Aprilweer. SOENDAPLEIN 37 HAARLEM'S DAGBLAD SOENDAPLEIN 37 Schoonmaaktijd Opruim tijd Hei Bémfti$kste 52e Jaargang No. 15885 Verschijnt dagelijks, heKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTSëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 April. Feestweek. Moge de Haarlemsche Feestweek slagen. In de eerste plaats zal er wat meer medewerking van het weer voor noodig zijn, want het lijkt er vanmorgen op alsof we aan een nieuw, ditmaal serieus bedoeld, wintertje beginnen. Voor het - overige moet ik u herinneren het artikel van jhr. dr. J. C. Mollerus, voor zitter van „Vreemdelingenverkeer". Hij ver telde daarin de vóórgeschiedenis van de Feestweek, en hij verbloemde het woord is actueel geenszins, dat het programma beter en uitvoeriger had kunnen zijn als er meer medewerking' was geweest. Niet alleen „tusschen de regels door" maar ook er in was de voorzitter van Vreemdelingenverkeer ietwat bitter-van-toon. En geen wonder. U moet maar eens even lezen waarom een bloemencorso niet kon doorgaan, welk een on- noozel garantiefondsje niet bijeengebracht kon worden, en hoe weinig antwoorden er in kwamen op gedane voorstellen. En nu zijn de tijden slecht, zooals iedereen weet, maar dat is nooit een reden om bij de pakken te gaan neerzitten. En het is allerminst een reden om te vergeten dat nog altijd „de cost voor de baet uyt gaet". Het aantal menschen aan wie deze feest viering te danken is alle hulde aan hen! is maar zeer klein. Zij hebben moeten roeien met de riemen die zij hadden. Als in een nabije toekomst de zaken in Haarlem niet met wat meer ondernemings geest en vooral ook met wat meer jolijt aangepakt worden, krijgt Haarlem den naam een stomvervelende stad te zijn met gebrek aan initiatief. Dat klinkt niet plezierig, maar het moet eens gezegd worden. In het alge meen is het hier een saaie boel. We zitten erg dicht onder de rook van Amsterdam, hetgeen tengevolge heeft dat er zware concurrentie is, maar juist dat behoorde tot extra energie te .nopen. Laat men voorzichtig zijn en met indutten, want het'eindje zou de last dragen, en in niet geringen mate! De excuses zijn bekend. Ik heb er al een paar genoemd. Maar als men ze opsomt ver meldt men er maar liever niet bij, dat er on voldoende inzicht enonvoldoende verbeel dingskracht bestaan om wat geld over te hebben voor dingen, die wel eens geen on middellijk tastbaar voordeel zbuden kunnen opleveren. En dat is een groote fout, een fout die zich op den duur moet wreken. Oudere Haarlemmers zullen zich trouwens feestvie ringen (ook bloemencorso's, die vaak prach tig slaagden) uit het verleden herinneren, die later eenvoudig zijn vergeten. In het kleine Haarlem van een kwarteeuw geleden, met zooiets als 65000 inwoners (nu tweemaal zooveel) zat in vele opzichten meer leven dan in het tegenwoordige. Een stad als de onze, die het bijzondere gelukje heeft een traditioneelen naam als Bloemenstad te be zitten, maar daar tegenwoordig al zeer wei nig aan beantwoordt, behoorde voor vreem delingenverkeer heel war over te hebben. En al ziet men dat ten Raadhuize maar hard nekkig niet in, al is men daar blijkbaar doodsbenauwd voor costen die voor zulke onbegrijpelijke baeten uytgaan.. dat is geen excuus voor de lauwheid van verreweg de meeste firma's en particulieren. Er zijn andere gemeenten in ons land, die ook in de laatste jaren een heel andere hou ding in deze dingen hebben aangenomen dan Haarlem. Daar zijn groote gemeenten bij, maar ook kleinere, zooals Haarlem's buurman: •Heemstede. En nu kan men daarop antwoor den dat Heemstede als randgemeente minder financieele zorgen heeft, hetgeen duidelijk bliikt uit zijn veel lagere belastingen. Toege geven. Maar daar zit het niet alleen in. Als Heemstede een veel grooter arbeiders district en dientengevolge een paar duizend meer werkloozen bezat, als het vijftig opcen ten meer op de gemeentefondsbelasting moest heffen en net zooveel financiëele zorgen als Haarlem had, dan nog zou de frissche. onder nemende geest die daar heerscht, en die zich zoo vaak in gezond initiatief en in groote vin dingrijkheid uit, het een voorsprong op Haar lem" verschaffen. Men pakt er niet alleen veel nieuwe dingen aan, men