DE BILT DUBBEL%5TER DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. DONDERDAG 18 APRIL 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 2 Vereeniging van Leeraren aan Chr. Gymnasia en Lycea. Dr. K. 31. Miskotte over de taal. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOM BOOT MAATSCHAPPIJ. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Nationaal Bezit van Aan deelen Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, waarin 50 preferentie en 52 gewone aandeelen. uitbrengend 54 stem men vertegenwoordigd waren, werd door den Raad van Beheer verslag uitgebracht en de balans en winst- en verliesrekening vastge steld. De heer E. Heldring werd als lid van den Raad van Beheer herkozen. In de algemeene vergadering van houders van aandeelen in de Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij N.V., waarin vertegenwoordigd waren: 50 preferente aan deelen en 27281 gewone aandeelen. uitbren gend 27381 stemmen, werd door het bestuur verslag uitgebracht en de balans en winst en verliesrekening vastgesteld. De heer J. F. van Hengel werd als commissaris herkozen, terwijl de heer C. J. Baron Collot d'Escurry als zoodanig werd benoemd. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Nieuwste vogelfilms van den heer Burdet. meldt: Notaris verleende te hooge credieten. De politie heeft mededeeling gedaan om trent het onderzoek ingesteld op het kantoor van notaris J. A. M. te Rotterdam., welke no taris in staat van faillissement is verklaard. Sedert 2 Januari gaan over dit notariskan toor zeer wilde geruchten. Het eerste politie onderzoek geschiedde eind Januari. Er waren toen nog geen klachten ingekomen en bij het eerste onderzoek bleken geen onregelmatighe den. Een paar maanden later werd weer een onderzoek ingesteld, omdat er toen wel klach ten waren ingekomen. Het onderzoek is zeer voorzichtig geschied, teneinde daaraan geen ruchtbaarheid te geven, daar dit mogelijk een run op het kantoor tengevolge zou hebben ge had. Bij het tweede onderzoek kwamen er inder daad dingen aan het licht, die niet door den beugel konden. De Commissaris van het Bureau Pauwen- steeg. die het onderzoek leidde, legde er den nadruk op. dat deze dingen niet gebeurd zijn om den notaris wederrechtelijk te bevoordee- len, ten koste van zijn cliënten. De geheele zaak heeft een sterk civieien kant. vermoede lijk meer nog dan een strafrechtelijken kant. De zaak komt hierop neer, dat de notaris, die deposanten had en cliënten, die hem effecten hadden gegeven om hun saldo te dekken. De notaris heeft indertijd een persoonlijk vermo gen gehad van 8 ton, dat op een rekening van de Twentsche Bank stond. Alle transacties be treffende zijn cliënten liet hij ook op deze bankrekening boeken. Zoolang het persoonlijk vermogen van den notaris toereikend bleek, leverde dit geen bezwaar op. Op het kantoor was gaandeweg de gewoonte ontstaan, dat effecten uit het persoonlijk bezit van den notaris en die van de cliënten, door elkaar ter dekking van het bandsaldo werden gedeponeerd. Waren de rekeningen gesplitst geweest, dan zou men vermoedelijk eerder be merkt hebben, dat de zaak misliep. Het vermo gen van den notaris liep onder de huidige om standigheden sterk terug. Daarom moest de bank meer en meer effecten realïseeren en daarbij waren toen ook effecten, welke het eigendom waren van cliënten. Indertijd heeft de notaris opgericht de N.V. Maatschappij voor Gronderediet Rotterdam. Deze zaak was er speciaal voor. om bouw ondernemingen en hypotheken te financieren. Directeur van deze N.V. was J. M. B., die, als de notaris, afwezig was, ook diens notariszaken waarnam. De indruk is,gewekt, dat de notaris de N.V. had opgericht om de notariswet te ontduiken, welke het in deposito nemen van effecten door notarissen verbiedt. Dit is on juist, want de N.V. is opgericht in 1920 en de wet is in werking getreden in 1932. Bovendien is bij de wet bepaald, dat de notaris, die reeds deposito's had, deze eerst langzaam aan be hoeft af te wikkelen. De N.V. heeft, naar ge bleken is, veel te hooge hypotheken afgesloten, en bovendien heeft de notaris veel te hooge credieten toegestaan, in goed vertrouwen dik wijls van 50 mille en zelfs een ton, zonder