TEMPELIERSSTR. 32 VRIJDAG 5 APRIL 1935 II A A R I, F. M'S D 'A G B L A D U IJMUIDEN A.-R. Kiesvereeniging. Statenverkiezing in crisistijd. Gisteravond heeft in de Geref. Kerk, Wil- helminakade, een openbare vergadering van de A. R. Kiesvereeniging plaats gehad waarin als spreker optrad Mr. G. A. Diepenhorst uit Zeist, lid van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter den heer J. Feitsma. Hierna was het woord aan Mr. Die penhorst die sprak over „de Statenverkiezing in Crisistijd". Spreker begon te zeggen, dat men over het algemeen zich niet zoo druk maakt over de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De oorzaak hiervan is, dat men niet zooveel hoort en leest over de vergaderingen der Staten. Eertijds, onder liberale regeering vernam men hier in 't geheel niets van. En toch is ook de verkiezing voor de Staten van zeer veel be lang. Spreker zeide, dat het ook straks in de Sta ten er over zal gaan, of de regeering Colijn zal blijven. Wat de toestand zal brengen weet spreker niet, maar ook voor het pas begonnen jaar ziet het er donker uit. Overal verslech tering. In dezen tijd heeft men noodi£? een kracht om staande te blijven. Met een opwekking, op 17 April bij de Sta tenverkiezing het A. R. beginsel, dat vast heid heeft en kent naar voren te brengen eindigde spreker zijn met onverdeelde aan dacht gevolgde rede. Na het zingen van het le couplet van het Wilhelmus was er gelegenheid, met spreker van gedachten te wisselen. Hiervan werd door eenige der aanwezigen gebruik gemaakt, die door spreker uitvoerig werden beantwoord. Met een kort woord van dank, tot publiek' en spreker, sloot den heer J. Feitsma de verga dering. JUBILEUM ODD-FELLOW-LOGE. De IJmond Loge No. 40 der Odd Fellows, welke op 5 April 1922 werd opgericht, be staat heden 12 1/2 jaar. Dit feit werd door de leden en hun dames in een buitengewone zitting herdacht, waar ook afgevaardigden van het hoofdbestuur en van andere Loges en Clubs in Nederland tegenwoordig waren. Verschillendesprekers voerden het woord om het bestuur met dit jubileum te compli menteeren. In verband met den ernstigen tijd werd van elke feestelijkheid afgezien. Vereen, tot bestrijding der tuberculose. De jaarvergadering. In de gisteravond in het Consultatiebureau, Briniostraat gehouden jaarvergadering van de Ver. tot bestrijding der Tuberculose werden de'jaarverslagen van den secretaris den heer Cli. W. C. Suwerink en den penningmeester den heer R. S. v. d. Veen goedgekeurd. In de Kascommissie werden benoemd de heeren P. J. van Geelen, L. M. Camman en Hollmann, plaatsvervanger de heer J. M. Jim- mink. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden mevr. Vermeulen en de heeren Suwerink, v. d. Veen en dr. Limborgh Meyer bij acclamatie werden herkozen. Waar de uitzending naar sanatoria van nieuwe patiënten over 1935 wel zeer beperkt zal blijven, is het misschien wenschelijk nog een aantal ligtenten en wat verplegingsmate- riaal aan te schaffen. Streekvergadering S. D. A. P. Spreker Ed. Polak. In „de Pont" was door de S.D.A.P. een streekvergadering georganiseerd, met als spreker de heer Ed. Polak en als declamator Willem van Capellen. De bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, werd door den voor zitter der raadsfractie van de S.D.A.P., den heer W. Visser, geopend. Hij sprak zijn vol doening over de enorme opkomst uit en concludeerde, dat de sociaal-democratische problemen nog altijd in het centrum der belangstelling staan. De S.D.A.P. heeft'juist in dezen tijd tot de arbeidende klasse veel te zeggen, v.n.l. inzake het vraagstuk der werkloosheid en de oplossing daarvan. Tus- schen de reactie en de verdwazing van fas cisme en communisme houdt de sociaal democratie in deze veelbewogen tijden stand Ondanks de hevigste