LEN. PEL HELP MEE! I UITKEERINC ZATERDAG 20 APRIL 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 .1» VOETBAL. De wedstrijden voor de Paaschdagen. Hoewel bijna alle clubs met de Paaschda gen vriendschappelijke wedstrijden luit of thuis) spelen, heeft de competitieleider van den K.N.V.B. toch nog een vrij belangrijk programma vastgesteld, waarop zelfs nog een wedstrijd voor het landskampioenschap voor komt. P.S.V. gaat .de verre reis naar het Noorden ondernemen om daar op het Be Quick-terrein Velocitas te ontmoeten. Dat kan een pittige wedstrijd worden. De Eind- hovenaren hebben al een fraaie 50 over winning op D.W.S. geboekt en de Groning- sche club heeft een zeer eervolle 1(Mieder- iaag tegen Ajax geleden. De krachten zullen elkaar dus niet veel ontloopen. Toch geloo- ven we, dat P.S.V. Maandag meer reden tot blijdschap zal hebben, dan Velocitas. Op eersten Paaschdag wordt te Rotterdam de belangrijke promotiewedstrijd Overmaas Z.V.V. gespeeld. Hoewel de Rotterdammers als wanhopigen zullen vechten, gelooven we toch, dat Z.V.V. zal winnen, waarmee ze een ernstig gevaar voor Blauw Wit zou worden. Overmaas is bij een gelijk spel reeds tweede klasser. Men begrijpt dus, dat het daar wel spannen zal. Voor Afdeeling II is de pro motie-wedstrijd O.D.S.H.V.V. vastgesteld. Als de bezoekers ook deze ontmoeting winnen, dan is het vrij zeker, dat ze het volgend seizoen weer in de eerste klas spelen. Dan kan H.V.V. zich weer de Leeuw van Wassenaar" noemen. De Ha genaars kunnen er echter verzekerd van zijn, dat ze bij O.D.S., die ook weer gaarne in het hooge milieu terug wil keeren, op een geduchten tegenstand zullen stuiten. Het is dus wel heel moeilijk, hier een voorspelling te doen. We wagen het er echter op: we hou den het op H.V.V. De Kennemers, die in den eersten promo tiewedstrijd zoo leelijk teleurgesteld hebben, krijgen Maandag, op eigen terrein spelende, de gelegenheid om zich te rehabiliteeren. Ze moeten dan tegen U.V.S. spelen. We vertrou wen er op, dat de thuisclub zal winnen, waar mee haar promotiekans zou terugkeeren. Ook voor de Afdeelingen III. IV en V wor den promotiewedstrijden gespeeld. In het Zuiden bovendien nog de laatste eerste klas competitiewedstrijd EindhovenJuliana, die waarschijnlijk geen wijziging in den eind stand van de ranglijst zal brengen, Met belangstelling zullen ongetwijfeM ve len uitkijken naar de verdere verrichtingen van Vitesse in de degradatiewedstrijden. De Arnhemmers hebben al een kostbaar punt verloren, maar kunnen het verloren terrein nog gemakkelijk herwinnen. Ze spelen Maandag op eigen veld tegen Hengelo, die ook al een punt kwijt is. Dat wordt wel een overwinning voor Vitesse. Willem II moet Maandag het bewijs leve ren, dat het haar ernst is om eerste-klasser te blijven. Dat zal ze niet meevallen, want het betreft hier een 'uitwedstrijd tegen Mid delburg. Verder spelen hier Palemig en Roer mond tegen elkaar. Ook het Noorden krijgt nog zijn laatsten eerste klas competitiewedstrijd. Dat is Sneek H.S.C. Deze strijd zal evenmin verandering op de ranglijst brengen. Voor de promotie wordt HoogezandDe Kooi gespeeld. Eerstgenoemde heeft al twee kostbare punten binnen. Dit geeft haar na tuurlijk veel moed en hoop voor de nog res- teerende wedstrijden. Maar ook hier is nog van alles mogelijk. NEDERLAND—BELGIë OUD-INTERNATIONALS (5—1). In het V.U.C.