dekking. Bij de débacle van zijn kantoor heeft notaris M. zijn vermogen geheel verspeeld. De directeur van de N.V., J. M. B„ heeft in den tijd, dat hij voor den notaris werkte, de zelfde fouten gemaakt en ook zijn persoonlijk vermogen verspeeld. Hij is evenals de notaris failliet verklaard. B. is thans in hét Huis van Bewaring ingesloten. Notaris M. blijft in Zwit serland. Eerst wanneer zeker is gebleken, dat hij zich aan verduistering heeft schuldig ge maakt, zal langs diplomatieken weg zijn uit levering worden gevraagd. De notaris vertoeft in een sanatorium, lijdende aan een psychi sche depressie. Vrees voor vluchten bestaat niet, temeer daar hij geen cent meer bezit. Een onderzoek words ingesteld naar de vraag of er nog personen zijn, die zullen bij springen om de totale débacle van het kan toor te voorkomen. Na de Statenverkiezingen. Vergaderingen van R.-K. Staatspartij en S. D. A. P. S. D. A. P. De Federatie Haarlem van de S. D. A. P. hield Woensdagavond in het gebouw van den Prostestantenbond een bijeenkomst, waarin de uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten werden medegedeeld. De vergadering werd door zang van de gemengde zangveree- niging „De Stem des Volks" opgeluisterd. De voorzitter, de heer S. P. Doek, deelde de uitslagen aan de aanwezigen mede. De belang stelling was zóó groot, dat de zaal te klein bleek. De voorzitter zegde dan ook toe, op den avond van de raadsverkiezingen, 4 Juni, voor een grootere zaal te zullen zorgen. Er heersch- te vreugde over het feit, dat het stemmental der sociaal-democraten in Haarlem grooter geworden was. De heer M. A. Reinalda sprak een propagandistisch woord. Hij constateerde, dat een deel van het volk, dat tot nu toe ach ter de regeering heeft gestaan, aan de regee ring thans derurug heeft toegekeerd. De soci aal-democraten zijn evenwel achter hun par tij blijven staan. Tevens meende spreker, dat deze verkiezing reeds bewezen heeft, van wie de N. S. B. haar stemmen heeft verkregen, na melijk van het kapitaal, waaruit volgens hem het beeld van de toekomst te zien is. De bijeenkomst werd door den lieer Doek met een opwekkend woord gesloten. R.K. Kiesvereeniging. Ook de R.K. Kiesveregeniging hield Woens dagavond eveneens een vergadering in het ge bouw Sint Bavo aan de Smedestraat. Ook hier1 werden de uitslagen der verkiezingen bespro ken. De belangstelling was heel groot. Dr. Th. Koot, de voorzitter, gaf toen het eindresultaat van Haarlem bekend was, een tabellarisch overzicht van de nu uitgebrachte' stemmen in verhouding tot die van 1931, even als van de uitgebrachte stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1933. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de R.K. Staats partij een burcht is, die onaanvechtbaar is te noemen. Aan het slot der bijeenkomst werden ook nog de uitslagen van de verkiezingen in Bloemen- daal, Heemstede en Zandvoort besproken. 10 cf. p. i/a ons. THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK; UITSPRAKEN. Diefstal. Een 17-jarige Duitsche dienstbode heeft in Januari haar patroon, een winkelier, be stolen, door telkens jassen, handschoenen, leeren jekkers, regenpijpen en mantels uit den winkel weg te nemen. Dit gebeurde meestal 's morgens vroeg, als het gezin van den winkelier nog sliep. De verloofde van' het meisje stond altijd buiten te wachten en nam de goederen in ontvangst, die hij dan weer verkocht. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie tegen het meisje een gevange nisstraf, gelijk aan de preventieve hechtenis en tegen den verloofde wegens heling ander half jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde het meisje he den tot 6 maanden en de verloofde even eens tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Looden plaatjes in automaten gestopt. Veertien dagen geleden was tegen een 27- jarigen Haarlemmer 9 maanden gevangenis straf geëischt. omdat hij in IJmuiden siga rettenautomaten zou hebben geopend door er in plaats van kwartjes, looden plaatjes in te werpen. Verdachte, die ontkende, werd heden vrij gesproken met bevel tot onmiddellijke in vrijheidstelling. Het roode poloshirt. Tijdens een openbare vergadering van de VV.S.TJ. in het Concertgebouw op 10 