Duitsche herbewapening voor den Volkenbondsraad. THIJS IJS EN DE KWADE SLANG Radio-Procramma WOENSDAG 17 APRIL 1935 HAARLEMS DAGBLAD 4 BUITENLAND. Resolutie der drie mogendheden van weinig sensationeelen inhoud. Toelichting van Laval. Duitschland's optreden afgekeurd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENcVE. Na een geheime zitting, die slechts enkele minuten duurde is de Volkenbondsraad gis teren in openbare zitting bijeengekomen ter behandeling van het Fransche voorstel be treffende het Duitsche besluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht. Onmiddellijk na de opening van de zit ting gaf de president van den raad, de Turksche minister van bui- tenlandsche zaken, Roesjdie Aras, het woord aan den Franschen minister van buitenland sche zaken, Laval, voor het afleggen van een korte verklaring, die de indiening van een ontwerp-resolutie uit naam van de drie mo gendheden Engeland, Frankrijk en Italië be geleidde. Laval verklaarde o.m.: Doordat de Fransche regeering het besluit genomen heeft tot het doen voeren van deze debatten, geeft zij uiting aan haar vertrouwen in den Volkenbond. Dat vormt een erkenning van de onafhankelijk heid, de onpartijdigheid en het gezag van de Geneefsche instelling. Het Duitsche optreden van 16 Maart moet veroordeeld worden. Er moeten maatregelen onder oogen worden ge zien om in de toekomst het Volkenbondshand vest met betrekking tot de organisatie van de collectieve veiligheid vorm te geven. De Raad van den Volkenbond zal zijn verantwoordelijk heden op zich nemen. Frankrijk heeft door zijn daden getoond, dat het den vrede wil. In Londen hebben wij op 3 Februari tezamen met de Britsche regeering een onderhandelingsprogram onder oogen ge zien, dat ons snel tot een houdbare organisatie van de veiligheid in Europa moest leiden Onze maatregelen zijn door het Duitsche optreden te niet gedaan. Wie zou kunnen bestrijden, dat de rijks- regeering door haar handelwijze in de wereld de teleurstelling en ongerustheid veroorzaakt heeft? De raadsmogendheden moeten een besluit nemen. Ik ben er zeker van, dat gij in staat zult zijn een .zeker aarzelen, ingeval het mocht bestaan te overwinnen teneinde de regelen van het internationale leven te kunnen ach ten. Wanneer gij uw plicht vervuld hebt, zullen wij de toekomst onder oogen zien. Wij maken geen onderscheid tusschen de afzonderlijke naties. Alle volkeren moeten op denzelfden bodem van gelijkheid behandeld worden. Onze poiitiek is tegen geen land ge richt. De veiligheid, die wij verlangen, willen wij voor allen, d.w.z. dat wij niet afstand hebben gedaan van ons vredesideaal en dat wij ook in de toekomst geen afstand daarvan zullen doen. Dat is de taal van Frankrijk. Men zal in de wereld niet kunnen zeggen, dat Frankrijk door het voorstel, dat het bij den raad heeft ingediend, noodzakelijk werk der verzoening tusschen de volkeren geschaad heeft. Wanneer het voor de eischen van de inter nationale moraal noodig is over het verleden te oordeelen. mag toch de moeilijke, langzame en vaak ondankbare arbeid niet onderbroken worden voor de organisatie van den vrede. Ik heb derhalve zei Laval de eer bij het bureau van den Raad een ontwerp-reso lutie m te dienen, dat de conclusie moet vor men van de tegenwoordige debatten. Deze resolutie wordt door de regeeringen van Frankrijk. Engeland en Italië ingediend. Zij houdt het volgende in: „De Volkenbondsraad is van meening' le. Dat de conscientieuse inachtneming van alle verplichtingen, voortvloeiende uit cie ver dragen een axioma is van het internationale leven en een voorwaarde voor de instandhou ding van den vrede. 