VRIJDAG 19 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Crediet aan bloemkweekers. 3*250.000 uit het Landbouwcrisisfonds. De minister van economische zaken heeft vastgesteld de crisis-bloemkweekers-crediet- beschikking 1935. I. Blijkens deze beschikking wordt uit het landbouwcrisisfonds voor cre- dietverleening aan door de stichting Neder- landsche sierteeltcentrale erkende bloem kweekers een crediet beschikbaar gesteld van 250.000 gulden. Bepaald is, dat aan nie mand crediet zal worden toegekend, indien niet komt vast te staan, dat de verlangde hulp niet of niet op redelijke voorwaarden bij anderen is te verkrijgen en dat het bedrijf goed wordt beheerd door bloemkweekers, die door buitengewone economische omstandig heden gebrek aan kasmiddelen hebben. Voorts zal de administratie zoodanig moe ten worden gevoerd, dat de controle op de aanwending van de credieten vanwege de stichting en den crisis-accountantsdienst mogelijk zal zijn. Deze credieten zullen behoudens in bij zondere gevallen ter beoordeeling van den minister niet meer dan 4000 gulden bedra gen. CRISIS-STEUNBESCIIIKKING AARDAPPELEN. In de Staatscourant van Donderdag is op genomen de Crisis-steunbeschikking 1935 aardappelen (goedgekeurd pootaardappelen oogst 1933). Overeenkomstig het bij deze beschikking gevoegde reglement zal uit het Landbouw Crisisfonds steun worden verleend ten be hoeve van de erkende telers van aardappelen die op 1 April 1934 bij de Gewestelijke Aard appel-organisaties waren aangesloten. Aan de erkende telers en aan de erkende handelaren zullen over de door den Neder- landschen algemeenen keuringsdienst goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1933 uitkeeringen worden gedaan. Uitgekeerd zal worden per 100 K.G. goedgekeurde poot aardappelen. vallende binnen de maat 2680 m.M. met een maximum lengte van 8 c.M. een bedrag, hetwelk verschillend kan zijn naar gelang van de klasse, waarin de poot aardappelen door de pootaardappelcommis- sie, met inachtneming van de classificatie door den Nederlandschen Algemeenen keu ringsdienst, werden ingedeeld. RUZIE IN WOONWAGENKAMP. Een ernstig gewonde. Donderdag is tijdens een ruzie in het woon wagenkamp te Brunssum de woonwagenbe woner P. door twee revolschoten ernstig ge wond. Een 23-jarige jongeman is gearres teerd. NEDERLAND-INDISCHE PORTLAND CEMENT MAATSCHAPPIJ In de Donderdag gehouden gecombineerde vergadering van houders van obligaties der leerlingen 1918 en 1920 waren vertegenwoor digd 18 obligaties der leening 1918 en 89 obli gaties der leening 1920, zijnde een onvoldoend aantal om een bindend besluit ten aanzien van de aanhangig gemaakte voorstellen te- nemen. Derhalve zal een tweede vergadering tegen 2 Mei a.s. worden bijeengeroepen. Flora 1935 Heemstede. Postverkeer met Engeland. PAASCHDAGEN BOLLENDAGEN. Ondanks het koude en regenachtige weer van de laatste dagen, blijft de bloementen toonstelling Flora te Heemstede zich in de toenemende belangstelling van de binnen- en buitenlandsche bezoekers verheugen. Op Palmzondag zijn er méér bezoekers ge weest dan op den drukst bezochten dag tij dens de tentoonstelling van 1925. Ieder bezoe ker kreeg, weliswaar na eenig wachten in een file voor het Bloemenpaleis, de volle gelegen heid om alle inzendingen in dit gebouw op zijn gemak te bezien, na of voordat men een wandeling over het uitgestrekte terrein had gemaakt, dat juist nu zoo bizonder mooi kleur rijk is. Bij een onderhoud met het Uitvoerend Co mité is ons gebleken, dat ook op de komende Paaschdagen de regeling zoodanig is, dat alle bezoekers beide onderdeelen van de tentoon stelling 'Bloemenpaleis en Vollegrondsten- toonstelling) rustig zullen kunnen bezichti gen. Paschen 1935 valt samen met den „Bollen- dag" en dus zullen de 25 H.A. groote terreinen van Flora eveneens vol bloeiende