-Stadion is Vrijdag de wed strijd Nederland—België oud-internationals gespeeld, welke door de Hollanders is ge wonnen met- 51. De rust ging in met een 30 voorsprong voor Nederland. DE ZWALUWEN WINNEN IN WESTDUITSCHLAND. Uit Keulen: De „Zwaluwen" hebben Vrij dagmiddag te Keulen hun eersten wedstrijd van de Paasch-tournee gespeeld. Als tegen, stander fungeerde een versterkte ploeg van de Kölner S. C. In de eerste helft wogen de partijen vrij wel tegen elkaar op. Keulen nam de leiding door doelpunten van den linksbuiten Teichert en den rechtsbuiten Panlus, maar Van Spaandonk (Neptunus)die op de links buitenplaats speelde, maakte nog vóór de rust den stand met twee goede doelpunten gelijk (22). In de tweede helft wisten Van Heel en Bas Paauwe het spel geheel op de Duitsche helft te verplaatsen. Ket overwicht van de „Zwaluwen" was soms zeer groot maar dank zij de uitstekende verdediging der Keulsche backs, bleef de score betrekkelijk laag. Eerst neemt Vrauwdeunt een doelpunt voor zijn rekening; daarna was het alweer Spaan donk die den Duitschen doelverdediger voor de vierde maal het nakijken gaf (2-4). Tenslotte maakte Paulus (Keulen) nog een tegenpunt, zoodat het einde kwam met een 43 overwinning voor de Zwaluwen. KAMPIOENSCHAP HAARL. VOETBAL BOND. E.D.O. 5E.H.S.. op Zondag 21 April. 2 uur. De return voor het kampioenschap van den H.V.B.: E.D.O. 5E.H.S., zal plaats hebben op 21 April. De eerste wedstrijd eindigde in een 11 gelijk spel. REVUE-AVOND E. D. O. Hedenavond geeft E.D.O. voor haar leden en donateurs een Revuevoorstelling in de Con certzaal alhier onder leiding van den heer M. van Delden. De revue is getiteld „Gaat toch zeker goed", en bevat een proloog en twee be drijven (25 tafereelen). Ondanks het voor E.D.O. teleurstellend einde van het seizoen doet het bestuur alles om de belangstelling van haar leden en do nateurs gaande te houden. Het Elswout-tournooi. BLOEMENDAAL IKINHEIM I A.s. Maandag (2de Paaschdag) wordt het „Elswout-tournooi" vervolgd met eenige be langrijke wedstrijden, 's Morgens half twaalf bindt V.S.V. II den strijd aan tegen Schoten. Te twee uur spelen Bloemendaal en Kinheim een eerewedstrijd. Te vier uur 's middags heeft- er een treffen plaats tusschen Zandvoort I en E.D.O. Il.Zooals men dus ziet een pro gramma voor „elck wat wils". Bloemendaal verschijnt met het volgende elftal: E. de Haas, N. J. de Wilde. J. Hogervorst H Röbken, H. Beijk, P. A. Leemhuis, N. N„ J. Kohier, G. van Gelder, G. Hartman, J. J. M. v. Leuven. Kinheim: C. Druijven, Rozemeijer, J. Stals, Nieman, D. Druijven, Michel Jr., H. Groeneveld, J. Groeneveld, van 't Plunter Michel Sr., De Rooij. Scheidsrechter is de heer C. Vrugt. HAARL VOETBALBOND. Voor de Paaschdagen staat alleen de wed strijd tusschen E.D.O. V en E.H.S. om het kampioenschap van den H.V.B. op het pro gramma. Ze ontmoeten elkaar op tweeden Paaschdag op het E.D.O.