UIT HET BUITENLAND Onooglijke handen Noorwegen onder Socialistisch bewind. THIJS IJS EN DE KWADE SLANG DONDERDAG 18 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 De resolutie der drie mogendheden. Door den Volken- bondsraad aanvaard met onthouding van de stem van Denemarken. Volkenbond heeft de brug met Duitschland afgebroken, aldus het Duitsche standpunt. Gemève. De kwestie der Assyrische Christenen. In de laatste openbare zitting van de bui tengewone vergadering heeft de Volkenbonds raad de kwestie van de kolonisatie der Assy rische Christenen behandeld. De rapporteur, de Spanjaard Lopez Olivan, betreurde het, dat geen uitvoering was gege ven aan de plannen om de Assyriërs naar Britsch-Guyana over te brengen. De eenige overblijvende mogelijkheid is de kolonisatie in Syrië. Ondanks de moeilijkheden van ver schillenden aard die door de Fransche regee ring, die het mandaat voert naar voren zijn gebracht, heeft.de Raadscommissie zich dar. ook genoodzaakt gezien de Fransche regeering te verzoeken, niet alleen toe te stemmen in bet verblijf der Assyriërs, die reeds voorloopig zich m Syrië hebben gevestigd, maar ook toe te stemmen in de parmanente vestiging van uitgebreidere deelen van dit volk. De V.B.-raad heeft van dit rapport kennis genomen en zijn toestemming gegeven voor het voorgenomen optreden der commissie. Bovendien werd besloten, opnieuw een voor schot van 40.000 Zwitsersche francs beschik baar te stellen. Volkenbondsraad aanvaardt de driemogendhedenresolutie. Na een korte geheime zitting van den Volkenbondsraad ter behandeling van de Abessynische kwestie werd gisteren in open bare zitting de' verdere behandeling van de Fransch-Engelsch-Italiaansche resolutie van Stresa over de Duitsche stap van 16 Maart voortgezet. Zooals verwacht werd was de eerste spre ker de Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinof, die constateerde dat het Dinsdag de onderteekenaars van het Verdrag van Versailles waren die het woord hadden gevoerd. Niet alleen zij, doch alle staten die lid- van den Volkenbond zijn, zijn betrokken bij de Duitsche handelwijze. Alle staten moeten ongetwijfeld voor hun veilig heid zorgen. Wanneer een staat zich wapens aanschaft moet men aannemen dat dit met defensieve bedoelingen geschiedt. Deze ver onderstelling wordt echter twijfelachtig wanneer de wapenen niet voor verdediging bedoeld zijn doch klaarblijkelijk voor re vanche en voor het voeren van een geweld- politiek die de nabuurstaten bedreigt. Litwinof verklaarde, dat het hem verheugd zou hebben wanneer Duitschland hier aan wezig zou zijn geweest en van de gelegen heid gebruik had moeten maken zijn pro gram van revanche en veroveringslust te laten varen. Na Litwinof voerden het woord de ver- tegenwordigers. van Australië, Portugal en Spanje. Zij verklaarden zich alle drie ac- coord met de resolutie, hoewel de Spaansche woordvoerders eenige bezwaren opperden. Tenslotte voerden nog de vertegenwoordigers van-Mexico, Argentinië en Chili het woord, die zich allen voor de resolutie uitspra ken. De vertegenwoordiger van Denemarken, de minister van buitenlandsche zaken Munch verklaarde dat hij accoord ging met het con structieve gedeelte van de resolutie doch de veroordeeling van de Duitsche houding be treurde aangezien de verzoeningsmogelijk heden er door verminderd werden. Denemar ken zou zich daarom van stemming ont houden: Kort voor half twee ging de Raad tot stemming over de door Frankrijk, Enge land en Italië ingediende resolutie over, die werd aangenomen met stem- onthouding alleen van Denemarken. Bespreking tusschen