Maanreis. Hei BeAakftiikste de Schoonmaak Haarlem's Dagblad 52e Jaargang No. 15896 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Vrijdag 19 April 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER ^MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENT» ëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 April. „Gedachten van een 'jonge vrouw." Het is ongebruikelijk de aandacht van den lezer te vragen voor een ingezonden stuk in een ander blad. De geweldige hoeveelheid schrifturen en commentaren, waarmee de moderne wereld overstroomd wordt, sluit deze mogelijkheid vrijwel uit. Wij journalis ten hebben geen tijd over om er nota van te nemen. Maar het toeval wilde dat ik in de Groene Amsterdammer een ingezonden stuk las van een mij onbekende mevrouw R. Lulof. onder bovenstaanden. titel, en daarbij werd ik getroffen door de zuiverheid van de geuite gedachten. De schrijfster, die zich richt tot den hoofd redacteur. mr. M. Kann, naar aanleiding van een artikel waarin hij de gevoelens van een jonge moeder over den oorlog te berde heeft gebracht, zegt het volgende: „Ik bezit dezelfde gevoelens als uw jonge Moeder ten opzichte van oorlog; ik heb drie kinderen, maar toch ben ik het er ook niet mee eens dat vertrouwen in vrede ons den vrede zal geven. Er moet zeer zeker voor gestreden wor den, maar ik ben het niet met u eens dat volkomen kennis van politiek daarvoor noo- dig is. Het schijnt eerder belemmerend te werken op de mannelijke „mind", voor zoo ver de resultaten gaan. De groote problemen tusschen landen, eco nomisch en financieel zullen altijd blijven bestaan. Zoo ook de internationale moei lijkheden. Uw artikel is misschien goed, misschien niet; wij vrouwen die leven met ons gevoel kunnen dat niet zoo beoordeelen, maar het is koel, rustig en overzichtelijk. Wij, die het lezen en-varen echter het tegendeel: het klinkt wreed, zinloos en vol chaos. Ons leven heeft andere waardebepalingen, we worden gestuwd door een andere kracht. Uw woorden zijn waar en belangrijk, we zouden liever willen dat ze niet belangrijk, waren, er blijft ons geen illusie over. Als al die politiek uitgevoerd werd met koud ver stand zouden we niet zoo angstig zijn, maar achter dit alles zitten menschelijke passies en zwakheden van karakter en moraal. Er is geen waarde meer in het leven als we suf getoeterd worden met feiten, gepraat en lezen en weten. Hier in Britsch-Indië zeg gen ze dat de menschheid een „change of heart" noodig heeft. Alles verlaat je, geloof in de onbaatzuch tigheid van regeering, kerk, pers, moraal, traditie, liefde voor medemenschen. Als het nog blijft bestaan hang je zoo absoluut in 't oneindige, alleen. Waarom zelf lijden, waarom leven in de wereld brengen met het bewuste doel het te laten lijden? In vollen groei het te laten mishandelen door een toekomstigen oorlog, of door werkloosheid en het zich bewust laten worden van de complete nutteloosheid van eigen bestaan? Kan een krant nu nooit iets anders raken in den mensch dan verstand en lage in stincten? Waarom wordt het innerlijke vrouwenleven geen publiek eigendom, misschien zou de man een wereld van leed en ellende zien opengaan, en eens even ophouden te spelen met zijn tinnen soldaatjes, machines en gezwollen spel van macht en kracht." Mijn collega van „de Groene" geeft op dit stuk het volgende korte antwoord: „Inderdaad: het leven, ook het politieke leven, is wreed en vol chaos hoewel mis schien niet geheel zinloos. Deze wreedheid te verminderen een weinig orde te scheppen in dien chaos, daarnaar streven wij allen. Voor de krant staat hierbij slechts een beroep op het nuchter analyseerende verstand open. Maar is het niet de taak der vrouwen, op haar wijze bij te dragen aan de tot standkoming van die „change of heart", die wij allen vurig wenschen?" Dat „voor de krant slechts een beroep op het nuchter analyseerende verstand open staat"daarmee stem ik niet in. Het klinkt wat erg pessimistisch, en de bewijzen van het tegendeel doen zich heusch nog veelvuldig ge noeg voor. Maar „de krant", in haar meenings- uiting uitsluitend door mannen geschreven, schiet tegenwoordig zeker tekort ten