2e. Dat het een hoofdaxioma van de rechten van den mensch is. dat geen macht zich kan losmaken van de verplichtingen van een ver drag. noch dat zij zijn bepalingen zonder over eenstemming met de andere verdrag sluitende partijen wijzigt. 3e. Dat de Duitsche invoering van de wet op den algemeenen dienstplicht van 16 Maart 1935 in strijd is met deze principes, 4e. Dat door deze eenzijdige maatregel geen recht- kon ontstaan. 5e. Dat deze eenzijdige maatregel, doordat hij een nieuw storingselement in den interna tionalen toestand bracht, noodzakelijkerwijze als een bedreiging voor de Europeesche vei ligheid moest voorkomen. In de overweging, dat aan den anderen kant 6e. De Britsche regeering en de regeering van Frankrijk met toestemming van de Ita- liaansche regeering de Duitsche regeering sedert den 3den Februari 1935 zich bezig heb ben gehouden met het program van een alge- meene regeling, met het doel door vrije on derhandelingen den vrede in Europa te orga- niseeren en tot een algemeene bewapenings beperking te geraken, binnen het kader van de rechtsgelijkheid, bij gelijktijdige veilig stelling van de actieve medewerking van Duitschland aan den Volkenbond; 7e. Dat de eenzijdige maatregel van Duitsch land niet slechts onvereenigbaar is met dit plan, maar dat hij ook juist op het moment kwam, dat de onderhandelingen inderdaad aan den gang waren, verklaart de Raad: dat Duitschland tegen de plichten die allen leden van de internationale gemeenschap zijn opgelegd, zich vergrepen heeft, n.l. tegen den plicht, de aangegane verplichtingen na te komen. De Raad veroordeelt iedere eenzijdige opzeg ging van de internationale verplichtingen. II. De Raad richt tot de regeeringen, die het program van den 3den Februari 1935 in het leven geroepen hebben, of die zich daarbij aangesloten hebben, den oproep, de onderhan delingen, zooals die begonnen zijn, voort te zetten en vooral binnen het kader van het Volkenbondsverdrag die verdragen af te slui ten, die in overeenstemming met de verplich tingen van het Volkenbondshandvest nood zakelijk mochten schijnen om het doel te be reiken. dat, ter verzekering van de instand houding van den vrede, bepaald is. III. In de overweging, dat de eenzijdige op zegging van internationale verplichtingen, zelfs het bestaan van den Volkenbond in ge vaar kan brengen, dus van een instelling die den plicht heeft, de instandhouding van den vrede te beveiligen en de algemeene veiligheid te organiseeren" besluit de Volkenbondsraad: „Dat een dergelijke verdragsopzegging zon der daarmede de toepassing te prejudiciee ren van de bepalingen, die reeds vastgelegd zijn in andere internationale verdragen van den kant van de leden van den Volkenbond en binnen het kader van het Volkenbonds pact alle geschikte maatregelen moet op roepen, zoodra het gaat om verplichtingen, die de veiligheid van de volkeren en de in standhouding van den vrede in Europa be treffen. De Raad belast een commissie, tot dit doel maatregelen voor te stellen, welke het Vol ken bonds-pact. effectiever moeten maken met het oog op de organisatie van de alge meene veiligheid en die in het bijzonder economische en financieele maatregelen nauwkeurig moet vastleggen, welke zouden kunnen worden toegepast in het geval in de toekomst een staat, of deze nu lid van den Volkenbond is of niet den vrede in gevaar zou brengen, doordat hij eenzijdig zijn inter nationale verplichtingen opzegt". Na Laval voerde de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon het woord. Hij begon met vast te stellen, dat de door Laval ingediende resolutie een gemeenschap- oeliike resolutie van de drie mogendheden van Stresa was. Simon legde er verder den nadruk op, dat hij er in het bijzonder onmerkzaam op wilde maken, dat de collectieve instandhouding van den vrede, binnen het kader van den Volkenbond, het doel der drie