Laval en Litwinof. Gisteravond hebben Laval en Litwinof een langdurige besprekin ggehad, waarna de volgende verklaring werd gepubliceerd: Wij hebben de groote lijnen vastgesteld van onze overeenkomst. Wij zullen onze re. geeringen er rapport over uitbrengen en dan den definitieven tekst vaststellen. Vrijdagochtend zal de Fransche minister raad worden gehouden, waarin hij rapport zal uitbrengen over zijn onderhoud met Litwinof. „Brug met Duitschland afgebroken". In politieke kringen te Berlijn wordt ver klaard dat het Duitsche standpunt nopens de gebeurtenissen te Genève waarschijnlijk pas zal worden bekend gemaakt, wanneer geconstateerd zal zijn of nog aanvullende verklaringen te Genève zijn afgelegd. Van Duitsche zijde wordt overi gens medegedeeld, dat de Volken bond met zijn resolutie, welke iedere moreele en juridische basis ont beert, zich zelf den hevigsten slag heeft toegebracfit en de brug met Duitschland heeft afgebroken. Het zal aan den Volkenbond zijn deze brug weer op te bouwen Engeland. MacDonald rapporteert over Stresa. Minister president MacDonald heeft gister middag in het Lagerhuis de verwachte verkla ring afgelegd over de besprekingen in Stresa. Hij ging daarbij uitvoerig in op de voorge schiedenis en besprak vervolgens de verschil lende paragrafen van het communiqué van Stresa. Nieuwe gezichtspunten opende de pre mier daarbij echter niet. Wel legde hij er den nadruk op. dat de bewapeningseischen van Duitschland van een dusdanige hoogte ge weest zijn, dat de in cijfers vastgelegde basis, waarop de pogingen om tot ontwapening te komen berust hadden, vervallen moesten. Verder zei MacDonald o.m.* „Wij zijn naar Stresa gegaan om hoogere politieke ophelderingen te zoeken in het licht van nieuwe en slechter geworden toestanden. Velen dachten, dat deze nieuwe toestanden nieuwe verplichtingen voor de Britsche regee- ring zouden beteekenen. Wij hebben geen nieuwe verplichtingen op ons genomen. Wij hebben de deur voor Duitschland open gehou den, opdat het zich als een actief deelnemer kan aansluiten bij de bewegingen, die wij ontworpen hebben om een systeem van col lectieve veiligheid in Europa te scheppen. Zonder Duitschland zijn stap te vergeven en door in tegendeel duidelijk te maken, dat wij dezen stap beschouwen als een ernstige ooi- zaak van onrust en een slag voor iedere in ternationale organisatie van vrede en orde, hebben wij te kennen gegeven, dat onze poli tiek verder zal zijn gebaseerd op het handvest van den Volkenbond. Geruchten over een vloot- conferentie met Duitschland tegengesproken. Reuter meldt uit Londen, dat aldaar niets bekend is omtrent vlootbesprekingen tusschen Engeland en Duitschland. Voorbereidende technische besprekingen tusschen de be langhebbende landen nvit inbegrip van Duitschland acht men van nut, maar er is geen enkele datum vastgesteld. België. Parlementair onderzoek naar de devaluatie. Een parlementaire commissie is thans inge steld, belast met een onderzoek naar de ma noeuvres, die hebben geleid tot de devaluatie van den Belga. Deze commissie zal het recht hebben alle noodige onderzoeken in te stellen en tot taak hebben licht te brengen in de kwestie van de onttrekking van goud en de viezen aan de Nationale Bank sinds 30 Maart 1933, van den uitvoer van gouden munten en deviezen uit België. Voorts moet worden on derzocht of de uitvoerindustrieën de verkre gen deviezen in het land hebben terugge bracht. Bovendien moet de positie worden vastgesteld van de wisselagenten, de banken en de financieele instellingen, alsmede de ge dragingen hunner beheerders