bloembollen zijn. Met de vroegste tulpen bloeien de hya cinten en narcissen en in de vogrjaarstuinen wordt nu een groote bloemenweelde tentoon- lespreid Bezoek van Gentsche hoveniers. Een groot aantal kweekers uit Gent en om geving heeft onder leiding van den heer D. L Ankersmit uit Melle een bezoek aan de ten toonstelling gebracht. Het gezelschap bestond uit 32 personen en arriveerde per auto-car. Onder hen bevonden zich; de heer Wiiber. president van den Ver- zendingsbond van Belgische Plantenhandela- ren; de heer Maenhout, president van den Bond van Belgische Azalea-kweekers; de heer Oscar, Inspecteur van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Gent; benevens de heer Delbeke, bestuurslid van de Rijks Tuinbouw school te St. Amandsberg. Zij werden rondgeleid en voorgelicht door den heer W. B. Roozen, opzichter der tentoon stelling, bij ontstentenis van het Uitvoerend Comité. Bij dit bezoek bleek opnieuw de groote be langstelling van de Gentsche kweekers voor de prestatie der bloembollenkweekerij van hun collega's uit Gent en Boskoop. Hamburgsche journalisten In samenwerking met de K. L. M. heeft het Uitvoerend Comité van de „Flora" een uitnoo- diging gericht tot buitenlandsche journalisten om tijdens de tentoonstelling een bezoek aan Nederland te brengen. De K. L. M. biedt dan het luchtvervoer aan en verschillende vereeni- gingen en instellingen ontvangen de journa listen als hun gasten. Zoo zijn gasten geweest van het Uitvoerend Comité de journalisten verbonden aan het Deutsche Nachrichten- büro van de Hamburger Nachrichten (D.N.B.). Bij het gezelschap bevond zich bovendien de heer Schmidt van de „Landesstelle Ham burg des Ministeriums für Volksaufklarung und Propaganda" en Mathias, chef der Presse- abteilung der Deutsche Lufthansa A.G", ver- geveld van zijn chef van de Af deeling Buiten land van de K.L.M., den heer de Vries. Het ge zelschap werd namens het Uitvoerend Comité rondgeleid, waarna de lunch plaats vond in het restaurant Flora, waaraan de voorzitter van het Uitvoerend Comité de heer Jan v. d. Mey, voorzitter van de Deutsche groep van den Bond vair Bloembollenhandelaren aanza ten. Met vliegmachines. Onze Londensche correspondent schrijft: Het bestuur van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen deelt ons mede dat de proefneming van de Nederlandsche Posterijen, waarbij alle brievenpost uit Ne derland door de lucht wordt verzonden veel gerief heeft verschaft aan hen in Londen die in en voor het EngelschNederlandsch handelsverkeer werken. Briefwisseling gaat uiteraard aanmerkelijk sneller en in Londen stelt men met voldoening vast, dat de post uit Nederland zich meestal veel vroeger aan dient dan voorheen. De toestand zou nog aan merkelijk gunstiger kunnen worden indien wedrekeerigheid werd toegepast. Dat beseft de genoemde K. v. K. ten volle en zij is daar om thans in actie om postbesturen van an dere landen te bewegen en voorloopig in het bijzonder de Britsche Posterijen het voorbeeld van Nederland te volgen. NOG EEN ONDERSCHEIDING VOOR DR. A. BREDIUS. Als blijk van zijn oprechte waardeering voor de groote en menigvuldige diensten door den onvermoeiden geleerde aan de Kunst en de Oudheidkunde bewezen heeft het Konink lijk Oudheidkundig Genootschap den grijzen jubilaris bij het voltooien van diens tach tigste levensjaar, den eerepenning van het Genootschap aangeboden. LANDELIJKE CENTRALE COMMISSIE UIT EXPEDITEURS-ORGANISATIES. Dezer dagen is te 's-Gravenhage een bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers uit het expeditiebedrijf uit het geheele land. waartoe de besturen der Rotterdamsche Ex- pediteursvereeniging en van de Scheepvaart Vereeniging Noord, vakgroep. Expediteurs te Amsterdam, het initiatief hadden genomen Het doel van deze vergadering was te geraken tot de oprichting