aanvallen van de re- regeering en alle andere politieke partijen tezamen, van uiterst rechts tot uiterst links, is het ledental der S.D.A.P. de laatste 5 jaar met 40.000 gestegen. Zij was. is en blijft de toeverlaat van het proletariaat. De heer Ed. Polak, met applaus begroet, ving zijn rede aan met een uiteenzetting- van de beteekenis der komende Statenver kiezingen. Al trekken de Statenbijeenkomsten weliswaar niet zoo veel de aandacht als die der Tweede Kamer niettemin zijn ze een belangrijke functie in ons staatsbestel. Via den wereldoorlog: en zijn oorzaken kwam spr. tot de huidige crisis. De S.D.A.P. vormt hier te lande de rugge- graat van het verzet tegen de velerlei po gingen om het levenspeil neer te drukken om de geestelijke vrijheid aan te randen en de bij de Grondwet toegekende volksrechten te fnuiken. De S.D.A.P. houdt onwrikbaar vast aan haar beginsel, dat slechts een veranderde productiewijze uitkomst uit de crisis brengen kan. Socialisatie van bodem en bedrijven, vol ledige handhaving der democratie, kan de m'enschheid voor oorlogsgevaar behoeden en de arbeidersklasse verlossen uit de kluisters waarin he.t kapitalisme haar gesloten houdt. De S.D.A.P. is bereid om de regeeringsver. antwoordelijkheid op zich te nemen, indien zij in staat zal zijn. een politiek te voeren die naar economi die welvaart leidt. Doch niet als gevangene van een politiek-burger- lijk kabinet! De rede van den heer Polak oogstte grooten bijval. De declamator Willem van Capellen ver gastte zijn gehoor op een aantal komische en ernstige voordrachten. Vooral de Jordaan- schets: „Poppenkast" vermaakte het publiek zeer. Door den voorzitter, den heer Visser, werd deze avond gesloten. Jaarvergadering Roode Kruis. Wijz:i."ng ip het bestuur. Gisteravond vond in Augusta-Hotel de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering plaats van de afdeeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, die druk bezocht was. De voorzitter de heer W. van Haselen, sprak een woord van welkom en herinnerde aan de oprichting van den Roode Kruis Bloedtrans fusiedienst De Bloedtransfusiedienst. In zijn jaarverslag over dezen dienst her innerde ook de secretaris dr. v. d. Veldt aan de oprichting van dezen dienst, die gevestigd werd in het Antonius Ziekenhuis. Ongeveer 40 personen gaven zich op als bloedgevers waar van door omstandigheden eenige afvielen. Op 1 Januari waren beschikbaar 17 donors van groep a, 2 van groep b. 3 van groep ab en 12 van groep o. In het eerste jaar werden 9 bloedtransfusies verricht. De dienst werkt be vredigend, maar wil de dienst volkomen zijn dan dient de commissie te beschikken over meer donors. Het is soms moeilijk op bepaalde tijden donors te bereiken. Dr. v. d. Veldt sprak de wenschelijkheid uit, dat zich nog meer donors aangeven, vooral van de groepen b en ab waarvan er beslist te weinig zijn. Ondanks deze moeilijkheid heeft' men echter nog steeds den dienst kunnen ver richten. De voorzitter dankte dr. v. d. Veldt-voor zijn verslag en zijn verrichtingen voor den dienst. Dat de bloedtransfusiedienst zoo goed heeft gefunctionneerd is voornamelijk te danken aan de vrijwilligers waarvoor spreker hen een eeresaluut bracht. Aan de dames en heeren die zich al bloedgever (geefster) beschikbaar hadden gesteld werd de Landsteiner-medaille uitgereikt. Het waren de dames TaagWilde- rom, Hellemons en Baakde Wit en de heeren dr. Limborgh Meyer, Wilderom, Wallast, Kaper, W. Noortman, J. Noortman, Dekker en Kieft. Op de uitvoerige notulen volgden de jaar verslagen van den secretaris-penningmeester den heer L. Dyksen. Hieruit bleek, dat het ledental terugliep van 200 tot 193, terwijl de contributie verminder de van f 345.50 tot f 332. Dank zij de mede werking van eenige dames is het gelukt, een aantal