DE BILT BLACKBOy Piet Peinst PRUIMTABAK De bloem van den dag. WOENSDAG 17 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 NEDERL. VEREENIGING VOOR RADIO TELEGRAFIE. Op den „praatavond" die de afdeeling Haar lem van bovengenoemde vereeniging hield, demonstreerde een der leden met een door- meet-apparaat ter controleering van oude lampen. Meermalen kwam het uit. dat een aangeprezen lamp lang niet meer voldoende capaciteiten bevatte en dan keek de eigene- naar leelijk op zijn neus. Vooral bij het ver- koopen van oude lampen zal het apparaat vele goede diensten bewijzen. Besloten werd over veertien dagen nog een vergadering te beleggen, die waarschijnlijk de laatste in dit seizoen zou zijn. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING Einde April zal het 12 1/2 jaar geleden zijn, «Öat eenige inwoners yan Haarlem besloten tot oprichting van de Associatie voor Lijkbezor ging. Thans telt deze coöperatieve vereeniging meer dan 6000 gezinshoofden als lid en het voorbeeld van Haarlem is in andere plaatsen van ons land gevolgd, waardoor thans reeds een federatief verband bestaat tusschen deze vereenigingen in verschillende plaatsen. Door het bestuur is in overleg met den ledenraad besloten om dit jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, er zal op Vrijdag 3 Mei een bijeenkomst worden georganiseerd in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. DE 70e VERJAARDAG VAN MEVROUW MAARSCHALK. Mevrouw J. Maarschalk van Egmond en Rinnegomvan Coppenaal vierde Dinsdag haar 70en verjaardag. Zij mocht bij deze gele genheid van verschillende zijden bewijzen van belangstelling ontvangen. De afd. Haarlem der Vereen, van Huisvrou wen, waarvan mevr. Maarschalk eere-presi- dente is, zond gelukwenschen en een bloemen mand. Verder kwamen nog gelukwenschen in van de Vereen, tot verbetering van het lot der- Blinden, waarvan mevr. Maarschak eveneens eere-voorzitster is; van den Ned. Chr. Vrou wenbond, van bestuur, personeel en de kinde ren van het Doopsgezinde Weeshuis, alhier en van de Haarlemsche wethouders en den gemeente-secertaris. Uit Haarlem-Noord. iBrandspuithuis in de Gen. Cronjéstraat. f Een winkelier uit de Generaal Cronjéstraat zendt ons een uitvoerig stuk, waarin hij er tegen op komt, dat een perceel in de drukke winkelstraat, toebehoorende aan de gemeente Haarlem, in een pakhuis met groote deuren is veranderd, met de bedoeling er een brand spuit in te plaatsen. Hij meent, dat dit geen geschikte plaats er voor is; de oude gasfa briek van Schoten acht hij er meer voor ge schikt. Bovendien zou dat volgens hem ook veel goedkooper zijn. Voor eerstgenoemd per ceel is wel een huurprijs van 25 a 30 te bedingen. Een gedeelte van de oude Gasfa briek is wel voor 5 te krijgen. Tot zoover deze inzender. De staf van de brandweer, dien we hierover om inlichtingen verzochten, deelde ons het volgende mede: „De plaats voor het hoofd- spuithuis in Haarlem-Noord is juist met veel zorg gekozen. Dit is geschied na een bespre king tusschen Openbare Werken en de Brand weer. Het spuithuis aan den Schoterweg moest verdwijnen om plaats te maken voor een hulppostkantoor, Er. is toen besloten om het perceel in de Generaal Cronjéstraat, waar tot dusver Maatschappelijk Hulpbetoon gevestigd was, voor dit spuithuis te kiezen. We moesten hebben een plaats, gelegen aan een drukken verkeersweg en voor iedereen gemakkelijk te bereiken. Wij zijn er juist verheugd over, dat dit perceel er voor bestemd kon worden". EEN BIJZONDERE CACTUS. Bij den heer L. van Prooijen, Middenweg 93, Haarlem-Noord, is een merkwaardige cactus te zien, die in totaal 60 bloemen en bloemknop pen heeft. Eenige fraai ontwikkelde bloemen zijn geheel uit. De plant is inderdaad een kijkje waard. Ve len blijven dan ook in het voorbijgaan even voor de genoemde woning staan om een blik te werpen op de merkwaardige plant. AGENDA WOENSDAG 17 APRIL Gem. Concertzaal: Die Spaeme-Sanghers, Concert o.a.. Drama Christi. