De Schoonmaak nadert. Hei Be&atqtHkste 52e Jaargang No. 15884 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 5 April 13oi> HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTJëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Ovei'lijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 April. De Reclame. We worden er zoo af en toe eens aan herin nerd dat vele dingen, die hypermodern lijken, al heel oud zijn. De sa'xophoon. bijvoorbeeld, is een eeuw geleden al door Adolphe Sax uitge vonden. Dat er niet eerder de aandacht op is geconcentreerd ligt alleen aan onze voorvade ren die niet erg van het ding hielden. Maar Berlioz en andere componisten namen het toch al in hun orkestraties op. De syncopen om bij de muziek te blijven zijn nog ouder. Zelfs de negermuziek is oud. Waagt men zich op het terrein van de damesmode, dan ontdekt men in oude boeken afbeeldingen van middeleeuwsche jurkjes, die overeenstem men met de mode van 10 jaar geleden. Nog ouder, zegt de N. R. Crt.. is de Reclame, die wij gewoonlijk als een attribuut van de twintigste eeuw beschouwen. En zij reikt wel wat erg ver terug, en maakt het een beetje ingewikkeld, als zij de mythologie erbij sleept en schrijft: „Van den Romeinschen schrijver Apulejusis een verhaal bekend over het verdwijnen van de godin Psyche, die zich aan een straf van Venus door een vlucht hoopte te onttrekken en de poging haar door een ..omroeper" weer in de macht van Venus terug te krijgen. Mer- curius, de stamvader der „omroepers", werd er op uitgestuurd, de wijde wereld in en op het terug vinden van Psyche was door Venus een belooning gesteld, waarbij twee duizend gulden voor het geven van aanwijzingen voor het vinden van een misdadiger in onze maat schappij, niet halen kan. Hij, die de verblijf plaats van Psyche bekend maakte, kreeg van Venus in eigen persoon zeven kussen ter be looning en nog een heel bijzonder zoentje toe, dat gekruid was met alle verrukkelijkheden, die alleen gegeven kunnen worden door den mond van de Liefdesgodin zelf". Maar enfin, sinds dat geval is de reclame toch steeds in allerlei vormen blijven optre den en zich snel ontwikkelen, zoodat er bv. Duitsche reclameplaten uit" het jaar 1600 be kend zijn. De Vrouw ls er op den duur het gevoeligst voor geworden. Dat ligt blijkbaar niet aan meerdere bereidheid om verklaringen van be langhebbenden te aanvaarden, want prof. Heymans, die naar deze bereidheid een sta tistisch onderzoek heeft ingesteld, is tot de conclusie gekomen dat de vrouw maar een heel klein beetje goedgelooviger is dan de man. Maar zij h„eeft er het meeste belang bij. Zij koopt verreweg de meeste artikelen. Ameri- kaansche en Duitsche statistieken bewijzen het, en er bestaat een fabrikant van scheer zeep die vaak in vrouwen-modebladen voor zijn artikel adverteert en daar veel succes mee heeft. Want verrewegde meeste artikelen- voor-heeren worden door vrouwen gekocht- Dames koopen heerenartikelen elf maal zoo dikwijls als het omgekeerde het geval is, zegt een Amerikaansche statistiek. Wat men tot dusver in Europa aan nauw keurig onderzoek op dit gebied heeft verricht schijnt de Amerikaansche waarnemingen vrij wel te bevestigen. Ook in Engeland. En zou liet in ons land niet hetzelfde zijn? Ook bij ons koopen ongetwijfeld de vrouwen veel meer, winkelen met veel meer overtuiging en be langstelling en zijn veel nauwkeuriger en las tiger ten aanzien van den prijs. In 1900 heeft een New-Yorksch reclameblad verklaard: „De man geeft een dollar voor een 50-cents-artikel, dat hij noodig heeft, en de vrouw geeft 49 cents voor een 50-cents-artikel dat zij niet noodig heeft". Maar dat waren grapjes uit den vooroorlogschen tijd, en men kan er alleen van zeggen dat deze uiting tenminste geen .partijdigheid tusschen de sexen toonde. In elk geval is het van groot belang bij het maken van alle reclame rekening te houden met de wenschen der Vrouw. Zij is de be langrijkste kooper, zij is de Groote Klant, zij let bovendien het scherpst op den prijs en de kwaliteit van het