NIEUW: HET BLOEMBÜLLENBOEK £/t, is sfecfuLs jejzrv Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 17 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Kampioenschappen Ned. Bridgebond. Zooals wij reeds eerder in dit blad hebben gemeld, woden dit jaar de kam pioenswedstrijden van den Ned. Bridge Bond verspeeld volgens 't Howell-systeem, waarbij men slechts één winnend paar krijgt. Dit jaar zijn er in alle afdeelingen van den Bond voorwedstrijden gehouden, waar van de best uitkomende paren weer in vier groepen verdeeld werden. Dientengevolge werden er nu in vier plaatsen wedstrijden gespeeld, n.l. Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Arnhem. Haarlem was bij Den Haag ingedeeld: de volgende drie Haarlemsche paren mochten zich meten met negen Haagsche paren: Schalken-Göbel, Krouwels-Bosse en Kooper- berg-Ir. Spruyt. Daar Bosse wegens zieke verhinderd was, heeft Krouwels met Mi'. Veniet gespeeld. De strijd van Zaterdagmiddag werd ge wonnen door 't Haagsche paar Mi-, v. Rijn en Mr. Loeb. De strijd van Zaterdagavond werd gewonnen door WertheimZwart eveneens uit Den Haag: Zondagmiddag leg den de Haarlemmers KrouwelsMr. Veniet op de eerste plaats beslag. De totaalstand van de eerste drie wedstrij den is als volgt: 1. WertheimZwart, Den Haag 186 m. p. 2. Mr. v. Rijn—Mr. Loeb, Den Haag 1811/2 m.p. 3. Gijze-Fresco, Den Haag, 1771/2 m. p. 4. KrouwelsMr. Veniet, Haarlem 1741/2 m.p. 5. Ir. SpruytKooperberg, Haarlem 171 m.p. 6. Postumadu Crau, Den Haag 170 m.p. 7. Zwartde Leeuw, Den Haag 165 1/2 m.p. 8. BorelBeukers, Den Haag 1641/ 2m.p. 9. EssenHart, Den Haag, 157 1/2 m.p. 10. Goote-Vloodt, Den Haag 149 12 m.p. 11. GöbelSchalken, Haarlem 148 1/2 m.p. 12. Mr. v. d. MeerHoeffels, Den Haag 144 m.p. Bij de dames gaven vier Haarlemsche paren aan tien Haagsche paren strijd, te weten: mevr. Boumanmevr. Cats; mevr. Vogel poelmej. Salomon: mevr. Kuhnmevr. Guldemond; mevr. Venietmevr. de Groot. Hier werden de partijen van Zaterdag middag gewonnen door de Haarlemsche dames mevr. Boumanmevr. Cats met het respectabel aantal match-points van 112. De strijd van Zaterdagavond werd gewon nen door het Haagsche paar mevr. Elias mevr. Schut met 99 1/2 m.p. Het paar mevr. Boumanmevr. Cats toonde zich Zondag middag weer de st-erksten; zij hebben met het behalen van deze twee eerste plaatsen overtuigend hun meerderheid bewezen. Het einde van den wedstrijd bracht den volgenden uitslag: 1. mevr. Eliasmevr. Schut. Den Haag. 2. mevr. v. Rijn—mej. Duw. de Vlugt, Den Haag. 3. mevr. Boumanmevr. Cats, Haarlem. In Utrecht spelen de twee eerst aanko mende paren van de Zondag j.l. gespeelde ■wedstrijden in de reeds genoemde plaatsen alleen in den Haag wordt door de heeren nog een week-end gespeeld), alsmede het kampioensteam 1934, en het internationale team dat ons land te Weenen heeft ver tegenwoordigd. Hoogstwaarschijnlijk zullen onze Haar lemsche dames mevr. Boumanmevr. Cats in deze wedstrijden uitkomen. MOTORDIEN ST. De reserve le luitenant J. W. C. Hopman van het 5e, J. Modderaar van het 12e en J. Walter van het 11e Regiment Infanterie zijn overgeplaatst bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 16 April uitgesproken: 1 P. Visser, chauffeur, wonende te Koog aan de Zaan. Mariastraat 14. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier. 2 D. Koning h.v L. Driehuizen, houdster van een cantinetent, wonende te Zandvoort, Prinsesseweg 9. Curator: Mr. A. Bruch, alhier. 3. W. de Wit Dzn.. timmerman en aanne mer, wonende te Koog aan de Zaan, Jan de Wittestraat 67, Curator: Mr. F, van der Goot, alhier. 