AT DAGAVOND Blijft Fit! Lusthoven in de Oudheid. Brieven van een controleur B.B. BIJVOEGSEL VAM HAARLEM'S DAGBLAD Bij de Nicobarders ZATERDAG 20 APRIL' 1935 HAARLEM'S DAGBLAD De hangende tuinen Babyion. De hangende tuinen van Babyion. In de oudheid werd weinig aan tuinaan leg gedaan. Geen wonder! De aarde was immers nog weinig bevolkt, zoodat iemand die zich de weelde kon veroor loven een paleis of mooi huis te laten bouwen gemakkelijk een plaats kon uitzoe ken waar natuurschoon het oog verlustigde. De grond buiten de bewoonde plaatsen was meestal nog met bosch bedekt, en als het dan bovendien nog gelukte om de nabijheid van rivier of beek te zoeken, had men een ideaal plekje. Met de hangende tuinen van Babylon was het blijkbaar een bijzonder geval. Koning Nebukadnezar liet zoo wil een overleve ring althans die 600 jaar voor Christus bouwen voor zijn mooie vrouw, een dochter van een Medisch vorst Cyaxeres, die in het vlakke Babyion niet kon aarden, omdat zij naar de mooie bosschen en bloemenweelde van haar geboorteplaats bleef verlangen. Die hangende tuinen moesten haar dit gemis doen vergeten.... Roe een tuin bij een der villa's in Pompei er heejt uitgezien. Nu mooi moeten zij wel zijn geweest! Oude geschiedschrijvers zingen de lof daar van. Daarom zijn ze ook ingedeeld bij de zev n wereldwonderen. Met de schoonheid kon niets wedijveren! Ten tijde van den aanleg was Babyion op het toppunt van zijn macht. Na den val van Nineve begon de bloei van het tweede Babylonische rijk van Nebukadnezar. De koning had bij de over winning van Nineve hulp gehad van Cyaxe res den koning van Medië. Geen wonder dus, dat hij alle moeite deed het diens dochter, hem tot vrouw gegeven, naar den zin te maken. Het meer dan 100 Meter hooge bouwwerk verrees in het midden der stad aan de rivier de Euphraat. De omvang was niet minder dan 400 Meter lang en breed, het sloot aan bij het paleis van den koning. Het is eigen lijk onjuist te spreken van ..hangende" tui nen. De teekening die wij hiex'boven geven (een reconstructie voor de ..Wonderen der oudheid" geteekend) laat zien. dat de vorm ontleend is aan een Babylonischen tempel toren. Er waren rondom vier groote terras sen aangelegd waarop de tuinen een plaats vonden. Het waren breede lanen versierd met mooi houtgewas, struiken en weelderige bloemenpracht. Om den groei te waarborgen was een dikke laag teelaarde op de terrassen gebracht. De terrassen waren verbonden met statige trappen. Bij de ruïnes die van de hangende tuinen gevonden zijn was een bij zonder gevormde waterput, waaruit afgeleid kan worden, dat een kettingpomp er voor zorgde, dat de hangende tuinen geregeld door het water uit de Euphraat besproeid konden worden. Bij de verzengende zonne stralen in dit Oostersc-he land zeker noodig! Op het dak van deze hangende tuinen was een lusthof van groote uitgestrektheid. De oppervlakte was minstens gelijk aan die van een park in onze tegenwoordige steden. Het Middengedeelte van de hangende tui nen werd gevormd door een schitterend pa leis. Daar en ook in de tuinen gaf de ko ningin schittex-ende feesten. De Assyrisehe hoofdstad Nineve was inder tijd de grootste en mooiste stad uit het Oos ten. Maar na de verwoesting was het de wensch van Nebukadnezar een stad Babyion te bouwen dat nog indrukwekkender moest zijn dan het ondergegane Nineve. Daarin moet hij geslaagd zijn. Babylon was een vesting met niet minder dan 250 torens. Er stonden vele paleizen met fraaie pax-ken. Maar het mooiste van al die paleizen was dat van de koningin, het paleis met de han gende tuinen. Het