opzichte van de zoo eenvoudig en eerlijk door mevrouw Lulof geformuleerde menschen. Haar „cri de coeur" is begrijpelijk. Het leven hééft andere waardebepalingen dan koel verstand en ana lyse van politieke kennis. Heel treffend zegt mevrouw Lulof: „Uw woorden zijn waar en belangrijk, wij zouden liever willen dat ze niet belangrijk waren, er blijft ons geen illusie over." Wat antwoordt, op dezen angstkreet van de Vrouw, de Man? „Maar is het niet de taak dei- vrouwen. op haar wijze bij te dragen aan de totstandkoming van die „change of heart", die wij allen vurig wenschen." Natuurlijk is dat zoo, en deze gedachten- wisseling herinnert mij aan het woord van een of ander groot man, die zeide: „Een groot deel der Historie is nimmer geschreven: dat is het deel dat de invloed der Vrouw vertegen woordigt". En hij bedoelde daarbij niet Cleo patra, niet madame de Pompadour en madame Dubarry. zelfs niet madame de Stacl of Bertha von Suttner of Florence Nightingale. Hij be doelde den algemeenen invloed van de vrouw op den man, die veel belangrijker is dan de prestaties van alle historisch-vermaarde dames bij elkaar. Is die invloed in de laatste kwarteeuw niet verminderd? Is het beroep van den hoofd redacteur van „de Groene" op de Vrouw eigenlijk ook niet een cri de coeur? Heeft het feminisme, in de tijden van zijn hoogste ontwikkeling, niet dit nadeel met zich ge bracht dat men de stille invloedstaak van de vrouw, zoo enorm belangrijk voor de sa menleving. is gaan achterstellen bij triom fen van het vrouwelijk „koel verstand" en bij het behalen van persoonlijk succes? Heeft de jacht naar succes en naar het dierbare bewijs, dat de vrouw verstandelijk niet bij den man achterstaat, niet tenge volge gehad dat veel begaafde vrouwen die stille invloedstaak zijn gaan verwaarloozen? Als dat deel der Historie, behelzend de in vloed der Vrouw" eens geschreven wérd, zou dan niet blijken dat de periode 19101925 er een van achteruitgang was? Men zal zeggen dat de tijd van het overdre ven feminisme voorbij is, dat een belangrijke kentering al is ingetreden, en wie kan dat ontkennen! Maar de gevolgen van die over drijving zijn nog lang niet uitgewerkt, de succesjacht beperkt zich volstrekt niet tot filmsterren en snelzwemmende kinderen. En het effect op den Man is niet gunstig. Hij is er de Vrouw anders door gaan zien: aan den eenen kant als een wezen, dat meer prestee- ren kon dan hij besefte, aan den andere als iemand die minder aandacht en belangstel ling voor zijn maatschappelijke taak had dan hij verwacht had, en minder tijd en neiging bezat om haar stillen invloed op hem te doen gelden. Die uitwerking is in den polemischen strijd over het feminisme indertijd teveel genegeerd. En de holheid van succes in 't openbaar, bij de massa, moet een mensch eerst ondervonden hebben alvorens haar te beseffen. Dat leid ik af uit de gedachtenwisseling van mevrouw Lulof met mr. Kann, er de hoop aan toevoegend dat de kentering snel moge zijn. De huidige invloed der Vrouw op de Historie is te geringen zij is een on misbare factor. R. P. De BloemboIIenvelden. Wat met Paschen te zien is. Men schrijft ons uit Hillegom: De verwachting dat met de Paaschdagen alles in bloei zou staan en dat deze dagen dus als „bollenzondagen" zouden kunnen worden beschouwd zal vermoedelijk niet in alle opzichten in vervulling gaan. Het voortdurende koude en gure weer remt den bloei zoodanig dat van een algemeenen bloei geen sprake is. Dit wil daarom nog niet zeggen dat er met de Paschen niet veel te be wonderen en te genieten valt en wij kunnen in alle gerustheid een bezoek aan de bollen streek aanbevelen. De bollenstreek is bezig zich in bruidstooi te steken al duurt het wat lang voor en aleer het geheele toilet gereed is. Wij hebben een tocht door de velden en langs de verschil lende wegen gemaakt en daarbij gebruik ge maakt van de aanwijzingen door de tram ge plaatst. Zoowel voor fietsers, wandelaars en auto's zijn al deze wegen te gebruiken. Voor hen die uit de richting Haarlem komen te be ginnen bij den Nieuwen Weg, een zijweg der Haarlemmerstraat als men het gesticht „Vogelenzang" gepasseerd is; voor hen die