4. ..Our Home" Meubelfabriek N.V.. geves tigd te Haarlem. Kleine Houtstraat 48. Curator: Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-commissaris: Mr. A. L. M. van Berckel. ODgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1 C. P. Kraakman, expediteur, wonende te Beverwijk, Aagtendijkstraat 10. Curator: Mr. J. O. Baron, alhier. 2 G. Rijnders. uitgever, wonende te Zand voort. Kostverlorenstraat 303. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillisse menten van: 1 J. Seysener, aannemer, wonende te Hil- legom. Curator: Mr. F. M. Hagemeyer (na verzet). 2 J. Schol, reeder. wonende te IJmuiden, Bik en Arnoldkade 41. Curator: Mr. H. O. Drilsma, alhier. Kamer van Koophandel. Dinsdagavond kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in openbare vergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer G. J Droste Jr. De voorzitter leest o.a. de volgende mededeelingen voor: Flora. Bij de opening van de Internationale Bloe mententoonstelling „Flora" te Heemstede was de Kamer vertegenwoordigd door het Bureau. Zonder twijfel is het uit naam van U allen, wanneer ik aan de organisatoren voor den opzet van deze onderneming hulde breng en hen gelukwensch met het aanvan kelijk welslagen en de beste wenschen uit spreek voor het verdere verloop van deze grootsche tentoonstelling. Het district der Kamer, dat zoo nauw verbonden is met de be langen van de bloembollencultuur, verheugt zich in bijzondere mate over het succes. De ramp met de „Leeuwerik". Bij schrijven van 10 April 1935 werd aan de Directie der K.L.M. te 's-Gravenhage deelne ming betuigd bij het verongelukken van de Leeuwerik. Electrificatie spoorlijn Haarlem Zandvoort Op 4 April 1935 werd door den Raad van Zandvoort de voordracht van B. W. dier ge meente aangenomen om een bijdrage van f 50.000, verdeeld over 40 jaar, aan de Neder- landsche Spoorwegen te verstrekken voor de electrificatie van de lijn HaarlemZand voort. Aangenomen mag worden, dat in Oc tober van dit jaar de electrificatie van deze lijn zal plaats hebben gehad. Ongetwijfeld zult U met belangstelling van de desbetreffende mededeelingen hebben kennis genomen; ik meen uit Uw naam te spreken, indien ik van deze plaats af het gemeentebestuur van Zandvoort gelukwensch met het bereikte re sultaat. (Teekenen van instemming). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Mej. E. P. W. Roozen werd voor den tijd van één jaar met ingang van 1 December 1934 herbenoemd als ambtenares der Kamer. Goedgekeurd werden eenige verzonden brie ven, o.a. aan B. en W. van Haarlem betref fende het verleenen van vrijdom van preca riorechten voor het plaatsen van telefoon cellen. B. en W. hebben aan het verzoek ge volg gegeven. Goedgekeurd werd het besluit der Bevrach tingscommissie tot vaststelling van het sala ris van haar nieuwen secretaris, den heer H. J. Garvelink. De heer Van der Burg vraagt waarom Mr. Deenik als secretaris bedankt heeft. De voorzitter antwoordt, dat de reden hem niet bekend is. 50 aan Veilig Verkeer. Het Bureau stelt voor aan de Vereeniging voor Veilig Verkeer een subsidie van f 25 te verleenen voor de bestrijding der kosten van het verkeersexamen voor de jeugd. De heer Burgersdij k vraagt waarom het Bureau niet voorstelt, het gevraagde subsidie van f 50 te verleenen. Het betrof hier een zeer nuttige zaak. De voorzitter beaamt dit. Hij heeft eenige keeren met belangstelling dit examen gade geslagen. Het Bureau had gemeend, een sub sidie van f 25 te moeten verleenen; spreker laat het echter gaarne aan de Kamer over, er f 50 van te maken. De heer Van der Burg bepleit ook een subsidie van f 50. De Kamer besluit hiertoe zonder hoofdelijke stemming. Roiidvraag. De heer Burgersdijk vraagt of er bij het jemeentebestuur van Haarlem ook pogingen in het werk gesteld kunnen worden om, even als dit met de telefooncellen is geschied, vrij dom van precariorechten voor wachthuisjes