werd zelfs het tooverpa- ieis genoemd, om uitdrukking aan de over weldigende schoonheid te geven. Volgens een Grieksche overlevering zijn de hangende tuinen van Babylon nog van ouderen datum. Zij zouden aangelegd zijn door Semiramis, de legendarische koningin van Assyrië. de stichtster van Nineve. Daar om worden zij ook wel aangeduid als de han gende tuinen van Semiramis. Mogelijk is natuurlijk dat koningin Semi- i'amis de tuinen heeft aangelegd en dat ko ning Nebukadnezar ze later heeft gerestau reerd en verfraaid Hiei-onaer geven wij ook een reconstructie van Ch. Chipez van het paleis-complex van de Perzische koningen te Persepolis. Daaruit val af te leiden, dat bij de paleizen van Darius een groot lusthof was aangelegd In deze lommerrijke tuinen verpoosden zich de koning en de koningin onder de palmen. Onder de muurinscripties van de oude Egyptenaren bewaard gebleven zijn is er ook een die in beeld brengt het verwoesten van een lusthof bij het paleis van een overwon nen vorst. Daar worden palmboomen door soldaten omgehakt. Blijkbaar waren palm en cederboomen ae voornaamste stoffage van de oude tuinen. Maar ook waren er ii 't warme Oostersche land schitterende bloe men. De rijkst bloeieixde cactussen vinden daar immers hun oorsprong. Het gouden huis dat keizer Nero te Rome bewoonde stond in een mooi park met. fraai geboomte en zeldzame bloemen. In dien tijd werden zulke parken vei'levendigd door vij vers (ook wel zwembaden). Ook standbeel den waren een gewilde vei'siering. De villa die keizer Hadrianus in 125 te Rome liet bouwen had ook een fi'aaien tuin. Daarbij was partij getrokken van het be staande natuurschoon op de heuvelen. Het middengedeelte van den tuin was aangelegd. Daar stonden veel boks- en laurierboomen. die in fantastischen vorm gesnoeid waren. Tijdgenooten bewonderden dezen smaak van den keizer niet. Het gedeelte van den tuin waarin de natuur alleen geregeeid had was veel mooier, temeer omdat daarin een vijver gevonden wei-d. terwijl de hellingen van de heuvels mooi begioei-d waren. De afbeelding van een tuin bij een villa in het bedolven Pompei laat zien. dat de stee- nen hoven behalve standbeelden ook nog heesters en bloemen als vei'siering hadden. C. J. v. T. De kokosnoot als betaalmiddel. (Van onzen Londenschen correspondent). In het Engelsche Lagerhuis is dezer dagen bij uitzondering eens een onderhoudend on derwerp behandeld. Men sprak er over ge lukkige eilanden. Het zijn de Nicobar- eilanden, die in het verlengde van Sumatra liggen en deel uitmaken van Britsch-Indië. Een conservatieve afgevaardigde, die de eilanden en hun bewoners door persoonlijke aanraking had leeren kennen, vond dat ze niet begrepen moesten worden in de grond wettelijke wijzigingen van het nieuwe ont- wei-p voor het Indisch bestuur. Hij zou het jammer vinden, indien dit wel gebeurde, want de menschen waren er gelukkig onder Britsch bestuur en een nieuwe toestand zou hun ge luk kunnen verstoren. Uit het debat bleek dat de luttele blanken van aanzien, die de eilanden ooit hadden' bezocht, er werden ont vangen door een stamhoofd, gekleed in een lendendoek en een hoogen hoed. Dat was er het officieel gala-costuum en symbool van eerbied voor den hoogen bezoeker. De inboor lingen hadden sinds jaar en dag voorliefde getoond voor het hoofddeksel, dat wij met gebrek aan achting eix vormkennis een kachelpijp noemen. De vraag naar deze kachelpijpen is op de eilanden groot en haar prijs is dientengevolge hoog. De inboorlingen betalen graag en met geestdrift 250 kokos noten voor een hoogen hoed. Zij kennen geen