Decem ber is proces-verbaal opgemaakt tegen een bezoeker, die een rood poloshirt droeg. De Kantonrechter had hem tot f 5 boete veroordeeld en m hooger beroep vroeg de Officier bevestiging van dit vonnis. De uit spraak luidde heden bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroor deeling van verdachte tot f 1 subs. 1 dag. Auto tegen melkwagen gebotst. Op 8 December is een auto, bestuurd door een Amsterdammer, op den Heerenweg te gen een wagen van een melkbezorger ge reden. De man viel van den bok en kreeg zoodanig letsel, dat hij geruimen tijd niet heeft kunnen werken. Tegen den chauffeur was f 25 boete ge- eischt. Vonnis: f 15 subs. 9 dagen. Auto-ongeval bij Halfweg. Een Amsterdammer is op 30 November met een gehuurde atuo bij Halfweg tegen de af rastering van de trambaan gereden,. Zijhi verloofde, die naast hem zat, brak een arm en kreeg een hersenschudding. Wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld stond de Amster dammer veertien dagen geleden voor de Rechtbank terecht. Er werd f 30 boete ge- eischt en toewijzing van de schadevergoe ding aan de N.Z.H.T.M. van f 39.65 wegens schade aan de afrastering. De uitspraak luidde heden: f 15 boete, subs. 9 dagen met toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van f 30. AGENDA Heden: DONDERDAG IS APRIL Geb. ProtestantenbondPsycho-synthese. Voordrachten over „De Bergrede" door den heer B. v. d. Meer. 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging. „Goede Vrijdag en Paaschmorgen". 8.10 uur. Cinema Palace: Tweede en laatste deel van „De ellendigen" met Harry Baur. Op het too- neel Mimi en Teddy Leblanc, eccentric acroba tie-dansers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Geprolongeerd One night of love met Grace Moore. Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Vlug van stapel" met W. Haines, Madge Evans, Conrad Nagel. 7 em 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Op hoop van Zegen"- met Esther de Boer-van Rijk.Op het tooneel;' 3 Fuxani. 2.30, 7 en 9.15 uux. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Bloemententoonstelling ini Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. VRIJDAG 19 APRIL Bioscopen, nieuw programma. Rembrandt Theater: Première van „De big van het regiment". 8 uur nam. Heemstede: Bloemententoonstelling in Groenendaal van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur. Heden. Donderdag, is te Haarlem gehou den de 16e algemeene vergadering van de vereeniging van leeraren aan Chr. gymnasia en lycea. Na de uitbrenging van de jaarverslagen hield Dr. K. M. Miskotte. Ned. Herv. predi kant te Haarlem, een rede over ,,de functie van de taal in het geestesleven en bij het onderwijs". Spr. ging uit van het vertoog van de Ned. Mij. van Letterkunde gericht tot de regee ring over de slechte resultaten van het onderwijs in de Ned. Taal. Hij vreest, dat men het eenvoudig zal gaan zoeken in een verzwaring van de examen-eischen en ver meerdering van het aantal lesuren. Echter de schuld kan niet op het speciale onder wijs in de moedertaal worden afgewenteld. Wat vertoond wordt aan onkunde en onge voeligheid is een symptoon van de crisis onzer West-Europeescbe cultuur. Wil men op hope tegen hope zich daartegen te weer stellen, dan zal niet alleen en niet aller eerst het taalonderwijs, maar de taal bij 't onderwijs verbeterd moeten worden. Docee- ren toch is, ook waar het de exacte vakken betreft, een hanteering van de moedertaal tot zuivere overdracht van gedachten. Het voortgezet onderwijs geeft natuurlijk slechts separate kennis in separate vakken, maai de eenheid, waardoor dit toch van verre sa menhangt met de cultuur is juist de taal. Waar geen eerbied is voor het geheimeni's van het woord, daar is geen „Bildung" moge- lfik, daar heeft ook het gymnasium als or ganisch centrum van cultuurbouw zich z-elf opgeheven. Spreker wil van twee kanten uitgaande, het gewicht van de taal voor den docent trachten aan te wijzen. Hij wil eerst van dè taalfunctie bij het onderwijs gaan naar de fimctie der taal in het menschelijk geestes leven. En daarna denzelfden weg in de omge keerde richting. Wat het eerste betreft beschouwt hij de mee te deelen leerstof achtereenvolgens on der