aangebodene. Eu zij eischt ook reclame, die thuis haar aandacht op het gewenschte vestigt, die haar inlicht en gelegenheid geeft, een winkel plannetje te maken. De Vrouw is inderdaad, ook op dit gebied, een Vorstin. Zoodat de historische reclame inleiding met Psyche en Venus toch eigenlijk nog zoo gek niet is R. P. Gevluchte arrestant gepakt. De electrificatie van den spoorweg Haarlem-Zandvoort Zandvoort's raad neemt de regeling der spoorwegen aan. Boven op een schuurtje gevlucht. Met behulp van een revolver gesommeerd zich over te geven. De gemeenteraad van Zandvoort besloot in een spoedvergadering 5p Donderdagmiddag de door de Spoorwegen voorgestelde regeling om trent electrificatie van het baanvak Haarlem Zandvoort aan te nemen. Wethouder Sie gers alleen stemde tegen, de heer Druyf (Volkspartij) was afwezig. De regeling houdt in, dat Zandvoort met een bedrag van f 50.000, te betalen in annuïteiten van f 2526.15, aan de te maken kosten deel zal nemen. De directie der Spoorwegen zal in den loop van April de plannen aanhangig ma ken bij Commissarissen en bij de Regeering. zoodat de electrische tremen in October 1935 reeds zullen rijden. VOORDRACHT. B. en W. stellen den Raad voor, te benoe men aan de Gemeentelijke- avondschool voor Handelsonderwijs alhier tot tijdelijk leeraar: a. voor het tijdvak van 12 Februari tot en met 11 Maart 1935: W. Barneveld te Haar lem: en b. met ingang van 15 Februari 1935 tot wederopzeggens: H. Schuurman, te Haarlem. Dinsdagmiddag 26 Maart zag de 23-jarige P. V. uit Haarlem, die door den Kantonrechter wegens strooperij tot een paar weken hechte nis was veroordeeld en die daartoe door een rijksveldwachter naar het gebouw »an het Kantongerecht aan de Jansstraat werd bege leid, kans om aan de aandacht van dien rijksveldwachter te ontsnappen en weg te vluchten. Hij had uitstel van straf willen heb ben, omdat hij zoo'n erge pijn in den rug had. Dit was blijkbaar gesimuleerd, want hij stoof als een wervelwind weg en sprong op een on beheerd staande fiets, die reeds een kwartier later door een vriend van den arrestant te ruggebracht werd. Het eenige resultaat van zijn vlucht was, dat hij zichzelf eenige angstige dagen en nachten heeft bezorgd, want hij heeft natuurlijk wel begrepen, dat hij niet op vrije voeten kon blij ven. Als een opgejaagd dier heeft hij nu eens hier en aan weer daar een schuilplaats ge zocht. Zoo moet hij ook een nacht op een schuit hebben doorgebracht. De rijksveldwacht was in het geheel niet be zorgd, dal zij den vluchteling niet vinden zou. In het bezit van een door den officier van justitie geteekend „bevel tot binnentreden" werd af en toe bij nacht en ontij een bezoek aan de woningen van familieleden gebracht, o.a. ook bij zijn ouders te Heemstede. Donderdag kreeg de rijksveldwacht er de lucht van, dat de vluchteling in de woning van een familielid aan de Dubbele Buurt vertoef de. Dezelfde veldwachter, die den arrestant was kwijt geraakt, werd er met twee andere veldwachters op uit gestuurd om den man te halen. Eerstgenoemde veldwachter nam post aan den achterkant van het perceel, terwijl de twee anderen aan den voorkant naar bin nen gingen. Het bleek inderdaad, dat hier de gezochte was. Zoodra hij onraad vermoedde, vloog hij naar den achterkant het huis uit en zat in ïio time hij had blijkbaar geen pijn in den rug meer! boven op een schuurtje. De veldwachter had dit wel verwacht. Hij richtte zijn revolver op den vluchteling en riep hem toe: „Piet, komt er af!" Het nutteiboze van een poging tot een nieu we vlucht inziende, sprong de man naar bene den en gaf zich zonder verzet over. Hij werd naar het politiebureau aan de Smedestraat vervoerd, waar hij den nacht doorbracht. En vanmorgen is hij thans natuurlijk stevig be waakt naar het Paleis van Justitie aan de Jansstraat overgebracht. Hij zal dus nu zijn straf moeten uitzitten. Verzwaring van straf krijgt hij niet, want hij heeft niets beschadigd en zich niet verzet. Gratis zwemmen en baden. B. en W. stellen eenige uitbreiding voor. B. en W. hebben prae-advies gegeven op de motie Peper, waarin wordt aangedrongen op tijdige en belangrijke uitbreiding van de ge legenheid tot gratis zwemmen en baden. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat nog steeds geldt dat: le. de behoefte aan kosteloos zwemmen in het algemeen ver zou uitgaan boven de capa citeit der inrichtingen waarover de gemeente beschikt en 2e. de overbrenging van het kosteloos bad ook In de overige bassins niet kan geschieden wegens den omvang en den aard van school- baden en betalende baden. Van B. en W. kunnen dan ook geen voor stellen worden verwacht die de belangrijke uitbreiding scheppen, waarvan de lieer Peper gewaagt er zeker niet bij het begin van het aanstaande seizoen. B. en W. houden echter rekening met de opmerking van den heer Peper bij de behan deling van de gemeentebegrooting voor 1935, dat de regeling van het kosteloos zwemmen met enkele uren zou zijn beknot. Indien verbetering in de toepassing van die regeling in die richting alsnog wordt voorgestaan, dan is er thans wel iets te doen. Inderdaad, toch wordt de inrichting met het kostelooze bad een tweetal avond-uren per week voor het publiek gesloten; dit is een maatregel sedert jaren achtereen toegepast ook op de andere inrichtingen. Het gaat om afzonderlijke oefenuren voor zwemmen in ver- eenigingsverband, een factor van zoodanig belang voor de zwemsport, dat de daarvoor noodzakelijk geworden uitzondering van alge- heele openstelling steeds als wettig is aange merkt. B. en W. zijn intusschen bereid, het kos teloos zwemmen en baden tot- het volle aan tal uren van de in 1932 getroffen regeling te rug te brengen, echt-er met dien verstande, dat de 2 uren per week niet op Dinsdagavond, doch op Maandagmiddag van 2 tot 4 uur daartoe worden bestemd. Het z.g. vereeni- gingszwemmen behoudt daarmede de afzon derlijke uren, welke slechts des avonds van 7 tot 9 uur (na 14 Augustus van 6—8 uur) kun nen worden benut. Aangezien de toewijzing op Maandagmiddag gepaard gaat met opoffe ring van 10 cents baden, vertrouwen B. en W. dat van het kosteloos zwemmen en baden ge durende die uren een genoegzaam gebruik zal worden gemaakt. B. en W. geven den Raad in overweging, 1 aldus tegemoet te komen aan hetgeen in de motie-Peper wordt uitgesproken. Hebt U iets op te ruimen? Neem dan het vanouds beproefde middel te baat. Een kleine advertentie in Haarlem's Dagblad 1 3 regels 30 cent elke regel meer 1 0 cent. Flora Feestweek Haarlem. Etalagewedstrijd van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Behalve de openlucht bioscoopvoorstelling met concert op de Groote Markt a.s. Woens dagavond, wordt door de Vereeniging Neder landsch fabrikaat ook nog een etalagewed strijd georganiseerd van de beste en mooiste uitstalling van artikelen van Nederlandsch fabrikaat. Voor dezen wedstrijd worden een aantal prijzen en diploma's beschikbaar gesteld. Er zal een jury worden benoemd, die hierover zal oordeelen. Iedere winkelier kan zich voor deelneming aan dezen wedstrijd opgeven bij het secreta riaat der vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, Lorentzplein 13. Doodelijk ongeluk bij hijschwerk. Topgevel stortte omlaag. AMSTERDAM, 5 April (V. D.) In de Nieuwe Leliestraat is hedenmorgen een ernstig on geluk gebeurd. Bij een verhuizing had men het hijschblok niet aan de daarvoor bestemde balk gehangen, maar een tros om de topgevel geslagen en daaraan het hijschblok vastge maakt. Deze maatregel had men genomen, omdat men de hijschbalk niet vertrouwde. De topgevel was echter ook niet sterk. Toen er een kist werd geheschen, kwam deze met topgevel en al naar beneden met het nood lottig gevolg, dat een 30-jarige kruiersknecht, die eronder stond erdoor op het hoofd werd getroffen. De man was onmiddellijk dood. Mevrouw Hauptmann contra Reilly. De verdediger dreigt met vervolging. NEW-YORK. 5 April (V. D.) Mevrouw Hauptmann heeft den advocaat van haar man Edward J. Reilly medegedeeld, dat zij voor de behandeling van de zaak in hooger beroep niet langer van zijn dienst gebruik wenscht t-e maken. Reilly heeft zooals bekend een ho norarium van s 25.000 geëischt. Hij dreigt thans met een vervolging wanneer h^m dit bedrag niet wordt uitbetaaq. Tsjang Kai Siek's strijd tegen de communisten. Zware nederlaag in de provincie Kweitsjau. HONGKONG. 