van trams en autobussen te verleenen, omdat dit ook een publiek belang is. De voorzitter is dit met hem eens. Besloten wordt, deze aangelegenheid in han den van het Bureau te stellen. De Kamer gaat hierna in geheime zitting. Een Glas gebroken? Veer of Rand? Van uw bril of pince-nez? Spoed U dan naar Opticien FEDERMANN, GROOTE HOUTSTRAAT 57 bij de ANEGANG Telefoon 11059. Bekend door vluggen arbeid. Desnoods even wachten. (Adv. Ingez. Med.) Zuigelingenzorg. Het jaarverslag. Aan het zes en twintigste jaarverslag van de Vereeniging Zuigelingenzorg te Haarlem, ontleenen wij: Gedurende het afgeloopen jaar werden 931 (839) zuigelingen voor het eerst ingeschreven. Van de gedurende 1933 ingeschreven zuige lingen bezochten nog 464 de bureaux in 1934. Dus een totaal van 1395 (1327), De verdeeling over de verschillende bureaux was als volgt: Jacobijnestraat 337, Amsterdam straat 162, Mr. Gerlingsstraat 432. Van de ingeschreven zuigelingen waren af komstig uit: Haarlem 913, Bloemendaal 13, Hillegom 1, Haarlemmermeer 4. Het aantal adviezen bedroeg: Jacobijnenstraat 4375 (4176', Amsterdam straat 2208 2373), Mr. Gerlingsstraat 5465 (4715). Totaal 12048 (11264). Tusschen haakjes zijn de cijfers over 1933 opgenomen. Het aantal huisbezoeken door de huisbe zoeksters F. Keus en C. Serné afgelegd be droeg 7838 (8684). De drukte op de spreekuren, vooral in het bureau Mr. Gerlingsstraat, eischte dringend voorziening. In het- afgeloopen jaar werden mevrouw J. W. A. DijkstraMulder en de heer A. IJ. van der Meulen tot leiders be noemd; beiden werden bereid gevonden in afwachting van betere oeconomische omstan digheden het werk pro deo te verrichten. Door deze medewerking was de vereeniging in staat het aantal zittingsuren in de Mr. Gerlingsstraat met één uit te breiden. Behalve door genoemde artsen werden de spreekuren gehouden door mevrouw J. van Gilse-van West, Dr. T. Halbertsma en Dr. A Jonker. De 2 moedercursussen, gegeven door me vrouw J. v. Gilse van West en Dr. A. Jonker, werden door 59 moeders bezocht. De gemeente Haarlem verleende een sub sidie van f 4500. De gemeente Bloemendaal van f 25. De Commissie voor Kinderhygiëne in de provincie Noord-Holland verleende een bijdrage van f 1815. De inkomsten der bureaux bedroegen f 2284.52. Het aantal donateurs bedraagt 12. het aantal leden 136, het aantal begunstigers 33. Het stichtingsfonds bedroeg eind 1934 f 2146.79. In de samenstelling van het bestuur kwam gedurende 1934 verandering door het bedan ken als bestuurslid van mevrouw M. Maar- schall-Komin en van mevrouw J. van Gilse- van West. Beiden hebben gedurende vele jaren groote en daadwerkelijke belangstelling voor Zuigelingenzorg betoond. Mevrouw van Gilse heeft zich bereid verklaard voorloopig nog practisch werkzaam te blijven. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Deze vereeniging houdt op Vrijdagavond 26 April een ledenvergadering in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond. Op de agenda komen o.a. de volgende punten aan de orde: Jaarverslagen van den secretaris en penningmeester; verslag commissie tot na zien van de rekeningen; benoeming commis sie over 1935. bestuursverkiezing. Voor de va cature van den heer G. J. Kroese. zijn candi- daat gesteld mr. A. Klein en dr. F. P. van der Voorde. In de vacature mevr. Verwey (aftre dend) mevr. A. Steenhuis-Polman en Zuster J. D. A. Hellema. vaststelling collectes 1935, beschrijvingsbrieven provinciale en alge- meene vergadering. door TJEBBO FRANKEN. XXIX. Ja, hoor ik u zeggen, dat is waar. gij praat goed, maar ik krijg hier koude voeten op de kade, laten wij wat loopen. Wat is dat daar voor een groot gebouw aan den overkant? Dat is het veilinggebouw van de H. B. G. En hier? Dat is de eigen drukkerij