uit de Leidsche richting komen aan te van gen met de Hyacintenlaan (bij de Steenfa briek) die haar naam met eere draagt. Prach tige hyacintenvelden worden daar afgewisseld met het geel en wit der narcissen, terwijl en kele vroege tulpen haar kleuren beginnen te toonen. Ook de Veenenburgerlaan is zeer de moeite waard vanwege het verre uitzicht dat men daar over de velden heeft, al is daar de bonte lappendeken niet zoo fraai als andere jaren om dat daar veel tulpen zijn geplant die nog slechts het groen der bladeren vertoonen. Verder bevelen wij aan een wandeling langs de Nieuwe Beek (verboden voor fietjers), de Loosterwegen I, II en III en de Zilk (narcis sen). Als het weder nu maar wil medewerken, de streek is gereed het jaarlijksch bezoek te ontvangen. Voor de inwoners van Haarlem en Omstre ken valt in de nabijheid ook te genieten. Een wandeling langs Zijlweg, Ramplaan, MarcelLs- vaart en Houtvaart naar Haarlem terug, geeft volop gelegenheid de velden van dichtbij te bezien. Zij, die liever geen groote wan deling prefereeren, kunnen met bus C 2 der N.Z.H. van Station of Groote Markt af, al dichtbij hun doel komen, daar deze de be zoekers door de Ramplaan brengt. De mooiste velden beginnen hier al. 't Is als 't- ware één groot bloemenkleed, waarin de kleuren wit, blauw en rose domineeren. Als het weder medewerkt, belooft het met Paschen weer een echt bloemenfeest te worden. De Zandvoortsche kampeer- quaestie. Bloemendaal wil zich weer tot Zandvoort wenden. Zooals in het Raadsverslag van Bloemen daal in dit nummer te lezen staat is de quaestie tusschen Bloemendaal en Zandvoort inzake de verplaatsing van het Zandvoort sche kampeerterrein naar het Noordelijk strandgedeelte nog niet opgelost. Beide partijen hebben voorstellen gedaan, die bij de andere partij geen genade hebben kunnen vinden. Bloemendaal za lnu opnieuw met Zandvoort gaan onderhandelen. Een adres aan den Minister van Waterstaat. Betreffende stroomlevering aan Noordhollandsche gemeenten. Door de Vereeniging van Hoofden van Stroom-Distributie-Bedrijven, daarin bijge staan door haar juridische adviseurs Mr. H Blaupot ten Ca te, Jhr. Mr. F. H. van Kin schot. Mr. F. J. van Lanschot en Mr. W. C. Wendelaar, is in een uitvoerig adres aan den Minister van Waterstaat verzocht, geen goedkeuring te verleenen aan de voorwaar den en tarieven voor stroomlevering van het P.E.N. zonder dat hierin ook de zelfdis- tribueerende Gemeenten begrepen zijn. Het P.E.N. stelt zich n.l. op het standpunt, dat de Provincie, ingevolge den brief d.d. 28 Mei 1932 van den toemaligen Minister van Waterstaat. Mr. Reymer, aan de N.V. Zaanland, waarbij als gegadigde krachtens de Rijksconcessie alleen zou zijn te beschou wen de directe verbruiker, niet verplicht is tot stroomlevering aan de Gemeente en daarom ook geen tarieven voor deze levering aan den Minister van Waterstaat heeft voor te leggen. Dit standpunt wordt door de vereeniging bestreden. Zij meent, dat de bedoeling van bovengenoemd schrijven van den minister aan de N.V. Zaanland is geweest, om aan de N.V. duidelijk te maken, dat bij haar actie niet meer op steun van Waterstaat kan ge rekend worden, maar dat in geenen deele hierdoor definitief het juridisch standpunt der Regeering wordt vastgelegd. Integendeel is de Vereeniging van meening dat de Gemeenten wel degelijk krachtens de Rijksconcèssie recht op stroomlevering kun nen doen gelden. Teneinde de belangheb benden bij de stroomdistributie in Neder land in staat te stellen op grond eener voor lichting een oordeel te vellen over de mérites van bovenbedoelden brief, werd het advies ingewonnen van zes Hoogleeraren in het Nederlandsche Staatsrecht, n.l. de Profes soren Kamphuisen, van der Pot, Huart, Kra nenburg, Anema en de Savornin Lohman. Vier van de zes hoogleeraren achten zon der eenig voorbehoud den inhoud van het schrijven van 28 Mei 1932 onjuist en geven op de meest besliste wijze te kennen, dat het P.E.N. onrechtmatig zou handelen, indien het ditmaal geen algemeene voorwaarden en tarieven voor de gemeenten zou vaststel len, terwijl één van de beide anderen, hoewel hij den rechtsplicht niet onderschrijft, op