mogendheden is. Zij zijn thans niet in Genève verschenen als vertegenwoordigers hunner regeeringen, maar als leden van den Volkenbond en van den Volkenb^ndsraad. Wanneer deze resolu tie door den l aad wordt aangenomen, wordt zij daarmede tot een Raadsresolutie. De Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi. voedde het woord na Sir John Simon. Hij zette uiteen, dat in het gemeenschan- oeliike ontwern-resolutie de grondslagen zijn vastgelegd, die de Italiaansche regeering on internationaal gebied steeds gehuldigd heeft. De fascistische regeering. pan van zin met Frankrük en Groot-Brittanrië in haar ver trouwen in de politiek van de int.exmationale samenwerking, door welker geest de confe rentie van Stresa bezield is geweest. Vervolgens was het woord aan den Pool- schen minister van buitenlandsche zaken Beck die verklaarde, dat hü het noodzakelijk achtte, hij zijn rede te refereeren aan het document, dat hem zeer belangrijk toe scheen. mi. het Fransche memorandum van 9 Aoril Naar ziïn meening heeft de Fran sche regeering daarin den Raad drie ver- sollende nrobiemen voorgelegd: le. De Duitsche bewapening. 2e. De uitbreiding van de verplichtingen die de leden van den Volkenbond on zich hebben genomen met het Volkenbondspact en 3e. de versterking van de veiligheid langs den weg van nieuwe tvries van internationale o"~-°°ikomsten. Wat het eerste probleem betreft, zei Beek o.m.: Daar de Poolsche regeering niet heeft deelgenomen aan de onderhandlingen buiten de conferentie en daar zij geen deel heeft genomen aan de toentertijd afgelegde ver klaringen, is het niet te verwonderen. aldus Bock. dat ik in den huidigen toestand niet geloof aan het nut eenigerlei nieuwe opmer kingen in deze aangelegenheid te maken. Betreffende het tweede punt. dat betrek king heeft op de in de toekomst toe te pas sen sancties, maakte spreker slechts enkele algemeene opmerkingen. Ten aanzien van het derde punt zei spreker: De Poolsche regeering kan de bestudeering van een nieuw voorstel slechts dan onder oogen zien, wanneer zij de overtuiging zou hebben gekregen, dat er geen zeer zwaar wegende nadeelen uit zouden voortspruiten, noch betreffende de levensbelangen van Po len, noch met betrekking tot de instandhou ding van den vrede in Noord-Oost-Europa. De Tsjecho Slowaaksche minister van bui tenlandsche zaken Benesj sloot zich uit naam van zijn regeering bij de verklaring van de drie groote mogendheden aan. De gedelegeerde van Spanje, Madariaga. ging niet in op den inhoud van de resolutie, maar vestigde de aandacht van den Raad op de behandeling volgens procedure van de resolutie. Hij betwijfelde, of de ingediende tekst onge wijzigd kon worden aangenomen. De Raadspresident, de Turksche minister van buitenlandsche zaken Roesjdie Aras ant woordde hierop, dat de verdere behandeling van het ontwerp-resolutie eerst besproken zou kunnen worden, na beëindiging van de algemeene debatten. Hij kon echter den ver schillenden Raadsleden het recht niet ont zeggen, wijzigingsvoorstellen in te dienen. De Deensche minister van buitenlandsche zaken Munch verklaarde, dat hij volledig ac- coord ging met enkele punten van de resolutie, doch tegen andere ernstige bezwaren had. Aangezien het echter niet mogelijk geweest is, den ingedienden tekst der resolutie aan zijn regeering ter kennis te brengen, verzocht hij, zijn definitief standpunt tot morgen te mo gen uitstellen. Duitschland. Burgerrecht aan 110 personen ontnomen. De Berlijnsche hoofdcommissaris van poli tie publiceert naar het D. N. B. meldt in het staatsblad een lijst van 110 personen die door naturalisatie na 9 November 1918 en voor 30 Januari 1933 Duitscher geworden zijn en wien thans het burgerrecht wordt ontnomen. Deze dénaturalisatie