zal de rijkswetgever nu zelf moe ten in grijpen. Werden de lasten van de personeel belas ting van ons afgewenteld, aldus schrijven adressanten dan konden wij althans eenigszins vrije ademen. Dan blijft nog de zware druk van het ver gunningsrecht en van de omzetbelasting, crisishef fingen, muziekauteursrechten en electriciteitstarieven zorgen voor een verde re uitputting van de geldmiddelen der bedrij ven., Alle genoemde lasten maken de verteerin gen duur. De binnenlandsche toerist verdwijnt en gaat naar het buitenland. Daarbij komt. dat de buitenlander ons dure land mijdt ter wijl voorts de bedrijven beconcurreerd wor den door allerdei beunhazen. De prijzen moeten omlaag en de hotel-, res taurant- en cafébedrijven zijn onder binden de prijsafspraken bereid dat te doen. Dit kan echter niet als de overheid de vele lasten, die op het bedrijf drukken, niet zeer belangrijk verlaagt. Tenslotte wordt den mi nister verzocht de commissie in de gelegen heid te stellen de vermelde vraagstukken mondeling toe te lichten. FLORA 1935 HEEMSTEDE. Er doen weer onjuiste geruchten de ronde. Nu zou het Tentoonstellingsterrein Flora tegen zessen gesloten worden en het publiek van het terrein verwijderd, en pas 's avonds zou de Tulpenhof weer voor het publiek wor den opengesteld. We wijzen er nogmaals op, dat de Tulpen- hof van 's morgens 9 uur tot 's nachts 12 uur open b 1 ij f t. De rest van het terrein wordt tegen den avond gesloten (een bord bij den ingang van het Molentje geeft het juiste sluitingsuur aan) en het dan nog op het weide- en boschterrein aanwezige publiek wordt dan verzocht zich naar den Tulpenhof te begeven. Wanneer men zich dus op het terrein bevindt, kan men daar desgewenscht vertoeven tot 12 uur 's nachts, zonder ge dwongen te zijn een tweede toegangsbewijs te koopen. Op Terschelling is de eerste vrouwelijke ontvanger van ons land benoemd.) U kent wel het soort biljetje, Dat zoo allerliefst besluit, Als bood men u een verzetje: De ontvanger noodigt u uit... Dan is weer de situatie Van elk jaar opnieuw ontstaan. Je zit met een invitatie, Die j' onmooglijk af kunt slaan. Want als je dit ooit zou durven,. Dan vindt hij je later wel; Dan pakt hij je bij je lurven En stuurt je een dwangbevel. Nu is die jaarlijksche kwelling, In handen gelegd der vrouw. Op 't vredig eiland Terschelling. Wat ik als een vondst beschouw. Dat maakt dan wel het biljetje Nog niet tot een billet-doux, 't Maakt niet den gang tot een pretje, Je gaat er gedwee naar toe. Komt je een ontvangster vragen, Dan mopper je vast niet meer. Dan weet je je lot te dragen En leg je het zwijgend neer. Dan voel je je thuis, als :t ware, Je bent wel gewend eran, Je geeft toch je geld al jaren De vrouw, als getrouwde man. P. GASUS. Internationale fascistische conferentie te Amsterdam. Onderscheid tusschen fascisme en nationaal-socialisme. Na afloop van een internationale fascisti sche bespreking, die dezer dagen in het Amstel Hotel te Amsterdam is gehouden, heeft de leider der Italiaansche delegatife de heer Eugenio Coselschi, die tevens voorzitter der conferentie was, in een verklaring aan een redacteur van het Persbureau Vaz Dias eenige mededeelingen gedaan omtrent aard en in houd der gehouden besprekingen. Met nadruk verklaarde de heer Coselschi, dat er een hemelsbreed verschil is tusschen fascisme en nationaal-socialisme, niet alleen naar de' uiterlijke benaming, maar ook naar het wezen. Het nationaal-socialisme propageert een ge- exalteerd nationalisme, de suprematie van het eene volk over het andere, wat dus nooit kan leiden tot broederlijke samenwerking tusschen de volken en nooit een universeele idee kan omvatten. Het voornaamst© verschil bestaat echter hierin, dat het universeele fascisme scherp elke rassensuperioriteit en dus elke rassen theorie afwijst, wat in zijn universaliteit be sloten ligt. De heer Coselschi beschouwde dan ook als een der voornaamste resultaten der Amster- damsche commissie-zitting de aanneming van de volgende x-esolutie: „De commissie, nogmaals overwegende de jongst© gebeurtenissen, die de politieke hori zon van Europa verduisteren, bevestigt dat het doel van het universeele fascisme is de alge- heele samenwerking tusschen de regeeringen die eerlijk en oprecht werken voor de verze kering van den vrede. Daarom brengt zij hulde aan het inzicht van Mussolini die, helder en diep den werkeüjken toestand doorschouwend, den weg heeft aan gegeven, die moet leiden naar een werkelijke en duurzame entente