vierderlei gezichtspunt, naar inhoud naar grens, in zijn verband met het geheel der menschelijke kennis, als verwijzing naar het werkelijke leven. Wil kennis levende kennis zijn. dan is onder elk van deze ge zichtspunten een innige en liefderijke ver trouwheid met de moedertaal onontbeerlijk. De leeraren in de verschiilende vakken zou den moeten samengaan met deze dingen, die door het rationalisme van de vorige eeuw ganschelijk verdonkeremaand zijn. te reke nen. Klaarheid van woordlijn, kleur en plastiek, het juiste aanwenden van metafoor en pa radox. het rechte aanspreken van den leer ling als naaste, het moet opnieuw veroverd worden. Spr. licht het gezegde met enkele voorbeelden toe. Langs de andere lijn van de functie dei- taal in het geestesleven naar de taalfunctie bij het onderwijs gaande, begint spreker met een analyse van het dichterschap. Dit is niet iets in modern geïsoleerden zin „aesthe- tisch". Het is niets anders dan het oerleven van de taal zelf in een bepaald mensch, met een bepaald lot. Het is het magische namen geven. Taal is in zijn elementair bestand pure „diehtung" en loutere practijk. Daarom is <le groote dichter ook steeds een groot pro zaschrijver: daarom is het nuchtere prac- tische onversneden volk, tegelijk zoo dichter lijk. Geen verweer tegen de verwording onzer cultuur zal baten, indien ons onderwijs niet opnieuw' van uit zulk een elementair taalbe sef gevoed wordt. Toch is hiermee het eigen lijke nog niet.gezegd; dieper dan deze func tie der taal ligt in het geestesleven zelf de taal als getuigenis aangaande de realiteit van den geest. De eenzaamheid, waarin wij bij het' abstracte denken verkeeren. is tee lten en regel van onzen afval van God. De diepste functie van de taal is het verkeer van mensch tot mensch, van mensch tot God. Met zichzelf een gesprek te voeren, daartoe neigen zij. die op weg zijn naar den waanzin En op dezen weg zijn wij van na ture meer of min allen, zoolang Jezus Chris tus ons niet bij onzen naam geroepen heeft. In den grondvorm der taal die zich in de gramaticale structuur spiegelt, ligt een logi sche functie, die nimmer zonder een zekere dubbelzinnigheid is, want er is een logica van het denken zonder spreken, en er is een logica van het .sprekende denken". Ook het denken van uit de ik-eenzaam- heid grijpt naar de taal. Maar dan komen de groote gevaren van het ..zelfstandige" gees tesleven aan den dag. Het woord op zich zelf heeft noch thans indirect een zekere wij ding ontvangen, omdat het Gode behaagd heeft Zijn Woord in menschen woorden te doen ingaan. Van ons uit is de hoogste func tie van de taal het gebed. Gaan wii van uit zulk een analyse van het geestesleven naar het onderwijs, dan komt weliswaar de cultus der taal onder verdenking, maar an derzijds wordt het duidelijk, dat met het geestesleven, waarachtige ernst kan worden gemaakt, ten zij men de gave van de taal deemoedig en dankbaar, in het geloof aan vaardt als mogelijkheid tot het verstaan ook der goddelijke waarheid. Spreker past dit tenslotte nader toe op de vier kanten van de leerstof, de bepaalde inhoud, de begrenzing, de relatie tot het menschelijk kennen in het algemeen en de heenwijziging naar het werkelijke leven. Menschelijkerwijs gesproken, worden aan de kerk, dat is aan de boodschap der Kerk. schier onoverkomelijke moeilijkheden in den weg gelegd door een „cultuur" die de taal als een morse-teeken. als een bloote utili- teits functie opvat. Minstens moeten wij het besef in ons zelve en in anderen levend houden, dat Albert Verwey aldus vertolkt heeft: Wij leven alleen in het wonder; als wie slaapwandlend droomt te waken loopen we ons droomwijs wijs te maken, dat 't leven gewoon is, maar 't is bijzonder. In de 2e H. B. S. aan het Santpoorterplein waren Woensdagavond een zestigtal leden van de afd. Haarlem der Ned. Natuurhist. Vereen, bijeengekomen om te luisteren naar hetgeen de heer J. Drijver, secretaris van de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten over het vogelleven zou vertellen. De heer Burdet had de vereeniging in de gelegenheid gesteld: daarbij zijn nieuwste vogelfilms te vertoonen. De heer Drijver wees op het verschil in de motieven voor de vogelbescherming, zooals