geldt ook voor hun familie leden voor zoover deze niet het Duitsche staats burgerschap zouden verkregen hebben indien de echtgenoot en vader niet genaturaliseerd ware. Tegen deze dénaturalisatie bestaat geen rechtsmiddel. Het grootste deel van de betrok ken personen zijn niet-Ariërs. Er zijn geen personen bij die bekendheid hebben verwor ven bij de openbare meening. Zwitserland. De Bondsraad en geval Jacob. het De Zwitsersche Bondsraad heeft in zijn zit ting van Dinsdag de Duitsche nota over het geval Jacob behandeld en de volgende ver klaring gepubliceerd: De leider van het politieke departement heeft heden den Bondsraad ingelicht over de nota van de Duitsche regeering over het geval Jacob en het desbetreffende rapport van den gezant Dinichert. De Bondsraad, is van mee ning dat een verdere discussie over de feiten overbodig is. De leider van het politieke departement zal de volgende week in den Bondsraad voorstellen doen. Explosie richt groote verwoesting aan. 36 gebouwen en spoorwegstation vernield. In Helenwood in den Amerikaanschen staat Tennesse heeft zich een vreeselijk ontplof- fingsongeluk voorgedaan. Een brand, die in een woonhuis was uitgebroken, breidde zich uit tot een opslagplaats, waai- 20 kisten dynamiet lagen opgeslagen, benevens 200 kisten met kruit. De geheele voorraad springstoffen ontplof te. Behalve het spoorwegstation werden 36 ge bouwen verwoest, resp. zwaar beschadigd. 100 personen werden min of meer ernstig gewond 200 personen zijn dakloos geworden. Een reefc andere personen had zich kort voor de explosie in veiligheid kunnen brengen, aangezien de stationschef hen tijdig had weten te waar schuwen. Medische hulp en verdere hulptroe pen zijn onmiddellijk naar de plaats des on- heils gedirigeerd om de noodige assistentie te verleenen. Visschersbooten in den storm vergaan. 184 parelvïsschers verdronken of door haaien verslonden. Aan de westkust van Australië, ten wes ten van Broom, zijn parelvisschers met hun booten in een zwaren storm geraakt. De booten sloegen om, en <le opvarenden geraakten te water. Als gevolg hiervan zijn 184 parelvisschers. waaronder 61 Japanners, verdronken of door de haaien verslonden. Agenten mishandelden jongeman. En lieten hem hulpeloos liggen. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag be handeld de zaak tegen den hoofdagent"J. B. en den brigadier van politie N. L. uit Voor burg, die er van beschuldigd werden dat zij in den nacht van 22 op 23 April van het vori ge jaar zich aan ernstige mishandeling van den 27-jarigen los-werkman A. M. uit St-omp- wijk hebben schuldig gemaakt. Deze was hl. op genoemden datum met eenige vrienden op verzoek van den caféhou der Van den Berg door de beide verdachten uit zijn lokaliteit verwijderd. De jongelui be gaven zich daarop in de richting Wijkerbrug. gevolgd door de politiemannen, waar zich een gesprek ontwikkelde. M. schijnt toen de agenten een beetje voor den gek te hebben gehouden. Op een zeker oogenblik zei M. te gen zijn vriend: „Kwajongen, ga nou mee naar huis." De brigadier L„ in de veronderstelling da* hij met de aanduiding „kwajongen" bedoeld werd, trok daarop de sabel. M. wierp het rij wiel dat hij bij zich had weg en zette het op een loopen, achtervolgd door de beide ver dachten, die hem in een boschje ter plaatse inhaalden. Zij hebben daarop M., die intus- schen gestruikeld was. met hun sabels be werkt, totdat deze niet meer kon schreeu wen, waarop zij hem hulpeloos lieten liggen. Eenige personen die getuige van het "voor gevallene waren, hebben een dokter gewaar schuwd, die ernstige verwondingen consta teerde. tengevolge waarvan de mishandelde jongeman 33 dagen lang is verpleegd. De Officier van Justitie eischte acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drio jaar COMMISSIE VAN ADVIES VOOR HET VERKEERSFONDS. De minister van Waterstaat, jhr. ir. Van Lidth de Jeude heeft Dinsdag middag om half drie ten departemente de centrale commissie van advies en bijstand voor hef verkeers- fonds geïnstalleerd met een rede. Hierin zeide hij o.m., dat de samenstelling van deze com missie uit de leden van de vaste commissie van den economischen raad voor het ver keerswezen en uit ambtelijke leden, de veel zijdigheid waarborgt, die gevorderd wordt om de regeering van advies te dienen over alle onderwerpen, welke het verkeersfonds en de regeling van het verkeer betreffen. De Haarlemsche Orkest- Vereeniging. Houdt braaf stand. Dinsdagavond hield de Haarlemsche Or kest Vereeniging een algemeene ledenverga dering onder leiding van den voorzitter Mr. A. Beetó. Het verslag van den secretaris Dr. Th. d e Crauw, maakte melding van de verschillen de moeilijkheden waarmede de H.O.V. te kam pen had: ziekte van den dirigent den heer Frits Schuurman en subsidieverlagingen. Maar er is ook steun van verschillende zijden /erleend en een gedeeltelijk nieuw bestuur Ting in de tweede helft van het seizoen met kracht aan het werk. Het zevenmaanden- olan kwam tot stand, met 80 pet. van het toch il kleine salaris voor de orkestleden, en het üeuwe leden-plan leverde een 600 B-leden ->p. Op 18 ledenconcerten werden 24 eerste ütvoeringen gegeven en de H.OV. behaalde veer resultaten, die haar recht gaven op volle vaardeering en steun. Het verslag eindigde met hulde en dank aan lie orkestleden, die op loyale wijze met het Pestuur hebben medegewerkt in het belang Ier H. O. V. en met een woord van bemoedi ging tot allen, die onder zoo bittere en harde omstandigheden hun plicht moeten doen: „wij kunnen hun niet genoeg op het hart drukken, de eensgezindheid te bewaren, die noodig is voor den groei en den bloei der H.O.V." Het verslag van den penningmeester, den heer W. F. Bremer, vermeldde, dat het nieuwe jaar ingaat met een tekort van onge veer f 1800. De Voorzitter deed hierna eenige mededeelingen. De toestand van de H. O. V. is précair. Het bestuur zal blij zijn, als het de 80 pet. salaris aan de orkestleden zal kunnen blijven beta len. De grootste moeilijkheid leveren de gerin ge subsidies op. De pogingen, het ledental op te voeren, zul len worden voortgezet. Verder zal getracht worden, het contact met de zangvereenigingen uit te breiden. Begin Mei zal het ballet Tilly Sylon geheel belangeloos eon uitvoering geven in den Stadsschouwburg. Er is een comité gevormd om hiervoor propaganda te maken. Men hoopt hierdoor eenige honderden guldens te ont vangen, want er is het bestuur een groot be drag toegezegd; als de Haarlemmers f 600 bij een weten te brengen. Voorts zullen sluïtzegels uitgegeven wor den, met het opschrift: „Steunt de H. O. V. Bezoekt de concerten". In Juni, Juli Augustus en September wor den, zooals bekend zomerpostzegels verkocht, waarvan de helft ten goede zal komen aan de Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (de A.V.O.) en de andere helft aan gesubsidieerde orkesten. Aan het bestuur is vanwege den mi nister medegedeeld, dat de H. O. V. van deze opbrengst 2 pet. zal krijgen. Het bestuur zal trachten te verkrijgen dat dit aandeel ver hoogd wordt. Verder is men bezig aan de plannen voor het muzikale deel van het a.s. winterseizoen. Met zekerheid is hiervan nog niets te zeggen, Er zijn plannen voor reorganisatie van de Zondagmiddagconcerten en voor handhaving van de goedkoope concerten. Tenslotte zijn er aanbiedingen, om met vereenigingen in de stad1 mede te werken en staat de H.O.V. in zeker contact met de N. C. R. V., die met het orkest der H. O. V. in kleineren vorm, concer ten geeft. Bij de