DE BILT I WEEK-ABONNEMENTEN Berichten in enkele regels De bloem van den dag. VRIJDAG 5 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Voorbeurs te Amsterdam. DISCONTO VERHOOGING NED. BANK HEEFT NOG WEING INVLOED De verhooging van het officieele wisseldis conto door de Nederlandsche bank heeft van daag nog niet veel invloed uitgeoefend. Dit was trouwens ook niet te verwachten daar een dergelijke maatregel eenigen tijd noodig heeft om door te werken. Bovendien zijn gisteren or ders geplaatst, die heden moeten worden uit gevoerd. terwijl tenslotte degenen, die den aanval op den gulden zijn begonnen, zich piet bij den eersten tegenzet terugtrekken. Moge lijk verscherpen zij hun actie wei. Op de wis selmarkt bleek dit duidelijk. De Fransche franc liep tot 9.811 '4 op. hoewel de bank gisteren voor het eerst vrij belangrijke bedra gen, naar schatting 10 millioen gulden, voor export naar Parijs heeft afgegeven. Ook de dollar was opnieuw een fractie hooger op 1.48 3/4. zoodat naar New York wederom goud is uitgevoerd. Gisteren is naar schatting- voor 18 millioen gulden voor verscheping naar New York afgestaan. Het pond steeg tot 7.23. doch liep vervolgens weer tot 7.211/2 terug- De handel was niet overmatig groot. De stemming op de ochtendbeurs bleef he den willig. Kon. Olie, die gisteren bij het slot weer beneden 150 waren teruggevallen, liepen 4 percent op. Philips waren 2 percent beter, terwijl Unilever weer boven 91 kwamen. Aku waren prijshoudend. H. V. A. avanceerden 2 percent, hetgeen behalve van den algemeenen tendenz. een gevolg was van de nieuw limiet- verhooging door de Nivas. Amst. Rubber wa ren 1 percent hooger. De Youngleening was een fractie beter. De handel droeg een levendi^ karakter. ONTVANGSTEN TEN STADHUIZE. B. en W. zullen officieel ten Stadhuize ontvangen a. op Zaterdag 13 April 1935 des middags om 12 uur de buitenlandsche jurvleden voor de internationale bloemententoonstelling „Flora": b op Zaterdag 20 April 1935 des voormid dags om 11 12 uur de afgevaardigden naar en de deelnemers aan de algemeene vergade ring van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland. CONCERT OP FLORA 1935. Het programma van het concert op Zater- dae 6 April te geven door de Johez-Jeugd- Harmonie te Haariem. directeur J, A. Meng van 1517 uur. luidt als volgt: 1 Gloire an 100e de Ligne, March Justin Gerber. 2 Ouverture d'Amitié J. A. Mene 3 La plus Belle Grande Valse A. Govaert 4 Une Soirée a Trianon Fantasie. O. Coquelet 5 Le Fringant pas-redouble F. Rousseau. 6 Ouverture Vendange et Moisson A. Tack 7 l'Enchantresse. Valse V. Burii 8 Fantasie sur l'opéra „Norma" Bellini Finale. Wegens beleediging van het openbaar gezagisdeRoiterdamsc.be slager R. tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vier jaar gevangenisstraf is geëischt te gen twee varensgezellen, verdacht van dief stal met braak in de gemevnten Wadenoyen en Zoelen. De tuinders A. A. V. en P. J. V. te Gou da vader en zoon zijn na hernieuwd on derzoek door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot resp. 2 en 1 jaar gevangenisstraf. De straf voor den zoon zal voorwaardelijk zijn met drie proefjaren. Het totale dividend van de Unilever over 1934 zal bedragen 4 pet. De invoer van klompen en klompenma- makerswerk is gecontingenteerd van 1 April tot 1 Juli. VEILINGEN IN HET NOTARISHUIS. Donderdagavond werden geveild: No. 1 Huis Zuidpolderstraat 117. Kooper A. Zomerdijk f 2810. No. 2 Winkelhuis Anthoniestraat 65. Koo per G. Zwart f 4500. Nos. 3 en 4 Winkel- en woonhuis Antho niestraat 63 en het pakhuis met bovenwo ning Burgwal 98. Kooper J. D. Rigbers q.q. f 3720. Nos. 5 en 6. Huizen Burgwal 107 en 109. Kooper Chr. Schornagel f 1465. No. 7 Pakhuis met bovenwoning Burgwal 92. Kooper H. T. van Goor