-terrein. De eerste ontmoeting eindigde in een 11 gelijk spel. zoodat het wel heel moeilijk is, een voorspel ling te doen. Misschien bezorgt het terrein voordeel aan E.D.O. V een kleine overwin ning. Het volledige programma luidt: Kampioenschap van den H. V. B. E.D.O. 5—E.H.S. 10 ma- Af d. 2 D: Haarlem 5Hillegom 2 10 Afd. 3 A: Spaarnestad 3Kennemers 7 10 Afd. 3 C: Beverwijk 4Kenau 2 12 Afd. 3 D: ZwanenburgD.O_A. 10 Afd. 3 K: R.C.H. 8DeCeO 5 (uitgesteld) DeCeO 5E.D.O. 9 10 JUNIORES. Afd. A: Stormvogels aE.D.O. a -12 Afd. C: Stormvogels bHaarlem c 12 Afd. D: R.C.H. dHaarlem d (uitgesteld) E.D.O. cKennemers b 10 Afd. E: Spaarnestad-Bloemendaal c 2 Afd. F: E.T.O.—Hillinen 2 V.S.V. c—E.H.S. b 12 Kennemers cVI. Vogels 10 E.D.O. d—Schoten b 10 Afd. G: Swastika—D.K.T. 10 Haarlem eR.C.H. g (uitgesteld) ADSPIRANTEN. Afd. D: HalfwegSchoten c 3. E.D.O. dRipperda (uitgesteld) I.V.O.—R.C.H. d (uitgesteld) Afd. F: E.D.O. f—Hillinen (uitgesteld) De Schoolwedstrijden. Er was in den nacht van Donderdag op Vrij dag heel wat regen gevallen. Over het alge meen bleken de velden nogal „waterproof". Alleen het Gemeenteterrein aan den Vergier- deweg leende zich meer voor watersport, dan voor voetbal. Tegen het begin klaarde het weer op; zoo konden alle wedstrijden doorgang- vinden. De uitslagen van Vrijdag waren: Afd. B. Ie ronde: U.L.O. A 2—ULO I i Zandvoort) niet bekend H.B.S. 2 (Velsen)H.B.S. A 3 1—2 Kennemer Lyceum2e H.B.S. B 1 38 le H.B.S. B 2Nijverheidsschool (IJm.) 34 Afd. C. le ronde: U.L.O. B 5Ambachtsschool 8 90 le H.B.S. B 3—U.L.O. A 5 13—0 U.L.O. 2 (Zandvoort)2e H.B.S. B 3 51 U.L.O. (Hoofddorp)—U.L.O. C 1 0—5 2e H.B.S. B 4—U.L.O. A 4 10—0 De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100°/, ten bate van de crisis-slachtoffers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage. (Adv. Ingez. Med.) Ambachtsoh. 2Nijverheidssch. 2 (IJm.) 51 Bronsteeschool (H'stede)U.L.O. A 3 70 U.L.O. 2 (IJm.)—U.L.O. C 2 14—0 Ambachtsschool 4Gymnasium 29 H.B.S. 3 (Velsen)2e H.B.S. B 2 2—0 H.B.S. A 6Bronsteeschool 2 (H'stede) 22 H.B.S. A 6 wint. Ambachtsschool 6H.B.S. 4 (Velsen) 31 Over 't algemeene nogal hooge uitslagen. Afd. D. gaf ook al hooge scores te zien. Vervolg der le ronde: 2e Centrale school I—U.L.O. C 3 14—1 H.B.S. A 73e Centrale school 1 3—3 3e Centrale school 2 wint. Ambachtsschool 10le Centrale 3 07 le Centrale school 2H.B.S. A 8 111 U.L.O. C 4Ambachtsschool 9 114 De elftallen U.L.O. C 3 en U.L.O. C 4. die beiden met 141 verloren, deden verkeerde dingen zoodat ze voor de verliezersronde zijn uitgesloten. Daardoor vervallen de wedstrijden D 13 en D 14 op Dinsdag 10 uur, op terrein V.V.H. en Swastika, en komen Ambachtsschool 10 en verliezer Chr. U.L.O. 2 (Hoofddorp)U.L.O. B 6 zonder spelen in de volgende ronde op Woensdag 24 April (,C 21). Rectificatie: De uitslag U.L.O. (IJm.) U.L.O. B 1 afd. B is 1—9. En ten slotte afd. E le ronde (vervolg) Julianaschool (Zwanenburg)O.L.S. 34 13 O.L.S. 13O.L.S. Voorweg (H'stede) 15 O.L.S. 14—O.L.S. F (Aerdenhout) 1—6 U.L.O. 2 (Hoofddorp)—O.L.S. 47 3—0 2e ronde (verliezers) tusschenronde O.L.S. 24—O.LS. 36 0—4 O.L.S. 35—O.L.S. 11 0—10 O.L.S. 32O.L.S. 41 (v. Zeggelenstraat) 014 2e ronde winnaars (tusschenronde): Bl'daalsche Schoolver.