5 April (Reuter) Naar offi cieel wordt medegedeeld, hebben de regee- ringstroepen, die de Communisten bestrijden, in de provincie Kweitsjau drieduizend man verloren. Alle vreemdelingen hebben last gekregen zich naar Anshan ten Zuid-Westen van Kwaiyan, de hoofdstad van de provincie Kweitsja, terug te trekken. HONGKONG. 5 April (Reuter) De slach ting onder de regeeringstroepen waarbij 3000 man sneuvelden, geschiedde, toen zij zich over een afstand van 30 mijl hadden terugge trokken. De voorposten van de communisten bevin den zich thans op slechts 16 mijl van Kwelyang gisteravond hebben verwoede gevechten plaats gehad, welke hedenmorgen opnieuw werden ingezet. Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber van de regeeringtroepen heeft persoonlijk de lei- ding, en heeft alle beschikbare manschappen I in het veld gebracht om de opmarsch van de rooden te stuiten. Gisteren scheen het, dat hij de communisten tot staan zou brengen, doch blijkbaar heeft hij weer het onderspit gedolven. Alle missionarissen en zendelingen zouden Kwei Yang reeds hebben verlaten. Over het algemeen schijnt, dat de commu nisten nog nergens verslagen zijn, zij trekken zich steeds weer terug om elders weer naar voren te dringen. Verband en onderscheid. (De vermaarde Jonkersdiamant, een paar jaar geleden in Zuid- Afrika gevonden, is door een Ame rikaan gekocht voor meer dan een millioen gulden. Deze steenop twee na de grootste ooit gevonden, is zoo groot als een kippen-ei.) Een diamant een kippen-ei, Een kippen-ei? Een diamant? Welja, er is tusschen die bei Al lijkt het wel wat vreemd verband. De diamant, een wondre steen, Die flitsend vurig stralen zendt, Gelijk een ster in d' avond neen, Gelijk een zon aan 't firmament. Een brokje simpel mineraal. Door eeuwen heen gevormd in d' aard, Gefatsoeneerd een kapitaal, Zelfs iii de gaafste guldens, waard. Een sieraad voor den ij dien mensch. Waarvoor geroofd wordt en gemoord, Voor elke vrouw een hartewensch. Die soms. in graden wordt verhoord. Het lijkt wel of het waarlijk leeft, Zoo straalt en schittert het kleinood, Het lijkt wel of het warmte geeft. Maar 't blijft een steen, hard, koud en dood... Het kippen-ei. een scheeve bol, Van wit tot bruin, onsierlijk dof, Van geel en witte sappen vol, Gelegd in kippenvuil en stof. Geen mensch bindt het als sieraad aan, 't Wordt niet bewondrend aangestaard, Nooit is een moord ervoor begaan, 't Is hoogstens een paar centen waard. Een nuchter ding, dat zoo op 't oog, Keihard lijkt en geen warmte geeft, Van buiten koud en dood en droog, Maar dat van binnen werklijk leeft Een kippen-ei een diamant, Een diamant? Een kippen-ei? Welja, er is één klein verband Maar 't onderscheid is velerlei. Geval van amok. De amokmaker gedood. KOTA RADJA, 5 April (Aneta) Een Atjeher maakte amok nabij de vrouwenloods buiten het kampement Lamie Meulaboh. Een vrouw, twee kinderen en een inlandsche veroordeelde werden licht gewond. Een kind werd ernstig ge wond, doch de toestand is niet hopeloos. De Atjeher werd gedood. ENGELSCHMAN MOCHT HIER NIET SPREKEN. LONDEN, 5 April (Reuter). Reginald Bridgeman. de secretaris van de Liga tegen het Imperialisme verklaarde, Woensdag een bezoek te hebben gebracht aan Delft, waar hij een lezing zou houden over China in 't- Tech- nisch-Instituut, voor een aantal studenten. Hem werd echter de vergunning om de le zing te houden geweigerd, op grond van de wet van Augustus 1918, en vergezeld door twee po- litïe-beambten werd hij naar Den Haag verge zeld, vanwaar hij naar Engeland is terug gekeerd. DUITSCHLAND BESTELT KOELHUIS- EIEREN. Naar het ..Weekblad voor Kruidenierswa ren" verneemt, heeft de Reichsstelle fürEeier te Berlijn een bestelling gedaan voor de leve ring in April van 17 1/2 millioen