f 2300. Nos. 8 en 9: Villa „Vijverhof" met garage en chauffeurswoning, Midden Duin en Daal- scheweg 27 te Bloemendaal. Opgehouden voor f 39075. No. 10 Huis Nassaulaan 24. Kooper H. Smoorenburg. No. 11 Woonhuis Lombokstraat 20. Kooper J. G. Schaaf f 3350. No. 12 Huis met bovenwoning Schouwtjes laan 53 zwart en rood. Kooper Dr. S. Elzinga f 7825. No. 13. Huis Kleverlaan 142. Kooper O. Dik f 2990. No. 14 Woon- en winkelhuis Cornelissteeg 15. Kooper G. W Vaags q.q. f 4409. No. 15. Heerenhuis Prinsenbolwerk 11. Koo per H, Smolenaars f 4850. CHR. HIST. UNIE. Zaterdagmiddag 6 April a.s. treedt in het gebouw van den Protestantenbond voor de afd. Haarlem der Chr. Hist. Unie als spreker op; Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-Minister van Financiën, voorzitter der Chr. Hist. Unie, met het onderwerp: „Beginseltrouw". De vergadering is voor ieder toegankelijk. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. DE ADMINISTRATIE. AGENDA Heden: VRIJDAG 5 APRIL Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Tentoon stelling „Het vliegen in woord en beeld" 8—6 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 u. Stadsschouwburg: Spaansche Gala-avond. La Argentina. 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosophische Vereeniging. „Het pad van den Mysticus". 8.10 uur. Gebouw Protestantenbond: Ledenvergade ring „Tot Steun". 4.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Openbare ver gadering ter verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Bengaalsche Lan siers", geprolongeerd. 2,30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De ellendigen". Op het tooneel: Steffan en partner, musical-comedy-act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven gaat ver der'. Op 't tooneel: The Solo's, Steeple Chase on Hands. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „One Night of Love" geprolongeerd. Doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan- daes Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. ZATERDAG 6 APRIL Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Else Mauhs in „Toekomst" (Espoir), 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kinder-opvoering Mevr Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur. Muziekzaal Café Brinkmann: Uitvoering door leerlingen van E. A. Cats. 8 uur. Cabaret La Gaité, Raaks: Groot Jazz-feest Gebouw Protestantenbond: Openbare ver gadering Christ.-Hist. Unie. 3 uur. Frans Hals Theater: Kindermatinée. 2.30 u Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur SCHATTINGSCOMMISSIE. B. en W. bevelen den Raad aan ter benoe ming tot leden van de schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet oo de Inkomsten belasting, de heeren- D. Miezérus Jr.. J. C. van Ommeren, Th. O. J. M. Smith en P. J. M. van Tetering. NED. TREKKERSBOND HOUDT PROPAGANDA-AVOND De zomer nadert en daarmee de vacantie- tijd. Velen zullen er op uit gaan met fiets, tent of kano, zoo hun vacantie doorbrengen en genieten van de natuur. Wanneer men zijn vacantie zoo goed mogelijk wil besteden is het noodzakelijk van te voren plannen te maken. Vele jongeren vooral zullen weer -'enken over hun vacantieplannen, waarheen de tocht gaat, wat men zal zien, van welk vervoer middel men gebruik zal maken, kortom alles wordt „uïtgepuzzeld". Met het doel het trekken meer ingang te doen vinden onder de jongeren organiseert de Ned. Trekkersbond op Zaterdag 6 April in de jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart een avond, waarop behalve een inleiding over het trekken een causerie gehouden zal worden over de tochten die deze bond organiseert. De trekkersbond heeft een tochtenbureau opgericht dat voor de leden en belangstellen den trektochten in binnen- en buitenland or ganiseert onder leiding van een deskundigen trekker. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De leden der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging houden Zondagmorgen 7 April een vogel excursie naar de duinen der Amsterdamsche Waterleiding, onder leiding van Jan P. Strij- bos. Prunus serrulata Hysakura Al terstond vooraan in de bloemenzaal, als men na een korte wandeling langs de prach tige seringenweelde links af slaat, staat daar op den hoek een geheel met rose bloemen be dekte struik. Het is een der talrijke vertegen woordigers van het groote geslacht Prunus, waartoe enkele ondergroepen of ondergeslach ten |J)ehoaren, zooals Amygdalus b.v. amandel en perzik, cerasus b.v. alle kers-soorten, pru- nophora of pruim en ten slotte Armeniaca of abrikoos. De zoo juist genoemde soort Prunus serrulata behoort nu tot de Cerasus- of kers- groep en is zeer nauw verwant aan de laurier kers met het glimmende blad uit onze voor tuintjes. Maar Prunus errulata bloeit met veel grootere en mooier gekleurde trossen, dan de kleine witgroene bioeiwijzen, die de laurier kers ten beste geeft. En dan is de variëteit Hyssakura met - haar gevulde donker-rose bloemen van een bijzondere bekoring. Aan de overvol bloeiende struiken ziet men geen en kel blad, want door de kweekers worden alle bladknoppen zorgvuldig verwijderd, omdat be- bladerde loten veel te sterke mededingers zijn voor de goede ontwikkeling der bloemen. Dr. H. Bos, de bekende botanicus uit Wageningen, sprak in zulke gevallen van „concurrentie van de deelen der plant onderling". Komen de bla deren later te voorschijn, dan zien we daarin werkelijk een groote overeenkomst met die van de laurierkers en we op den blad rand, dan treft ons de overeenkomst met een kleine zaag, in het Latijn serrula geheeten, vandaar: Prunus serrulata. De naam Hysakura is natuurlijk van Oost- Aziatisehen oorsprong, want iedereen heeft wel eens gehoord, dat in de tuinen der Japan ners en Chineezen tal van Prunus-soorten worden gekweekt. Nu is Hysakura bijzonder geschikt voor de vervroeging, anders zouden we hier ook nog kunnen bewonderen de wat latere variëteiten als „Kirin", „Sekiyama", „Shujaku", „Hatazakura", „Miyako" en tal van andere namen uit het land der Rijzende Zon. A. MELLINK meldt: Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 744.3 m.M. te Lerwick. en voorspelt: Matigen tot krachtigen tijdelijk afnemen- den Zuidwestelijken tot Noordwestelijken win. Zwaar bewolkt bewolkt met tijdelijke opklaringen. Regen- en sneeuwbuien Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Aanhouden van het slechte weer verwacht. De depressie kreeg vooral op de Noordzee versterking en breidde zich nog steker over de Britsche Eilanden uit. Waar de zeer hooge drukking op Groenland en IJsland slechts zeer weinig afnam bleef de toestand even ongunstig en nam de neerslag zelfs toe, ter wijl uit de bovenlucht op ruim 5 K.M. hoogte temperaturen tusschen min 35 en min 39 gra den C. v/orden gemeld. In Scandinavië is door toevoer uit het Zuidoosten de vorst tot licht afgenomen, maar in Duitschland breidde de vorst zich uit en behalve in Noord-Scandinavië is overal de temperatuur belangrijk onder normaal. Stormachtige Noordwestelijke winden met sneeuwbuien waaien over Schotland. Krach tige Noordoostelijke winden met sneeuw in Noord-Scandinavië. ook in Duitschland valt in het Oosten sneeuw bij matige Zuidoostelijke winden. Om het Kanaal, op de Noordzee waait het krachtig tot stormachtig. De algemeene toestand duidt op aanhou den van het zeer ongunstige weer. Thermometer 5 April Hoogste gisteren 42 F. Laagste heden nacht 34 F. Hoogste heden tot 12 uur 44 F. Barometer Stand heden morgen1 750 m.M. Vorige stand 753 m.M- Neiging: Stilstand. Opgave van- FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 April. Ondertrouwd 4 April: J. J. Rosbach en M, L. Galavazi. Getrouwd 4 April: C. Rijkeboer en M. J. M. van Gammeren: H. C. Zonneveld en G. van Steenbergen; F. Warlé en H. Kenzbock. Bevallen 1 April: J. E. Ebskampvan Jaars veld, d.; A. MontaubanHaider, z.; J. M. KempWesseling, z.; 3 April: G. van der ErfMens, d.; H. M. HeuverkampKoomen, z.; L. M. DalBelterman, z.; 4 April: C. M. van ZantenHomburg, -z.; Overleden 2 April: H. Koning, 87 j., Korte Zijlstraat; A. M. A. van StaverenBulters, 33 j„ Velserstraat; 3 April: E. W. de Mooij van Wielingen, 44 jDiepenbrockstraat; J. LangeveldBom, 75 j„ Floresstraat. JUBILF.UM JAN VAN DOMMELEN. De Haaiiemsche Harmonie-Muziekvereeni- ging Apollo, dirigent de heer H. Schulpzand. zal Dinsdag 9 April om 7 uur op het Kenne- merplein den tooneelspeler Jan van Domme len, die op dien avond zijn 40-jarig tooneel- iubileum viert, afhalen en hem naar den Schouwburg aan den Jansweg begeleiden. De te volgen route zal na verkregen goed keuring van de autoriteiten zijn: Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Jansstraat, Schouwburg Jansweg. LEZING VOOR DE ALLIANCE FRANcAISE. De Alliance francaise houdt Woensdagavond 10 April in De Kroon een bijeenkomst waai de heer Georges Grappe zal spreken over Rodin et 1' Hotel Biron. De lezing wordt met lichtbeelden geïllustreerd. UIT DE OMSTREKEN AERDENHOUT DE SLöJD-TENTOONSTELLING IN DE NEUTR. SCHOOLVEREENIGING. In de timmerzaal van de Neutrale School- vereeniging Aerdenhout-Bentveld worden de voorwerpen tentoongesteld, die de leerlingen hebben vervaardigd. Tweemaal drie kwartier per week en Woensdagmiddags hebben zij achter hun werkbanken gestaan, de jongens, zoowel als de meisjes; met animo hebben zij gezaagd en gevijld, gepast, gemeten en ge timmerd en thans staan de producten van hun arbeid ln de timmerzaal uitgestald. Het is verbazend aardig te zien hoe handig zelfs de jongste leerlingen hun voetenbank jes. lampjes, boekenrekken etc. hebben be werkt en in elkaar gezet en hoe keurig de babykleertjes en de borduur- en breiwerkjes zijn afgewerkt. Vroeger werd er ook al aan slöjdwerk voor de scholleren gedaan, zeker, maar toen liet men de kinderen vaak overbodige voorwer pen maken, die nergens toe konden dienen en alleen als oefening waren bedoeld. Thans ziet men gelukkig in, dat, wil een kind zelf ook met plezier werken, de door hem ver vaardigde dingen voor hem zelf of anderen van eenig nut moeten zijn. Over het alge meen hebben nu de voorwerpen, die door de kinderen in de handenarbeidsuren zijn ge maakt, practlsche waarde. Zoo is het ook bij de Neutrale Schoolver- eeniging in Aerdenhout. Dat blijkt wel op deze tentoonstelling. Alleraardigste babykleertjes, kleedjes, bor duurwerkjes en gebreide voorwerpen zijn door de meisjes vervaardigd. Aan den knutselarbeid Is door jongens en meisjes, die bijzonder aardige dingen heb ben gemaakt, deelgenomen. We zagen op de werkbanken tentoonge steld kartonnen doozsn. frisch geverfde of gelakte boekenrekken, lessenaartjes, voeten bankjes. pennebakles. speelgoed-wipjes, nest kasten en nog tientallen andere voorwerpen, het een al aardiger dan het ander. Bijzonder goed verzorgde schemerlamp!es waren er, en geestig uitgezaagde en geverfde figuren uit sprookjes en vertellingen. Ook hadden de leerlingen buitengewoon goed vervaardigde leeren voorwerpen gemaakt; zelfs was er een afdeeling voor geslagen koperwerk. Al de „huis- en gebruiksvoorwerpen" die in de bovenzaal van het schoolgebouw te zien zijn, getuigen van een origineelen en practi- schen geest onder de kinderen en van des kundige leiding. HAARLEMMERMEER VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Ten polderhuize werd gisteren een verga dering gehouden