t.a.v. de Belgi sche valuta sinds 30 Maart 1933. Britsch protest tegen de Ameri ka ansche wapenenquête. De Bankiers worden gehoorcl. Amerikaansche Senaatscommissie in zake de wapenindustrie is thans haar onder zoek naar het aandeel der Amerikaansche bankiers bij de financiering van den wereld oorlog begonnen. Met haar besluit de verhoo- ren te openen, zet de commissie, welke geleid wordt door senator Nye, zich heen over de of ficieuze protesten van <?en deel van het bui tenland. Zooals bekend heeft Baldwin zich eenigen tijd geleden in het Lagerhuis tegen het onderzoek gekant en ook de Britsche am bassadeur Lindsay heeft officieus bezwaren gemaakt. Ook I. P. Morgan en de bankier Bonbright zullen, naar de Tel. meldt, als getuigen wor den gehoord. Door de bankrapporten van de Guaranty Company, waarbij het Morgancon- cern is aangesloten, en door de persoonlijke herinneringen van de beide financiers, zullen de leden der commissie zich op de hoogte kunnen stellen van de transacties, die tijdens den oorlog tot stand zijn gekomen. In verband met deze enquête heeft de Brit sche ambassadeur te Washington. Lindsay, opnieuw een bezoek gebracht aan den Ame- rikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil. Tijdens dit onderhoud, dat een half uur duurde, heeft Lindsay naar verklaard wordt, den minister een memorandum overhandigd, waarin er op wordt gewezen, dat de Britsche regeering ofschoon zij1 geenerlei vrees koes tert voor eenig te onthullen detail, van oor deel is, dat haar relaties met haar financieele agenten in het buitenland een aangelegen heid zijn, die niet zonder haar toestemming aan de openbaarheid mag worden prijs ge- gegeven. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het memorandum van den Britschen ambassadeur aan den voorzitter der enquête commissie, Senator Nye. doorgezonden, zonder er commentaar aan toe te voegen. Naar Nye verklaart, heeft hij het document nog niet ontvangen. In antwoord op een vraag met betrekking tot het onderzoek naar de wapenindustrie in de Vereenigde Staten, deelde Bal'dwin naar Reuter meldt, in het Lagerhuis mede, dat er bij de regeering der Vereenigde Staten geen officieel protest was ingediend. Wel heeft de Britsche ambassadeur officieus aan den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat Engeland hoopt, dat bij de bestudeermg van het voorstel om een onderzoek in te stellen naar de corresponden tie, welke tijdens den oorlog tusschen bepaalde banken in de Vereenigde Staten is gevoerd nopens de financiering van munitieaankoo- pen door de regeeringen der geallieerden, één gevaar niet uit het oog zal worden verloren Dit gevaar is. dat men een reeds lang verjaarde controverse doet herleven, welke een öngewenschte uitwerking zou kun nen hebben op de huidige internationale situ atie. Bij schoonmaak worden Uw handen vaak ruw, rood en onooglijk. Om ze weer snel zacht, blank en mooi te krijgen is Purol het eenige goede middel daarvoor. (Adv. Ingez. Med.) ^Bimiii*^l|,l',^iiiimiiHWinii|^l,|||HiiiiBraiiiiiiiwH,^l,^iiiiiiiiiiiiiiiiiiH*,H* VRIJDAG 19 APRIL HILVERSUM, 301 INT. 8.— VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7— VPRO. 10— VARA 8.Gram.pl. 10— Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.35 Gram. pl. 11.Vervolg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12.Avro-Octet olv. L. Schmidt, m.m.v. Egb. Veen (piano) en B. Lensky (viool). 1.30 Jo- hannes-Passie van J. Vranken mmv. solisten en het Palestrina-koor olv. den componist. 2.30 Concertgebouw-Kamerorkest olv. A. v. Raalte, mmv. solisten. 4.Kniples. 4.45 Gram. platen. 