tusschen de volkeren, overeenkomstig de eer en rechtvaardigheid voor elk. De commissie bevestigt dat de opvatting van het universeele Fascisme wordt geïnspi reerd door de idee van eendracht en vrije samenwerking van alle volkeren en rassen in elke natie. Daarom veroordeelt zij elke materialistische opvatting, die berust op de exclusieve over- Lord Anthony Eden tijdens zijn bezoek aan den Poolschen Staatspresident prof. Moscicky (midden). Links Beek, minister van buitenjandsche zaken. Het resultaat van Eden's tweede bezoek aan Warschau. pr>g. 4 Londen tegen deelneming van Duitschland aan de eerste vlooteonferentie. pag. 4 De Italiaansche regeering is van meening dat Abessynië den oorlog voorbereidt. na er. 4 Lerroux heeft in Spanje een radicale minder- heidsregeering gevormd. pag. 4 De malaria-epidemie op Ceylon heeft totnog toe 54000 dooden geëischt. pag. 4 Duitsehland's luclitbcwapcning zou thans uit 1800 gevechts- en bombardementsvliegtui gen beslaan. pag. 4 De jaarvergadering der Christ. Hist. Unie te Amsterdam. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de wijziging der Ont eigeningswet aangenomen. pag. 3 Prof. Taverne heeft geantwoord op den open brief van rnr. Catz. pag. 3 De electrificatie van den spoorweg Haarlein- Zandvoort. pag. 2 Bekende Haarlemmers: mr. Th. F. Raedt. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenselien correspondent: De Britsche tarievenpolitiek. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. G A. Meilink over de bloem van den dag: de roos pag. 9 J. B. Schuil over: „Als het getij verloopt." pag. 6 De Flora Feestweek te Haarlem. pag. 7 en 8 A. van Weerden: De lichten op, de vlaggen uit! pag. 7 De heer Th. S. J. Hooy over: een feestweek ondanks de crisis. pag. 7 Wat ,vil „Nederlandsch Fabrikaat". pag. 7 Het feestprogramma. pag. 7 J. F. Bckker: Het gebruik van bloemen in de etalage. pag. a K. de Jong: Taptoe. pag. 8 Haarlem in feestkleed: bijzonderheden over de versiering. pag 8 H. G. Cannegieter over een Vredesfilmvoor- stelling in het Rembrandttheater. pag. 11 heerschïng, van één ras over alle andere ras sen. waardoor de rassentheorie een materia- listischen grondslag heeft, die in strijd is met de nagestreefde geestelijke eenheid." Vragen van Kamerleden. Het Eerste Kamerlid Mendels heeft den minister van justitie de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat in het Anistel-Hotel te Amsterdam een internatio nale fascistische conferentie ter bevordering van het universeele fascisme heeft plaats ge had, waaraan behalve door ir. Mussert werd deelgenomen o.a. door afgevaardigden van Denemarken, Noorwegen, Frankrijk en Ier land, onder voorzitterschap van een Italiaan- schen fascist, en waar een in de pers gepubli ceerde resolutie is aangenomen, die de strek king aangeeft der in de onderscheidene landen te voeren fascistische actie? 2. Waren deze buitenlanders niet onderwor pen aan het verbod voor vreemdelingen om hier te lande aan eenigerlei actie van poli tie ken aard deel te nemen? Zoo ja, waarom niet? 3. Indien dit verbod wél van toepassing was, zijn er dan maatregelen genomen het te doen opvolgen, en zoo ja, welke? De heer Schalker, lid der Tweede Kamer, heeft over dezelfde aangelegenheid vragen ge steld, en bovendien over graaf Oberdorff, die ir. Mussert vergezelde als „zijn chef van de afdeeling buitenlandsche zaken", over wiens nationaliteit en over welke afdeeling „buiten landsche zaken" de heer Schalker den mi nister een onderzoek en mededeelingen aan de Kamer verzoekt. Ieren geen Britsche onder- danen meer. Naar volledige onafhankelijkheid? DUBLIN, 4 April. (Reuter.) De Iersche se naat heeft gisteren de Iersche wet op de na tionaliteit en het staatsburgerschap zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de reeds eerder door den Dail was goedgekeurd. Door deze wet houden alle burgers van den Ierschen vrijstaat op Britsche onderdanen te zijn. Aan het slot der debatten verklaai'de mi nister-president De Valera, dat het beste zou zijn een volksstemming te houden, teneinde te weten of de meerderheid van het volk de volledige onafhankelijkheid van Ierland van Groot-Brittannië wenschte bijv. in den vorm van een républiek. Naar men weet ontkent de Britsche regeering het recht van den Ier schen vrijstaat om den Ierschen burgers den status van Britsch onderdaan te ontnemen en wordt op de rechtsgeldigheid der nieuwe wet door de Britsche regeering niet erkend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1