van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, onder leiding van den voorzitter, den heer Reinders Folmer. Mededeeling werd gedaan van verschillende gunningen betreffende de wegenverbetering en verdiepingswerken. Goedgekeurd werd om het krooswerk en het bijhouden der graskan ten weder aan den heer v. Groningen te Nieuwvennep op te dragen. Bij de verkiezing van een Heemraad werd de heer H. van Dorsten met algemeene stem men herbenoemd en door den dijkgraaf gefe liciteerd. Liet kohier van den omslag voor 1935 werd vastgesteld op een bedrag van f 261.849.87. Uit het door de financieele commissie uit gebracht advies blijkt, dat zij zich wel kan vereenigen met het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot het aanleggen van centrale verwarming in het Polderhuis en het maken van een brandvrije ruimte voor het archief. Bij de rondvraag informeerde de heer Noor- dam naar den stand van het bag'gerwerk in de Hoofdvaart. Naar zijn meening schiet het nog maar slecht op. Naar aanleiding van een vraag van den heer Claij of het harde rijden met zware auto's niet kan worden tegengegaan gaf de voorzitter de toezegging dat in deze richting stappen zullen worden gedaan. ZANDVOORT RAADSVERGADERING De door de Spoorwegen voorgestelde regeling voor electrificatie van het baanvak Haar lemZandvoort aangenomen. Alleen wet houder Siegers stemt tegen. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad van Zandvoort in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burge meester, den heer H. van Alphen. Afwezig de heer Druyf (Volkspartij). Over het voorstel tot het geven van 100 vergoeding per jaar aan het rijk voor het hebben van een ijzeren damwand voor het Zuiderbad zei de heer E1 f f e r s (Gemeente belang) dat hij de gronden niet kon begrijpen, waarop het Rijk een dergelijk bedrag vraagt. Hij zag niet in, waarom de gemeente het be drag verschuldigd is. De heer Van R ij n b e r k (s.d.a.p.) wilde de zaak aanhouden totdat uitgemaakt is. wat onder strand verstaan wordt, n.l., of dat loopt van duinvoet tot aan zee. Wethouder Siegers wilde het voorstel laten aannemen, om geen wrijving te krijgen met de regeering. Het voorstel werd aangenomen. Aangenomen werden zonder stemming de voorstellen tot, he.t geven van straatnamen; tot aankoop, van een.woning z.g.' in huurkoop uitgegeven; tot overdracht van strandpacht; tot wijziging der verordening op het gas- en waterleiding bedrijf. Het voorstel betreffende betaling der pacht som over 1934 van een pachter van een stand plaats voor een ijstent en ijskarren, waarbij opgemerkt werd, dat in plaats van een con tract met den heer Kerkman een contract kan komen met een Amsterdammer, die aanspra kelijk zal zijn tegenover de gemeente, werd op voorstel van den heer Elffers aange houden tot de besloten vergadering. Bij herstemming over het voorstel tot het ingebruik geven van een der lokalen van de oude bewaarschool voor het lesgeven in blok- fluitspel onder de gewone huurwaarde werd het voorstel aangenomen. Benoemd werden tot leden der Schattings commissie Ink. bel. 1934 de heeren Groen, v. d. Werf. Zwaan, Bluys. Electrificatie van het baanvak HaarlemZandvoort. Ter tafel kwam het uitvoerig in ons blad beschreven voorstel van de Spoorwegen over een regeling voor de electrificatie van den spoorweg HaarlemZandvoort. Wethouder Siegers juichte een betere verbinding met andere gemeenten tee, maar was niet enthousiast over dit voorstel en wel vooral om de kosten van f 50.000 waarvan f 2500 per jaar betaald moeten worden. Deze zullen tenslotte vermoedelijk gevonden moe ten worden uit verhoogde heffing van de in komstenbelasting. want een verhoogd inko men van één millioen, dat vereischt is bij aanneming van het voorstel, komt toch niet. De kleine