eieren, te leveren in koelhuisverpakking en bestemd voor opslag in Duitsche koelhuizen. Eden voerde gisteren te Praag besprekingen met dr. Benesj. pag. 4 Duitscliland zou een compromisvoorstel gefor muleerd hebben voor de hangende Europce- sche kwesties. pag. 4 Twee Duitsche vrouwelijke emigranten zijn te Londen vei'giftigd gevonden. pag. 4 Tegen de Joden in Duitschland zijn nieuwe maatregelen genomen, welke naar men ver wacht naar aJgeheele uitsluiting zullen leiden. pag. 4 Eén der verdachten van de inbraak bij Lissone is in vrijheid gesteld. pag. 3 S. D. A. P. en N. V. V. betoogen in het R. A. I. gebouw. pag. 3 De Nederlandsche Bank verhoogt haar dis conto. pag. 3 Tegen den hoofdagent, die den Scliiedamschen politie-commissaris doodde, is 20 jaar ge- eischt. pag. 3 Te Cleve zijn twee Nederlandsche jongens wegens devicsensmokkel veroordeeld. pag. 3 De gemeenteraad van Zandvoort heeft de voorstellen inzake electrificatie van de spoorlijn naar Haarlem aangenomen. pag. 1 De vorige week gevluchte arrestant is weer gepakt. pag. 1 Een zanger van het levenslied. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer J, B. Schuil pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De reclame. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Japan uit den Volkenbond. pag. 4 Dr, Tjebbo Franken: De Bloembollen. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag Prunus serrulata „Hysakura". L. S. Op „Flora". 2 pag. 3 K. de Jong over Haarlem's Kinderkoor. pag. 15 Voor de Vrouw. pag. 9 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 Polen protesteert. Tegen het optreden van Goering c.s. in Dantzig. WARSCHAU. 5 April (V. D.) De Poolsche regeering heeft gisteren aangekondigd, dat de vertegenwoordiger van Polen in Dantzig bij den Senaat van Dantzig een protest zal indienen tegen de aanwezigheid van den Duitschen mi nister, generaal Herman Goering en andere nazileiders, die op deze wijze deelnemen aan de verkiezingscampagne voor de verkiezingen van Zondag a.s., die de grondwetswijziging van Dantzig tot inzet hebben. Polen pro testeert in het bijzonder tegen het propagee- ren van leuzen als: „Terug naar het Rijk". REGENTENCONFERENTIE TE MAGELANG. MAGELANG, 5 April (Aneta) Alhier had onder leiding van den Gouverneur-Generaal, de conferentie van de Regenten van Midden- Java plaats, waarbij eveneens tegenwoordig waren de Regeeringsgemachtigde voor Alge- meene Zaken, de Gouverneur van Midden- Java. en de Residenten van Midden-Java. Nadat de Gouverneur-Generaal een alge- meene inleiding had gehouden, verstrekten verschillende aanwezigen plaatselijke bijzon derheden omtrent den politieken en econo- mischen toestand, waaruit bleek dat de toe stand over het algemeen bevredigend is, doch dat symptomen aanwezig zijn, welke voort durende nauwlettende waarneming en zorg noodig maken. DE PEST DALENDE IN DEN PREANGER. BATAVIA. 5 April (Aneta) Het Hoofd van den Dienst der Pestbestrijding deelt mede, dat de pest in den Preanger sterk dalende is. Dit is echter ten deele een seizoenverschijnsel. De tijd is nog niet gekomen om op de resultaten der vaccinatie een stellige conclusie te basee ren. Hiermede zullen nog eenige maanden ge moeid. Dertien Grieksche officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, werden tot zware straffen veroordeeld en bovendien in het openbaar gedegradeerd. ARBITRAGE IN DE ZAAK BERTHOLD— JACOB BERLIJN. 5 April (Reuter). Diploma tieke kringen zijn van meening, dat de Duit sche regeering onverwijld Zwitserland zal antwoorden inzake de kwestie Jacob, daarbij haar argumenten zal handhaven en zal wei geren hem terug te geven doch de arbitrage zal aanvaarden, waarop Zwitserland krach lens het Duitsch-Zwitsersch verdrag van 1921 zen beroep heeft gedaan. PARTIJS, 5 April (Reuter) Volgens de ..Matin" zou een der ontvoerders van den iournalist Jacob, kapitein Manz, in October 1934 door Hitier naar Parijs gezonden zijn, om besprekingen aan te knoopen met de Fransche oudstrijders.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1