nieuwe leden, te verkrijgen, zoodat het verlies in leden eenigszins werd gecompen seerd. Dat het bedrag der inkomsten, in ver gelijking met het vorig, jaar niet in overeen stemming is met het verlies der contributies is te danken aan het gelukkige initiatief van het lid der transportcolonne Gonneraiann. die op een der mailbooten naar Ned. Oost Indië een collecte deed houden, welker op brengst van circa f 30 de afdeeling ten goede kwam. In het afdeelingsbestuur hadden eenige mu taties plaats. De heer B. de Korte bedankte als bestuurslid, welke functie hij sinds 1920 heeft bekleed. Hiermede is de functie van commissaris automatisch vervallen. Als nieuwe leden van het bestuur werden benoemd de heeren dr. L. S. Limborgh Meijer en dr. R. P. v. d. Veld. Deze heeren vormen met den voor zitter dr. W. van Haselen de medische com missie voor den Bloedtransfusiedienst, waarin tevens het dagelijksch béstuur, der afdeeling zitting heeft. Dat door de leden der transportcolonne en helpsters veel nuttig werk werd verricht, blijkt uit het groote. aantal hulpverleeningen langs den weg en op verschillende posten. In totaal bedroeg dit niet minder dan 525. Hiervan ko men 232 op rekening van den stranddienst gedurende de zomermaanden, terwijl door den Nog een bouwvergunning kwestie. Geweigerde bouwvergunning in strijd met uitbreidingsplan. De Raad stelde den 7en Maart jl. in han den van B. en W. om advies, een adres van H. M. Troupin- te Haarlem, waarbij hij in beroep komt van het besluit van B. en W. d.d. 22 Januari 1935, houdende weigering eener door hem gevraagde vergunning tot het bouwen van een show-room op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, no. 4722. B. en W. deelen den Raad ten aanzien hiervan het volgende mede. De aanvrage van adressant strekt er toe om op den berm van den spoorweg, liggende naast de begraafplaats Westerveld" te Drie huis, een gebouwtje te mogen plaatsen, die nende voor showroom of kantoor. Verder ligt het in de bedoeling, rondom dit gebouw tje een permanente tentoonstelling van graf monumenten te houden. Het terrein, dat adressant wenscht te be bouwen. is volgens het 'uitbreidingsplan niet voor bebouwing bestemd, ligt niet aan een weg en tusschen terreinen, welke eenerzi.jds zijn aangewezen voor half-open bebouwing en anderzijds voor begraafplaats. Uitvoering van het bouwplan zou alzoo in strijd zijn met het goedgekeurde uitbreidingsplan en de artikelen 4 en 68 der Bouw- en Woning- verordening. Bovendien zou het geheel, dus met inbegrip van de tentoonstelling van grafmonumenten, storend werken op het na tuurschoon in de omgeving, en zou in een gedeelte der gemeente, aangewezen voor half-open bebouwing, een zaak of bedrijf worden gesticht, een en ander in strijd met de artikelen 9 en 68, alinea 3, der Bouw- en Wonin gveror den ing. Op deze gronden is de vergunning dan ook door B. en W. geweigerd. Volgens art. 6 der Woningwet mag een ver gunning niet alleen, doch moet zii ook wor den geweigerd indien het bouwplan afwilkt van een goedgekeurd plan van uitbreiding en indien niet wordt voldaan aan de voor schriften op den bouw betrekking hebbende, B. en W. stellen daarom, in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der' openbare werken, voor, op het verzoek van adressant, om hem de ge vraagde vergunning in beroep alsnog te ver- leenen, afwijzend te beschikken. MARKTPRIJZEN VAN VRIJDAG 5 APRIL. Tarbot per kilo f 0.63f 0.56 Tongen per kilo f 1.15f 0.58. Middelschol per 50 kilo f 19. Zetschol per 50 kilo f 22. Kleine sehol per 50 kilo f 16f 6. Schar per 50 kilo f 10—f 4.50 Vleet per stuk f 0.90 Kabeljauw per 125 kilo f 42f 17.50 Groote gullen per 50 kilo f 19f 16.50. Wijting per 50 kilo f 1.30—f 0.80 BIJ IEDER PAK SNEEUWWIT- GLOOR KRIJGT U TIJDELIJk EEN AARDIG