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Lie- derenavond Hans Gruys, aan den vleugel Fe lix de Nobel. 8.15 uur. Cinema Palace: Tweede en laatste deel van „De ellendigen" met Harry Baur. Op het too- neel Mimi en Teddy Leblanc. eccentric acroba tie-dansers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Geprolongeerd One night of love met Grace Moore. 2.30 urn*. Daar na doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 u. Frans Hals Theater: „Vlug van stapel" met ,W. Haines, Madge Evans, Conrad Nagel. 2.30, k7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen" met Esther de Boer-van Rijk.Op het tooneel: 3 Fuxani. 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. DONDERDAG IS APRIL Geb. Protestantenbond: Psycho-synthese. Voordrachten over ,.De Bergrede" door den heer B. v. d. Meer. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toeegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Bloemen daal: Raadsvergadering 2 u. Nationaal-Socialistische Beweging. Tj. van der Weide en ir. Mussert aan het woord. De N.S.B. hield gisterenavond in de Ge meentelijke Concertzaal een bijeenkomst, waarop het woord gevoerd is door den heer Tj. van der Weide en den algemeenen leider ir. A. A. Mussert. Na het openingswoord van mr. W. de Rijke voerde als eerste spreker de heer Van dei- Weide het woord. Deze ging uit van een ver kiezingsleuze van de A.R. Partij, waarin wordt gezegd, dat het land geen dwingelandij duldt, waar vrijheid eeuwen stond. Spreker zette naar aanleiding daarvan uiteen, dat er zijns inziens in Nederland nooit vrijheid heeft, be staan, noch op godsdienstig, noch op politiek, noch op economisch terrein. Er is altijd een groep aan de macht geweest, die er op uit was de anderen te tyranniseeren. De nationaal- socialistische beweging wil daar een eind aan maken en een gemeenschap stichten, waar allen naast elkaar kunnen werken. Spreker stelde vast, dat het de N.S.B. in de eerste plaats te doen is de eenheid van het volk, de solidariteit van alle volksgenooten tot stand te brengen, want er wordt op het oogenblik een heftige strijd om het bestaan gevoerd en een volk, dat innerlijk verdeeld is zal het moeten afleggen tegen een volk, dat een ge sloten geheel vormt. Klassestrijd acht spreker niet meer noodig, omdat het thans niet gaat om de verdeeling van de productie, maar om de productie zelf. Zich richtende tot de arbeiders zeiae de heer Van der Weide, dat de nationaal-socialis- ten geen ..handlangers van de bourgeoisie en het kapitalisme" zijn. Als dat zoo was zou den de N.S.B.-ers niet de straat op gaan. Maar zij trekken juist de arbeiderswijken in om de arbeiders er van te overtuigen, dat ze tezamen met ons moeten strijden. Over de verkiezingen merkte spreker op, dat de politieke partijen in deze dagen volkomen uit haar evenwicht geslagen zijn. Wie had van zoo'n deftige partij als de Vrijheidsbond nu ooit kunnen denken, dat haar verkiezings platen nog eens in beslag zouden worden ge nomen. De liberale partij roert zich geducht en heeft tot zichzelf gezegd: de S,D,A.P. boekt zooveel succes met Meijer Sluijzer, wij moes ten het maar eens met Asscher probeeren. Spreker constateerde onder het huidige