andere gangbare munt dan de kokosnoot, las tige specie, maar klaarblijkelijk praktisch en toei'eikend genoeg voor de negotie op de eilanden die economisch zelfstandig kunnen zijn en door geen valuta-lasten worden ge kweld. De inboorlingen zijn zachtaardig en vriendelijk; hun eenige fout schijnt te zijn. dat zij de waai-de van hun geld niet ten volle beseffen. Dat heeft geleid tot uitbuiting door :ewiekste vreemdelingen. Het parlementslid, dat de eilanden had bezocht, had ontdekt dat er stamhoof den wai'en, die bij handelaars, die zoo nu en dan van het vasteland kwamen, schulden hadden gemaakt vaxx 250.000 kokosnoten <ge- x-egistreei'd op kerfstokken) voor artikelen, die weinig echte waarde vertegenwoordigden. Toen hij zelf uit hoffelijkheid een inboor ling een cigaret had aangeboden was de man wat later met een dozijn kokosxxoten komen aandragen voor betaling De regeering kon het verzoek om de Nico- bax--eilanden buiten de nieuwe bestuui'srege- ling te houden niet inwilligen. De Minister ver klaai'de, dat het trouwens geen verschil zou maken. Het amendement van het lid. die zoo bezorgd was geweest, werd daarop inge- ti-okken en zij die hadden gehoopt meer in teressante bijzonderheden te vernemen over de Nicobax-ders werden teleurgesteld. Na een gezellige, maar korte reis van Bali, kwam ik bij daglicht te Soerabaja aan. waar je dan weer altijd wat beduusd staat te kij ken naar het zoo onwennige, bar dnikke ver keer. Een taxi genomen, die thans op Java zeer goedkoop zijn, en mijn hotel opgezocht. Het eei-ste bezoek was daarna aan den Ja- panschen kapper, om mijn haren weer eens echt in fatsoen te laten brengen, een luxe. die je na het gemishandel op de buitenpos ten, extra goed doet. Die Japansche kap pers zijn in hun vak ware artisten; als je bij hen een behandeling «scheren. knippen en hoofdmassage) achter den rug hebt. voel je je een ander mensch. Toen mijn wasch afgegeven, een heele stapel, na zoo'n week van zwerven, waarbij je gemiddeld twee pak ken per dag vuil maakt, maar die ze op Java. later bleek speciaal op Soerabaja. extra vlug en goedkoop weten te behandelen. Immers een wasch van ruim 60 stuks, die ik om 's morgens 10 uur afgaf, had ik des middags al keurig ge-wasschen en gestreken om 4 uur terug, en tegen een zeer matig ta rief. Dat doen ze in Holland lang niet zoo vlug en zoo goed. 's Middags de stad wat doorgeboemeld om weer wat aan de drukte te wennen, 's Avonds een bioscoop bekeken die ik ook al in geen twee jaar had gezien en ook den volgenden dag. zoo In het alge meen genietend van de groote stad, doorge bracht.. Den volgenden dag met de eendaag sche naar Bandoeng, lekker de kou in. Die eendaagsche is een pi-achtvei'binding. die vlot, bixxnen de 12 uur. een ruim 850 K.M. volbrengt maar.een pleziertje is het niet. Warmte en kolenstof, hoe er ook tegen ge waakt wordt, is een ware plaag; je stapt dan ook na de reis vies en gaar uit en hebt in de mandikamer wel een dik half uur noodig om het kolenstof, dat overal binnen dringt, weg te werken. Mooi is die reis ook niet, daar je haast aldoor, behalve het laatste 'stuk naar Bandoeng, door de eentonige, vlakke lage landen van Java. met rijstvelden en suiker- aanplantingen (die steeds minder worden) spoort. Het prettigste van de route via Ban doeng is, dat je dan de laatste uren (de laat ste loodjes wegen het zwaarst) in lekker kli maat komt en een prachtig uitzicht hebt Ga je naar Batavia, dan blijft het eentonig en warm en stap je heelemaal gaar den trein uit. In Bandoeng mijn intrek genomen in het prachthotel „Homann", waar je de