van een Centrale Commissie, om als vertegenwoordigend orgaan ter be hartiging van de belangen der aangesloten expediteurs in Nederland te kunnen optreden. De* vergadering besloot eenstemmig deze Cen trale Commissie in het leven te roepen. APOTHEKERS-ASSISTENTE WEGENS DOOD DOOR SCHULD VEROORDEELD. Eenigen tijd geleden plakte een Amsterdam- sche apothekers-assistente bij vergissing een verkeerd etiket op een fleschje medicijn, zoodat dit fleschje, dat een vergif bevatte, in handen kwam van een oude vrouw, die het innam en korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. De apothekers-assistente is thans door de rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen, benevens een geldboete van f 75 of 25 dagen hechtenis. De inbraak bij Lissone berecht. Hoofddader tot 2jé jaar veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank deed uit spraak in de strafzaak tegen de vier perso nen twee vrouwen en twee mannen be trokken bij de inbraak, die in Augustus van het vorige jaar is gepleegd bij het reisbureau Lissone in de Leidschestraat te Amsterdam. De hoofddader, de 23-jarige J. H. B. werd we gens diefstal in vereeniging tot 21/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een werkster kreeg wegens heling zeven maanden gevan genisstraf. met aftrek van het geheele voor arrest. Nel K-, een beruchte vrouw uit de on derwereld. werd, in weerwil van haar ont- kentenis tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank sprak haar broer, J. K., vrij. GENERAAL SNIJDER? RICHT ZICH TOT OVERHEID EN VOLK. De gepensioneerde generaal C. J. Snijders, heeft een Open Brief aan Overheid en Volk gericht waarin hij protesteert tegen het ont slag, dat aan den gepensioneerden generaal- majoor E. H. van den Akker, eerelid van de Vereen, v. Officieren der Kon.Landmacht, door het hoofdbestuur dier vereeniging is gegeven op grond van de overweging, dat het eerelid maatschap dezer ..militaire belangenvereeni- ging" niet vereenigbaar zou zijn met het lid maatschap eener voor militairen verboden vereeniging. in dit geval tot uiting gekomen in de candidatuur voor de Prov. Staten, door den heer v. d. Akker, als lid der N.S.B., aan vaard. Generaal Snijders ziet in het gemelde feit een nieuwe proeve van de ontwrichting onzer politieke verhouding en van de jammerlijke verwording, welke ons natio naai leven bedreigt." DE BASZANGER SIMON KAPPER OVERLEDEN. Tengevolge van een hartverlamming is overleden de bekende baszanger Simon Kap per. In vroeger jaren is de heer Kapper werk zaam geweest bij de Nederl. Opera onde: Kees van der Linden; in latere jaren bij het gezelschap Bouwmeester, terwijl hij vele jaren achtereen zijn werkkracht heeft gegeven aan het gezelschap van Ter Hall. De laatste twee jaren was hij werkzaam bij het gezel schap Schakels, waarbij hij in zijn laatste rol is opgetreden als de Markies d'Orset in „Marie Louise" van René de Vos. Incasso Bank. Winst over 1934 hooger dan over 1933. De Incassobank heeft haar jaarverslag over 1934 gepubliceerd. Daarin wordt o.m. gezegd De winst op „Incasso, commissie, effecten en arbitrage" (welke niet nader gespecificeerd wordt opa: geven) was iets lager dan het vo rige jaar, nJ. f 2.675.636 tegen f 2.804.155. Daarentegen bedroegen de baten uit rente bijna 4 ton meer, n.l. f 3.441.032 tegen f 3.079.671. In October 1934 hebben wij bijna alle uit gegeven aandeelen der Disconto Maatschappij N.V. te Rotterdam gekocht tegen een koers van 94 pet. De Disconto-Maatschappij N.V. is daarna in liquidatie gegaan. De relaties dezer vennootschap hebben bijna zonder uitzonde ring hun rekening naar een onzer Rotterdam sche kantoren overgebracht. De geheele overneming van deze instelling zal verder een belangrijke uitbreiding van het bedrijf tengevolge hebben. Op 1 Januari 1934 had de Disconto Mij. aan