5.Kinderuurtje. 5.30 Strijkorkest olv. E. Walis. 6— Gram.pl. 6.15 Orgelspel J. Jong. 6.40 Interview over de „Flora"' Heem stede. 7— Kerkd. u. d. Ver. v. Vrijz. Herv. te Arnhem. Voorg. Ds. D. A. Vorster 8'.Uitz. v. d. Johannes-Passion, mmv. het Zangkoor v. d. Vrije Gem., klein orkest, en solisten. 10. Vara-Orkest olv. H. de Groot. 11.00—12, Gram.platen. HUIZEN, 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de KRO. 3.00—9.15 en 10— Gram.pl. 11.30—12 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Schlager- muziek en Gram.pl. 2.004.Gram.pl. 4.15 Pianorecital en Gram.pl. 5.Causerie. 5.30 Orkest-concert. 6 20 Bach's Matthaus-Passion uit Leipzig. 8 50 Politieber. 9.Gram.pl. 9.30 Orkestconcert. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.0012.Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 9.20 Voorlezing 9.359 50 Morgenwijding. 11.50 Mantovani en zijn Tipica Orkest. 12.50 Orgelconcert C. H. Trevor. 1.20 Gram.pl. 1 50 Radio Militair Orkest olv. B. W. O'Donnell. 2.35 Fred. Hartley's Novelty Kwintet mmv. Brian Lawrence. 3.20 BBC-Midland Orkest olv L. Howard, mmv. E. Stevenson (sopraan), 4.23 „Good Friday", spel in verzen van J. Mase- field. 5.20 Cellorecital door W. H. Squire. 5.50 Kerkdienst. 6.50 1ste deel van Bach's Johan nes-Passion olv. van Sir Henry Wood. 8.10 Be richten. 8.25 2de deel van de Johannes-Pas sion. 9.359.55 Causerie. RADIO PARIS, 1G48 M. 6.20 en 7.20 Gram. pl. 11.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 6.20 UitLeipzig: Matthauspas- sion, Bach. 9.05 Nat-, Orkest olv. Inghelbrecht, Raugelkoor en solisten. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20—1.20 M. Hansen's orkest. 1.59—2.05 Zang en piano. 2.35 Gram.pl. 2.50 Koorconcert olv Foss. 3.204.20 Omvoeporkeset olv. F. Mahler. 7.20 Kohlau-concert olv. Gröndahl. 9.Zang en declamatie. 9.4010.20 Kamer muziek. KEULEN, 456 M. 9.05 Orgelconcert H. Bachem. 10 05 Prisca- kwintet. 10.50 Zang Lore Schröter (sopraan). 4.20 „Mariechen voir Nymwegen", spe Tin mi- crofoonbew. v. A. en Ch. Pellon. Regie: Wahl. Muziek: R. Petzoldt. 5.20 Omroepkoor en so listen. 6.20 Mattlieuspassion uit Leipzig. 9.50 11.20 Gramöfoonpl. ROME, 421 M. 3.05 Uit Leipzig: 2de ged. v. d. Matthaus- Passion. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.20 Uit Leipzig: Bach's „Matthauspassion". olv. H. Weisbach. 8.50 en 10.0510.20 Be richten. EX-PRINS JU AN VAN SPANJE TREEDT IN HET HUWELIJK. PARIJS. 17 April. (V. D.) Na afloop van een bespreking tusschen ex-koning van Spanje en prins Carlos van Bourbon is giste ren officieel mede deeling gedaan van het voorgenomen huwelijk van den Spaanschen infant prins Juan met prinses Maria Merce des van Bourbon, dochter van prins Carlos van Bourbon SNELLE VLUCHT VAN HET CLIPPER- VLIEGTUIG. Het Clipper-vliegtuig van de Pan American Airways heeft .de non-stop-vlucht van Ala meda (California) naar Honoloeole afgelegd in 17 uur 45 minuten. Hierdoor wordt een nieuw record voor de vlucht van Oost naar West gevestigd. De afstand Alameda-Honoloeloe is 2400 mij len, zoodat een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 160 mijlen werd bereikt. Het vliegtuig vloog na de halve afstand in zigzaglijn te hebben afgelegd, teneinde het nieuwe radiocompas te pv~' wen, op het laat ste gedeelte begeleid en marine-vlieg- tuigconvooi. Het toestel was Dinsdag om 23 uur 51 MET in Alameda bij San Francisco ge start; het bereikte de Hawaii-eilanden Woens dag om. 17 uur 36 MET. \eve^&* ver\en9^ en M>aar voor VIJF wasschen 16 tl Handelsond. „Emko" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Gedeeltelijke verwerkelijking van het crisisprogram der Arbeiderspartij mogelijk met steun van de Boerenpartij. De defensie-debatten in het Storting. Werkloosheids bestrijding gaat voor een doelmatige defensie. (Van-onzen correspondent) STOCKHOLM, April Achttien dagen lang is in 1928 het eer Sue so cialistische kabinet in Noorwegen aan het be wind geweest voor het tengevolge van zijn ra dicale ontwapeningsplannen en door toedoen van den liberalen leider Mowinckel ten val werd gebracht. 