rondvraag vroeg de heer Groe- n e n d a a 1, waarom de H. O. V. slechts .2 pet. van de heft der opbrengst van den zomer- postzegelverkoop zal ontvangen. De Voorzitter: omdat Den Haag dit de creteert. Men houdt blijkbaar rekening met het subsidie dat het Rijk geeft. Nu dat is ge halveerd, krijgt de H. O. V. slechts 2 in plaats van 4 pet. Dit is buitengewoon onbillijk, want Amsterdam krijgt 33 pet. De heer Groenen daal bracht dank aan het bestuur, voor zijn volhardend pogen, om de H. O. V. in stand te houden. Spr. vroeg verder, of er moeite gedaan is. een grooter Rijkssubsidie te krijgen en Kamerleden te overtuigen van het dwaze- der verhouding tusschen 2 en 33 pet., hoe het staat met de plannen, in andere plaatsen, als Leiden en Alkmaar, comité's of vereenigingen op te richten, om daar het Haarlemsch orkest te laten optreden en of er veel is te verwachten van het concert dat de Motet^ en Madrigaal- vereeniging gedeeltelijk ten bate der H.O.V. heeft gegeven. De Voorzitter dankte den heer Groc- nendaal voor wat hij in den Raad voor de H. O. V. heeft gedaan. Het wachten is slechts op één man achter de tafel van B. en W., die voor de H. O. V. voelt en zou willen meegaan met een voorstel uit den Raad ten gunste der H.O.V.: „Als wij een operettegezelschap op richtten hadden wij misschien meer succes!" De minister heeft medegedeeld, dat er geen sprake is van verhooging van het Rijkssubsi die.Alle pogingen om den minister te overtui gen hebben gefaald; ook 't in den arm nemen van Kamerleden. Het z.g. „kleine orkest" werkt met bevredi gende resultaten maar onderwindt eenige con currentie van enkele orkestleden zelf, die trachten, het kleine orkest accompagnemen ten af te snoepen. Inzake het vormen van vereenigingen in andere plaatsen, is alleen eenige medewer king ondervonden van Alkmaar. Daar zullen in het komende seizoen eenige concerten ge geven worden. Over het algemeen is men bang, dat de II. O. V. de plaatselijke muziek- vereenigingen concurrentie zal aandoen. De Motet- en Madrigaalvereeniging heeft nog niet in alle plaatsen, die op haar lijstje stonden, concerten gegeven. Resultaten kun nen dus nog niet worden medegedeeld. De heer Nieuwdorp, bestuurslid, meen de, dat het mogelijk zou zijn, orkesten van buiten de stad te weren. Er zijn hier vereen:- gingene, die altijd haar uitvoeringen geven met medewerking van buitensteedsche orkes ten. Het zou misschien mogelijk zijn, te ma ken, dat de Gem. Concertzaal niet meer aan die vereenigingen werd verhuurd, als zij met orkesten van buiten de stad een concert willen geven. De heer Groenendaal: Dat kan niet, want de Gem. Concertzaal is verpacht. De heer Nieuwdorp: Er zouden nieuwe pachtvoorwaarden te maken zijn. De Voorzitter voelde niet voor het denkbeeld van den heer Nieuwdorp. Theore tisch lijkt het iets maar practisch is het niet uit te voeren. Men zou aan de betrokken ver eenigingen kunnen verzoeken, de medewer king der buitensteedsche orkesten te beper ken. Misschien zou de pers hiertoe willen en kunnen opwekken. Hierna sluiting. ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLlNC. Terwijl zij over dat rotsig pad liepen kwam plotseling een rukwind opzetten; toen was het met het rustige wandelen gedaan. Want die wind greep onverwacht Sim's hoedje, zoodat het van zijn hoofd afwoei. Sim greep nog in de lucht, maar kon het niet meer te pakken krijgen, het woei snel omhoog en viel toen naar beneden Zeer geraffineerde berooving. Banklooper tasch met 2^00 ontstolen. Op de Noordblaak te Rotterdam is dezer dagen een banklooper op zeer geraffineerde wijze van een groot bedrag beroofd De bank- loooer moest voor ziin firma een bedrag van f 2500 incasseeren. Toen hem aan een der lo ketten het geld was uitbetaald, deed hij dit in zijn tasch en beeaf zich naar buiten, waar zijn fiets stond. Net toen hij zijn tasch met het geld on de middenstang van het rijwiel had bevestigd, kwam er een man uit het bankgebouw loopen, die hem toerien, dat hij noe even terug' moest komen aan het loket. De manier, waarop de banklooper terug geroepen werd, was van dien aard, dat alles volkomen veilig leek. De man bleek den naam van den banklooper te kennen en den naam van zijn firma. Daarmee sprak hij hem dan ook aan. 