—O.L.S. 39 (Spaarndam) 3— Dreef school (H'steed)O.L.S. 5 21 School „Buitenrust"Junoschool (O.L.S. 46) 0—0 Junoschool wint. VOETBAL IN ENGELAND. De resultaten van de Vrijdag gespeelde League-wedstrijden luidden: ArsenalMiddlesbrough 8—0 Aston VillaHuddersfield Town 71 ChelseaWolverhampton Wanderers 42 Grimsby TownLeicester City 31 Leeds UnitedBirmingham 11 LiverpoolStoke City 50 Manchester CityPortsmouth 24 SunderlandPreston Northend 31 Tottenham Hotspur-Blackburn Rovers 1—0 GYMNASTIEK Wedstrijd HaarlemRest K. T. K. Ook nu heeft de gymnastiekwedstrijd Haar lem-Rest K. T. K. een overwinning voor Haarlem opgeleverd. De verhoudingen waren zelfs nu nog meer dan vorig jaar ln 't voor deel van Haarlem. Bij de dames waren 4 van de 5 onderdeelen voor de winnende partij. Alleen ringen bracht een overwinning aan de Rest. De strijd eindigde met 226.5 p. voor Haarlem tegen 210 p. voor de Rest. Beide ploegen hadden een in valster. De bovenste 4 plaatsen werden in genomen resp. door de dames C. Wehrle (Con cordia) 42 p., S. Smit (Conc.) en Th. Smal (Bato> 39 p. en C. v. d. Mije (O. S. S.) 37.5 p. De Haarlemsche heerenploeg telde één in valler, die van de Rest miste 2 turners, maar ook bij volledigheid zou deze ploeg niet ge wonnen hebben, want 't verschil was daarvoor al te groot (Haarlem 236.5 p., Rest 208.5 p.). In alle onderdeelen bleken n.l. -de Haarlemmers de meerderen. De persoonlijke volgorde voor de beste plaatsen was: 1. J. Verkes (Turnlust H.) 43.5 p„ 2. L. Silvis (Turnlust H.) 40 5 p., 3. C. Smal (Bato) 38.5 p., 4. O. Brink (O. S. S. 37.5 p. De wedstrijd had plaats onder leiding van den heer J. M. Berrevoets. terwijl als jury leden optraden mej. A. Schaap (Zaandam) en de heeren P. Dijkstra (IJmuiden), J. J. Poll (Wormerveer) en L. J. H. Stiens (Amster dam). Na den wedstrijd werden de voorloopige K. T. K. ploegen gekozen voor den vermoedelijk Zaterdag 4 Mei in Haarlem te houden drie- kringenwedstrijd Zij luiden: Dames: C. Wehrle. S. Smit, Th. Smal. C. v. d. Mije. J. Kwant. C. v. Kohingsbruggen, A. Wielart, C de Liefde, E. Michel, A. v. d. Voort, L. Slagveld. Heeren J. Verkes, L! Silvis, C'. Smal, O. Brink, P. de Vries, J. Sauer, A. v. Zadel, F; Guit, J. Timmermans, R. Beek, L. van Looij. DAMMEN. CLUBAVOND HAARL. DAMCLUB In verband met het Paaschfeest wordt de clubavond der Haarlemsche Damclub vol gende week niet op Maandagavond, doch op Donderdagavond 25 April gehouden. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR DE PAASCH DAGEN. In verband met de vele aanvragen om uit stel, zijn er voor de competitie en series geen wedstrijden vastgesteld. Aller aandacht is nu gevestigd op de wedstrijden voor het Amst. Kórfbaïbondschild, waaraan ook het H.K.B.- twaalftaï deelneemt. De wedstrijden hebben op tweeden Paaschdag plaats op het terrein van Westerkwartier op Van Beunirigenplein te Amsterdam. De volgende ontmoetingen zijn vastgesteld: A: A.K.B.—Leidsche K.B. B: Haagsche K. B.H'lemsche K. B. A: Noord-Holl. K. B.—A. K. B. Br Geld.-Utr. K. B.—Haagsche' K. B. A: Leidsche K. B.N.-H. K. B. B: Haarl. K. B.Geld.