stel- stel in ons land gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel en een toenemend aantal geval len van corruptie. Meestal gaat het daarbij zoo. dat de hooge ambtenaren vrijuit gaan en de laagste functionarissen, die zich- niet meer met een voorman kunnen dekken, gestraft- worden. Wat de tegen de N.S.B. gerichte be schuldiging van „politiek" verval betreft, deze achtte spreker van toepassing op de bestaan de partijen. In een pamflet van een Christe lijke partij wordt, gezegd, dat ..God ook de stemhokjes binnen kijkt" en de R.K. Staats partij handhaaft als eerste op de lijst Mr. Bomans, den schrijver van de Donaldcyclus. Voorts bracht de heer Van der Weide de vragen van het kamerlid Wijnkoop over be weerd munitiebezit van en wapensmokkel door de N.S.B. ter sprake. Spreker noemde dit lage verdachtmakingen en' een verkiezingsma noeuvre en zeide, dat ir. Mussert bereid was den heer Wijnkoop met twee onpartijdigen een onderzoek in de kringhuizen toe te staan. Spreker verklaarde nog. dat de N.S.B. deel neming aan de statenverkiezingen noodzake lijk vond omdat de Provinciale Staten het kiescollege zijn van de Eerste Kamer. Na de pauze verscheen ir. Mussert, die dezen avond reeds in Den Haag gesproken had en nog te Amsterdam het woord zou voeren, onder algemeen hoezeegeroep in de zaal. Hij sprak de aanwezigen in een korte toespraak toe en begon met te zeggen, dat voor de N.S.B. deze verkiezingen slechts een incident zijn. De N.S.B. neemt er aan deel. omdat zij er een eersten stap naar de overwinning in ziet. De staat zooals wij die m ons land kennen noemt spreker een chaos. De handelsvloot wordt verkocht, autobussen liggen aan de ket ting, de middenstand wordt doodgedrukt, er is geen werk voor huisvaders en de jeugd loopt leeg. Nergens is geld voor behalve voor onder mijning van -den staat. Het kamp Honswijck, dat in 1914 in zijn ouden, vermolmden toe stand goed genoeg was voor de Nederlandsche soldaten wordt nu modern en geriefelijk inge richt voor het uitschot van de natie. Als u gevraagd wordt: is het een staat of een dol huis, die zooiets doet, dan zult gij moeten antwoorden: een dolhuis. Zeer scherp richtte spreker zich vervolgens tegen de politieke partijen. Het huidige poli tieke stelsel'is er naar zijn oordeel „in het "belang van achtduizend en voor den onder gang der acht millioen". De politieke partijen aldus spreker, strijden niet tegen elkaar, ze doen maar alsof in werkelijkheid bestrijden ze gezamenlijk ons. Wat ge ook in deze dagen in uw bus voor pamfletten vindt, er is maar één vijand en dat zijn wij. Zoolang alle par tijen van uiterst links tot uiterst rechts zoo tegen ons tekeer gaan, zoolang is de N.S.B. gezond. Ir. Mussert eindigde met de woorden van J. P. Coen „Ende dispereert nieten voorspelde dat de N.S.B. van Nederland een frissche, jonge natie zal maken. Zijn rede werd door een driewerf houzee en enthousiast applaus gevolgd. De heer Van der Weide beantwoordde een aantal ingekomen vragen. Een der vragen be trof een zinsnede betreffende het koning schap uit een brochure van ir. Wigersma, welke door een der partijen tegen de N.S.B. is aangevoerd. Ir. Wigersma antwoordde hierop, dat de brochure géschreven is in een tijd, dat hij nog niet bij de N.S.B. aangesloten was, zoo dat deze er niet verantwoordelijk voor kan worden gesteld. Boverdïen was er door het citaat een onvolledige indruk van de bedoelin gen van den schrijver ontstaan. De bijeenkomst werd met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus besloten. BENOEMING. Onze stadgenoot® mej. C. Muijs is be