HANDELSBLAD „TREFFERS" De bloem van den dag. VRIJDAG 19 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Kindermatinée's van V. A. R. A. de Met den goochelaar prof. Ben Ali Lihi. De af deeling Haarlem van de V. A, R. A. had gistermiddag in de Jansschouwburg' een twee- til kindervoorstellingen georganiseerd, waar op de bekende goochelaar prof. Ben Ali Libi zijn vingervlugge prestaties ten beste heeft gegeven. Dat dit voor de kinderen een aller prettigste inzet van de vacantie geworden is behoeft zeker geen betoog. De goochelkunst bezit nu eenmaal voor de jeugdbeen bijzon dere aantrekkingskracht en daarbij is do hooggeleerde heer Libi behalve een ervaren prestidigitateur een gezelligen prater, die geen oogenblik het contact met zijn publiek ver liest. Prof. Libi gaf talrijke virtuoze staaltjes ten beste. Hij tooverde guldens uit de neuzen en ooren van zijn kleine toehoorders, liet een paraplu een wonderbaarlijke metamorfose on dergaan en deed nog vele andere merkwaar dige dingen. Natuurlijk mochten de kinderen zelf op het tooneel verschijnen om bij 's hee- ren Libi's demonstraties behulpzaam te zijn. Een aardig intermezzo vormde de zang- wedstrijd. waarbij een aantal jongens en meisjes zijn vocale capaciteiten mocht toonen en de overige in de zaal aanwezige kinderen als jury optrad. De sterkte van het applaus beschikte over de rangschikking voor de prij zen. Ook dit deel van het programma oogstte veel bijval. De heer H. F. Oets sprak bij het begin der voorstellingen het jonge volkje toe en leidde prof. Libi op grappige wijze in. De kinderen hebben zich met het gebo- dene uitermate geamuseerd en eenige kos telijke uurtjes in het rijk der illusie doorge bracht. EERSTE-HULP-VEREENIGING „SNEL- VERBAND". Er wordt een vergadering gehouden op Vrij dag 26 April in de zaal der H.J.V. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag van den Secretaris. Rekening van den Penning^- meester over 1934. Verslag van de Bootcom missie over 1934. Verkiezing van 2 Bestuurs leden wegens periodieke aftreding van me juffrouw A, van Donselaar en den heer W. Waalewijn. Alleen eerstgenoemde stelt zich herkiesbaar. Het bestuur heeft als candidaten gesteld: voor de eerste vacature: 1. Mejuffrouw A. van Donselaar; 2. Mejuffrouw H. Kokkel koren; voor de tweede vacature: 1. den Heer J. H. de Boer; 2. den Heer C. Gramkow. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; damesarmbandhorloge: Hirsch Thomsonlaan 61; grijze overjas: Van Leeuwen, Wilgenstraat 96; Cocoslooper: Westerbeke, Vrouwehekstraat 95; paar glancéhandschoe- nen: Hooy, Bastiaanstraat 14; nummerbord van auto: Schotel, Hagelingerweg 347 (Vel- sen); rijw. bel. plaatje: Takes, Westergracht 36; teekeningen: Poppe, Wilgenstraat 14; zwarte damestasch: Van der Schaar, Kenne- merstraat 11 rd.: idem: Van der Hart. Gael- straat 51; Goudenvijfje: Van der Reep, Boter markt 51. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Kinderarmband: Otten, Hyr. van Alphenstraat 28. Zilv. idem: Cornet, Van Beresteynstraat 3. Bontje: Bos, Van 't Hoff- straat 6. Postduif: Aanstoot, Langendijkstr. 8 Schrijfétui (z. inh.): Politiebureau Smedestr. 9 Kinderhoedje: Kiekens, Bakenessergr. 32 a. Hond: Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320. Streng koralen: Warnier, N. v. d. Laan straat 20 a. kat: Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt 24. Lorgnet: Politiebureau, Smedestr. 