-Utrechtsche K. B. De finale gaat tusschen winnaar A en win naar B. SERIEWEDSTRIJDEN. Op de seriewedstrijden, uitgeschreven door de Haagsche Korfbalvereeniging H.S.V. komen uit Haarlem en S.V. In.het Noorder Sportpark speelt een Haar lemcombinatie tegen Unilever uit Rotterdam 's middags om twee uur. Op het Oosterkwartierterrein aan de Zo- mefvaart worden adspiranten-seriewedstrij- den georganiseerd. Het eerste en tweede Flora-twaalftal gaan het H.K.B. twaalftal aanmoedigen. LEDENVERGADERING. De Korfbalvereeniging S.V. houdt op 24 April een ledenvergadering. KANOSPORT. HAARLEMSCHE KANO-VEREENIGING. Na enkele maanden van stuggen arbeid hebben enkele leden van de H.K.V. een vier perspons kano R IV S gebouwd, die er tot in de puntjes keurig afgewerkt uitziet. De eerste in Haarlem gebouwde wedstrijd- kano voor vier personen zal. Zaterdagmiddag vier uur in de Leidschevaart tegenover het gebouw van de Bloembollenbeurs te water gelaten worden. We hopen, dat het werk der enthousiaste leden goede resultaten zal af werpen en dat Haarlem met haar kano waterplassen straks met eere genoemd zal worden. ten cafnoft \/ah. Ideuce* door TJEBBO FRANKEN. XXXII. Ja, de koffie is op, wat zullen we nu doen? Ik wil u nog wat van het levenswerk van J. H .Krelage vertellen, kom, wij verlaten „De Zwaan", wij zoeken ons een stillen weg tusschen de bollenvelden. Kijk' daarginds zijn ze aan het bollenrooien, de mannen liggen als vrome Oosterlingen gebogen tot de moederaarde. Maar zij bidden niet, zij wer ken, ze doorwroeten met ijverige handen den bodem, zoekende naar de verborgen bollen, welke voor dit jaar hun bloementaak weer hebben volbracht, om het volgend jaar zoo mogelijk nog schooner te bloeien in binnen- en buitenland, verpleegd en verzorgd als ze worden door die kweekers. Ja, die J. H. Krelage heeft gedurende zijn veertigjarig voorzitterschap wel zeer veel tot stand gebracht. Ziet daar liggen die velden tot aan den horizon toe voor ons nietwaar? Maar zij behooren tot de lage landen aan de zee, wanneer de afwatering niet goed is, wan neer de waterstand te hoog wordt, dan ver oorzaakt dat onberekenbare schade, zoowel aan de bollen als aan hun kweekers. Ziet gij daar in het zonnige westen de duinen glinsteren, als een diadeem van diamant met smaragd tusschen land en zee gesteld? Och, daar leven in holen en nesten de dieren, welke voor zoovelen een vreugde tot jagen zijn. Maar niet voor de kweekers, in één nacht kunnen die dieren een heel bollenveld vernietigen en onherstelbare schade berok kenen. Maar, gij weet het reeds, ook ziekten kun nen de bollen terdege kwellen en ze onpro ductief maken, niet alleen voor den bloei, doch ook voor den handel. Onder de hyacin then heerschten indertijd booze ziekten, terwijl de narcis geplaagd werd door de be ruchte vliegen. J. H. Wakker gaf een weten schappelijke beschouwing in het licht over die hyacinthenziekten, terwijl Dr. J. Ritzema Bos over de narcisvlieg een studie schreef. Niet altijd waren de reizen der bollen- familie naar het buitenland voorspoedig en zonder bezwaren aan de grenzen. Italië verbood eenmaal den invoer van bloembollen ook Spanje en Duitschland, de Vereenigde Staten hieven hooge invoerrechten. Neder land sloot zich aan bij de Berner Conventie tot wering der druifluis, Phylloxera. De postpakkettendienst werd ingesteld en de bollen kregen op die wijze een uitnemend