noemd tot onderwijzeres aan de Ger. school te Pieterzijl (Gron.) DR. K. H. MISKOTTE. Dl'. K. H. Miskotte. Ned. Herv. predikant alhier staat op het drietal te Amsterdam in de vac. die aldaar ontstond door het vertrek van Prof. Dr. S F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, eertijds eveneens predikant alhier. VEREENIGING „GELOOF EN WETEN SCHAP". Woensdag 24 April houdt de Vereen. „Ge loof en Wetenschap" haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering in den Schouwburg aan den Jansweg. Op deze 13e en slotbijeen komst zal, na afloop van de vergadering, de religieuze kunstgeluidsfilm „Die Schwarze Schwester" verwond' worden, een film, naar het werkelijk leven der Zoeloes in Zuid-Afrika vervaardigd door Pater Stephan, meldt: Hoogste barometerstand 768.22 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 735.4 m.M. te en voorspelt: Matigen tijdelijk toenemenden Zuidwestelij ken .tot Noordwestelijken wind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Kans op regenbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland Geen verandering te wachten. De kern van het depressiesysteem bevindt zich nog steeds boven de Britsche Eilanden. De depressie zelf breidde zich naar het Oos ten uit terwijl de daar aanwezige hooge druk naar het Noordoosten aftrok. De secundaire bevindt zich over Noordwest-Frankrijk. De hooge druk over Groenland heeft zich wat Zuidwaarts uitgebreid, terwijl in het Zuidwes ten de Azorenhoogedruk eveneens terrein won. Rond de depressie waait het vrij krachtig. Ook vielen hier groote hoeveelheden neer slag, terwijl de temperatuur over ons land, Frankrijk en West-Duitschland door den aan voer van oceanische luchtmassa's daalde. Ook thans melden vele stations op de Britsche Eilanden en het vasteland nog neerslag. Slechts over Noord-Scandinavië, Finland en Oost-polen is het rustig droog weer, terwijl de temperatuur er steeg. Er is voor onze omgeving in den weerstoe- stand nog geen groote verandering te wach ten. Barometer 748 ml, 748 m.M. Stand heden morgen Vorige stand Neiging tot Stilstand. Opgave van; FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 17 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 50 F. 39 F, 49 F. W. KUIPERS Zn. - OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM jluifn Z5 (aac in de, ÓpiUk (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 April. Bevallen 13 April: C. StouteStahl, d.; 14 April: A. ToorenentGruijters, d.; A. M. Mar reeBrandsteder, z.; G. J. StegginkKau- ling,:d. Overleden 13 April: P. v. d. Lende, 75 j., Maasstraat; 14 April: M. J. Lapidoth, 72 j., Gasthuisvest H. H.-M. v. Elk—v. Duren, 28 j., Fonteinlaan; 15 April: F. W„ 2 j„ Rijks straatweg; J. JongBakker, 69 j., L. Heeren- vest. STADS-EVANGELISATIE-HAARLEM. Het bestuur heeft van B. en W. toestemming verkregen ook dit jaar openlucht samenkoms ten in Den Haarlemmerhout te houden en wel op Zondagen van 5 uur tot 6.30 uur. Men hoopt a-.s. 2en Paaschdag de eerste samenkomst te houden op het terrein nabij de Hazepatérs- laan. De Woensdagavondsamenkomsten wor den nog even uitgesteld. JACOB VAN LENNEP. De Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", gaf Dinsdagavond in den Stadsschouwburg haar laatste uitvoering met het tooneelwerk „Mésalliance" van J. B. Schuil. Dit stuk van ouderen datum is al zoo vele malen opgevoerd dat een bespreking gevoegelijk achterwege kan blijven. De stampvolle zaal volgde vol aandacht de opvoering en blijkbaar genoot men van het zeer goede spel, getuige het lang durig applaus na elk bedrijf. Aan het slot dankte