9. Muts: Van Dantzig, Begijnhof 31 rd. Werk broek: Vos. Hofdijkstraat 48. Portemonnaie m. inhoud. Maters Molukkenstraat 52. Idem met 0.64 en sleutel: Auke, Bosch en Hovenstr. 30 Rijwielbelastingplaatjes: Zomerdijk. Arnulf- straat 2 en Polderman. Van 't Hoffstraat 122. Ring met 4 sleutels: Hisselman, Kloosterstr. 49. Zeildoeken taschje: Floor, Ruysdaellaan 32 Heemstede. Actetasch met flesch: Politiebu reau, Smedestraat 9. Pak inh. blikken vleesch: Cornelissen, P. Krugerstraat 80. Notitieboekje, Rijnders, Stuyvesantstraat 93 zw. Paar motor handschoenen: Van Smit, Cederstraat 4. Gym nastiekschoen: Overbeek, Bataviastraat 51. Zwarte jas: Bark, Preangerstraat 10. Snelbin der: Van Overveld. Atjehstraat 65 rd. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd r&£k. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Ernstige aanrijding op de Julianakade. Een 30-jarig IJmuidenaar stond voor de rechtbank in Haarlem terecht terzake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Hij was op 11 September 1934 doordat hij een bocht verkeerd genomen zou hebben met zijn auto in ernstige aanrijding gekomen met een 35-jarigen kapper uit Santpoort, die op zijn motor op de Julianakade reed. De aangeredene is ernstig gewond opgeno men, hij had een dubbele beenbreuk opge- loopen (die nog lang niet hersteld is) en andere wonden. De genezing gaat door be paalde omstandigheden zeer langzaam, naar de geneesheer-getuige verklaarde. Eerst is de getroffene 42 dagen in het ziekenhuis verpleegd geweest en nog geen veertien dagen daarna moest hij opnieuw worden opgenomen wegens complicaties voor den tijd van 58 dagen. Verdachte beweerde door de zon gehinderd te zijn en 't letten op het verkeer van links Hij kwam uit de Mahust-raat en heeft de bocht ruim genomen. Ook zei hij den motor rijder pas gezien te hebben op het moment van de botsing, waarop de president opmerkte dat verd. op allerlei vroeger afgelegde ver klaringen nu terugkomt. De kapper deelde mee, dat door het gillen van een vrouw de chauffeur afgeleid zou zijn. Hij wilde met een kennis op de duo naar de nieuwe sluizen gaan bij wijze van plezierritje, waaruit blijkt, dat hij geen haast had. Een andere getuige bevestigde dat noch auto noch motor snel gereden hadden. Hij zag het ongeluk voor zijn oogen gebeuren en had even te voren den motorrijder hooren roepen: „Zitten jullie te maffen?" De vrouw van getuige had gegild toen ze het ongeluk zag gebeuren. De zeer verwarde en met elkaar in strijd zijnde verklaringen van een getuige a décharche van welke verklaringen deze na herhaald ondervragen terug kwam, ontlok ten den president de opmerking: „Dat is maar goed ook. dat u dat intrekt Een roman van geuren en kleuren. Wilt U geheel op de hoogte zijn van alles wat aan het bloembollenbedrijf verbonden is? Wilt U hierover ingelicht worden op een onderhoudende en boeiende wijze? Wilt U het vertelde gaarne toegelicht zien met prachtige gekleurde foto-illustraties? Wilt U van de kleurenpracht der velden opnieuw ge nieten? Wilt IJ een practische handleiding hebben voor de kweek in huis en in Uw tuin? Wilt U bovendien een fraai prachtwerk bezitten? Gaat dan bij Uw boekhandelaar en vraagt naar „Het Bloembollenbock" door Tjebbo Franken. Het kost slechts 2.90 in prachtband. Het werd uitgegeven door Andries Blitz te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) want u stond al met één been in het Huis van Bewaring, verdacht van meineed!" De Officier achtte bewezen dat verd. de bocht verkeerd genomen heeft. Hij vroeg een boete