van de Hobaho. Kom, laten we een kop koffie gaan drinken in „De Zwaan", ik ben moe van dat drentelen. Eén ding begrijp ik niet goed, hoe weten nu die koopers van al die bollen, dat er mooie bloe men uit zullen voortkomen? Kunnen ze aan den bol zien, dat hij gezond is? Natuurlijk! Maar hebben ze ook volkomen zekerheid, dat de bloem voortreffelijk zal zijn, in elk geval dat de bloem zal beantwoorden aan wat men van den bol mag verwachten? In het alge meen gesproken: ja. Het valt natuurlijk wel eens tegen. Dan ligt dit niet altijd aan den bol, o neen, geenszins, er kunnen fouten ge maakt zijn bij de behandeling. Bij teleurstel ling is dit misschien van de tien keer, negen keer het geval. Het kan echter ook voorkomen, dat men ondeugdelijk goed gekocht heeft. Daarom is het voor den leek van het grootste belang te koopen van goed bekende kweekers en bloemisten. Men moet voorzichtig zijn met het aanbod, dat men in huis krijgt, dat wel eens aanlokkelijk is door laag gestelde prijzen. Is men niet zeker van den handelsnaam, dan is het beter eerst inlichtingen te vragen bij het secretariaat van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem, in het Krelagehuis gevestigd. Dat het voor den vakman soms van het grootste belang kan zijn om de bloem te zien, voordat hij den bol koopt, is duidelijk, zijn liefde voor het bollenkind is toch een geheel andere dan die van den jongeling, die gaarne de sohoone dochter trouwt zonder de ouders te zien. In dit licht beschouwd, begrijpt u zon der moeite, wat een groene veiling beteekent, welke waarlijk niet altijd in het verwarmde zonnetje plaats heeft, maar helaas wel eens in den druilenden regen, misschien ter afkoe ling voor al te verhitte koopers, of mogelijk om de besteedsters van de ziekzoekers eens een andere kans te geven. Er is over die groene veiling altijd veel te doen geweest in de wereld der kweekers, niet zoozeer wat betreft den aard der veiling, dan wel om de kostbaarheid van deze verkoopswijze. Reeds in de allereerste ja ren na de oprichting der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur kwam dit on derwerp ter sprake. Het bleek heel moeilijk een afdoende oplossing te vinden voor de hooge kosten aan de groene veiling verbon den en nog steeds is dit vraagstuk in zekeren zin urgent. Doch genoeg van veilingen, daar staat onze wagen, wij bezoeken nog even „De Zwaan" en bestellen een kop koffie. Mooi, hier zitten we gezellig. Kijk, weer een vracht auto vol manden, die gaan naar de veiling Wie weet wat een Keizers en Koningen, wat een prinsen en graven, wat een goden en dich ters daar vervoerd worden, al hun bollen in manden, 't is om te huiveren als in revolutie dagen! Maar wij weten beter gelukkig, wij ste ken een sigaartje op en praten nog wat. Ja, die handel, dat was vroeger heel wat anders dan nu. Denken wij nog eens aan den tijd der tulpenmanie. Och, och, u moet eens even hoo- ren hoe het zekere Truitje in de bollen ging. Notaris J. Schoudt te Haarlem legde den 20sten Februari 1637 daarover de volgende verklaring af. Ten instantie ende versoecke van Joffrouw Geertuyt Schoudt, Cornelisdochter, naege- laeten weduwe van Abraham van der Hulst, compareerden voor mijn, Jacob Schoudt, no taris publij ckbinnen destad Haerlem re siderende, in bijwesen van de naerbeschreven getuygen joffrouw Elsken Wynants, naerge- laeten weduwe van saliger Willem Bosschaert, oudt omtrent 43 jaren, Barbara Wynants, we duwe van saliger Pieter Putmans, oudt om trent 39 jaeren, Srs Henrick Jacob Wynants. oudt omtrent 38 jaren, ende Henrick Jan Wy nants, oudt omtrent 35 jaeren, mijn, notario, alle wel bekent, ende hebbenten versoucke als boven verclaertwaerachtich te wesen, dat syluyden, deposanten, op Sondach. den eersten deser maent February, des middaechs mede ten maeltijt sijn geweest ten huyse van Sr. Pieter Wynants, alwaer doen ter tijt mede HONIG'S SOEP/ (Adv. Ingez. Med.) MARKTN1EUWS PURMEREND 16 April. Kaasaanvoer 24 stapels kleine, f 12.50 per 50 K.G. Boteraanvoer 1455 K.G., prijs f 1.25 a f 1.40 per K.G. Vee. 723 runderen, waaronder zijn 290 vette en 19 stieren. 