vervoermiddel. Spanje werd door een uiteen zetting van de hand van J. H. Wakker er van overtuigd, dat de druifluis niet kon over. gebracht worden door de bloembollen, ter wijl den kweekers door een beschouwing van Prof. Hugo de Vries goeden raad werd ge geven ter bestrijding van het geelziek. Het nut van degelijk vakonderwijs werd niet klem bepleit voor menige <joove regeering eindelijk nam mr. S. v. Houten in 1894 het lang gewenschte initiatief tot stichting van Rijkstuinbouwwinterscholen. Ja, als wij de uitgestrekte velden voor ons zien welke nu weer te wachten liggen op de bewerking voor den herfst, dan is het of de onderwerpen op ons afkomen in drom men, of zij zoo aanstonds uit den grond zullen breken als die duizenden en duizen den bloemen, wélke daar in 't vroege voorjaar op de bedden stonden te bloeien. Kom, zet ten wij ons een oogenblik hier aan den slootkant, ja zoo'n oude besteedster zou wat waard zijn in die felle zon, nietwaar?, doch het past niet aan den leek om met een be steedster aan den slootkant te zitten, dit is Immers het voorrecht van den ziekzoeker. Daar in de verte, hier langs mijn vinger, ligt Noordwijkerhout en vaag ziet ge de villa's op de duinen in Noordwijk, en al die ge bouwen verspreid tusschen de reeksen dei- velden voor u, dat zijn bollenschuren. Maar ik wilde u van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur nog iets meer vertellen, want ik zweeg immers over een belangrijke zaak, misschien wel de be langrijkste van alle, waarvoor aanvankelijk het vereenigingsleven werd tot stand ge bracht. Ik bedoel de bloemententoonstel lingen, in binnen- en buitenland, het toe kennen van prijzen, r. Jerscheidingen en diploma's van allerlei aard, zoowel in het eigen land als daarbuiten. In één woord dus: het plaatsen der bloemen in de algemeene belangstelling, zoowel nationaal als inter nationaal. Zoo werden er te Haarlem te be ginnen in 1881, jaarlijks tentoonstellingen gehouden, geleidelijk geschiedde dit om de vijf jaar en eindelijk zelfs om de tien jaar, want de opzet der tentoonstellingen werd steeds grooter, terwijl de voorbereiding dus ook meer tijd vorderde. Bovendien moet u de kosten verbonden aan zoo'n tentoonstel ling niet gering schatten. Meer en meer zijn die tentoonstellingen zich in de belangstel ling, zoowel van vakman als leek. gaan ver heugen en in het buitenland zijn ze herhaal delijk in de pers der vakbladen terdege ge roemd. Zoo heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, inderdaad de algemeene belangen der kweekers en liefhebbers van bloemen steeds gediend en doet zij dat nog steeds. Onvergetelijk is daarbij het werk van J. H. Krelage en wel terecht sprak de heer J. H. Kersten hem bij die gelegenheid namens allen ongeveer als volgt toe: Geachter voor zitter! Toen nu vijf en twintig jaar geleden de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur werd opgericht, trof men onder hen, die daartoe het initiatief namen, ook u aan, en dat reeds toen uw meerderheid werd er kend. bleek daaruit, dat hoezeer verscheide- hén hunner ouder in jaren waren dan gij, men u tot voorzitter koos van het bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Het ligt