4 L V"T' 7 \.,.m 4 x jt-W Nygaardsvold. de nieuwe Noorsche premier. Achttien dagen lang is nu het tweede so cialistische ministerie in Noorwegen aan het bewind. De beurs, die een jaar geleden nog krachtig reageerde op de verkiezing van den tegenwoordigen premier Nygaardsvold tot pre sident van het Storting, heeft van de vorming van het socialistische kabinet nauwelijks eeni gen invloed ondergaan, de regeeringsverkla- ring is, zij het ook onder voorbehoud, vrij gun stig ontvangen, de begrooting van defensie is behandeld, zonder dat het tot een conflict tusschen regeering en parlement behoefde te komen, en het ziet er waarlijk naar uit, dat het kabinet nog vele malen achttien dagen aan het bewind zal kunnen blijven. Bijna anderhalf jaar lang heeft de socia listische Arbeiderspartij, die om verschillen de redenen ook vaak half-communistisch ge noemd wordt, de regeeringsmacht voor zich opgeëischt en even lang heeft men de kabi netscrisis, die een einde zou maken aan het bewind van het kabinet-Mowinckel, aan zien komen, heeft men in Noorwegen een „latente kabinetscrisis" gehad. Bij de verkiezingen voor het Storting in het najaar van '33 ging de Arbeiderspartij ongeveer vijftig procent voor uit, zoodat zij 69 van de 150 zetels kreeg. De conservatieve partij ging van 41 op 30 zetels terug, de toenmalige regeeringspartij, de libe rale, van 33 op 24 en de boerenpartij verloor 2 zetels, zoodat zij er 23 behield. Dus verliezen voor al de burgerlijke partijen, een nederlaag voor de burgerlijke politiek en daartegenover een belangrijke winst voor de Arbeiderspartij, een duidelijk blijk, dat een groot deel van het Noorsche volk zijn hoop gevestigd had op het crisisplan van de socialisten, waaraan de ver kiezingsleus ..Heel het volk aan 't werk" ont leend was. Maar Mowinckel. die een voor de welvaart van 't land noodlottige financieele DE PAN AMERICAN CLIPPER NAAR HONOLOELOE. NEW YORK, 17 April (V. D.i Uit Alameda nabij San Francisco in Californië is gister middag om 8.51 uur New Yorkschen tijd in aanwezigheid van duizenden toeschouwers he nieuwe snelle Amerikaansche vliegtuig Panamerican Clipper gestart voor een vlucht over den Stillen Oceaan naar Honoloeloe. Aan boord bevindt zich een bemanning van zes koppen. Het vliegtuig is voorzien van vier motoren, die het een gemiddelde kruissnelheid van 260 K.M. per uur kunnen geven. De Panamerican Clipper wordt Dinsdagochtend in Honoloeloe verwacht. De machine heeft 10.000 brieven en briefkaarten voor Honoloeloe aan boord. RUSSISCH DICHTER VERMOORD. MOSKOU, 17 April (V. D.) Te Leningrad heeft men den communistischen dichter Bikow vermoord gevonden. Bikow was neer geschoten en van den dader ontbreekt eik spoor. Bikow werkte vroeger in het Roode Leger en vervulde daarna functies als ver trouwensman van de partij en de regeering in verschillende economische instanties. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. vJ ;11 .Ml'1 T iV#l "Mm' [I II! lil:1,1 fi-i- mm l i W m m§ jCD. „O, o," riep Sim. „Nu ben ik mijn mooie hoedje kwijt." Thijs keek over het randje en zei: „Hier was het, dat het ding verdween. Hij ligt vast ergens diep in het ravijn wat jammer dat ik hier geen paden naar beneden zie. Maar wacht, ik heb een plan. Misschien lukt dat wel." politiek vreesde, wanneer de socialisten aan het bewind kwamen, beriep er zich op. dat de Arbeiderspartij w-'T een overwinning behaald, maar niét de meerderheid-in het Storting ver overd had en besloot aan te blijven tot een motie van wantrouwen tegen zijn kabinet aan genomen werd. Herhaaldelijk heeft het er om gespannen, meer daft eens scheen de boeren partij, die reden meende te hebben om hoogst ontevreden over de landbouwpolitiek der li berale regeering té zijn, samen met de Arbei derspartij het kabinet ten val te zullen brengen en een kleine drie weken geleden is het er dan eindelijk ook van gekomen. De di recte aanleiding was, dat socialisten en boeren verhooging van de uitgaven voor werkloos heidsbestrijding en crisissteun voor boeren en visschers hadden voorgesteld, welke uit lee ningen en de opbrengst van een omzetbelas ting en van belastingverhooging bestreden zouden worden, en dat de premier, die deze voorstellen niet te aanvaarden achtte, een motie van vertrouwen in zijn kabinet indien de, welke toen door socialisten en boeren ver worpen is. Na de Stortingsverkiezingen van '33 is er vaak-gesproken over het komende kabinet- Nygaardsvold en het is, voor het nog gevormd was, fel bestreden door organen van d» rechterzijde. De socialistische Arbeiderspartij is de eenige roode parlementaire partij in Noorwegen en zij herbergt dus sociaal-demo craten zoo goed als communisten, de radicale vleugel beheerscht sedert het congres van den vorigen herfst het Verbond van Vakver- eenigingen en uiterst links-georiënteerde agi tatoren hebben het- bij tijd en wijle over het Sowjet-Noorwegen, dat gesticht zou worden, wanneer de Arbeiderspartij de meerderheid in het parlement kreeg. Nadat Nygaardsvold zijn socialistisch kabinet gevormd had, is men aan beide zijden zijn woorden voorzichtiger gaan kiezen, de agitatoren waren er voor de socia listische regeering niet in moeilijkheden te brengen, de burgerlijke oppositie is zakelijker in haar critiek en neemt in zekeren zin een afwachtende houding aan. Nu het pleit een maal beslecht is. nu er een socialistisch kabi net is gevormd, wil men zien wat er onder de nu heerschende omstandigheden tot stand ge bracht kan worden. Er is sinds jaren in Noorwegen geen meer derheidskabinet geweest en ook het kabinet- •Nygaardsvold is dat niet. 1-Iet steunt uitslui tend op de Arbeiderspartij, die zooals gezegd 69 van de 150 zetels in het Storting heeft. Maar het beschouwt zich als een parlementair ka binet en zal dus, zooals een der meest radica len onder de ministers het dezer dagen uit drukte. zijn natuurlijke taak zien in het uit voeren van den wil van het parlement. Of er onder deze omstandigheden veel van het pro gram van de Arbeiderspartij, dat in zekeren zin ook het program der regeering is, uitge voerd kan worden, hangt af van den steun, die van burgerlijke zijde, en dan wel in de eerste plaats door de boerenpartij, verleend zal werden. En daar deze partij, die onder in vloed van de crisis veel is gaan voelen voor „Flanwirtschaft", wanneer deze ook boeren en visschers ten goede komt. van Zweden geleerd heeft, dat samenwerking tusschen arbeiders en boeren tot voor beide klassen goede resulta ten kan leiden, zal zij waarschijnlijk volgens het Zweedsche voorbeeld bereid zijn tot ..koe handel", tot het aangaan van oen overeen komst, waarbij men elkaar wederzijds steun belooft voor het verwerkelijken van plannen, die niet al