'De banklooper meende zelfs dat de man een van de bedienden van de bank was, die hem achterna gestuurd was. Hij vroeg hem daarom even on ziin fiets te willen pas sen. Aldus zou geschieden. De banklooDer begaf zich naar het loket waar men van niets wist. Toen hij weer bui ten kwam was de meneer verdwenen en met hem de fiets en de tasch met geld. Uit alles blijkt wel dat deze berooving zorgvuldig is voorbereid. De dader is nog steeds zoek. De doodslag op Schiedam's politiecommissaris. Hoofdagent tot 12 jaar veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft Dins dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak we gens doodslag op den commissaris van poli tie F. Ellen-berger te Schiedam. De rechtbank heeft den verdachte C. C. v. d, K„ gewezen hoofdagent tit. van nolitie, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Vijf jaar wegens overval met roof. De Utrechtsche rechtbank heeft den 23- jarigen smid P. B. te Utrecht, die op 2 Fe bruari jl. in een woning aan de Goedestraat. aldaar was binnengedrongen, een daar wo nende oude vrouw had bedreigd en toen de woning had verlaten met medeneming van f 14 veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. DONDERDAG 18 APRII». HILVERSUM 301 M. Avro-uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Ensemble „Lismonde". 10.00 Morgenwijding'. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Knipcuhsus Kinderkleeding. 11.30 Gram. pl 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Zang door Liesje v. d. Poll *a. d. vleugel Egb. Veen). Mevr. W. van Hoof Gualthérievan Weezei (voor dracht en L. Schulz fpïanosoli). 3.00—3.45 Naaicursus. 4 00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 4.45 Radiotooneel v. d. kinderen. 5.30 Omroeporkest mmv. II. Viskil (tenor). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radio-Volkszang olv. P. C. Poortman. 7 30 En gelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Om roeporkest olv. Dr. Fr. Weissman, m.m.v. E. Joyce (piano) 9.10 De Palladians mmv. L. Cortef (zang). 9.45 2de deel van „Peter Voss, de millioenendief", hoorspel van H. Freundt. Leiding K Kleyn. 10.40 Gram. pl. 11,00 Vaz Dias. 11.10—1*2.00 Uit „Caland", Rotterdam: orkest olv. B, van Dinteren. HUIZEN 1875 M. 8.00—9.15 Kro. 10.00 Ncrv. 11.00 Ki'o. 2.00—11.30 Ncrv. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Dr. P. Stegenga. 10.30 Gram. pl. 11.30 Godsd. halfuur. 3.303.45 Gram. pl. 4.00 Bijbellezing Ds. H. Stolk, mmv. bariton en orgel. 5 00 Handenarbeid v. d. Jeugd. 5.30 M. Keulmans en A. Schellevis (uianowerken voor 4 handen). 6.45 Causerie J. Schipper. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram. pl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Vaz Dias 3.05 Gram. pl. Evangelisatie Samenkomst in de Rehoboth-Kerk te Amsterdam O. Sprekers Ds. G. C. Berkouwer en Ds. J. D. Boerkoel. M.m.v. koor olv. H. v d Horst, orkest. G. Mat ter (sopraan) en G. Dijs Jr., (orgel). 9.45 Vaz Dias. 9.5011.30 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Liederencyclus van H. Zeigler. 8.05 Duit sche Kalender: April Overzicht. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.35 Concert uit (Londen olv. Adr. Boult (Gr. pl,).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6