crediteuren een be drag van f 7.865.247, aan debiteuren in reke ning-courant f 8.232.559 uitstaan. Het bedrag aan toevertrouwde middelen toont in tegenstelling met de ontwikkeling bij andere banken tegenover het vorige jaar een nieuwe belangrijke stijging. Waarschijnlijk is dit voor een groot deel reeds het gevolg van de overneming van de Disconto Mij., welker crediteuren hun saldo waarschijnlijk reeds hebben overgebracht naar de I. B. De depo sito's stegen van f 30.7 mill, tot f 33.2 mill. De crediteuren van f 34.1 tot f 42.7 mill., de toe vertrouwde middelen dus in totaal met f 9. mill.; dit bedrag is echter meer dan het ere- diteurencijfer van de Disconto Mij. het vorige jaar bedroeg (f 7.8 mill.) Van deze stijgini moet dan ook ruim f 2 1/2 mill, worden afge trokken als tegoed van de Disconto Mij. in liq. zelf, zoodat de netto-stijging der toevertrouw de gelden ca. f 6.9 mill, bedraagt. De resultaten zijn gunstiger dan het vorige jaar. De onkosten toonen een zeer kleine stij g, niet meer dan f 31.000. De nettowinst is 2 ton hooger, hetgeen het mogelijk maakt, om het dividend van 3 tot 3 1/2 pet. te verhoogen, terwijl uit de winst wederom een bedrag van ruim 1 mill, wordt bestemd voor reserveering of bijzondere voorzieningen. (Dit jaar o.a. de 4 ton voor de pensioenverplichtingen Discon to Mij). Hieronder volgen winst- en verliesrekenin; met vergelijkende cijfers. „Pensioenf. der Incasso- Credit: Inc., Comm. Eff. en Arbitrage Interest Totaal Debet: Onkosten Stichting Beambt. Bank" Afschr. op Gebouwen en Meubilair Winstsaldo f 2.214.731 (2.028.293) te bestem men als volgt: Res. dub. vorderingen Reserve pensioenverpl. Disc. Mij. N.V. Bijz. res. voor event, risico's Aandeelh. 3 1/2 pet. Res. div. en tant. bel 1934 f 2.675.636 3.441.032 1933 f 2.804.155 3.079.671 f 6.116.669 1934 f 3.393.772 f 5.883.826 1933 f 3.362.978 400.000 155.731 1.050,000 109.000 533.293 900.000 95.000 De doodelijke aanrijding op het Kennemerplein. Boete van ƒ25.geëischt. Totaal f 6.116.669 I 5.883.826 Beschouwingen over de verkiezingen. Naar aanleiding van den uitslag der Sta tenverkiezingen in tien provincies schrijft het .Handels-blad", dat van een massale verhui zing, die voor "het kabinet-Colijn een onheil spellend karakter zou hebben, geen sprake is. „Ontevredenen, ongeduldigeh, en naar verandering hakenden 'veroor zaakten een, zeker in dezen crisistijd volkomen logische, maar juist daarom juist niet al te tragisch te nemen af brokkeling van de partijen, die töt nu in den regel .het kabinet. steun ver leenden: Toch is het zaak er zich- rekenschap van te geven, dat vooral als men straks met krachtige hand de onont beerlijke bezuiniging over de geheele linie wil doorzetten, dientengevolge de kans op verderen groei der oppo sitie, die -overigens van elke homoge niteit gespeend is; groot is. Naarmate de eensgezindheid, waarmee men ach ter het kabinet zal staan, grooter zal wezen, zal men straks sterker staan tegen die oppositie. Want door een dergelijke eensgezindheid moet het tevens mogelijk wezen de regeering werkelijk te doen regeeren in dien zin, die uitéindelijk de overgroote meerderheid der burgerij bevredigt" „Het Volk" noemt den uitslag een „Ver oordeeling". ,jDe uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, zooals die thans voor op één na alle gewesten bekend is, beteekent een buitengewoon hard aankomend vonnis over het kabinet- Colijn en de nu sinds twee jaren door deze regeering met niets ontzien de hardhefd doorgezette aanpas singspolitiek. Hij beteekent een genadelooze ver deeling van alle vier de regeerings- partijen, die dit ministerie en deze crisispolitiek, hetzij met onverdeelde instemming, hetzij onder het uiten van bedenkingen, maar niet minder standvastig, gesteund hebben". De „N. Rott. Courant" ziet in den uitslag een weerspiegeling van den economischen nood. „Dit is een verkiezing, waarbij econo mische nood en de daardoor veroor zaakte ontevredenheid grooten in vloed hebben gehad. Men ziet het aan de 39 zetels, waarop de N.S.B. beslag heeft gelegd; aan de 10 zetels, waar mede ook de Chr.