de voorzitter in de al lereerste plaats den regisseur, den heer Visser, voor de wijze waarop hij zijn moeilijke taak in het afgeloopen seizoen vervuld heeft. Vervol gens den werkenden kring waarvan de dames bloemen ontvingen en richtte daarna het woord tot J.e leden, de hoop uitsprekend dat zij ook voor het komend seizoen „Jacob van Lennep" trouw zouden blijven. Daarna kwam de heer Luyken, voorzitter van den Centralen bond van werkloozen, ten tooneele met een fraaien bloemenmand en dankte het bestuur van „Jacob van Lennep" voor de genoegelijke avonden die de vereeni ging dezen winter den werkloozen had aange boden. In grooten getale ;ing men vervolgens naar het gebouw van den Haarl. Kegelbond, waar nog lang gedanst werd op de muziek van het Monopole-orkest. zoodat „Jacob van Lennep" over dezen slotavond alleszins tevreden kan zijn. DE „GAAI" GETEST EN GOEDGEKEURD. De eerste Douglasmachine van de K.L.M. de „Gaai", is thans door den Rijksstudiedienst geheel getest en goedgekeurd. Het toestel zal binnenkort de luchtwaardigheidspapieren krïj gen. Voorloopig worden de verschillende K. L. M.-vliegers er nog op geoefend. 468e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 17 April 1935 Hooge Prijzen 400.— 4991 Prijzen van 45.— 169 310 461 492 558 901 1162 1426 2354 2532 2634 2703 3275 3278 3382 4337 4686 4716 4941 5122 5135 5435 6091 6138 6258 6308 6423 6481 6920 7155 7503 7747 7961 7988 8039 8088 8332 8349 83838679 8793 8812 3963 9028 9147 9209 9226 9960 10588 10682 10881 11114 11350 11426 11544 11757 12552 12665 12837 13273 13698 13834 14024 14135 14369 14503 14836 15057 15099 15242 15467 15619 15874 15995 16120 16142 16468 16469 16561 16716 16752 16910 16922 17067 17154 17192 17544 17636 17743 18092 18178 18429 18536 20097 20633 20662 20905 20915 20963 Verbet.. 3e klasse 2e lijst;. 18704 m, z.. 18707. N°2 Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom, Eén deel snoept uit een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM -TABAK. GESAUSDE ZWARE E80 (Adv. Ingez. Med.) Tuinbouw en Plantkunde. Mededeelingen over Flora IV. Onder presidium van den heer J. F. Ch. Dix vergaderde gisteravond de afd. Haarlem der Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Door den secretaris werd in groote trekken mededeeling gedaan over de wijze van opstellen der Groote Voorjaars keuring, die als Flora 4 te Heemstede van 26 April tot 5 Mei gehouden zal worden. De in schrijvingen overtroffen met 700 vierkante meter de beschikbare plaatsruimte, zoodat ver schillende inzenders met minder tevreden zul len moeten zijn, dan zij hebben aangevraagd. De meest bekende Haarlemsche bloemisten komen met belangrijke inzendingen op deze keuring uit. Het belooft een schitterend geheel te worden. Door de firma Heenk en Wefers Bettink werd ten behoeve van deze keuring een fraai kunstvoorwerp beschikbaar gesteld als eere- prijs. Hout en Plantsoenen zond een collectie bloeiende heesters in, die dooi' den heer G. Post werden besproken. De Asplenium viviparum en de Pandanus, beide prachtplanten van den heer Hardeman, tuinbaas op Eick en Gaerde, verwierven elk 10 punten. Azalea indica. Evenals de Rhododendron-soorten behooren ook de Azalea's tot de familie der Heide- achtigen of Ericaceeën. Feitelijk vormen de Azalea's niet eens een zelfstandig gesladht, maar worden ze in de botanie gewoonweg bij de Rhododendrons ondergebracht. In den tuinbouw blijft men echter trouw aan den naam Azalea en onderstheidt hiervan drie hoofdsoorten: de bekende kamerplant A. in dica, de gele A pontica of ook wel A. fiava (d.i. geel) en