bezorgt er ook tel kens de menschen weer wat levensvreugde. In dezen tijd is dat waardeerbaarder dan ooit. Hoeveel malen heb ik het in de laatste jaren al over Haarlem hooren zeggen: jullie hebben daar een prachtige omgeving, maar de stad zelf is nogal vervelend Misschien zullen er zijn die het onprettig vinden dit te lezen. Maar dat hindert niet. Tot onze taak behoort in de eerste plaats het bevorderen van de belangen van dit district, zooals dezer dagen nog in deze rubriek is gezegd, en als daarbij eens harde waarheden gesproken moeten worden, naar onze overtuiging, laten we dat niet na. Het beste zou zijn om, na deze ervaring, zoo spoedig mogelijk te beginnen met de voor bereiding van een nieuw plan: bijv. voor het volgende voorjaar. We kunnen makkelijk trotsch zijn op nationale initiatieven, ook op een initiatief als dat van Bloembollen cultuur en den Bond van Bloembollenhan delaren, maar wat doen we in Haarlem zélf. voor onze eigejj, stad? Wat hebben we er voor over? Ik hoop dat het enthousiasme, waarmee deze beperkte Feestweek gevierd zal worden, een stimulans, zal zijn voor beterlin de naaste toekomst. R. P. ZWElDEN'S MARINECHEF EISCHT VERSTERKING DER VLOOT. •STOCKHOLM, 5 April (Reuter). De chef der marine eischt in een brief aan de re geering onverwijlde maatregelen ter verster king der vloot, Daar heb je nou April, Ziet u maar eens het weer aan, April doet wat ze wil, Ze doet dien roep wel eer aan. Den heelen winter lang Is er nauw sneeuw gevallen, Nu is het aan den gang, Al leidt het niet tot ballen. Ik heb mijn winterjas Alweer teruggevonden, En mij een wollen das Om 't nekvel heen gebonden. De kachel staat weer rood, Om thuis niet te Ap-rillen, Wij zitten weer in nood Voor nieuwe griepbacillen. 't Is om met goed fatsoen, Glad van de kook te raken, Net trouwens als 't seizoen, Dat zomer heet te maken. Neen, het is niet zoo best, Dat valt niet te ontkennen, We worden wat gep Maar wie weet niet te wennen? Want, onder ons gezeid, Vin' 'k niet, dat het zoo bar is, Is er, in dezen tijd, Iets, dat niet in de war is? De Armenraad. Het beroep tegen het Haarlemsche raadsbesluit. Plan van de regeering om alle Armenraden op te heffen? Men weet dat de Haarlemsche gemeente raad bij de behandeling der begrooting voor 1935, op voorstel van B, en W. besloten heeft den post kosten van den Armenraad met f 10.000 te verlagen. Dit werd gedaan omdat B. en W. het voornemen hadden een eigen informatiedienst in te stellen voor den dienst der Werkloosheidsbestrijding en Maatschap pelijk Hulpbetoon. De Armenraad besloot tegen dit raadsbe sluit beroep aan te teekenen bij Gedeputeer de Staten. Inmiddels is de eigen informatiedienst der gemeente in werking getreden. Er wordt gewerkt met 3 informators die uit het per soneel van den Armenraad gekozen ziin. Van officieels zijde vernemen wij dat de verkregen resultaten aan de gestelde ver wachtingen hebben beantwoord. Wij hoorden verluiden dat de meening heeft post gevat, dat nu de Armenraad be zuinigingen heeft ingevoerd, waardoor de uitgaven ziin gedaald, het hooger beroep niet zou doorzetten. Ons werd evenwel van den kant van den Armenraad verzekerd, dat daaryan geen sprake is. Er ziin wel is waar bezuinigingen verkregen, maar die zijn toch niet zóó be langrijk. dat genoegen genomen kan worden met de verlaagde uitkeering der gemeente. Het is nog niet bekend wanneer de zaak voor Gedeputeerde Staten komt. Naar verluidt is een van de punten van de bezuinigingsplannen der regeering opheffing- van de Armenraden in ons land. Het is even wel nog niet bekend of dit voornemen zal worden doorgezet, omdat over die bezuini gingsplannen zooveel mogelijk stilzwijgend heid wordt betracht. Om het stadsbeeld te verfraaien. Vlaggen en verlichte etalages. Het bestuur der Middenstandscentrale dringt er, naar reeds is gemeld, bij den mid denstand op aan, mede te werken om ge durende de Flora feestweek en daarna het stadbeeld te verfraaien en op te vroolijken door algemeen de vlaggen uit de steken en de etalagelichten ook na sluitingsuur nog enkele uren te laten branden. De praktijk heeft bewezen, dat de kijker in den avond de kooper van den volgenden dag is. Waar licht is, is het volk waar