meest huiselijke en nette kamer krijgt die ik ken en waar de „service" zoo buitengewoon goed is, dat je je onmiddellijk heelemaal op je gemak voelt. Frissche. gezellige slaapka mer. nusse voorgalerij met lekker zitje, waar je thee krijgt en een prachtmand met fruit op staat, een keurig bureautje, waar je alles vindt wat je noodig hebt, een heerlijke man dikamer, waar de eerste gang heen is, en zeer goed personeel, zoowel Inlandsch als Europeesch. Na me heelemaal lekker opgefrischt te hebben de stad even in, wat zitten uitkijken naar het gezellig druk verkeer op straat en onder dat uitkijken, terwijl ik zoo met een lekker glaasje ijskoud bier op het terras van een keurig i*estaui*ant zat, lu-eeg ik in eens een tik op mijn schouder en omkijkende zag ik de familie Z.. waaimee ik 4 jaar geleden op Pakan Baroe had gezeten. Gauw aange schoven en „bij zitten praten". Ik bleef twee dagen op Bandoeng, genietend van het heer lijke klimaat en de prachtige zwembaden in de omgeving. Verder is er op Bandoeng niet veel te doen. een Soos en een paar bioscopen, doch lang niet de gezellige en goede uit gaansgelegenheden zooals b.v. op Batavia, Soerabaja of Medan (in den goeden tijd) Bandoeng maakt meer den indruk van een groot doi-p, zooiets als Hilversum. Ik maakte hier ook werk van mijn reis via Amerika, omdat een reisbureau in een adver tentie die reis voor een fantastisch laag be drag aanbood. „Es war zu schon urn wahr zu sein" en dat was het inderdaad ook, daar ze in de advertentie de kosten in guldens hadden opgegeven inplaats van in dollars! En hoewel het nog niet duur was. vooral nu met den lagen dolïai-koers. was het, met het bedrag dat ik. wegens derving van retour passage-reductie. aan het Gouvernement moest betalen, toch te duur voor me. zoodat ik tot mijn groote spijt van deze prachtreis moest afzien. Daarom dus den volgenden dag naaf Ba tavia. Ik maakte de reis met een vliegtuig van de Knilm, omdat algemeen gezegd wordt dat dit zoo'n prac'ntreisje was. Inderdaad is het dat ook en het groote vooi-deel er bij, dat je er heel vlug bent «klein half uurtje) en dat het lekker koel is. in tegenstelling met de treinreis. Maar wat natuurschoon be treft. vind ik dat de treinreis die ik ook eenige malen maakte meer biedt. Dit komt m i. omdat je uit het vliegtuig een te groote oppervlakte ineens ziet waardoor de mooie finesses in de massa vex-vloeien. en ook door dat door de groote hoogte waarop je vliegt, de verticale teekening in het terrein, die toch juist het mooie aan het uitzicht geeft, verloren gaat. Zoodoende wordt het uitzicht bij vliegen over grillig bergterrein. zooals vlak na Bandoeng, er minder mooi op. doch het uitzicht over de vlakten rondom Batavia veel mooier en ruimer, dan dat ie het van den beganen grond af kan zien. We hadden een volle „kist" van 16 passagiers. Ook in Het Paleis van den Perzischen koning STUDIO SNUFJES. Rouben Mamoulian heeft de zoo juist ge reed gekomen film „Vanity Fair" (Kermis der IJdelheid, naar het boek van Thackeray) ge regisseerd. De film is geheel gekleurd en schijnt volgens berichten goed te voldoen. Naar wij vernemen zullen de bekende Mills Brothers, Fio Rito and his band, alsmede het Judy Canova Hill Billy quartet, medewerking verleenen aan de Warner Bios film ,3road- way Gondolier", welke met een all-star-cast, aan het hoofd waarvan Dick Powell staat, zal worden uitgebracht. Zooals men zich zal herinneren zijn de Mills Brothers en Fio Rito ook in .,20 Millioen Sweethearts" opgetreden met Dick Powell. Op weg naar Holland. Indië is het vliegen wel heel populair