van f 50 subs. 25 dagen. De verdediger jhr. mr. W. A. Baud be toogde, dat geen veroordeeling kon volgen op de onderhavige dagvaarding. Van roekeloos rijden kon niet gesproken worden. Uitspraak over 14 dagen. EXAMENCOMMISSIES. Bij beschikking van den minister van On derwijs, K, en W. is bepaald dat de commissie, in 1935 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van be kwaamheid tot het geven van nijverheidson derwijs, gemerkt. Na. Nq, Nr en Ns, zitting zal houden te 's-Gravenhage en zijn benoemd in deze commissie: tot leden o.m. de dames: A. Bakker, Haarlem: I. de Groot. Haarlem; M. Gijsbertse, Haarlem; B. Jelles, Haarlem; R. de Rookvan Leeuwen, Haarlem; C. A. Stappers, Haarlem; H. E. Veeger, Haarlem; ir. H. Zijl stra, Haarlem. Bij beschikking van den minister van On derwijs, K. en W. is bepaald, dat de commis sie, in 1935 belast met liet afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheids onderwijs, gemerkt NVII, NVIII en NXVIII, zitting zal houden te 's-Gravenhage en te Leiden, en zijn benoemd in deze commissie: tot leden o.m. mej. G. Hagenbeek, Haarlem. Uit Haarlem-Noord. De speeltuinvereeniging Zaanen". „Te Een petitionnement. Het bestuur van deze speeltuinvereeniging schrijft ons: De Speeltuinvereeniging, die 25 Februari j.l. in Haarlem-Noord is opgericht en die haar leden vindt in het stadsgedeelte benoor den de Kleverlaan en bewesten den Rijks straatweg, heeft besloten den naam „Te Zaa nen" te zullen voeren ter onderscheiding van haar zustervereenigingen in deze stad. Daar het gebleken is. dat er bij het ontwer pen van het uitbreidingsplan geen terrein voor speeltuinwerk is gereserveerd in het centrum van het desbetreffende stadsgedeelte, besloot de ledenvergadering der vereeniging een ver zoek te richten tot het college van Burge- meester en Wethouders om alsnog een terrein te doen projecteeren, het te doen inrichten als speeltuin en het aan de Speeltuinvereeni ging „Te Zaanen" in gebruik te geven. Was dit terrein op normale wijze bij het opmaken van het uitbreidingsplan verwerkt, dan zou er geen enkel financieel bezwaar kunnen worden aangevoerd om het terrein zijn bestemming te geven. Nu de betrokken dienst dit reserveeren blijkbaar over het hoofd heeft gezien, staat dit ergens als bouwgrond te kaart en nu zal men moeten besluiten dit terrein zijn oorspronkelijke bestemming te geven ten behoeve van de lichamelijke en geestelijke opvoeding der jeugd, ten behoeve van de bevordering der tucht onder haar, ten behoeve van een algemeen volksbelang dus. Dit beteekent het opgeven van een op brengst voor bouwgrond, die abusievelijk als zoodanig te kaart staat, het opgeven dus van een opbrengst in geld, welke als een opbrengst in gezondheids- en ontwikkeling,!waarden voor de jeugd zal worden genoten. Immers door het speeltuinwerk houdt men de kinde ren verre van de physieke, zoowel als moreele gevaren van de straat, terwijl de drang om zich te bewegen, om iets te beleven, dan niet op straat wordt omgezet in baldadigheden, maar in den speeltuin onder leiding en toe zicht in goede banen wordt geleid. De kinde ren kunnen zoodoende de enge huizen en de nauwe straten verwisselen met een fl/ink open veld. waar zon en frissche lucht hun gezond en blijmakenden Invloed op de jeugdige men- schenkinderem uitoefenen. I Omdat een gezonder, ordelijker en een lichamelijk en zedelijk veiliger levende jeugd 'i en een rustiger straat, zaken van algemeen belang zijn, meende de Speeltuinvereeniging „Te Zaanen" haar verzoek te moeten onder steunen met de bewijzen van sympathie en instemming der burgerij uit het betrokken stadsgedeelte. Daarom besloot zij de hand- teekening te vragen van de meerderjarige burgers in dat stadsdeel. Het is een levenseisch voor een goede &en co-mart i/an (deucth. en tyewxn. Industrie-financiering, Rede ir. S. H. Stoffel uit Delft. In een vergadering van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. S. H. Stoffel, directeur der Machinefabriek Reine- veld te Delft. Donderdagavond in Café-Res taurant Brlnkmann een rede gehouden over het onderwerp; „Industrie-financiering in crisistijd". Deze rede hield hij ter toelichting van een commissierapport over industrie financiering. uitgebracht aan het hoofdbe stuur der Maatschappij, waarvan de voor naamste bijzonderheden reeds eerder uitvoe rig in ons biad zijn gepubliceerd. De bijeenkomst werd met een inleidend woord geopend door den voorzitter van het departement, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. Hij merkte op, dat de Nederlandsche industrie in een diepen put is geraakt, waaraan zij zelf geen schuld heeft. Dit is te wijten aan den slechten economischen toestand van de ge- heele wereld. De voorzitter hoopte, dat de heer Stoffel een nieuwen impuls zou weten te geven aan de Nederlandsche nijverheid, dien zij zoo hoog noodig heeft, ook al stond spre ker daar een weinig sceptisch tegenover. De heer Stoffel begon met te zeggen, dat hij geen middel zou kunnen aanwijzen, waardoor de Nederlandsche industrie uit de impasse gehaald zou kunnen worden. Het groote publiek heeft in den laatsten tijd ech ter plotseling veel belangstelling voor dit be langrijke onderwerp gekregen, wat wel te danken zal zijn aan het feit, dat de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P, een denkbeeld van. het stichten van industriebanken te berde hebben gebracht. Vooral de laatste partij meent, dat daarmee een uitkomst voor de werkloosheid te verwachten zou zijn. Spreker meent echter, dat dit van te veel optimisme blijk geeft. Er is op het oogenblik nog veel meer te doen in de klein- en midden-industrie, dan in de groot-industrie. Het vertrouwen om crediet te verleenen aan een onderneming kan gebaseerd zijn op de bezittingen van die onderneming. Jammer is het echter, dat de waarde van die bezittingen zoo ontzettend is achteruitgegaan of heele- maal niet meer bestaat. De waarde van de be zittingen bestaat alleen, als de onderneming rendabel is. Er wordt aan de banken wel eens een verwijt van gemaakt, dat zij voortdurend trachten het crediet in te krimpen. Dit ver wijt acht spreker niet rechtvaardig. Het wezen van de bank is immers haar credietwaardig- heid. Wanneer zij die niet meer zou bezitten, zou zij niet meer aan haar doel beantwoorden. De geschiedenis van een onderneming hangt geheel af van haar leiding. Zulk een leiding kan snel veranderen en dus ook haar crediet- waardigheid. Alles hangt af van den kijk en het organisatietalent van de leiding. Iedere ondernemer heeft deze niet in die mate, als bijvoorbeeld de eigenaar van de bekende groote Vios-autobusondernemlng te Waterin gen. Deze, een eenvoudige boer, die bijna nooit van het land en zelfs niet uit Wateringen kwam, heeft door zijn groot organisatietalent een enorm groote, winstgevende onderneming gekregen.