niet in onze bedoeling hier- stil te staan bij alles, wat gij voor de vereeniging hebt verricht, eerstens niet omdat ons nu de tijd zoude ontbreken het in zijn geheel op te noemen, ten andere niet. omdat wij alles, wat gij voor ons verricht hebt. niet van nabij kunnen zien. Gij geeft ons wel de uitkomst uwer bemoeiingen, maar nimmer den arbeid, daaraan besteed te aanschouwen. ATHLETIEK. Het a.s. seizoen en wat dezen winter gebeurde. Met rassche schreden nadert het athle- tiekseizoen, het laatste volle seizoen vóór de Olympische Spelen. De resultaten, welke dit jaar bereikt worden, zullen meer dan ooit een beeld der kracht gaan uitdrukken van de Nederlandsche athleten bij die Spelen en als zoodanig zullen de wedstrijden groote belangstelling genieten. Evenals in andere landen is hier te lande ijverig getraind in het Olympisch Stadion, dat geheel belangeloos ter beschikking ge steld werd. lederen Zondagmorgen kwamen uit alle deelen van het land de athleten naar Amsterdam, om zich onder de bekwame leiding van Kossak, Van Welsenes en Van der Zee te bekwamen. Onlangs is de gelegen heid voor training uitgebreid met den Woens dagavond. Van 1 Mei a.s. af zal, wanneer de wedstrijden op den Zondag beslag gaan leg gen, iederen Dinsdag en Donderdagavond binnen de Stadionmuren getraind worden. Dat bij deze training een groot contingent Haarlemmers aanwezig is, pleit voor het reeds meermalen door ons betoogde, dat „Haarlem" vele comingmen telt. Want al is het dan ook, dat eenigen van hen nog nim mer een formidabele prestatie hebben ver richt, de Nationaal Technische Commissie heeft het afgeloopen jaar hoofdzakelijk ge speurd naar athleten met aanleg en deze heeft zij kwantitatief allereerst bij „Haar lem" aangetroffen. Bij ons is rustig gewerkt aan de ontwikke ling der athleten; wij moeten nu afwachten de dingen, die komen zullen. Dit was ook in andere landen het geval. Amerika, dat ieder jaar zoo excelleert in athletiek, heeft zich dezen winter weer geheel geworpen op de indoor-athletiek, in tegenstelling tot Duitsch land, dat dergelijke wedstrijden voor de beste athleten verbood. Zuinig is men over al, ook bij ons met de beste athleten, doch in Amerika stoort men zich daar blijikbaar weinig aan. Maar dit land met zijn onbe grensde mogelijkheden, heeft steeds maar weer nieuwe uitstekende krachten. „Aan een boom zoo vol geladen enz." zullen de Ameri kanen denken en terecht, want hoewel vele athleten daar in den loop der jaren ontijdig hun loopbaan moesten eindigen, heeft men nog nooit kunnen bemerken, dat het daar door iets van zijn kracht inboette; integen deel. steeds weer komen er nieuwe berich ten van ongelooflijke prestaties. Dit winterseizoen zijn weer heel wat nieu we krachten naar voren gekomen. Jesse Owens, een neger, zegevierde bij de kam pioenschappen zoowel in de sprint als bij het ver-springen. Bij het laatste nummer bereikte hij zelfs 7.85 M. in de sprint klopte hij den geduchten Metcalfe. Wel schijnt hem bij de.shiitmgswedstrijden eenige weken te rug het seizoen in de beenen gezeten te heb ben, door nederlagen tegen Metcalfe en Peacock, resp. bij de sprint en heb ver-sprin gen, doch'na eenige maanden rust zijn