Ons Zondagsblad. Stresa. Hei Beiüu^tiiksie 52e Jaargang No. 15890 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 April l»öo HAARLEM S DAGBLAD 1 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724^ 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTiëN 15 regels 11.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles ïndier geschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 April. Vijf Millioen Antwoorden. Tot dusver heeft de League of Nations Union 'fan vijf millioen Engelsche mannen en vrou wen antwoorden gekregen in haar bekende, uit vijf vragen bestaande enquête. Zij zal nog eenige maanden met dit werk doorgaan. Het vordert langzaam, omdat de vereeniging het heelemaal met eigen organisatie moet doen. Maar het lange tijdsverloop heeft één voor deel: men kan niet zeggen dat de resultaten de uiting zijn van een momenteele bevlieging. Gedurende de enquête heeft de snel-wisselen- de situatie in Europa verschillende „ups and downs" doorgemaakt. Daarom is het van be lang dat van de vijf millioen niet minder dan 97 pCt. zich hebben uitgesproken vóór den Volkenbond en voor Engelands medewerking daarin. Dit schijnt wel te bewijzen dat men het vele geschimp op deze instelling tegen woordig niet al te ernstig meer behoeft te ne men. Er zijn ook menschen die bij tijden afge ven op hun eigen landmaar tenslotte zijn en blijven ze er toch liever in dan ergens anders te moeten wonen. Allemaal hekelen we af en toe ons klimaat, maar we weten intus- schen wel dat 't het beste voor ons is, en ver kieselijk zoowel boven dat van de tropen, als boven dat van Lapland. Men moppert vaak om 't mopperen, en wie over iets klaagt heeft trouwens nog niet gezegd, dat hij het afschaf fen wil en het alternatief verkiest. De vijf millioen antwoorden in Engeland vertegenwoordigen volstrekt geen bepaalde richting of bevolkingsgroep, maar de meening van een groot, willekeurig deel der bevolking uit een aantal districten des lands. Velen ant woorden niet omdat ze te lui ervoor zijn. Dat kennen we: toen wij in Nederland om één handteekening vroegen bleek zelfs dat voor velen al een te groote moeite. Dat 93 pCt. van de vijf millioen zich hebben uitgesproken vóór afschaffing van de parti culiere wapenindustrie is ook zeer teekenend. Het is overigens volstrekt niet verbazingwek kend, gezien'de gruwelijke misstanden die daarin en daaruit zijn ontstaan. 94 pCt. hebben gestemd voor de toepassing van economische maatregelen tegen een aan vallenden staat, 74 pCt. voor het nemen van militaire maatregelen ertegen. Het verschil tusschen deze twee percentages toont onge twijfeld de opinie diergenen, die het heele zotte ge-oorlog uit de wereld willen hebben en daarbij van dergelijke sancties ook niets wil len weten. Voor algemeene vermindering in bewape- ni'ng bij internationale overeenkomst hebben zich 92.7 pCt. uitgesproken; vóór algemeene afschaffing van legers en vloten, bij interna- - tionale overeenkomst, 85.6 pCt. Dit zijn geweldige meerderheden, als uiting van miïlioenen, behoorend tot een der mach tigste naties der wereld, toch wel heel teeke nend. In 1913 zou een dergelijke uitslag van een dergelijke enquête eenvoudig ondenkbaar zijn geweest. Het feit bewijst dat wel degelijk in die j aren veel veranderd is en dat er nieuwe begrippen en overtuigingen in de wereld zijn - gegroeid. Het is dan ook zeker niet juist, te be weren: „De menschen hebben niets geleerd". Veeleer zou men kunnen zeggen: „De meesten hebben wel geleerd anders te denken, maar nog niet geleerd ernaar te handelen". Onze Londensche correspondent schreef Dinsdag in een artikel over deze enquête dat de Daily Mail en de Daily Express, twee Lon densche volksbladen toebehoorend aan z.g. „kranten-lords" actie tegen de enquête heb ben gevoerd. Een van de twee noemde haar zelfs „de Bloedstemming". De Manchester Guardian, een van de voor naamste dagbladen in Engeland, welks mee ning ook in het buitenland veel invloed heeft, oordeelt er gansch anders over. Het gebruik van de term „Bloedstemming" noemt de Manchester Guardian in een hoofdartikel „een schitterend staaltje van onverstand", en het blad zegt dat noch deze enquête, noch haar resultaat makkelijk vergeten zullen worden. Dat is ongetwijfeld waar. De Engelsche re geering en het Engelsche parlement hebben er ook nota van moeten nemen. Er is in het Lagerhuis fel over gedebatteerd. En telkens duiken de berichten erover weer opnóg een voordeel van een campagne, die maanden duurt. Het eindresultaat zal een climax in de openbare belangstelling geven. En zooals de Guardian reeds voorspelt: dat zal wel niet noemenswaard afwijken van de tot dusver bereikte percentages. De Engelsche ministers, nu m Stresa. weten dit ook. Zij weten dat 97 pet. van vijf mil lioen Engelschen, elk voor zich rustig thuis,, zonder eenige pressie of invloed van „massa psychose" vijf vragen beantwoordend, zich hebben uitgesproken vóór den Volkenbond. 