middenstanders zouden dubbel moeten worden belast zooals spr. trachtte aan te toonen met cijfers. Dit was zijn voornaamste bezwaar, waarbij nog enkele andere kwamen, nl. dat een snel lere en regelmatiger verbinding nadeelig zou zijn voor het verhuren van huizen en ka mers. Spr. vroeg zich af of de electrificatie toch wel niet zou komen. Als de spoorwegen het niet aandurven zonder het bedrag van f 50.000 dat Zandvoort moet betalen, moet dan Zand voort het aandurven dat bedrag te geven? Men moet wel streven naar een betere ver binding, doch niet op deze voorwaarden. De heer Groen (lijst Molenaar) meende, dat de voorbereiding voor dit te nemen besluit wel wat kort geweest was; er zijn clausules in, waarmee spr. het niet eens is. Hij vroeg na dere onderhandelingen, speciaal wat betreft den spoorovergang. De heger Elffers meende goed te doen voor het voorstel te stemmen. Hij heeft de cijfers van den wethouder niet goed kunnen volgen en geloofde dat er een fout in geslo pen was. Want f 2500 per jaar beteekent voor Zandvoort f 1 per gezin, wat geen groot be drag is. Spr. kan zich niet indenken dat deze brief van de Spoorwegen een handigheidje is om uit den aandrang van Zandvoort om spoed, een slaatje te slaan. Hij zag er uit dat ze niet van plan zijn over te gaan tot elec trificatie, tenzij Zandvoort meedoet. De heer Elffers meende verder, dat de groei van Zandvoort zal blijven aanhouden en dat daardoor de tijd van betaling van de annuïteit niet meer 40 jaar zal blijven, maar veel minder zal worden. Spr. heeft den in druk dat er iets gedaan moest worden met den spooroverweg, en dat er iets anders moet gevonden worden op de clausule, dat er „geen ander openbaar middel van vervoer Zand voortAmsterdam in werking is dan thans". Ook den heer Bolwldt (Gemeentebelang) is de uiteenzetting van den wethouder duis- PUBBEL%STER fQuM&i Qajhüt! (Adv. Ingez. Med.) ter. Zelf kwam hij op een bedrag van 30 cent per inwoner. Jarenlang snakte men naar een betere verbinding, die Zandvoort in een be tere positie zal brengen. Er zal een toevloed komen van dagj esmenschen en forensen, die zich hier zullen vestigen. Het zal góed zijn, als men deze gelegenheid aangrijpt. De heer v. d. Moolen (S.D.A.P.) was van meening. dat er toch wel electrificatie geko men zou zijn; Spr. kan zich niet onttrekken aan het idee dat de Spoorwegen nu trachten een gedeelte der kosten af te schuiven op Zandvoort. De gemeente heeft groot belang bij deze betere verbinding. Ook spr. begreep de cijfers van den wethouder niet. Hij had echter niet de overtuiging dat Plan Noord uit zijn isolement verlost wordt alleen door het maken van een voetpaadje. De heer v. R ij n b e r k betoogde dat een betere verbinding en betere aansluiting zeer bevorderlijk zouden zijn voor het toenemen van het aantal personen dat in Zandvoort gevestigd is. Om de clausule van het verbod van een ander vervoermiddel af te snijden, zou spr. de gemeente een leening willen doen aan gaan, zoodat het bedrag van f 50.000 in eens op tafel komt te liggen. De heer Koning (c.h.) vond den tijd van voorbereiding veel te kort voor een zoo belangrijke kwestie. Hij wees voorts op enkele punten, waar voor nog andere bepalingen gemaakt zouden moeten worden, o.a. een. breedere overweg. Het was echter in het be lang van de gemeente voor te stemmen. De heer v. d. Werf (lib.) was geschrok ken van het bedrag van 1 millioen, dat de wethouder noemde. Als het waar is, dat een betere verbinding minder verhuur van huizen meebrengt, zou het met Zandvoort geheel mis gaan. Doch spr. is het hierin geens zins eens met den wethouder, integendeel, een betere verbinding bevordert den groei. De heer Paap (lijst Molenaar) is het evenmin eens met den wethouder en het zou heel dom zijn van den raad als