-Dem. Unie haar intrede in de Staten zal doen; aan de 4 zetels winst voor de Kath.-Dem. Arb. P.; aan de 3 zetels winst voor de Communisten en 1 zetel winst voor de Rev. Soc. P. Uit al deze winsten spreekt het naieve geloof. dat de daarbij betrokken partijen bij machte zullen zijn, verbetering in den toe stand te brengen, waartoe deze par tijen wel het laatst in staat zijn. Ge zwegen nog van het onheil, dat er op ander dan economisch gebied zou worden gesticht". „De Telegraaf" wijdt o.m. de volgende re gels aan den uitslag: „Wij vreezen dat deze Statenverkie- gen door de politieke partijen in de eer ste plaats beschouwd zullen worden als een les voor de Tweede Kamerverkiezin gen die ln het jaar 1937 plaats vinden, ïn de politieke hoofdkwartieren is men waarschijnlijk vandaag reeds begonnen te beraden, hoe men kan verhinderen, dat de komende Tweede Kamerverkie zingen eenzelfde beeld zullen vertoonen als de Statenverkiezingen van gisteren. De taak der regeering kan door deze overwegingen slechts worden verzwaard Het ondankbare werk dat zij verricht moest aan haar populariteit afbreuk doen. Dit werk moet echter volbracht worden wil het land op den duur geen groote- schade lijden. Wie de belangen van ons land juist inziet, brengt vandaag een saluut aan dr. Colijn. die voor zwaar bijna bovenmenschelijk werk slechts in beperkte mate de waardeering vond waarop hij het volste recht heeft". Om kwart over 12 's middags op 4 Januari is de 70-jarige J. H. door een tram aange reden op den hoek KennemerpleinJansweg waar hij met een handwagen reed in de richting Jansweg. De tram. bestaande uit twee met een harmonica verbonden wagens op 3 wielstellen, kwam in de bocht de handkar achterop, raakte die, waardoor de man onder de tram kwam en een zware bekken, en beenbreuk opliep. Hij is in den nacht daarna overleden. De 39-jarige tramwagenbestuurder uit Haarlem stond wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de rechtbank te Haarlem terecht. De handwagen had genoeg ruimte om te rijden op het moment, dat de voorkant van de tram (dus waar de bestuurder staat) naast den ouden man was. Die ruimte werd echter steeds nauwer, een soort fuik. zooals de president zei, maar de man liep deson danks door. Een wielrijder, die kort achter den man aankwam en wachtte tot de tram voorbij was. omdat hij rechtdoor moest het Bolwerk op, verklaarde, dat hij, als hij den hand wagen voortgeduwd zou hebben, zeker ge stopt zou hebben. Maar de man lette heele- maal niet op de tram. ofschoon belsignalen werden gegeven en de tram reeds halverwege voorbij de handkar was. Deze getuige had den indruk dat de handelwijze van het latere slachtoffer in elk geval schuld had aan het ongeluk. De handwagen werd gegrepen door de tram en zwaaide om, den bestuurder mee sleurende. Iemand in de tram schreeuwde: „Stop. stop!", waarop de trambestuurder omkeek en de tram tot stilstand bracht. Het slachtoffer lag toen onder de tree plank van den tweeden tramwagen. De inspecteur van politie de Ridder heeft den volgenden dag de gebeurtenis gerecon strueerd met eenzelfde tram en denzelfden handwagen. Toen bleek, dat er ter plaatse nog een speling van 20 cM. was tusschen handwagen en tram, zoodat de handkar daar ongemoeid had kunnen staan. „De botsing gaf een klap. en vóórdien keek de bestuurder eenigen tijd om", zei een 18-jarige jongen. Hierover verbaasde de rechtbank zich; omkijken als trambestuurder in een dergelijke bocht om kwart over 12 's middags! Verd. ontkende het dan ook. Hij heeft bij het passeeren van den handwagen (dat heel normaal ging misschien even een blik terzijde geworpen doch onmiddellijk daarop weer zijn aandacht op het verkeer voor de tram gevestigd. Hij is bijna 16 jaar bestuur der op de electrische tram. De Officier, mr. A. R. Andring a, achtte wel eenige schuld bij het slachtoffer aan wezig, maar hij meende, dat een trambe stuurder, die daar den weg goed kent, reke ning houden moet met de gedragingen van iemand, die bezig is in die fuik te loopen. Verd. staat zeer gunstig bekend, maar schuld is bij hem aanwezig. De Officier vroe; een boete van f 25 subs 25 dagen. Mr. H. O. Drilsma was overtuigd, dat er geen schuld bij verd. lag. De dagvaarding spreekt alleen van „roekeloos en onvoorzich tig rijden" doch geeft verder geen ophelde ring, Dit is wel wat heel erg sober. Er is een samenloop van omstandigheden in het spel. waaruit absoluut geen schuld in strafrechtelijken zin voor verdachte kan gehaald worden. PI. vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Werkzaamheden van het N. V. V. Verslag over 1932 tot 1935. Aan het vijftiende verslag van den toe stand en de werkzaamheden van het N. V.V. over het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 31 December 1934 is ontleend dat het aantal bij het N.V.V. aangesloten organisaties gedu rende de verslagperiode door het uittreden van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straten- en We genbouw. op 1 Nov. 1934 met één is ver minderd. Het bedroeg op 1 Januari 1935 der halve 29. De in 1933 ingetreden daling van het le dental heeft zich in 1934 voortgezet en wel met 23.273 leden, waarvan 1120 do:r het uit treden van den Straatmakersbond. Bedroe; het ledental (adspirantleden niet inbegre pen) op 1 Januari van het vorig jaar 321.835. op 1 Januari 1935 was dit 298.562. De goede samenwerking tusschen de S.D. A. P. en het N. V. V. is ook in de drie ver slagjaren bestendigd. Zij leidde tot gezamen lijk optreden op velerlei gebied en tot ver schillende gemeenschanoe'.ijke acties. Het saldo van het stakingsfonds bedroe; aan het einde van 1934 f 2.168.272.65 1 2. Nog nieuwe salaris verlagingen? Bezuinigingsontwerp zou een bedrag van 10 millioen bevatten. Naar de N.R.Ct. verneemt, is in het bezuini gingsontwerp, waarvan de indiening spoedi; is te verwachten, een nieuwe verlaging van de salarissen der rijksambtenaren opgenomen ten bedrage van 10 millioen. Het bezuinigingsontwerp zal volgens het blad voorts voor een belangrijk gedeelte een machtigingswet worden, waarbij de regeerin; zich voor een aantal bezuinigingen en daar mede verband houdende voorzieningen rege ling bij Koninklijk besluit voorbehoudt. In verband met het gerucht, dat de aan vankelijk in het ontwerp ook opgenomen aan passing van de buiten den staatsdienst op het economisch leven drukkende lasten aan een lager niveau daaruit verwijderd is, verneemt het blad, dat hierin nader bij een afzonder lijk ontwerp zal worden voorzien. RAPPORT SPOORHOUT BEGIN MEI. Naar wij vernemen heeft de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, aan welke was opgedragen een onderzoek in te stellen naar de feiten, ter sprake gebracht bij het debat in de Tweede Kamer over de Water- staatsbegrooting voor 1934 in verband met de N.V. Spoorhout en het grintbaggerbedrijf te Linne. haar werkzaamheden beëindigd. De indiening van het rapport der commissie is begin Mei te verwachten. Door onze lens gesnapt. DE HEER N. VOS. De heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heemstede, werd 12 Augustus 1888 te Heilo geboren. Hij begon zijn loopbaan als volontair ter .emeentesecretane in zijn geboorteplaats, werd daarna ambtenaar ten Stadhulze te Alkmaar en nam teen een benoeming aan op het kantoor van de uitgeversfirma Samson te Alphen aan den Rijn, maar ging weer spoe dig naar de gemeente-administratie over en werd adj.