94 pet. vóór eqonomische sancties tegen den aanvaller, 93 pet voor de afschaffing van de particuliere wapenindustrie, enzoovoorts. Men kan zulke uitspraken niet veronacht zamen. Men moet er rekening mee houden bij het regeeren, bij het opstellen van pro grams, en ook bij internationale onderhande lingen zooals die te Stresa. Zij vertegen woordigen nieuwe overtuigingen, een nieuwe zeer machtige strooming in den lande en in de wereld. Wie meent dat nog dezelfde geest heerscht als in 1914, vlak voor den oorlog, kent de teekenen dezer tijden niet en is er leelijk naast R. P. AANBESTEDING. Jhr. Van Karnebeek opent Flora Drie. Buitengewoon mooie Tentoonstelling. De storm is uitgeraasd. Vrijdagmorgen werd Flora Drie geopend. Vrijdagmorgen was het weer veel beter! De zon kwam zelfs even, wat schuchter eerst nog, als was ze wat beduusd van de plot seling ingetreden rust. Maar ze was er toch al even. De bloemen koesterden zich in het zoele weer en toonden zich frisch en kleu rig op het groene tapijt. Het gemaaide gras rook naar de lente, een koeltje streek over de bloemen en bracht zachte geuren over. in de boomen, reeds gehuld in een teer groen waas was het een getwetter van vogels symptonen van betere tijden? Zóó was Flora Vrijdagmorgen toen om elf uur de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer Tom M. H. van Waveren een korte rede hield. Aanwezig waren op het bordes vele be langstellenden, o.a. de burgemeester,van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn, de burgemeester van Hazerswoude, de heer A. Warnaar en de burgemeester van Alphen a. d. Rijn, de heer P. A. Colijn. De heer v. Waveren heette de belang stellenden welkom, in het bijzonder Jhr. van Karnebeek, die door zijn aanwezigheid weer blijk gegeven heeft van groote belangstel ling in het bedrijf. Het staat niet aan spr. te beoordeelen of Flora Drie mooier is dan de vorige Tijdelijke Tentoonstellingen maar ze doet er zeker niet voor onder. Spr. bracht dank aan de verschillende in zenders, last not least aan de Boskoopers, die evenzeer gebukt gaan onder de moeilijke omstandigheden en voor wier werk spr. groot respect heeft. Hij memoreerde de namen van de heeren Wezelenburg, Dijkhuis en Boes. Spr. stelde de bereidwilligheid van den burgemeester van Boskoop op hoogen prijs. Deze, mr. E. P. Verkerk wenschte de waardeering uit te spreken voor den organi. satorischen opbouw van het geheel en de insfchataeling der B'oskoopsche culturen in het bizonder. De verhouding tusschen de bol lenstreek en Boskoop is ongebroken en on besproken goéd én aangenaam. Hij hoopte dat deze. middelste tentoonstelling. Flora Drie een culminatiepunt mag zijn in expositie en beztoek, en zal zijn de stabilisatie van het Boskoopsche renommé. Excellentie, jhr. mr. dr. H. A. van Kar nebeek, commissaris der Koningin in Zuid-iHolland, achtte het een voorrecht Flora Drie te 'mogen openen, omdat hij persoonlijk een zeer levendige belangstelling in de Ten toonstelling stelt. Oicik de Staten van Zuid- Holland hebben blijk gegeven van de be- teekenis van Flora door hun subsidie, of schoon de Tentoonstelling niet gehouden wordt in hun gewest. Spr. bewonderde den moed om aan Flora den st|oot te geven, hij prees het initiatief, dat getuigt van durf en vertrouwen. Wat de moeilijkheden rondom mogen zijn, als de geest blijft zooals die is. zal het uiteindelijk herstel worden bereikt. De krachten moeten vereenigd worden, het wachtwoord blijven samenwerking, het bi- zondere zij ondergeschikt aan het algemeene. Deze Flora begroette spr. als een voorbeeld van collectieve inspanning en wat deze in spanning vermag, en hij hoopte, dat dit een sleutel zal zijn voor succes. Hierna werd een rondgang door het Bloemenpaleis gemaakt en werden de bui tengewoon fraaie inzendingen bewonderd, Om twaalf uur is het Bloemenpaleis voor het publiek opengesteld. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het verruimen van het Noordzeekanaal tusschen de kilometerpalen 9.700 en 15.950 met bijkomende werken be- hoorende tot de werken tot de verbetering van het Noordzeekanaal. Raming f 580.000. Laagste inschrijfster N.V. Bagger Mij Bos en Kalis te Sliedrecht voor f 388.000. DE AVIATRICE JEAN BATTEN IN NEDERL. INDIë. KOEPANG. 12 April. (Aneta). De aviatrice Jean Batten kwam gisteren hier te 10 uur 15 uit Port-Darwin aan. Zij deelde mede, een geweldige sensatie te hebben medegemaakt, toen zij op weg van Port-Darwin naar Koe pang van een hoogte van 6000 voet tot op 2000 voet viel. De oorzaak hiervan was waar schijnlijk een storing in de benzineleiding. Zij slaagde er echter in haar machine weer meester te worden. Nadat zij op Koepang benzine heeft inge nomen, zal zij naar Rambang doorvliegen. Een fraaie, kleurrijke groep in het Bloemenpaleis. ARTS H. GROENENDIJK, t Hedennacht is plotseling overleden de be kende homoeopathische arts H. Groenendijk, wonende aan den Zijlweg, vroeger op den Wa genweg. Dokter Groenendijk zou in Mei a.s. 52 jaar geworden zijn. Hij deed zijn artsexamen in 1910. Hij legde zich in het bijzonder op de ho- moeopathie toe en had op dit gebied een groo- ten naam en ook een groote praktijk. Hij was bij zijn patiënten zeer gezien. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 17 April a.s. om 2 uur op de Alg. Begraafplaats te Bloemen daal. AFSCHEID J. J. BAUER Donderdagavond nam de heer J. J. Bauer, de afgetreden directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, afscheid van de school in de aula der H.B.S. A. Aanwezig waren o.m., de wethouder van on derwijs, de heer A. G. Boes en de hoofdcom mies der afd. onderwijs ten Stadhuize, de heer J. A. Pijzelman; de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer G. A. Groote Haar; de heeren P. Voogd en Mr. Dr. F. S. Wit- teveen, voorzitter en secretaris der Commissie van Toezicht op het M.O.; Ir. M. Voorzanger, directeur der H. B. S. A en verschillende leera ren. De avond stond onder leiding van den heer J. A. L. Doyer, waarnemend directeur en leeraar aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs, die de bijeenkomst met een korte inleiding opende, waarna de rij van sprekers werd geopend door den heer A. G. Boes. Daar na voerden nog het woord de heeren: Groote Haar, Voogd, Voorzanger (in wiens school de Avondschool gehuisvest is), Doyer (die namens de leeraren sprak en als souvenir eenige Per zische kleedjes aanbood). Zij allen spraken zeer waardeerende woor den, waarbij de aandacht werd gevestigd op de uitmuntende verhouding tusschen den scheidenden directeur en de leeraren en leer lingen en op het feit, dat de heer Bauer heel wat veranderingen en reorganisaties in den loop der jaren heeft medegemaakt. Nadat de heer Bauer zijn hartelijken dank had betuigd voor het gesprokene en de ge schenken, spraken nog de oud-leeraren, de heeren G. J. Kerkhoff en M. G. van Dijk en de leeraar, de heer H. Eebes. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Wij hebben onlangs, ter vergrooting van de actualiteit, de bezorging van ons Zon dagsblad vervroegd tot Woensdag, meenende onzen duizenden lezers van dit geïllustreer de bijvoegsel daarmede een dienst te bewij zen. Ons is echter gebleken, dat in breede kringen dier- lezers de voorkeur wordt ge geven aan bezorging op Vrijdag, zooals voor dien geschiedde. Deze week is de levering weder op Donderdag geschied en, aanvan gende aanstaande week, zal het Zondagsblad voortaan weder des Vrijdags bij de abonnés worden bezorgd. Aan Christelijk Haarlem. ZONDAGAVOND 14 APRIL. 8 uur, belegt de V. V. S. U afd. Haarlem in het Concertgebouw, groote zaal. Lange Begijnestraat, EEN OPENBARE VERGADERING waar Dr. J. L. SNETHLAGE zal behandelen het onderwerp: „Lenin en Christus". ENTREE 18 cent. Werkl. 