die tegenwoordig gelden bij die van vroeger, toen men de vogels indeelde in 3 groepen: de nut tige, die beschermd, de schadelijke, die ver delgd moesten worden, terwijl men dan een groep overhield, waarmede men feitelijk geen raad wist omdat zij niet nuttig en ook niet schadelijk waren. Tegenwoordig is men meer gaan inzien de volmaaktheid van de schep ping, waarin niets overbodig en zeker mets schadelijk is. Nu wordt dus de vogelstand in zijn geheel beschermd, omdat men uit het ge heel geen enkele soort wil missen. Spr. roemde het. mooie werk van Dr. Thijsse, die de vogels bestudeerde en fotografeerde en van den heer Burdet, die zooveel interessante bijzonderheden uit het vogelleven op de film wist vast te leggen. De eerste film, die dezen avond gedraaid werd, was die van de Kemp hanen. Wanneer deze vogels terugkeeren uit het winterverblijf dragen de mannelijke nog niet de sierlijke kraagveeren, die op de lange reis te hinderlijk zouden zijn. doch na eenige weken prijken zij met de sierlijke kraag, waar in de kleuren brum, brons, geel. grijs, wit, zwart in alle tinten vertegenwoordigd zijn. De mannetjes hebben hun bepaalde vechtplaatsen waar zij geregeld bijeenkomen, terwijl het wijfje voor het nest en de eieren zorgt. Het nest ligt meestal goed verborgen in het gras; een open nest is een uitzondering. De film gaf duidelijk te zien het „vechten" en den toestand van verstijving waarin soms het geheele gezel schap verkeert. Gelukkig blijken bij het ver woede gevecht de vogels slechts zelden be schadigd te worden. Het wijfje toont in de gevechten weinig belangstelling. De tweede film was die van de fuut. Toen- in 1905 het futenbont (het grebe) in de mode was, werden zij in groote hoeveelheden ge vangen, doch nu hoort de fuut tot de be schermde vogels. In Maart en April komen zij naar de bmnenplassen en prijken dan met een lange, dubbele kuif en hooge bruine hals kraag. In Mei maken zij de nesten, die op een verzameling waterplanten lijken, doch onder die planten vindt men de 4 a 5 groote gele eieren. Als de vogel het nest verlaat, zal het 'steeds eerst de eieren met plantenslierten toedekken. Eigenaardig is, dat de fuut, bijv. bij gevaar, de jongen op den rug draagt. De film gaf dit duidelijk te zien. Het is bekend, dat de fuut zelfs kans ziet zijn jongen op den rug te vervoeren tijdens zijn vlucht. De derde fihn gaf het leven .van het woud aapje. Als bij dezen vogel van een woud spra ke is, is het het rietwoud, waarin hij leeft, doch men spreekt ook wel van wouw-aapje naar zijn roep. De naam aapje is niet zoo slecht gekozen, als men ziet hoe vlug ze zich door het riet bewegen, zich met de teenen aan de stengels vastklemmend. Interessant is de wijze waarop de jongen gevoerd worden De oude vogel bewaart het voedsel in den keel zak. Bij aankomst op het nest trachten de jongen zijn snavel te pakken te krijgen en trekken daaraan zoolang tot het voedsel wordt uitgebraakt. Prachtig gaf de film* dit alles te zien. Het waren alle drie prachtige films, die be wondering wekken voor het geduld en de ken nis van den vervaardiger. Door de duidelijke en enthousiaste voordracht van den- heer Drijver hebben de aanwezigen er ten volle» van kunnen genieten. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk. op Vrijdag 19 April a.s. des namiddags van .34 uur, door den heer George Robert, met medewerking van Annie Veenen- bos, zang. 1. O Lamm Gottes, unschuldig. J. S. Bach. (orgel) 2. Fuge über den Namen B.A.C.H. R. Schumann. (orgel) 3. a. Wandrer's Nachtlied. b. Im Abendrot. Fr. Schubert. c. In deine Hande. J. S. Bach, (uit Cantate „Gottes Zeit"). d. Sei stille dem Herrn. F. Mendelssohn Bartholdy. (zang) 4. Zesde Sonate. F. Mendelssohn Bartholdy. Choralvariationen. Fuge. Finale. (orgel) 5. Blumenlieder. Robert Stolz. e. Motto, b. Lilie, c. Stiefmütterchen, d. Myrthe. (zang) 6. Lobet den Herren. S. Karg-Elert. (orgel) PERSONALIA. De heer G. Hankel, alhier, slaagde voor het diploma machinist a/b van Stoomvisschers- vaartuigen. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN IN NEDERLAND. De Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland houdt haar Algemeene Vergadering op Zaterdag 20 April in Café-Rest. „Brink- mann", Groote Markt te Haarlem. Anvang der vergadering des voormiddags 9 uur Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 746.3 m.M. te Shields. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidelijken tot Wes telijken wind. Zwaar bewolkt met opklaringen, Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verande ring m temperatuur. Uit het Buitenland NOG BUIïG WEER VERWACHT. De depressiekem over de Britsche Eilanden bleef stationnair, en vulde aan alle kanten op. Ten Zuidwesten van Ierland vercheen een nieuwe secundaire kelke zich wel Oostwaarts zal verplaatsen, zoodat het weer ten onzent nog zijn buiïge karakter zal blijven gehouden en bij den aanvoer van vochtige lucht uit Zuid-westelijke richtingen nog geen veran dering van tempera turn te wachten is. Rond om de depressiekern waait het hier en daar krachtig, eveneens op het grensgebied van hoogen en lagen druk in Polen en de Rand staten. Er viel over het geheele waarnemingsgebied uitgebreide en plaatselijk zware neerslag. Ook hedenmorgen meldden veel stations regen terwijl bijna overal de lucht zwaarbewolkt of betrokken is. Over IJsland, Noord-Schotland en ons land werd het iets kouder, in het overige gebied steeg de temperatuur een weinig. Barometer 752 m.M. 748 m.m. Stand heden morgen Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van; FA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 18 April: Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden tot 12 uur 52 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 April. Ondertrouwd 17 April: H. Kossen en W. Mijnders; N. F. v. d. Assem en A. M. v. d. Tuin; C. M. Tabbers en M. W. J. van Twuijver; L. Zandberg en T. Schipper; J. G. Bousema en C. F. de 'Ridder; J. Cohen Rodrigues en E. Steenken: J. Klooster en C. J. J. M. Burgstede: J. F. G. Prang en J. M. Uijl; W, Besseling en M. Zandberg: J. Burrij en J. Dijkstra; K. Ho nig en J. C. Kleijn; C. Besseling en M. Polak; J. Jager en A. C. Appelboom; H. Peters en B. J. Moonen; K. H. Severijnse en L. K .Speel man. Getrouwd 17 April: L. Jansen en D. Meijer: J. M. Schiittauf en M. E. Büttïg; C. Rees en E. v. d. Veldt; A. J. Overtoom en G. C. Bij rij; G. Zevenhoven en E. J. v. d. Meer; C. A. Hardebil en M. S. Zomer; W. Scholte en C. P. Blei; B. Langenbach en H. G. v. d. Smissen; G. Markus en D. Berends; H. Blaauw en S. A. M. van Wieringen; L-. G. v. d. Rest en M. M. de Regt: P. J. van Alphen en E. G. de Rooij; J. H. L. Vink en C. E. Krijgsman; P. J. Knot- ter en A. Loos; T. R. van Slooten en J. Lijkle- ma; P. C. v. d. Werken en W. M. C. Zuuren- donk. Bevallen 14 April: J. A. E. Kerv. de Kamp, d.; 15 April: M. M. StutLeek, d.; 16 April: N. van Deldende Bruin, z. Dr. Bredius onderscheiden. De bekende kunstgeleerde en kunstbescher mer. dr. A. Bredius, die heden zijn SOsten verjaardag viert, is' bevorderd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. AFSCHEID A. PELSMA. Op 17 April, verliet de locomotief-bankwer ker A. Pelsma den dienst der Spoorwegen na 34 diënstjaren met pensioen. Bij zijn heen gaan werd hij in het groote schaftlokaal ge roepen waar het remise-personeel afscheid van hem nam. Bankwerker C. Overgaauw sprak hem namens het remisepersoneel toe en bood hem namens dit personeel een prachtige bloemenmand aan. Daarna voerde de heer J. H. Kleijn, chef- commies, het woord namens het technisch en kantoorpersoneel en bood hem na een harte lijke toespraak namens dit personeel een tabakspijp in étui en een luxe doos met tabak aan. Hierna sprak de heer A. Markus, opzich ter-machinist nog eenige woorden tot den heer Pelsma, ook- namens den Depötchef, waarna de heer Pelsma, zichtbaar aangedaan door deze blijken van waardeering en hulde, afscheid nam en allen persoonlijk de hand drukte. AANBESTEDING. Hedenmorgcv'i werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed: het maken van een vaste betonnen brug met een dag wijdte van 3.00 M. over den buitenwaterloop van het gemaal van den Niedorper Polder met bijkomende werken in de gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp. Het laagst werd ingeschreven door den heer C. van Hoften te Haarlem voor f 5760.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2