gewor den. Bij de landing werd ik door mijn zuster, die op Batavia woont en mijn twee neefjes verwelkomd en hoorde ik toen pas voor het eerst omtrent het droevig ongeluk van de Uiver. Het was even te voren op het vlieg veld bekend gemaakt. Met de taxi door naar Batavia, waar ik mijn intrek nam in het gezellige en buiten gewoon koele huis. Mijn zwager had net den vorigen dag een blindedarmoperatie onder gaan. maar lang leve het Indische klimaat!, na vier dagen was hij weer thuis en twee dagen later chauffeerde hij zijn auto weer. Zeg nu maar eens dat Indië een oxxgezond land is! Op Batavia de noodige zaken afgedaan, bezoek aan het Departement en kantoor voor Reiswezen enz. de passage nader geregeld, de Kerstdagen meegevierd en tweeden Kerst dag aan boord van de Indi-apoera gestapt. En hiermede was mijn tweede termijn in Indië weer achter den rug. De zomermaanden zijn in aantocht! Het ten nisseizoen is al begonnen, de watersport liefhebbers zijn het water al op geweest, of wachten tot de nieuwe verf van hun booten droog is; de wandelaars en fietsers zweiwen bij duizenden de stad uit! Er zal van kamer gymnastiek dan ook wel niet meer zoo veel komen, zoodat we volgende week nog even de rest van de 100 oefeningen afmaken, en dan eenige maanden deze publicatie stop zetten Zéér waarschijnlijk verschijnt in Sep tember een geheel nieuwe serie van de nieuwste en modernste oefeningen. Deze week zijn de oefeningen niet bijzon der moeilijk uitgevallen. Oefening 93 is al héél gemakkelijk, maar toch geschikt om de gewrichten van de bee- 'nen los te maken. In zittende houding een- been gebogen optrekken, en met het onder been snelle cirkels bedrijven. Tienmaal links om. dan tien maal rechtsom, en vervolgens natuurlijk ook met het andere been oefenen. Oefening 94 is de bekende „stoommachi ne" oefening. Begint u eens op handen en knieën, maar zóó, dat zoowel armen als bo- venbeenen precies verticaal zijn. De rug is horizontaal. Handen en knieën blijven on herroepelijk op haar plaats. Nu zonder de armen te buigen het lichaam heel ver naar achteren brengen (dit moment wordt aan gegeven door de teekening). Dan met buigen van de armen en het hoofd vlak langs den grond ver naar voren komen, en weer zoo hoog mogelijk terug naar achteren. Hoofd en schouders beschrijven dus ongeveer een cirkel. Eerst langzaam, dan geleidelijk vlug ger twintig van deze bewegingen iederen. dag herhalen. Een prachtoefening. vooral geschikt om den rug lenig te houden. Oefening 95 is een snelheids- en behen digheidsoefening. Neemt u eens een bal in de hand van den gestrekten rechter arm. Loslaten.even wachtenen dan bliksemsixel beenen buigen en den bal op vangen bij punt a, vlak bü den grond. De bal krijgt in zijn val een voorsprong van een halven me ter; dan bukken we zóó ongelooflijk vlug, dat we den bal als 't ware in halen, voorbijgaan en even boven den grond opwachten. Als deze oefening goed wordt uitgevoerd, is het eeix pracht beeixoefening. r i Oefening 96. Om het uithou dingsvermogen op te voeren en belangrijke functies als bloedsomloop en ademhaling aan te zetten, eindigen we de ze op één na laatste serie met een hup- oefening. Acht veerkrachtige huppen op één been, waarbij 't andere been al dien tijd hoog zijwaarts blijft (oefening 89 van de vorige week was hiervoor een voorbe- reiding). dan acht tellen op het andere been. Zoo een heel tijdje doorgaan, zoodat u heer lijk warm en toch prettig fit aan uw dage- lijksch werk gaat beginnen! JULES KAMMEIJER Leeraar Lich. Opv. M. O.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13