het volk is, is de nering. Flora 1935 Heemstede. De Tweede Tijdelijke nadert zijn einde Zondag zal het de laatste dag zijn, dat de Tweede Tijdelijke Tentoonstelling op Flora te bezichtigen is. Zondagavond om 12 uur wordt het Bloemenpaleis weer gesloten voor het pu bliek tot Vrijdagmorgen. Op 12 April zal de Derde Tijdelijke (Boskoopsche bloeiende strui ken, Gentsche culturen, narcissen-nieuwig- heden. bloemwerken, interantionale inzen dingen) geopend worden. De vollegrondstentoonstelling, die thans heel mooi is, is doorloopend geopend, zooals bekend is - Het nieuwe bijkantoor van is voor de bewoners van het Noordelijk gedeelte van Haarlem het aangewezen adres voor het bezorgen van hun abonnements- opgaven, advertentieopdrachten, brieven op advertenties, oplossin gen van de wekelijksche puzzle van Haarlem's Dagblad enz. Leest er onze nieuwsborden. Ziet er onze vele foto's. De aanbrenger van elke tiende kleine advertentie, van eiken vijf den abonné, ontvangt een keurig zakpotlood ten geschenke in het bijkantoor Uit het Taxi-bedrijf. Een vergadering' van chauffeurs. Door de afdeeling. Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders werd een nachtvergadering gehouden voor de chauf feurs werkzaam in het taxi-bedrijf. Na afhan deling van huishoudelijke zaken werd door den heer A. Mars een inleiding gehouden over den toestand in het taxi-bedrijf te Haarlem én deze toestand vergeleken bij dien in andere plaatsen. Na deze inleiding werden, door ver schillende chauffeurs vragen gesteld, vooral, ten opzichte van de nieuwe standplaatsen- regeling en den rust- en arbeidstijd. Namens het bestuur werd door den heer Mars toe gezegd de gemaakte opmerkingen over de standplaatsenregeling en in het bijzonder die over het rouleersysteem met de autoriteiten te zullen bespreken. Daarbij zal getracht wor den een intensieve controle te doen toepassen op de naleving van den vastgestelden rust- en arbeidstijd en naleving van de concessie-voor waarden. Voor wat U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. De Wateler-vredesprijs. Toegekend aan den radio-omroep van den Volkenbond Het bestuur van de Carnegiestichting in Den Haag heeft den Wateier-vredeprijs voor 1935 ten bedrage van 19000.toegekend aan den Radio-omroepdienst van het Volkenbonds secretariaat te Genève op grond van de ver diensten van deze instelling om door middel van de radio te trachten den volken een be ter inzicht te verschaffen in de mogelijkhe den van internationale samenwerking. De Wateler-vredesprijs is ingesteld dooi den heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje Nassau Hypotheekbank in Den Haag, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-Stichting, belast met het beheer van het Vredespaleis, onder beding dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zal worden toegeend aan denge- ne, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend, of zou hebben bijgedragen tot het vinden van mid delen ter bestrijding van den oorlog. De Raadsverkiezingen. George Oversteegen weer raadscandidaat? Het onlangs hier ter stede opgericht „On afhankelijk Eenheids-blok van Vrije Kiezers" heeft het vroegere Communistische gemeente raadslid den heer G. Oversteegen aangezocht om zich als candidaat bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen, voor genoemd „Eenheids- blok" beschikbaar te stellen. De heer Over steegen wenscht dit verzoek voorloopig in beraad te houden. Voor beperking der machinale sigarenfabricage. Comité door de regeering ontvangen. Vrijdagochtend heeft op het departement van financiën een bespreking plaats gehad tusschen de ministers Oud, Slotemaker de Bruïne en Steenberghe met een deputatie uit het comité tot beperking van den machi- nalen arbeid in de sigarenindustrie. De voor zitter van het comité het Tweede Kamerlid Van der Putt overhandigde hierbij aan de ministers de voorloopige lijst van adhaesie- betuigers, waarop voorkwamen de namen van 192 fabrikanten met 14000 arbeiders, 25 ge meenten en tal van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van regeeringszijde medegedeeld, dat het: comité zijn standpunt in den breede uiteen heeft gezet, terwijl door de ministers op ver schillende