5 paarden f 60 f 130 per stuk. 75 vette kalveren f 0 30f 0.50 per K.G. 1042 nuchtere dito f 2—f 12 per stuk. 193 vette varkens f 0.38f 0.40 per K.G. 47 magere dito f 16f 36 per stuk. 1045 schapen f 7—f 18 per stuk. Kuikens f 0.60—f 1.85 per stuk. Vette koeien, prijshoudend f 0.54f 0.60 per K.G. Gelden koeien, prijshouden f 80f 140 per stuk Melkkoeien, prijshoudend f 115—f 185 per stuk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beanUooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd. RECEPTEN VRAAG: Hoe wascht men een moquette tafel kleed? ANTWOORD: Laat 1/2 pond houtzeep. een paar uur trekken op 2 liter water. Doe het treksel dan door een zeef of doek en voeg: er 2 a 3 liter koud water hij. Borstel daarmee het tafelkleed stevig af. Dompel het daarna geheel in het bad; haal er goed door, waarna gij tweemaal met warm water en eenmaal met koud water spoelt. In het koude water een scheutje mierenzuur. VRAAG: 1. Hoe kan ik een licht beige regen mantel. waar met weer in zit. schoonmaken? 2. Hoe een zwarte japon met witte bloemen, waar vermoedelijk ook het weer in zit: allemaal kleine plekjes bij elkaar? ANTWOORD: 1. Leg den mantel gladuit over een tafel en schuier met een sterk, lauw lux- sopje stevig af. Spoel tweemaal na met warm water en eenmaal met koud water. De mantel wordt dan wel schoon, maar het weer zal ver moedelijk niet geheel verdwijnen. 2. Laat 1/2 pond houtzeep 2 uur trekken op 2 liter water. Voeg er dan 1/2 theekopje ammonia bij. Hierin de japon goed wasschen en kneden. Tweemaal met koud water naspoelen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert goed zwaxt heerencostuum? mot uit aen 2. Wat is het beste middel om eenige gaatjes onzichtbaar te maken? ANTWOORD: 1. Het costuum later behandelen met Eulan; het wordt dan molecht, d.w.z. er komt nooit weer mot in. In elke goede chem. was- scherij kunt gij het pak laten eulaniseeren. 2. De gaatjes kunnen daar onzichtbaar worden gestopt. VRAAG:-Hoe maakt men een geel koperen lamp bronskleurig? ANTWOORD: Met Oxy Bronzo, bij drogisten verkrijgbaar, bereikt u zeer goede resultaten. VRAAG: Hoe maakt men katoen waterdicht? ANTWOORD Met een kwast bestrijken met een mengsel van gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie. Buiten in wind of tocht goed intens droog laten worden. VRAAG: In mijn bruin costuum zit een verf- vlek. Ik heb geprobeerd deze met terpentijn en benzine te verwijderen, maat- de stof is verkleurd. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Wij gelooven niet, dat de stof verkleurd is, tenzij gij de plek te sterk gewreven hebt en daardoor de kleur en wellicht ook de stof beschadigd hebt. Smeer de vlek in met boter en schraap die den volgenden dag met den rug- van een mes af. Borstel vervolgens de vlek met perchlooraethyleen en bedek dan het vochtige ge deelte met een laagje magnesia. Laat zoo rustig een paar uur liggen en borstel dan af. VRAAG: 1. Hoe maakt men alcoholvrije ad vocaat? 2, Hoe alcoholvrije boerenjongens? ANTWOORD: 1. Klop 6 dooiers van zeer ver- sche eieren met 2 onss uiker en 2 theelepels va nille essence tot de suiker geheel is opgelost. Klop de 6 eiwitten met 1/2 ons suiker geheel stijf en roer dit er door. Giet er langzaam en steeds roe rend 300 gram sherry bij en bewaar het in uitge kookte, goed van de lucht afgesloten flesschen. 