-die werkelijk eerbied afdwingt. Het is voor de banken in technisch en economisch opzicht heel moeilijk, om bemiddeling aan ondernemingen te verleenen. De eigenaar van Vlos heeft die bemiddeling niet noodig gehad. Het zal hoofdzakelijk van de bekwaamheid van de leiders van ondernemingen afhangen, of zij bemiddeling kunnen verkrijgen. Het is van het hoogste belang, dat in ons land het bedrijfsleven blijft bestaan. Ver wacht mag worden dat in de toekomst de be drijvigheid weer terug zal keeren, gepaard gaande met werkverruiming en werkverschaf fing. Aangezien er ondernemingen zijn. die niet ren dabel en dus niet credietwaardig zijn en der halve ten ondergang gedoemd zouden zijn. zou er volgens spreker reden bestaan, dat in het algemeen belang de overheid optreedt niet als credietgever, maar als deelnemer in de onderneming, van wie het gewenscht is, dat zij blijft bestaan. De overheid moet dan ech ter geen crediet verleenen. maar deelnemen in het risico van die onderneming. Men moet immers doordrongen zijn van het belang van het voortbestaan onzer nijverheid en werk verruiming. Wel zal het moeilijk worden om objecten te vinden, die op deze wijze gesteund moeten worden, zooals bijvoorbeeld de bouw van den tweeden „Statendam". Het verleenen van financieelen steun voor dergelijke gevallen dient overwogen te worden door een centrale instantie. Spreker geeft de voorkeur aan een centrale Instantie, opdat het overzicht over en de controle op de steun- verleening niet zal te loor gaan. Daar deze instantie eenerzijds de Overheid zal vertegen woordigen, anderzijds in nauw contact zal moeten meewerken met het, bedrijfsleven, zou de grootste waarborg voor goede werking ge geven zijn wanneer dit lichaam zou worden ingesteld als een Overheidsorgaan zonder ambtelijk karakter. Maar uiteraard moet dit orgaan -aan den betrokken minister verant woording schuldig zijn. Het zestlg-millioen plan moet niet uitslui tend dienen voor het uitvoeren van groote openbare werken, maar ook voor het verleenen van bovengenoemden steun. De rede van den heer Stoffel, die met groote aandacht werd gevolgd, werd met applaus beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door eenige aanwezigen gebruik ge maakt. Zij werden door den inleider beant woord. De voorzitter bracht den heer Stoffel een hartelijk woord van dank. PREMIèRE „DE BIG VAN HET REGIMENT". In het Rembrandt Theater vindt heden, Vrijdagavond 8 uur, slechts één voorstelling plaats ter gelegenheid van de première van het Néderlandsche filmwerk „De Big van het Regiment" een verhaal uit de mobilisatie naar het boek van Mr. A. Roothaert: „Spionnage in het veldleger". Bij deze voorstelling zullen verschillende hoofdrollenvertolkers aanwezig zijn. Zaterdag en volgende dagen worden de ge wone voorstellingen gegeven. GROENTEMARKT HAARLEM. 17 April 1935. Lof 10—20 tent per K.G. Knakpeen 8—10 cent per K.G. Spinazie f 1.40f 0.50 per kist. Andijvie 40—70 cent per kist. Gele kool f 0.35—f 1 per kist. Roode kool 14—16 cent per stuk. Raapstelen f 1.50f 20 per 100 bos. Sla f 2.00—f 4.50 per 100 krop. Bloemkool 9—16 cent per stuk. Knolselderle 4—8 cent por stuk. Rabarber 8—14 cent per bos. Radijs 4—7 cent per bos. door TJEBBO FRANKEN. XXX. Doch in 1860 in de maand Mei wendden de heeren H, D. Kruseman Jr. en J. H. Krelage zich tot de te Haarlem gevestigde firma's in bloembollen per circulaire om tot de oprich ting eener vereeniging te komen voor de be langen der bloembollenteelt. Na een op 15 Mei gehouden vergadering werd een com missie benoemd, waarin zitting hadden de heeren H Polman Mooy, H. D. Kruseman