punten nog nadere inlichtingen werden ingewonnen. De regeering zal het geheele complex van vraagstukken, die hier mede verband houden, bestudeeren zonder echter hieraan eenige toezegging te verbin den. Van de zijde van het comité deelde men ons nog mede, dat in dit onderhoud her haaldelijk is aangedrongen op een spoedige beslissing en dat de conferentie een bevredi gend verloop had. 1-3 regels 30 cent elke regel meer 10ct._ NIEUW PROCES TEGEN DE SKLAREKS. Uit Berlijn: De gebroeders Leo en Willy Sklarek, die, zooals men zich zal herinneren tot 4 jaar tuchthuisstraf zijn veroordeeld, welke straf zij thans ondergaan in Bran denburg (Havel), zullen binnenkort zich in een nieuw proces moeten verantwoorden. Het gaat daarbij om groote belastingontduikin gen tot een totaal bedrag van 60.000 R.M Deze verduisteringen zouden zijn gepleegd met behulp van valsche boekingen. In Dantzig worden morgen de verkiezingen voor den Volksdag gehouden. Hoe de Hanzestad er in deze dagen uitziet. Op den achtergrond het fraaie raadhuis. De ontwerp-agenda voor de Conferentie vait Stresa. pag. 4 De Wateler Vredesprijs is toegekend aan den radio-omroep van den Volkenbond. pag. 1 Geruchten over onzen gulden. pag. 3 De regeering wil de scheepvaart steunen. pag. 3 B. en W. van Haarlem stellen den raad par ticuliere radioexploitatie voor. pag. 3 De verlenging van den brandstoffen toeslag te Haarlem. pag. 1 Plan van de regeering om alle Armenraden op te heffen? pag. 1 Puzzlerubriek pag. 5 Bioscopen. pag. 8 Bekende Haarlemmers: De heer A. L. Henge- veld. pag 3 Be avonturen van professor Nimbus. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Feestweek. Dag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En- gelsche film. pag. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: Naar Denemarken en Zweden door de lucht. pag 7 Mr. A. J. C. VI.: De bloemententoonstelling in rust. Dag. 7 J. B. Schuil: Jan van Dommelen: bij zijn 40- jarig tooneeljubileum. pag. 4 J. B. Schuil over: De gala-dansavond van La Argentina. pag. 8 K. de Jong over de Bachlierdenking in de Kloppersingelkerk. pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week pag 8 Financieele Kroniek: België's devaluatie een economische noodsprong. pag. 9 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 5 A. Meilink over de bloem van den dag: Stre- litzia reginde. pag. 2 P. v. (1. Hem: De groote trek. pag. 3 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. T Regeering wil scheepvaart steunen. Plan wordt volgende week vermoedelijk ingediend. Het algemeene steunplan voor de scheep vaart (rijkssuhsidieering tot een bedrag van bijna f 8 millioen voor den bouw van de „Prinsendam", de uitbreiding van de vloot van de H.A.L.i alsook de steun aan den kleinen Scheepsbouw) is den Raad van State reeds gepasseerd. Indiening bij de Tweede Kamer is volgens de Tel., tegelijkertijd met het algemeene aanpassingsontwerp te ver wachten. waarschijnlijk In de tweede helft der volgende week. Uit een oogpunt van soliditeit wordt bij het scheepvaartsteunplan tegelijk de dekking aangegeven. Litausch protest te Berlijn. Tegen de anti-Litausche agitatie. BERLIJN, 5 April (Havas). De Lltausche gezant te Berlijn heeft geprotesteerd tegen de anti-Litausche propaganda, welke door middel van de radio en in de Duitsche pers wordt gevoerd en tegen de anti-Litausche demonstraties met name te Tilsit. „Staatsvijand no. 1" gearresteerd. De man, die tot 263 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd! NEW YORK. 6 April (Reuter). Naar uit Dollas (Texas) wordt gemeld, is Amerika's staatsvijand Nummer één, de bankroover Raymond Hamilton gearresteerd. Hamilton werd het laatste jaar door zes staten in het Zuiden vervolgd: wegens tal van bankover vallen is hij in 1933 tot 263 jaar gevangenis straf veroordeeld. In Januari 1934 wist hij uit de gevangenis te ontkomen waarhij een gevangenbewaar der werd gedood. In April werd 'hij opnieuw gearresteerd en ter dood veroordeeld. In Tu!i brak hij opnieuw uit en deed in Februari 1935 een inval in het arsenaal van Eeaumont (Texas), waar hij acht geweren en een paar duizend patronen buit maakte.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1