economische gronden niets van de uitschake ling der gemeenten wil hebben en de tweede meent, dat een afdoend bewijs niet te leve ren is, maar dat volgens grammaticale uitleg ging der gemeenten zeker onder de gegadig den moeten gerekend worden. Daar geen der zes Professoren in het Staatsrecht op zich durft te nemen de ver dediging eener goedkeuring van voorwaar den en tarieven, waarbij die voor de ge meenten ontbreken, doet de Vereeniging dus op grond van dit sterke juridische stand punt een beroep op den Minister van Water staat, om voor de belangen van de zelfdistri. bueerende Gemeenten te waken. Een afschrift van het adres is gezonden aan alle Ministers, alle leden can de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Genera al en aan alle leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Verkiezing Provinciale Staten Uitslag in den Kieskring Haarlem. Hedenmorgen is in openbare zitting ten raadhuize het aantal stemmen vastgesteld in den Kieskring Haarlem uitgebracht. Deze uitslag kwam bijna geheel overeen met dien. welke door onzen verkiezinsgdienst was gepubliceerd. De verschillen bedroegen slechts enkele stemmen en varieerden tus.- schen 1 en 10 stemmen. Dit heeft dus niet den minsten invloed op den uitslag. Een Amerikaan heeft berekend dat een reis naar de maan 50 milliard dollars moet kosten.) Zelfs in gedepreciëerde dollars. Is dat tenslotte een bedrag, Dat voor een enkel enkel-reisje Er inderdaad wel wezen mag- Toch blijven er nog duistre dingen In 't licht van deze reis ter maan. Bijvoorbeeld, of dit per persoon geldt. Of 't luchtschip waar men mee moet gaan. Dat 's van belang, zou ik zoo zeggen, Want is het laatste het geval En kun je reisgezelschap vinden, Dau daalt natuurlijk het getal. Ook zou ik gaarne willen weten. Of fooien inbegrepen zijn, Die je aan 't personeel moet geven, Dat dienst doet op de maanvaartlijn. En drank, wordt die apart berekend? Het maanhotel, is dat erbij? En nog een punt, zijn de bagage En porto voor een maanbrief vrij? Ik vind het nog wat onvolledig, Zooals het ons wordt voorgelegd, Als 'k er niet meer van kom te weten, Ga 'k vast niet, onder ons gezegd. Dan ga ik weer voor mijn vacantie, Per treintje naar een klein pension En laat me door de maan niet manen, Maar zon me liever in de zon. Dan blijf 'k nog maar op onze aarde En wacht ik liever met de maan. Tot het moment, dat ik gedwongen, Maar dan voor niets, er heen zal gaan. P. GASUS. De voltooiing van den Brouwerskolkweg. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag het door B. en W. ge waagde crediet van f 74.000 toegestaan voor de voltooiing van den Brouwerskolkweg. Vooral de heer Enschedé had bezwaren, maar de voorzitter vestigde er de aandacht op, dat alle gemeentenaren voordeel zullen hebben van wen weg, die voor het verkeer dringend noodzakelijk is. Eervol ontslag aan den heer K. Tinholt. Bloemendaal verliest een kundig onderwijsman. De heer K. Tinholt gaat heen. Aan het einde van het cursusjaar gaat een zeer ver dienstelijk onderwijsman, de heer K. Tinholt. hoofd van school C. aan den De Genestetweg te Bloemendaal het onderwijs vaarwelzeggen. Daar een nieuwe, moderne school wordt ge bouwd, zal dit den heer Tinholt wel zwaar vallen, maar zijn gezondheid noopte dezen plichtgetrouwen ambtenaar, dit besluit te nemen. Mede om deze reden is het de wensch van den heer Tinholt, ongemerkt een werkkring te verlaten, die hem wel heel dierbaar was. Want de heer Tinholt was een van die on derwijzers. welke met hart en ziel hun taak vervullen en vele avonden kon men hem op school vinden. De heer Tinholt is op 8 Mei 1876 te Wolvega geboren en was onderwijzer te Alkmaar en Hoofd te Hoorn. In 1914, toen de M.U.L.O. School aan den Vijverweg werd gesticht, volgde hij den heer IJzerman op als hoofd van de Openbare school aan den De Genestetweg. De heer Tinholt is jaren secretaris geweest van de afdeeling van den Protestantenbond, heeft altijd warme belangstelling gehad voor de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging en is lid van de Commissie van Toezicht op het Montessori-onderwijs van de school aan den Vijverweg. De gemeente Bloemendaal