en J. H. Krelage, welke onderhandelingen zou aanknoopen met de „Bloem van Kennemer- land" en de „Flora van Noordwijk" om tot eenheid te komen. De eerste verzette zich eenparig tegen de voorstellen, met de tweede heeft men toen maar niet vergaderd. Daar echter op de bijeenkomst van 15 Mei was overeengekomen in elk geval de vereeniging te stichten, ook al zouden de pogingen tot eenheid falen, werd er een lijst- opgemaakt van kweekers en exporteurs, die voor het lidmaatschap der vereeniging in aanmerking kwamen. Het waren 320 vakgenooten. Men zond hen de volgende circulaire M. De cultuur van Bloembollen heeft zich, bi.i levendigen handel in dat artikel, meer en meer uitgebreid. Zij is steeds een belangrijke tak van nijverheid, die aan velen brood en zelfs welvaart verschaft; hare beoefenaars worden echter niet alleen aangespoord door het vooruitzicht op tijdelijk voordeel, bij velen bestaat liefde en opgewektheid voor het Bloembollenvak zelf. De vereenigingen, die zich in enkele plaatsen in Haarlem's na bijheid hebben gevormd, geven daarvan be wijzen. zij getuigen van warme belangstel ling. Al heeft zich de Bloembollen-cultuur in steeds ruimer kring uitgebreid, toch moet Ha ar lam nog altijd als haar voornaamste ze- tol beschouwd worden. Haarlem, alom in het buitenland als de stad van bloemen gekend, mag wel het minst achterblijven, als het be vordering geldt van de belangen dier cultuur. Haarlem behoort haren sinds eeuwen geves- tigden roem waardig te blijven. Deze denkbeelden hebben de ondergetee- kenden. allen kweekers en handelaars in Bloembollen, aanleiding gegeven tot het be sluit. om gezamenlijk hunne beste pogingen aan te wenden, ook alhier eene vereeniging daar te stellen, ten einde liefde en opgewekt heid voor ons vak in ruimer kring levendig te houden en te bevorderen. Zij stellen zich voor eene vereeniging daar te stellen, voor- loopig onder den naam: Algemeene Vereeni ging van Bloembollencultuur; waaraan allen die zich met het kweeken van Bloembollen bezig houden of die eenige sympathie voor dit vak gevoelen, zullen kunnen deelnemen. Zoo die allen, zoo hier als elders, de handen ineen slaan en hunne krachten vereenigen om een gemeenschappelijk doel te bereiken, zal de daarstelling van zoodanige Vereeni ging mogelijk zijn, zal aan die Vereeniging een nuttigen werkkring kunnen gegeven worden In het buitenland hebben sinds jaren Vereenigingen van Tuinbouw eenen weïdadi- gen invloed uitgeoefend; ook in ons land heeft men het nut van zoodanige Vereeni ging erkend; moet het dan niet wenschelijk geacht worden ook voor het. Bloembollenvak. voorzeker een der belangrijkste onderdeelen van den tuinbouw, eene dergelijke Vereeni ging daar te stellen? Te dien einde noodigen de ondergeteeken- den door deze circulaire uit in de eerste plaats allen die den Tuinbouw op de eene of andere wijze als bedi'ijf uitoefenen, zich aan de door hen voorgestelde Vereeniging aan te sluiten. Zij noodigen daartoe uit allen, zoo wel te Haarlem als in de omliggende plaat, sen, of in andere gedeelten van Nederland, die zich met hunne denkbeelden kunnen ver eenigen. daar aller zeer algemeene deelne ming. volgens hun oordeel, hun plan moge lijk kan maken. Deze circulaire gaat vergezeld van een uit treksel van het vastgestelde reglement der Vereeniging, waarin de meest belangrijke punten zijn opgenomen. Men kan daaruit de strekking en den werk' ia dier Vereeniging leeren kennen. Tevens hier bijgevoegd een