CADEAUTJE VOOR DE KINDEREN Houdl Uw waschgoed in eere. Bleekt uitsluitend met zuivere Sneeuwwitgloor. Spaart dé 'cadeaubons op leder pak voor groöter'e geschenken. (Adv, Ingez. Med.) VERWACHTE VISCHAANVOER. Thlisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Clasina Luther IJm. 59, vangst: 20 manden schelyisch, 30 m. braadschelvisch, 135 man den koolvisch en leng, 20 m. radio, 10 m. wijting, 30 m. gul, 10 platvisch; totaal 255 manden, 620 stuks stijve kabeljauw en 200 stuks ij,:'.:abeljauw. BESOMMINGEN Trawlers: Zwaluw IJm. 90 50 manden f 817. Neptunus IJm. 87 35 manden f 500. Loggers: Sch. 132 f 330. K.W. 151 f 374. K.W. 52 f 56. Kotter: E 142 f 375. BEVERWIJK Eindles Tuinbouw-winter- school. Vier gediplomeerden. Donderdag werd in de R.-K. Tuinbouwwin- terschool tot sluiting van den cursus 1934- 1935 de gebruikelijke eindles gegeven in te genwoordigheid van het schoolbestuur, bur gemeester H. J. J. Scholtens, dén' Rijkstuin- bouwconsulent ir. Haazeloop," organisatiebe- stuur en belangstellende ouders. Na een welkomstwoord van prof. Cleophas van Warmond, geestelijk adviseur van den L. T. B. gaf de directeur der school, de heer ir. H. A. B. Bünnemeijer l.i. een les over de aardbeiencultuur, de heer Vermeulen in boek houden en de heer Jansen over ziekten dei- bollen. Deze lessen dragen eigenlijk het karakter van vraaggesprekken tusschen leeraar en leerlingen en beoogen den toehoorders eenig idee te geven van de inderdaad veelzijdige kennis, welke aan deze school den jongelui wordt bijgebracht. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft ver volgens de diploma's uitgereikt, nadat hij daaraan een woord van gelukwensch had la ten voorafgaan. De burgemeester wenschte bestuur, directeur en leeraren toe, dat de school in de toekomst door een grooter aan tal leerlingen zal worden bezocht. Het einddiploma werd uitgereikt aan R. Leber, Eierland (Texel), D. Miezerus, Haar lem, G. Nijssen, Santpoort met aanteeke- ning voor maehineschrijven en J. Zieren. Haarlem met aanteekening voor Engelsche, Fransche en Duitsche taal en corresponden tie. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: P. van Arum, Spaarndam-Zuid. M. Beentjes, Heemskerk, C. v. d. Berg, Sant poort, J. Groen, Zuid-Scharwoude, H. Hes- lenfeld, Treebeek (L.), C. Hoppe, Delft, P. Jonker, Alkmaar, F. Lindner, Haarlem. W. Vendel, Heemskerk, W. F. Vendel, Wijk aan Duin en H. Vlek, Delft. Prof. Cleophas betreurde het dat men in de kringen van den tuinbouw nog niet voldoende doordrongen schijnt te zijn van de vrucht van dit onderwijs. Men let meer op verlies aan tijd en geld. Spr. noemde dit echter geen verlies, maar groote winst. Juist door deze betere opleiding kan men goede voormannen krijgen in het bedrijf. Namens de gediplomeerden sprak de heer Miezerus een dankwoord tot directeur en leeraren. Tenslotte heeft de directeur de jongelui er op gewezen, dat zij de verworven kennis moeten bijhouden en bij eventueele moeilijk heden aan de school moeten komen, Spr. dankte ook de verzorgers van het in ternaat, den surveillant en den amanuensis voor hun betoonden ijver en nauwgezette olichtsbetrachting belangrijke factoren, die het geven van goed en doelmatig onderwijs zeer in de hand hebben gewerkt. Prof. Cleophas sloot de bijeenkomst daarna met gebed. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen f 1.90 per maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. De toeslag op de Ziekenfonds premie. Opnieuw aan de orde gesteld Voorstel van B. en IV. nagenoeg ongewijzigd. In de raadsvergadering van 15 November 1934 werd ingesteld een Commissie ad hoe, be staande uit de heeren J.» de Bruin, N. J. Out en C. Versteeg, ten einde den gemeenteraad van advies te dienen omtrent een nieuwe toe slagregeling inzake de door on- en minver mogenden te betalen ziekenfondspremies. Nadat in de eerste vergadering der Com missie de heer J. de Bruin als voorzitter was aangewezen en door Burgemeester en Wet- houders aan de Commissie als secretaris was toegevoegd de heer A. A. Post, kon zij met de werkzaamheden aanvangen. In herinnering wordt gebracht, dat in ge noemde raadsvergadering in behandeling kwam een uitvoerige voordracht van Burge meester en Wethouders van 8 November 1934. waarbij ter vaststelling werd aangeboden een verordening betreffende het. v.erleenen van toeslagen uit de gemeentekas op door min- of onvermogenden te betalen ziekenfondspremies. Bij de behandeling bleek, dat verscheidene leden ernstige bezwaren hadden tegen onge wijzigde vaststelling dezer verordening. Eener zijds werden bezwaren geopperd tegen de ar tikelen 8 tim. 10 der verordening, waarbij een korting op den steun of het loon bij de werk verschaffing werd mogelijk gemaakt met be trekking tot de werkloozen of 'ondersteunden, die zich niet zouden aansluiten bij een dei- plaatselijke ziekenfondsen. Anderzijds werd voorgesteld om een andere toeslagschaal in de verordening op te nemen, (het voorstel der R.K. Raadsfractie). Alvorens met het ontwerpen van een nieuwe toeslagregeling aan te vangen, besloot de Com missie de Vakcentrales in de gelegenheid te stellen eventueele wenschen ten opzichte van een nieuwe regeling kenbaar te maken. Na kennisneming van een en ander heeft de C ..mmissie zich bezig gehouden met het ontwerpen van een nieuwe regeling. Resumeerende stelt de Commissie den Raad voor het voorstel van Burgemeester en Wet houders d d. 8 November j.l. aan te nemen, met dien verstande, dat in de plaats van de in artikel 4 bedoelde schaal wordt; opgenomen de toeslagregeling, zooals deze thans tijdelijk in werking is en in genoemd voorstel enkele redactiewijzigingen wofrden aangebracht. Kovacs speelde in het Kennerner Theater. Bonte A.V.R.O.-avond. Natuurlijk was het Kennemer Theater stampvol, toen Donderdagavond Kovacs La- jos en zijn band niet voor de radio, maar voor de A.V.R.O.-luistervinken van Beverwijk en omgeving speelde. En dan waren er natuur lijk ook de andere medewerkenden van de tournee Koos Koen, Alex de Haas, Magda van Donk en Bert Brugman met zijn marionet ten-theater. Het programma was geheel gelijk aan dat van het concert te IJmulden, waarvan wij Donderdagavond een uitvoerig verslag opna men. Wij kunnen dus volstaan met te memo- reeren, dat het bonte programma den luis tervinken ter zeerste heeft geamuseerd. Het succes van de optredenden was enorm en het applaus was nagenoeg niet van de lucht. Koos Koen is in Beverwijk beter bekend als Wam Heskes, Hij was voor het publiek zelfs een oude bekende, want hij heeft in de aard- beienstad lang gewoond en veel geteekend. Het wederzien van den populairen Wam lokte een daverende ovatie uit. En hij ontketende bovendien een lachstorm, toen hij in het manteltje van juffrouw de Bonk kroop en dit kijvende mensch, naar het leven" tee- kende. Alex de Haas, Magda van Donk en Frits van Capellen oogstten eveneens daverende succes sen. Het publiek liet hen noode gaan. maar het programma werd met de gebruikelijke stiptheid van den omroep voortgezet, zonder dat er een schijn van kans was op toegiftjes. Magda van Donk had bloemen in ontvangst te nemen en de leider, als mede Wam Hes kes en De Haas werden door hét A.V.R.O.