2. Doe 1 pond rozijnen, zonder pitten, in een emaille pan met 1 kopje water; 125 gram kandij en een paar pijpen kaneel. Breng het op een zeer zacht vuurtje aan de kook, maar laat niet door koken. Laat het bekoelen en giet het dan in een zeer schoone flesch met wijden hals. Overgiet het het zooveel sherry, dat dit ongeveer 6 c.M. boven de rozijnen 8taat, Sluit goed van de lucht af. DIVERSEN VRAAG: 1.,Welke stukken moet ik hebben om met de fiets over de Belgische grens te komen? 2. Waar kan ik die krijgen? 3. I-Ioeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: 1. Voor u zelf een bewijs van Nederlanderschap en voor de fiets een triptiek. 2. Het eerste aan het Raadhuis en het tweede bij de Maastrïchtsche Kettinggangers, Parklaan 34. Maastricht. Opgeven naam en volledig adres, merk en nummer van het rijwiel: pasfoto. 3. 0.52 toezenden gelijk met de aanvraag, maar niet in postzegels. VRAAG: Hoeveel nummers komen in iedere klasse der Staatsloterij uit? ANTWOORD: le klas 1800 prijzen van eigen geld en hooger; 2e klas: idem 3de klas idem. 4e klas idem. 5e klas: 4100 prijzen van eigen geld en hooger en 2 premiën, benevens 10500 nieten. De laatste 100 nummers komen alleen in de 5de klas voor. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedraagt te Haarlem de pers. bel. bij een huurwaarde van 45G.p. j„ meu bilair laag geschat, geen kinderaftrek, geen mo tor, geen dienstbode? ANTWOORD: Wanneer de verkoopwaarde van het meubilair aangenomen wordt op 400.tot beneden 500 is de aanslag SG.0G. RECHTZAKEN VRAAG: Als een echtscheiding is uitgesproken, hoelang kan het dan nog duren, eer de stukken aan de belanghebbenden wovden toegezonden? ANTWOORD: Dit geschiedt alleen als men het zijn advocaat verzoekt en pas als het vonnis is ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand. PERSONEELE BELASTING Ten einde vele onnoodige vragen te voorkomen, herinneren wij er aan, dat, hoewel de belasting op het meubilair verlaagd is. het aantal opeenten voor dc gemeente Haarlem van 100 op 100 is ge bracht, waardoor liet totaal van den aanslag aanmerkelijk hooger is dan die over liet vorige belastingjaar. £en uunan van Ideueen tn qtwczn ter eeten waeren Jacob dr. Block, verwer, ende Trijntgen Lamberts, desselffs huys- vrouwe ende dat syluyden getuygen, gesamen- derhant over tafel sittende eende discoursen hebbende van de handelinge van bloemen, de- welcke op die tijt seer in swangh was, gehoort ende verstaen hebben dese naevolgende ofte diergelycke propoosten in substantie, sonder in de precysteit van dien achterhaelt te willen sijn. Te weten, datte voors. Sr. Henrick Jan Wynants onder anderen aen de voornoemde producent verscheyden maelen presenteerde te vercopen een pont tulpenbollen, Switsers genaempt, ende eyntelijck seggendeindien zy een pondt begeerde, dat hij haar deselve 50 guldens minder soude geven als hij die dien selven dach den doctor Plas hadde vercocht, namentlijck voor 1400 guldens, doch de pro- ducente eenige reysen daerop antwoordende, datt sy daer nyet aen en wilde, datt eyntelijck den voors. Jacob Block 'tselve hoorende, met serieuse woorden seyde: „Truytgen Cdenote- rende daermede de producente), doet het vrij, ick stae u acht daegen vast, daer geen ver lies aen suit doen". Op welcke toesegginge de producente de voors. coope aengingh ende den voors. Henrick Jacob Wynants, sulex hooren de, seyde tegens hem Henrick Jan Wynants: „Wat doet ghij?" ende meteenen tegens de producente:: „Truytgen, laet mijn die over, ick geve u datelij ck 40 rijcxdaelders of 100 gulden winste". Waerop den voors. Jacob de Block fcerstonts wederomme seyde ende met ernstige woorden haer aensprack: „Doet het nyet, Truytgen, ghy suit er meer op winnen, ende ick stae voor acht dagen vast nyet te sullen verliesen", 't