inschrijvingsbiljet, waarin men gelieve aan te teekenen, of men zich als lid der eerste of der tweede afdeeling van de Vereeniging aansluit. Door de ondergeteekenden is uit hun mid den benoemd eene commissie tot regeling van de aangelegenheden der Vereeniging, tot zoolang er een vast bestuur zal zijn ge kozen: die commissie bestaat uit de heeren: H. Polman Mooy, H. D. Kruseman Jr. en J. H. Krelage. allen te Haarlem. Men wordt verzocht 't ingevulde inschrijvingsbiljet voor 15 Juli aanstaande aan een dier heeren toe te zenden. Zoodra door eene genoegzame deelneming van leden der eerste en tweede afdeelingen het bestaan der Vereeniging als verzekerd kan beschouwd worden, zullen de uitnoodi- gingen aan bloemliefhebbers en voorstanders van den Tuinbouw om zich als leden der derde afdeeling aan te sluiten zeer algemeen verspreid worden. De leden zullen dan ook worden opgeroe- nen tot het houden eener Algemeene Verga dering ten einde een Bestuur te verkiezen en verder 't geen noodig mocht zijn. te ver handelen. Men kende in dit reglement, waarvan bier boven sprake is, achtereenvolgens leden bloemisten, bloemkweekers en leden-dona teurs. Na 1863 waren er ook nog leden met beperkte rechten. Op 17 Julij bleken er 130 contribueerenden te zijn toegetreden. 23 van de eerste afdee ling (exporteurs) en 103 van de tweede af deeling 'kweekers). Beurs werd er aehouden in den Stadsdoelen. 27 September 1860 kwam de eerste Algemeene Vergadering bijeen, men telde toen omstreeks 200 leden. Tot be stuursleden koos men daar de heeren H Polman Mooy. H. D. Kruseman Jr., J. H. Krelage. Jhr. H. G. Barnaart, C. G. Voorhelm Sc'hneevoogt en J Preyde Jacsz., terwijl bij acclamatie de heer J H. Krelage tot voor zitter werd benoemd, een ambt "dat hij ge durende veertig jaren met groote kunde en enthousiasten ijver heeft vervuld. speeltuinvereeniging, dat haar speeltuin niet te ver van zijn bevolking verwijderd ligt. De kleinere kinderen moeten worden ge bracht en gehaald door een der ouders, meest al door de moeder, die haar huishouden niet te lang verlaten kan. Het zijn de leden zelf hoofdzakelijk, die, gezien de geringe inkom sten der vereeniging, het speeltuinwerk in hun vrijen tijd moeten doen. Dat een te groote afstand dit tot een onmogelijkheid zou maken, is duidelijk. Ook moet alles bijeen zijn op hetzelfde terrein; de speelgelegenheid der kleinere en zoowel als die der grootere kinderen, die meer aan openluchtspel doen en het clubgebouw, waarin bij minder goed weer en des winters bijeenkomsten van velerlei aard kunnen worclen gehouden, waardoor een economisch gebruiken der ge woonlijk schaarsche helpers en helpsters en der nóg schaarscher meer ervaren en meer deskundige krachten in de vereeniging mo gelijk wordt. Een terrein bijv., dat legen de Jan Gïjzenvaart aanleunt en dat geheel buiten den bebouwden kom van het hier bedoelde stadsdeel ligt, brengt elke speel tuinvereeniging binnen zijn grenzen voor niet op te lossen organisatorische moeilijk heden. Daarom wordt dan ook in het verzoek een terrein gevraagd van voldoende grootte, zoo dat er openluchtspelen op kunnen worden beoefend en nagenoeg in het centrum gelegen d.i. ongeveer in de omgeving van de Plei- adenstraat. waardoor een goede organisatie van het speeltuinwerk mogelijk is en dat is vooral bij dit soort van arbeid méér dan het halve werk! Laat, na deze uiteenzetting, Haarlem-Noord tusschen Kleverlaan, Delft en Rijksstraat hiertoe meewerken door met een groot aan tal