hij het voorstel niet aan zou nemen. Zou het niet mogelijk zijn, van de Spoorwegen een be tonnen brug naar Plan-Noord te krijgen, vroeg spr. zich af. Wethouder Molenaar zei dat het slui ten van een leening niet mogelijk is. Dó gemeente mag zich niet onttrekken aan een besluit tot electrificatie. Tegen den heer Siegers wilde spr. zeggen? ..wees niet zoo somber. We hebben er tien jaar om gesmeekt, laten we het voorstel met algemeene stemmen aannemen". De Voorzitter geloofde, dat men dezë kans op electrificatie niet moet laten voor bij gaan Spr. heeft steeds gedaan wat hij kon om de electrificatie te krijgen. Het is voor de raad een zeer moeilijk be sluit omdat men niet weet wat er gebeurt als er geen overeenstemming komt met de Spoorwegen. De geruchten liepen vroeger, dat toch wel overgegaan zou worden tot electrifivitie, maar hiervan is nooit wat ge bleken. Gok nu weer loopen die geruchten. Op een directe vraag aan de directie, werd den voorzitter geantwoord, dat er geen woord waar is van üe geruchten dat er toch electri ficatie zou komen en dat er al een aan besteding plaats gehad heeft. Pertinent is spr. gezegd dat om in October klaar te kunnen zijn, de directie zich nu reeds tot Waterstaat gewend heeft met een brief, waarin uitdrukkeiljk staat, dat de uit voering pas zal ingaan, als Zandvoort zich bereid verklaart met het voorstel. Spr. achtte het voorstel niet onbillijk. Er wordt gesproken over den toegang naar Plan Noord. De gronden van Plan Noord zul len in waarde stijgen, als er betere verbin ding met het station komt. De spoorwegen hebben een voorloopig schetsje gemaakt over den overweg. De toezegging is gedaan dat er op kosten der spoorwegen een behoorlijk pad zal komen. Aan den overweg bij Kostverloren moet wat gebeuren, zegt men. Goed, als de raad wil probeeren ook deze verbinding beter te ma ken, mag hij het doen. Maar deze weg is niet ter sprake gekomen in de onderhandelingen, zoodat spr. niet weet wat het resultaat van deze poging zal zijn. Men krijgt een beter contact met de spoor wegen en betere aansluiting zal gevraagd kunnen worden. Er zal gegeven worden van de spoorwegen wat- kan worden gegeven. Spr. is van meening. dat de Zandvoortsche middenstand aanmerkelijk gediend is bij ver betering der verbinding. Spr. heeft niet den indruk, dat de spoor wegen willen halen wat ze kunnen. Een spoedige electrificatie is een stimu lans, een krachtig geneesmiddel voor de kwaal, waaraan de heele wereld en ook Zand voort dus lijdt in deze tijden. Er bestaat bij de spoorwegen niet het minste bezwaar om dit jaar al met de ver betering van het pad te beginnen. Spr. achtte het verstandiger een annuiteit aan te gaan, maar geen leening. De heer Bolwidt wilde het voorstel aan nemen en het aan het beleid van het college over laten hoe dat de zaken 't beste tot stand kon brengen. De voorzitter bleek bereid te zijn te vragen of een vliegveld buiten de clausule over de „nieuwe verbindingen" vallen mag. Wethouder Siegers bleef somber, en zei tegen te zullen stemmen. De door hem ge noemde cijfers zijn juist. De begrooting komt straks wel om het te bewijzen. De voorzitter merkte op. dat de raads leden volkomen verantwoord zijn. als op de begrooting van een millioen 'n post voorkomt van f 2500, die zoo veel voordeel aan Zand voort zal brengen. Het voorstel werd aangenomen met de stem van wethouder Siegers tegen. De heer v. d. Werf wenschte den vooi-zit- ter. die zoolang gestreden heeft voor electri ficatie, en den raad geluk met het gevallen besluit. (Applaus). De voorzitter zei. dat de Zandvoorters het nu in eigen hand hebben om thans te maken van Zandvoort wat er van te ma ken is. Vervolgens ging de raad in geheime zit ting over.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2