verliest in den heer Tinholt een kundig onderwijsman. Na den opstand in Griekenland SALONIKI 19 April (Reuter). De krijgsraad heeft wederom een aantal vonnis sen uitgesproken tegen muiters van Sider- castro. Twee werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf,, 23 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerend tusschen zes maanden en 15 jaar. 27 werden vrijgesproken, De Bulgaarsehc regeering is afgetreden. pag. 4 Duitsehland protesteert tegen de houding der mogendheden te Genève. pag. 4 Bloemkweekers krijgen een crediet van f 250.000. pag. 3 De doodelijke aanrijding op het Kennemer- plein. pag. 3 De hoofdverdachte van de inbraak bij Lissone is tot 2 12 jaar veroordeeld. pag. 3 In het bezuinigingsontwerp zouden salaris verlagingen tot een bedrag van f 10 milliard zijn verwerkt. pag. 3 De vermiste stembiljetten te Haarlem zijn ge vonden. pag 1 Sport in 't kort. pag. 13 Voor de Vrouw. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Bekende Haarlemmers: de heer N. Vos. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: „Gedachten van een jonge vrouw". pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Ar chitect Dudok te Londen gehuldigd. pag. 4 J. II. de Bois over den schilder Toon Kelder. pag. 4 Karei de Jong: Kerkconcert door het Remon- strantsch Zangkoor. pag. 4 Dr. Tjebbo Franken: De bloembollen. pag. 6 A. Meilink over de bloem van den dag: Gouden regen. pag. 6 niet iets aan het licht, dat U eigenlijk nu weieens kunt op ruimen Doe het dan door het beproefde, eenvoudigste en goedkoopste middel. Een kleine advertentie in De 25-jarige Engelsche kantoorbediende Gwynne Johns heeft het voornemen een nieuw parachute-record te vestigen. Hij wil van een hoogte van 7000 M. uit het vliegtuig springen en het valscherm pas op 1000 M. hoogte laten ontplooien. De vermiste stembiljetten. Ongeschonden terug gevonden. Het geval van de vermiste stembiljetten in het schoolgebouw aan het Weltevredenplein wordt steeds geheimzinniger. Zooals onze lezers weten, werd Woensdag morgen door den heer J. Over. hoofd der school aan het Weltevredenplein en tevens voorzitter van één der in dit gebouw geves tigde stembureaux, geconstateerd, dat een pak met vierhonderd stembiljetten spoorloos en op zeer geheinizinninge wijze verdwenen was. Dinsdagavond zes uur, toen de daarvoor aangewezen gemeente-ambtenaar de pakken controleerde, waren alle biljetten nog aan wezig en toen de werkster daarna naar huis ging, had ze de deur op het nachtslot gedaan. Men stond voor een groot raadsel. Het heele schoolgebouw werd nauwkeurig door de re cherche doorzocht, maar niets werd ontdekt. En toch zijn de biljetten in dit gebouw terug gevonden! De politie deelde ons vanmorgen mede. dat Donderdagmiddag half drie de vierhonderd stembiljetten, behoorlijk ingepakt en in on geschonden toestand, terug gevonden is door den aannemer, die belast is met het plaat sen en verwijderen van de stemhokjes.Het pak stond in een schoollokaal (naast' het lokaal waaruit het vermist werd) op een schoolbank achter een stemhokje, waar het pak bij de vermissing niet had gelegen. De recherche, die overal met de uiterste nauw keurigheid gezocht had. weet dit pertinent zeker. Dit werd ook verklaard door een on derwijzer, die toen hij van de vermissing, ge hoord had, mee heeft helpen zoeken. Ook hij is in het bewuste lokaal geweest en weet ab soluut zeker, dat het pak daar niet aanwe zig was. Maar hoe het ook zij. men weet nog steeds niet-, wat er met het pak biljetten gebeurd is. De recherche zet echter, ook al zijn de bil- jette nong&schonden terug gevonden, het on derzoek met kracht voort. TSJECHISCII-OOSTENRIJKSCHE SAMEN WERKING. WEENEN. 19 April (Reuier). In een in terview met de ..Reichspost" verklaarde Dr. Benesj. de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, ervan overtuigd te zijn dat de samenwerking tusschen Oostenrijk en Tsjècho-Slowakije positief kan worden ont wikkeld en pc?"-~v. Ik ben voornemens alles te doen wat in zijn vermogen ligt. aldus de minister, om deze samenwerking in den geest van Stresa te bewerkstelligen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1