- comité verblijd met een kist sigaren uit de Beverwijksche fabriek. De voorzitter van de A.V.R.O. de heer De Clerq heeft de luistervinken toegesproken en enkele wewden gewijd aan den bouw van de nieuwe studio te~ Hilversum. HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Lezing- van den heer Meyerink. Donderdagavond hield de heer A. J. Meyerink. Hoofdconsul van den Nederland- schen Bond tot het redden van Drenkelingen voor de leden van het Instituut van Arbei ders Ontwikkeling en die der Heemskerk- sche Zwemvereeniging. een lezing over: „Het redden van drenkelingen, ook uit auto's". HILLECOM (Adv. Ingez. Med.) R. K. KIESVEREENIGING. In de Donderdagavond gehouden vergade ring kwam onder meer aan de orde de voor- loopige candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen Van de 500 leden hadden ruim 300 hieraan hun goedkeuring gehecht. Voorgesteld worden: P. Klaver (aftr.)B N. Loerakker (aftr.), J. Meskers (idem); F. C. van Lierop Jz„ (idem); G. J. W. Mathot (idem); C. W. van Dam; A. Th. Goemans (idem), J. v. d. Aar. A. Leliveld. S. Glas, W. H. Ruigrok, Const. Weijers, L. Th. J, van Dijk. en P. v. d. Drift. Na eenige discussie werd deze lijst goedge keurd. Op 14 en 28 April zal er over de volg orde gestemd worden, zoo noodig ook op 5 Mei. VERGADERING. Op Dinsdag 9 April organiseert de Hille- gomsche Moderne Arbeidersbeweging in hotel Sistermans een openbare vergadering met debat, waar als spreker zal optreden de bestuurder van het N. V. V. H.. Lindeman, met het onderwerp „Wat Scandinavië ons leert." DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Ook de heer J, D. Jansen <C.H.) heeft be richt ingezonden niet meer voor een candi- öatuur in aanmerking'te willen komen, zoodal beide leden dier partij nu bedankt- hebben. MR. VAN ECK VOOR DE S. D. A. P. Donderdagavond sprak in het gebouw „Ver- eenigt U" voor de S. D. A. P. mr. D. A. van Eek uit Leiden over het onderwerp: „De beteekenis der aanstaande Statenverkiezingen". De heer P. H. Fijma sprak een kort wel komstwoord. De heer Van Eek constateerde dat lauwheid bij de Statenverkiezing ditmaal zeer verkeerd is, en' wel omdat de werkzaamheden tier Sta ten zijn uitgebreid met de volksgezondheid; om de verkiezing der Eerste Kamer: om het college van Gedeputeerde Staten. Dit college bezit een buitengewoon groote macht door het vrij zelfstandig toezicht op de gemeentebö- gr'ootingen en het financieel beleid. Waar dit coilge een bijna dictatoriale macht bezit zon der interpellatie-recht druLscht dit volgens spreker in tegen de eischen der democratie; omdat de Statenverkiezingen, die aan de raadsverkiezingen voorafgaan, in zekeren zin den graadmeter van de kracht der partijen zijn; en omdat deze verkiezingen zullen moe ten aantoon en of men het eens Is met het ge volgde regeeringsbeleid of dat een nieuwe koers zal moeten worden ingeslagen. Volgens spreker moet het systeem van be zuiniging en neerdrukking van het levenspeil met alle macht bestreden worden. Geestelijk en stoffelijk is een groot gedeelte dér bevol king uitgeput. Uit de te Amsteram gehouden rede van minister Colijn spreekt geen kracht, het is slechts hopen op verbetering. Het land verarmt, inkomen en kapitaaal gaan onrust barend achteruit. Spreker staat op het standpunt dat wij de crisis niet vanzelf kwijt raken; wij moeten zelf krachtig' ingrijpen, maar niet door loondruk en verlaging van het levenspeil. Steun aan de regeering is steun verleenen aan de wanhoop. De taktiek der S. D. A. P. is niet aanpassen, maar aanpakken. Getracht moet worden door het uitvoeren van groote en productieve wer ken de koopkracht te vermeerderen. Het is slechts een begin. Gewezen wordt op de prac- tische resultaten, zooals in Denemarken en Zweden, waar de S. D, A. P. invloed heeft op den gang van zaken. Daar wordt bewezen dat men niet mach'eloos tegenover de crisis staat en eerst dan is geestelijke opbouw mogelijk. Spreker verwerpt het zoogen. eenheidsfront met communisten, enz. omdat dit leidt tot burgeroorlog en een totaal fiasco. Al is socia lisme een menschheidszaak, het blijft een ar beiderspartij, maar daarbij, de opbouw van een maatschappij van kameraadschap