welck sijn voorn, huys- vrouwe Trijntgen Lamberts confirmerende, mede seyde: „Doet het nyet Truytgen, ghy suit er meer aen winnen als ghy van Jacob van der Hulst suit erven, ende wy staen u voor acht dagen vast". Compareerde mede den voors. Sr. Pieter Wynants, oudt omtrent 41 jaeren, ende verclaerde mede gehoort ende verstaen 't hebben, doen den voors. Henrick Jacob Wynants aen de producente 100 guldens datelijck 't winste boodt, datte voors. Jacob de Block daerop seyde: „Doet het nyet, Truyt gen, ik stae u voor acht daegen vast", welcke toesegginge bij den voors. Jacob de Block soo serieuselycken gedaen werde, dat hij, depo sant, in 't minste geene bedencke en hadde, datten selven de Block daeraff immermeer soude resileeren. De voors. Sr. Henrick Jan Wynants verclaert noch alleen, dat hij op Woensdach daeraen- volgende, den 4en dervelser maent, metten voors. Jacob de Block reysende naer Amster- damme ende onderwege in de schuyte van de bloemenhandelinge propoosten hebbende, ende onder anderen uuyten selven Jacob de Block verstaende, datt hy noch een pondt Switsers by hem hadde, tegens denselven seyde: „Mon sieur Block, ghy meught wel reekeningh maecken noch twee pondt Switsers te hebben, alsoo u het pondt Switsers van joffrouw Geer- truyt nu mede lichtelijck sal aen de handt blijven, ende ghy hetselve selfs suit moeten beneficieren", ende datte voors. Jacob de Block daerop antwoordde ende seyde: „Jae het sal der op den comen, dat ick die selffs bene ficieren sal moeten". In elke Boekhandel verkrijgbaar door TJEBBO FRANKEN Dit fraaie prachtwerk met ruim 100 foto-illustraties en 16 ge kleurde platen, geeft in onder houdende vorm een overzicht van al hetgeen verbonden is aan het bloembollenbedrijf. Het kost slechts f2.90 in prachtband ANDRIES BLITZ - UITGEVER - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Flora 1935 Heemstede. Prachtige films in de filmzaal. In de filmzaal op het Tentoonstellingsterrein Flora wordt een nieuw programma vertoond, bestaande uit drie films van de Multifilm te Haarlem. Allereerst is daar een Flora-Journaal, een bizonder geslaagd filmpje dat van het hij- schen van de vlag op 15 Maart de opening van de Tentoonstelling tot en met het bezoek van Miss Europa alle belangrijke gebeurtenissen toont. Men ziet het bezoek van de Koningin en de Prinses, de komst van mgr. Aengenent. de doop van de roode anjer naar La Argentina, Son ja Henie tus schen de bloemen, enz. Daarna wordt een der bekende vogelfilms vertoond van A. Burdet. Jac. P. Thijsse geeft daarbij een inleiding op de film, die bij zonder fraaie opnemingen van de kievit, de groote stern, van kemphanen in hun dwaze gevechten, van de kluut, fuut, berg eend, lepelaars (die slechts voorkomen in Hongarije, aan de monden van de Donau, Zuid-Spanje en bij ons) en het vischdiefje biedt. De heer Thijsse spreekt hierbij op de film verklarenden tekst. Hij eindigt met een op wekking om de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten te steunen, welke ver eeniging zooveel doet voor het in standhou den van onze zoo schoone Flora en Fauna. De derde film is een van die fijne bloe- menfilms van J. C. Mol, die zoo weergaloos knap het opbloeien der bloemen weergeven. Deze heet Hei Wonder der Bloemen en be vat het ontluiken van Primula. Ster van Bethlehem amaryllis, zonnebloem, rhodo dendron, phlox, lelie, passiebloem en roos. De heer Mol geeft in deze film een belang, wekkende gesproken inleiding over het tot stand komen van deze versnelde films, op geestige wijze geïllustreerd door vertraagde en versnelde opnemingen van stadstafereelen en andere scenes. Men zal ongetwijfeld genieten fvan dit weer zoo interessant programma.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10