te zeer met de beginselen van de partij in strijd zijn. Volgens geruchten wil de regeering den boterprijs met niet minder dan twintig procent verhoogen en den prijs voor ïnheemsch graan met-10 kronen per ton en in ruil daarvoor zou de boerenpartij het dan gced vinden, dat de inkomsten- en vermogensbelas tingen met 10 a 20 procent verhoogd werden, hetgeen, met de opbrengst van een omzetbe lasting of van een toeslag op de invoerrechten, tientallen millioenen voor bestrijding der werkloosheid door het ondernemen van groo te openbare werken op zou leveren. En kan althans een deel dezer plannen verwerkelijkt worden, zoodat men inderdaad resultaten van het socialistische bewind gaat zien vóór in den herfst van het volgende jaar opnieuw verkie zingen voor het Storting gehouden worden, dan bestaat er kans, dat de Arbeiderspartij dan de meerderheid behaalt. Hetgeen trou wens haar doel is. De bestrijding van de gevolgen van de cri sis, vergrooting van de werkgelegenheid, ver betering van de toestanden voor boeren en visschers, stelt de Arbeiderspartij voor alles. Bij de burgerlijke partijen is men daar niet onverdeeld tevreden over. omdat men meent, dat de internationale politieketoestanden thans zoodanig zijn. dat Noorwegen in de eerste plaats voor versterking van leger en vloot, voor „een doelmatige defensie" dient te zor gen en bij de behandeling van defensie is daar over levendig gedebatteerd. De Arbeiderspartij staat op het standpunt, dat een krachtig leger en een sterke vloot voor een land als Noor wegen uit den booze zijn, omdat het volk de kosten van een absoluut doelmatige defen sie voor dit lange land onmogelijk kan beta len en omdat zoo'n defensie eerder een gevaar dan een garantie zou zijn. Een sterk bewapend Noorwegen zou er volgens de socialistische op vatting toe leiden, dat beide oorlogvoerende groepen dit land aan hun zijde of als een hun ner voorposten wilden hebben. De minister van defensie, Monsen. die ook in het kabinet Hornsrud van 1928 zitting had en die prin cipieel ontwapenaar is, heeft bij de debatten gezegd, dat hij alleen een neutraliteitswacht wil, die geen militaire taak zou hebben, en volgens zijn meening bestond er in de practijk weinig ver-schil tusschen dit standpunt en dat van de burgerlijke partijen, al sprakèn die dan over een weermacht ter handhaving van de neutraliteit. Hij herinnerde er aan. dat volgens de regeling van 1909 de defensie jaar lijks 70 millioen kronen kostte en men een plan voor den bouw van een vloot had, dat in totaal op 300 millioen kwam, terwijl de laatste jaren de uitgaven voor defensie, die in feite door de burgerlijke meerderheid vastgesteld worden, opgeveer 35 millioen kronen bedroe gen, en men over een vlootplan niet meer spreekt. Dit wilde dus zeggen, dat ook de bur gerlijken verlaging van de defensie-uitgaven noodig en geoorloofd geacht hebben, al spra ken zij op verkiezingsvergaderingen, dan ook van een „doelmatige defensie". Het resultaat van het debat is geweest, dat het socialistische voorstel om dit jaar geen dienstplichtigen op te laten komen en het daardoor uitgespaarde geld voor crisissteun te gebruiken, verworpen is. terwijl de diensttijd van 60 tot 72 dagen verlengd werd. De regee- ring heeft van deze zaak geen kabinetskwestie gemaakt, zij tracht de oude ontwapenings plannen niet door te voeren, zij legt zich neer bij den wil van de meerderheid in het parle ment. Want zij wil, zij het ook gedwongen, een gematigde politiek voeren. En zoolang zij dat doet staat zij vrij sterk. C. G. B.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13