handteekeningen te steunen zoodat het College van Burgemeester en Wethouders zich bij een gunstige beslissing gerugsteund weet door de burgers uit het desbetreffend stadsgedeelte. Vele blijde kindergezichten zullen uw deel zijn, als ge dan eens een kijkje komt nemen in de mede door uw toedoen verkre gen speeltuin en meer nog, als ge uw aan deel komt leveren in de opvoedende taak der Vereeniging zelve Teekent allen daarom op de lijsten van dit petitionement. Zij zullen u een dezer dagen worden aangeboden. GOUDEN REGEN. Op de tentoonstelling vinden we ter onder breking en opluistering van de ingezonden planten zeer vaak de gouden en de blauwe regen aangewend. Het zijn beiden leden van de groote familie der Vlinderbloemigen, die nog een derde soort „regen" telt. nl. de „pur peren" of roode gouden regen, die zeer nauw verwant is aan de gewone gouden regen. De blauwe regen, hoewel een familielid, behoort tot een geheel ander, verder verwijderd ge slacht nl. Wistaria en heet, naar zijn vader land. Wistaria sinensis. Onze gewone gouden regen, althans de al- puine soort, is afkomstig uit Zuid-Europa en hier en daar vinden we nog echt wilde bosch- jes, die als natuurmonumenten worden be schermd. Zoo staat een klein complex van 5 H.A. in de Zwitsersche Jura bij Marchissy en een groote partij, die wel 70 HA. besloot, vindt men bij Bassins in Wallis. Van de gouden regen Cytisus Laburnum) zijn vrijwel alle plantendeelen vergiftig, zoo als de bloemen, bladeren en zaden. Hoewel het zaad erg bitter is. eten kinderen er toch wel eens van en het vergift, citisine, veroo-r zaakt braken, een verwijde pupil en soms an dere verlammingen. Zooals reeds is vermeld is de purperen re gen (Cytisus purpureus)) nauw verwant aan den gouden regen. Vandaar dat men op deze laatste als onderstam de purperen regen kan enten. Dit was vroeger en het is nog steeds een gewone handeling in de boomteelt, maar pl.m. 1820 is het den Franschen kweeker, Jean Lopis Adam te Vitry gelukt, door deze enting een zeer eigenaardige gouden regen te kwee ken, die Adams gouden regen heet; Cytisis Ada mi. In de Hortus te Utrecht stond indertijd een vrij groot exemplaar maar een prachtige boom staat op het terras van het Heidelber- ger slot dicht bij het standbeeld van Scheffel. Die Adams gouden regen heeft, vooral als hij veel wordt gesnoeid en wat ouder wordt, drie soorten bloemen: gewone gele trossen, purpe ren bloem en vleeschkleurige trossen. Nauw keurig onderzoek heeft uitgemaakt, dat de Adams gouden regen bestaat uit een combi natie van een purperen regen aan den buiten kant en den" gouden regen daarbinnen, of kort gezegd: „een gouden regen in een jas van een purperen regen". Bij het snoeien, waardoor toevallige knoppen te voorschijn komen, is er dus kans dat er zuiver „gele" en zuiver „purperen" knoppen ontstaan. Het zaad van de Adams gouden regen geeft uitslui tend de gewone gouden regen. We weten nu dus wel, hoe de vork in den steel zit, maar merkwaardig is het, dat geen der pogingen, om opnieuw door allerlei entingen een Adams gouden regen te doen ontstaan, gelukt is. Men spreekt in dit geval van een ent bastaard, en. omdat de eene vorm een andere omhult, in 't bijzonder van periklinaalchime- ren" d.i. zeer vrij vertaald „omhullingsmon ster". De Chimaira der Grieken was vooraan een leeuw, in het midden een geit en achter aan een draak; toch durfde Bellerophon hem aan. A. MELLINK,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10