en samen werking, Hij doet daarbij een beroep op de vrouw als de sociale opvoedster van het gezin. Namens de communisten debateerde de heer v. d. Pligt die juist de eenheid van actie propageerde in verband met de deelneming aan de verkiezingen door de N. S. B. Er zijn slechts twee wegen: fascisme of communisme; hij ontkent dat het laatste leidt tot burger oorlog. Het communisme wenscht onmiddellij ke vernietiging van het kapitalisme; de S. D. A. P. wenscht allereerst een terughalen van datgene dat in hoogconjunctuur gewonnen werd en nu verloren ging. De heer Van Eek bestrijdt nogmaals het een heidsfront. Dit is juist in Duitschland de groo te kracht van Hitier geweest, door deze sa menwerking is ook hier terugdringen van het fascisme onmogelijk. Plet socialisme moet zijn eigen overtuiging krachtig plaatsen tusschen communisme en fascisme. Een groot gedeelte der bevolking verkeert in een wanhoopstoe stand en wendt zich daardoor naar het fascis me en dat is het groote gevaar dat dreigt ZANDVOORT HET LICHT INWENDIG. Donderdag hield de R. K. Blindenbond :een propagandadag in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht. 's Middags 4 uur werd een filmvoorstel ling voor kinderen gegeven, 's avonds voor- de ouderen. De heer F. Louman, voorzitter van de afd. Haarlem van den R. K. Blindenbond St.- Odilia heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester Van Alphen. Hierna draaide de heer J. Smit de film over het R. K. blindenwezen „Het Licht inwendig", waarbij de heer Louman nog 't een en an der van het leven en streven der blinden ver telde. Kapelaan Schretten hield in de pauze een korte propagandarede, waarin hij de aanwe zigen opwekte, het mooie werk van St.- Odilia te steunen. Hierna traden nog de Graalmeisjes op met enkele zang- en dansnummertjes, die wel in den smaak vielen. Na de pauze werd het laatste gedeelte van de blindenfilm gegeven. Tot slot kregen we- nog een aardig teekenfilmpje te zien ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. In „Ons Huis" te Zandvoort hield de Asso ciatie voor Lijkbezorging Donderdagavond een openbare vergadering, waar een der bestuurs leden, de heer A. Mars, het doel en streven van deze vereeniging uiteenzette. De vereeniging in Haarlem telt thans ongeveer 7000 gezinnen als lid. Daar Zandvoort te klein is om een zelfstan dige afdeeling te kunnen vormen, ligt het in bedoeling van het bestuur van Associatie, om te Zandvoort een onderafdeëling te stichten. Twee of meer leden kunnen dan zitting ne men in het bestuur. Enkele aanwezigen stelden vragen, die door den heer Mars beantwoord werden. Nadat nog eenigen tijd over het tarief was gesproken, sloot de voorzitter de vergadering. BIJEENKOMST JONGERENKRING. Zaterdagavond spreekt de heer G. Sterren burg in het gebouw aan de Brugstraat voor den Jongerenkring over „Socialisme"- Hij stelt zich voor, dit onderwerp speciaal te behande len in verband met den huidigen politieken toestand. Deze inleiding is tevens het begin van een serie staatkundige besprekingen, die het bestuur voornemens is, in de eerstkomen de weken te doen houden. SANTPOORT OPRICHTING CHR. GEM. ZANGKOOR. Alhier heeft zich een commissie gevormd om te komen tot oprichting van een Chr. Gem. Zangkoor. De eerste vergadering met dit doel zal gehouden worden Vrijdagavond 12 April a.s. in de zaal van „Zomerlust". HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Oraanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f '7,25: Gerst (chevalier) en wintergerst f 5.50: haver, paardeboonen en kanariezaad f 6.35: dulvoboonen 1' 8.25. bruine boon en f 11,50; groene erwten f 9.50; vale erwten cn blauwmaanzaad f 14.50, geel mosterd en ka- nariezaad f 18. Alles per 100 K.G.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11