wij toch benieuwd naar zijn „outdoor-succes- sen". Overigens is ook Peacock een neger, die zijn mannetje staat, want hij bereikte bij de kampioenschappen liefst 7.71 en bij de laatste wedstrijden 7.65 M. Een ander sprinter van groot formaat is komen opdagen in den 20-jarigen Johnson. Ook hij behaalde overwinningen op de beste Amerikaansche sprinters, evenals de John son, dien wij het vorig jaar in het Stadion aan het werk zagen bij het hoogspringen. Steeds bereikte hij. meer dan 2 M., constant is zijn vorm. 'In Amerika wordt het blanke ras meer en meer door de negers verdrongen, wat niet weg neemt, dat onder de blanken nog vele cracks zijn Zoo is bij zijn vele starts Cun ningham in de wedstrijden op overdekte ba nen ongeslagen gebleven, op een wijze, welke genoeg spreekt, als wij vertellen dat de we reldrecords 1500 M. en 1000 yards er aan gingen. De hoogspringer Spitz bereikte 2.03 M. en de oude Osborn, Olympisch kampioen 1924, die dit jaar weer tot zijn oude liefde terug keerde, noteerde nog maar eventjes 1.98 M. De lange Percy Beard. Wim Kaan's con current bii de Stadionwedstrijden het vorig jaar, bleef bij het hordenloopen eveneens ongeslagen en kan gevoegelijk als de snelste hordenlooper ter wereld gedoodverfd wor den. Waartegenover staat, dat de kolossale Torrance bij kogelstooten is tegen gevallen, want liefst 2 M. bleef hij beneden zijn we re' drecord van 17.40 M. Wat zal de wereld, Europa, ja Nederland dit seizoen tegenover de Amerikanen kunnen stellen? Laat ons dit afwachten en er het beste van hopen. Voor ons is een dragelijke vergelijking reeds voldoende om ons hoopvol te stemmen. De voorbereiding is goed en met de volle medewerking der athleten is ook zeker hier veel te bereiken. Met belangstelling zien wij het seizoen 1935 tegemoet. HENGELEN DE DAGERAAD. De Hengelaars Vereeniging „De Dageraad" hield met bestuur en leden met hun dames in het clubhuis van den heer H. Roefs een feest avond, die bijzonder genoeglijk verliep. O.a. had er een biljartwedstrijd om eieren plaats. TUSSCHEN HET RIET. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van 12 April betreffende vischtijd voor zeelt verzoekt het bestuur van de Hen gel aars vereeniging „Tusschen het Riet" ons mede te deelen, dat met ingang van 1 Juni weer met den hengel gevischt mag wor den. SCHEEPVAARTBERICHT EN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk Rotterdam naar Vancouver 17 (9 v.m.) van Crlsiopai. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Aludra (thuisreis) 18 van Teneriffe. KON NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Aurora 19 van Amsterdam te Rotterdam. Bodegraven 19 v. Hamburg te Antwerpen. Boskoop 18 van Tocopilla naar Ilo. Colombia 18 (4 n.m.) van A'dam te Hamb. Plebe 18 van Bilbao naar Santander. Hermes 18 van Izmir te Stamboul. Nereus Amsterdam naar Kopenhagen pass. 19 Holtenau. Pluto 18 van Gothenburg naar Aarhuus. Saturnus 18 van San Felin de Guixols te Barcelona. Vesta 18 van Napels te Alicante. Triton 18 van Piraeus te Alexandrië. Vulcanus 19 van Amsterdam te Rotterdam. Oranje Nassau 19 v. Amst. n. W.-Indië. Crijnssen 19 v. Amst. n. Colon.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10