ten slotte de rood-geel en oranje kleurige A. molle. Van alle drie bestaan er weer tal van variëteiten, waarvan men op de tentoonstelling een prachtigen indruk kan krijgen. Ook het aantal soorten is niet tot deze drie beperkt maar het bedraagt ruim een honderdtal. Elke kweeker weet dat Azalea's nogal hoo ge eischen aan den grond stellen en vooral in Gent had men daarvoor allerlei ingewik kelde, soms min of meer geheimzinnige re cepten. De botanische kwestie, die we hier terstond via de praktijk ontmoeten is de sym biose of samenleving van de Azalea's met schimmelsoorten, zooals bij zoovele Ericaceeën voorkomt. De fijne wortels van deze planten zijn omsponnen en soms doorsponnen met tal van schimmeldraden. Het is gebleken, dat die schimmels niet alleen profiteeren van de Azalea, maar ook, dat de schimmel als weder dienst de dure stikstof als gas kan opnemen, waarvan de Azalea weer mee profiteert. Het is dus zooiets als de Lupine-en de stikstof bacteriën We noemen zoo'n wortel, omspon nen met schimmeldraden, een mycorrhiza of zwamwortel. „Een plant, beroofd van haar mycorrhiza, gaat kwijnen" zegt de bekende onderzoeker Melin. Nu wordt het ons duidelijk waarom de Gentsche boschgrond liefst versch meest zijn en waarom het goed is er aarde doorheen te mengen, waarin reeds Azalea's goed hadden gegroeid, Vaak werden fijnge knipte wortels van zulke planten door den grond gemengd. Evenals de meeste heidesoor- ten verdraagt ook de Azalea indica niet veel kalk. Dit zit niet zoozeer in de kalk direct, dan wel in het feit, dat deze planten een zuur heidsgraad van den bodem noodig hebben, die door de kalkbemesting naar den verkeerden kant kan worden verschoven. Over de cultuur als kamerplant en over het 's zomers overhou den is in dit blad reeds gesproken. De fijne vormen worden vaak geënt op de wilde Aza lea indica phoenicea. Azalea pontica (flava), afkomstig uit Klein-Azië heeft vergiftige ho nig en Xenophon verhaalt ons in de Ana basis van vergiftigingsverschijnselen bij de Grieken, die van zulke honig hadden 'gege ten. De „Tienduizend" hadden daardoor een oponthoud van een paar dagen; sommigen waren half verdwaasd en anderen lagen ver suft op den'grond. A. MELLINK. HAARLEMMERLIEDE GOUDEN ECHTPAAR. Op Donderdag 18 April a,s. hoopt liet echtpaar A. van 't Hof en P. van 't HofIn 't Velt alhier den dag te herdenken, waarop zij 50 jaren door den echt aan elkander verbon den zijn geweest. Het echtpaar, waarvan de man 70 en de vrouw 74 jaren telt, geniet nog een uitstekende gezondheid. BLOEMENDAAL FEESTAVOND B. G. V. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereeni- ging heeft een feestavond georganiseerd in hotel Vreeburg. Een aantrekkelijk programma is samen gesteld, zoodat het een gezellige avond be- loofd te worden. DR. IR. J. A. HEYMANN t In den leeftijd van 51 jaar is overleden Dr. Ir. J. A. Heymann, te Vogelenzang. De crematie zal plaats hebben te Wester- veld, op Vrijdag 19 April a.s„ na aankomst van trein 15.44 uur. Dr. Heymann is chef geweest van de che- misch-bacteriologischen dienst der Amster- damsche Waterleidingen en adviseur bij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst van Amsterdam. Voorts was hij ook adviseur bij de Prov. Waterleiding van Noord Holland en van verschillende zweminrichtingen in ons land. Voor de bestrijding van de ziekte van Weill heeft hij veel gedaan, o.m. heeft hij in dit opzicht zeer verdienstelijk werk verricht voor den zwemvijver in „Groenendaal", te Heemstede. BELLAMY VERGADERING. De groep Haarlem van de Internationale Vereeniging „Bellamy" hield