12 cent. KOMT ALLEN (Adv. Ingez. Med.) Nu zijn zij weer in Stresa samen, De mannen met beroemde namen, En zoeken naar het nieuwste plan, Dat onze wereld redden kan. Zij zitten hoffelijk te praten, Van wat men doen moet en moet laten. Geen achterdocht, geen haat en nijd, Geen tegenwerking en geen strijd; Naar samenwerking moet men streven, De menschheid moet in vrede leven, Bekrompen zelfzucht van elkeen, Moet wijken voor het algemeen. De broedermin moet men verkonden, Of onze wereld gaat te gronde, De handen in elkaar gelegd Ach. het is al zoo vaak gezegd. Komt het op die manier in orde? Wij zijn er sceptisch bij geworden, Er is zoo vaak en veel gepraat, Waar is het tastbaar resultaat? Het praten van die hooge heeren, Kan ons niet erg meer imponeeren, Wat heeft dit praten nog voor nut, Wij zijn en blijven in de put. Zoo zijn er veel. die niet meer hopen, Dat het nog ooit goed af kan loopen, En op ons aardsche tranendal, Er ooit weer welvaart wezen zal. Al is zoo'n stemming te vergeven, Al zien wij ook met angst en beven, Waarheen wij worden voortgedreven, Er is nog hoop (en hoop doet leven) In' 't eene feit, dat zeker staat, Er wordt tenminste nog gepraat. P. GASUS. Afscheid van den heer J. J. Bauer, als directeur der Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Het begin der driemogendhedenconferentie van Stresa. pag. 4 Een Russische vliegtuig is met acht inzittenden verongelukt. pag. 4 De indiening van het bezuinigingsontwerp is eerst over eenige weken te wachten. pag. 3 De twee broertjes te Nederwecrt, die zoo plot seling stierven, blijken door dolle kervel ver giftigd te zijn. pag. 3 Kinderen veroorzaakten te Wezep een groote brand. pag. 3 Indiening van een wetsontwerp tegen onge- wenschte cumulatie zou spoedig te wachten zijn pag. 3 Zeer bevredigend bezoek aan Flora. pag. 6 Jhr. van Karnebeek opent Flora drie. pag. 1 Bekende Haarlemmers: de heer H. J. L. Klein Schiphorst. pag. 3 pag. 12 Sport in 't kort. ARTIKELEN. ENZ R. P.: Vijf millioen antwoorden. pag 1 Van onzen Parijschen correspondent: De Duit- sche spionnage in Parijs. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken,: De bloembollen. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: Arabis caucasica. pag. 6 J. B. Schuil over de Meteoor door „Varia". pag. 2 Voor de Jeugd. pag. 7 en Zandstormen woeden over Amerika. Duizenden farmers verlaten hun velden. Omtre.nt den nieuwen zandstorm, die de staten Kansas, Colorado, Oklahoma, Texas en Nieuw Mexico hebben geteisterd, wordt nader gemeld, dat ook Iowa, Arkansas, Ohio Wyo ming, en Tennessee door de natuurramp be zocht zijn. De door de zandstormen aangerichte scha de is reusachtig en wordt alleen voor den tarweoogst op 30 milllioen dollar geschat. Duizenden farmers verlaten met hun gezin nen de troosteloos uitziende vernielde velden en trekken naar het Oosten om zich te be schermen tegen het moorddadige stof, dat de menschen met den verstikkingsdood dreigt en vooral bij kinderen dikwijls een ernstige long- onesteking- veraadzaakt door reten van ven sters en deuren dringt en in sommige sta ten 15 cM. hoog ligt. In vele dorpen en steden ligt het geheele zakenleven stil en vindt ook het normale werk geen voortgang. De scholen zijn geslo ten In eenige streken is het stof tengevolge van de aanwezngheid van regenwolken in slik veranderd, dat als het ware van den hemel regent. Zelfs te Chicago zijn de gevolgen van de natuurramp merkbaar. De aldaar aankomen de treinen uit het Westen en het Zuiden zijn geheel met stof en slik bedekt en arriveeren sems met vertragingen van zelfs zes uur, aan gezien wissels en signalen langs de spoorwe gen tengevolge van het stof en de slik niet automatisch meer werken en met de hand bediend moeten worden. Kerkelijke goederen geconfisceerd. Duitsclie regeering legt beslag op de goederen van een Katholieke orde. MUENSTER, 12 April (V.D.) Voor de eer ste maal heeft de Duitsche regeering kerke lijke eigendommen geconfisceerd en wel, naar aanleiding van de uitspraak van de recht bank te Muenster, alle eigendommen en bezit tingen van de Katholieke orde der Zusters van het Heilige Hart van Hilterup in Westfalen. Trein verplettert een autobus. Veertien schoolkinderen op slag gedood. ROCKVILLE. (Maryland) 12 April (Reuter) Veertien kinderen zijn hier het slachtoffer ge worden van een ontzettend ongeluk. Op een spoorweg-overgang is een autobus met schoolkinderen door een sneltrein gegrepen en volkomen vernield. Veertien kinderen wer den op slag gedood en vevscheidenen anderen kregen meer of minder ernstige verwondingen. In de wielen van de locomotief, die pas 500 meter voorbij de piek van de botsing tot stil stand kon worden gebracht, zaten twee geheel verminkte kinderlijkjes. Door den hevigen schok werd een aantal kinderen op een nabijgelegen kerkhof ge slingerd, waar hun lijkjes zijn gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1