-commies le klasse ie Velsen. Van daar solliciteerde hij in 1913 met succes naar de functie van commies-redacteur te Heem stede. Hij werd er op 1 December van dat jaar benoemd en werd spoedig bevorderd tot den rang van hoofdcommies. ln November iy27 volgde hij den heer A. A. Swolfs ais gemeente-secretaris van Heemstede op. Hij is ook rentmeester van het Grondbe drijf der gemeente. De heer Vos is verder nog vice-voorzitter van de vereeniging die den Zwemvijver en net Badhuis beheert, bestuurslid van „Vreemde lingenverkeer", vice-voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Gemeente ambtenaren en voorzitter van het Hulpfonds van dien Bond. Bij zijn 12 l/2-jarig jubileum als ambtenaar in dienst der gemeente Heemstede, in 1926 bleek den lieer Vos op ondubbelzinnige wijze, dat hij zich te Heemstede" tal van vrienden had gemaakt en dat het gemeentebestuur hem ter zeerste waardeerde. Albury-comité met zijn werk gereed. Een gedenkplaat en een zilveren Uiver. Het Albury Comité te Amsterdam, dat zich op 26 October van het vorig jaar tot het Nederlandsche Volk richtte met verzoek om mede te werken aan de aanbieding van eep. blijvend souvenir aan de stad Albury, is thans in staat aan belangstellenden het vol gende mede te deelen. Het Comité heeft gemeend haar taak ten uitvoer te moeten brengen in weerwil van de ramp die inmiddels de „Uiver" heeft getrof fen, en die een zwarei schaduw heeft ge worpen op de enthousiaste gevoelens waar mede het Comité zich aan het werk had gezet. De daad, door burgemeester en bevol king van Albury verricht, en intusschen door Nederlansch-Indië met welverdiend hulde betoon herdacht, behoort ook vanuit Neder land haar belooning in een blijvend blijk van waardeer ing te vinden. Daartoe heeft het Comité in overleg met den burgemeester van Albury. den heer A. Waugh, twee voorwerpen van Nederlandsche kunstnijverheid laten vervaardigen. De Kon. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, Gerritsen en van Kempen te Zeist, maakte een grooten bronzen plaquette, met toepasselijke tekst, die in een der muren van het gemeentehuis van Albury zal worden in gemetseld. Een duplicaat van deze plaquet is aan de K.L.M. aangeboden. De N.V. As. Bonebakker Azn. te Amsterdam vervaardigde een tot in de kleinste details getrouw model van de „Uiver" in zilver, dat eveneens voor het stadhuis van Albury be stemd Is en dat als uniek voorwerp van edelsmeedkunst tot in lengte van dagen aan de dankbare gevoelens van het Nederland sche Volk zal blijven herinneren De plaquette wordt dezer dagen naar Australië verzonden. De zilveren „Uiver" blijft voorloopig hier. teneinde aan den heer Waugh, die te kennen heeft gegeven om streeks Juni van dit jaar ons land te willen bezoeken, persoonlijk te kunnen worden overhandigd. In een bijzonder hartelijk schrijven heeft de heer Waugh alreeds zijn dank betuigd voor de in Nederland ten op zichte van Albury geuite gevoelens en hij heeft de toezegging gedaan, dat de bronzen gedenkplaat in de „Town Hall" met plechtig' ceremonieel zal worden onthuld. MAJOOR WITTE MOET ONS LAND VERLATEN. Den Duitschen'majoor A. Witte, die zich be zig hield met politieke propaganda en organi satie onder de hier te lande wonende Duit- schers en te Rotterdam woonachtig was. is in opdracht van den minister van Justitie aan gezegd, dat hij binnen enkele weken Neder land moet verlaten. PRINS HENDRIK HERDACHT. De Koninklijke Vereeniging Oranjebond heeft Donderdagavond in Pulchri Studio in den Haag een herdenkingsavond gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van Prins Hen drik, die van 1902 tot 1932 beschermheer van den bond was. Dr. N. Japikse. directeur van het?Kon. Huis archief. sprak een gedachtenisrede uit over het leven van Prins Hendrik.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5