Dinsdag een. vergadering in Vreeburg met het doel, om, zij het dan niet direct, te komen tot de oprich ting van een afd. Bloemendaal. Eerste spr. was de voorzitter van de afd. Haarlem, de heer K. Zijlstra. Wij gaan prat op onze' vrijheid, begon spr. maar ons verstand zegt, dat het met die vrijheid slecht gesteld is. Kan men het vrij heid noemen, wanneer de mensch gedrukt gaat onder moeilijke omstandigheden, wan neer hij leven moet van steun? Wij zijn dan geen menschen, maar slaven van omstandig heden. i De vrijheid heeft heel andere vormen aan genomen. Wij bouwen niet meer ons eigen huis, teelen niet ons eigen voedsel. In onze dichtbevolkte samenleving is door specialisatie een toestand van afhankelijk heid ontstaan en wij verkoopen onzen arbeid- aan andere menschen. Maar met die afhankelijkheid van elkaar is iets niet in orde. Groote groepen moeten zich naar den wil van enkelen schikken, die de kanalen van welvaart beheerschen. Leveren die kanalen geen winst op, dan moeten groote groepen lijden. Spreker gaat daarom voort, als wij allen wat voor elkaar doen, moet dit berusten op regels van gezond verstand en rechtvaardig heid. Wij zitten vast aan onze oude machtsbe grippen, waarvan wij voelen, dat ze niefc deugen. Daardoor ontstaan verzetsgroepen van hen, die in verdrukking komen en een- dergelijke vereeniging noemde men dan een politieke partij. De groepsbelangen zijn strijdig met elkan der en daarom is in het bestaande verband der verhoudingen geen verbetering mogelijk. Er moet iets anders komen, een maat schappij op geheel anderen grondslag. Deze grondslag is de eenvoud zelf ril. een zuiver geweten en een gezond verstand. Maar het is zoo ontzettend moeilijk om tot dit eenvoudig inzicht te komen, omdat wij vastgeroest zitten aan oude ideeën. Wij vragen gelijkheid van de menschen en recht op arbeid en op de producten van dien arbeid. Ons volk, eindigt spr., onze honderddui zenden werkloozen, zullen worden gegrepen door de Bellamy-gedachte en dit zal, en door de omstandigheden misschien gauw. leiden tot een nieuwe maatschappij. (Applaus). De heer J. Boogaard uit Den Haag schet ste dezen Edward Bellamy, die van 1850 1898 leefde en twee boeken schreef „Looking backard" en Equality", welk tweede boek beschouwd kan worden als een antwoord op zijn tegenstanders, die hem een utopist noemden. Bellamy kon niet alleen onbeïnvloed den ken, hij kon ook scheppen, ook een nieuwe ordening opbouwen. Alle zijn voorspellingen zijn bijna uitge komen. Dat er een macht zou komen, grooter dan alle machten, die de onhoudbaarheid van het huidige stelsel zou manifesteeren en die leiden zou tot den concurrentieloozen staat. Want na het onbewust individualisme, na het onbewust gemeenschapsgevoel komt het bewust individualisme met een niets ont ziende concurrentie: strijd van mensch te gen mensch; van groep tegen groep; van volk tegen volk. Deze strijd voert tot oorlog en maakt dui zenden het leven tot een hel. En het is de diepe oorzaak, het winststel sel. dat ten verderve voert. Spr. schetst dan den Bellamy staat, waar de chaos is verdwenen. Waar leiders, top leiders zijn; waar het volk staathuishoud kundig één is; waar productie, transport, distributie in handen is der regeering. Hierop ging spr. na, wat blijven zal en wat in dezen staat zal verdwijnen en gaf bijzonderheden over de functioneering van dit stelsel. Na de pauze werd een aantal vragen ge steld. De vergadering ging uiteen zonder dat tot een definitieve oprichting eener afdeeling werd overgegaan, l

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2